Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Te Baarii werd prins Karei outvangen door den adjudant van dienst, baron van Grovestins, en in twee hofrijtuigen met zijG gevolg naar Soestdijk geleid. Na aankomst ten paleize te Soestdijk weiden de Prins en gevolg aan de Ko ninginnen voorgesteld, waarna te 6'/a ure het diner van 14 couverts ten Hove aanving. Alvorens aan tafel te verschijnen, werd piins Karei van Denemarken, vanwege de Koningin, door de Koningin-Regentes begiftigd met het Grootkruis der orde van den Nedei landschen Leeuw, de com mandant Wandel met het commandeurs kruis der Orde van Oranje-Nassau en de adjudant van den prins met het officiers kruis van laatstgenoemde Orde. üe plaatsing aan tafel was als volgt: Rechts van de koningin-regentes, ko ningin Wilhelmina, links prins Karei van Denemarken, links van hem de eerste hofdame barones Van Ittersum. Tegen over de koningin-regentes, de comman dant van de Helgoland, kapt. t. z. C. F. Wandel. Tegenover koningin Wilhelmina de consul-generaal van Denemarken de heer C. M. Viruly; vis a vis den prins zijn adjudant, de luit. t. z. Ie klasse J. H. Schultz. Maandag wordt prins Albrecht van Pruisen, neef van wijlen koning Willem III, ten paleize verwacht, om op zijn te rugreis naar Duitschland H.H. MM. een bezoek te brengen. Toen de eerste berichten over het bezoek van den Deenschen prins tot ons kwamen, maakten wy de opmerking, dat dit een uitstekende gelegenheid was voor de Fransche bladen om huwelijksgeruch ten in het leven te roepen. Wij dachten de laatste dagen reeds te voorbarig te zijn geweest, maar de Etoile Beige doet ons zien dat wij geen ongelijk hadden. In een brief uit Kopenhagen wordt zoo waar gemeld, dat men aldaar van huwelijksplannen spreekt. In de best ingelichte kringen te Ko penhagen weet men te verhalen, dat onze Regentes met den Koning van Dene marken in briefwisseling staat, en wel ïin overeenstemming met de Staten- Generaal". Keizer Wilhelm zou zulk een verbintenis ongaarne zien, maar als de keizer soms hoopt op een huwelijk onzer Koningin met een zijner zoons, dan heeft hij het mis, want de Kamers zouden ongaarne een huwelijk met een Duitschen prins goedkeuren I Wat jammer voor die Kopenhaagsche koppelaars. Zoo goed ingelicht en dan te moeten hooren dat de prins slechts eenige uren op Soestdijk was, en dat onze marine te laat kwam, om den toekomstigen prins-generaal behoorlijk te begroeten. Naar wij vernemen, moet bij de regeering in beginsel geen bezwaar be staan tegen den aanleg van den ontwor pen spoorweg van Baarn over Soest naar Utrecht. Bij Koninklijk besluit is aan den op verzoek eervol uit zijn betrekking ontslagen minister van Oorlog, A. L. W. Seyffardt, een pensioen verleend van f 4000 's jaars. Ned. Bond voor algemeen kies- en stemrecht. De Nederlandsche Bond voor algemeen kies- en stemrecht zal een buitengewone algemeene vergadering houden op Zondag 19 Augustusin het gebouw »De Nijverheid" te Utrecht. Onder meer zal beraadslaagd worden over de vraag, of een betooging zal wor den gehouden voor algemeen kiesrecht. Het hoofdbestuur laat in deze de beslis sing over aan de algemeene vergadering. De afdeeling Gorredijk is van oordeel, dat het thans geen geschikte tijd is om een dergelijke demonstratie voor te be reiden, terwijl de afdeeling Deventer er op aandringt om ook provinciale en plaat selijke meetings te organiseeren. golven. En die fiere mannen; zij zijn zoo groot en hoog als onze berken, heeft moeder gezegd. En dan betreden zij den grond met den forschen stap van den heer en meester; en wie of wat zij be- geeren, nemen zij, met hunne krachtige, onweerstaanbare