Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. plaats, waar met grooten aandrang ge wezen werd op liet aantal kantoor- en winkelbedienden, die, Europa daarheen gekomen, geen werk kunnen vinden en gebrek lijden. Eene commissie werd benoemd om gelden voor hen in te zamelen en bij bet gouvernement de noodig stappen te doen, ten einde zoo mogelijk te voor komen, dat nog meer emigranten van die soort daar heen komen. Uit de nieuwsbladen blijkt, en de con sul-generaal kan dit ook uit persoonlijke ondervinding bevestigen, dat het tegen woordig aldaar ook voor handwerkslieden zeer moeilijk is, den kost te verdienen. Staats-Ct. In het Algemeen Politieblad is gesignaleerd de persoon, die, opgevende genaamd te zyn P. J. van Stierum, en wonende te Arnhem, in het hotel van den heer J. Schwaner te Alkmaar logies bestelde en geld leende en daarna zon der betaling vertrok, met achterlating van een pakje dat geldswaardige papie ren zoude bevatten, doch later bleek waardeloos te zijn. Hij is ongeveer '25 jaar, tenger van gestalte, heeft een gele gelaatskleur met witte vlek ot streep op de rechterwang, donkerbruin haar en blond kneveltje. Vermoedelijk is hy de zelfde persoon, die zich te Baarn, Mon nikendam, Velzen en Doetinchem aan oplichting schuldig maakte. De commis saris van politie te Alkmaar verzoekt zijne opsporing, aanhouding en opzen ding. Wedrennen. Door jhr. Mock, le luit. der huzaren, werd op de internationale wedrennen te Neu6s de 3e prijs behaald. Indien het paard van jhr. Mock in den aanvang van den ren niet onwillig geweest ware, waardoor de ruiter af moest stijgen en zijne mededingers een grooten voorsprong kregen, zou hem on getwijfeld de eerste prijs zyn ten deel gevallen. De diefstal te Emmerik. Men sshrijft uit 's-Heerenberg Het was g isteren een merkwaardige dag voor de inwoners der gemeente Bergh. Er werd een formeele drjjfjacht gehou den op vjjf misdadigers. Verleden nacht van 5 op 6 Aug. werd ingebroken in den winkel van den hor logemaker Gipken te Emmerik, waar ongeveer voor f 6000 ontvreemd werd aan gouden, zilveren en nikkelen voor werpen. Verdacht werden vijf personen, die van uit Pruisen gekomen, tusschen 5 en 6 uur 's ochtends gezien waren op den weg tusschen hier en Zeddam, lig gende aan de kant van den weg. Bijna de gansche bevolking van Zed dam en Hilder nam deel aan de jacht. Om drie uur waren gevatAugust Michels, 32 jaren, uit Oberhaüsen; Wilhelm Lös- gen, 21 jaren, uit Oberhaüsen; Wilhelm Bergström, 20 jaren, uit Oberhaüsen. Orn negen uur 's avonds werd nog gevangen Theodor Franz Giezenaar, 25 jaar, uit Oberhaüsen. De vijfde verdachte Adolf Wolters, bergwerker te Alststade is nog voort vluchtig. De oorlog tnssclien China en Japan. Onder het opschrift »de mannen van den dag" deelt de «New-York Herald" eenige bijzonderheden mede, betreffende de vorsten, staatslieden en officieren, die bij den oorlog in Oost-Azie de voornaamste rol spelen. De keizer van China is twee en twin tig jaren oud. Slechts weinigen zjjnar onderdanen hadden het voorrecht het gelaat van hun keizer te aanschouwen, want de keizer vertoont zich nooit in het openbaar, tenzij in eene gesloten en alle booten. Ook de rendierstallen en de hondenhokken stonden daar. En alleen aan die oostkust was het bouw land te vinden: al onze spelt-akkers; ddar ruischte een woud van wel meer dan honderd berken; ja, er groeiden zelfs aardbeziën! Het was vdór zonsop gang; op-eens beefde de aarde onder ons; wij vlogen overeind van onze slaap steden en sprongen op den grond; een ontzettend brullen van de zee, en don deren op het landdaar opende zich de afgrond het doodenryk onder de oostkust en