Vlaardingsclw ïiscfaÉL BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Gemengd Nieuws. SCHAAKAFDEELNG. Probleem No. 10. ADVERTENTIËN. Yoorlez^ ei Voorzaiipr, J. VAN POELGEEST, /Ontvantfcp het smeden van plannen voor de nieuwe; van uit de verte komt tot ons het krijgsrumoer van twee groote naties, van elders hooren wij van toebereidselen tot bloedige strijden en hier en daar gaan geruchten van oorlogenEn over een paar dagen hooren wij weder den schoonsten groet, die ooit den menschen op aarde heeft tegengeklonken, den Kerstgroet die zoo vol vrede is en vrede aan kondigt! Wij weten het wel, die groet zegt ons niet direct, dat er geen oor log meer zal zijn, maar als die vrede komt bij allen in het hart, dan is hij ook in het huisgezin, dan is hij ook in den staat, en ook tusschen de staten onderling, dan is hij algemeen En dan is er geen oorlog meer. Zoo'n toestand kunnen wij ons moeielijk denken, als zoozeer in strijd met de werkelijkheid; maar wat wij kunnen is, met vereende krachten het ideaal naderbij streven. De Minister van oorlog heeft bepaald dat de vrijwilligers voor het Reset vekader niet al hunne militaire oefeningen behoe- ven te volbrengen bij het korps, waarbij zij zich hebben verbonden, doch dit ook kunnen doen bij een korps van hun wapen in of nabij hunne verblijfplaats. In Maart a. s. zal de zangeres Sigrid Arnoldson eene concertreis onder nemen door Nederland. Lombok. Het N. v. d. D. deelt medeGeneraal Vetter zal, hoewel ziek, op Lombok blijven daar hij wenscht de zaken persoonlyk ten einde te brengen. Nienwj aarskaar ij es. Ter bevordering van eene geregelde bezorging der bij de jaarswisseling ter post komende stukken, wordt evenals het vorige jaar, de gelegenheid opengesteld, om brieven, kaartjes en gedrukte nieuw jaarswenschen, welke men op 1 Januari aanstaande aan de geadresseerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van den 23sten December as. af ter post bezorgen. De bedoelde stukken zullen, ter onder scheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet geschieden, behooren voorzien te zyn van een op in het oog vallende wijze over de geheele lengte van het adres getrokken kruis, en uiterlijk den 31sten December, te 12 uren 's middags, ter plaatse van bestem ming moeten zijn aangebracht. Het publiek wordt uitgenoodigd, om, zoowel in zyn eigen belang als in dat van den dienst, van de aangeboden gelegenheid tot vroegere ter postbezorging bÜ de jaarswisseling zooveel mogelijk gebruik te maken. Door H. M. de Koningin werd een gift van f250 aan den Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin geschonken. Morgen, Zondag 23 December zal de godsdienstoefening in de Remonstrant- sche Kerk te 10'/, uur worden geleid door Ds. A. Karei E. Horst,"rem. predi kant te Lochem. Omtrent de opvoering van »Een- zamen" door het gezelschap van den heer Chrispijn op j.l. Woensdagavond in Ami- citia, meenen wij te kunnen volstaan met de bloote vermelding, dat door allen, die daaraan medewerkten, uitnemend werd gespeeld. Omtrent de waarde van het stuk zelve laten wij ons liever niet uit, doch aan ieder voor zich zelve over daaromtrent zich op de jacht tegen de morgenlucht te beveiligen. Tiberio Fanferfluizzi, in een schit terend jachtgewaad gedoscht, decla meerde een lied ter eere van Diana, die, zooals iederen weet, de godin der jagers is. Capitan verhaalde, hoewel nie mand naar hem luisterde, hoe hij alleen en zonder honden, een zwijn van de grootste afmeting had