NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. EER ÏROOW DIT DE KAART, No. 42. Zaterdag 26 Mei 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. BUITENLAND. Feuilleton. AMERSFOORTSÜHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Eer 3 üjAaudcn 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend ftroote letters en vignetten naar plaatsruimte. De liberale Kamerleden, die tegen het kieswetontwerp-Tak waren, hebben op Woensdag II. eene bijeenkomst gehou den, die ook door menig nieuw gekozeD leden werd bijgewoond. Of aan deze bijeenkomsten een duurzaam karakter zal worden gegeven en deze groep zich, met een bestuur aan het hoofd, als zelf standige fractie zal constitueeren, zal geheel afhangen van de verdere ontwik keling der parlementaire verhoudingen. De leden van de Tweede Kamer zijn gisteren uiteengegaan om den lden Juni hunne werkzaamheden te hervatten. IJlt de lOe eeuw. De Betuwe is een zijner oude gebouwen minder rijk Zaterdag brandde te Echteld a. de geheele behuizing van de wed. H, Augustinus. Vroeger was dit eene sterkte bekend als het Huis te Wijhe, Nijenstijn, de Ridderhof of het Spijker. Het aebouw dagteekeot met het kasteel te Echteld, het Hof d'Ooi, de Bisschop e. a. uit de 9e of lOe eeuw. De fondamenten liggen 9 voet onder den grond en zijn2a3M. breed. De muren zijn 1 M. dik terwijl de bouwsteenen (moppen) 1 voet lang zijn. De gaten door het uitgraven der klei voor het bakken der steenen ontstaan, zijn nog aanwezig. Een boete van f820.0001 De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 2 tegen 7 stemmen besloten tot handhaving der door Burgem. en Weth. aan de Duinwatermaatschappij opgelegde boete van f z50Ö per dag (het maximum), met ingang van 1 Juli lö93 wegens het niet gereed zijn der haar bij schiijven van 23 Juni 1892 ter uitvoering opgelegde werken. De aanvoer var. water en de drukhoogte beantwoordden reedsgeduren- de 9 jaren niet aan de voorwaarden der concessie, en op den falalen termijn (1 Juli 1893) voor de oplevering der Duin watermaatschappij opgelegde nieuwe wer ken in de duinen gesteld, was nauwelijks met die werken een aanvang gemaakt, gelijk dit tot heden nog niet is geschied. Het aan boete verbeurde bedraagt f820.000 dat, volgens art. 20 der con cessie, binnen acht dagen ten kantore van den hemeente-ontvanger moet wor den gestort. Valscke Bankbiljetten. In deze zaak, waarvan de behandeling a. s. Maandag voor de arr.-rechtbank te Amsterdam een aanvang neemt, zijn door de verdediging 29 getuigen déchar ge gedagvaard, terwij] honderd zes- en twintig personen getuigenis der waarheid hebben af te leggen. Leger des Heils. De kolonel en mevrouw Oliphant heb ben zich, om gezondheidsredenen, ver plicht gezien rust te nemen. De kolonel moest het opgeven juist voor het einde van de meetings van commandant me vrouw Booth-Tucker en was verplicht te bed te gaan en mevr. Oliphant is reeds langen tijd verre van wel. Het leger des Heils zal 2ijn arbeid ook op Java aanvangen. Daarvoor is noodig f5000, waarvan f2000 reeds door eene NederlaDdsche dame zijn toegezegd. Men schrijft aan de N. R. Ct Hoe er ten plattelande somtijds met het publioocron wan GoonaottolijUo oichtrn wordt le werk gegaan, heeft men deze week o. a. weer kunnen opmerken in de gemeente Beemster. Nu pas sinds enkele dagen is het bekend geworden, dat de timmerman H. Jonker aan de pokken ligt, terwijl de man drie a vier weken geleden reeds door die ziekte werd aan getast. Daar de geneesheer, die hem be- handelde, beweerde, dat de man aan zwerende belroos leed, en er dus geeD gevaar voor besmetting bestond, ontving hij nu en dan bezoek van familie en ken nissen, van wie nu sommigen ook aan pokken lijden. Daardoor is de ziekte nu zelfs r.aar het clorp Ursem overgebracht. Intusschen zjjn thans de biljetten met den naam der ziekte aangeplakt, echter niet aan den voorkant maar aan den