BUITENLAND. Plaatselijke berichten. betalen, is sulk een wedervaren zeer zeker voor liet jonge paar geen prettig herinnering aan de wittebroodsweken terwijl het ook den dader lang nog heu gen zal, want buiten de bekomen ver wondingen bij het inslaan der ruiten en het doorkruipen, is natuurlijk van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Het bezoek «Ier Koninginnen aan Zeeland. Het weder is den Koninginnen gisteren gunstig geweest bij haren intocht in Middelburg; er was bijna geen wolkje aan de lucht en er woei een lekker windje. Om 12.10 des middags kwam de trein aan het station, waar HH. MM. werden verwelkomd door Ged. Staten en B, en W., alsmede door den schout bij nacht de Brauw en generaal Teding van Berkhout. Weinige oogenblikken later vertoonden de hooge bezoeksters zich aan het pu bliek. Koningin Wilhelmina was in 'l wit, de koningin-regentes droeg, als ge woonlijk, een donker toilet. Te midden van een onbeschrijflijke geestdrift werd de tocht gedaan v .n het station naar de Abdij: BH. MM. in een rijtuig la Daumont bespannen, dat door nog vier hofrijtuigen gevolgd werd. Het grootste gedeelte van den weg werd stapvoets afgelegd. Het eerste uur nadat zij aan de Abdij waren afgestapt, hadden HH. MM, gele genheid om te dejeuneeren en een weinig rust te nemen na de reis. Om half twee brachten de schoolkinderen van Middel burg hun eene ovatie het liefelijk gezang werd door de schutterijmuziek begeleid. Daarna werden de jeugdige boerinnetjes, gestoken in de verschillende Zeeuwsche kleederdrachten, bij HH. MM. toegelaten. Een rijtoer door de stad volgde, om de versieringen, waarmede de stad prijkt, te bezichtigen en werd besloten met een bezoek aan Middelburgs raadhuis dat wondeischoone monument uit de laate Gothiek, in het begin der zestiende eeuw gebouwd. Gisterenavond waren HH. MM. de gas ten van de Provinciale Staten, die hun in hunne vergaderzaal in de Abdij een diner aanbieden. Na afloop van het diner reden HH. MM. weder uit om de illuminatie te bezichtigen. H. M. de Koningin-Regentes heeft dr. S. Greidanus, te Soestdijk, benoemd tot geneesheer Harer hofhouding. Als een bijzonderheid van het rijk des vredes op aarde deelt men mede, dal Ambt Delden de éénige gemeente is in ons land, die geen politieverordening heeft. In het «Soer. Hbld." van 14 Juli leest men: Met de «Generaal Pel," die gisteren avond van Lombok kwam, ontvingen wij de volgende berichten. Het lijk van den onechten zoon en van zijn mede gekriste vrouw is op de reede van Ampenan over boord gezet. Duizenden deden de lijken uitgeleide van Mataram naar het strand. Ook bij die gebeurtenis werd de orde niet ver stoord. Onmiddellijk nadat onze troepen Ma taram waren binnengetrokken, bezoch ten drie kapiteins der K. P. M. die plaats. Binnen de wullen zagen zij een aantal Balische soldaten in de reeds vroeger beschreven uniform, die echter met wijsgeerige kalmte het gebeurde opnamen, en buiten de stad lag een groote passar, welke door honderden vrouwen werd bezocht. Geen harer scheen zich iets van de verschijning on zer troepen aan te trekken. Volgens een vrij algemeen verspreid gerucht zou de vorst van Lombok alle eischen van het ultimatum willen aan nemen, met uitzondering echter van de uitlevering zijner geweren, geschut en ammunitie. Men mag met eenigen grond verwachten dat ze toch wel in ons be zit zullen overgaanwe hebben ze vrij wel voor het nemen. Met November e.k. vervallen de bestaande kiezerslijsten van de Kamers van Koophandel en, wegens de opheffing der patentbelasting, zouden geen nieuwe