neergeworpen en gedood. Deze gesprekken, door levendige ant woorden opgeluisterd, verhoogden de vroolijkheid van het gezelschap. Onderwijl werd de weg, naarmate men dieper de vallei binnendrong moeie- lijker. De honden krabden met uit- gestrekten hals van ongeduld de aarde op de paarden hinnikten en beten op hun gebit. Het gezelschap reed te midden van een schilderachtig landschap, door eene schoone morgenzon beschenen. De lucht was frisch en geurig; men had geen beteren tijd tot de jacht kun nen kiezen. »Ik geloof mijnheer de gastheer," zeide de markies de Santa Fiore, »dat het hier een geschikt terrein is. Het zou tijd zijn om de honden op het spoor te brengen." >Ik laat het aan uwe wysheid over," te oordeelen. Dat de slotsom bij allen niet gelijk zal zijn, durven wij wel ver zekeren. De zaal was goed bezet, het bestuur der garanten-vereeniging heeft dus reden tot tevredenheid. Onze stadgenoot de heer G. van der Zoo de Jong heeft eene verbintenis aangegaan als vrijwilliger voor het Reserve-kader by het 5e Regiment Infan terie. De 2e luitenant F. H. A. A. Wagner, van het 5e Regiment Infanteiie is aan gewezen om deze eersten cursus te volgen aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen ter opleiding voor officier van wapening. Heden morgen te 11uur is aan den heer G. K G. Van Aken, kapelmeester bij het 5e Regiment Infanterie, de bronzen medaille voor trouwen dienst op eene plechtige wijzeen onder eene waardeerende toespraak door den kapitein-adjudant Heldring uitgereikt. De milicien-plaatsvervanger G. Broe- kate van het 5e Reg. Inf. is wegens dronkenschap met een briefje.van ontslag uit den dienst verwijderd. De heer J. W. van der Valk, leerling van het gymnasium alhier heeft zich aangemeld tot het aangaan van eene verbintenis als vrijwilliger voor het Reseive-kader bij het 7e iegiment Infan terie. Hij is daartoe geneeskundig geschikt bevonden. Gisteren is te Utrecht met goed gevolg het arts-examen afgelegd door den heer H. H. E. Morren Jr. Wij ontvingen van de firma Johan M. Prillevitz Co. te Amsterdam in Kaapsche wijuen en cognac een nieuwe hoogst origineele reclame. Zij liet n.l. een medaille vervaardigen ter grootte van een rijksdaalder waarop aan de eene zijde het adres der firma en aan de keerzijde een kalender voor 189u. Deze medaille vervaardigd van Transvaalsch alluminium is keurig net afgewerkt en trekt door iiaar uiterst gering gewicht dadelijk aller aandacht. Hedenochtend werd aan de visch- markt door den Keurmeester van visch een partij schelvisch afgekeurd, die door de politie voor het gebruk ongeschikt werd gemaakt. Waar telkens getracht wordt bedorven visch in onze gemeente in te voeren zij der huismoeders de grootste oplettendheid steeds dringend aanbevoleu. Bij de op Donderdag 20 December gehouden aanbesteding van het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning en werkplaats aan de Krommestraat al hier, onder beheer van den architect Herm. Kroes, voor rekening van den Heer G. v. Dorssen is ingeschreven door: W. v. Achterbergh, Amersfoort, f 7999 C. Smit, Utrecht. - 7504.42 C. v. Stuivenberg, Hoogland. - 7200 Ph. Smit, Amersfoort. - 6929 H. Schouten, - 6s00 W. van der Kooy, - 6690 J. Diters, - 6650 J. van Keulen, - 6640 L. Ruitenberg, t -6595 Klaaienbeek, -6550 C. de Froe, - 5974 H. J. Fijnenberg, n - 4825 Het werk is den minsten inschi ijver gegund. Bij de op Vrijdag 21 Dec. gehou den aanbesteding van het amoveeren der .oormalige bierbrouwerij het Klaverblad