Rund- en Kalfsvleesch V Veekoek Lamaison Bomer C>8. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. BELANGRIJK ADVERTENTIES FAILLISSEMENT. YER^RIJ&BAAR s versch M. VAN STEDUM, rjj van vijf of zes gewijde kleine ge bouwtjes. Zij staan op een voet van aarde, die een meter hoog is en hunne grondoppervlakte bedraagt van de meeste minder dan een meter. Vier dunne houten paaltjes aan de hoeken en ge dekt door een dakje van talids. In die tempeltjes ligt ter halver hoogte een plank. In den regel liggen er droge bladeren op die planken. Die kleine bidtempeltjes dragen verschillende namen en zijn waarschijnlijk aan verschillende bovennatuurlijke zaken gewijd Het is doodstil op zoo'n binnenplein en die kleine gebouwtjes geven aan het geheel iets mystieks. Zij zijn pl. 3 M. hoog. Vlak tegenover den ingang ziet men een tweede deur, ook met vier trapjes er voor een gelijk, dikwijls alleen min der mooi, dan de voordeur. Daardoor komt men op een tweede plaats, even groot als de eerste. De achterste ruimte is cok weer vierkant, geheel door muren ingesloten. Een kolossale wa; inginboom beschaduwt deze plaats, en geeft werke lijk een plechtigen indruk aan de gewijde plek. Ook hier zyn weer een of twee der «kamers zonder wanden", maar in den regel is er ook een huisje met een kleinen ingang, waarin het zeer donker is en de helft der beschikbare ruimte wordt ingenomen door eene massieve steenen verhooging, een soort «aanrecbl- bank". Waarschijnlijk doet deze ver hooging dienst als offerplaats. Naar de Tijd verneemt, is de toe van dr. Kuyper zooveel verbeterd, dat men hoopt, dat hij over een week of drie, vier uit Pau in ons land zal kunnen terugkeeren. Omtrent een moord en een zelf- moerd te Philippine wordt het volgende aan de Middelb. Crt. geschreven. Groote opschudding heerschte Maan dagmiddag alhier, toen het bekend werd, dat er op de Bouchautscbe haven een dubbele moord was gepleegd. De marechaussées van Philippine, die zich omstreeks half negen in een der polders bij de Isabella-sluis bevonden, hoorden een schot en denkende met een strooper te doen te hebben, gingen ze er op af. In een stal vonden zij twee lijken liggen, nl. van Leo van Vlaanderen, een ongehuwd boerenknecht en van Louise Plog, huisvrouw van Seb. Gilson. Zooals reeds dadelijk bleek, had Van Vlaanderen eerst de vrouw en daarna zichzelf doodgeschoten. De vrouw had een schot door het hoofd en hij een door den hals. Een dubbel loops jachtgeweer, waarmee de moord gepleegd is, werd in beslag genomen. Naar men zegt bestond en tusschen beiden een ongeoorloofde betrekking. Een belangrijk fragment. In het Haagsche Dagblad leest men het volgende Van hooggeëerde zijde ontvangen wij onderstaand fragment uit een brief, hier ter slede ontvangen van een aanzienlijk ingezetene van Batavia «Wij zijn hier zeer onder den indruk van die Lomboksche geschiedenis. De Gouverneur-Generaal heeft zich kranig gedragenin acht dagen tijds was de gpheele legermacht op Lombok weer aangevuld. Het is bijna onmogelijk om aan lichtgeloovigheid, na de ernstige ver maningen van groote omzichtigheid, waar mee deze expeditie begonnen werd, te denken. Wij onthouden ons hier in Indië ook van alle oordeel, tot lijd en wijle dat de juiste toestand ons bekend zal zijn." Het gerucht gaat, dat prinses Helena van Orleans, de tweede dochter van den graaf van Parijs in het huwelijk zal treden met den aartshertog-troonopvolger Frans Ferdinand van Oostenrijk-Hongarije. Zooals men weet, werd