Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Het zou de grenzen, die men in een dagblad stellen moet, ver te buiten gaan, indien ik wilde trachten hier, ook maar eenigszins in algemeene begrijpelijken vorm aan te toonen, hoe ik t"t die over tuiging kwam. Ik ben dus verplicht hier dadelijk bij te voegen, dat het zeker niet met mathematische zekerheid is, dat ik het boven neergeschrevene bewezen acht. Het volslagen bewijs zal zelfs waarschijn lijk eerst dan geieverd zijn, wanneer het kwaad geschied is, wanneer Nederland een verlies heeft geleden, dat niet weer te herstellen zal zijn. Want ik heb met voordacht de uitdrukking gebruikt, »door de zee verzwolgen." Er zal hier toch vermoedelj)k geen sprake zijn van een polder die volloopt en die men, na her stelling van de wate keeringen weer ledig pompt. Het komt mjj voor, dat er vrees kan zijn voor verdwijnen, voor voort durend afgebrokkeld worden, en door de zee weggevoerd, zonder dat het kwaad meer te keeren zal zijn, wanneer de duinreeks eenmaal zal doorgebroken zijn. Zekerheid, neen. Mijne overtuiging berust voor een gedeelte op hypothesen. Ik heb dus gaarne eenvoudig het ver schijnen van mjjn werk afgewacht. Dan zal ieder voor zich kunnen beoordeelen, in hoeveire hij mijne vrees gegrond acht, of niet. Zelfs na de treurige gebeurtenissen der laatste dagen heb ik nog geaarzeld of het wel zaak was, zonder de gronden er voor, reeds nu eene conclusie bekend te maken, die mogelijk aan vele anderen minder waarschijnlijk dan aan mij kan voorkomen. Maar ik kwam toch tot het besluit, dat spreken plicht was, ook al mochten velen later mijne vrees onge grond achten. Voor mij zeiven toch ben ik overtuigd, dat het volstrekt niet on mogelijk is, doch integendeel hoogst waarschijnlijk; dat, indien niet alle denkbare middelen alles wat reeds uigedacht is of nog uit gedacht kan worden, wordt aangewend, om de kust van Zuid-Holland tegen de zee te verdedigen, men groot gevaar loopt, eerlang met verwondering te zien dat een goed gedeelte dier provincie van de kaart van Europa verdwenen is. men werden omvergeworpen, rukte de wind van twee korenmolens, aldaar en te Ambt Doetinchem, een wiek af. In beide gevallen werden gelukkig geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt. De zaak Joniaux. Eerlang zal het Koninklijk Paleis Het Loo, door uitbouwing van een vleugel aan de parkzijde, belangrijk worden uitgebreid; er zullen daar 10 kamers bijgebouwd worden. Het werk werd aan den aannemer Chr. Wegerif te Apeldoorn, bij onderhandsche aanbesteding, gegund. L. J. Veltraan, tooneelspeler te Amsterdam, is benoemd lot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De ZOO geruchtmakende z-ak van de vervalsching der assignation van de ge- meente De Bilt bij Utrecht, waarvoor als daarvan verdacht, de gemeente-ont vanger en de gemeente-secietaris in ver zekerde bewaring zijn, zal door de arr.- rechtbank te Utrecht Maandag 7 Januari 1895 in openbare behandeling woiden genomen. 38 getuigen zijn gedagvaard De verdediging der bekl. is opgedragen aan mrs. Dop en Bilderdijk advocaten te Utrecht. Naar 't heet blijft de gemeente secretaris alle schuld aan medeplichtigheid ontkennen, en naar verder luidt, zou bij de behandeling dezer zaak nog kunnen blijken dal vroeger reeds de le bekl, de handteekening van den 2e bekl. heeft nagemaakt. Dat zou zeker de behandeling niet minder interessant maken. Alg. Ned. Kegelbond. Den 30sten Maart 1895 zal de A.N.K. 5 jaar bestaan. Het bestuur wildiendagher- denken door een grootewedstrijdteUtrecbt, waarvoor reeds fraaie prijzen zjjn toe gezegd en waar misschien ook het Club kampioenschap voor Nederland zal ver- kegeld worden. Evenals de vorige week woedde Zongad ook te Doetinchem en