onder beheer van den architect Herm. Kroes is ingeschreven door: G. Wassink, Amersf. H. J. Fijnenberg, id. g' Leon, Amsterdam. C. v.Stuivenberg,Hoog- land. r M. van Drie, Amersf. F. v.Seumeren.Tilburg. i met ovem. i zond overn der amotie der amotie f 600 - 350 - 288 - 132 - 52 - 50 f 750 - 800 - 800 - 950 antwoordde de graaf, die met eene geheime genoegdoening de geestdrift van den markies bemerkte, »gij hebt slechts te bevelen." De markies vroeg niets beter. Hij steeg af en vond weldra in het gras en op de vochtige aarde eenige spo ren, die geheel zyne aandacht tot zich trokken. »Zie hier, mijne heeren," zeide hij tot de naderbij komenden, die hem om ringden, »zie hier den voet van een mannetje. De teenen zijn groot en de afdruksels dicht bij elkander. Als het een wijfje was zouden de vier voeten ver van elkander staan, en de zool en de hiel grooter wezen." No. verder loonde de markies, in een struikgewas, afdruksels, met behulp waar van een ervaren jager de juiste maat van de lengte en breedte van den kop van het zwijn kon bepalen. Men koppelde de I ouden los en liet hun het spoor zien. Toen nam de geheele ruiterbende een snelleren draf aaD in de richting van het bosch. Zij staken eerst een bergpad over, door struiken en heesters afgezet en wamen spoedig daarop aan de eerste boomen, de schildwachten van het bosch. Rechts lag het diepe woud, door heuvels en bergkloven doorsne- De Raad der. gemeente Amersfoort zal op Vrijdag, den 28. December 1894 des namiddags ten 1'/, ure, vergaderen ter behandeling der navolgende punten: 1. Ontwerp-besluit tot opheffing van de borgstelling van den voormaligen ge meente-ontvanger. 2. 2e aanvullings-kohier van den hoofde- lijken omslag dienst 1894. 3. Voordracht lot af- en overschrijving van posten op de begrooting van het burgerlijk armbestuur, voor 1894. 4. Benoeming van 2 leden der openbare gezondheids-commissie, wegens: a vaca ture, b periodieke aftreding. 5. Benoeming van een curator van bet gymnasium. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school, 3e soort, Beekstraat. De voordracht voor onderwijzer bestaat uit de heeren: 1. F. Faber te Leusbroek. 2. A. A. ter Beek te Maar tensdijk. 3. J. Teeuwen te Hagestein Een zonderling feit heeft zich voor gedaan in een particulier hotel, op den boulevard Haussemann, te Parijs Dit hotel wordt bewoond door den heer en mevrouw De C. Dezer dagen gevoelde de heer De C. zich niet wel, waarom mevrouw De C. en haar moeder zonder zijn geleide zich naar den schouwburg begaven. Me vrouw de C kwam om elf uur thuis en geen kwartier later hoorden de portier en de bedienden vreeselijk gillen. Het geluid kwam uit de richting van de kamer van den heer De C. Toen men daar binnendrong, vond men mevrouw De C. zich wringen en kronkelen aan de voelen van haar man, die onbewegelijk als een standbeeld, haar polsen als in een schreef in zijn handen hield. Men trachtte haar uit den greep te bevrijden, doch vruch teloos. Ten einde raad werd er een dok ter gehaald. Deze kwam en constateerde een reval van buitengewone suggestie en slechts met de grootste moeite kon hij den heer De C. uit zijn hypnoltschen toestand wekken. Mevrouw De C. vei haalt, dut zij na haar terugkeei uil den schouwburg, zich had willen overtuigen hoe de toestand van haar man was In diens kamer komende vond zij hem in zulk een peinzende hou ding, dat zij verschrikt op hem toe wa- geloopen. Toen ontdekte zij, dat de brand kast open stond en dat iemand daarin