lijsten kunnen worden opgemaakt, voor dat de regeering in de zaak had voorzien Thans wordt gemeld, dat eerlang een koninklijk besluit zal verschijnen, waarbij de laatste kohieren der patentbelasting (die over het dienstjaar 1893lb94)nog gedurende eenigen tijd als grondslag der kiezerslijsten voor de Kamers van Koop handel gehandhaafd worden. De regeering erlangt zoodoende den tijd om te ovei- wegen welke regeling voor de toekomst de meest wenschelijke is en of die rege ling wederom bij koninklijk besluit of bij de wet zal behooren te geschieden. Een deputatie van vijftien officieren, in functie bij de marine-directies Amster dam, Willemsoord en Hellevoetsluis, is Vlissingen vertrokken om tegen woordig te zijn bij de heronthulling van het standbeeld van De Ruyter. Het bezoek van Hare Majesteiten aan den Helder is thans bepaald op 12 Sept. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van hen, die het examen van geëxamineerd en beëe- digd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vddr 25 Augustus e.k. schriftelijk bij het Depaitement van Bin nenlandsche Zaken moeten aanmelden. In den laatslen tijd worden met Hai wichbooten bijna wekelijks belang rijke hoeveelheden zilver te Rotterdam aangevoerd en doorgevoerd naar Duitsch- land. Ook Zaterdag is voor Duitschland aangebracht een bedrag van ongeveer f150.000. Men schrijft uit Ede: De lijd voor het zoogenaamd drijven der bijen is voorbij. Het is gebleken, dat het honiggewas aan de boekweit bijna geheel mislukt is. Sommige bijen houders brengeo de korven naar de heide zonder te drijven. De prijs van tafel- honig is f0.40 per '/a K.G. Gele was geldt f 1,50 a f 1,56 per 100 K.G. In alle winden golfden zijn zware witte baard en van onder den ijze ren helm waaiden de witte haren te voorschijn. «Björn 1" juichte de jongeling. «Haraldl Mijn Koning I" riep de oude. En de beide mannen omhelsden elkan der in onuitsprekelijke blijdschap en drukten elkander telkens weer de han den. En dan schreiden zij en lachten toch ook tegelijkertjjden zij betastten elkan der en zij zagen elkander diep in de oogen en dan lachten en schreiden zij weer. Dus hadden zij de vrouw niet gezien die van den hoogsten kam der duinen hunne ontmoeting had waargenomen en die een angstkreet had geslaakt, gelijk aan den schreeuw van een aangeschoten rendier. Hoog met hare beide handen in de ledige lucht grijpend; het hoofd in den nek geworpen, zoodat het lange zwarte haar, over den rug hing, vluchtte Uglilu, luide jammerend en krijschend, het ei land op. Maar de wind droeg hare kreten ver weg, van de kust. Men schrijft liet volgende aan de «N. R. Ct.:" De examens voor de hoofdonderwij zersakte worden thans, tegelijkertijd af genomen op zes plaatsen: te Leeuwarden, Zwolle, Amsterdam, 's-Gravenhage, Arn hem en Breda. Meer en meer verspreidt zich in de onderwijswereld het gerucht, dat deze examens in de laatstgenoemde plaats gemakkelijker zijn, dat de commis sie daar toegevender is dan die in de vijf andere steden. Het is wenschelijk, dat hieromtrent spoe dig door bevoegden een degelijk en nauwgezet onderzoek ingesteld worde. In ieder geval behooit voorkomen te worden, dat men spreke over eene «Breda'sche akte," als van eene geringer waarde, van minder gehalte, dan die in eene andere plaats uitgereikt. Onderscheidene belangen van het onderwijs en de on derwijzers zijn daarbij betrokken. De Minister van Financiën heeft bepaald dat in het aanslagbiljet voor de bedrijfsbelasting moet vermeld worden of de aanslag overeenkomstig de aangifte, met afwijking daarvan