BUITENLAND. Plaatselijke berichten. «Gebouw foor Konsten en weten schappen." H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes zullen 31 Mei te 10.19 (locale tijd) van Baarn naar Ragatz ver trekken, alwaar de vorstinnen 1 Juni ten 7 uur 's morgens zullen aankomen. Den '2en Juni vertrekken H.H. M.M. van daar naar Vulpera, alwaar H.H. M.M. ver blijf zullen houden in het hótel en pen sion Waldhaus Vulpera te Tarasp. Het gevolg van H.H. M.M. zal bestaan uit jkvr. Van de Poll, barronnesse Rengers en Miss Saxton Winter en uit den luite nant-generaal graaf Dumonceau, chef van het militaire huis, baron Taels van Ame- rongen, Kamerheer, den adjudant baron van Tuijll van Serooskerke, den ordon- nance-officier Van Suchtelen van de Haere, en den referendaris van het Kabinet der Koningin jhr. Vegelin van Claerbergen. H. K. H. de groothertogin van Saksen vertrekt ongeveer op hetzelfde uur als H.H. M.M. van Baarn naar's-Gravenhage, waar H. K. H. een paar dagen zal ver blijf houden om daarna naar Weimar terug te keeren. Een voetval voor de kouingin- Kegeutes. De weduwe M. E. V. ging Donderdag morgen vroeg uit den Haag naar Soesldijk, om aan H. M. de koningin Regentes een verzoekschrift te oveihandigen. Aan den ingang van 't paleis werd de vrouw de toegang geweigerd, doch niet tegenstaande dat afwijzend bevel bleef zij een paat uur achtereen wacbten in het park, totdat H. H. M. M. zouden uitrijden. En al beloofde de intendant haar ook, dat het verzoekschrift aan de Koningin-moeder zou worden overhandigd, de diep bedroefde vrouw wilde 't stuk aan H. M. zelf overreiken. Te kwart over twee reed het vorstelijk rijtuig uit, toen de ongelukkige bij den toegang van het Lusthof zich op de knieën wierp en met beide handen den brief ophief naar de Koningin-Regentes, ten aanschouwe van vele nieuwsgierigen. Onmiddelijk beval deze den koetsier stil te houden en op medelydenden toon vroeg zij de weduwe op te staan en haar het stuk te geven. Na een vriendelijker groet opende H. M. het couvert en in liet wegsnellende rijiuig las zij bet stuk. Overtuicd haar moederlijken plicht te hebben gedaan keerde mej. V. naar Den Haag terug, vertrouwende op de goeder tierenheid van haai Koningin De gewone algemeene vergadering van de Liberale Unie zal gehouden worden op Zaterdag 16 Juni 1894, des voormid dags te 10% uur, in het gebouw «Eens- gezindheid", Spui te Amsierdam. Omtrent den toestand der liberale unie en de werkzaamheden van het bestuur gedurende het jaar 1893. zal verslag uitgebracht worden. Er znllen twee leden van het bestuur gekozen worden, in plaats van de hh. Mrs. M. Tydeman Jr. (aftreding 1897) en A. C. Crena de Jongh (aftreding 1899), die als zoodanig ontslag genomen hebben De kandidaat van de a.-r. kiesver- eeniging Nederland en Oranje te Utrecht voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op 4 Juni a.s. is de heer J. H. de Waal Malefijt. (voorstander van het ontwerp-Tak,) lid van de Prov. Staten van Utrecht en burgemeester van West broek en Achtienhoven. In eene rede, gehouden op de laatste receptie ten gouvernementshuize in den avond van 25 April II. beeft de gouver neur van Suriname nadrukkelijk mede gedeeld, dat hij slechts voor vier maanden de kolonie verlaat, en het stellig en ze ker in zijn voornemen ligt, na verloop van dien tijd terug te keeren. Uit Haarlem wordt aan N. R. Ct. gemeld Zondagavond zijn bij de muziekuit- en had daar anderhalf jaar gewoond. De enkele malen, dat hij Kramers nog bezocht, had deze hem voorgesteld hem met de vriendin van Marie kennis te laten maken, maar hij had daarin nooit veel zin gehad en er was dus niets van gekomen. Thans echter zou hij zich in persoon kunnen overtuigen of zijn ver moeden waarheid bevatte, en zoodra hij zich in