BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatseljjke berichten. ces op zijn arbeid. Een stout moedige meestergreep op ar chaïsch gebied heeft hij glansrijk verwezenlijkt; hij leverde een proeve van groot talent en fijnen smaak. Over de eigenlijke Ant- werpsche tentoonstelling zal onze buitengewone correspondent in de volgende week een en ander meedeelen. Zakkenrollers. Gij het bezoek der Koninginnen aan Vlissingen hebben de zakkenrollers en valsche kaartspelers goede zaken ge maakt. Eenige Zeeuwsche boertjes lieten zich verlokken tot het kaartspelen, waarbij de gewone methode gevolgd werd. Een tweetal verloor een aardig sommetje. Op het geroep: Valsche kaartspelers! kozen de schelmen het hazeDpad en waren in het gedrang spoedig verdwenen. Een van de kwanten werd door een tweetal agenten in burgerkleeding op heeterdaad betrapt en aangehouden. De zakkenrollers bewogen zich gaarne in de herbergen, waar men, om te schuilen voor de stortregens, man aan man stond. Vele Zeeuwsche deernen werden het slachtoffer hunner vlugge vingers. Te Vlissingen is gearresteerd een zak kenroller, die juist bezig was bij eene dame zijn geluk te beproeven. Het bleek een Franschman te zijn. Gedurende de feestdagen zijn te Mid delburg 8 gouden horloges benevens ver schillende andere voorwerpen van waarde gerold. Onder begunstiging van goed weder ('s middags begon het echter weder te regenen) hsd Woensdag op het landgoed „den Engelenberg" onder Brummen, het zomerfeest van het Nederlandsch Jonge lingsverbond plaats. Met treinen en per andere gelegenheden werd van uit verschillende deelen van ons land een druk bezoek aan het schoon gelegen landgoed gebracht, waaraan het meerendeel der Vereenigingen met hunne banieren deelnamen. Als sprekers traden op de predikanten Wiersma van Amsterdam, Hattink van Apeldoorn en Veen van Haarlem, terwijl toespraken werden gehouden door hoofd bestuurders, eereleden enz. en de muziek van de Weesinrichting te Neerbosch, die de te zingen liederen met hunne muziek begeleidde. Moord te Scliagen. De Alkmaarsche justitie is gelukkig geweest I De moordenaars van de weduwe Bute en haar nichtje Anna Beiers zijn in haar handen. Het zijn twee inwoners van Schagen, in wier bezit nog al het gestolene is be vonden. De in hechtenis genomen personen zijn: Simon Alot, oud 29 jaar, die de eigenlijke dader is, en Klaas Boes, oud 17 jaar, medeplichtige. De eerste ontkent alles, de laatste echter heeft een volledige be kentenis afgelegd. Sedert Zaterdagavond houdt een vrouw met drie kleine kinderen haar verbljjf in de open lucht in de Alexan- derstraat te Arnhem. Dag en nacht ziet men haar daar, achter een gehuurden wagen, die met haar inboedel beladen is, half verborgen onder een zeil, dat des nachts tot dek strekt. Één van de be woners der buurt heeft haar met geld en levensmiddelen wat bijgestaan en tel kens van haar vernomen, dat er «werk van de zaak gemaakt wordt" en de poli tie haar hulp heeft toegezegd. Maar het is thans bijna 8 dagen, en zij verblijft nog altjjd onder den blooten hemel. sten I Vermengt de adelaar zich met de schildpadde? Het is genoeg bekend, welke machtige tooverdranken gij brouwt, gij en uw door de goden gehaat ge slacht 1" «Ja," zeide zij, met een vreeselijken blik op Harald, «zooals machtige, gene zende zalf voor wonden, door vergiftigde pijlen gemaakt." Maar grimmig hernam Björn; «Betoo- verd, behekst hebt gij den schoonen jon geling in uwe afschuwelijke begeerte. Maar waarlijk: als gij hem durft te vol gen, dan ik zweer het bij Asa-Thor, die zulk onrein gespuis verplettert dan zal ik u aanklagen in het Folks-Ting van Harjadal. Gij zoudt niet de eerste tooverkol