f2.60 ODRAP JtUMSIRLANDt, it „AMICITIA Donderdagavond 6 September. Gemengd Nieuws. APPELEN De Notaris A. N. J. VOS 16 ""1#§ Z0MERDIKENS, Plaatselijke berichten. ADVERTENTIEN. Ingezonden. Tl KOOR GEVRAAGD, OPENBAAR VERKOOPEN Eén enkele A|éance door den beroemden gedachtenlezer Aanvang 8 uur. Entrée 75 ets. 'X Kaarten zjjn op den dag der Séance te verkrijgen en plaatsen te bespreken a ÏO ct. extra aan het ge bouw. Men meldt uit Soestdijk, dd. 4 Sept.: Met den trein van 12.44 Holl. spoorweg kwam, vergezeld van jhr Röell, minister van buitenlandsche zaken, te Baarn aan de divisie-gene raal Fracesco Tosta Garcia, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Venezuela bij ons hof. Beide hooggeplaatste personen wer den in een equipage van het hof naar het koninklijk lustslot Soestdijk ge leid, alwaar hun een dejeuner aan de maarschalkstafel werd aangeboden. Ten 21/, uur werd de gezant door H. M. de Koningin-Regentes ontvan gen in tegenwoordigheid van het hoofd van het departement van bui tenlandsche zaken. Bij de overhandiging van den ge loofsbrief, welke hem als diplomatiek vertegenwoordiger bij het Nederl. Hof toelaat, betuigde de gezant aan H.M. de Koningin-Regentes de levendige voldoening zijner regeering over het gelukkige herstel der diplomatieke betrekkingen, onder mededeeling, dat hij door den president der Venezue- laansche Staten in het bizonder belast was de beste wenschen te uiten voor H. M. de Koningin, Haar doorluchtige dochter, voor den vrede van het Koninkrijk en de welvaart van de bevolking. Generaal Tosta Garcia verklaarde geheel in te stemmen met deze vriendschappelijke gevoelens en hoopte dat gedurende zijn verblijf hier te lande ter vervulling van zijne taak de betrekkingen tusschen beide lan den steeds nauwer mochten worden toegehaald. De gezant droeg de groote tenue van divisie-generaal. Ten half vijf uur keerde hij met den minister Roëll naar de residentie terug, alwaar de gezant in de eerst volgende dagen bezoeken zal brengen aan de gezanten der andere mogend heden. Evenals te voren in andere plaatsen werd in deze laatste dagen, vanwege drankbestrijding en midder nachtzending, te Alkmaar en te Zaan dam geprotesteerd tegen de drink gewoonten en de prostitutie. Te Alkmaar stond gedurende de geheele kermis de tent der geheel onthouders, waarin verschillende spre kers het woord gevoerd hebben. Dinsdag 28 Aug. werd daar een open bare vergadering georganiseerd, op geluisterd door een orkest, waar de heeren ds. Cramers, Beerling, Velt- huijsen en Vallentgoed het woord voerden en ten slotte nog de toover- lantaarn werd vertoond voor een talrijk publiek. Te Zaandam werd door den bur gemeester, den heer Versteeg, ver gunning verleend om op een bijzon der geschikt terrein aan de westzijde, daartoe bereidwillig afgestaan door den heer Verkade, aan den openbaren weg toespraken te houden. Vrijdag en Zondagmiddag werd hiervan ge bruik gemaakt en des avonds de tooverlantaren vertoond. Zoowel 's mid dags als 's avonds had men een tal rijk en aandachtig gehoor. Er had niet de minste stoornis plaats. De Zuiderzee. In de «Times" vindt men een uit voerig artikel van de hand van «een correspondent",' waarin het bekende ontwerp tot droogmaking van de Zuiderzee wordt toegelicht. Voor Nederlanders, die het uitgebreide rap port kennen, dat de staatscommissie over dit plan heeft uitgebracht, bevat dit artikel natuurlijk weinig nieuws. Tot goed begrip van het plan geeft het bl^d» een duidelijk kaartje van de Zuiderzee met de omliggende pro vinciën, waarop de grenzen onzer aanstaande «nieuwe provinciën" zijn aangegeven. De «Times" eindigt zijn mededee- lingen over het grootsche plan aldus «Wanneer men het ontwerp, dat door de meest bevoegde