ERFHUIS De deurwaarder fl. C. PRINS A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF ANTI Plaatseljjke berichten. Tweede M^id,R.C., AMERSFOORT. coDtaat geld vérkoopen; ADVERTENTIÊN. 1 enmw, Het Hbl. ontving gistermorgen het volgende telegram Pasingaban (kampong ten zuiden van - Mataram), alwaar de bevolking van Ma- taram zich verzameld had, is gisteren na een strijd, die den ganschen dag duurde, en waarbij wij slechts kleine verliezen leden, ingenomen. Onze troepen houden de kampong bezet. De aanvallende beweging wordt heden voortgezet. De vijand versterkt de kam pongs voor Mataiam. De S isaks hebben het paleis Groenoeng Tart (ten N. van Tjakra Negara) in brand gestoken en vielen met kracht de Baliërs aan. De staf denkt, dat men binnen een week Mataram zal veroverd hebben. Zooals uit dit telegram blijkt, wordt de strijd met kracht doorgezet en worden wij (link bijgestaan door de Sassaks. Meer en rneer wordt het duidelijk, dat de eerste belichter van het N. v. d .D waarin o. a. werd gezegd, dat Mataram was verlaten, onjuist moeten zijn geweest Tot dusver heeft men deze plaats nog niet ingenomen en ofschoon dit het hoofd doel der operaties schijnt te zijn, ka het zeifs nog een week duren, alvorens Mataram in onze macht is. Dit moge vreemd klinken, na de vorige telegrammen, dat Mataram en Tjukra Negara zijn plat geschoten door de zware artillerie, verklaarbaar is dit vrij lang durig verzet, als men aanneemt, dat de bevolking van Mataram zich voor een groot deel in veiligheid heeft gesteld in de omliggende kampongs en dessa welke door hem worden versterkt en verdedigd, zoodat onze troepen slechts met moeite Mataram kunnen naderen De kolonne-Segov trekt van het noor den naar Mataram reeds is Rembega door haar beschoten terwijl een ander deel der troepen uit het zuiden optrekt De laatsten nu hehben een der versterkte dessa's, Pasir.gaban, genomen, echter niet dan na een geheelen dag strijdens. waarbij aan onzen kant eenig verlies te betreuren valt, ("een ander particulier telegram spreekt van twee dooden en vier gewonden.) Pasingaban ligt aan der. weg welke van Tandjoeng Korang (bij de kust) in N. O. richting loopt langs de dessa's Batoe Dawa, Batoe Ringgitt, Karang Poto en Sekarbela. Bij Pasingaban splitst die weg zich in twee takken, waarvan de eene in Noordelijke richting langs de dessa Poenia naar Mataram loopt en de andere de verbinding met Kediri vormt De weg moet een breedte van 7 a 8 M hebben en in den drogen lijd voor voertui gen goed bruikbaar zijn. Ten noorden van Pasingaban evenwel is een slecht gedeelte ^rl. ni. 40 M.) in den weg, dat nog ver- gebruiken voor voertuigen. Op de grens van de dessa Poenia en van Mataram wordt de weg gesneden door de rivier Antjar, die aldaar pl. m. 0 M is inge sneden er, een bovenbreedte heeft van ruim 20 M., terwijl zij in den drogen tijd doorwaad baai is. De Sassaks, die ons krachtig ter zijde staan, naderen eveneens van het noord oosten. Van Batoe Klian waren zij eerst getrokken naar Poenikan, waar zij sir zijn geweest met de Baliërs, die zich ten noorden van Narmada ophielden. Een deel der Sassaks bezette de streek bezuiden Tjakra Negara en Mataram tot aan zee, terwijl een ander gedeelte in noordwestelijke richting trok naar Goe- noeng Sari, een der vei blijven van den vorst, welk paleis door de Sassaks werd verbrand. Goenoeng San is een zeer fraai van steen opgetrokken buitenverblijf, dat van een groot en laag gelegen voorplein ge zien, tegen de hellingen von een heuvel is ge^ ouwd, uit tempeltjes en kiosken bestaat en een dicht bosch als achter grond heeft. Over genoemd vorstelijk verblijf deelt Wallace in zijn werk Insulinde nog het volgende mede De ingang wordt gevormd door eene niet onaardige poort van brikken, ge schraagd door monsterachtige Hindoe goden van steen. Daar tinnen eene om- tuiming met twee vierkante vischvijvers en eenige fraaie boomen, terwijl een