omstreken een zware storm. Behalve dat tal van boo- gij bemint mij dus niet." Lucrezia smolt weg in tranenzij had geen kracht of moed meer. De martelingen, die zjj had ondervonden, stonden haar nog voor den geestzij hadden haar verstand niet geschokt; maar op den minsten schok, op de minste gedachten trilden al baar zenuwen, en een stuipachtig beven overviel haar leden. Een verschrikkelijke angst greep haar aan. Zij beefde bij de gedachte haar broeder te ontmoeten, die man, die voor de eer van een grooten naam haar in zekeren zin bevolen had te ster ven. Zy had den dood van te nabij gezien cm niet te sidderen bij de ge dachte, dat haar broeder haar voor eene tweede maal kon bevelen deze wereld te verlaten. •Beppo geleidde haar toen nsar een logement buiten de stad gelegen. •Welke stad was dat?" vroeg Alma. •Spolelo antwoordde de on bekende. ïBeppo kende de redenen van deze poging tot zelfmoord niet, ma -i hij wilde op zulk een oogenblik niet onbe scheiden schijnen. Hij deed eene kamer voor Lucrezia in gereedheid brengen en koos er eene voor zich zeivenhij wilde deze vrouw, die hij met al de kracht zjjner ziel beminde, niet uit het oog ver liezen, en die hij zoo wonderbaailjjk aan Binnenkort zal deze beruchte zaak door de Antwerpsche rechtbank in behande ling worden genomen. Het zal een pro ces van langen duur worden waarschijn lijk, want niet minder dan acht deur waarders zijn aangewezen om bjj afwis seling den dienst waar te nemen. De Patriote deelt thans reeds brok stukken mede uit de acte van beschuldi ging. In dat stuk wordt medegedeeld, dal de geneesheeren Biuylaots en Druyts in het laboratorium te Leuven hadden onderzocht of in de lijken van Leonie Ablay, Alfred Ablay en Van de Kerck- hove vergift aanwezig was. Alleen bij Alfred Alblay hebben zij vergift in de maag gevonden en wel morphine, tot een gewicht van 3 cenlrigram. Verder waren sporen van morphine aanwezig in blaas, lever, milt, hersenen, spieren enz. Daaruit wordt de gevolglrekkihg gemaakt dat Alfred Ablay gestorven is aan ver giftiging met morphine. Ook de tweede zoon, Lionel, van Al fred Ablay is op zeer geheimzinnige wijze overleden ten huize van zijn groot moeder mevrouw Meskens. Kort na der. dood van dezen jongen man werden aan de grootmoeder en anderen niet-onder teeker.de brieven gezonden, van ongeveer den volgenden inhoud: »Er is een ver schrikkelijke misdaad gepleegd, en wan neer gij mij geen som van 25000 francs doet toekomen (er wordt dan aangeduid op welke wjjze zulks moet geschieden) zal ik de familie met oneer overladen door den schuldige bij het gerecht aan le klagen. Deskundigen hebben het schrift dezer brieven aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en verklaren thans, dat de brieven moeten zijn geschreven door mevrouw Joniaui, die geld noodig had en het op deze wijze trachtte te krijgen. Geldgebrek was bij de familie Joniaux nogal vrijwel een chronisch gebrek gewor den; zoodat de openbare aanklacht meent te kunnen aantoonen, »dat het gezin Joniaux zelden zjjn schulden kon betalen op de vervaldagen, dat het gedurig die wissels moest doen vernieuwen en dal mevrouw Joniaux zoover ging, haar ju weelen in den »Berg van Barmhartigheid' te verpanden." Breedvoerig wijdt de acte van beschut diging uit over de drijfveeren, die mevrouw Joniaux er toe zouden hebben genoopt, om tot de bekende misdaden over te gaan. Van de Kerckhove bezat een fortuin, dat op verscheidene honderd duizend frank geschat wordt en waarvan de familie Joniaux door erfenis in bezit zoude komen, ingeval Van de Kerckhove geen testament opgemaakt had ten voordeele van mej V. W., en van haar kind; met deze juffrouw W. wilde Van de Kerckhove echter trouwen, om het onechte kind als het zijne te doen