deskundigen in Nederland zeer goed uitvoerbaar wordt geacht, in zijn geheelen omvang be schouwt, komt men tot de slotsom, dat de droogmaking der Zuiderzee tot de grootste werken onzer eeuw zal behooren. Men kan slechts be wondering gevoelen voor de kloek heid en den ondernemingslust van de mannen, die dit plan hebben ont worpen. Wij wenschen hun het meeste succes toe bij de uitvoering van het ontwerp." De officier van gezondheid der le klasse, J. P. M Trousselnt, van het 5e regiment infanterie alhier, die gpruimen tijd gedetacheerd was by het 2e regi ment dat in de Legerplaats by Zeist kampeerde, keert aanstaande Donderdag naar zyn garnizoen terug. De bloemist L. Kortbeek alhier mocht een zeer vleiende dankbetuiging ontvangen voor een bloemstuk, in den vorm van een harp en grootendeels uit rozen samengesteld, dat hij H. M. de koningin ter gelegenheid van PI. D. verjaardag aanbood. Door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den directeur G. K. G. van Aken, zal a s. Zondag 9 Sept. op bet terras van „Amicitia" een concert worden gegeven waarvan het programma luidt als volgt 1. Drei Kaiser Marsch. Murath. 2. Festival-overture Leutnfjl 3. »Donau-Wellen" Walter. Ivanovici. 4. Grande Fantaisie de l'opéra iL'étoile du Nord". Meijerbeer. 5. Overture »Si j'étais Roi Adam. 6. a Aria tCujus Animum" aus Stabat Mater Rossini. b Die nachtigall und die Frösche. Eilenbero. 7. Einleitung und Brautcbor aus riLohengrinn". Rich. Wagner. 8. nCavalleria Rusticana" Grosse Fantasie Mascagni. Iemands gedachten te raden is eeuwen lang het privilegie geweest van Wonder doeners, totdat thans Cumberland het op het terrein der openbare vermakelijk heden bracht. Sinds heeft menigeen zich aan die duistere wetenschap gewijd en de een op meer, de ander op minder vlotte wijze, bet publiek verbaasd doen staan door de onbegrijpelijke vaardigheid waarmede zij geblinddoekt een verborgen speld terugvinden, een getal weten te raden enz. Tot de bekwaamste van het gild der gedachtenlezers behoort, volgens hetgeen buiten- en binnenlandsche bladen omtrent hem mededeelen, de heer Odrap Cumberland, wiens reeds eenige malen aangekondigde voorstelling thans op morgenavond is bepaald (zie achterst, advertentie). Degelijk geblinddoekt vind hy spelden, getallen en namen en teekent het portret van een regeerend hoofd van eeD Staat, waaraan door iemand uit het publiek gedacht wordt. Ongetwijfeld zal de heer Cumberland dan ook hier evenals elders, een volle zaal en een dankbaar publiek vinden. Het 2de bataljon van het 2e regi ment infanterie uit Maastricht, dat 26 Juli de legerplaats bij Zeist betrok om er gedurende 10 dagen schietoefeningen te houden en dat tengevolge van ver schillende epidemieën niet naar Maas tricht mocht terugkeeren, zal nu eindelijk het kamp verlaten, waarin het uit den aard der zaak heel wat ontberingen ge leden heeft. Donderdag gaat het naar 's-Hertogen- bosch, waar het garnizoen zal houden gedurende den tyd waarin de daar thuis hoorende troepen groote manoeuvres houden. De le luit.-adjudant W. S. N. van Bockem Maas van het Be bataljon 5e regiment infanterie is overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Onder vele blijken van belnngstel- ling en waardeering heeft onze geachte stadgenoot de heer A. M. Kollewijn Nz., eergister zijn veertigjarigen werkkring nis instutiteur en leeraar bij liet middelbaar onderwijs herdacht. Tot leeraar in natuurkunde aan de rijksnormaallessen alhier is benoemd onze stadgenoot de heer dr. A. J. A. Prange, leeraar aan het gymnasium en de inrich tingen voor middelbaar onderwijs. Den heer A. A. Verburg, onder wijzer alhier, heeft met goed gevolg exa- men afgelegd voor Hoofdondei ijzei. Weinig inrichtingen zullen iD een