zijn, die wij met haar kruiden en zalven tezaam in een zak de zee in wierpen 1" «Wees niet bang, Ughlul Ik zal u be schermen; kom nu! Aan boord!' «Gal Ik blijf hier," sprak zjj op doffen toonen ver trad zij van hem af, dieper de hut in. «Hoe komt dat in u op? Wat denkt gij wel?" «Het juistel nam Björn nu het woord. «Hoe, wilt ge waarlijk de Koningszaal van Harjadal binnengaan, met dit schep sel aan de band? Door haar, den reinen zetel uwer hoog-edele moeder laten be- De droogmaking der Zniderzee. Door het bestuur der «Zuiderzee-Ver- eeniging" is aan de leden, donateurs enz der vereeniging een schrijven gericht, waarbij is gevoegd een overdruk (met kaart) van het rapport, door de Staats commissie, ingesteld bij kon. besl. van 8 Sept. 1892, in de eerste helft van dit jaar aan de Koningin-Regentes uitgebracht. Zooals onze lezers weien, is de vraag of eene afsluiting en eene droogmaking van de Zuiderzee op eene wijze als door de Vereeniging is voorgesteld, in 's lands belang behoort te worden ondernomen, door de Staatscommissie met overgroote meerderheid toestemmend beantwoord. Ten einde te overwegen wat door de «Z.Z.V." kan worden verricht om de zaak verder vooruit te brengen, zal in de October-vergadering dit punt aan de orde komen, en is derhalve een talrijke opkomst der leden gewenscht. Inmiddels heeft het algemeen bestuur gemeend zich in een adres tot de Regen tes te moeten wenden, met verzoek zoodanige maatregelen te willen nemen als het spoedig tot stand komen van het nationale werk kunnen bevorderen. Het Duitsche postbestuur zal waar schijnlijk op de aanstaande vergadering der postunie voorstellen, internationale postzegels van 12% ct. in te voeren, wat o. a. dit grootte gemak zou ver schaffen, dat men ook naar het buiten land kleine bedragen in postzegels zal kunnen verzenden en aan iemand in een ander land, bij een verzoek om informa tie, behoorlijk een postzegel voor 't antwoord zal kunnen toezenden. De Haagsche Ct. merkt, naar aanlei ding hiervan, op, dat zij eenige jaren geleden al op dien maatregel heeft aan gedrongen. Maar 't heette toen, dat er allerlei administratieve bezwaren tegen waren, en het Nederlandsche postbestuur ging er niet op in. Deze eerste stap kan misschien ge wichtige gevolgen hebben. Nog één schrede verder, en al de duizenden soor ten van zegeltjes worden vervangen door een algemeen stel postzegels van de intern, postunie. En als dit mogelijk is gebleken, dan is het bewijs geleverd, dat men ook voor de geheele wereld één muntenstelsel zou kunnen invoeren. Door de Israëlieten in Den Helder is het plan gevormd om bij de a. s. komst van '!e Koninginnen aldaar de 12 stam men Israels te vertoonen. Verder hebben zij aan H.H. M.M. kenbaar gemaakt, dat, als het haar mocht behagen hun synagoge te passeeren, de gemeente zich in haar bedehuis zal vereenigen om door een plechtig gebed den zegen van den Aller hoogste voor de Vorstinnen af te smeeken. Men schrijft uit Scheveningen aan het Vad Het aanhoudend ongunstig weder be rokkent veel schade aan onze badplaats. Des avonds moge er ruimschoots gelegen heid zijn om zich-te ontspannen, hetzij in de Kurzaal, hetzij bij Carré, hetzij in Seinpost, op den dag kan men niet ge nieten van datgene, wat de vreemdelin gen naar Scheveningen doet toestroomen, n.l. vau het strand. Een enkele maal trotseert men wind en regen, maar ten slotte geeft men den moed op; telkens druipnat in zijn kamers te moeten vluchten, begint al spoedig te vervelen. Onder deze omstandigheden kan het geen verwondering baren, dat in de groote hotels de vreemdelingen hun ver blijf op de badplaats plotseling afbreken en afreizen De baden wijzen ook lang geen gun