armen. En sieraden en eene menigte andere dingen hebben zij van dit ja, hoe zal ik het noemen van deze steenen gemaakt. Maar het is eigenlijk geen steen; want zij laten dien zacht worden in het vuur en dan buigen zij het stuk zooals zy het hebben willen. Zoo dwingen zij alles naar hun wil, zelfs de steen, heeft moeder gezegd. Zij had uit hare gevangenschap ginds bij die zonen van goden zulk een stuk gesmol ten steen medegebracht; het was een gedeelte van den ketting waarin zij haar, de buit gemaakte, geboeid hadden gehou den; maar zij had dat stuk lief gehad. »Erts," geloof ik, noemde zij het, in de taal dier godenzonen. En eiken avond, vdor het inslapen, kuste zij het. En ik: ik begroet dit met een kusI Want van de goden komt het; zij zonden het mij. Maar verstoppen! Zorgvuldig! Zoo I Onder den wilgengordel! Want als mijn oom het vond, dan zou hij my slaan, mij het glinsterende stuk afnemen en het weer terug werpen in zee I" Verder zal behandeld worden de vraag, of de Bond in zijn tegenwoordige!) voorn behoort te blijven bestaan, met de ver schillende daartoe ingekomen voorstellen. Het Golfspel. Te Doorn had de voorgaande week de feestelijke opening van het terrein van de Doorcsche Golfclub, gelegen achter de buitenplaats iBornia" plaats. De Doornsche Golfclub telt nu reeds een 00- tal leden. Het bestuur bestaat uit de heeren F. Labouchère, voorzitter Jhr. A. E. W. Rutgers van Rozenburg, secretaris en jhr- H. D. W. Hooft, pen ningmeester, terwijl arn een vijftal baan commissarissen het toezicht en de regeling op het terrein is toevertrouwd. Den heer jhr. mr. W. H. de Beaufort werd het eere-voorzitterschap aange boden. Deze vereeniging is de tweede in ons vaderland. Te 's Gravenhage werd verle den jaar de eerste opgericht. In Engeland is Dgolfing" het meest geliefkoosde spel in de open lucht geworden en als geduchte concurrent tegen het »lawn-t.'nnis" spel opgetreden. De Punch had er onlangs een aardig plaatje van. Het slechte weer maakt het golfspel onmogelijk. Nu worden de golfspanen (de technische term zal wel anders luiden) in de kamer op den grond bij elkaar gegooid en de heeren maken er een knibbelspel van. De tentoonstelling te Antwerpen. Naar men ons mededeelt kunnen, met ingang van 1 Augustus a.s. aan alle stations de ^Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" worden aange vraagd abonnementskaarten van de drie klassen, geldig op alle lijnen van de Belgische Staatsspoorwegen, in verbinding met retourkaarten tot Esschen. Deze abonnementskaarten, zoomede de retourkaart tot Esschen zijn, met in begrip van den dag van afgifte 15 dagen geldig. De prijs der Belgische abonnements kaarten bedraagt voor de le klasse frs. 50, voor de 2e klasse frs. 38 en voor de 3e klasse frs 25. De gezamenlijke prijs van de retour- kaart tot Esschen en van de abonne mentskaart in Belgie bedraagt voor de onderstaande stations als volgt: A a If 1 Op LI QP Dl Amsterdam. ƒ34.45 ƒ26.55 ƒ1720 Arnhem33.25.16.55 's-Boschs 29.65 22.65 14.90 Rotteidam 29.15 22.15 14.62 Utrecht33.25.15 16.35 Eene waarborgsom ad. ƒ2.50 moet bovendien bij ontvangst der kaart worden gestort. Het is te verwachteD, dat van deze faciliteit veel gebruik zal worden gemaakt door reizigers, die de tentoonstelling te Antwerpen gaan bezoeken om in aanslui ting daaraan een tesije door België te maken. Pensioen-verzekering, De commissaris der koningin te Utrecht heeft aan de gemeentebesturen ter kennis gebracht een door hem ontvangen schrij ven van het hoofdbestuur der Ned. pen- sioenvereeniging voor werklieden. In dat schrijven zegt het hoofdbestuur o. a. het volgende «Het beginsel, om aan alle werklieden, in