erkennen. Dan was echter ook dat kind erfgenaam en ver dween alle hoop van mevr. Joniaux. Op het leven van Leonie Ablay was eene verzekeiing aangegaan van 70.000 fr. ten voordeele van mej. Faber, gesproten uit het eerste huwelijk van mevr. Joniaux. Deze laatste moest genieten van deze verzekering, evenals van een levensver zekering van 100.000 fians op 't leven van haar broeder Alfred Ablay. Mej. Leonie Ablay werd bij twee ver schillende maatschappijen verzekerd, de •Nationale" en de »Baloise," voor de som van 70.000 fr. ten voordeele van Joanna Faber. De twee verzekeiingen waren aangegaan voor tien jaar. Op het tijdstip der verzekering was Leonie 45 jaar oud en genoot een goede gezondheid. Wat de verzekering van den heer Alfred Ablay betreft, beweert mevr, Joniaux, dat deze die verbetering had gesloten, om zijn schuldeischers wat tot kalmte te brengen. In de acte van beschuldiging wordt dit ten stelligste legengesproken. Het wordt onmogelijk genoemd, dat een man zonder betrekking en zonder middelen van bestaan eene verzekering zou kunnen aangaan, daar hij volgens het contract met de Greshammaatschappij zich verbond een jaarlijksche premie te betalen van 3166 fr. gedurende de eerste vijf jaren en 6332 fr. gedurende de vol gende jaren. iNooit," voegt de acte van beschul. er bij, »zou Alfred Ablay in staat zijn geweest dergelijke premies te betalen, en zeker zouden zijne schuld eischers zich niet met die zorg belast hebben." De beschuldiging bevestigt dat Mevr Joniaux het eerst op het denkbeeld der verzekering gekomen is. Zulks blijkt uil de in beslag genomen briefwisseling, waarin Alfred aan Mevr. Joniaux vraagi Hoe gaat het met uwe verzekering?' Verder zegt de aanklacht, dat mevr. Joniaux zich op het tijdstip toen over de levensverzekering werd onderhandeld in groote geldverlegenheid bevond. den dood ontrukt had! Den volgenden morgen, bij het aan breken van den dag, was zijn eerste werk naar Lucrezia te vragen, maar toen hij de waardin naar de kamer zond waar zij verblijf hield, bemerkte men, dat zij ledig was. Lucrezia was sedert twee uur vertrokken. Beppo was wan hopig. Hij vroeg inlichtingen. Lucrezia was den weg naar Rome gevolgd. Hij wierp het goud met volle handen weg en liep de groote wegen af, maar te vergeefs. Hij volgde haar zoo door Ita lië gedurende vele maanden. Zij ver borg zich zoo zorgvuldig, dat hij haar niet kon vinden. Eindelijk vond hij haar in een huis le Napels. »01 nu verlaat ik u niet meer," riep hij uit. Vergeef mij, Beppo!" zeide Lucrezia, hem de hand toereikende. »Ik wilde u niet in een ongelukkig bestaan mede- sleepen; het is een groot ongeluk, dat gij my ontmoet hebt; het is nog grooter ongeluk, dat gij mij niet hebt laten ster ven; maar ik heb de kracht niet meer u te verlaten." •Van dezen dag af, leefden wij onder hetzelfde dak als een broe der en eene zuster Het waren de eenige oogenblikken van geluk, dat Lucrezia in deze wereld smaakte, een De te Utrecht overleden Dr. H. C A. L. Fock is niet onze vroegere stad genoot doch diens broeder, voorheen ge neesheer te Utrecht. Ook Amersfoort zal dit jaar zijn Kloris en Roosje hebben. Dit blijspel dat sedert jaren omtrent Nieuwjaar in de hoofdstad in de verschillende schouw burgen wordt gespeeld, zal met toepas selijke Nieuwjaais-gedichten morgen (Donderdag) avond worden opgevoerd in de schouwburgzaal van Amicitia door het gunstig bekende variété-gezelschap onder directie v n mevr. Bakker. Vooraf gaat Justus van Maurik: Bitteie pil. Waar twee zulke goed bekende blij spelen worden opgevoerd mag het Amers- foortsche publiek niet thuis blijven. Onze stadgenoote mej. M Boukam heeft een benoeming ontvangen als or derwijzeres te Ravenswaai. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekende, verzonden van het postkantoor te Ameisfoort, over de 2e helft der maand Nov. '94: D. Deker, Amsterdam. Mej R Heevema, Gorinchen. W. Gijsberts, Hilversum. E. Brouwer, van Soesterberg. Logement Roskam, Utrecht. Nederland-Ï.oiiiltok. In den Zaterdag, 22 Dec. te 's-Graven hage gehouden vergadering van het Cen- traal-comilé, beheerende het nationaal fonds ten behoeve van de nagelaten be trekkingen der in Nel. Indië gesneuvelde militairen, is door den heer F. B. van Ditmar schriftelijk verantwoording gedaan van het finantiëel resultaat der uitgave •Nederland-Lombok". Uit deze vetant- woording is gebleken, dat ofschoon het cijfer der netto-opbrengst nog niet met volkomen juistheid kan worden vast gesteld het batig saldo vermoedelijk ƒ4500 zal bedragen, terwijl als eerste storting, een som van ƒ2000 aan het Comité is ter hand gesteld. Voorts werd meegedeeld, dat H. M. de Koningin-Regentes, bij H. D. bestelling van 10 exempl., den uitgever een bedrag van 50 heeft doen toekomen vals be wijs van waardeering der zoo welge- agde onderneming en van ingenomen heid met het beoogde doel". Ook Prins en Prinses Von Wied hebben 50 ge zonden. Namens het Centraal-comité is gestteng geluk, dat kort treurig en duurdeI Op hare beurt volgde zij Beppo. Dij voerde het bevel over eene leger-afdee- ling van Spanje, en de krijgskansen brachten hem van Napels tot bet zuiden van Italië. Lucrezia volgde hem door de Calabriën heen. Het was een ruw bestaan, altijd on rustig, aan allerlei gedurig terugkomende gevaren onderhevig. Luciezia verdroeg al de vermoeienissen met heldenmoed, dien zij in den blik en de liefde van Beppo putte. Elke week echter bracht een nieuw gevecht aan en niemand had kun- >en zegden wanneer Italië aan de kalmte en vrede zou worden terug gegeven. Daarenboven liep Beppo elk oogenblik ernsligen gevaren, en het toe val, hem tot nu toe gunstig, kon tegen hem worden. Dit gebeurde. •Op zekeren dag bracht men Beppo bleek binnen, met bloed bedekt, ern stig in de borst gekwetst. Te mid den der kansen van het avontuurlijke leven dat zij leidde, had Lucrezia er nooit aan gedacht, dat Beppo gewond kon worden, er nooit aan gedacht, dut hij kon sterven. Hij was de eenige band, die haar door den secretaris-penningmeester een schrijven gericht aan den heer F. B van Ditmar, om hem dank te betuigen voor zijn krachtige medewerking. Aan 't goede kantoor. »Beste vriend je moet me bepaald helpen; ik heb geen cent meer; het water staat mij aan de lippen." Wel dat kan niet beter treffen; ik zit totaal op het droge." Diëet voor wielrijders. De heer Henri Varennes, bekende Fraosche kok, en naar het schijnt, tevens een autoriteit op het gebied van wiel rijden (hij is o. a. de schrijver van het geïllustreerde werkje tTous cyclistes' onlangs te Parijs bij Gamier vei schenen) geeft eenige regelen voor de voeding, enz. bij groote tochten op het «stalen paard." 1°. Voed u den vorigen dog flink, ga vroeg naar bed en slaap lekkerbegin den volgenden morgen om 7 uur uw tocht. Nog wordt u speciaal aabevolen niet met nuchtere maag te veitiekken een licht ontbijt te gebruiken zonder nochtans tevreden te stellen met een enkel kopje thee. 2«. Drink onderweg zoo min mogelyk vooral geen madera of zoo iets. Plaagt u de dorst te veel, neem dan koude thee, als ge die krijgen kunt, anders een glas natuurlijk mineraalwater met een scheutje brandewijn. Het smaakt wel niet bijzon der lekker, maar het helpt tegen der dorst zonder de maag te bezwaren. Grog van anisette of warme melk woiden door dokters-wielrijders ook zeer aangeraden. 