verslond alles wat daarop leefde of stond de menschen, de dieren, de hutten, de voorraad, de schepen. De zwarte rotsgrond spleet vaneen; de klip pen vielen omen over de klippen en rotsbrokken en over al die verbrijzelde en omvergeworpen massa, stroomde de zee het land in. De afgrond en de zee hebben het geheele oostelijke eiland ver zwolgen en begraven." „Ziet ge het nu?" riep mijne moeder in wanhoop uit. «Ziet ge het nu? Onze goden zijn dood en hunne goden hebben wraak genomen op den vloek, dien gij over hen hebt uitgesproken!" Wij drie waren de éenigen die nog leefden op het eiland, waarvan het beste en verreweg het grootste gedeelte ver nield was. Myne moeder ,begon lang- diaagkoets, terwijl dan nog de weg, dien hij neemt door soldaten wordt ufgezet om de nieuwsgierigen te weren. Eigen lijk wordt de regeeriug uitgeoefend door de keizerin-moeder, die van 1381 tol 1889 tijdens de minderjarigheid van haar zoon het regentschap voerde. Zij is het vooral, die de buitenlaudsche Staatkunde van hel Hemelsche rijk leidt en zich steeds ten krachtigste heeft verzet tegen de pogingen van den onder-koning Li Hung Chang om hervormingen in te voereD. Indien derhalve Le Hung Chang in on genade mocht vallen, zal dat meer le wijten zijn aan den invloed der keizerin dan aan de bemoeïngen des keizers, die geheel door zijne moeder wordt beheerscht. De keizer van Japan is twintig jaren ouder dan de Cbineesche vorst. Voor zoover bekend, is de Mikado een man van groote scherpzinnigheid en ontwik keling. Zijn eerste staatsdiener en raads man is graaf Ito Hiroboumi, de minister president, die reeds sedert vele jaren de staatszaken leidt. Graaf Ito was de ont werper der constitutie, welke in 1889 in Japan werd ingevoerd. Toen trad hij af als minister-president, daar hy gekozen werd tot voorzitter der Eerste Kamer, een der beide afdeelingen van het Japan- parlement, dat in 1890 werd geopend. In 1892 werd hij echter weer benoemd tot minister-president en dezen post be kleedt hij nu nog. Als blijk van waardee ring voor de diensten, welke de minister bij de bevordering van Japans vooruitgang had bewezen, werd Ito, een man van geringe afkomst, in 1887 door den Mikado in den adelstand verheven. Opper-bevelhebber der Japansche strijd macht is prins Taruheto Arisugawa, die met den minister van marine, graaf Saigo, hel meeste deed tot organiseering en bewapening van leger en vloot. Tot dus ver bevindt deze prins zich nog te Tokio. De Japansche troepen, die zich in Korea bevinden en reeds bij Asan met goed gevolg slaags waren met de Chineeschen soldaten, staan onder bevel van generaal Oshima, een officier, die zijn opleiding in Duitschland ontving. De bevelhebber der Chineesche troepen in Korea is Li Mung Chang, naar het heet, een officier, die volkomen op de hoogte van de nieuwer- wet-che krijgswetenschap. Het leger der Korëers heeft niet veel te beteekenen. Het leger van koning Li Hui telt niet meer dan 7000 manschap pen en deze zyn nog slecht gewapend en bijna niet geoefend. De strijd zal dus uitsluitend tusschen de Chineesche en Japansche soldaten worden uitgevoch ten. Zonder twijfel zijn de Japanners beter gewapend en gedrild dan de Chi- i.eezen, maar de Chineezen zijn talrijker. De Japansche regeering gaat echter ijve rig voort met haar toerustingen, zoodat spoedig weer meer Japansche troepen naar Korea kunnen gezonden worden. Behalve de houding der Europeesche Staten, in de eerste plaats die van Enge land en Rusland, is het ook van belang wat de regeering der Vereenigde Staten zal doen. De New-York Tribune deelde mede, dat de Ver. Staten gemeenschap pelijk met de Europeesche mogendheden zou