Dames- en Ki f I if warden in zeer KORTEN TIJD volgens de nieuwste coupe naar maat geleverd, Concertzaal AMICITIA Te loop im M. VAN GELDER ZOON. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIÊN. AGENT-BQQI, ie Concert Aanbesteding. PUBLIES WOrdïll AANBESTEED: KIEZERS mi de Kamer m Koophsdel, P. A. J. BLOM. Hooi- oM&bakspers. Plaatselijke berichten. BELANGRIJK Directeur Gr. K.ft 'VAN-^KEN, gen, maar hun bezittingen zullen hun niet worden teruggegeven. Overlijden van vorstiu Bismarck. Vorstin Bismarck is Maandagnacht ten vijf uur te Varzin overleden. Graaf Her- bert van Bismarck is des nachts aange komen. Omtrent de begrafenis is nog niets officieel bekend. De berichten, welke te Rome uit Zuid Italië komen, luiden nog niet gunstig. Zoowel te Reggio als te Messina heerscht nog groote ellende tengevolge van de jongste aaidbeving. De toestand is nog erger geworden, oindat sedert eenige dagen hevige regens zijn gevallen. De inwoners, die uit hun woningen zijn ver dreven, lijden dientengevolge groot gebrek. Op bevel van den minister van oorlog zijn nu 700 tenten naar Reggio gezonden. De minister van oorlog heeft be paald, dat bij de bereden artillerie het schoolonderwijs, de vorming van adspi- ranten-onderofficieren en korporaals, de instructie van de tusschentijds aanko mende recruten, de africhting der re monte-paarden enz., zal worden opge dragen aan de officieren voor speciale diensten bij de korpsen van genoemd wapen. De chef van den generalen staf, generaal-majoor Kool. en de inspecteur van den geneeskundigen dienst, generaal- majoor Lichtenberg, brachten gisteren een bezoek aan onze gemeente. In zijn Vrijdagavond gehouden ver gadering besloot het departement Amers foort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om tot candidaat voor het hoofdbestuur te stellen mr. J. E. Veltman, terwijl het besloot zich te onthouden in zake het voorstel-Kampen betreffende een zuinig beheer en de bekende quaestie der algemeene vergaderingen. Dit den ouden doos. Dezer dagen snuffelende in oude publi- catiën viel mijne aandacht op eene order en reglement op de bedelarijen binnen deze stad en deszelfs vrijheidt. Het werd gearresteerd op 27 Januari 1777 en gepubliceerd op 3 Februari van dat zelfde jaar. Dit reglement bestaande uit 9 artikelen en daardoor te groot om hier in zjjn geheel op te nemen, is toch van dien aard om er de aandacht eens op te vestigen, daar de bedelarij in onze stad nog nagenoeg denzelfden omvang heeft. Bijna 120 jaren zijn sedert voor bijgegaan en toch zou hel stedelijk bestuur nog zeer goed eene ongeveer gelijkluidende publicatie kunnen afkondigen. Het luidt veikort als volgt: Order en reglement op de Bedelarijen binnen de Stadt Amersfoort en deszelfs Vrijheidt. De regeerders der Stadt Amersfoort met leetwezen ondervindende dat, niettegen staande zoo veele heilzame voorzieningen, en serieuze waarschuwingen tegen de Landlopers, Vagabunden, Leediggangers, onbeschaamde Schooyers, en onnutte Bedelaars gedaan, egter van tijdt tot tijdt derzelver getal toeneemt, en dagelijks een menigte van diergelijk slegt volk, veel eer uit luyheidt, en moetwillig dan bij gebrek van gezonde leeden en occasie om te kunnen arbeide, de goede In- en Opgezetenen met bun schandelijke en stoute Bedelarijen lastig vallenen alzoo weghalen de Liefden-Gaven, welke aan ware nooddruftigen besteedt, regte aal- moessen zouden zijn enz. enz. bepaalt «Ik kom van wege den prins Eicole de Monteleone." Op dezen naam werd het gelaat van Andrea Vitelli zoo dreigend, dat Mercedes niet voort durfde gaan. Andrea liet de hand over zjjn voor hoofd gaan. «Ga voort I" zeide hij. »De prins is oud," hernam Mercedes aarzelende; hij is zwak en uitgeput. Hij kan het gewicht zijner ongelukken niet meer dragen Hij vraagt u genade, mijnheer Andrea. OI als gij hem nu zaagt I het is een arme onge lukkige, ondanks zijn