Dames- en Kindercostumes naar maal geleverd, M. VAN GELDER ZOON Plaatselijke berichten. BUITENLAND. Provinciale berichten. nogal eens gestoord) het geluk hen aan het werk te zien. Toen hij nader trad, gingen zij op den loop. Maar de inspecteur gelastte hen halt te houden, en dreigde hem met een revolver. Eerst toen hjj er ernst van maakte en vuur gaf, gaven twee der drie dieven zich over. In een logement is een geheel maga zijn gestolen winkelwaren gevonden waarom de logementhouder naar een Rjjkslogement is oveigebracht, waaruit men minder gemakkelijk nachtelijke strooptochten kan maken. Aan het examen voor commies bij de posterijen in de vorige week te 's-Gravenhage gehouden, werd door 19 surnumerairs deelgenomen; naar men verneemt, waren er 15 plaatsen. Sedert lang heerschtindeBeilijnsche wetenschappelijke wereld verdeelheid over de waarde van het middel tegen diphtentis een verdeeldheid welke zich reeds uitte op een wijze, weinig strookende met der. eerbied welken de beoefenaars der genees kunde aan hun vak verschuldigd zijn. Thans is de strijd op kalmer wijze hervat. De Berlijnsche correspondent van het Handelsblad, meldt heden, dat in een zeer talrijk bezochte vergadering der Berlijnsche geneeskundige vereeniging de privaat-docent Hansemann, professor Vir- chow's assistent aan het pathologisch instituut, over diphtheritis en serum sprak Hij onderwierp professor Behring's geschriften aan een scherpe critiek en bestreed, dat alle ziektegevallen, waarbij de Möfflersche bacil gevonden werd voor diphtheritis aangezien zouden moeten worden. De spreker verklaarde, dat prof. Behring's bewering, dat de genezing door serum het gevolg was van een spoedige immuniseering, niet bewezen was evenmin als de geheele leer der tegengiften (antitoximen). De beweringen van den hoogleeraar, dat zijn serum immuuum maakt, diphthe ritis geneest en onschadelijk is, kunnen bestreden worden. Daartoe voerde de heer Hansemann enkele klinische gevallen aan, waarbij de behandeling met sersm van geen nut was geweest, maar nadeel had gedaan en nierziekte, sterke afschei ding van eiwitstoffen en gewrichtsontste kingen veroorzaakt had. Naar wij vernemen zal het werk van den Franschen Gezant den beer Legrand, over de Bataafsche Republiek, vertaald en met aanteekeningen vermeel - derd door den heer H. Pyttersen Tz. en met eene voorrede van Mr. W. H. de Beaufort, beiden Lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, weldra bij den uitgever P. Gouda Quint te Arnhem hel licht zien. Van dit belangrijke tijdvak bestond tot heden geene geschiedenis, in welke leemte thans voorzien is, nog wel door een vreemdeling, die daarmede niet alleen dienst heeft bewezen aan alle geschied- beoefenaars leeraren en onderwijzers, maar ongetwijfeld ook aan de talrijke familiën, wier voorvaderen in dien veel bewogen tijd eene rol gespeeld hebben, daar het tot een juister oordeel zal in staat stellen. aan welken krijgstocht hjj als sergeant- majoor deelnam. Den 7n Maart 1863 werd hij benoemd tot ridder der 3e klasse dier orde, als belooning voor zijne verdiensten als kapitein bij de expednie in de Zuider en Oosterafdeeling van Borneo in 1862 en in 1877, na de krijgsverrichting te Samalangan, wegens zjjn beleid als bevel hebber dier expeditie, bevorderd tot com mandeur dier orde. Generaal Van der Heijden werd 26 Maart 1850 benoemd tot 2en luitenant bij het Indisch leger, den 26 Aug. 1878 tot generaal-majoor, den 11 n Jan. 18b0 tot luitenant-generaal, en twee jaren later, wegens gezondheidsredenen, op zijn ver zoek gepensionneerd. HijisFedert 5 Nov. 1887 commandant van genoemd invaliden huis en thans 68 jaren oud. Pensloenverzekering van zuigelingen. Het klinkt vreemd, maar is het bij nadere beschouwing niet de overweging waard, het denkbeeld dat door een inzen der in het N. v. d. D. wordt geopperd.? Hij wenscht nl., dat ieder I ij geboorte verzekerd worde om op 60-jarigen leef tijd een pensioen te krijgen van f 5 per week, waarvoor bij de aangifte der ge boorte de veder, of wie anders den jong geborene laat inschrijven, f2.50 zou moeten storten, zoodat het geboortebewijs