stige cijfers aan; vorige jaren gaf Augus tus er dagen achtereen 1000 tot 1300 en nu 000 tol 800. Bij den ondernemer van het Volkszeebad heeft de Augustusmaand het Ook al verkorven, zij toch moest zijn rekening goedmaken en nu maakt zjj het nog slechter dan Juli. smetten? Moet Haralda, de reine, dezelfde lucht inademen met gindsche deerne, die u verleid heeft met haar te boeleeren, in dien donkeren zandkuil? Laat haar hierzij behoort hier. Zij begrijpt het zelf." «Onmogelijk! Haar hier achterlaten geheel alleen? «Ik heb geen mensch meer noodig, om mij te helpen in de wereld." «Gekheid! Als ge mij niet volgt, draag ik u in de boot." En werkelijk naderde hjj de plek waar zij stond. «Terug I Raak mij niet aan! Of ik bjjt!" Zij knarste met de tanden. «Ziet ge ze nu, die beerin van de zee lachte Björn ruw en luid. En dat dat schepsel, wildet gij meênemen naar «Naar haar!" viel Ughlu hem op ijs- kouden toon in de rede. «Neen oude; gij hebt gelijk: zij en ik wij tweeën kunnen niet leven naast elkander!" „Komaan, Ughlu I goedwillig gaat gij mede of ik vang u en draag u op het dek." «Zoodra het schip in zee is spring ik er in. Laat mij hier, zeg ik! Ga. om hels uw goudharige bruidkus haar op den blanken hals. Er zal een ure komen Wielernieuws weet uit goede bron mede te deelen, dat de heeren Bultman, Faber en Rolandus Hagedoorn het plan hebben opgevat een wedstrijd van oud- hoogwiel-kampioenen te houden. Plaats en tijd zijn nog niet bekend. De Haagsche correspondent der Midd. Ct. behandelt deze week in zijn brief de sportmame, die over de residen tie is losgebarsten. Aan de navraag naar gelegenheden tol beoefening van de tennis sport, zegt hij, kan naar hel schijnt, niet genoeg voldaan worden. In zekere krin gen der residentiebewoners zijn dan ook niet veel jongelui, die niet aan het tennis spel doen of althans niet lid zijn van een of meer clubs, die dezen tak van sport beoefenen. Het lidmaatschap daarvan brengt lang niet altijd mede, dat men ook tennist. Niet weinigen beschouwen dat lidmaat schap enkel als een goede gelegenheid voor vrije en ongedwongen ontmoetingen met jonge dames, die steeds in grooten getale de banen verlevendigen. «Flirtati on" is voor den Haag een geliefkoosde bezigheid, waar jongelui, en ook wel ouderen, zich bijzonder daarop verslaan. Dat het er al jong in zit, toonde dezer dagen een Haagsch jongeheertje van een jaar of tien, dat op een alïeraaidigst jor.gejufferije van dien leeftijd in zijne nabijheid op het Scheveningsche stiand spelende, toetrad en haar ter kennisma king zijn naamkaartje overhandigde met de mededeeling, a bout poitant, dat hij haar zoo lief vond en haar zoo gaarne wat wilde offreeren. Een gezamenlijke gang naar een der kiosken was het ioo- nend gevolg. Aan den anderen kant strekt zich het begrip „jongelui" hier in het algemeen tot betrekkelijk vrij gevorderden leeftijd uit, ook blijkens de geboorteacten van vele leden van tennis-clubs. Niet onaardig is de scherpe uitval van een bakvischje, in antwoord op de vraag naar de beteekenis van de letters T T. T., waaronder de op een naburige baan spelende club haren naam tot een raad seltje had gemaakt. Hare uitlegging van die letters luidde, hoewel natuurlijk vrij overdreven, feitelijk niet ontoepasselijk, zij het ook minder waarheid-getrouw: «Totebellen tennissen toch." Betreffende den toestand in Oost-Azië komt uit Tokio een belangrijke tijding. Vandaar wordt namelijk gemeld, dat de koning van Korea nu officieel den band heeft verbroken, die zijn land tot dusver met China verbond. Koning Li Hui heeft ter kennis gebracht van de Chineesche Regeering, dat hij voortaan Korea zal beschouwen als een onafhan- kelijken