titels en fortuin... Bedenk, dat zijne vrouw dood is. Dood, de arme vrouw, dood van smart over het verlies harer dochter, door u ont voert I" «Lucrezia Mammone is ook dood!" zeide Andrea met doffe stem. Mei cedes zweeg. «Spreek," zeide Andrea, »ik wil u tot het einde toe hooren." «De prins heeft alles door u verloren," hernam zij, «alles I zelfs zijn moed I Hij weet wel dat gij eene macht hebt boven de macht der menschen Hij weet wel, dat ijzeren deuren en muien van graniet u niet in uw loop kunnen stuiten. Heeft hij u niet gezien, u of uw geest, stom, spottend, op uw bloot Eerstelijk dat voorthaan na den laatsten Februari deezes jaars 1777 niemandt (hij zij man, off vrouw, jong off oudt. gezondt of ongezond!, inwoonder off vreemdeling) geene uytgezondert, zal vermogen te bedelen, aalmoessen te vragen, om eenig onderstand te troggelen, ofte verzoeken aan de huisen, kerken en poorten, op de merkten, straaten en langs de weegen afte andere plaatsen binnen deze stadt en derzelver vrijheidt, op hoedanigen wijs, ofte onder welk voorwendzel het zelve ook zoude mogen geschieden, dan alleen lijk zoodanige oude. afgesloofde, gebrek- kelijke ofte andere nooddruftige persoonen, als daar toe van dezen Raadt permissie zullen hebben bekomen en ten bleike van dien op de regter arm tusschen de schouder en elleboog een leeken zullen moeten dragen, sigtbaar vastgehegt aan het bovenkleedt en bestaande in een wit rondt met een rood Kruys daarop enz (volgen de straffen op overtreding gesteld.) Art: II bepaalt, dat door bovengenoemde peisoonen alleen op Donderdag giften of aalmoezen langs de huizen mogen worden gevraagd zooals ook ten huldigen dage nog het geval is.) Art: III en IV bevatten wederom straffen op overtredingen en voorschriften omtrent het inleveren van bovenbedoeld merkteeken bij het overlijden of vertrek van een dusdanig gepatenteerd bedelaar. Art: V is merkwaardig en verdient de bijzondere aandacht van ons tegen woordig gemeentebestuur, daarin toch wordt bepaald, dat alle in- of opgezetenen, die geven aan persoonen, niet voorzien van het merkteeken, een boete zullen betalen van drie gulden «telken ryse ten einde dus het luy en ledig leven vari veele schaamteloze Bedelaren niet werde gekoestert maar daartegen alzulke tot den Arbydt genoodzaakt worde." Art. VI, VII en VIII houden tepalingen omtrent het logeeren of verleenen van nachtverblijf aan behoeftige personen van elders enz. Art: IX zorgt voor de goede nakoming der bepalingen en bepaalt, o.a. dat de helft van de bekeuringsgelden komen ten profijte van den aanbrenger. Wat dunkt u, zouden deze maatregelen voorgeschreven over het jaar 1777 nu in 1894 nog niet zeer goed kunnen worden toegepast? 347ste HTAATü'liOTIIKlJ. Tweede klasse. Trekking van 26 en 27 Nov. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f30. 3641 3647 3667 4620 4629 4634 4645 4667 6709 6718 6723 6724 7012 7036 7058 7068 70t0 7100 710211127 11179 i1181 11183 11200 15b94 15933 15943 15944 15952 18279 18294 183Ö5 18J08 20824 20848 20809 2087620890 en 20911. Te zamen 39 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Hoogland. Met gunstig gevolg hebben hier dezen zomer eenige landbouwers het afgemaaide gras, dat ze wegens het natte weder niet tot hooi konden droog krijgen, voor be derf bewaard. Op mijten werd het gras gepakt en de kanten daarvau met kalk bestreken. De ondervinding heeft geleerd, dat dit gras uitmuntend voor veevoeder kan ge bruikt worden. zwaard geleund, tot achter de gordijnen van zjjne slaapkamer." Andrea glimlachte. «De prins vraagt genade," vervolgde Mercedes. >01 als gij wist! Het zjjn meer rampen dan een mensch kan ver dragen! Zjjn kasteelen verbrand, zjjn oogsten verwoest, het gras, dat in den hof van zijn paleis tusschen de steenen groeit, de beleedigingen die hem in het openbaar wachten, van al zijne vrienden verlaten, is dat niet te