tweede poort toegang verschaft tot een park. Hierin bevindt zich aan de rechter zijde een huis van brikken, eenigszins in den Hindoeschen stijl en gebouwd op een hoog terras of platte verhevenheid. Aan de linkerzijde ziet men een vijver en een paviljoen met standbeelden. Het park is omringd met kreupelhout en bos- schen, waarin vele herten voorkomen, die ook dikwijls in het park doordringen. Omtrent het vorstelijk lustverblijf te Tjakra Negara ontving het N.v.d.D. uil een particulier schrijven van een oog getuige de volgende beschrijving: Op het voorplein ziet men een paar loodsen met oude stukken geschut en eenige paardenstallen. Des avonds komt hier een hoofdwacht van 32 man met een le-iuitenant. Achter dat voorplein volgen nog drie pleintjes, allen ir.et hooge kleimuren en nauwe toegangen, afdaken en stalletjes. In het achterste steenen hoofdgebouw, tot hiertoe het tijdelijk verblijf van Djilantik, die nu er achter in eene vuile inlandsche woning zijn in trek genomen heeft, is thans het hoofd kwartier gevestigd. Hier achter bevindt zich een schilderachtige vijver met stroo- mend water, omgeven door rozen en melatistruiken, en voorts een aantal vruchtboomen. Van een en ander is eene photographie genomen De eigenlijke poeri aan de overzijde van een twintig el breeden weg is de woonplaats van den ouden radja, omge ven door een hoogen muur. Hier be vindt zich de harem, de schatkamer en het arsenaal, alsmede een kolosale vijver. Eindelijk kregen we permissie hier een kijkje te nemen, doch alleeen van den vijver, omgeven door een allèe van de kostelijkste vruchtboomen, met een stee nen koepel in het midden, waaronder de schatkamer moet zijn en van het arse naal op een afzonderlijk pleintje. Die vijver is 206 el lang en 150 el breed. Een steenen diaak met uitslaande vleu gels laat uit zijn bek een breeden stroom van he' helderste water vloeien. De vijver zelf is keurig met steenen gepla veid en ongeveer 4 el diep. De koepel, Uit rooden baksteen opgetrokken, is van buiten versierd met portretten van schier alle Europeesche vorsten, zelfs van den paus, maar ons Vorstenhuis ontbreekt. De deuien zijn keurig gebeeldhouwd en om den steenen omgamg zijn aan de vier zijden beelden geplaatst. Het ge heel maakt inderdaad een betooverenden indiuk. Ook de lustverblijven te Namada, met groote vijvers, die amphitheatersgewijze zijn aangelegd, te Goenoeng Sarie en Lisar, waarmede kolosale vijvers zijn moeten zeer schoon wezen. Niet zonder voorkennis en toestemming kan men er toegang vei krijgen. Naar ik hoor, wor den ook hiervan photographieën ge nomen. De briefschrijver bezocht ook een der kleine hoog ommuurde kampongs. Aan den ingang stond een altaartje, waarop men, telkens als men iets nuttigde, een klein gedeelte van het eten als offer nedei legde. Bijzonder trof licrn het fraaie snijwerk voor de eikenhouten deu ren. Andere deuren waren geschilderd met randen in de vaderlandsche driekleur Barisans. Een gepensioneerd hoofdofficier vai het Indische leger, schrijft het volgende: «Barisans zijn inlandsche infunterie- troepen, op het eiland Madoera en worden in buitengewone omstandigheden als hlljnfmöno.i k;i Kof fj-niicoh lzacrpr aphrilikj.. Zij staan onder hun eigen offrcieien, doe hebben een Europeesche kapitein der infanterie tot instructeur. De barisans zijn gelegen en sterk als volgt 1. te Bangkalan pl. m. 20 officieren en 675 minderen. De luit.-kolonel commandant van dat korps en de kranige majoor Pangeran Prawiro Adi Negoro, zijn beide versierd met de militaire Willemsorde. Laatst genoemde hield nog een toespraak tol de voor Lombok ingescheepte Msdoeree- zen en wist hen met het heilige vuur voor ons vaandel te bezielen. Zoo iemand zal op Lombok zijn ondergeschikten zeker ook met de daad voorgaan. 