deze prinses graaf Ercole," zeide zij. „Ik heb nog niet geëindigd."antwoordde Andrea. En hij hernam met vaste stem: «Ik ontwaakte op een kasteel dicht bij de Apenjjnnen. Gij waart bij mij, zuster, en ik herinner mij, dat, toen ik eens alleen met u in den tuin was, ik u in de armen nam en u met mijn tranen besproeide. «Den volgenden dag, alsof het tusschen Ercole en de vrijbenden der Abruzzen was afgesproken, viel een honderdtal bandieten het kasteel aan. «Zij doodden niemand, maar namen mij als gevangene mede. «Voor dezen dienst moest Ercole hun eene goede som gelds betalen. «Ik was toen twaalf jaar; ik begon gevaarlijk te worden. «Mijn r.ieuwe meester en ik kwamen binnen twee uur in de bergen aan. Daar hielden wij stil en mijn oplichters begon nen zachtjes met elkander te praten. ««Daarenboven," zeide de hoofdman, «zou het jammer zijn dit kind het leven te benemen; liet is flink en welgemaakt; laten wij het bij ons houden hel zal een goede kameraad worden." «Ik begieep, dal ik het lot van mijn vader ontsnapt was en dankte God, dat Hij mij bewaard had om eens zijn moor- indertijd gedoodverfd met een huwelijk met den graaf van Clarence, wien zij hartstochtelijk moet hebben bemind. Er was echter van verschillenden kant groote tegenstand tegen dit huwelijk. Van den Paus, die zich niet liet verbidden om de dochter «van den eersten katholieken monarch" van Europa aan den protestant te verbinden, en van Koningin Victoria, die tegenhad op eene katholieke schoon dochter, en die ook de dochtnr van den kroonpretendent op te nemen in haar geslacht. De berichten uit Livadia betreffende den toestand van Czaar Alexander luiden iets gunstiger. De Czaar heeft eenige nachtrust genoten de eetlust is iets b.. ter geworden en over het algemeen gevoelde de patient zich iets sterker. Toch wordt aan deze tijdelijke verbe tering nog geen groote waarde gehecht. Het krachtige gestel van den Czaar zal wellicht nog eenigen tijd weerstand bie den aan de ziekte, welke zijn lichaam sloopt, maar herstel wordt daarom door de deskundigen nog niet verwacht. Na tuurlijk vermeerderen eiken dag de ge ruchten, over betgeen weldra in Rusland zal gebeuren. Men vertelt reeds, dat de Czarewitch weigert de nalatenschap zijns vaders te aanvaarden en voornemens is afstand te doen van zijne aanspraken op den troon. Gelijk onze Berlijnsche corres pondent heden seint, berusten deze ge ruchten op eene misvatting, zoodat daar aan nog geen groote waarde behoeft gehecht te worden. Vooral te St. Petersburg ziet men met groote belangstelling verdere berichten uit Livadia te gemoet. Men verheugt zich daar over de verbetering, welke zich gedurende de laatste dagen in den toe stand heeft vertoond, maai is daardoor toch niet gerustgesteld. De procureur- generaal der Synode Pobicdonostzeff, de gewezeD leermeester des Czaren, is nu ook uit St Petersburg naar Livadia ver trokken. Men brengt het vertrek van dezen minister in verband met het aan staand huwelijk van den Czarewitch en de aangekondigde instelling van een regentschap. Tot dusver evenwel is daarover nog niets met zekerheid be kend. Ter Zaterdag ten Raadhuize gehou den aanbesteding der levering van onge veer 1120 Hectoliter Rhur-steenkolen, gedurenden den winter 1894/95, werd Ingeschreven door de l.eeren T. W. Bonte voor 74 cent, J. H. Bosch voor 73 cent, en I. J. Cohen voor 70 cent per Hecto liter, allen alhier. De levering is den laagsten inschrijver gegund. Bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd tot 2e luitenantde sergeanten- volontair C. J. Bruijn en M. G. Labree, beiden van het 4e; de sergeanten H. J. Inden, van het 8e, P. Donk, van het re giment grenadiers en jagers. W.Froger, van het korps. J. J. Korndörffer, van het 8e, A van Willigen, van het 6e, H. C. J. M. Berkeljon, van het le, en F. H. W. de Quartel, van het korps. Tot 2e luitenant-kwartiermeester bij het 5e regiment infanterie is benoemd de sergeant L. H. J. Heyman, van het 7e. De volgende sergeanten van het korps zijn benoemd tot 2e luitenant: H. G. Koster, bij het le regiment infanterie, J. Gouwe en G. Haenen, bij het 3e, en, M. W, Vieweg, bij het 8eterwijl de ser geant D- J. Jager, van het 5e, benoemd is tot 2e luitenant-kwartiermeester bij het 3e regiment infanterie. Naar wij uit goede bron verne men. zal er op aanstaande Zondag aan de 2e algemeene R. C. Bondsvergadering uit het Aartsbisdom Utrecht, te houden le Utrecht in Tivoli, van de Amersfoort- sche R. C. Volksbond, door ongeveer 65 leden worden deelgenomen. Beter bewijs voor den bloei onzer Amersfoortsche ver- eeniging is zeker wel niet noodig. denaar te kunnen straffen. Ik werd naar het kamp der roovers gebracht en leefde onder hen. «Wat zal ik u meer zeggen, zuster? Ik groeide onder deze mannen op, en werd bekwaam in het hanteeren der wapenen, onverschrokken in het gevaar. «Gedurig zeide ik tot mijzelven: ««Wanneer ik honderd goede degens onder mijn orders heb, zal ik naar Spo- leto terugkeeren en mijne zuster bescher men." „Want deze gedachte kwam bü mij op, nog voor de gedachte naar wraak. «Heden ben ik machtig, ik heb duizend vertrouwde mannen onder mijn bevelen; ik ben Demonio, de hoofdman van het gebergte." «Demonio I herhaalde Lucrezia «de dappere, de sterke.de vreeselijkel Andrea zette een hooge borst. «Men heeft mij alles ontnomen waar mijne geboorte mij recht op gaf," zeide hij „ik heb eene grootere macht veroverd dan die mijns vader Demonio doet tien provinciën beven «Maar wat geeft dit?" vervolgde hij; «wij spreken uu over u, zuster Ik ben uit Calabrië gekomen. Ik heb mijne bende onder soldij en bescherming van Spanje gesteld en dit alles om u te beschermen Maar daar gjj nu Wezen wy in ons vorig nummer reeds met een enkel woord op de ver makelijkheden, die de kermis aanbied, heden kunnen wij op grond van persoon lijk onderzoek iets naders daaromtrent mededeelen. Een bezoek aan het Theater Nationaal van Princelli Schentke kunnen wij te zeerste aanbevelen. De werkzaam heden daar verricht, hehooren tot het beste in hun genre, zijn keurig net en geven geenerlei aanstoot. Zeer aardig zijn ook de toeren der gedresseerde papegaaien en andere vogels in het Theater van den heer Lorance aan de Appelmarkt, jarenlange dressuur en onuit puttelijk geduld moet het gekost hebben deze diertjes zoo ver te brengen. Ouders gaat dit met uwe kleuters eens zien. terwijl Geissler's Panopticum een bezoek overwaard en ook vooral voor kinderen aan te bevelen is door de beeldschoone groepen: o.a. van «Roodkapje" en Sneeuw witje." Hedenavond gaat bij de eerste publieke voorstelling in de Schouwburgtent van mej. Bakker «de Twee Weezen." Zegt het voort I Scherpenzeel. Alhier heeft de collecte voor Lombok opgebracht f57.15. Men voorspelt een strengen winter. Uit Zuid-Frankrijk wordt gemeld, dat daar nu reeds talrijke troepen vogels voorbij trekken, op weg naar warmer oorden. De landbouwers zien in deze vroegtijdige vei huizing der vogels een voorteeken van een