achterkant der besmette woningen. Be executie van een olifant. In de Rotterdamsche diergaarde is het mannetje der Afrikaansche olifanten, dat inel zijn wijfje op 24 Mei 1874 in de diergaarde zijn intocht deed, doodgescho ten, een dioevige gebeurtenis, noodzake lijk tengevolge van de vele abcessen op verschillende plaatsen aan het lichaam en vooral aan de poolen, gedurende langen tijd aanwezig, waardoor het dier nu neer gevallen was, niet meer kon opstaan en ook niet meer staande kon blijven. Op circa 5 meter afstands werden zes maal achtereenvolgend schoten gedaan en gemikt op de slaapstreek tusschen den uitwendigen gehoorgang enden bovenrand van de oogkas, ongeveer 5 c.M. hooger dan de lijn tusschen deze twee punten getrokken, welke plaats in 1893 te Stutt gart de meestgeschikte gebleken is, ten einde dadelijk den dood te veroorzaken. Bij het 6e schot drong de kogel precies op dat punt door en het dier was dan ook op hetzelfde oogenblik morsdood, zonder eenige beweging of stuiptrekking of zelfs reflexbewegingen. Te Haarlem bestaat het voornemen in het Frederiksparh een Kurhaus te doen bouwen ten gerieve van hen, die het water uit de Wilhelmina-bron willen ge bruiken. Deze inrichting zal tevens eene Burger-societeit worden. Wat de „Figaro" van Scheve- ningen zegt. Er is geen mooier strand dan dat te acnevemngen en wat ons daar zoo aan doet hechten zijn de Fransche nei gingen en gewoonten, die zich hoe langer hoe meer uitbreiden, dank zij Mr. Ie Grand, onzen gezant te Holland, en Mad le Grand. Op de concerten van het Kurli&us kan men bijna altijd verzekerd zijn er den heer Camille Labouret, legatie-raad, met vrouw en dochter te vinden, die eerst met de Haagsche aristocratie samenkomen op het strand. Couranten, programma's, restaurants, alles is Fransch te Schevenin- ger>, De directeur' Mr. Goldbeck, oud-con sul van Engeland te Frankfort, is een echt gentleman, bjjgevolg een echt Paiïj- zenaar. Als 't te ScheveDingen een beetje min der nop z'n Fransch toeging", zou 't er misschien niet slechter om zijn. Vrouw M. v. d. W., oud 45 jaar, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, werd Zondag uit de stiaf'gevar.genis te Rotterdam met een uitgaanskas van ruim f8 ontslagen. Van dit sommetje weid een paar gulden afgenomen en Maandag ochtend verscheen «madame" in het zwart te Delft. Het hotel voorbijgaande, waar zij vroeger nog al eens enkele nachten doorbracht, werd zij binnengeroepen en met open armen ontvangen, want men wist bepaald dat het er bij Mina aanzat. Nu, zij tracteerde er dan ook ferm op los en menig glaasje klare werd er op haar behouden terugkomst geledigd. Mina scheen echter behoefte te krijgen aan wat frissche lucht, waaraan het in den regel in dergelijke hotels ontbreekt, zij ging daarom de straat op, nam onder weg nog een opknappertje en lag toen weldra in de goot. Door de politie op gepakt, bleek het dat zij nog twee dagen te goed had voor «een drankwetje" en het slot van het liedje was, dat zij des ochtends, zonder een cent in den zak naar het huis van bewaring in den Haag werd overgebracht. Uit St. Petersburg worden steeds nieuwe geruchten verspreid omtrent aan houdende arrestatiën in verband met de jongste samenzwering, welke legen het leven van den czaar gesmeed zoude zijn. De beide personen, wier arrestatie Qia »ivii uiccimc ut?II beruchten prins Krapotkine in handen te hebben, zijn, zooals nader bericht wordt, twee Fransche anarchisten gebleken. Om deze reden meent men nu aan eene gemeenschappelijke nihilistischanarchisti- sche samenzwering te mogen denken. Eergisteren hadden te St. Petersburg tal van nieuwe arrestatiën plaats, waarvan eene nog al opzien verwekte, omdat zij een dokter betrof, die zich in een groote praktijk ondea de aanzienlijkste kringen der Russische hoofstad verheugde. Het schijnt nu ook, dat een gedeelte van den Wittebsk-Orel-spoorweg met