2. te Soemenap p. m. 10 officieren en 345 minderen, en 3. te Pamekasan p. m. 10 officieren en 345 minderen. De Barisans hebben deelgenomen aan de expeditie in Aljeh, waar o. a. ge noemde Pangeran de M. W. O. heeft verdiend. Sedert is het corps Barisans oor den toenmaligen kapitein-instructeur H. E. Munniks de Jongh gereorganiseerd en daarvan een bruikbaar onderdeel van hel Indische leger gemaakt. Ook hier echter weer niets dan ondank. Munniks de Jongh, een der kranigste figuren van ons Indisch leger, die in lageren officiersrang reeds eervol vermeld was, de M. W. O. en de eeresabel ver wierf, was inmiddels majoor geworden, De uitstekende reorganisatie der Bari sans schijnt evenwel niet in den geest te zijn geweest van het Indische leger bestuur, er moet dan ook, volgens de Soerabaja Couram van 10 Juni'92, reden zijn, dat het legerbestuur de pension- neering van Munniks de Jongh heeft doorgedreven. Dat was dus de belooning zulke hoofd-oificieren verwijdert men uit het Indische leger! Met zeer veel belangstelling zal de gep. majoor Munniks de Jongh van uit den Haag de verrichtingen der Barisans na gaan." trouwden met de vrouwen, die dit ont zettende erfdeel medebrachten. Graal Bergen was het eveneens gegaan. Na de geboorte der dochtei had de krankzinnig heid zich bij de moeder geopenbaard, en had zij door zelfmoord een einde aan haar leven gemaakt. (Wordt vervolgd.) gelaten, voor zoover het aantal, op het collectief biljet aangegeven, niet over schreden wordt. A'. R. C. Naar wij vernemen zal de heer Henry Tindal het Dagblad voor Neder land meteen nieuwe redactie voortzetten. De redactie begint een nieuw blad onder directie van den heer K. A. v. d. Weide, vroeger directeur van De Tele graaf en de Electrische drukkerij. Door de Exploitatie-maatschappij is toegestaan, dat leerlingen van inrichtin gen van onderwijs, reizende met collec tief biljet, op stations, gelegen tusschen het station van vertrek en dat van be stemming van bet collectief biljet, onge hinderd ten vervoer kunnen worden toe- Heden morgen passeerde alhier aan het Centraalstation een detachement militairen van het Koloniaal-wei fdepot te Harderwijk. De trein hield een oogen blik stil. Nóch van de zijde van het garnizoen nóch door de burgerij werd eroote belangstelling getoond. Van het 5e regiment iafanterie heb ben zich voor eene delacheeiing bij hel O.-I. leger aangemeld: de le luits. P. Glerum, W. F. van Oudendijk Pieterse, W. van Bakel, J Dorré, W. C. ter Beek en J. Reijeis, en de 2e luits. J. M. C Haak, H. de Haan Hugenholz, J. H Mak- kink, J. Woudstia, P. ten Bruggen Cate, J. A. Keeman, J. P. van der Meulen, jhr. E. W. van Holihe, N. G. vaa Gemert, M. Tydeinan en E. D. van der Sleesen. Kolonel H. J. G. Benschop, comman dant van hel 5e regiment infanleiie hier, vertrok Donderdag naar Brabant, waar fit) als scheidsrechter de gioote veldoefe- nirigen van de 3e divisie infanterie zal bijwonen. Ter vervanging van den le-luil. R. H. Luber, a in wien met ingang van 1 Oct. eervol ontslag is verleend als leeraar aan den hoofdcursus te Kampen, is de le-luit. W. A. Versteegh, van het 5e reg. inf. alhier in garnizoen aange wezen om als leeraar te Kaïnpen op te treden. Door kerkvoogden der Ned. Her vormde gemeente is benoemd tot orga nist in de St. Joriskerk, E. G. Dettineyer alhier. Tot brievenbesteller alhier in aan gesteld E. Smit, die reeds geruimen tijd dienst deed als hulp-besteller. In verband met het late seizoen heeft het bestuur van Amicitia hpl voor nemen de concerten welke dezen zomei werden uitgesteld te doen inhalen door matinee's en wel op Woensdag 19, Zon dag 23 en Zondag 30 September, telkens aanvangend om half drie. De volgende paarden van stadge- nooten zullen deelnemen aan de wedloo- pen op Cruijsbergen bjj Bussum op Zondag 23 September e.k.: Mandoline, mr. Romeo en miss Mary van luitenant baron Van Heemstra; Odin en Warda, van ritmeester Met'derkampWild Char ley, van luitenant Van Affelen van Saems- JD 2- //vo vo Kate. luitonant 'l'CO Aar, de muziekschool der Maatschap pij tot