tevens de polis zou zijn. Dit zal geld kosten, zegt hijmaar kost de wijze, waarop tegenwoordig onze medemenschen, hoe zuinig ook, in het leven gehouden worden, ook niet veel geld? Alle levenden zouden er reeds v:n moeten kunnen genieten en daardoor zouden werkverschaffingen, armhuizenen verder het grootste getal van inrichtingen op dit gebied tot het verleden gaan be- hooren, zegt hij. die sterven ging, deels toejuichte, deels uitjouwde, de geestelijke, toen hij, na de voltrekking van hei vonnis, de handen tot een gebed ophief, werd bespot, enz. Met dit besluit vei valt dus ook het ergerlijke oude gebruik, volgens hetwelk na de terechtstelling de geworgde nog eenigen tijd aan den paal op het scha vot I lyft tentoongesteld, waartoe het publiek dan vrjjeljjk toegang heeft. De toestand van den Russischen groot vorst George schijnt zeer ernstig te zijn. Te St. Petersburg was reeds het gerucht in omloop, dat de prins was overleden. Tot dusver evenwel is dit bericht nog niet bevestigd. Grootvorst George, de broeder van czaar Nicolaas, lijdt, naar men weet, san een ernstige longaandoe ning. Zoolang het huwelijk van der, czaar kinderloos blijft, is grootvorst George de aangewezen troonopvolgei. Generaal van der Heyden. Den lln December a. s. zal het 45 jaren zijn geleden, dat de gepensionneerde luit.-generaal van het Indisch leger K. van der Heijden, commandant van het Konink Ijjk Koloniaal Invalidenhuis op Bronbeek werd benoemd lot ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. Deze opperofficier verwierf de onder scheiding wegens zijn heldhaftig gedrag bjj de derde Balische expeditie in 1849 Welnu I" zeide Andrea. In blinde woede dreigde Mario met gebalde vuist. Anrdea Vttelli laadde een der rijke pistolen, die altijd op zijne tafel lagen. Mario hief zijne karabijn op. Dit was niets ongewoons bij de ruwe zeden der bergen. Regina keek nieuwsgierig toe. Haar hart klopte niet meer. »Ga weg!" zeide Andrea, die zijn pis tool tegen de marmeren vloersteenen wierp. Mario liet zijn wapen zakken en ver trok, Andrea een dreigenden blik toe werpende. Regina, in een hoek in de schaduw verbolgen, fronste de wenkbrauwen en zeide tot zich zelve: »Wat hield hij veel van haar!" Toen kwam de glimlach op de bleeke lippen terug. >Ik ben ook mooi," dacht zij»nu zij weg is, zal hij mij beminnen." NEGENDE HOOFDSTUK. ALMA. Twee mijlen van de Apenijnen ver wijderd, naar de zijde van Norcia, ziet men eene schoone en groote vallet. De onderhandelingen tusscben China en Japan worden voortgezet, maar tot dusver zonder eenig resultaat. De heer Detring, de douane-commis saris, die naar Tokio was gezonden, ten einde de Japansche regeering te polsen, is nu te Shangaï terugrekeerd. Hij be vestigde de mededeeling dat zijne pogin gen volkomen zijn mislukt. Wel achtte hij het mogelyk, dat de onderhandelingen over het sluiten van den vrede nog zouden slagen, die nu door tusschenkomst van den gezant der Vereenigde Staten zijn aangeknoopt. Naar men beweert, is Japan wel genegen vrede te sluiten, maar alleen op voor waarde, dat China zich bereid verklare een oorlogsschatting van 400,000,000 yen te betalen en voor goed de zelfstandigheid van Korea te erkennen. Van officieele zijde is echter nog niets over Japan's eischen medegedeeld. Men gelooft te Londen, dat Japan zijne eischen wel niet te hoog zal stellen, zoodat de Chineesche regeering, die gaarne vrede wil sluiten, deze kan aannemen. De kans, dat nog vóór den winter de vrede zal worden gesloten, blijft dus nog bestaan. De Koningin-Regentes van Spanje tee- kende een besluit, waarbij de openbaar beid der terechtstellingen wordt beperkt. De doodvonnissen zullen voortaan binnen de gevangenismuren voltrokken worden. Aanleiding tot dit besluit gaven hoogst waarschijnlijk de stuitende tooneelen, die onlangs te Barcelona, bij de terechtstel ling var. Salvador Franch, den bedrijver van den bommen-aanslag in den Liceo- schouwburg, hebben plaats gevonden, toen het opdringende grauw den man, Eenige moerassen, wier wateren te midden van dit groote bekken sla pen, geven iets doorschijnends aan het landschap. Bovenal bij