Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Aan het departement van Koloniën is gisteren-ochtend ontvangen het navol gend telegram van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, betreffende de expe ditie Lombok: Eenstemmig bericht, dat troonopvolger op Lombok 29 September gesneuveld is. De troonsopvolger, blijkens bovenstaand telegram gesneuveld, draagt den naam van Anak K'toet Karang Asemhij was de oudste wettige zoon van den Balinee- schen vorst Ratoe Agoeng G'dé Ngoerah Karang Asem. Zooals men weet, heeft de onwettige zoon Anak Agoeng Madé zich indertijd uit eigen beweging gekrist. Ter beschikking van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld eenige onderwij zers om te worden geplaatst als onder wijzer der 3de klasse by het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daar mede gelijkgestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij die in het bezit zijn der hoofd akte en van eene akte voor de Fransche taal, dan wel van eene akte die bevoegd heid geeft tot het geven van middelbaar onderwijs. Nadere bijzonderheden bevat St.Ct. 231. Versterking van liet Indische Leger. Op een adres, namens gep. oud-Atjeh- strijders door een hunner lot den Minister van Koloniën gericht, waarin de wensch werd uitgesproken te mogen deelnemen aan de krijgsverrichtingen op Lombok, is door de minister, onder dankbetuiging voor de vaderlandlievende strekking van het adres, geantwoord: dat de beantwoording der vraag, welke troepen afdeelingen naar het oorlogsloo- neel op Lombok zullen worden gezonden, behoort te worden overgelaten aan de Indische Regeering; dat deze voorshands de uitzending van speciale troepenafdeelingen uit het moeder land niet noodig oordeelt; en dat de actueele sterkte van het Indische leger en de gunstige resultaten der koloniale werving voor het oogenblik ook de vorming van afdeelingen, zooals de adressant die bedoelde niet vordert; dat intusschen van des adressants aan biedingen erkentelijk aanteekening is gehouden. Het detachement aanvullingstroe pen, dat 20 Oct. over Amsterdam near Indië gaat, zal naar nu is bepaald, op dubbele sterkte worden gebracht, en dus 220 man en 12 onderofficieren tellen. Se lert 1 Januari zijn door het Kol. Werfdepot in het geheel 1800 manschap pen afgeleverd, d. i. 100 man meer dan oorspronkelijk voor het geheele jaar 1894 was vastgesteld. Als een bewijs van op hoogen leef tijd nog flink en degelijk te zijn, deelt de directenr der Prins Hendrikstichting te Egmond-aan-Zee aan het N. v. d. D. mede, dat Dirk de Jong, drager van het Metalen Kruis, bijna 85 jaren oud en in deze stichting verpleegd, benieuwd zijnde om HH MM. te zien, zich daartoe, met nog een paar kameraden, te voet heen en terug naar Alkmaar (afstand twee uur) begaf, en ook aldaar, op 'at hem toch niets ontgaan zou, onvermoeid ter been bleef, dus gedurende 10 uren. De transportschepen, die met het Ja- pansche legercorps uit Hiroschima in zee zijn gestoken, schijnen noordwaarts te stevenen. Waar evenwel dit legercorps aan wal zal worden gezet, is nog niet bekend. Men beweert, dal de Japansche schepen in de golf van Petschili zijn doorgedron gen en reeds in de nabijheid van Siian- Zij kwamen bijna tegelijk in het midden van het plein. Het waren drie edellieden van een goed uiterlijk en prachtig gekleed. Men kon zelfs in hunne kleeding een zoe ken naar pracht zien, dat te veel in het oog viel, dan dat het niet met opzet ge daan ware, want, nooit, behalve voor openbare plechtigheden, hebben de lieden uit de hoogere klasse de gewoonte gehad op straat hun rijkste kleederen ten toon testellen. Alleen burgers en parvenu's be gaan zulke fouten tegen den goeden smaak. De drie edelen, zonder twijfel in ern stige gedachten