bevordering der toonkust alhier, directeur de heer M. W. Petri, zijn met September jl. aangesteld lot leerares ir, den solozang mejuffrouw C. Hariau, en tot leerarenvoor violoncella de heer W. Petri (beiden van Utrecht), en voor de ensembleklassen de heer Van Aken. In antwoord op eenige tot ons ge komen vragen, wat onder simultaan- spel moet worden verstaan, kunnen wij mededeelen dat dit niet hel zoogenaamd, blir.dspelen is, maar het spelen van eenige partijen te gelijk. Schaakliefhebbers denk om Maandag avond. Voor bijzonderheden zie achter staande annonce. Gisteren arriveerde alhier in de haven aan de Koppel het zeer fraaie pleizierjacht „Nautilus" van den heer Schutte te Amsterdam. Zijn wij wel in gelicht dan blijft het jacht lot a.s. Maan dag hier liggen. Dergelijke bezoeken zijn hier te zeldzaam dan dat niet menig stadgenoot eens een kijkje zal willen nemen. Lijst var. brieven geadtesseeid aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfooi t over de ?e helft der maand Aug. 1894. 1. P. V. Hoegen Amsterdam. P. V. Hoegen Mej. M. tlooing B. Dierbergen W. Eilders Mej. Dietz C. Wolfswinkel W. Schouten Mej. A. Klaassen J. Hendriks 10. Gebr. Kortehaar 11. H. v. Linden G. Krujjels Briefkaart. P. v. Hoein 12 Hape. Haarlem. Hilversum. Oudei kerk. Utrecht. t Amsterdam. 346ste fffAATS-LOTEKlJ. Vijfde klasse. Eerste week.) Trekking van 12 en 13 September (1400 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f1000 op No. 19578. Prijs van f200 op No. 3735. Prijzen van f70. 8345 8346 8361 8362 11795 19487 19545 19697 19808 19827 en 19855. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 3704 3723 3/44 6616 6620 8368370 8755 8789 87J4 11731 11735 11758 117,0 11771 11797 1966- 1966t 191/92 19803 19841 en 198/3. Volgende trekkingen geschieden 18—21, 2528 Sept. en 26 Oct. Behalve de premie van f30.00 voor den laatst uitkomen,len prijs van fl 000 of hooger, en de premie van f3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn iuge* bleven 1 van f 1UO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f25.000, 1 van f 15,000 1 van 10 000, 1 van f5.000, 1 van f2.000 3 van f 1.50U, 40 van f 1.000, 54 van f 4G0, 57 van f20d, 141 f 100 en 3080 van f 70. BOKOEKI.IJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN5 Sept. Cornelis, z. van Aart van den Brink en Geertrnida de Gans. Hendrik, z. van Gerrit van Grootheest en Teuntie van Loenen. 6 Sept. Gijsberta Hillegonda, d. van Wouter Salomons en Elizabeth Maria Engelen. Tijmen, z. van Thimoteus Spijken en Gerarda van de Wete ring 7 Sept. Alijda Hillegonda, d van Hendrik Bekker en Maria van Bekkeui. 8 Sept. Jacoba, d. van Jan Tomujel en Wil- heltnida Nijland Christina, d. van Evert Buis en Martha Catkarina van Leijenhorst. Alberta Autonia, d. van Adrianus van den Tempel en Anthonia Gijsberta Heymans. 9 Sept. Dirk, z. van Albertus Gouw en Cornelia Nagelmakers. Johannes en Antonie Gerrit, twee z. van Johannes de Gans en Johauua Jacoba Hienekamp. Wilhelmus Cornelis, z. van Johannes Nefkens en Fran- cisca Geertruida van der Veer. Anthonie, z. van Anthonie van Neerbos en Elisabeth Veenendaal. Berdina, d. van Teunis Hoge- veen en Januetje van den Hengel. 11 Sept. Johannes, z. van Jacobus Vonhof cn Grietje van den Brink. Wilhelmina, d van Jan van Dijkhuizen en Susanna Polhout. Jeanna, d. van Willem Vonk en Petronella van Sandbrink. ONDERTROUWD: 6 Sept. Hendrik Wij- nands en Hendrika Bos. Jan Willam van den Berg en Aatje Cornelissen. GETROUWD: 6 Sept. Gerhard Koning en Geertrui Johanna de Leeuw. OVERLEDEN7 Sept. Theodorus van Zwol 17 j. Evert van den Hoek, 1 m. 8 Sept. Tijmen Spijker 1 d. 11 Sept. Wilhelmus Johannes Butselaar 10 m. Bunschoten. GEBOREN: 6 Sept. Johannes z. van Heudrikus de Jong en Leuntje Hartog. 