of ambtshalve opgelegd. De beurtschipper van Minnertsga op Leeuwarden was op de terugreis, toen hij nabij het dorp Berlikum gekomen, het noodig oordeelde, om één der zwaarden van 't vaartuig wat op te trekken. Hij verliet daartoe voor eenige oogenblikken het roer, maar terwijl hij bezig was om het zwaard op te trekken, brak het touw. met 't gevolg dat hij achteroverin 't kanaal stortte. Zijn knecht, die in de lijn het schip voorttrok, hoorde den plof en schoot dadelijk toe, om den man te redden, maar hij was reeds in de diepte verdwe neu, Spoedig kwamen er nog een paar personen opdagen, er. na lang zoeken werd de drenkeling eindelijk als lijk opgehaald. De leden van het comité tot vast stelling het van congresprogram van den R.-K. Volksbond hebb n mrg. Snickers in bedenking gegeven, of niet nu reeds kan worden bepaald, dat het congres dit jaar onmogelijk meer kan worden ge houden. Immers, vóór het aanstaande najaar, den eenig geschikten tijd voor zulk een congres, kunnen naar hunne meening, de veelvuldige werkzaamheden, aan de voorbereiding verbonden, onmo gelijk worden verricht. Mgr. Snickers heeft hiervan mededee ling gedaan aan het centraal bestuur van den R.-K. Volksbond. XVI. Naast elkander zaten zij in het duin zand, Harald en Björn. De jongeling had zijne aan lijden zoo rijke, aan daden zoo rijke ge schiedenis ten einde toe verhaald. Maar toch niet alles had hij uitgespro ken. Hij bloosde als een jong meisje toen bij over de zorgvuldige verpleging van Ughlu spraken hoe zij hem met haar eigen lichaam verwarmd had dit verzweeg hij. En nog iets anders hield hij geheim: hoe hij den ouden man, door zijn eigen dolk gewond, op het strand had gevonden. «Maar komaan" drong hij aan, «nu nog eens alles; tol in de minste bij zonderheden van thuis vertellen I O, ik overgelukkig rnenschenkind I Ik zal mijn vaderland, ik zal le mijnen wederzien I Dank, trouwe vriend! Aan u heb ik mijn leven het echte leven le danken I Niet aan de Finlandsche. Want hier ademhalen, dat is geen leven; dat is erger dan de dood I Aan u, aan uwe trouw, dank ik alles alles! En Koning Harskjöld, mijn edele vader, is gestorven? En zy ik meen. De hertog van Cumberland is te Lübeck aangekomen. De hertog is op weg naar Kopenhagen, waar hij voorne mens is eenigen tjjd te vertoeven. Df hertog van Cumberland is de oudste zoon van den gewezen koning van Hannover en handhaafd nog steeds zijne aanspraken op het hertogdom Brunswijk, dat door prins Albrecht van Pruisen als regent wordt bestuurd. Vandaar dat het tot dus ver nog tot geen veizoening is gekomen tusschen den Duitschen keizer en den Hannoveraanschen prins, ofschoon de Duit- sche keizer er toe is overgegaan hem het Welfenfonds terug te geven. De hertog van Cumberland is gehuwd met prinses Thyra, een der dochters van den koning van Denemarken. Gedurende de laatste weken hebbei. in de Duitsche pers weer geruchten de ronde gedaan betreffende eene verzoening tusschen den Duitschen keizer en den hertog van Cumberland. Tot dusver is het echter nog niet gebleken, dat deze geruchten van grooter waarde zijn dan hetgeen voorheen over deze verzoenings plannen is medegedeeld. Naar men weet, bevindt zich de heer Pullman, de bekende fabrikant uit Chicago, tegenwoordig in Europa. Het verblijf van den rijken Amerikaan in de oude wereld staat in verband met de verloving zijner dochter. Volgens de Figaro zal weldra de verloving openbaar wordsn gemaakt van mejuffrouw Pull man met den prins van Isenburg-Bir- stein, den zoon der Oostenrijksche aarts hertogin Maria Louise van