veel? «Het is niet genoegt" zeide Andrea koud. Mercedes bedekte haar gelaat met beide handen en Andrea hernam: «Gij hebt mij niet gezegd met welk doel gij kwaamt." «01 mijnheer! mijnheer I riep Mer cedes uit, de handen wringend, «wei ger het mij niet. Het is de laat ste hoop eens grijsaards! Hij vraagt of gij hem zijne dochter terug wilt geven." «Zijne dochter I viel Andrea haar in de reden terwijl hij na scheen te denken. Mercedes dacht dat hare zaak verloren was, en wilde nog eene laatste poging wagen. «Hij zal deze gunst met de helft van dat hem overbljjft betalen," zeide zij. Welke zijn de 25 beste schrijvers Deze vraag legde het Noordsche, in Christiania verschijnend weekblad Kringsjaa dezer dagen zijn lezers en lezeressen voor. Zooals vooruit was te zien, liepen de meeningen der vrouwen en mannen in meer dan een opzicht uiteen, toch maar betrekkelijk weinig ten opzichte van die schrijvers, die de meeste stemmen kregen. In spijt van het spreekwoord: «Een profeet is niet in zijn vaderland geëerd," zijn de meeste stemmen toegeken I aan Noorsche schrijvers, wat Noorwegen's inwoners zich tegenwoordig ook kunnen veroorloven. Ibsen staat aan de spits van de beide lijsten, ile mannelijke en vrouwelijke, met een betrekkelijk gróote meerderheid. Na hem komen op de lijst der heereri voor Björnsterne Björnson en Jonas Lie, op die der dames Lie en Björnson. Dan op de eerste Arne Garborg en Kielland, bij de vrouwen Kielland en Garborg. Op beide lij-ten komt de bijbel in de zesde plaats. Daarna noemen de mannen Holberg en Shakespeare de vrouwen weer in omgekeerde volgorde; eerst Shakes peare dan Holberg. Noch de eene noch de andere lijst noemt Molière. Bij allen staat Dostojewski hooger dan Goelhe! Bij de msnuen staat Tolstoï op de negende-plaats; de vrouwen ruimen hem eerst de achttiende in. Zola komt bij de mannen na Fritz Reuter en de vrouwen maken in het geheel geene melding van den grooten Franschen meester, evenmin als van Bourget. Victor Hugo zetten de dames op no. 17, door de heeren werd hij overgeslagen. Werkstaking der sigarenmakers te Rlienen. De werkstaking aan de fabriek van de Heeren De Heus Noorduiin is geëin digd. De wachten aan de fabriek zijn ingetrokken. A.s. Maandag wordt het werk weder door de arbeiders hervat zonder den ontslagene. Aan den eisch der stakers om verhooging van 50 cent per mille voor alle merken werd door den patroon geen gevolg gegeven. Wel werden enkele loonen verhoogd en vol gens de meening der arbeiders eenige bestaande onbillijkheden opgelost. Allen zjjn blij het werk weder te kun nen hervatten daar niemand volgens eigen bewering over de behandeling van den patroon heeft te klagen en de mees ten nu inzagen dal het eene dwaasheid was het werk te staken. He zeven wonderen van Korea. Sedert de oudheid ons een zevental wereldwonderen heeft gegeven, heeft men van bijna elk volk allengs zeven wonderen weten op te noemen. Zelfs van Korea, dat zich in meer belangstelling dan ooit mag verheugen, weet men ze nu ook op te lellen. De zeven wonderen van dit schiereiland zijn: ie eene heete mine raal! ron, die alle ziekten geneest, inden omtrek van Kin-Shantoa2e, twee an dere bronnen, die aan de uiterste punt van het schiereiland liggen; zoolang de eene water geeft, is de andere altijd droog terwijl het water der eene bitter, dat der andere zoet is; 3e een ijshol, waarin steeds zulk een hevige wind heerscht,dat zelfs de sterkste mensch er niet tegen opkomen kan 4e een dennenbosch, dat onuitroeibaar is, zoodia de foomen ge rooid zijn, schieten er weer andere op; 5e een steen, die in de lucht schijnt te zweven, voor een paleis, dat men ter eere er van heeft opgericht; hij hangt Andrei richtte zijne hooge gestalte op en verhief verachtend het hoofd. «Ik wil niets van dien man zeide hjj. «Helaas!" zeide Mercedes, eene weige ring vermoedende, maar Andrea viel haar in