optreden, maar de minister van bui- tenlandsche Zaken Gresham laat dit be richt terstond tegenspreken. De regee ring der Ver. Staten zal zorg dragen, dat ook haar belangen bij dezen strijd niet verwaarloosd worden, maar, over eenkomstig haar gewone politiek, zal zij geheel zelfstandig optreden, getrouw aan de tractaten, welke zy met China heeft gesloten. In het geheel wonen in Korea 79 Amerikanen, waarvan 70 in de hoofstad Seoul. Voorts wonen er 45 Engelschen, 29 Franschen, 28 Duitschers, 13 Russen en 12 Europeanen van verschillende De New-York Herald, welke deze cijfers mededeelt, komt daarom tot de slotsom, dat er alle reden bestaat voor de regee ring der Ver. Staten om krachtig op te treden. zaam weg te kwijnen: een smachtend verlangen, zeide zy, verteerde haar. Zij stierf met een kus op een stuk van den ketting dien zij bij uw volk bad gedra gen. Zij zeide zulke lieve, treurige woor den bij de harp; zij zong en speelde er op tot de laatste snaar gesprongen was; het is niet om te zeggen hoe innig wee moedig zij zong; zoodat ik schreien inoest, altijd en zonder ophouden, hoe wel ik het niet altijd kon begrijpen. Hoe onuitsprekelijk droevig klonk het: ««Ween, ja ween, o volk der Suömi, Uwe goden zijn gestorven Alle uwe machtge goden, Dood zijn zij, die u beschermden. Voor de lichte Asgardhgoden Vielen zij als dorre blaad'ren Die de storm rukt van de berken, Uitgeroeid van zee en landen. Zult gij uwe goden volgen: Ween, o ween, gij volk der Suómi."" En toen haar dood naderde, streek zij nog eens met hare hand over mijn voor hoofd en zeide: Arm kind ook gij zult uitgeroeid worden gy ookl Maar ééns o, mocht gij slechts eenmaal in uw leven éen van hen zien I Dag- walt I" riep zij duidelijk verstaanbaar; en toen stierf zy. In de vergadering die de gemeen teraad gistermiddag hield, is 't nog niet tot eene beslissing gekomen waar eene tweede algemeene rustplaats zal worden gevestigd. Op voorstel van den heer Van Lanschot Hubrecht werd de zaak nog maals uitgesteld tot de behandeling der gemeente-begrooting voor het jaar 1895. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat de heer dr. P. Groeneboom de be noeming tot wethouder heeft aangeno men. De rekening der gemeente over het jaar 1893 werd voorloopig vastgesteld op een bedrag van f236532.09 aan ontvang sten, f 225949.85 aan uitgaven en alzoo sluitende met voordeelig saldo van f 10582.24. Voorts werden goedgekeurd de rekeningen van het ourger-weeshuis het burgerlijk armbestuur, van de dienst doende schutterij en den kamer van koop handel en fabrieken, allen over 1893. Goedgekeurd werd eene wijziging in het reglement van orde voor de vergaderin gen van Burgemeester en Wethouders, waarbij is bepaald dat de vergaderingen van dat college in den regel zullen wor den gehouden op Zaterdagmorgen (in plaats van Maandagmorgen. Tot Ambte naar van den burgerlijken stand werd dr. P. Groeneboom benoemd. De benoeming van een lid der commis sie van toezicht op het middelbaar onder wijs werd tot een volgende vergadering aangehouden. En ter benoeming van drie zetters voor 's rijks directe-belusting werd eene voordracht samengesteld bestaande uit de heeren G. Prins, W. van Eeden, C. van der Zoo de Jong (aftredenden) en S. Knoppers, I. Terschuur en T. van Daal. Door burgemeester en wethouders wer den ingebracht voorstellen tot invoering eener belasting naar het inkomen, van hetwelk 3°/o zou worden geheven en tot reorganisatie van het politie korps. Bij Koninklijk besluit is aan den heer H. W. B. M. Leygraaff, wegens verandering van woonplaats eervol ont slag verleend als 2e luitenant bij de d.d. schutterij alhier, onder gehoudenheid, dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge. Heden werd te Utrecht in het ge bouw van het provinciaal bestuur onder nadere goedkeuring van den minister van waterstaat, handel en nijverheid in het openbaar aanbesteed: 1. Hel maken van straat-vernieuwin gen op den rijks grooten weg der 1. klasse van Laren over Amersfoort naar Hoevelaken. (Begrooting f 1875). 