Toscane, eene nicht van den Oostenrijkschen keizer. Volgens de Temps heeft de heer Pull man uitsluitend zijne toestemming tot deze verloving gegeven, onder voorwaarde, dat alle titels en waardigheden van het huis Isenburg op de kinderen zijoer dochter zullen overgaan. Aanvankelijk heette het, dal eene dergelijke schikking onmogelijk was, maar ten slotte schij nen toch deze bezwaren uit den weg te zjjn geruimd. Van de jongste aardbevingen op Sicilië meldt de Napolitaansche bericht gever van «Daily News" treurige bijzon derheden. Hij kwam kort nadeneersten schok. «Te Zurbadi," schrijft hij, «waren de wegen versperd door puin en hier en daar opengespleten. Vele villa's waren ingestort en de wijn uit de kelders stroomden over den weg. De muren der kerken waren in alle richtingen gescheurd en op de altaren was alles dooreen ge worpen en gebroken. Wij ontmoetten jammerende vrouwen en kinderen en zagen dooden uit het puin wegdragen. Daar werd opeens een vreesehjk ge rommel gehoord. De grond schudde, muren stortten in en wij stonden in een wolk van stof. Ik zag vlak voor mij een muur instorten en ik snelde heen als een krankzinnige. De schokken duurden nog voort. Wij liepen tegen elkaar in de duisternis en steenen vielen aan alle kanten om ons heen. Haai hielden plotseling de schokken op Wij hoorden aan alle kanten nood kreten n gir.gen zoo snel wij konden de gewonden helpt n. Prof. Romeo, cor respondent van de «Corner di Catania," was gewond bij het omvallen van een muur. Wij brachten hein naar een vei lige plaats. Wij haalden een vrouw met gebroken beenen uit het puin eri uit een ander huis een klein kind, dat ongedeerd gebleven was, beschermd door een stapel hout voor de w:eg. We vonden ook een 12-jarig meisje dat ongedeerd was gebleven, maar van schrik krankzinnig was geworden. El werden steeds meer gewonden gevonden maar zij konden lar.gs de onbegaanbare wegen niet veivoerd worden naar Aci Reale, en er waren geen geneeskundigen of verbandmiddelen bij de hand. Men zond telegrammen om hulp naar Croce Rossa. Te Fieri was de toestand nog treuri ger. Vele grondeigenaren hebben alles verloren. De schade wordt geschat op 3 mil- lioen lire. „Haralda, meent gij? Moet ik dan alles nog eens weer vertellen?" „Ja, alles nog eensl Het doet mij zoo goed, hier binnen, te hooren, dat zij mij niet hebbel) vergeten! Mijne schepen «Alle vier verongelukt; verdwenen I Lang nadat gij weg waart kwam er een dringende boodschap uit Helsingaland Waarom gy toefdet? Waarom gij niet ter hulpe kwaamt? Toen begrepen wij, dat gij en uwe mannen in dien vreese- lijken storm uit het westen, die zoo vele schepen had vernield, moest zjjn vergaan. Onmiddelijk zond uw vader mij en nog vele anderen, met verschillende vaartui gen uit, om in alle Fjorden, in alle havens en bochten naar u te zoeken. Wij allen keerden terug zonder tijding. Ik had geen rust. Nog driemaal voer ik naar de meest verwijderde kusten op alle eilanden hield ik aanin alle havens liep ik binnen; door den Sont der Sachsenmannen, tot naar het eiland Hibemia, tot Thule zelfs, werd ik door mijn hart gedreven. Nergens eenig spoor I Ook in de buurt van dit smalle eiland ben ik vroeger reeds geweest; van dit plekje grond, dat als drijvend zeewier, ternauwernood zichtbaar, uit zee verrijst. Maar de roeiers weigerden de vaart te vervolgenniets anders dan booze gees- Van wege burgemeester en Wet houders is onder de ingezetenen de navol gende circulaire verspreid Ingezetenen van Amersfoort. Nu in onderscheidene gemeenten van ons vaderland weder gevallen van AZI ATISCHE CHOLERA zijn voorge komen, is het ieders plicht, zooveel in zijn vermogen is, medetewerken om die gevreesde ziekte te bestrijden. Hoogstnadeelig is cholera-vrees, maar daarvoor bestaal ook geen aanleiding als men weet, wat men in acht heeft te nemen om zich voor besmetting te be hoeden. Daarom wenschen wij ieder aandachtig te maken op het volgende: 1. De cholera ontstaat door het komen der cholerakiemen in het menschelijk lichaam. 