dienst der gemeente, voor den ouden dag een pensioen te verzekeren, wint bij de gemeentebesturen meer en meer veld. In verscheiden gemeenten wordt dan ook de tot standkoming eener pensioenrege ling voor de werklieden en beambten voorbereid. Het hoofdbestuur wenscht er daarom de aandacht op te doen vestigen, dat het We: kliedenfonds der Pensioen- vereeniging ook pensioenverzekeringen afsluit voor gemeente-werklieden en be ambten. De gemeentebesturen kunnen zich dus voor zoodanige verzekering tot dat fonds wenden, dat zijne tarieven zoo voordeelig mogelijk heeft kunnen vast- II. En nu strekte zij zich weder lang uit op het zand en zag naar zee, zdo aan houdend en zoo onderzoekend met die smachtende, donkerbruine oogeo, dat deze pijnlijk werden aangedaan, bijkans ver blindt, door het trillend licht op de gol ven, zoo vaak de zon nog weder even tusschen de snel voorbijtrekkende grijze wolken te voorschijn kwam. «Of er dan nooit iets gebeurt nooit nooit! Of het hier nooit anders worden zal? Zal het altijd blijven«oom hel rendier de vischvangst met de netten hel zalmsteken met de piek de lachende, stille zee stormweer de korte zomer herfstnevelen de lange, lange winter in de lage hut de traanlamp de slede en eindelijk de meeuwen de korte zomer en dan alweer: oom het rendier de visch vangst alweer de nevelen en altijd weer! Altijd hetzelfde I Altijd weert Zou er dan nimmer een groet, eene bood schap kunnen komen van de goden en de godenzonen, bij wie moeder in de gevangenschap gehouden werd? »Eene heerlijke gevangenschap" zeide zij vaak, met een blijden glimlach op't gelaat. Het is mij alsof er nog iets anders moet zjjn dan wat wy hier op onze eenzame stellen. Het fonds toch beoogt niet alleen geen winst, maai ook zijne administra tiekosten worden door de Pensioenver- eeniging en het Waarborgfonds gedragen. Bij die gemeentebesturen, welke reeds eene pensioen-regeling hebben tot stand gebracht, zoude het bestuur er op wen- schen aan te dringen, om alsnog bepa lingen in die regeling op te nemen, waai door verhoed wordt dat zij, die reeds bij het Werkliedenfonds verzekerd in slechteren toestand zouden kunnen komen. Om dit laatste te voorkomen, zou een bepaling wenschelijk zijn, waarbij de werklieden, die reeds bij hel Werk liedenfonds zijn verzekerd, die verzeke ring konden voortzetten, zonder genood zaakt te zijn aan het Pensioenfonds der gemeente bij te dragen. Wanneer zij den gemeentelijken dienst verlaten, zullen zij verzekerd gebleven bij het Werklie denfonds, hun aanspraak op het pensioen, waartoe zij bijdroegen, behouden." Het onweder rau Maandag avond. Blijkens verschillende berichten heeft het oDweder van Maandag-avond over het grootste deel van ons land gewoed. Bijzonder hevig is het echter boven de omstreken van Amsterdam geweest. Aan den Haarlemmerweg werd eer, hooiberg getroffen, die geheel afbrandde. In den IJpolder sloeg de bliksem in een arbeiderswoning. Het huis is tot den grond afgebrand. Te Breda waren Maandag-avond de slagregens bijzonder hevig. Evenwel was liet onweer niet zoo zwaar als den vori- gen avond, toen de bliksem op verschei dene plaatsen insloeg, o. a. in de thans niet meer bewoonde klooster-kazerne. Nabij Doetinchem is de bliksen inge slagen in eene woning te Gaanderen, zonder dat evenwel groole schade werd teweeggebracht. Te Wageningen was de wind zoo hevig, dat een vijftal dikke iepenboomen, in de Lawicksche alleen door midden zijn gebroken. De fraaie laan nabij de stad heeft daardoor opnieuw van h ar aanzien verloren. Alle boomen kwamen terecht op de rails van den Ooster-stoomtrnm. De trams, welke van Arnhem en Rhenen in aan tocht