de feestelijk versierde ruime bovenvoorkamer in de Wester Wagen straat bevond, was zijn eeiste werk ge weest met een enkelen blik het geheele gezelschap te overzien. Maar onder de talrijke aanwezigen was hem niemand bekend, behalve het bruidspaar, dan zijn neef van Dun. En als ik zeg, dat hij het bruidspaar kende, noem ik er nog een te veel, want Marie had hy nog niet gezien, maar er behoorde niet veel scherpzinnigheid toe om te begrijpen, dat zij die naast den bruidegom zat de bruid was. Toch waren hare trekken hem niet onbekend, want hy had op Kramers' kamer gelegenheid gehad om de prachtige crayonteekening te bewon deren, waarop een vriendenhand de beide geliefden had voorgesteld. Keurig omlijst en in een krans van frissche rozen hing deze, niet de vriendenhand, maar de teekening, thans in de receptiezaal en allen bewonderden boogelijk de spre- voering in de builensocieteit «Trou moet Blijcken" in een Haarlemmerhout wan ordelijkheden gepleegd. De studenten, die den universiteitsroei wedstrijd hadden bijgewoond, hadden vrijen toegang tot die sociëteit. Al spoedig ontstond twist tussehen eenige opgewonden studenten en het aanwezige publiek, dat voor hel hek van de sociëteit naar de muziek stond te luisteren, met dat gevolg, dat men spoedig handgemeen werd en over en weer klappen vielen. Ook werd met steenen geworpen naar de sociëteit waar- bjj eene groote ruit werd vernield. De rijksveldwacht en gemeentepolitie zijn bij herhaling tuusschenbeiden ge komen en hebben van de sabels gebruik moeten maken om de oproerigen uiteen te jagen. Na een groot uur was de rust hersteld. Bij de door de afdeelingen van den Bond van liberale kiesvereenigingen in het kiesdistrict Alkmaar gehouden stem mingen overeen candidaat voor de Tweede Kamer verkreeg geen der voorloopig ge stelde candidalen de meerderheid, zoodal herstemming moet volgen tussehen de heeren mr. H. J Smidt oud-minister) met 26, en mr. J. A. Levy, met 18 stemmen. De heer J. L. T. Groneman, op wien 15 stemmen waren uitgebracht, heeft voor de candidatuur bedankt. Ondanks het gure weer der afge- loopen week, dat veel schade aan de planten veroorzaakte, is thans de aard- beziën-handel te Pnnsenhage nabij Breda in vollen gang. Door kolossale verzending naar het buitenland blijft de prijs dezer heerlijke, gerenommeerde vrucht ter plaatse in het seizoen echter tamelijk hoog en treden de talrijke vreemde op- koopers reeds handelend op, voordat deze de grens der gemeente bereikt heeft. Aan het station verschaft deze handel, behalve een onverheerlijken geur, een ongemeene drukte en dagelijks worden talrijke waggons naar het binnen- doch vooral naar het buitenland geëxpedieerd. De verdwenen vronwen. Door de Burgemeesters van Naarder, en Bussum is met eenige agenten van politie opnieuw gezocht naar het lijk van de vermoedelijk in het Gooi vermoorde mejuffr. Schmitz. Dit geschiedde ten ge volge van een door den officier van justi tie te Amsterdam ontvangen brief die een zeer juiste teekening bevatte van het Naarderkerkhof tegen het vroeger reeds doorzochte boschrjjke terrein, bij de Laarderhei gelegen, en een nauwkeurige aanwyzing van de plek, waar het lijk te vinden was. Ook dit onderzoek leidde echter tot niets. 