2. De besmetting wordt veroorzaakt door de uitwerpselen (darm-ontlasting braaksel, urine, ook het waschwater) der choleralijders. 3. Bij reeds bestaande storing in de werking van maag en ingewanden ont wikkelen zich de kiemen, waardoor de ziekte ontstaat, gemakkelijker. 4. Het komt er dus op aan, de cholera kiemen te vernietigen, onschadelijk te maken, en 5. Door matigheid en een verstandigen leefregel alles te vermijden, wat de wer king van maag en ingewanden zou kunnen hinderen. LEEFREGEL. 1. Geen water als drinkwater gebruiken dan na het vooraf te hebben gekookt. 2. Geen melk of karnemelk ongekookt gebruiken. 3. Men gebruike geen sterk afgekoelde spijzen of dranken en geene andere dan goed gekookte spijzen (geen salade, kom kommers, augurken.) 4. Men ete geen onrijp ooft en geen vruchten ongeschild. 5. Geen eet- of di inkwaren gebruiken afkomstig uit huizen of winkels waar cholera heerschl, en niets nuttigen in zoodanige huizen of winkels. 6. Meermalen de handen wasschen en vóór hel gebruik van voedsel altijd. 7. Geen boeken of andere voorwerpen uit huizen, waar zich lijders bevinden, verzenden of ontvangen. 8. Zonder noodzaak geen woningen bezoeken waar choleralijders zijn. 9. Strenge zindelijkheid betrachten, vooial ten aanzien van het lichaam en van alles wat met het lichaam in aanraking komt. 10. Niet baden in de openbare wateren. ten, dan Finlandsche monsters, zeiden zij, woonden achter die zwarte, eeuwig durend door de branding gezweepte rot sen; menschen zouden daar niet kun nen beslaan. Zoo keerde ik eindelijk weder huis waarts. Maar geen uur verliep, noch bij dag noch bij nacht, waarin ik niet aan u dacht, van u droomde. Ik en uw vader ook. Hij kwijnde weg van zielsver langen naar, u, den steun zijns ouderdoms, de eenige hoop van zijn volk. Dit smach tend verlangen ondermijnde het leven van den grijzen held." «Mijn vader!" «En toen nu zijne zuster, Koningin Haihild, en hare dochter. «Haruldal Is zij schoon? Zeer zeer schoon?" Zóó naderde Frigga in bruidsglans de sponde van OdhinI Toen nu zijne zuster en zijne nicht, die door de ellendige Kween-Fir.- nen uit haar land verdreven waren Wacht maar! Ik zsl het hun af- leeren, weerlooze vrouwen in angst te jagen I" tot ons vluchtten, hulp en bescherming zoekend, toen trok de grijs aard zich de haren uit het hoofd en klaagde: «Wee myI ik kan de zware 11. De privaten dagelijks, of, uls door vele huisgezinnen daarvan gebruik woidt gemaakt, meermalen dagelijks, rei nigen en ontsmetten. Privaten worpen Ontsmet door er een ruime hoeveelheid kalkmelk, chloorkalk, of creoline-mengsel in te gieten. Ook de trechters worden met eene behoorlijke hoeveelheid bedeeld. De zittinvan het jirivaat wordt met carbol-oplossing of creoline-mengsel afgesponst. Bij het ont smetten van privaten wordt als maatstaf aangekomen, dat 10 liter kalkmelk, 5 kilo chloorkalk of 5 liter creoline-mengsel voldoende zijn voor 1 kubieken meter faecaliën. 12. Zoo min mogelijk plaatsen bezoe ken, waar veel menschen samenkomen. 13. De vloermatten schoonhouden en ontsmetten. Aan vrouwen wordt aanbe volen op de straat geen slepende kleeren te dragen. 