waien konden gelukkig nog bijtijds worden gewaarschuwd. Zoo spoedig doen lijk waren eenige mannen bezig met op ruimen. Uit Den Haag meldt men Een zeer hevig onweder barstte Maan dag-avond boven de residentie los. In de concertzaal van den dierentuin, waar de Kon. Milil. kapel eene uitvoe ring gaf, ontstond een oogenblik van gioote opschudding. De bliksem scheen den afleider op de rotonde getroffen te heb ben en de ratelende slag deed velen op- springin en naar de uitgang vluchten. Op de Koningskade sloeg de bliksem in een boom, terwijl in de zeeduinen op uur afstand van Loosduinen een boerderij, eigendom van heer Van Goch te 'Gravenhage, door den bliksem in vlam werd gezet. De boer zat juist met zijn gezin aan het avondeten, toen de straal in de woonkamer drong. De koeienstal en een gedeelte van den dorschvloer zijn verbrand, de overige gebouwen en de hooiberg kon de brandweer uit Loos duinen nog behouden. Bij koninklijk besluit is benoemd tot kapitein bij het 3e. regiment infan terie de Ie. luitenant T. B. J. Bremmer van het 5e. regiment, alhier in garnizoen. Bij Koninklijk besluit zijn bij het 5e Reg. Inf. benoemd tot tweede-luit. de cadets J. J. Beijerman. F. J. Quinjer, E. D. van der Sleesen en L. Schutte. De 2e luit. jhr. T. H. Röell, van het 3e reg. huzaren te Amsterdam, wordt 1 November a. s. voor een jaar gedeta cheerd bjj de rijschool te Amersfoort. rotsen zieniets, dat veel schooner, lich ter, stralender en machtiger is. Maar het is zoo ver-af; onbereikbaar ver! Daar in het vriendelijke, zachte westen daarginds waar de zon ondergaat!..." En mijmerend liet zij haar blik weder over de golven, over de rustelooze zee, glijden. Niets ontging daarbuiten aan haar scherpziend oog. Ook het kleinste voor werp dat op die eindelooze vlakte uit kwam, nam zij waar. Den vluchtig uit do golven opryzende vischeen stukje hout, dat donkerder getint was dan de blauw groene vloed waarop het ronddreef; den kop van een dolfijn, dien het dier maar eventjes boven water hield, alles merkte zij op: allesI Hoe zou zij dan niet spoedig een tame lijk groot stuk drijfhout hebben ontdekt, een lang, donkerbruin hout, dat nu nog op een grooten afstand van de rotsen opdook, maar dat door den westenwind gedreven, met spoed al nader en nader kwam. Het was dit onderscheidde haar geoefende blik een balk of een plank, zooals die hier niet zelden van een ge strand vaartuig kwamen aandrijveneen lange, donkere plank. En aan het achtereinde, dieper in het water hangend, was iets anders vastge- De Ie luit. D. G. Graswinckel, van liet le reg. veld-ar!., thans gedetacheerd bij het 3e reg. veld-arl. te Breda, tot het volgen van eon cursus in de africh ting van trekpaarden, wordt 1 November u. s. van die detacheering ontheven en keert dan naai zijn korps terug. Gisteren slaagde te Arnhem voor het examen van apothekers-assistente onze stadgenoote Mej. H. G. A. C. Prikken. A. s. Vrijdagmorgen vertrekken de alhier in garnizoen liggende batteiijen van het le regement Veld-Aitillerie naar de legerplaats te Oldebroek. Des middags van denzelfden dag zul len de batterijen uit Utrecht met het zelfde doel onze gemeente passeeren. Bij den grooten Nationnlen schiet wedstrijd, gehouden te Amsterdam op 24 Juni tot en met 8 Juli 1894 waar van heden het verslag verscheen behaal de de d. d. schutterij te Amersfoort in korpswedstrijd A. den zilveren me daille. De schutters die de Eer van hun corps ook daar hoog hielden waren Sergt. Majoors J. W. van Achterberg, G. Muijs en G. J. Boode en de Sergean ten N. Vink en W. B. Smit. Bovendien behaalden in Afd: B. (per- sooneele wedstrijd) Sergt. Majooi G. Muijs de 8ste prijs