zoo bloeiende staat van vooruitgang ver- keeren als de stedelijke gasfabriek te Venloo. Na aftrek van de gelden voor aflossing van kapitaal en het betalen van de rente, benevens de gelden voor een reservefonds, ongerekend de massa gas, welke kosteloos verstrekt wordt voor straatverlichting en stedelijke gebouwen, en ongeacht de kosten voor onderhoud daarvan en een geheel peisoneel, houdt de gemeente jaarlijks f 8000 over. Uit de „spnlle"-wereld. Vrouw met den baard: «De directeur zit mooi in verlegenheid." Slangenbezweerder: «Nu, hoe dat zoo?" Vrouw met den baard «Wel, hij heeft het meisje met de twee hoofden ten hu welijk gevraagd, en nu heeft het eene hoofd ja gezegd en het andere van neen I" Een ontzettende aanslag wordt uit Livorno bericht. In de voornaamste zeebadinrichting van Panealdi, bij Li vorno, is een bom ontploft, midden on der de menigte baders. Verscheidene menschen werden gewond, maar geen van allen bedenkelijk. Dat het zoo goed afliep is te danken aan de omstandigheid, dat de metalen bus met de onplofbare stof niet goed gesloten was, hetgeen de kracht der ontploffing verminderde. De schrik, door dezen aanslag veroorzaakt in de druk bezochte zeeplaats, is groot. Te Walchum (Pr.) niet ver van V'lachtwedde is een huisgezin vergiftigd loor rattenkruit. Twee leden moeten reeds zijn gestorven, terwijl de overige .n bedenkelijken toestand verkeeren. Nu door het aanhoudende natte weder de nieuwe turf niet droog wordt, is er in de Friesche venen aftrek geko men in de overjarige tuif, die sedert 2 en 3 jaai op afnemers wachtte. Deze turf is du in prijs stijgende en de ver- veners maken er meer voor dan zij zelf verwacht hadden. Door de concurrentie van steenkolen en cokes, die in de vorige jaren den aftrek tot een minimum be perkte, dacht men, dat de overjarige turf wel voor goed onafgeleverd zou blijven; nu plotseling flinke aftrek komt, is dit een groote meevaller. Door het natte weer dus een klein voordeel, want men vergete niet, dat die zelfde natte aan de nieuwe turf groote schade gedaan heeft en nog doet. Echter, de kleine verveners profiteeren vooral van den huidigen aftrek in over jarige turf, die voor velen hun gansch kapitaaltje vertegenwoordigde. Zij hebben dit jaar weinig nieuwe turf laten maken, daartoe door de vorige jaren gedwongen óf door financieel onvermogen niet zelden, want klijn tot turf te maken kost heel wat geld. Zij beuren nu weder in wat voor een en twee janr voor klijn en arbeidsloon is uitgekeerd. Het Sedari-feest werd ook in dit jaar in geheel Duitschlar.d op de gebrui kelijke wijze gevierd. Evenwel bleek ook nu weer, dat de belangstelling bij het vieren van dezen, tot nationalen feestdag verheven gedenkdag in het Duitsche rijk steeds afneemt. Over het voornemen des keizers, om dezen feestdag af te schaffen, is tot dusver nog niets naders bekend. Van '26 tot 31 Aug. werden te St. Petersburg door cholera aangetast 240 personen, van wie 110 overledeD. Ook in de provinciën blijft de ziekte heerschen. Te Riga zijn tot dusver 91 personen aan getast en 44 overleden. Over het alge meen wordt in Rusland de toestand niet ongunstiger. Een dolle hond. Te Breda is zulk een gevaarlijke gast ontdekt. Ongelukkig had het dier reeds eenige kinderen gebeten, die nu nanr Parijs zullen worden gezonden, om door Pasteur te worden behandeld. Een vet baantje. In den gemeenteraad van Brussel zal een raadslid het voorstel doen, voortaan het ambt van concierge in het Stadhuis te verpachten. Hel schijnt, dat dit postje jaarlijks zoowat 15000 frcs. opbrengst. In het Kremlin). Op bevel van den Czaar zullen de on- deraardsche kamers en gangen van het Kremlin te Moscou worden onderzocht, daar men vermoedt, dat in deze kelders nog