rondsnuffelde en zich meester maakte van de daarin aanwezige geldswaarden. Zij gaf een gil; de vreemdeling richtte zich op en sprak eenige woorden tot den heer De C. in een taal, welke zij niet verstond, doch vermoedelijk Portugeesch was. On- middelijk sprong de lieer De C. op van zijn stoel en greep de polsen zijner vrouw zonder iets te zeggen. De vreemdeling verdween daarop met zijn buit. Het zonderlingste van dezen diefstal is nog wel dit, dat de heer De C. absoluut niets weet van hetgeen er met hem gebeurd is en wat hij zijn vrouw heeft aangedaan Men gelooft den dief, die zoo het hypnotisme weet te gebruiken, op het spoor te zijn. Gelukkig heeft de heer De C. de nummers van de hem ont vreemde papieren. Een muizenplaag. In verschillende deelen van Rusland heerscht een ware muizenplaag. Zoo wordt uit het district Starobelks aan de dag bladen te Charkow gemeld: De dorpen zijn door de muizen letterlijk overstroomd de katten zijn reeds lang moe ze nog den oorlog waardig te keuren. Al de 's-nacht iu de provisiekamer bewaarde spijzen worden door de muizen opgeknaagd. In de woonvertrekken stellen zy zich bij gebrek aan iets beters tevreden met kaarsen, zeep, boeken en laarzen, en bederven de meubelen. Wil men 's-nachts kunnen slapen, dan moeten de ledikanten midden in de ka mers »n met de pooten in met water gevulde bakken geplaatst worpenver den, vol schaduw, stilte en geheim zinnigheid; links door een groep boo men heen, bemerkte men het blauwe water der moerassen en hun zwaarmoe dige oevers. De sporen van het wilde zwijn lie pen dezen kant uit; de jagerbende wierp er zich als een wervelwind l.eendoch deze wedren liep op eene teleurstelling uit. Inderdaad, de honden, met vurig oog en hangende tong, stonden spoedig aan den rand van hel water stil. nik wed," riep de markies de Santa Fiore uit, vdat wij den fdruk van zijn buik zullen vinden eu niets meer." Hij wees een oogeublik later inet zijne jachtzweep tusschen het riet op den slikkigen grond der oevers van het moe ras, de afdrukselen van den onderbuik van het zwijn. Naar deze afdruksels te oo deelen, scheen het een zwijn van de grootste afmeting te zijn. »Gij ziet het, mijne heeren," zeide de markies. «Maar daar wij het dier niet in het moeras vinden, zullen wij het in zijn eigen nest opzoeken." Men zette zich weder op weg om het zwijn op te sporen. De weg liep naar het woud, de grootste hond, een aterk zuimt men dit, dan kruipen de kleine knaagdieren onder kussens en deken De heele oogst is in de bezochte streken vernield, zelfs het stroo is verdwenen en totaal bedorven. Een grondbezitster uit den omtrek van het dorp Ossibowo werd door de muizen zoo tot wanhoop gebracht dat zij naar St.-Petersburg vluchtte. Dezer dagen wilden eenige boeren in hunne karren in het open veld overnach ten; nauwelijks hadden zij zich echter ter rust gelegd, of de muizen liepen tegen de voertuigen op en kropen de boeren tusschen de kleeren en in de lanrzen. Willen of niet, de boeren moes ten weg. Uit andere gouvernementen en districten komen dergelijke verontrustende be richten. Vele woningen moesten door de bewo ners worden vei laten, omdat zij door de muizen in zulk eenen toestand zijn gebracht, dat men er onmogelijk in kan overwinteren. Alle pogingen in hetweik gesteld om de plaag af te wenden, bleven tot nu toe vruchteloos. Men hoopt nu op een strengen wir.ter, opdat kou en hon ger de muizen zouden uitroeien. HEUGELIJKE STANDEN. Amersfoort, GEBOREN: 11 Dec Hermanus Leonardus Hubertus, z. van Hermanus Leonardes Janssen en Mina van den Heuvel. 