staat. Daarom heeft hij zich ge schaard aan de zijde der Japanners en zal hij zijne strijdkrachten ter beschikking stellen van de Japansche regeering, indien deze hem van de souvereiniteit, waarop China nog steeds aanspraak blijft maken, wil bevrijden. Vandaar dan ook, dat de Koreesche troepen zich hebben vereenigd met het Japansche leger, teneinde met vereende krachten de Chineezen te vei- drijven. Naar men weet, vochten trou wens de Koreesche soldaten in den slag bij Asan reeds aan de zijde der Japan ners. Overigens valt nog niet veel nieuws betreffende de jongste gevechten in Korea te melden. De Chineezen geven hoog op van de overwinning, welke zij bij Ping- Yan hebben behaald, maar van Japansche zijde zijn over dezen slag nog geen be richten ontvangen. Voorloopig blijft de Japansche gezant te Londen ontkennen, dat de Japanners eene zoo gevoelige nederlaag hebben geleden, als de Chi neezen beweeren. Men dient derhalve eerst nadere berichten af te wachten. De Turksche minister van openbare werken heeft plannen doen uitwerken, om de oude waterleiding van Jeruzalem, dagteekenende uit de dagen van koning waarin gij aan mij zult denkengij en.. zij! Van hier vreemdeling! Dit is mijne hut: eruit! Alle twee!" «Kom, Harald! Zij heeft gelijk. Kom mede!" En met zacht geweld trok hij den aar zelenden over den drempel. „Ughlu ge hebt het zoo gewild! Vaarwel I" En zich nog eens tot haar keeiende riep hij: «Heb dank! Wenscli ook mij vaarwel!" Maar zij stond voor de deur, zwijgend, hoog opgericht en haar rechter-arm naar den donker wordenden hemel opgeheven, met dreigend get aide vuist. Spoedig gleed de boot van het strand en naar het Drakenschip, dat buiten de rotsen voor anker lag. Nog altijd ging de zee hoog. Donderend sloeg de branding tegen de donkere, scherpe rotskanten. Harald, die aan 't stuur zat, keerde zijn rug naar de kust. Hierdoor zag alleen de oude man, die zijn gelaat naar het eiland gewend had, hoe eene vrouw in ademlooze vaart, met vliegende haren, het duin kwam afloopen hoe zij zich, zoodra zij het strand had bereikt in de omstuimig briesende golven Salomo, weer te herstellen. Hierdoor zou het mogelijk woiden, dagelijks tweedui zend vijf honderd kubieke Meter water naar de stad te voeren. Van die hoeveelheid zal duizend Meter worden afgestaan aan de armen van Jeruzalem. De nieuwe geleedingen zullen worden verbo iden met die van Arob, en door een tunnel geleid var: 3570 Meter lengte. De kosten zullen ongeveer 2 millioen franc bedragen. Het water, dat voor de armen bestemd is, zal worden uitgedeeld in de moskee van Osmar, het Heilige Graf en andere plaatsen, welke veel door pelgrims wor den bezocht. Een Engelschman schrift aan een der Londensche bladen het volgende over Korea Ik kwam in Mei te Chemulpo aan en ging naar Seoel, waar ik verschillende liooge ambtenaren sprak. Daarna bezocht ik de «School voor verdediging ter zee" op Kung-hua-eiland, ongeveer 20 mijlen ten Noorden van Chemulpo. Nooit zag men zulk eene inrichting. Er zijn onge veer 30 Koreanen, van 14 tot 35 jaren, bijeen, die Engelsch leeren en officieren moeten worden. Drie mijlen binnenslands is de kazerne, bevattende wat men zee soldaten noemt. Zij hebben ieder een zeer merkwaardige uniform, een geweer en een bajonet, en dat is alles. Vele geweren zijn niet te gebruiken. «De «marine" bestaat uit een 5-riems vaartuig, hoogst nuttig voor een plaats, waar 27 voet verschil tusschen eb en vloed is en de stroom bij springtij 7 knoopen loopt I Ze zullen waarschijnlijk r.ooit schepen krijgen waDt geld is er niet. Verleden maand kwam het volk van Dhulla-do in opstand, omdat het de ge weldenaren van de ambtenaren niet lan ger