2. Het beplanten van den rijks groo ten weg van Abcoude naar Utrecht, onder de gemeente Zuilen. (Begrooting f 980.) Ingeschreven was als volgt: Voor 1. T. Ybers. Apeldoorn, f 1840; J. v. d. Berg, Amersfoort, f1810; W. v. d. Kooij, Amersfoort, f1794; C. Bierkorst, Bodegraven, f 1765; S. W. Bonte, Amers foort, f1695; C. Krachten Jz., Utrecht, f1637 en O. Boks, Amersfoort, f1555. Voor 2. Geritsen, Nijmegen, f1090; D. Barneveld, Utrecht, f1078 en A. v. Eldik, Opheusden, f1015. De Amersfoortsche processie naar Kevelaar vertrekt Maandag 20 dezer per extra-trein des ochtends om 9 uur en keert Woensdag daaraanvolgende om streeks 7 uur 's avonds hier terug. Te Hoogland is tot predikant be roepen ds. Willems, van Langerak, die dit beroep heeft aangenomen Bij Koninklijk besluit is benoemd tot 2e luitenant bij de d.d. schutterij alhier, de heer Mr. J. C. H. Prikken, thans sergeant-titulair. Heden wordt op «Nimmerdor" de jubilée-velddag van het Leger des Heils gehouden. Eenige extra-treinen brachten uit nage noeg alle streken des lands menschen ««Dagwalt"" zoo had haar heer en meester geheelen." »Hm!" fluisterde Harald ontroerd, «ge trouw, zooals eene hondeteef haar mees ter bemint." «En zoo is het gekomen," vervolgde Ughlu, «dat ik alleen nog maar aan uwe goden geloof aan Freyr vooral want Frigga is al te streng, zeide mijne moeder. En ook aan Odhin die onze wenschen wil vervullen eerst heeft hij mij, als gelukvoorspellend teeken dezen ring van uw borstharnas met het zelfde teeken als die andere van u is hij gemerkt in de hand gespoeld de malie ontbreekt, daar links; ik zag het dadelijk; dien ring draag ik trouw op mijne borst. En daarna heeft hij mij u gezonden." «Vlak langs Ran henen," lachte Ha rald schamper. «Ik ben hem voor den wind in deze richting, juist niet dank baar." «Zoo, nu hebben wij 't geheele eiland rondgeloopen I" «Hoe troosteloos en eenzaam! Ja waarlijk, hier zijn wij aan de plek waar de zee mij heeft aan land ge spoeld." En met eene rilling zag hij nu van boven-af op de zwarte, scherpgekante granielblokken, die ook nu weer door bijeen, in zoodanige massa, dat heden voormiddag reeds ruim een 2000-tal bijeen waren. Door verschillende officieren werd het woord gevoerd er, ook door den generaal Booth, die telkens daverend werd toe gejuicht. Met veel talent voert die sym pathieke generaal het woord en als het ware hangen dan ook alle belangstel lenden aan zijne lippen. Onder begeleiding van muziek worden op sclioone wijze de zangnummers uit- gevoeid. Er heerscht op het schoone land roed een voorbeeldige orde en eene vrolijke opgewektheid. Soest. 5 Aug. Hadden we de vorige week het voorrecht H. M. de Koningin regentes in de herv. kerk te zien, heden morgen woonden de beide Koninginnen de godsdienst-oefening bij. Vier dames en vier heeren maakten het gevolg uit De voorganger, ds. D. P. Brans, sprak naar aanleiding der woorden: 2 Petrus 3:8 tot en met 11, terwijl gezongen werdenPs. 67 3, Ps. 95 2 en 3, Ge zang 44 3 en 4, Gezang 18 2, 6 en 7. Soeserberg. 