13 Dec. Johanues Gijsbertus, z. van Joannes Gijsbertus van Beijeren Bergen en Henegouwen en Catharina Duiveslein. 14 Dee. Anna Adelaide, d van Adxiaan Nicolaas Jan Vos en Margaretha Henrietta Cornelia Carrier van Dissel. Maria, d. van Jau Gijtenbeek en Maria Pot. Helena, d. van Willemina Langras. 15 Dec. Ida Wilhelinina Adrea, d. van Albertus van Santbrink eu Maria Lucia Jacoba van Wermeskerken. Cbristiaau Cornelis, z. van Nicolaas Christiaan de Wit en Eva Bosch Hendrik Jacob, z. van Hendrika van Willigenburg. Johannes Antonius, z van Matheus Antonius Mol eu Petronella Houdijk. 16 Dec. Jan, z. van Herman Gijsbertus van Ginkel en Geertruida Wolfs- winckel. 17 Dec. Adriaan. z. van Jan Willem Karei van Wandelen en Wijntje Koster. Leonards Jacoba, d. van Stephanus van Eykelenburg en Hendrika Scheerder. Thijs Jacob, z. van Johan Doorten en Maria Edelenbos. 19 Dec. Trijntje,d. vanFrederik Kleijer en Arietta Cornelia van Nieuwen- huizen. Hendrik, z van Jacobus van den Bedem en Antonia Rouwendal. ONDERTROUWD: 14 Dec. Barend Cohen en Flora Klein Doctor Hein Willems Meinsius en Wilhelmiua Johanna Elisabeth Prikken. GEHUWD: 19 Dec. Frans Schimmel en Evertje van de Pol Bernardus Riksen eu Anna van der Linden. Wouter van Straten en Saapke Faber. OVERLEDEN: 12 Dec. Een leven! aang. kd mg. van Gerrit Wessels en Eleke Haar. 14 Dec. Gerrit Binsbergen 26 d. 15 Dec. Joseph Kool 41 j. echtg van Johanna Oppenheiiu. 16 Dec. Gerarda Hopries 74 j. echtg. van Willem van den Heuvel 18 Dec. Johanna Boode 51 j. echtg. van Johanna van Essen. 19 Dec. Petronella van den Hoek 2U m. Hoogland. GEBOREN: 17 Dec. Jan, z. van W. van Kouswijk en T. van de Veen. Leusdeii. GEHUWD: 19 Dec. Willem Cornelis Boshuis met Maaitje van der Horst. Woudenberg. GEBOREN15 Dec. Gijsbertus, z. van Gerrit van 't Boveneind en Antje Vonk. GEHUWD: 20 Dec. Jan Verkerk, 38 j. Maria Cornelia van Lunteren. 35 j. OVERLEDEN: 16 Dec. Jan Kramer, h. met Evertje Bakkenes, 64 j. 16 Dec. Cornelis Peelen, wed. van Marietje ter Maaten, 75 j. 18 Dec. Reindert van Ginkel, 2 m. 17 Dec. Levenl. aang. kd. vr. gesl. van Willem van Dijk en Gerritje van Capelleveen. en MARKTBERICHT, AMERSFOORT, 21 Dec. 1894. Tarwe f0.— Rogge f0 Boekweit f0.— Appelen f2.— a f4.— Peren f2.—a f3.— Klei- aardapp f 0.— a f 0 Zandaardapp. f 2.A f 2.20 Hoendereieren f4.50 A f5.50 per 100 st. Eenden f 0.— a f 0.—Boter f 1.05 A fl.25 per kilo Mar garine f0— a f0.— Zoetern. kaas f0.— f0.— Kippen f0.80 A fl.Kuikens fl.— fl.25 Piep kuikens f0.— A f0.— Ganzen f0.—f0.— Eenden f 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.— a f0.— Hazen f i .50 a f2.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.30 a f 1Duiven f 0.— afO.— paar Vette varkens f0.f0.Zeugen f f Biggen f4 a f7.— Schrammen f 10.— A f 20.— Aange-oerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 20 heet. Appelen; 30 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; heet. Zandaardappelen 3000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Bo ter; kilo Margarine; kilo Kaas; zeugeD; 250 biggen3 schrammen. en moedig dier, ging zonder aarzelen vooruil, de andere bonden, paarden en jageis volgden hemEensklaps richtte de markies, die liet voorste reed, zich in de stijgbeugels op en deed den aan de achterblijvers wel bekenden kreet hooren «Holla bier, hier!" Indeidaad zag men eene zwarte massa met eene verwonderlijke vlugheid in de struiken