menige schat verborgen ligt. In een der kelders moet de bibliotheek zijn ver borgen van Iwan IV, bijgenaamd de Verschrikkelijke. Deze keizer heeft een menigte Grieksche en Latijnsrhe handschriften verzameld welke naa. men vermoedt, zijn gebleven in een der onderaardsche kamers, waar de keizer vaak zat te studeeren. Deze bandschriften, ten getale van achthonderd, zijn tot dusver niet door Westeuropeesche geleerden onderzocht en men ziet daarom met belangstelling het resultaat der naspo- ringen te gemoet. Men meent hier niet alleen handschrif ten van Cicero, Caesar, Tacitus en Griek sche schrijvers te zullen vinden, maar ook belangrijke stukken, die op de Rus sische geschiedenis betrekking hebben. Een Zonderling. De Koningin-Regentes van Spanje, de kleine koning en de infante met haar hofstoet maakten dezer dagen een uit stapje in het gebergte Guadalupe. Van daar geniet men een prachtig uitzicht, dat allen verrukte. Het oog van den kleinen Koning bleef echter steeds op een klein slot gericht, dat boven op een hoogen rots ge bouwd was. Woont daar ook iemand, vroeg de Koning. Zeker Majesteit, daar woont reeds gedurende 18 jaren een Engelsch- man, die nooit Van zijn slot komt en ook niemand toelaat, dan zijn trouwen dienaar. Mama, zeide de koning, ik wil tot dien kluizenaar. Men zal u niet binnenlaten, Majesteit, zeide generaal Monilla. De kleine Koning zag den generaal aan en hernam«den Koning van het land laat men overal toe." Den volgenden dag ging een bode van den Koning naar den kluizenaar met een brief, waarin hij verzocht te worden toegelaten. De Engelschman antwoordde den Koning per brief. «Majesteit, Uw bezoek staat niets in den weg; ik zal mijn huis heden nog voor altijd verlaten." Natuurlijk vond de Ko ning dat antwoord vreemd en liet op aanraden zijner moeder den vreemdeling direct weten, dat hij blijven kon; de Koning zou zijn bezoek niet brengen. De boschbraud in de Ver. Staten. Te New-York zijn nog nadere bijzon derheden ontvangen betreffende den he- vigen boschbrand, die in den Staat Minnesota is uitgebroken. De stad Hinkley is geheel vernield. De inwoners vluchten naar het open veld, miar toch verloren velen het leven. Het juist aantal der slachtsoffers is nog niet bekend. Een trein, die zich in de na bijheid van Hinckley bevond, kon niet verder, daar de vlammen den weg ver sperden. De reizigers zochten zoo goed mogelijk een heenkomen. De meesten verscholen zich in een moeras. Velen evenwel waren niet zoo gelukkig, dat zij het moeras konden bereiken. Naar men zegt, kwamen 50 pasapiers om. Missioncreek, een stadje in de nabij heid van Hinckley, werd ook geheel vernield. Ook daar verloren vele inwo ners het leven. Bovendien brandden nog vijf andere plaatsen geheel af. De inwoners van Hinckley werden reeds Zaterdag-ochtend verwittigd van het dreigende gevaar door den hevigen rook, die door den wind over de stad werd gedreven. Men beproefde toen onmid dellijk het vuur te bedwingen, maar alle pogingen, welke daartoe werden aange wend, bleven vruchteloos. «Binnen eer, paar uren" zegt de Herald „was de stad niet meer dan één oven." De treinen, welke uit Hinckley ver trokken, werden letterlijk bestormd door de inwoners, die zich nog wilden redden. Zij, die in de treinen geen plaats kon den vinden, haasten zich in wagens, te paard of te voet het open veld te be reiken. In een bosch vond men meer dan 100 verkoolde lijken. Een aantal personen had zich verscholen in een vij ver bij de stad, en anderen sprongen in de rivier, waaiin velen verdronken. Voor zoover te New-Yurk bekend, schat men het aantal der menschen, die bij deze ramp het leven verloren, op 500, en daarbij is natuurlijk ook het bedrag der materieele schade zeer aanzienlijk. Evenwel