verdiept, schenen niets te zien noch te hooren van hetgeen rond om hen gebeurde. Geen van hen werd in het eerst de anderen gewaar. Het was een donkere avond, dit moet ter hunner verontschuldiging gezegd worden, en de tijd, waarin de beschaving de straatlantaarns uitvond, was nog niet gekomen. Onze drie heeren gingen recht op het huis met hel gesloten zonne blind af. Zij hielden even ver van elkan der stil en tegenover het venster, waar uit de sleutel gevallen was. Het huis, dat hunne opmerkzaamheid zoo buitengewoon boeide, was zeker der bewondering van een kunstenaar waar dig. Het was een klein Italiaansch paleis, met een plat dak. De voorgevel gaï-Kwan, eene haven, gelegen op 200 mijlen afstands van de hoofdstad Peking. Tevens wordt door de Times gemeld, dat de Japansche troepen geland zjjn in de provincie Shantung, tusschen Tientsin en de Gele rivier. Uit deze geruchten schijnt wel te blijken, dal de Japanners een aanval tegen Peking in den zin hebben. Daarom denkt de Chineesclie regeering dan ook in de eerste plaats aan de verdediging der hoofdstad. In allerijl worden troepen gezonden naar de havens, welke men bedreigd acht, maar het vertrouwen op de soldaten, die Peking moeten verdedi gen, schijnt erg geschokt, te oordeelen althans naar hetgeen heden uit Shangai wordt gemeld. De New-York Herald beweert zelfs, dat dezer dagen de onttroning van den Chineeschen keizer verwacht kan worden. De correspondent der Ilerald te Shangai vertelt, dat de tegenwoordige keizer af stand zal doen van den troon ten gunste van den zoon van zijn oom, prins Kung, die dan onmiddelijk onderhandelingen met de Japansche regeering tot het sluiten van den vrede zal aanknoopen. Voorts deelt dezelfde correspondent mede, dat Li Hung Chang van zijn amb ten is ontzet en vervangen is door ge neraal Seng-Tsing, die nu als opperbe velhebber der Chineesche strijdkrachten zal optreden. Naar men zegt, hecht de kei zer geloof aan de geruchten, dat Li Hung Chang in betrekking heeft gestaan tot de Japanners, evenals Sheng, de Totai van Tientsin, die spoorloos is verdwenen. Bovendien komen nog allerlei andere geruchten, betreffende hof-intriges, afzet ting van Mandarijnen en bedreigingen van vreemdelingen. Vermoedelijk zal men spoedig wel met meer zekerheid vernemen, hoe de toestand is, zoodra de Japanners den aanval, dien zij in de zin hebben, zijn begonnen. In elk geval kan men nu verwachten, dat reeds dezer dagen meer over de plannen der Japanners zal bekend worden. De ziekte van Czaar Alexander blijft in alle buitenlandsche bladen in de eerste plaats aan de orde. De Berlijnsche bladen bevestigen hetgeen uit Berlijn door professor Leyden werd be richt. De ziekte van den Czaar is van ernsti- gen aard en het zal zeker wel geruimen tijd duren, voordat de keizer geheel hersteld zal wezen, maar er bestaat geen levensgevaar. De nierziekte, waaraan de Czaar lijdt is nog niet zoo ver gevor derd, dat men geen volkomen genezing zou kunnen verwachten. Ook de Russische hoogleeraar Sa- charin heeft zich in denzelfden geest uitgelaten. Beide deskundiger, verwachten goede gevolgen van het verblijf in de Krim. Het is inderdaad te wenschen, dat deze hoop verwezenlijkt zal worden en men spoedig gunstige berichten uit Livadia zal vernemen. De heeren van Lanschot Hubrecht, Pels Rijcken, luit.