met 72 punten, de lste prijs werd behaald met 78 en de 35ste (laatste prijs) met 61 punten. In afd. D. (vrije baan) verwierven nog prijzen Sergt. Majoors G. Muijs en J. W van Achterberg en de sergeanten N. Vink en W. B. Smit. De heer W. H. Meursing Jr., di recteur der Amersfoortsche broodfabriek, is benoemd tot lid van de jury voor de Internationale Bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam. Zondagavond is hier een afdeeling opgericht van den Roomsch-Katholieken Volksbond. De vice-president van den Bond, de heer Smits, zette liet doel van deze nut tige vereeniging uiteen. Ruim 150 personen traden als lid toe. Een geestelijk adviseur zal worden benoemd. Als voorzitter van het voorloopig co mité, waarin o. a zitting hebben de heeren Roodestein en Hogenboom, fun geert de heer M. H. T. Vermolen. Bij de Zondag te Arnhem gehouden, door prachtig weder begunstigde doch zeer matig bezochte wedrennen van de Geldersche Harddraverij en Renvereeni- ging, werden prijzen behaald door de paarden van de volgende alhier in gar nizoen zijnde officieren In den Militairen- ren de 1e prijs door Warda, de 2e door Southshore, beide van ritmeester Meleler- kamp. In de Harmonica-harddraverij, de le prijs door Redburr, van den heer Coets de Bosson. In den tribune-ren, de 3e prijs door Romeo, van luitenant baron Van Heem stra. In den horden-ren, de 3e prijs door Skylark van luitenant Mos. Hedenavond te half acht uur zal het muziekcorps van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer van Aken een muziekuitvoering geven op het terras voor Amicitia, waarbij het volgende programma zal worden uit gevoerd 1. Einzug der Gaste auf den Wartburg, aus uTannhauser". Rich. Wagner. 2. Ouverture »La Sirene". Auber. 3. «Entre-nous. Walzer. Waldteufel. 4. vNachruf an Weber", grosse Fantasie. O, Bach. 5. Ouverture nZampa ou la Fi- ancée de marbre". Hérold 6. 3 Spanische Tanze. Moszkowski. 7. a. Abendlied. Schumann, b. Flotation (petit valse). Steek. 8. Grande fantasie sur des motifs de l'opéra nHamiet" d'Amb. Thomas. Joh. Coenen. maakt; iets wits, althans iets van lichter kleur dan de plank Het meisje richtte zich een weinig over eind langzaam zooals hare bewegingen in rustige stemming altijd waren; en het hoofd stak zij op en haar bovenlijf ook, op beide ellebogen leunend, hierin den zeehond evenarende, die op de voorpoo- ten steunt, eer hij er toe overgaat zich in het zand te wentelen. De plank dreef al nadei en nadei waarlijk nu zwom zij dwars, en de stoot van iedere nieuwe golf die er tegen klot ste, schoof haar een goed eind vooruit. Daar joeg een rukwind weder eens de breede wolken voor de ter kimme da lende zon wegschitterend speelden haar stralen op de waterstrook voor de klip pen in dit schelle licht vertoonde de balk zich duidelijk aan haar scherp spie dend oog, door een hooge golf met bree- den, witten kuif, voortgedragen. Opeens gaf zij een gil, een kreet, het best met den schreeuw van een beangst rendier te vergelijken, en fluks van het thans vochtige duinzand oprijzende, wierp zij zich met een geweldigen sprong in de onstuimige branding, die razend, links en rechts tegen de granietrotsen aansloeg, met telkens vernieuwde woede de golven brekend of afslaande. Slechts een smalle 6treep water, mis- Door de politie is gevangen geno men eene ongehuwde vrouw, zekere O., die vei ducht wordt het kind, waarvan zij dezer dagen moeder werd, het lever, te hebben benomen. Op het erf achter hare woning vond men het lykje begraven. Hoogland. Terwijl de knecht van A. v. W. met zyn graszeis huiswaarts keerde, had hij het ongeluk te struikelen, zoodat de zeis in zijn been terecht kwam