strengen winter. Otto Migge, te Coblenz, betoogt in een brochure, dat het geheim der be roemde Italiaansche violen grootendeels berust op het lak en beweert een luk te hebben uitgevonden, dat aan alle eischen voldoet. De fout der nieuwe in strumentmakers is, dal zij slecht en te veel lak gebruiken de bouw der viool heeft op de kwaliteit van den toon wei nig invioed Van zijn vinding maakt Migge geen geheim. Richard Pohl oordeelt zeer gunstig daarover en Wilhelmj moet scbriflelyk hebben verklaard, dat Migge de hervormer is van den modernen viool bouw, dat zijn instrumenten zich door grooten, edelen toon onderscheiden en zij bij de beste crenioneesche voortbreng selen niet achter staan. Later voegde Wilhelmj er nog mondeling bij, dat Migge's viool beter was dan zijn eigen Stradivarius. Een uitgebroken Inbreker. Te Roermond vond een 16-jarig jong- menscb bet onaangenaam in de gevange nis te wachten tot de rechtbank zou oor- deelen over den eisch van het O. M., dat hem wegens diefstal een jaar in de ge vangenis wilde zetten. Op nog onbekende wijze wist hij zijn vrijheid te herkrijgen, en hij loopt nog, waarschijnlijk tot hij een uitbreker ingebroken geworden is. Uit het leven van een beroemden Berlijusckeu dokter, wordt het volgende verhaald Op zekeren dag komt een welgestelde Berlyner bij hem op het sprpekuur en vraagt wat een consult kost. 30 merk, was het antwoord. De Berlijner void de prijs goed, en het consult heeft plaats. Na afloop werd den dokter een briefje van vyflig mark overhandigd, die hei biljet in 2ijn portefeuille steekt zonder zich verder om zijn cliënt te bekomme ren. Deze denkt, dat de dokter zich vergist heeft. Wacht ge nog? vroeg de dokter eindelijk. Mijn tijd is kostbaar; buiten de deur staan nog vele andere patiënten op mij te wachten. Schuchter antwoordt de patient; Ik gaf u 50 mark, dokter, en het consult bedraagt toch maar 30 mark; ik moet dus 20 mark terughebben. Maar lieve vriend, zeide da dokter, je weet toch wel dat het bier geen wisselkantoor is. Met deze klassieke woorden schoof de dokter den verbluften patient zachtjes de deur uit. Dezelfde dokter bevond zich eens in een der deftigste Berlijnsche salons, en had de vrouw van den gastheer tot tafeldame. Onder het tafelgesprek vertelt zij hem haar heele lijdensgeschiedenis en zegt, dat zij nooit erg gezond is. Ten slotte viaagt zij hem wat hij haar zou aanraden; die gierige dokter antwoordt consulteer een bekwamen arts, mevrouw. geene bescherming meer noodig hebt, zeg mij dus, zuster, hoe moet ik u wre ken." «Gij zult mij hooren en mij oordeelen," antwoordde Lucrezia, «gij zult mij zeggen of ik moet leven of sterven." Zij hief haar schoon hoofd op, dat eene andere uitdrukking had aangenomen. Het was het jonge meisje niet meer, zoo onbezorgd als een kind, het was een edel meisje, wier gelaat met ernstige trekken geteekend, eerder aan de strenge typen van de christelijke kunst behoorde. Lucrezia verloochende haar bloed niet; éen woord, éen naam had haar hare oor spronkelijke, hare aangeboren trotschheid teruggegeven. Wordt vervolgd. De reis om de wereld in veertig weken. Twee Amerikanen, Steven Lingard en W. Hanley, willen de reis om de wereld op een tweewieler doen. Dat deze tocht vol gevaren is, blijkt hieruit, dat de rei ziger, die voor enkele maanden dezen zelfden tocht wou ondernemen, naar alle vermoeden verongelukt is. Sinds de laat ste weken heeft men tenminste niets van hem vernomen. Deze Amerikanen hebben om 10.000 