de rede. «Ik stem er in toe hem zijne dochter terug te geven," zeide hij op den zelfden koelen en gestrengen toon. Mercedes viel haast op de knieën van vreugde en verwondering. «Gij zult hem zijn kind terug bren gen," vervolgde Andrea, «maar gij zult hem ook ter zelfder tijd zeg gen dal alles nog niet tusschen ons ge ëindigd is." De glimlach verdween op Mercedes' gelaat. «Tusschen hem en mij, is het op leven en dood!" vervolgde de hoofd man. Het bleeke gelaat van Mercedes boog onder deze nieuwe bedreiging. Zij had niets te antwoorden; haar lippen bewogen zich zonder geluid te geven. Andrea was opgestaan en had een bediende bevel gegeven hem Alma te brengen. Het jonge meisje trad vroolijk binnen, maar zij zag Mercedes, en en het gelaat dier vrouw boezemde haar een geheimen vrij in de lucht en als men hem poogt te steunen, bemerkt men, dat hij geen weerstand biedt en geen druk uitoefent; 6e een brandende steen, die sedert eeuwen op den top van een berg ligt en een onverdraaglijke hitte om zich heen verspreidt, en ten slotte: 7e een zweet droppel van Bouddha, die in een prach- tigen tempel wordt bewaard en gansch den omtrek dor maakt. De eerste naaimachine in Berlijn. Juist veertig jaren geleden kwam de eerste naaimachine in Berlijn. Zij geraakte in 1854 in het bezit van den kleermaker Pommerenke, wiens familie nog tegen woordig het oude meubelstuk in eere houdt. Zij kwam uit Amerika en werd, zooals te begrijpen is, als een waar wonderwerk aangestaard. Ja, het opzien, dat zij wekte, was zoo groot, dat, toen zij gesteld en in werking was, koning Frederik Willem IV persoonljjk de kleer makerswerkplaats bezocht en met groote belangstelling naar de rustloos vlijtige «ijzeren naaijuffrouw" keek, zooals de koning haar noemde. Ook Wrangel kwam en geraakte zoo in geestdrift over de machine, dat hij haren bezitter den volgenden dag een heele kleermakers- compagnie op den hals zond van het tweede garderegiment te voet, opdat de lui het machine-naaien zouden leeren. Met toeslemming des konings was hij van plan de naaimachine in den dienst der militaire kleermakerij te stellen. De oude heer had zich de zaak wel wat Ie licht voorgesteld; de brave grenadiers kouden met het «rare ding" niet klaar worden, vooral brak hun dikwijls de draad. Het eerste voortbrengsel van den ijzeren naaijuffrouw was een voor den koning bestemden rok, dien de monarch bij een bezoek, dat hij in gezelschap van een paar prinsessen in de werkplaatr maakte, als geschenk aannam. Levende jnvreelen. De gansche natuur moet den mensch dienen, opdat hij zjjn lust om zich te versieren, bevredigen kan. Naar gelang van den trap van beschaving, dien hij inneemt, of al naar de heerschende mode dat zoo wil, verschillen zijne eischen. De wilde is reeds tevreden als hij de huiden en koppen van de dieren die hij doodt, versieren kan met vischgraten, schelpen, slakkehuisjes en veeren om daaina zijn hoofd, hals, armen, beenen, neus of ooren daarmede te tooien. Bjj de vrouwen van de beschaafde volken slaan vooral de veeren van schoon geteekende vogels hoog in aanzien. Geheele paradijsvogels en kolibries, de vedeien van marabouts, struisvogels, pauwen en dergelijke vogels dienen haar tot hoofdversiersel. Minder algemeen is het bekend, dat de Mexi- caai.sche dames, levende dieren gebruiken om de aantrekkelijkheid barer toiletten te verhoogen. Het zijn de kleine mooie kevers, die in het donker een helder roodgloeiend licht verspreiden en door de Spanjaarden «Cucujo" genoemd worden, Om deze diertjes te bemachtigen nemen de Indianen des avonds een gloeiende kool, die zij aan een stok bevestigen ei door de lucht heen en weder zwaaien De cucujo houdt deze lichtpunten voor indringers en valt ze toornig aan. De op deze wijze bemachtigde dieren worden naar de markt gebiacht om daar door de voorname dames gekocht te worden. Zij betalen voor het dozijn