waarby hij een diepe wonde bekwam en eene geweldige bloedstorting daaruit volg de. Door spoedig aangebrachte hulp mocht de geneesheer er in slagen het bloed te stuiten en werd hij onder hevige pijnen behandeld. Om geweven stoffen ondoordring baar voor water te maken, ga men volgenderwijze te werk. Men losse op in een emmer water een half pond aluin en een half pond loodsuiker, men roere goed dooreen en late dan bezinken. Na eenigen tijd roere men nog eens goed om en giete de vloeistof over in een andere emmer waarin zich het te behandelen kleeding- stuk bevindt. Men late dit er _4 uren in staan en daarna late men het uitlekken en droogen, Vooral mag men het goed niet uitwringen. Uit Alexandrië wordt gemeldt, dat de khedive van Egypte, Abbas-Pacha, zich heeft verloofd met prinses Emine, de jongste dochter van den vorigen Sul tan van Turkije, Abdoel Azis. De prinses is 18 jaren oud en derhalve niet veel jonger dan de khedive, die in 1874 is geboren. Deze verloving is, naar het heet, tijdens het jongste bezoek van den khe dive te Konstantiriopel tot stand ge komen. Vreeselijbe nacht. Voor eenige dagen gingen drie be woners van Kotka, Finland, met een zeilboot op de jacht en de vischvangst in den zeeboezem. Niet verre van Hoch- land legden zij aar. bij een klein, onbe woond eiland, waar zij den nacht wilden doorbiengen. De loot werd op den oevergetrokken, de korf met voorraad er uit gehaald en, nadat men gemoedelijk het avondmaal had genomen, strekte men zich op de dekens uit om te slapen. In den loop van den nacht echter kwam de wind op; de zee steeg en de golven begonnen reeds de hoogvlakte van het kleine eiland, waar de 3 jagers slie pen, te bespoelen. Zij ontwaakten eerst, toen een golf over hen heensloeg. Ontzet bemerkten zij, dat de golven hen reeds van alle kanten omringden en dat de boot door de wassende zee was meege voerd. Op het eiland stond maar een enkel tenger boompje, dat door de stormen was gespaard gebleven Zij trokken zich bij dezen boom terug, om er zich, zoo noodig, aan vast te houden. Het gevaar steeg elk oogenblik. Te drie uur 's mor gens rolden de golven reeds menschen- hoog over geheel het eiland en de drie jagers werden gedurig met stortbaden overdekt. Gelukkiglijk hadden zij het koord van den voorraadskorf nog bij zich en deze was zoo lang, dat zij zich alle drie aan den boom konden vastbinden, anders waren zij zeker door de golven meege sleept. De ongelukkigen werden door een toe val uered. Een visschersboot passeerde toevallig het eiland, bemerkte de onge lukkigen en narn hen op. De visschers brachten de geredden aan den oever, vanwaar zij te voet naar Kotka terug keerden. De nacht, dien zij op het eiland door brachten, was verschiikkelijk. Niet alleen grijnsde de dood hen van alle kanten aan, maar nog waren zij bezorgd over het lot hunner famillies te Kotka. Ter wijl zij namelijk op het eiland in dood strijd verkeerden,werd de hemel eensklaps rood gekleurd en weldra bemerkten zij in de richting van Kotka een reusachtigen vuurgloed. In diezelfden nacht had een groote brand geheel het middengedeelte der stad vernield. Het vergaan ran de Wladimir. De Russische bladen geven van de aanvaring tusschen de Wladimir en de Italiaansche stoomboot Columbia, de volgende schildering. De Wladimir was met 140 reizigers op weg van Sebastopol naar Odessa en bemerkte den 12en Juli tegen midder nacht een zwak wit licht, dat, naar de kapitein vermoedde, als naar gewoonte schien van mansbreedte, leidde als een enge poort tusschen de rotsen door naar de open zee, vanwaar de plack thans pijlsnel toeschoot. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2