139 oude munten. Zaterdag j.l. vonden de werklieden, die bezig zijn om de fondamenten te graven voor den nieuwen cellenvleugel aan de gevangenis te 's-Hertogenbosch een kistje bevattende 13d oude gouden en zilveren munten. De opzichter over den bouw, de heer Loos, nam een en ander in bewaring. Onze landgenoot Jaap Eden zal zich morgen naar Londen begeven om daar deel te nemen aan wielerwedstrijden om bet kampioenschap van Engeland. De gemeenteraad van Nijkerk heeft den prijs van het lichtgas aldaar, over eenkomstig het voorstel der gascommissie, verminderd met 2 cent, en aldus gebracht van 10 op 8 cent per kub. meter. Naar de Zaanl. Courant verneemt is de aanvang der exploitatie van de Staalwaterbron «Czaar Peter" te Zaan dam bepaald, op Woensdag 6 Juni a s., des namiddags te 3 uur, en wel officieel in tegenwoordigheid van genoodigden. De bron, die alle andere bestaande Staalwaterbronnen overtreft, heeft reeds verschillende bewijzen geleverd, dat zij kende gelijkenis, en verbaasden zich er over hoe de teekenaar zulk eene uit drukking aan beider gelaatstrekkken had weten te geven. Hy was voorgesteld staande, met de rechterhand op haren schouder: zij had haar lief kopje een weinig achterover gebogen en zag met onuitsprekelijke teederheid tot hem op. Er was niets in van dat strakke en doodsche, dat mij dunkt alle fotografieën kenmerkt; ze schenen te leven, en men zou gezegd hebben, dat hij gereed was om de lippen te openen en tot haar te zeggen: «Marie, ik heb je toch zoo lief!" De komst van eene uniform eene ongewone verschijning ir. eene stad met zoo weinig garnizoen als Rotterdam had eene kleine pauze in de gesprekken veroorzaakt. Entre nous, eenige dames bespraken onder elkander het vreemde, hetwelk er in gelegen was, dat juffrouw Chandelier ten huize van hare tante recipiëerde en niet in Amsterdammaar ze deden het zoodanig, dat de ouders van Marie, die naast het bruidspaar zaten, het niet verstonden. Van Beemde veroorzaakte evenwel eene gaping in het onderhoud, en allen hoorden duidelijk hoe hij zeide «Mijnheer Kramers, ik kom hier niet alleen om u mijne welgemeende geluk ten goede komt aan de lijdende mensch heid. De afgetreden minister van ooi log kolonel Seyffardt, heeft naar de Arnh. Ct. weet mede te deelen den dag na zijn aftreden zijn ontslag uit den militairen dienst gevraagd. Koningin Victoria is Donderdag 75 jaar geworden. De bladen brengen haar bij deze gele genheid op eerbiedige en hartelijke wijs hulde, er aan herinnerend h.oe slechts twee andere Engelsche koningen, George II en III, dien leeftijd hebben bereikt en overschreden. Geregeerd heeft H. M. tot nu toe bijkans 57 jaar, en in dien duur is alleen Koning George III haar voor, die omstreeks 60 jaar regeerde. Nadat Nansen en Pe >ry reeds voor eenigen tijd hun nieuwe Pooltochten heb ben ondernomen, zal nu een derde tocht op 1 Juli worden begonnen door den EngePchtcan Fred. Jackson, daart- e in slaat gesteld door ztju landgenoot Harms- worth, die de kosten voor het schip Windward, een walvischvaarder van 365 registertonnen, en de uitrusting er van op zich heeft genomen. Jackson wil trach ten over Frans Jozefsland naar de Noord pool door te dringen en wel met honden sleden. Het schip vertrekt op 1 Juli van Londen, neemt te Chabarowa tO honden aan boord, brengt de expeditie zoo mo gelijk te Frans Jozefsland aan wal en keert dan, na op het Beereneiland een hut voor den terugtocht te hebben ge bouwd, terug. De expeditie tracht dan met een stoomsloep verder door te drin gen en laat op verschillende plekken voorraad achter. Bij den Austriasond wordt overwinterd en in het volgend jaar vei der gereisd. De tocht zal drie jaar duren. Over 2 jaren komt de Wind ward terug om nieuwe proviand te bren gen en berichten te halen. Te Bergen zijn voor de expeditie drie zeer lichte booten in aanbouw; zij hebben eene lengte van 12 16 voet en zullen niet zwaarder wegen dan 80125 Eng. ponden. Derepublikeinsche groeppn der Fransche Kamer hebben Zondag vergaderingen ge houden ter bespreking van den polilieken toestand, naar aanleiding van het aftreden van het Kabinet Casimir-Périer. De regeeringsgezinden. ten getale van ruim honderd, hebben met groote meer derheid de volgende motie aangenomen: «De groep, hulde brengende aan