dynamietpatronen ondermijnd was. Daar entegen wordt beslist tegensproken, dat er ook eene mijn in Peterhof ontdekt zou zijn. De overheid laat nu een bijzon der scherp toezicht op het binnensmok kelen van dynamiet oefenen. Zoo werd onlangs in een trein een vrij belangrijke voorraad dynamiet tusschen andere goe deren gevonden. De politie moet op de volgende wijze de draden der samenzwering in handen gekregen hebben. Binnenkort zal het huwelijk van de grootvorstin Xenia ge vierd worden. Nu is het in Rusland gebruikelijk om kort vóór dergelijke plechtigheden verdachte personen onder politie-toezicht te stellen of in hechtenis te nemen. Toen de politie nu eenige weken geleden hiermede begon, kreeg zjj de eerste draden van de omvangrijke samenzwering, die tegen de manoeuvres op touw gezet was, in handen. Van andere zijde wordt medegedeeld, dat de eerste inlichtingen door de Berljjnsche politie aan de Petersburgsche verstrekt werden. Tengevolge dezer waarschuwin gen liet de Russische politie reeds tijdens de reis van den giootvorst-troonopvolger naar Coburg alle in Duitschland woon achtige Russen streng bewaken, waarbij tal van nieuwe aanwijzingen voor de aangekondigde samenzwering ontdekt werden. Het vertrek van den khedive van Egypte, die weldra een reis naar Europa zal ondernemen, is nu vastgesteld 20 Juni. De khedive zal dan in de eerste plaats Parijs en Londen bezoeken. De toestand van der, heer Gladstone is zeer bevredigend. Nadat dr. Nettle- shipde staar had gelicht, hield de grand old man op voorschrift van de geneesheer voiKomen ium. Aiieen mevrouw uiau- stone en Herbert Gladstone werden bij den patient toegelaten. De operatie werd niet gevolgd door koorts en eveneens is Gladstone vrij van pijn. Vandaar dan ook dat de geneesheeren gisteren een zeer geruststellende bulletin konden uit geven. Van alle kanten ontvangt de oude staatsman bewijzen van belang- ttelling. Zoo o. a. zond de prins van Wales een telegram aan mevrouw Glad stone, waarin hij haar met den goeden uitslag der operatie gelukwenschte. Keizer Wilhelm heeft nu zijne toestem ming gegeven tot het ontwerp om een standbeeld te Berlijn op te richten voor prins Bismarck. Het comité heeft besloten den «ijzeren kanselier" te plaatsen voor het Rijksdag-gebouw. Daar alleen voor vorstelijke personen ruiterstandbeelden mogen worden opgericht, zal prins Bis marck te voet worden afeebeeld. Weldra zal een prijsvraag worden uitgeschreven ten einde aldus het fraaist mogelijke monument voor den oud-kanselier te verkrijgen. De Duitsclie kanselier Leist, die zich, naar men zich zal herinneren, als waar nemend gouverneur van Kamerun in deze kolonie aan ergelijke mishandeling der in boorlingen schuldig maakte, wordt Vrijdag a.s. te Hamburg verwacht. Leist is den 23sten April aan boord van de stoomboot DOOR J. A. M. 10) «Natuurlijk niet, maar dat is ook ge heel het tegenovergestelde. Hij moest er wat meer van houden." «Lieve kind, laat mij je eens iets zeg gen, en je weet, dat ik het goed met je meen. Ik heb dikwijls in mijn leven gezien, dat menschen, die het meest in geaardheid verschillen het in den regel het langst met elkander uithouden. Drift paart zich goed met kalmte, bedaardheid met levendigheid, vastheid van wil met ■wispelturigheid. Wat de eene te veel heeft, bezit de ander te weinig en toch kan dat harmoniëeren, al spreekt dat elkander schijnbaar tegen. Als ge dus beiden veel van elkander houdt, zal hij langzamerhand wat meer, en gjj wat minder om het vermaak geven." «En ik zou niet graag zoo gauw willen trouwen. «Wel zeker I wacht tot de wereld je een oude vrijster noemt. Maar reken er op, dat ge dan den man uwer keus niet knjgt. ik weet zoo gauw niet wie het gezegd heeft, maar ik geef den Duitsclien dich ter gelijk die zeide: Logik giebl's für keine Frau. Tante mocht praten als Brugman, Marie werd niet overtuigd. Ze was vriendelijk tegen Kramers, en