dollars gewed, dat zij de reis zouden volbrengen binnen de 40 weker.. Een vermakelijk geval. Een commissaris van politie te Parijs miste voor eenigen tijd een portefeuille met omnibus-vrijkaartjes en waarschuwde de omnibus-maatschappij aan al de bureau's werd de waarschuwing overge bracht. De commissaris Vergat de zaak en toen hij later zijne portefeuille terug vond en argeloos een kaartje gebruiken wilde, werd hij terstond als dief aange houden. Of hij bij hoog of laag be tuigde de commissaris zelf te zijn, de beambten „kenden dat liedje," en hiel den hem onverbiddelijk vast en brachten hem naar 't naastbijzijnd politiebureau Hier werd hij natuurlijk herkend en los gelaten, maar niet zonder braaf uilge lachen te zijn. Oude menscben. Er zijn, zegt De ISled., vele uitnemende mannen, die het tot ver over de 80 jaren gebracht hebben, wij herinneren hier b.v aan den Duitschen keizer Wilhelm I, Moltke, Goethe, Alexander von Hum boldt. Leopold von Ranke, Ignatius von Döllinger, Gladstone, aan de kunstenaars Michel Angelo en Tiliaan; maar over de 100 jaren oud wordt niemand, die «met zijn hoofd" werkt, slechts zeer zelden. Daarvan zijn slechts drie gevallen be kend: de beroemde Grteksche arts Hip pocrates werd 104 jaar oud, de schei kundige Chevreul 102, en de Chr istelijke zendbode Kentigern, die het bisdom Glas gow in Schotland stichtte, werd zooals zeker bewezen is 185 jaren oud. 169 jaren oud werd een zekere Jerkins in het graafschap York, die nog tot op 't laatst van zijn leven de visscherij be oefende. Op zekeren dag werd hij voor de rechtbank gedaagd, om getuigenis af te leggen in een zaak, die 140 jaar te voren had plaats gehad. Hij bracht voor de rechtbank twee zijner «kinderen" mede; het eene kind was 100, het andere 102 jaai oud. Zeer goede berichten hebben wij aan gaande een anderen Engelschman, die in den ouderdom van i52 jaren en 9 maanden overleed; het was een arme boer, Thomas Parre geheeteD. Toen hij 100 jaar oud was, bezat hjj nog al de eigenschappen en gebreken van jongelie den op den eerbiedwaardiger, leeftijd van 101 jaar moest hij wegens een brood dronken kwajongensstreek nog te pronk gezet worden. Op zijn l-0ste jaar trouwde hij nog weer eens; toen hij 130 jaar oud was, kon hij nog geregeld dorschen en ander zwaar werk verrichten. Maar op zijn 153ste jaar wilde het ongeluk, dat de koning van hem hoorde en hem gaarne eens wilde zien. De oude man werd naar Londen gebracht, daar zeer goed verzorgd, met allerlei lekkers over voerd, en op zijn ouden dag nog ver- weekelyht. Daar was hij niet tegen be stand. Een beroemd ontleedkundige, die zijn lijk opende, toonde duidelijk aan, dat de man nog lang had kunnen leven wanneer dat logies te Londen hem niet een «vroegtijdig graf" berokkend had. Ook de navolgende personen zijn curio siteiten op het gebied van hoogen ouder dom. De Engelschman John Weeks, die 114 jaar oud werd, overleefde tien echt- genooten. De Hongaar Johan Rovin werd 172 jaar oud, en doorleefde 147 daarvan in een gelukkigen echt met Sara Dessen, die op hare beuit den oudeidom van 164 jaar bereikte. De Engelsche vrouw Mary Prescott weid 105 jaar oud, nadat of hoewel zij niet minder dan 37 kinderen ter wereld had gebracht. De Negerin Elizabeth Potter, die in 1890 reeds 136 jaar oud was, moet na driemaal getrouwd te zijn een nakomeling schap van 4439 personen gehad hebben. Wie het niet gelooft, mag het natellen, of het niet waar is. Eer. Iersche boer, Carollan geheeten, leefde