3°. Gebruik voor uw «twaalfuurtje" licht verteerbare spijzeneieren, visch, vleesch, weinig groenten, geen sla. Ook geen specerjjen, geen kreeft, geen knof look, geen truffels, geen vettige vulsels. Drinkt ouder den maaltijd liefst koude thee; zoo dit niet kan, dan wijn met mineraalwater, mits niet koolzuurhoudend. Aan heel wat ongerief zou hierdoor een einde komen. Het Duilsche gouvernement zal aan de mogendheden voorstellen een internatio naai postzegel, ten dienste van de cor respondenties met het buitenland, in te voeren. Hierdoor zou men bij zijn brief een postzegel kunnen voegen voor een ant woord Dit zegel zou in alle landen gang baar zijn. Het nieuwe geweer. Het tijdschrift De Landsverdediging onder redactie van Investigatores, zegt, dat niemand dan de ofiicieeie beproevers iets van het nieuwe geweer afweet. En in die «oöicieele beproevers" stelt de redactie van De Landsverdediging niet veel vertrouwen; zij wijst op vele zaken, die door hen goedgekeurd werden, doch niet goed bleken te zijn. Vóórdat de critiek het vraagstuk on barmhartig heeft uitgeplozen en de «ge nomen proeven tol in alle détails publiek domein zijn geworden" mag over het nieuwe geweer niet beslist worden. De redartie betwijfelt bovendien, of het ge- weervraagstuk zoo brandend is, dat het opgelost moet zijn, vóórdat de legerwet en legerorganisatie een feit zijn geworden. En ten slotte meent Investigatores, dat er voor den Minister van Ooi log genoeg te doen is, ook al brengt hij het geweer- vraagstuk niet tot oplossing, en dat wel zonder eene uitgave van miljoenen. Met het geld, dat thans wordt uitgegeven, is veel meer te verkrijgen. Ook ter waarschuwiug. Te Londen had voor een paar dagen de schouwing plaats van vijf lijken van kinderen, die gestorven waren doordat zij door de moeders in den slaap waren doodgedrukt De Coroner (rechter) con stateerde, dat deze zorgeloosheid van moeders om haar kinderen bij zich te slapen te leggen, gemiddeld in één jaar aan een lOOOtal kinderen te Londen het leven kostl aan het leven bond, haar eenig geluk, hare eenige vreugde, hoe te gelooven, dat God haar deze verheven troost zou ontruk enl Het zou haar tot zelfmoord brengen. Toen Beppo op zijn ziekbed lag uitgestrekt, mocht niemand hem naderen of verzorgen. Drie maanden lang waakte zij nacht en dag aan zijn hoofdkussen. Zij had tegen den dood eene dier vei bitterde worstelingen aan gevangen waarin men moet overwinnen of omkomen. De liefde en de dood voch ten oin den voorrang: de liefde was de sterkste Welk geluk I" zeide Alma ver heugd. Vei heug u niet te veel." Wat gebeurde er dan?" riep bet jonge meisje uit. De wond van Beppo sloot zich, maar hij kreeg zijn krachten niet terug. Hij liep met waggelende schreden als een grijsaurd; weldra kon hij niet meer zijn mer rondloopen zonder op den arm van Lucrezia te steunen. Hij moest op nieuw naai bed en allengs zag het arme schepsel het leven wegvlieden van den man dien zij boven alles beminde. Beppo zeide niets, maar hij gevoelde dut hij stervende was en van tijd tot tijd richtten zich zyn blikken met eene zonderlinge strakheid op Lucrezia. Men Eene les In algebra. Een landman kwam dezer dagen te Brussel in een herberg en zag daar eenige mannen zitten, die bezig schenen met rekenen, tenminste allerlei dwaze teekens op het papier zetten. De boer vroeg hun, wat dat beteekende, waarop hem geantwoord werd»wij leeren hier de algebra, een zeer nuttige kunst voor een rondje zullen we het u ook leeren." De boer nam dit aan en bestelde een vijftaf cognacjes. •Nu zullen we eerst eens berekeneD hoeveel geld gij in uwe porlemonnaie hebt, zonder die te openen," zeide er een, knoop uw beurs in een zakdoek en geef die dan hier. Goed dichtmaken den zak doek. De boer deed dat, en een der mannen kreeg den zakdoek met het geld in be waring. Nu werd er een groot stuk wit papier genomen en daarop werden aller lei letters