zijn de berichten nog zeer on volledig, daar de telegraaflijnen overal vernield zijn. Landgenooten 1 offert ieder naar Uw kracht en vermogen, opdat het Iodisch Leger eeD blijk onlvange, dat zijn toe wijding, zijn zelfopoffering door het Ne- landsche Volk met dankbaarheid wordt erkend. Elk der ondergeteekenden is bereid bijdragen in ontvangst te nemen, die in de bladen zullen worden verantwoord. A. L. SCHMIDT Jr., Pieter Bothstraat 35. J. M. PIJNACKER HORDIJK, Nassauplein 30. Jhr. Mr. W. Th. C. VAN DOORN Laan van Meerdervoort 23. J. A. VAN DER LOEFF, J. P. Coenstraat 8. D. A. HOOIJER, Bezuidenhout 63m. De voorloopige Commissie stelt zich voor, ook andere belangstellenden uit te noodigen, zich bij haar aan le sluiten en daarna over te gaan tut de benoe ming van eene permanente Commissie. Lombok. De berichten uit Lombok, in de laatste dagen tol ons gekomen, hebben het Nederlandsche volk met weemoed vervuld. Bij een onverwachten overval sneuvelden zooveel dappere mannen, die daar in die veire gewesten strijden voor de eer van de Nederlandsche vlag. En weduwen en weezen staan als verslagen, nu hun echtgenoot en verzor ger hun zoo plotseling werd ontrukt. Het uit te keeren pensioen is in de meeste gevallen onvoldoende om aan de kinderen eene behoorlijke opvoeding te verzekeren. Hoe kan mei. de nagedachtenis dier dapperen beter eeren dan door le zor gen voor hun nagelaten betrekkingen*. Engeland en Duitschland gaven ons nog onlangs een voorbeeld van alge meene deelneming bij nationale rampen Indien men een fonds bijeengebracht «ter tegemoetkoming in de opvoeding van de wettig erkende k.nderen van Officieren en Onderofficieren van het Indische Leger, wier vader voor den vijand is gesneuveld of ten gevolge van bekomen wonden is overleden, dan zou hel Nederlandsche Volk daarmede een plicht der dankbaarheid vervullen en een blijk geven van de waardeering, die in de laatste dagen zoo dikwijls is uitge sproken. Ondergeteekenden hebben zich tot een voorloopige Commissie vereenigd en zul len gelden, tot dat doel bestemd, gaarne in ontvangst nemen. Getrouwd JtfH. H. VAN DER MEIDEN f f en, ARADINA G. J. A. VAN ZALINGEN, die ook namefis wederzijdsche familiebe trekkingen, hgntelljk tfatifr-Ahatuigen voor de vele "bffjlïen van belangstellftlg bjj hun huwelijk ondervonden. ih-Contant. Aanbiedingen mee^-van prijs ingewacht aan^ttér Advertentie!Bureau MercurfusTiffSer het motto Aardappelen. AMERSFOORT, zal op Donderdag 27 September 1894 des voormiddags 9 nar, op de boerenhofstede bewoond door A. VAN KLOOSTER Hz. nabij de R. C. Kerk te Soest in het 1 gladtands bruin merriepaard, 7 melk koeien, 3 graskalveren, 25000 halve kilo's best geworineji hooi, een partij atroo, 4 perceelen mept, 5 vim drooge takkebos- sen, 3 boerejnwagens met opzet, kort- machine, wanjmolen, gierbak, melkkarn, baktrog, 4 dubbele Èalverhokken, voorts plpeg, egge, eiken beigroeden, ladders; burriehouten, varkeifs zeuningen, slieten, tc^iben, vaten, emmers, griepen, spaden en bouw- melk- en deelgereedschappen, en 'eitMelpt nrbdêdèl,'be?ti#Blte voorna melijk in bureau, kasten, tafels,'wpelen, glas, blik- en aardewerk en hetgeeft-ster- der te voorschijn zal worden gebracKt, Daags te voren te bezichtigen. N.B De koopen tot f 10 contant, daar boven op dag 1 APRIL 1895 mits 2 soliede den Notaris bekende borgen stel lende. Breeder hij biljetten. Nieuw MalthusiaanscheJuHwlMier mid delen ten voorkomin#^Van grootè. ge zinnen, verkrjigUaaF'A. HOEVE Gropin- gen, toezending 25 cent postzegels. verschillende, nog zeer mooie double face, die zijn overgeble ven,. Worden nu verkocht voor derf spotprijs van f i -fï bij de irma TSd'ÜSS Zie de ÉTALAGE.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 3