-kolonel Schluiter, Dr. Groeneboom, majoor Blaauw en de kapi teins Chappuis en Vervooren, hebben zich onder eerevoorzitterschap van den burgemeester mr. F. D. Graaf Schïmmel- pennir.ck tot eene commissie vereenigd met het doel om ten voordeele van het «fonds ter ondersleuning der nagelaten betiekkingen van gesneuvelde militairen in Nederlandsch Indië" eene soirée te doen geven. Behalve muzieknummers door het ons welbekende symphonie orkest van den heer van Aken zal het programma bevatten: een comediestukje of operette, komische voordrachten, een duet, een trio en tableaux vivants De voorstelling zal plaats vinden in de schouwburgzaal van «Amicitia" op 15 October a. s. en mocht het aantal geno men plaatsen de beschikbare ruimte te boven gaan, zoo rioodig, ook op 16 Oc tober d. a. v. Lijsten ter deelneming versierd met beeldhouwwerk, waarvan de ingang van het kasteel van Gaillon een denkbeeld zou kunnen geven, was behalve dit, verfraaid door een groot balkon, ondersteund door draken. Hun monsterachtige hoofden kwamen hier en daar uit eene verrukkelijke schoone in eenwerking van bladeren, bloemen en dieien te voorschijn. Eenige levende planten waren in het lofwerk aangebracht en vormden als het ware een bouquet in het kapsel van eene coquette gevloch ten. Dit alles gaf aan deze bevallige woning die onachtzaamheid, zoo vol be koorlijkheid, die zoowel schoone zaken als schoone vrouwen goed staat. Een groen zonneblind, zorgvuldig geslo ten, was op het balkon neergelaten. De meeste der Italiaansche paleizen van de zestiende eeuw waren misvormd door versterkir.gswerken, die door de zeden dier tijden noodzakelijk gemaakt werden, zoodat dit zoo lieve huis, dat zich aan den voorbijganger zonder zijn met schiet gaten voorzienen muur, als gewoonlijk, vertoonde, een byzonder aanzien had. Het scheen dat voor dit lachend verblijf de geesel des oorlogs en de verwoestingen moesten stilstaan, en dut om zich te doen eerbiedigen, deze woning slechts zijne bevalligheid noodig had, gelijk aan die maagden wier volmaakte schoonheid zelfs zullen binnen weinige dagen worden aan geboden. Opwekking tot deelneming waar het een zoo schoon doel geldt, is zeker onnoodig. Wij verwachten dan ook beide avonden een stampvolle zaal. Ingevolge den uitslag van het toelatingsexamen aan de Burgeravond school alhier, dat heeft plaats gehad op 28 September en 1 October j. 1., zijn tot de le Klasse toegelaten de navolgen de Jongelieden, in volgorde van de door hen behaalde punten A. D. Paulus; W. van DiemeuJ. Veenendaal; A. van der Meulen; H. F. Stom T. S. van Eybergen J. Ockhuy- zen; R. Veenendaal; G. Manné; J. W. van AchterberghG. van Kommer; H. C. Brons; H. C. Ipenburg; D. Ockhuyzen. Aangemeld hadden zich 26 candidaten, waarvan één zich heeft teruggetrokken, terwijl 11 moesten worden afgewezen. Toen de opzichter van 's rijks water staat le klasse, de heer D. van der Werf alhier, eergister dei. dienst verliet, was hem door het personeel dat gedurende den tijd welken hij hier standplaats had onder hem werkzaam was, eene verras sing bereid. Als blijk van hoogachting en waardeering werd den gewezen supe rieur een souvenir aangeboden, bestaande in eene fraaie funteuil, die met groote ingenomenheid werd aanvaard, terwijl daarentegen den wegwerkers door den heer van der Werf zijn portret werd verstrekt. Met de beste wenschen voor elkanders welzijn scheidden gewezen chef en werklieden, die zoo langen tijd op de meest gewenschte wijze met elkander waren werkzaam geweest. Terwijl hij bezig was eenig pleister werk te verrichten, is de slucadoorsknecht G. ter Beest, gehuwd en vader van een talrijk kroost, uit de dakgoot van een in aanbouw zijnd heerenhuis aan den Arnhemschen weg gevallen, met het nood lottig gevolg, dat hij beide beenen brak. Bewusteloos werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Bij koninklijk besluit is de 2e lui tenant T. B. van Lelyveld van het 5e legiment infanterie, op den voet van het bepaalde bij het koninkl. besl. van 12 November 1857, voor den tijd van 3 jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. Luitenant kolonel J. J. Schluiter, commandant van de lie afdeeling