ongeveer twee realen (pl. m. 15 cents). Te huis worden de kevers in zeer kleine mandjes bewaard en door de huisvrouw zelf of hare dienstbode met kleine reepjes suikerriet gevoederd. Ja zelfs worden ze tweemaal daags gebaad. Zij worden dan in een klein zakje van fijnste tulle schrik in. Andrea speelde met het gevest van zijn dolk, het kostte hem veel de arme Alma te zeggen, dat zij de bergen moest Verlaten. Alinn was de vreugde en zacht heid van dit ruwe verblijf; Alma het beminde kind, de troosteres, de leeder- heid zelve. Tot op dit oogenblik had Andrea mis schien nooit geweten hoeveel hij van Alma hield. Maar nu geveelde hij hoe zijn hart klopte; hij beminde haar als de meest geliefde dochter. Maar Regina, zijn trots, zjjn ware dochter! Regina moest gelukkig zijn. En de tegenwoordigheid van Alma kon dit geluk in wanhoop veranderen. Want Regina beminde Mario, en Matio had slecht oogen voor Alma. Andrea deed eene laatste poping over zichzelven. «Mijn kind," zeide hij, met haperende slem, «gij gaat ons verlaten. »U verlaten I riep het jonge meisje uit, terwijl zij verbleekte. Andrea liet het hoofd in de ban den zinken, hij wist niet wat te ant woorder.. Alma wachtte op eene verklaring. Intusscheu had Mercedes het jonge meisje aandachtig beschouwd. gestoken en deze worden in den vorm van rozen op het kleed der dames be vestigd. Deze kevertjes vervangen de kostbare edelgesteenten want het rood gloeiende licht overtreft in schoonheid zelfs dat van de prachtigste briljanten. Het dagelijks baden van de kevers is noodzakelijk, want anders gloeien zjj des avonds niet. Het licht dat zjj uitstralen, is hel genoeg om er bij te lezen. is de geluk «aankondiging van JOSEPH HF.CKSCHER in Hambnrg, welke zich in het huidige nummer van ODze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn proiupte en stilzwijgende uit- betaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eeue zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Voor <fe veft bewijzen van deel neming, ondervonden bjj bet overlijden van onze dffeliefJe ech tg e n o oj^cetfTfrtfader betuigen fij onzen hart«fljfen dank. - -'f'V. G. KOK. "Ns-eSS"" C. B. KOK. Amersfoort, 26 Nov. '94. Bij verdienste. Een Maatscjinppij ian Levensverzeke ring vraagt vrjbr hare.qfdeéling «Verze kering legen '.'weekprerhrën" een solied, actief persoon als agent-bode^.legen hooge provisie eD aanbreng het sluiten der eerste, verzweringen wordt^ de l.ulp van een beambte toegezegd. Zjj, die veel vrijen tjjd hebben, genieten de voorkeur. Brieven fr. lett. A uitgever dezes. VRIJDAG 30 .NOVEMBER 1894 d^or het Syrtiphonie-Orkest Syrifl'ten p Mejuffrouw-JULIA LINDEN, Zfing, FIETA DERMOUlj Viool. AANVANG 8 VUB. Abonnementskaarten voor de vier con certen f 2.50 per persoon. Entrée op den avond aan het bureau voor elk concert i'O.90 per persoon. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den Kas telein der sociëteit AMiCITIA, waar ook plaatsen te bespreken zijn op den dag van het concert a fO.lO per plaats. Op lv/eus(lii^-5 December zal door den /opziftjiter P.V^N DEN HOOFF, voor derf Heer'M. VAN UAMERSVELD Het maken van een Wlnkelpni en liet verbouwen van een gedeelte van liet perceel wijk E. No. 2 aan de Vtrectftgche straat. Van af Dinsdag 27 November liggen bestek en teekening in het koffiehuis van den Heer J. VAN HAMERSVELD ter inzage, waar ook de besteding zal plaats hebben. Wacht u vobi en brengt Donder uur mat ons uw peling, t 12 EENIGE KIEZERS. een in p>q<ieii<ut«Hi verkeerende Fr: hr.igven onder letter O. aan het Bureau dezer courant. «Zij is het nietl" mompelde zjj; «het is de dochter der doode! Wat te doen?" Het sombere karakter van Andrea was niet geschikt haar aan te moe digen. Maar het denkbeeld van den prins Ercole eene andere dochter dan de zjjne te brengen, gaf haar den noodigen moed. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2