14. De vloeren van lokalen voor publiek toegankelijk, eens of meermalen daags schrobben en ontsmetten met carbol-op- lossing of cieoline-mengsel. 15. Onmiddelijk geneeskundige hulp inroepen, als zich verschijnselen voordoen van maag- of ingewamlslijden. Den ingezetenen wordt aanbevolen om van onreine toestanden in hunne omgeving als zij die niet zeiven kunnen verhelpen (verzamelingen van vuil, gebrekeD aan riolen, onreine privaten enz.) rechtstreeks aan de politie kennis te geven. By beschikking van Z. E. de Mi nister van Binnenlandsche Zaken, d.d. 8 Augustus 1894, N° 4268, afdeeling O, zijn de studenten aan de rijks- universi teit te Utrecht, 1. in de rechtsgeleerd heid M. van der Noordaa, 2. in de ge neeskunde H. J. I. B. Franke, 3 wis- en natuurkunde N. G. van HufTel, 4. lette ren en wijsbegeerte L. A. J. Butgers- dijk jr. en 5. R. Broersma, voorloopig gedurende het tijdvak van 1 September 1894 tot en met 31. Augustus 1895, gerechtigd verklaard tot het genot van een vijfde gedeelte der ter beschikking van de koningin staande inkomsten der vicaiiën in de St. Joriskerk te Amersfoort. In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel staatsexamen eerste gedeelte, de heerenA. A. Versluys en A. de Neeling alhier. Ter aanvulling van hel bericht in ons vorig nummer over de brand ten huize van den heer van Wieringen aan het Havik alhier, diene, dal almede het eerste hulp werd verleend door den heer P. Boshuizen onderbrandmeester van de vrijw. brandweer, die eerst de kinderen in veiligheid bracht en daarna onmidde lijk tot blusschen overging. De ritmeester-instructeur N. I. P. Metelerkamp, van de rijschool te Amers foort, is overgeplaatst bij het le rog. huzaren te Zutphen en wordt belast met het bevel over het 2e escadron. De 2e luit. C. A. J. Struiken van het 2e reg. inf. te Nijmegen is overgeplaatst bij het 5e reg. inf. te Amersfoort. De officier van gez. le kl. dr. D. Romeijn, van het garnizoen te Amers foort, is aangewezen om den 25stn dezer naar Deventer te vertrekken, ten einde met het le reg. huzaren de cavalerie- manoeuvres mede te maken. Op de heden gehouden St. Bartho- lomeus-paardenmarkt waren aangevoerd 150 paarden, 30 hitten en 17 veulens. Voor paarden werd besteed f 60 A f 4u0. voor hitten f70 a f140 en voor veulens f40 a f 100. Er ging niet veel om. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend dat van af heden de I uslichting voor de verzending per bode naar 't Hoogland is vastgesteld op 6.30 v/m (sfioortijd). Amersfoort 20 Aug. 1894. De Directeur C. SMITT. werpspies niet meer zwaaien en mijn Harald, mijn held, wordt gevangen ge houden door Ran I" «Niet door Ran;" fluisterde Harald, meer tot zichzelf dan tot Björn spre kend. «Door een andere, die in 't geheim de middelen tot zijne redding beeft in brand gestoken." „En door het bitter leed verteerd, is hij gestorven. Nu zestig nachten gele den hebben wij voor hem den brand stapel opgericht. Maar de overmoedige Kwenen, op hunne groote meerderheid pochend «Ja, jazij krielen in menigte als zwarte mieren over den aardbodem I" bedreigen thans, van het ver overde Helsingaland zuidwaarts voort- rukkende tot onze noordelijke Mark, het onbeheerde land met den oorlog; zware belasting eischen zij als schat ting >Ik zal die schatting op hunne helmen betalen I" «Duizend ossen en driehonderd paar den. En zijn deze niet geleverd tegen het afvallen der bladeren, dan ,dreigen zij noch onze vrouweD, noch onze kinderen te zullen ontzien." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2