kon verdragen. De regeering zond troepen tegen de oproerlingen, maar zon der eenig voedsel of ammunitie. De op roei lingen versloegen de troepen en ver overden de hoofstad der provincie. Zij pijnigden ook vele ambtenaren, die dit ruimschoots verdiend hadden. Eindelijk kwamen 1500 Chineesche soldaten waarna de opstand weldra eindigde. Daarop volgden de Japanners eerst met een klein troepje, later met 4000 man, die feitelijk in liet bezit der hoofdstad zijn. Zij hebben dat landen zeer goed volbracht. De minnen zijn wel gewapend en gekleed. Maar de geheele zaak schijnt een grap. De regeering van het land is koddig. De eenige Europeaan, die geen douanen- beambte is en toch betaald wordt, is de electricien van het paleis. De koning en zijn geheele hof zijn zoo bang voor spoken, dat ze den geheelen nacht opzitten. Er zijn bezweerders, en het electrisch licht ook, die de geesten weghouden. Indien het salaris van den electricien niet betaald word, gaat het licht uit en kan de machine niet her steld worden eer hij betaald is. Het geheele land leeft van uitzuigen. Iedereen berooft iedereen onder hem, en de arme landman heeft er een harden tijd onder. Het kan niet veel langer zoo duren. Er zijn hier slechts een half dozijn Engelschen, allen ambtenaren van het consulaat of van de douane. De geheele handel is in handen van Duitschers, Chineezen en Japanners. De meeste handel beslaat in het afzetten der Koreaansche regeering. De laatste afzetterij bestond in het oprichten van een fraaie munt, die de Japanners den koning opdrongen. Men neme in aan merking, dat de eenige munt bestaat in stukjes koper, dermate in waarde ge daald, dat 3200 er van een zilveren dol lar (f 1,20) waard zyn. Papier-, katoen- en andere fabrieken werden opgericht, en zoodra alles aan de Koreanen verkocht was en eenige Koreaansche ambtenaren er iets uit had den gehaald, stonden deze industrieën dadelijk stil. Men zieteen veld, waarop nog al een en ander te hervormen valt. wierp en toen met de grootste inspan ning, het snel verwijderend bootje ach terna zwom. Met pijlsnelheid schoot dit nu vooruit want de oude roeide met verdubbelde kracht. En het geraas der woelige zee over stemde haar geluid, als zij, haar aange zicht zoo hoog mogelijk boven de golven opheffend, smeekte: «Harald! Houd opl O, houd op! Neem mij met u! als uw hond aan uw voeten! Neen, niet in, alleen naast uw huis! Harald I Ontfer ming! Neem mij toch mede!" Maar donderend bruischte de branding over haar henen. De krachten ontzonken haar. Een barmhartige golf pakte haar zijdelings en rolde haar een eind landin waarts, het zand op. Op-eens klonk van het dek van het Drakenschip een verheugd, en jube lend geroep. De mannen van Harjadal hadden in de boot hun jongen Koning herkend. XVIII. En er waren verscheidene jaren voor bijgegaan. Harald, door de zijnen in het vader land met gejuich ontvangen en tot Ko- 5e regiment infanterie zal van 27 Augustus tot lo September manoeu vres houden in de omstreken van Amers foort. Aan deze manoeuvres zal van 12 tot 14 Sept. worden deelgenomen door den militairen wielrijder J. W. Klopman Baerselman, uit Deventer. By het 5e regiment infanterie is benoemd tot kapitein de le luitenant B. H. Luber van den staf van het wa pen, leeraar by den Hoofdcursus. Ritmeester A. J. P. Metelerkamp, instructeur by de Rijschool alhier, wordt belast met het bevel over het 2e esca- dron van het le regiment huzaren te Zutphen. Luitenant jhr. W. H. J. van de Poll zou liem, althans voorloopig, als instruc teur vervangen. Luitenant W. van der Koogh, van het le regiment veld-artillerie alhier, zal van 16 September tot 16 October a. s. deelnemen aan een cursus