de dien sten welke het ministerie Casimir Perier aan de gouvernementeele denkbeelden en beginselen heeft bewezen, verklaart besloten te zijn slechts eene regeering ie steunen die door samenstelling en karak ter dezelfde waarborgen aanbiedt." Het door den heer Trouillot verdedigde denk beeld van een gouvernement de concen tration, vond slechts zwakke instemming. De door de radicale linkerzijde aange nomen motie luidde: »De radicale linker zijde constateert, dat het votum der Kamer is uitgebracht door eene republi- kleinsche meerderheid, en dat daardoor de noodzakelijkheid wordt aangetoond om de richting der nieuwe staatkunde, die beslist tegen een vergelijk met de rech terzijde en tegen inschikkelijkheid voor de clericalen moet zijn, vastberaden naar de linkerzijde over te brengen." De uiterste linkerzijde nam de volgende motie aan: «De radicaal-socialistische groep, na geconstateerd te hebben dat het kabinet ten val is gebracht door een zuiver republikeinsche en progessistische meerderheid, verklaart vastbesloten te zijn slechts een ministerie te steunen dat eerbied heeft voor de rechten en de be langen der werklieden, dat eiken terug keer tot den clericalen geest afwijst en vastberaden overgaat tot de fiscale hei- vormingen door middel vaneen belasting op het kapitaal en op het inkomen." wenschen aan te bieden, als gast dus, maar ook als een overwonnene. Wat mag ik u voor uwe huishouding geven, als bewijs, dat ik de weddenschap ver loren heb?" Allen spitsten de oorendat was iels vreemds. «Ja, lieve vriend, je bent nu overge leverd," antwoordde de aangesprokene, terwijl hij den sergeant hartelijk de hand drukte, „en daar onze weddenschap otn al wat je wilt geweest is, staal het aan mij den prijs te bepalen. Je hebt het aan mijn aanslaand vrouwtje te danken dat die slechts bestaat in het antwoor den op twee vragen, welke ik u stellen zal." De belangstelling werd zoo mogelijk nog grooter. «Dat is de moeite niet waard," lach te de sergeant «en ik kom er wel goed koop af." «Ja, dat zal de vraag nog wezen, want ge zult dienen te antwoorden, waar allen bij zijn. Permitteer me evenwel, dat ik eerst de geheele geschiedenis aan onze geëerde gasten vertel." Het is wel vreemd op eene receptie eene vertelling te moeten hooren, maar de menschen ondervinden dagelijks zoo veel wonderlijks, dat de hier aanwezige Te Pest verkeert men in groote span ning over den uitslug van het onderhoud, dat de minister-pre ident Weckerlé met keizer Frans Jozef heeft gehad, want van de beslissing des keizers zal hel lot van de kerkelijke wetten en het geheele ministerie afhangen. De meest uiteenloopende geruchten over den loop, dien de politieke strijd in Hongarije vermoedelijk zal nemen, worden uit Pest gemeld, maar uit den aaid der zaak hebben deze berichten geen waaide, zoolang niet bekend is wat de Hongaar sche minister-president hebben besproken. Zeker is tot dusver alleen, dat de ministers hebben besloten onmiddelijk allen hun ontslag te nemen, zoodra het mocht blijken, dat het kabi net bij zijn strijd tegen de Magnaten niet op den onvoorwaardelijken steun des keizers kan rekenen. Intusschen is de Kamer weer bijeen gekomen en heeft de behandeling der kerkelijke wetten voortgezet. Het tweede der ingediende ontwerpen, dat, waarbij de inschrijving van huwelijken, geboorten en sterfgevallen, in plaats van aan de geestelijken van verschillende gezindten, gelijk tot dusver het geval was, aan de staatsambtenaren woriitop^edra^en, werd insgelijks met aanzienlijke meerderheid aangenomen. Dit gedeelte der kerkelijke wetten gaf geen aanleiding tol belangrijke bespre kingen. Ook dit ontwerp is nu naar de Mag naten-Kamer verzonden. De eerste Kamer zal het ontwerp evenwel niet in behan deling