10 Sept. Julianus, z. van Hendrik de Graaf en Aaltje Ruizendaal. Hoogland. GEHUWD: 12 Sept. J. Veldhuijse en J. Wonkolhuijeön- Eensden. GEBOREN10 Sept. Olivier, z. van Geurt Johan Sterk en Christina Cornelia Flink. bode P. Met 1 gevraagd G. voor November wordt een flinke dienst in een Zich,'iva fr. br. Arnhem, letter M. luding. ;oede getuigen voo ir: "persoon n.a/etemelden te straat No. 16onder »agd 1 NOVEMBER vereischleh zijn net: k ken, nniiieu en uitMten en van got getuigen uporzien. JWteven franco letter" J 6S a/d J. MUUSSES te Pur- merend te Amersfootl, zal op Woensdag 10 September IS94, 's morgens van IO IS uur, 's namiddags van 14 tmr, ei, 's avonds Ivan 6 9 nur, in het kof fiehuis ml," aan den Arnhem- schen ideg algaaTf.^uitsluitend om con- olge van liquidatie Serviez Aardewe* Boeken i behoeften PorceleitL^irisfal-, andkast, Gi Kantoor- Kinderspeelgoed en veisch lende HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Alles daags vóór den verkoop van 's voorin. 11 lot 's nam. 4 uur, te zien. TE (A CONTANT.) MARKTBER1CHT, AMERSFOORT, 14 Sept. 1894. Tarwe f0.Rogge f0Boekweit f0. \ppelen f2.k f2.50 Peren f l.a f3— Klei- aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f2.a f2.50 Hoendereieren f4.a f4.50 per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter f0.95 a f 1.10 per kilo Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0.f0. Kippen f0.60 a fl.Kuikens f0.60 fl.20 Piep kuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f 0.f 0.Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0Hazen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.a f 0.- Tamme f 0.20 a f 1.Duiven f 0.40 a f 0.60 p. paar Vette varkens f 0.f 0.Zeugen f 40.f 60 Biggen f6.f8.Schrammen f 10.a f20. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 20 heet. Appelen; HO heet. Peren; heet. Kleiaard appe- len; 200 heet. Zandaardappelen 8000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter; kilo Margarine: kilo Kaas; zeugen; 200 biggen10 schrammen. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Dinsdag 18 September 1894, 's voormiddags 9 uur en zfla. .noodig den daarop volgenden ize van Mejuffrouw H. ten Wevers6ingel, wijk Ainersfoort, publiek om aan H affA era ri erkoudeu I bestaande uit I Mahoniehouten en andere MEUBELEU, j||slonde Tafels, prachtige Étagère, ■umeaux, Canapé, Stoelen, Fauteuils, itnmode, Linnenkasten, Chiffonnière, inspieg-l en andere Spiegels, Pendules met. Candelabres, Werktafeltje, Haard- kachflk aoderet.,4Öf0hè^ met Toebehoo- ren, PetHWéSfnik ichehjesKjfornuis, Haard stellen, Kleeden en Karpetten, Looper, Gordijnen, Bedden met Toebehooren, Ledikanten, Speeldoos, Laj^pen Theebla den, Theesloof en Ket Vazen, Vuurscherm, Kam raplutestandaard, Kussens! Kleedjes, Vogelkooien met Trappen, Tuintafel en Tuin tafei met Toebehooren, Lit tienpers, Mangel, Mand' Kisten, IJzeren Kist, Kr Aardewerk Koper-, Tin Bussen, Ijzerwerk en schappen. Porceleinen Vazen, Pullen Borden, Scha- Servtezen, chutten, Pa- Stooven en anarievogels, elen, Wasch- 'oilletspiegels, Bakken en al, Glas- en en Blikwerk, eukengereed- nz. Gouden en onderGou- Ringen, Da ns enz. Zil- kkan, Lepels el en Vork, epjes, Zout- Sauslepels, embervork- goed knnueiide koken en van goede getuigPn-voorzien, loon OO gul den. Franco brieven letter J 69 aan den Boekh. J. MUUSSES, Purmerend. len, Kopjes en Schoteltjes Een groote hoeveelhei Zilveren Voorwerpen, w; den Naaigarnituur, Belle meshorloge, Medaillons, fl; veren Theekist, Trekpot, M en Vorken in Étui, Sla Theelepeltjes in Étui, Thee; schepjes, Suikerstrooiers groote Potagelepel, Zuur- e jes, Likeurlepeltjes, Tafels<?huier, Intko- ker, Wijnkaraffen met Zilver, Suikervaas, Presenteertrommels met Blaadjes, ver schillende kleine Zilveren Voorwerpen enz. Ten slotte Houtwerk, Standaardjes, Schragen, en al hetgeen verder te voor schijn zal worden gebracht. Te bezichtigen: ^JP.articnlier. Zondag 16 September i. 's namiddags van 14 uur en Verder den dag voor den verkoop van 9— 12 en 24 uur. ZEGT HET VOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2