den ondergang der zon geven deze stille wateren aan de natuur eene geheimzinnige pracht. Wie de basaltgrotten der eilanden van het noorden bezocht en hun onein dig lange zuilengangen doorloopen heeft, waar woedende golven tegen de wan den brekenwie de druipsteengrotten van België of Duitschland bezocht heeft, zal het beginsel der grieksche, Scan dinavische of egyptische fabelleer be grijpen. Dit beginsel zal hem eene onverwachte ontsluiering toeschijnen. Beschouw daarentegen de groote moe rassen, in de diepte eener vallei verzon ken, op het oogenblik dat do ondergaande zon hun slapende en schitterende wate ren verlicht, terwjjl het in den omtrek alles schaduw en donker is, en gij zult de verklaring hebben van de fabel leer der eenvoudige menschen, het geloof in feeën. De vallei de Ponte-Regghi ontleende aan de veranderlijke tint harer wateren dit geheimzinnig aanzien, waarvan wij zooeven spraken. Een reusachtig gothisch kasteel ver In de Maandagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad, gepresi deerd door den Burgemeester mr. F. D. graaf Schimmelpenninck en bijgewoond door 11 leden, is eindelijk eene beslissing genomen ten aanzien van den aankoop van een terrein voor den aanleg van eene tweede algemeene begraafplaats. Met 6 tegen 5 stemmen werd tot aankoop besloten van een terrein aan den Soester- straatweg, aan de overzijde van de Israëli- tischebegraafplaats gelegen, eigendom van de dames Van de Posthoorn te Utrecht voor de som van f2000; de kosten van aanleg enz. zullen p. m. f3500 bedragen. Door den raad werd eene regeling gemaakt ten aanzien van het ingebruik geven van een of meer localen van hel voormalig schoolgebouw in de Koestraat aan particulieren en vereenigingen voor een of meer dagen of eene of meerdere maanden of gedeelten daarvan tegen betaling van recognitiën, berekend voor iedere localiteit naarmate de aanvraag tot ingebruikgeving strekt, als: A. voor een liefdadig doel: 1. voor één dag of gedeelten daarvan fl. 2. voor meerdere, vooraf optegeven, dagen of gedeelten daarvan in de week, per dag, en minstens gedurende eene maand f 0.75 3. voor eene ol meerdere achtereen volgende maanden of gedeelten daarvan per maand f 10. B. Voor een ander dan onder A. vermeld doel voor gelijke tijdvakken als sub. 1, 2 en 3 ouder dezen letter genoemd het dubbele van voorschreven tarief. Het verstrekken van vuur en licht is onder de ingebiuikgeving begrepen. De aanvrage om 't gebruik moet, op ongezegeld papier, aan B. en W. geschie den, die uiterlijk binnen acht dagen op het verzoek beschikken. Het dagelijksch bestuur besordeelt in welke rubriek (A of B) het verzoek behoort te woiden gerangschikt. Een voorstel van B. en W. om aan den heer C. Koppejan, inspecteur van politie alhier, eene som van f283.9614 uittebetalen voor de waarneming, tijdens de vacature, van 8 Augustus tot en met 19 November, van het commissariaat van politie, werd zonder hoofdelijke omvraag aangenomen. Evenzoo werd aangenomen een voorstel van het dage lijksch bestuur om uit de begrooting voor het dienstjaar 1894 aan de heer L. van Achterbergh, mr. metselaar alhier uittebetalen een bedrag van f 46.36)4 ,door de gemeente aan hem over het jaar 1893 verschuldigd. De heer H. W. A. van den Wall Bake erlangde op zijn hief zich aan eene der uiteinden de zer vallei, en verhoogde nog den som beren en plechtigeu indruk, die deze uil- oefende. Tegen het einde van den dag, wan neer de zwarte torentjes van schiet gaten voorzien, zwaar tegen de bloe dige wolken van den horizon afsteken, nam de dookere vallei zulk een fantas tisch en vreemdsoortig aanzien aan, dat de reizigers er zich niet zonder vrees in durfden wagen. Er lag een waas van geheimzinnige somberheid over dit eentonig tooneel, waartegen de reusachtige vormen van het kasteel zich afspiegelden, heenge- spreid. Het bijgeloof der lieder, in de vallei plaatste vele spookgestalten achter deze sombere muren en langs de meeren aan de verlaten oeveis. Dit kasteel was het laatste domein Van den graaf van Spoleto, Ercole Vitelli, het eenige dat hem de wraakzucht zijner vijanden had overgelaten. Het was