nemen, voordat eerst eene beslis sing over het burgelijk huwelijk is ge nomen. Wanneer de Magnaten tot de tweede behandeling van dit ontwerp zullen overgaan, is nog niet vastgesteld. Maandag is te Brussel in het konink lijk paleis het huwelijk tussehen prins Karei van Hohenzollern en prinses José- phine van België voltrokken. De burger lijke trouwplechtigheid geschiedde op de gewone wijze, zooals zij bij de wet is voor geschreven, met open deuren door den burgemeester Buis. Onmiddelijk hierop volgde in een andere zaal de kerkelijke inzegening door den aartsbisschop van Mechelen. Als getuigen voor den bruidegom tra den op de Duitsche gezant graaf Von Alvensleven, luitenant van der Schulen- burg en de Belgische minister van justitie Begerem, voor de hruid fungeerden de president van den Senaat baron t' Kint de Roodenbeke en de minister van binnen- landsche zaken De Burlet. Na afloop der beide plechtigheden be gaven de jonggehuwden zich, gevolgd door de vorstelijke bloedverwanten en een talrijken stoet genoodigden, waar de bloem van Belgrë's adel ruimschoots ver tegenwoordigd was, naar het paleis van den vader der bruid, den graaf Van Vlaanderen. De jeugdige prinses, die zeer populair is, werd op dezen tocht door de talrijke menigte, die op straat was samenge stroomd met daverend gejuich begroet. Vreemd was het, dat het publiek op straat voornamelijk uit de meer gegoeden of uit de middenklasse bestondhet eigen lijk gezegde volk was nauwelijks verte genwoordigd. Ten 3 ure zijn de jonggehuwden van de Gare du Luxembourg over Schaerbeek en Leuven naar Keulen vertrokken. Hun vertrek maakte een eind aan eene ver moeiende feestweek aan 't hof. Nu was het bal bij den koning, dan weer bij den graaf van Vlaanderen, dan weer bij den Duitschen gezant, die wed ijverden om den vorstelijken vreemden gasten, den koning van Rumenië met den erfprins en diens vrouw, en den koning en de koningin van Saksen eene schitte rende ontvangst te bereiden. De vader der jongehuwde prinses heeft gegracht ook de armen der hoofdstad in de feestvreugde te doen deelen en een som van 10.0 0 francs aan de armen der Brusselsche agglomeratie doen uitkeeren. Nog steeds komen nadere berich- bezoekers die «nouveauté" best konden hooren. Blijkbaar met het doel de toe hoorders in spanning te brengen, rekte Kramers zijn verhaal zooveel mogelijk en toen hij aan de passage van de tele grafische liefdesverklaring kwam, verzocht hij den sergeant het werk van hem over te nemen. Van Beemde aarzelde niet in het minst om aan die uitnoodiging te voldoen: hij stond op en adresseerde zijne geschiede nis, nog veel opgesmukter dan vroeger, aan een stuk of wat jonge dames, die in een hoek bijeen zaten en hunne ge borduurde zakdoeken half opalen om geen zenuwtoeval te krijgen van het lachen; maar zoodra het telegram voor gelezen werd, was er geen houden meer aan, en een daverende toejuiching volgde. De bruidegom ging, toen het weer stil geworden was, voort, en stelde, nu zijn nieuwsgierige hoorders niet alleen in kennis met het ontstaan der weddenschap maar ook met de wyze, waarop die ge wonnen was. «En is de geheele voorspelling be waarheid geworden?" vroeg een oude nicht, die heel voorzichtig aan een taartje pluisde. «Op éèn ding na," antwoordde Marie «hjj heeft gezegd, dat een juffrouw van ten over de samenzwering tegen Czaar Alexander, welke onlangs te Smolensko door de politie is ontdekt. Hoe men achter het complot is gekomen, wordt aldus door de Standard verteld. Sedert eenigen tijd had het reeds de aandacht getrokken, dat een aantal jongelui geregeld te Smolensko aankwam en dan uitstapjes maakte naar het land huis, hetwelk tot verblijf voor den Czaar tijdens de aanstaande legeroefeningen was bestemd. Men begon daarover