van 1737 1864, dus 127 jaren, hij had aan iedere hand zes vingers, en aan iederen voet zes teenen. EeD Schotsche vrouw, Elspath Walson, die 115 jaar oud werd, was een dwergin van 2 voet 3 duim hoogte. Daarentegen was eene andere Iersche boer, die 120 jaar werd, Jakob Donald, een reus van 7 voet 2 duim. Ook een wanstaltig lichaam kan het dikwijls zeer lang uit houden. Een Franschman, Jean Meulmy, die den ouderdom van 120 jaren bereikte had een zoo korten hals en zulke eigen aardige schouders, dat men van achte ren zijn hoofd bijna niet koD zien. De Fransche stalmaagd Neoline Marc, had een gebrekkigen rechterarm, en ook hare hand was misvormd, haar lichaam was gebocheld en zeer sterk naar voren ge bogen. Ondanks dit alles werd zij 110 jaar oud en kon zij 72 jaar bij één en denzeifden meester dienen, een vol harding, die wij ook aan onze hedendaag- sche stal- en andere maagden volgaarne toewenschen. Een spoorwegroof. Zeven roovers hebben een passagiers- trein op de Richmond-Freder icksburg- Potomac-lijn bij Quaniico, in Virginië, op 35 mijlen afstand van Washington aangevallen. Men bracht eerst den Hein tot slaan en daarna begonnen de dieven te schieten, zonder echter iemand te ti ef fen, blijkbaar om de pa.-sagiers schrik aan le jagen en hen in bedwang te hou den. Daarop begonnen eenigen den postwa gen te plunderen. De deur daarvan werd vernield door een dynamiet-patroon en men nam vervolgens aan goud een waarde mede van 150.000 dollarsden conduc teur dwong men met den revolver op de borst de brandkast te openen, waarin het geld was. Nog stouter stuk bedreven ze toen echter. Het goud werd op de locomotief gebracht, deze laatste afgehaakt en nu maakten de roovers zich met de locomo tief uil de voeten. Natuurlijk mankt deze roof groote opschudding, vooral omdat zij zoo dicht in de nabijheid der hoofd stad voorviel. is de geluksaarikendiging van JOSEPH HECKSCHER in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uit betaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezeis aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Utrecht dd. 20 October 1894, is A. A. H. Schad, winkelierster in sigaren en gedistilleerd, wonende op de Lar.gestraat, jrfjfc^A. no. 18 te Amersfoort, veül'laard instaat van fail lissement met jrgang\van 'dien dag, met benoeming van den Eaelacbibaren Heer Mr. F. A. vujj I eeuwerty^lil dier Recht bank, tot luchter-Commissaris en van den ondergeteekende tot Curator. Voorts worden de^.'#iflrèideischers iu gezegd failliss^mejtr opgeroej^n om in persoon of bij gemachtigde te verschijnen ter 1ste verificatie-vergadering^ welke zal gehouden worden op Dinsqeg 13 November e. k. des voormiddags 11 uren in het Paleis van Justitie aart' de Hamburgerstraat te Utrecht. de Curator Mr. J. C. II. PRIKKEN. Advocaat en Procureur te Amersfoort. tegen <fe mees\f<)(!<lftVeefé|jde prij zen te '^kogueff bij Nieuwstraat. Hoof fik axjj.no r Amsterdam filiaal 4mers|bo'fit, Miinrbiftzeu B. S06 er d£ Nieuwèstraat. belast ërg^z i cji/Tn e t aan-® verkoop van effecten, f -JV., vreemde banknoten MThuiit«ye> clen. in wisselen van^inpons, luitan- 1 Incasseer&ifwïssels en quitan tién, Nemen en geven gelden in pro longatie, Verschaffen wissels (ook reis- wissels) op alle plaatsen in Europa en Amerika. üitlotingeu van Obligation en loten worden geregeld kosteloos nagezien. Kantooruren alle werkdagen van 93 nor Voormiddags en van 7'/, 9 nur 's avonds.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2