ter opleiding van officier van wapening, aan de werk plaats voor draagbare wapenen te Delft. De milicien-stukryder S., van het le regiment veld-artillerie alhier, is door den krijgsraad wegens tweede desertie in tyd van vrede, met vrijwillige terug komst binnen 4 weken, veroordeeld tot een militaire detentie voor den tyd van 4 maanden en in de proces-kosten. De Nederlandsche Maatschappij van Biandverzekering te Tiel, alhier vertegenwoordigd door haren Agent den heer H. R. Struve, heeft aan den Commandeur van Brandspuit No. 2 eene gratificatie doen toekomen ten behoeve van de manschappen en het personeel dier spuit, voor de flinke en degelijke medewerking van het spoe dig blusschen van den brand op 5 dezer in het huis in de Scherbierstraat alhier, welk huis bij gemelde Maatschappij was verzekerd. Door burgemeester en wethouders is mejuffrouw A. C. M. J. Duijster aan gewezen als plaatsvervangend hoofd der openbare school 1. soort voor meisjes. De burgemeester heeft Jan van den Brink benoemd tot Agent van politie der 4e klasse. Het bestuur der Vereeniging «Lief dadigheid verzoekt ons mede te deelen, dat zij circulaires tot deelneming en be paling der contributie voor het nieuwe genootschapsjaar aan de ingezetenen heeft verzonden. Zij die onverhoopt mochten zijn overgeslagen of inlichtingen omtrent de inrichting en werking van genoemde vereeniging mochten verlangen wenden zich tot een der bestuursleden de heeren J. J. Schluiter, A. M. Kollewijn, O, G. H. Heldring, G. F, Mezger, H. J. Croocke- wit die tot het geven daarvan gaarne bereid zijn. Vanwege het bestuur van «Floralia" zal op Woensdag, den 5. September a. s. op het terrein van het koffiehuis «de Arend" van 's voormiddags 10 tot 's na middags 4 uur, de tentoonstelling plaats hebben van de in Mei l.l. uitgegeven planten. Zij die daaraan wenschen deel te nemen, zijn verplicht aan het bestuur, dat daartoe op genoemd terrein zal zitting houden, hiervan kennis te geven op Woensdag den 29. Augustus eerstkomende, 's namiddags tusschen 1 en 3 uur, en vervolgens op Dinsdag, 4 September daarna tusschen 10 en uiter lijk 1 uur de planten inteleveren, die den dag daarna, tusschen halfvijf en 7 uur 's namiddags, moeten worden afgehaald. De entree is voor inzenders vrij, op ver toon van hun bon voor anderen 25 cents. Bij het gisteren te Hilversum door de stafmuziek en het 5e regiment infan terie gegeven laatste concert in dit seizoen werd den wakkeren directeur G. K. G. van Aken, namens Hilversumsche muziek liefhebbers een fraaie krans aangeboden. Wel een bewijs, dat de muziek van het vijfde ook elders waardeering ontvangt die zij ook werkelijk verdient. Na reeds eenige malen met ge dachten-kunstenaars te hebben kennis gemaakt, wacht het Amersfoortsche pu bliek eindelijk een bezoek van den grooten man op dit gebied. De heer Odrap Cum berland zal nl. a.s. Woensdagavond in Amicitia een séance geven. Te oordeelen naar de receusiën in verschillende bladen ons getoond en de verklaring van oog getuigen, heeft men ditmaal met geen opgeschroefde zoogenaamde professorale schwindel te doen, maar durven wij de bezoekers een werkelijk genotvollen avond te verzekeren. Voor bijzonderheden zie achterstaande advertentie. ning uitgeroepen, was onmiddelijk ten strijde getogen tegen de overmoedige Noordfinnen, de Kwenen. Te water en te lande had hij ze geslagen; hunnen vorst Sampsa Pellerwoien, den alom ge- vreesden messenwerper en toovenaar had hij met een streek den helm en den schedel gespleten. Alle landen van Koning H&ko van Helsingaland had hjj van deze ruwe vijanden heroverd, voor diens we duwe, vrouw Harhild. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2