le regiment veld-artillerie, wordt 1 November overgeplaatst naar 's-Gravenhage en toe gevoegd aan den inspecteur der artillerie, zulks ter vervanging van overste Wesl- noff, die benoemd is tot com mandant der pan tserfor I-artillerie. De firma H. Gerritsen alhier is voor f33.90 per 1000 Kilogram aannemer geworden voor de levering van ligstroo ten behoeve van het garnizoen te Amers foort, voor het tijdperk van INovein er 1894 tot ultimo October 1895. Voor den gisteren op den straatweg AmersfoortEde gehouden wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, over 50 K. M. en op den éénpersoons veilig- heidswieler, waren 10 der beste rijders ingeschreven. In den terugrit liep Eden, even vóór Woudenberg, van Siep, Cordang en Wil- teveen weg. Een oogenblik later slipte de safety tandem, die gang maakte waar door Cordang over den tandem, Siep over Cordang en Wnteveen over hen allen viel. Spaans kon, als achterste rijder, deze lombade ontduiken. Gelukkig kwamen allen met lichte schrammen vrij, doch Siep en Cordang moesten den strijd opge ven, daar het pedaal van den eersten vei bogen en de machine van den laatsten geheel ontredderd was. Door dit ongeval ging het interessante van den wedstrijd verloren, daar de kamp tusschen Eden en Lordang, Siep en Wit- teveen hevig zou geworden zijn. Eerstaankomende was Jaap Eden, in de losbandigheid in toom houdt. Onze drie edellieden waren zeker geen kunstenaars, want zij schenen in het ge heel niet vatbaar te zijn voor de bouw kundige schoonheden van het kleine paleis en slechts oogen te hebben voor het zonneblind, dat op het balkon neergelaten was. Een of ander bekoorlijk geheim was achter het onmeedoogende venster ver borgen. De nieuwsgierigheid der drie personen werd weldra verklaard. Eensklaps wer den de jaloeziën omhoog getrokken tol aan de balustrade van het balkon en een fraai hoofd, een van die vrouwenhoofden waarvan Giorgione de gebruinde tint heeft weten weer te geven, verscheen tusschen de ijzeren arabesken van het balkon. De schoone vrouw weid zonder twijfel verstoord, toer. zij onder haar venster zulk een aanzienlijk gezelschap zag, want zij liet onmiddelijk de jaloeziën weder zakken. De drie edellieden draaiden zich, teleur gesteld, half om, zooals lieden wien men de deur voor den neus sluit op het oogen blik, dat zit eene goede ontvangst ver wachten. Deze omstandigheid maakte, dat zij el kander ten laatste bemerkten, en, daar zij kennissen waren, uitten zij een kreet van verwondering, elkander zoo galant gekleed, onder hetzelfde venster te zien. 1 uur 29 m 30 sec.tweede was C. Wit- teveen, in 1 u. 31 m. 30 sec; derde Job. Spaans, in 1 u. 31 m. 31 seconden. Cor dang en Siep vielen; Schrauwen en Van Ees gaven den strijd op; Frohn, Van Wijck en Roos kwamen niet uit. Hoogland. Ds. Willems, van Lange- rak, beroepen predikant alhier, zal aan staanden Zondag 7 Oct. in deze gemeente bevestigd worden door den consulent Ds. Geldernian te Bunschoten. Bunschoten. Het mond er. klauw zeer, dat zich op verschillende plaatsen onrustbarend uitbreidt, vertoont zich ook onder het vee in deze gemeente. 346ste STA A TS-I.OTKIC1.1 Vijfde klasse, vierde of laatste week. Trekking van 2 October. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 3715 6625 6646 8353 873» 11752 en 19838. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3711 3/34 6637 8356 8378 8703 11722 117t0 19487 19520 19521 1968419»32 19856 en 19869. Volgende trekkingen geschieden van 36 Oct. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1O00 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot zyn inge- bleven de navolgende hoofdprijzen 1 van f 100.000, 1 van f50.000,1 van f25.000, 1 van f 1500 en 12 van flnOO. Dielstnl van Goud. Bij de aankomst der mail uit de Trans vaal te Kaapstad bleek het dat ruw goud ter waarde van 1000 pd. st. uit de mail- zakken ontvreemd was en door steenen van gelijk gewicht vervangen De naad van den zak was opengesneden en weer toegenaaid. De schuld wordt geweten aan de Transvaalsche postautoriteiten, daar zoodia de trein Norval's Pont ver liet, het goud* in de brandkast werd ge borgen. Men vermoedt dat de diefstal is gepleegd door dezelfde dieven, die een soortgelijken diefstal eenige maanden ge leden zoo behendig verrichtten. Zelfverminking? Uit Beilen wordt san de Asser Ct. ge meld, dat zeker persoon, wonende te Hijken, zich Vrijdag jl., terwijl hij bezig was den schoffel te scherpen bij het plaggensteken, den rechter wijsvinger heeft afgesneden Hij had zich dezer dagen voor het Ned. Oost-Indisch leger laten engageeren en was Donderdag met zijn handgeld ad f300 met verlof le huis gekomen. Gevaarlijke reis. Een dag vol doodsangsten hebben de passagiers van eene rivieistoomboot op de Zief River in Minesota doorleefd. Deze rivier was bij de laatste boschbran- den door het vuur ingesloten en de boot bevond zich tusschen twee oevers van het vernielend element, waarvan de hemelhooge vlammen geheel de breedte van het water besloegen. Het water kookte bijna en een groot aantal doode visschen dreef aan de op pervlakte. Telkens had de bemanning getracht de branden te blusschen, die op het vaartuig ontstonden. Ook kwam men verscheidene ceno's met Indianen tegen, die langs dezen weg eene schuil plaats voor het vuur zochten. «Wel," zeide een van hen, «indien ik mij niet bedrieg zie ik den heer Pasquale Contarini." «Hoe gaat het den waarden ridder Zibe- rio Faferluizzi en den heer Capitan riep Pasquale Contarini uit. «Bijzonder wel," antwoordde Fanfer- luizzi. «Wonderbaarlijk goed," zeide Capitan «en u, heer'Pasquale?" «Niet kwaad, niet kwaad Maar de duivel moge mij halen, mijne heeren, indien ik onze ontmoeting niet verwon derlijk vind I" «Zij is zeer eigenaardig!" Zeer vermakelijk!" voegde Capitan er bij, die poogde te glimlachen en er in slaagde een leelijk gezicht te trei.ken. Zeker is het, dat deze drie heeren elkander liever ergens anders en onder andere omstandigheden zouden ontmoet hebben. Dit vei hinderde hen evenwel niet om elkander wederkeerig in stilte naar alle duivels te wenschen. De heer Pasquale Contarini was een cavalier van vijf of zes en dertig jaar, eenigszins verminderd door eene te vlij tige aanbidding van Venus en Bachus. Hoewel hij de frischheid der jeugd vetloren had, zag hij er nog goed uit, en de god des wyns had zjjn neus met zulk een Soms geraakte eene kano in brand en weiden de arme roodhuiden reddploos door liet vuur verslonden. De stoomboot echter bereikte ongedeerd een veilige schuilplaats, dank zjj de bovenmensche- lijke inspanning der opvarenden. De keizer van China. De correspondent uit Korea van de N. R. Ct. geeft het volgende sympathieke beeld van den keizer van China. «Een heel groote, en bij uitstek tra gische figuur in het Ooslersch drama, dat nu wordt ufgespeeld, is de Chineesche keizer Deze heel jonge, delicaat gevormde man, met de zeer droeve, melancholieke pogen, zit gevangen in zijn uitgestrekt oaleis, als een edele vogel in een kolosale, vergulde kooi. Hij is zeer eenvoudig gekleed, te midden van de weelde, die hem omglanst. Hij heeft luxueuse kamers, waarin hij mag zitten, plechtig, stijf in den grooten troonstoel. Hij heeft tempels, waarin hij mag gaan knielen, en de ceremonieën verrichten met de voorge- schieven gebaren, en in de oi de van den Li Ki (het Boek der ceremonieën), zooals de Chineesche keizers dal vddr Christus deden. Hij mag statig wandeler, in de magnifieke tuinen vol zingende vogels en springende fonteinen. Maar