eene sterke plaats, die eene uitmuntende stelling op het hoog ste punt van het omliggende land innam. De muren waren onbeklim baar en in deze eeuw van klas sieke |vestingen, sprak mei: spreekwoor delijk van de diepte der grachten van het verzoek, eervol ontslag als lid der open bare gezondheids-commissie, onder dank betuiging voor de in die beljekking bewezen diensten. Tot regentes van hel burger-weeshuis werd benoemd Mevrouw M. M. H. J. Vermolen geboren Damen. Voorts werden herbenoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer dr. H. J. Reijnders; tot lid der com missie van toezicht op hel middelbaar onderwijs de heer M. L. Cnlosse; De benoeming van een lid der openbare gezondheids-commissie, wegens peiiodieke aftreding werd aangehouden, vermits de aftredende, de heer dr. P. Groeneboom, verklaarde voor deze herbenoeming niet meer in aanmerking te willen komen. Tot leden van het burgerlijk armbestuur werden herbenoemd de heeren J. Zandijk en W. van Eeden. Toi leden der com missie van fabricage de heeren J. Zandijk, E. L. H. van Lanschot Hubrecht en M. W. F. J. de Jong, de laatstgenoemde in de plaats van den hter Visser, die niet meer in aanmerking wenschte te komen tot leden der commissie voor de gemeen te-reiniging de heeren D. F. van Beek en H. W. van Esveld, die veeklaarde eene benoeming zich niet te kunnen laten welgevallenen tot herschatter der huurwaarden van dranklocalen de heer J. Kerkhoff. Daarna werden op uitnoodiging van Gedeputeerde Staten der provincie Utreht, een paar wijzigingen van ondergeschikten aard gebracht in de verordeningen tot heffing en invordering van de belasting op het inkomen en die verorderiogen opnieuw vastgesteld. Van Gedeputeerde Staten van Utrecht zijn goedgekeurd terugontvangen het le aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1894, de rekening en verantwoording der dienstdoende schut terij" over 1893 en de begrooting van ontvungsten en uitgaven betreffende die administratie voor het dienstjaar 1895. Omtrent het station alhier wordt in de Mem. van Antwoord betreffende het Hoofdstuk Waterstaat der Staatsbegroo- ting medegedeeld: »Het voornemen be staat om, wanneer een plan voor het nieuwe gemeenschappelijke station te Amersfoort gereed zul zijn, de Ka ner van Koophandel en Fabrieken aldaar in de gelegenheid te stellen daarvan kennis te nemen. »Over de ligging van los- en la id- plaatsen en over de kosten waarop de geheele uitvoering van het nieuwe station wordt geraamd, kunnen op dit oogenblik nog geen stellige mededeelingen gedaan woiden, omdat een definitief ontwerp nog niet is vastgesteld. »In 1878 was nog onbeslist, welke der beide groote spoorwegmaatschappijen met de exploitatie van den spoorweg Amersfoort Kesteren zou worden be last. Het spreekt van zelf, dat bij de vaststelling van het plan thans rekening moet worden gehouden met de omstan digheid, dat de exploitatie van de lijn en van het station aan de Hollandsche IJze ren spoorwegmaatschappij is opgedragen, en met de sedert 1878 belangrijk toe genomen eischen van het verkeer, zoodat het plan van 1878 ten gevolge van een en ander belangrijke wijzigingen zal moe ten ondergaan." Voor de betrekking van onderwij zer aan de school in de Beekstraat hebben zich zes sollicitanten aangemeld. De sergeant-titulair A. P. Erzeij van het 5e Regiment is bevorderd tot sergeant-effectief in plaats van den ser geant Rengers Hora Siceama, die den dienst met paspoort heeft verlaten. kasteel. Daar was het, dat Ercole Vitelli, over stelpt door rampen en zjrgen, door ouderdom en gedurig terugkeerende ang sten. van al zijn goederen door zijn onmeedoogenden vijand verjaagd, te Spo leto tot zelfs in zijn eigen paleis verontrust, gevlucht was als in eene schuilplaats waar hij ten minste tegen êlken overval was beschut. Dit kasteel droeg den naam van den nabijzijnden burgt: Norcia, die nu eene stad is geworden. Dag en nacht was de ingangbrug van het kasteel opgehaald; niemand mocht er inkomen voor dat men zijn naam wist, zijne woonplaats en de reden zijner komst. Ondanks al deze voorzorgen durfde Ercole nauwelijks de oogen sluiten. Hij