geschreven met liggende en staande kruisjes, met dubbel-punten en komma's, zoodat de boer er niets van begreep, maar met een heel wijs gezicht luisterde. Daar zie ik professor Haaiman loopen," zeide in eens de man, die het geld naast zich had liggen, dien moet ik even spre ken." Hij gaf den zakdoek aan den kastelein en beloofde dadelijk terug te zijn maar toen hij tamelijk lang wegbleef, gingen de anderen eens kijken waar hjj was. Zij kwamen niet terug, en het boertje vroeg nu den zakdoek met de beurs te rug van den kastelein. Hoe verwonderd waren beiden, toen er in den dicht ge- knoopten zak wel eene beurs zat, maar deze beurs leeg was. Uit den dood verrezen. Gedurende de tentoonstelling te Chicago wilde een Amerikaan zich levend laten begraven en zoolang in den grond blij ven tot er gras zou zijn opgeschoten boven zijn graf, om daardoor op zich zelf den schijndood en de opstanding te beproeven, waarvan de Indische fakirs het geheim schijnen te hebben. Men weigerde echter dit toe te staan. Sedert hoorde men van die proefneming niet meer spreken. Nu komt er uit Nevada, graafschap Wyandol Ohio, een zonderlinge geschie denis, volgens welke die proefneming zou gedaan zijn met goed gevolg door een zonderling, Levy Nye, die zich voor 500 dollars wilde leenen om de wetenschap pelijke nieuwsgierigheid van een heer uit Colorado te voldoen. Nye onderwierp zich eerst gedurende eene maand aan een dieet, dat tot doel had langzamerhand gewoon te worden aan het missen van alle voedsel, ten einde de ingewanden geheel leeg te krijgen. Daarna legde men Nye op eene tafel, keerde zijne tong in zijnen mond om, stopte dezen met katoen dicht evenals zijne neusgaten en zyne ooren. Zijn pols hield op met slaan, zijn oog werd glas achtig en alle teekenen van zijn leven verdwenen. De proefnemers werden bang, maar men was nu zoover en men zou maar voortg .an; overigens het was toch te laat om den dcode tot het leven te doen terugkeeren. Men schoor hem zorgvuldig en legde hem in eene luchtdicht gesloten kist, waarna men hem in den kelder, 2'/, voet diep in de aarde, begroef. Dat gebeurde op 1 October, en op Januari aanstaande moest men den doode wekken; maar na acht weken wachtens. de bewaking van het graf moede zijnde, en geen weerstand meer kunnende bieden aan hunne nieuwsgie righeid, hielden de proefnemers raad, en men besloot Levy Nye te ontgraven. Maandagavond 3 December, haalde men hem uit het graf. Eerste gunstige leeken het haar en de baard van Levy waren sterk gegroeid. Men nam het katoen uit zijn mond, neusgaten en ooren en men plaatste het lichaam in eene badkuip met warm water, terwjjl men het wreef zou gezegd hebben, dat hij, begrijpende dat hij voor altijd van haar ging scheiden, ten minste haar beeld naar eene betere wereld wilde medene- ;n. Lucrezia was onbeschrijfelijk bedroeld toen zij het vuur van dat jeugdig en krachtig gestel zag verdooven; wanneer gij meer ervaring zult hebben opgedaan, mijn kind, wanneer gij zult weten wat zuivere liefde is voor een arm bedorven schepsel, die van deze liefde zelve hare redding verwacht, dan zult gij begrjjpen dat de ongelukkige moest lijden. Beppo woonde onder hetzelfde dak als zij, de beminde van zijn hait, en toch zou bij haar niet met meer eerbied hebben kun nen behandelen te midden eener eerbied- waaidige familie. Nauwelijks durfden zij elkander de hand geven. Lucrezio had zooveel behoefte aan achting, dat zjj zelfs niet kon toestaan, wat een jong meisje aan haar verloofde had kunnen toestaan, en Beppo, die deze heilige schaamte begreep, achtte haar, zooals lij] een zedig en rein kind zou hebben geacht. •Onderwijl was hel einde van dezen langen doodsstrijd nabij. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2