7 Aug. In bonten, vroolijken optocht, elk had een vlag getje in de hand en was gelooid met een tuiltje bloemen, trokken de leer lingen der openbare school hedenmorgen naar de villa «Zandbergen," om daar een groet te brengen aan het Bruidspaar, dat overmorgen in den echt zal verbon den worden, nl. Dr. Thomas uit Renkum met Mej. Th. Beuker. Na eenige toe passelijke versjes gereciteerd en gezongen te hebben, keerden ze terug naar het schoollokaal, dat door de leerlingen zelf met groen en vlaggen feestelyk getooid was, om hier rijkelyk door de familie Beuker op chocolade en krentebrood onthaald te worden. Elk kind kreeg bovendien een zakje bruidsuikers. Geen wonder, dat de schooljeugd van ganschen harte aan het bruidspaar een „Lang zullen ze leven I" toewenschte. Te San Sebastian, waar zich seder eenigen tijd het Spaansche hof bevindt, is een bataljon «miquelets" opgericht van knapen tusschen de negen en der tien jaar, gewapend met Mauser-geweer tjes en bestemd om voor den kleinen koning te paradeeren. De «soldaten" zijn aangeworven in de Baskische provinciën en dragen blauwe uniformen met roode opslagen. Alle standen zija in dit leger vertegenwoordigd van de zonen van een generaal af tot die van eenvoudige werk lieden toe. De aanvoerder van het corps mineurs en sappeurs is een knaapje van vijfjaar. Vijftig jongens van 7 en 10 jaar vormen een muziekcorps. Het legertje telt vier compagnieën, elk met haren kapitein, luitenants en onderofficieren. De kleine koning, zelf acht jaar oud, heeft er reeds eene wapenschouwing over gehouden en het maakt grooten opgang. Den 8sten dezer zal het eene groote rol spelen bij feesten die daar gehouden worden. Elk der compagnieën zal bij die gelegenheid een lied ten ge- hoore brengen, aan het Vaderland, aan den Koning enz. Voorteekenen De Limb, Koerier bevat het volgende bericht uit Maastricht: Mag men de hier waargenomen voor teekenen gelooven, dan zijn wij aan het einde der cholera-epidemie. Er is n. 1. opgemerkt, dat de musschen, zwaluwen en raven, die sedert verleden Zondag onze stad verlaten hebben, gisteren zijn teruggekeerd. Moge dit voorteeken be vestigd worden 1 het witte schuim der woeste baren wer den besproeid. Dankbaar greep hij hare hand en drukte die. Hare oogen schitterden. «Kom nu mede. Mijn oom wacht vóór de hut op ons, voor den ochtendmaal tijd." IX Het meisje en de oude man hij sprak bijna nooit vroegen den gast niet vanwaar hij gekomen, was ook niet hoe hij op het eiland was gestrand. Maar hij vond spoedig aanleiding het aan Ughlu te verhalen. Want na enkele weinige dagen ging op-eens zijne wonde onder de knie weer openhij had die een schram genoemd; deze zou weldra ge nezen en vergeten zijn. Edoch een ste kende pijn martelde hem nu; hij wilde die beheerschen, verbergenhij Istond driftig op van het ochtendmaal om naar zijn «zandburgt" zooals hij de groeve in het duin glimlachend gedoopt bad, te gaan; maar de pijn werd hem te mach tig en bij viel plotseling op den grond. De oude zag verbaasd op; met zijn scherpen blik monsterde hij den kermen den man, vragend, onderzoekend. Reeds was Ughlu aan zyne zijde. Zij richtte zjjn hoofd op en liet het rusten Bijgeloof. Een zekere mevrouw te St. Joosten- Noode, bij Brussel, ging dezer dagen een waarzegster raadplegen om te weten, wat er gebeuren zon met het fortuin van haren man, na diens dood. De waarzegster, bekend als Leonora, antwoordde «Gij hebt een kind, dus een erfgenaam. Ongelukkig zal dat kind sterven vóór uw man. De belanghebbende partijen zullen optreden en gij zult van alles ont bloot wezen." De dame vroeg aan de waarzegster wat haar te doen stond. Deze zeide: «Gij zult al de effecten van uw man wegnemen et ze verbergen in uw bed gedurende negen dagen den tienden dag zult ge mij opnieuw komen raad plegen." De bijgeloovige dame deed zoo en ver borg onder haar hoofdkussen voor een waarde van 60.000 frank aan effecten. Den