bracht vele nachten slapeloos door en durfde geen enkele spijs aanraken voordat de kok ze in zijne tegenwoordigheid geproefd had. Men leidde een treurig leven op het kasteel Norcia. Men zag er slechts sol daten en bedienden. De hofhouding van den graaf was gevlucht. Ieder, die eenig geld had, gaf de voor keur aan de vrijheid boven dit afgezon derd bestaan bij een prins, door zorgen verouderd, door vrees geknakt. Het aantal edellieden, dat den ouden graaf De Heer S. P. Nicolai, leerling van het gymnasium te Utrecht, heeft eene verbintenis aangegaan als adspirant vaandrig voor het Reserve-kader bij het 5e Regiment Infanterie. Bij Koninklijk besluit is de tweede luitenant C. A. J. Struiken, van het 5de regiment infanterie, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bjj de landmacht in West-Indië. Tot bode bij den Schuttersraad der dienstdoende schutterij is benoemd C. Mansse, gepensionneerd korporaal der Veld-artillerie alhier. Het door deze gemeente te leveren contingent in de lichting der nationale militie voor het jaar 1895 bedraagt 33 manschappen. Van de ló8 lotelingen voor de lich ting van 1895 der nationale militie, zijn door 58 redenen van vrijstelling inge diend wegen-- eigen militairen dienst, wegens broederdienst of op grond van eenigen wettigen zoon te zijn. Tot adjunct-directeur der gasfabriek alhier is benoemd de heer C. J. van der Plank, thans assistent aan de gasfabriek te Hilversum. Aan het Departement van Koloniën is een bedrag van f780 toegezonden, als zuivere opbrengst van de twee soirées, op 15 en 16 October jl* hier ter stede gegeven, ten behoeve van het Nationaal Fonds ter ondersteuning der nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen mili tairen van leger en vloot. Dezer dagen werd aan »de Waag" van den heer A. Maters een varken i f- geleverd, dat het colossaal gewicht had van 680 halve kiio's. Het dier was af komstig van de Erven van Beek, uit Het Welvaren" te Hoogland en heeft dus den naam van die hofstede hoog ge houden. De Noodrem. Maandag-voormiddag bleef de trein van Utrecht naar Zwolle, tus-cben Amersfoort en Nijkerk plotseling stilstaan tengevolge van het rukken aan de noodrem. Een reiziger had namelijk een toeval gekregen en wilde, nadat hij uit zijn bezwijming was ontwaakt, over de afscheiding der coupé springen. Hij maakte daarbij zulke ongewone bedreigingen, dat men ongerust werd en dacht met iemand te doen te bebben, die aan delirium leed. Dienten gevolge trok een medepassagier aan de noodrem. Met den lijder stapten ondeiweg nog twee personen uit, die daarop in eene andere coupé ringen. De trein ondervond tien minuten ver traging door dit voorval. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort, over de le helft der maand Nov. '94. 1. Van Leeuwen Alfen. 2. Wed. J. P. Muller Amsterdam. 3. Mevr. Voorihujjsen 4. Wed. G. Leffeboer Nieuwveen. Briefkaarten. 1. C. Jacobs Amsterdam. 2. Mej. M. Teunissen 3. VV. Verweij 4. O. v. Wijk 's Hage. ltnaschoten. Alhier is benoemd tot gemeente-ont vanger de heer B. Geuchies. getrouw was gebleven, was niet groot. Er waren er drie en alle drie waren zoo arm, dat hunne trouw geen verdere ver klaring vereischt. Zij heetten Capitan, Tiberio Fanferfluizzi en Pasquale Conta- rini. Wij hebben ze reeds bij het be gin dezer geschiedenis te Spoleto ont moet. Capitan was toen hoofdman der soldaten van Ercolo, Tiberio Fanferfluizzi en Pasquale Contarini hadden toen gou den ketenen over hun fluweelen over kleed hangen, de gouden ketenen waren bij de joodsche woekeraars van Sint-Pieter. Buiten deze drie personen, had de graaf van Spoleto geen ander ge zelschap dan dat van Mercedes. Deze scheen aan het bestaan van Ercole verbonden te zijn door eene geheim zinnige kracht, die dikwijls het on derwerp was van de gesprekken van het graafschap. Sedert verscheiden jaren had eene onbekende hand een hoekje van den sluier opgelicht, die dit geheim be dekte, en onbepaalde geruchten had den plaats gemaakt voor vreeselijke verklaringen van den vreemden band, die er tusschen den graaf en Mercedes bestond. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2