op som mige oogenblikken, als ze door haar ge voel medegesleept weid zelfs zeer harte lijk voor bem, zoo hartelijk, dat hij waarlijk meende, ze had hem lief, maar op andere tijden toonde ze hem niet meer dan eene zusterlijke genegen heid. Dat duurde zoo lot op den bewusten zondag. Kramers haalde haar des mid dags om twaalf uur aan huis af, en daar het weder voor den tijd van het jaar zeer schoon was, verhinderde niets het maken van eene wandeling in de omstreken der stad. Marie was op vallend stil en als ze antwoordde, was de toon harer slem zoo niet onvriende lijk, toch koel. Kramers werd daardoor bjjna gedwongen tot de vraag, of bjj iets gedaan of gezegd had, waaruit ze aanleiding vond om verstoord te zijn. «Och neen!" en de wijze, waarop zij dit zeide, drukte zooveel onver schilligheid uit, dat het aan opzet deed denken. Een vrij lange poos liepen ze zwijgend naast elkander, tol ze in eens, maar zon der hem aan te kijken en op denzelfden toon van daareven, zeide: «Jan, ik kan van avond niet met je uitgaan. Ik ben geïnviteerd en heb aan genomen De slag was raak, en Kramers begreep onmiddelijk welken zin die woor den hadden. Vrij vertaald luidde dat: «Ik kan uw gezelschap voortaan wel missen I" Het is me onbegrijpelijk hoe kort hij daarna het gesprek weder opvatten en in staat zijn kon over allerlei dingen te spreken alsof er niets voorgevallen was. En hij was als versuft, zijn geest kracht was verlamd, zijne liefste hoop vernietigd, en toch wilde hij dat niet toonen. Het was werkelijk eene uit komst voor hem, toen ze zeide, dat ze gaarne vroeg thuis wilde zijn. Nu eerst vroeg hij haar: «Ge kunt dus van avond niet met me uitgaan «Neeri, onmogelijk, ik ben geïnvi teerd!" «Maar Marie. „Ik kan toch immers niet altijd bij jou wezen en met jou uitgaan. Mijn familie en mijn kennissen zouden den ken, dat ik dood was." Ze scheidden van elkander als twee menschen, wien het niet schelen kan of de een den ander wederziet, ja dan neen. Zjj was blij, dat bet zoo goed afgeloopen was, hij.maar neen, ik wil den schijn niet op me laden, alsof ik een bladzijde uit een roman overge schreven had. Hij had haar lief, vurig, hartstochtelijk a en perde la raison en stel u dan voor hoe hij den middag doorbracht. Ik ge loof niet, dat er zulk eene levendige verbeelding voor noodig is om zich een begrip van zijn toestand te vormen. Maar er was hem nog zwaarder be proeving weggelegd. Des avonds om tien uur werd er aan zijn kamer ge klopt. Hij gaf geen antwoord, want hij hoorde het niet. Een tweede klop, wat harder! Hij hoorde het nog niet. Nu ging de deur open en mijnheer Gevel trad binnen. «Zoo? ben je toch thuis! Schrik jel Hadt je me niet gehoord? Kerel I wat zie je er uit. Wat scheelt je in Godsnaam. Heb je gehuild? Wat zijn je oogen rood? Geef toch ant woord 1" Kramers zat voor de tafel met de hand onder hel hoofd, en staarde als wezenloos op een brief, die voor hem lag, maar blijkbaar onvoltooid gebleven was, anders zou er geen scheur in ge weest zijn. «Ik ben niet wel I" antwoordde hij ein delijk dof. „Ga dan naar bed. Niet? Dat is me dunkt toch het beste middel om beter te worden. Ben je van avond niet met je meisje uitgeweest? Ook a| niet? lk dacht ook al, toen ik zoo even thuis was: «beeft hij nou al licht op?" Je weet immers, dat ik uit mijn kamer, over de tuinen heen, die van jou zien kan. Er is van avond uitvoering van de vereeniging Musis Sacrum geweest en ik heb een rol ge speeld in het tooneelstukje, dat er is opgivoerd, maar ik heb me daarbij zoo toegetakeld, dat ik noodzakelijk eerst naar l.uis moest om toilet te maken: anders kon ik niet goedschiks aan het b l deelnemen. Toen ik evenwel zag, dat je thuis waait, ben ik even hier naartoe geloopen, omdat ik ducht, dat je wel een kijkje zoudt komen nemen als ik bet je vroeg. Je neemt mjj immers

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1