nooit zal hij verder komen dan de nauwe horizonnen om hem heen. D>' wereld buiten zullen zijne oogen nooit zien. Hij weet niet, wat het leven is, wat het volk is, wat de zee en de groote aarde. Hij ziet niet de miljoenen onder danen, over welke hij heerscht. Hij weet niets, dan wat men hem gelieft te zeggen. Hij is de zoon des Hemels. «Den Zoon des Hemels I ehoort (alles) toe wat onder den hemel is," zegt een Chitieesch spreekwoord. Zijn persoon is heilig. Het volk mag die heiligheid niet met de oogen ontwijden. Hij is omringd van een bende intn- geerende mandarijnen. Hij is als vast geketend in de ceremoniën, die hij moet navolgen. Hij weet van de dingen buiten zijn paleis alleen de namen. Wat hij doet wat hij leeft, wat hij ondergaat, alles alles is voorgeschreven. En buiten hem gaat het groote Leven waarvan hij de imensche beteekenis niet vermoedt, en boven zijn hoofd is het noodlot, als een zwaar-zwarte wolk boven een goud vogelije in een boom. Het is meer dan waarschijnlijk, dat zijne regeering niet lang meer zal duren. Als Japan overwint zal de partij der Ko Lao Hoei (de Ming partij) hem over- vallen, en zijn eind zal een moord zijn. Ik stel mij voor, hoe verschrikt hij op zal zien, als het noodlot over hem heen komt. Hij, die niet weet wat het is, die nooit geleefd heeft, en nu eens het harde, wreede leven onverbiddelijk voor zich zal zien. Dit is wel het hoogst tra gische, wat ik weet. En deze man is mij wel het svmpatiekste van alle menschen, over wie ik beb gepeinsd. Hij komt mij zoo teér, zoo zuiver, en toch zoo vaag en tragisch voor als een koning of prins van Maeterlinck." De Duitschr dichter Emanuel Geibel hield dikwijls met zijn broeder muzikale oefeningen in zijri woning te Lubeck. De broeder fantaseerde aan het klavier en Geibel zong, de hem voorgespeelde melodie volgende, de gansche adverten tie-pagina eeuer courant. Met het ernstig ste gezicht zong hij eerst de familiebe richten, van den Hinken jongen, die geboren was af tot aan de gelukkige getrouwden en de diepbedroefden, die achtergebleven zijn. Als gold het, den Parsifal of den Lohengrin te vertolken, met zooveel vuur vertelde hij van een sofa, die in straat X te koop stond; van een huis met aparten opgaug. Een vriend, die de beide broeders eens onverhoeds bij een opvoering van deze «advertentie- opera" overviel, verklaarde later den dichter, dot hij aanvankelijk gemeend had, in een gekkenhuis te zijn aangeland. beminnelijk vermiljoen gekleurd, dat zijn geheele persoon er door verlicht scheen. Deze neus gaf aan het gelaat van Pas quale Contarini een buitengewoon vuur, gloed, en vioolijkheid. De heer Tiberio Faferluizzi genoot datzelfde voordeel niet, want hij had roode, gekrulde haren, die aari zijn ge laatstrekken ei ne verkeerde gelijkenis met Apollo gaven, waarop hij zich dan ook terecht verhoovaardigde. Niets was er beveiliger en schooner dan de persoon van Fanferluizzi. Hij was van top tot teen met knoopen, linten en kanten be dekt; de nieuwste Fransche, Spaansche en Italiaansche modes vermengden zich in zijn tooi, waarvan een geur van amber civet en tuberoos uitging, die zoowel de nuk als het gericht geboeid hield. Zijn geheele persoon was zoo liefelijk, dat zijn degen zelfs meer een kleinood dan een wapen geleek. Dit was zeker het geval niet met dien vin mijnheer Capitan; dit wapen deed iemand reeds beven op het zien van het gevest, met meer samengesteld traliewerk dan de spijlen van een kerker. Slechts het meten van zijne lengte, slechts het hooren van het metaalachtige geluid, dat het van zich gaf wanneer Capitan ma jestueus op het midden van de straat wandelde, had verscheiden lieden doen bezwijmen van vrees. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2