te praten en vestigde eindelijk ook de aan dacht der politie op deze excursies. Zoodra het troepje weer aankwam, wer den hun gangen nagegaan door spionnen der politie. De jongelui begaven zich naar een herberg. Daar vonden zy anderen, die zich bij hen hadden opge sloten en daar werden de werktuigen bewaard, welke zij voor het graven der mijngangen onder de villa noodig hadden. Eenige spoorweg-beambten hielpen hen bij het werk en natuurlijk werden deze, tegelijkertijd met de samenzweerders, in hechtenis genomen. In hun bezit wer den vele brieven gevonden, grootendeels in cijferschrift, waardoor het misdadige plan aan het licht kwam. Bij onderzoek vond de politie spoedig den ingang lot de mijnen, welke reeds bijna geheel ge reed waren. Evenwel werd er nog geen dynamiet of eenige andere ontplofbaie slof gevonden. De Russische anarchist Von Sternberg, de hoofdaanlegger der Luiksche dynamiet aanslagen, wordt nu ook verdacht, dat hy dit complot tegen den Czaar beeft beraamd. Vandaar, dat de Rusische politie, niet minder dan de Belgische, haar best doet oin de verblijfplaats van dezen anarchist op te sporen. Tot dusver is het echter nog niet gelukt Von Stern berg te vinden. Men vermoedt, dat hij Europa reeds heeft verlaten en op weg is naar Amerika. Nu mejuffrouw Okhuisen, eigenares van het Hotel DdenHam" te Hoogland niet schroomt om ons. bij advertentiën in de Amers- foortsche Courant van Maandag j.l., en in ditzelfde nummer onzer courantvan onwaarheid te beschul digen, zien wij ons verplicht te verklaren het gewraakte feit uit den mond harer eigen dochter te hebben vernomen. Ongevraagd en geheel uit eigen beweging deelde bedoelde juffrouw ons mede, vol strekt niet geneigd te zijn geweest, de heerpn op hun herhaald aan dringen tot het houden van gelag in hare woning toe te laten, maar wel genoodzaakt was geweest zich naar beneden te begeven, toen eenigen van hen, die zich door het raam toegang hadden verschaft, reeds tot aan den trap naar de bovenwoning waren doorgedrongen. In hoeverre dit verhaal dei- dochter, ons onder den eersten indruk van het gebeurde gegeven, te rijmen valt met de verklaring harer moeder in bovenbedoelde advertentiën, laten wij aan het oor deel onzer lezers over. Zondag jl. had op den straatweg Amersfoort-Ede een wielerwedstrijd plaats om het club-kampioenschap var, Neder land. Ingeschreven was door 6 clubs n.l. A. A. C.; H. V. C.; Edo. UtrWielr. Soc; de Kettinggangers; U. W. C. de Zwaluw, die elk 5 lijders moesten uit brengen. De rijders startten clubsge- wijs met een tusschenruimte van 5 minu ten. De uitslag, berekend naar de mijne kennis zich geweldig tegen ons engagement verzetten zou, en dat is niet gebeurd." «Wil ik je eens zeggen wie het was, klein wijfje?" vroeg Kramers en hij boog zich tot haar oor en fluisterde: «Je bent het zelf geweestEn zonder iemand gelegenheid te geven op nadere inlichtingen aan te dringen, zei hij tot van Beemde: «De twee vragen, mijn heer de sergeant! Ten eerste: is het waar, dat ge ooit zulk eene declaratie gedaan hebt, als ons zoo even door u verteld is, en ten tweede zoo ja, wie is die gelukkige schoone?" «Een gek geval," zei van Beemde onbeschroomd, de tegenwoordigheid van lieve jonge dames inspireerde hem altijd, «maar komaan," en hij stond op, «nu ja, dames en heeren, ik verklaar zoo iets gezezd te hebben aan een meisje dat ik in den Haag leerde kennen, en wel in hel Huijgenspark op een avond in de maand Juli. Het bankje staat «Den naaml den naam!" riepen eeni gen uit het gezelschap. «Hoe heet ze?" Want niemand geloofde nog. «Ja, dat is lichter gevraagd dan ge zegd. Wat kan me zoo'n naam schelen. Als ik het meisje lief vind, acht ik den naam bjjzaak."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2