springen. nHolla hier, hij vlucht!" riep de mar kies, wiens oogen schitterden. Wordt vervolgd.) Onder redactie van J. W. TE KOLSTÉ. Van W. A. SHINKMAN te Grand-Rapids. Zwart. Wit. Wit K.M, D. h 2, R.fl, P.6 7. Zwart K. a 4, b 3, d 4. Wit geeft in 2 zetten mat. Oplossingen, inzendingen enz. worden telkens uiterlijk tot Donderdag ingewacht onder motto: »Schaak", aan het bureau van dit blad. Ojilos^iny van Froblecm No. 9. I P—c5. KXc5. RXe3 4= D-/2. R XfV* DXsr 1 D X9 1 4= R onv. PX& 3 4= d P onv. Pe 6 4= /"Ponv. Dd 6=t= Goede oplossing van No. 8 nog ontvangen van de schaakklub: »Tsing-pe." SPELONTWIKKELING. (Vervolg.) Hoe het spel te ontwikkelen is een zuiver prac- tische quaestie. Fouten zijn makkelijk aan te wijzen maar wat is de remedie? Leer voor alles de openingen. Maar hoe? Door een boek te nemen en te studeeren. De ervaring, door meesters in jarenlange studie opgedaan, zult ge u niet door maar in den wilde weg te schaken en nog eens te schaken eigen maken. Het is over 't algemeen en vooral voor beginners aan te bevelen, de pionnen in het eerste stadium der ontwikkeling niet te ver vooruit te schuiven. Breng verder zoo snel mogeijk uw stukken in 't spel en lok, vooral den aanval der tegenpartij niet uit. Maar ook, moet gij den slag niet ontwijken, wanneer de vijand met kracht voorwaarts dringt en aanvallender wijze begint te werk te gaan. Gij moet u niet uit misplaatste bescheidenheid of overdreven lijn gevoel door de vijandelijke pionnen en officieren laten tergen. Met andere woorden, ge moet, in sommige ge vallen zonder aarzelen alle stukken zoowel offi cieren als pionnen afruilen die u maar in het minst er toe zouden brengen, u minder op uw gemak te gaan gevoelen. Wanneer ge niet goed weet wat ge doen zult is het in de meeste gevallen het allerveiligst, af te ruilen, vooral, wanneer daar door een stuk dat offensief optreedt van 't bord gaat. Men kan zich een goeden stijl eigen maken door, evenals verreweg de meeste spelers van eiken rang, het zich tot een gewoonte te maken, goede gepu bliceerde voorbeelden, in den vorm van werkelijk gespeelde partijen, na te speelen en te noteeren. Dit kan niet met te veel aandrang aanbevolen worden. De beste voorbeelden van moderne schaak kunst, wijzen ieder speler in alles den weg, en dat wel, in den prettigsten, en meest, aantrekke- lijken vorm. In een volgend nummer zullen wij, de fouten bespreken die gewoonlijk worden gemaakt. Voorde vele blyltei^^ui^belang- stelling bij de geBdaïfl*^onzer dochter ondervonden, beUjigeV wy'.onzen harte- lijken danfe.""s"*^ v. H. R. STRUVE. A. G. STRUVE Knoppers. Amersfoort, 19 Dec. 1894. "Btj„de Ned. Hervormde geikeeute te Hoogland raagd et^i en genot riïn-, vrije woning, eenjg. MrMr lament en eenige emolumeiRefffa Sollicitanten worden jMWbcht zich, in pefapon, aaniemeldengvOp Woensdag den 2. Januari 1895» de Kerkekamer al- gevraagd Maanifag»tóT Zateftjag met gebruik van £in»«rtegen f22 a P24 per maand bij lieden van den P. G. Brieven fr. letter H. bij den boekh. G. J. Slothouwer. 303 hoek'flO?' e'riX^VENHUIZEN 304; Verschel geopende O E^S T E R S en O S S EÏL E N ZALM, j, KRE'ÈFTEJN»*'GARNALEN, gerookte PALING en in jiefei. SPROT öt BOKKING, JsTSTANJES, GEMBER, Jgpansche SOUrlVgrooteEngel- sche COCOSNOTEN'^NAASAPPELËN, MANDARIJNÊN, GITROENEN enz. enz. En wordt door mij geleverd ZALM-, KREEFTEN-, ANSJOVIS-, HARING- en Huzaren-SALADE en alle versche Zee- en Riviervisch.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2