tienden dag begaf zij zich naar de waarzegster, die met medewerking van ha- man, een bekend worstelaar, Rabason genaamd, haat plan gemaakt had. «De geesten hebben gesproken," ver zekerde Leonora; «gij moet hun voor schriften stiptelijk volgen en mij vandaag nog al uw effecten brengen. Binnen twee dagen zal ik u een beslist antwoord van den grooten geest doen kennen." De dame overhandigde aan Leonora de stukken. Is het niet ongeloofelijk? Toen zij naar de waarzegster terug keerde om te vernemen, wat de groote geest gezegd had, waren de twee oplich ters natuurlijk verdwenen. Dnltache Wielr(jders- Bond. Te Hannover is de edele algemeene vergadering gehouden van den Duilschen Wielrijdersbond. De wielrjjders werden ontvangen op het Raadhuis, waar zij werden toegesproken door den bekenden staatsman Von Benningsen, „Oberprasi- dent van Hannover; daarna werd Zater dag om 9 uur de eigenlijke vergadering geopend, welke werd bjjgewoond door afgevaardigden uit 620 Duitsche steden. Volgens het uitgebrachte verslag is het aantal leden verleden jaar van 17,932 aangegroeid tot 20,345, de inkomsten bedroegen 84,231 mark, de uitgaven 35,080 mark. Er ontstond nog al een warme discus sie over het voorstel van den heer Noack uit Breslau, strekkende tot nietig-verkla- ring van de in Juli van dit jaar te Ber lijn gehouden wielerwedstrijden om het kampioehschap van Europa. De heer Noack beweerde, dat deze wedstrijden niet tijdig waren bekend gemaakt; daartegen werd heftig geprotesteerd door de Berlijneis. Wanneer de Duit sche wielrijdersbond protest wilde :>an- teekenen tegen de wedstrijden, welke door de Beiljjners zijn gehouden, dan zou hij ook genegen moeten zijn om de onkosten te dekken welke de Berlijners gehad hebben. Daar dit bij deze wed strijden niet het geval is geweest, zijn ze doorgegaan zonder toestemming van den bond, en de Berlijnsche Vereeniging zal zich ook verder in dergelijke gevallen geen voorschriften laten maken door den Bond. Een langdurige discussie ontspon zich ook over de vraag, of beroepsrijders mochten worden toegelaten tot de bonds wedstrijden. Na een debat, dat vier uur duurde wat blijft er zoo over van der vélocipèdisten vlugheid werd bepaald, dat het amateurs-beginsel, hetwelk ten grondslag is gelegd aan de tot nog toe gehouden bepalingen bij de wedstrijden, zal worden gehandhaafd. Een goedkoop piefzier- reisje. Een Italiaansch echtpaar dat op reis was en dezer dagen Berlijn bezocht, had een aardig buitenkansje. Toen zij aan het wandelen waren, bukte de man plotseling en raapte een pakje op, dat hij opende; en uit voor hem vreemde papieren bleek te bestaan. Hij ging er terstond mede naar den consul, die het geval ophelderde en hem vertelde, dat er 1000 Mark was uitge loofd voor het vinden van eenpakje.dat 10.000 gulden aan Russisch bankpapier tegen haar knie. Beide trildenhij van pijnzij zij wist niet waarom. Zwijgend wees hij op de wonde in het naakte been. Haar geoefend oog onderzocht de ge kwetste plek; op-eens gleed een donkere schaduw van ontsteltenis over de hoekige trekken: de wond vertoonde zwarte ran den etter sijpelde er uit. «Vanwaar?" vroeg zij en haar boezem hijgde; het hart joeg onstuimig toen zy vervolgde: «Toch geen pijl?' Hij klemde zijne tanden op elkaar en knikte. «Een pijl! Maar geen Finnen-pijl, niet waar?" Hoe bang werd die vraag door haar gedaan I «Jawel; van uw volk 1" «Met een zwarte vlerk er aan?" Dit was de eerste vraag die de oude man tot de gast richtte. Als naar het antwoord reikhalzend uit ziende boog hij zich zoover mogelijk over het rotsblok, dat als tafel dienst deed, henen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2