NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND BEL ilMBim No. 17. Woensdag 27 Februari 1895. Vier-eo-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever- G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F euilleton. 1MERSF00 VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Troote letters en vignetten naar plaatsruimte. De aanstaande zittingsperiode in de Tweede Kamer zal, volgens den Haagschen oniekschrijver van de Niemve Groninger Courant niet van zeer langen duur zijn. Vermoedelijk zal de arbeid nog in Maart worden afgebroken. Behalve de invoerrechten en geweren- wetten, de zeven moties en een aantal kleine zaken, zal er niets worden gedaan. Het voorstel-Hartogh tot herziening van bet wetboek van Burg. Rechtsvord. zal denkelijk wel gereed komen tijdens het samenzijn der Kamer, doch de behandeling daarvan schijnt te worden bewaard voor een voorjaars-zitiing, waai toe de Kamer in Mei zal bijeenkomen. En dan hoopt men de herziening der personeele belasting misschien, maar zeker de regeling der gemeente-financien te vinden om in de afdeelingen te worden onderzocht. En het kiesrecht? Daaromtrent ver keert men nog tamelijk wel in 't onze- aè.c. .Cl..'Ajw-igrap w een zijde, dat ik eenig vertrouwen durf geven, verzekerd, dat de heer van Hou ten zoo goed als gereed is met zijn ont wei p, hetwelk, hoofdzakelijk op den grondslag van bewoning van een in 't personeel aangeslagen perceelsgedeelle lustende, een kiezerskorps van ongeveer 700,000 zou geven, een uitbreiding alzoo die vrij d cht de grens zou naderen van 't voorstel Tak iets wat ik moet het er teislond bij opmerken door den minister van binnenlondsche zaken hij zijn oppositie als Kamerlid steeds is voor opgesteld als mogelijk gevolg van zijn stelsel. Men acht het in de politieke kringen het meest waarschijnlijk, dat de kiesrechtvoordracht in het zomerrecès, kort vóór de opening van de nieuwe zitting der Kamer, zal inkomen en dat derhalve in het begin van 1896 eerst met de voortbereiding van dit onderwerp een begin zal worden gemaakt. Lombok. De Indische bladen bevatten nog enkele berichten uit Lombok, o. a. dat de Baliëis zich vol,trekt niet goedgezind toonen, wat na de plundering en verwoesting van hun haardsteden, het onvermijdelijk gevolg van het gedrag van het vorsten- bestuur, niet te verwonderen is. De muren van Tjakra Negara zijn nog lang r.iet geheel geslecht. De troepen maken voortdurend ver kenningen, waaraan soms door de helft Van de bezetting wordt deelgenomen. Kolonel Swait verblijft te AmpenaD, resident Dannenborgh in de poeri te Mataram, waar éen compagnie ligt. De gezondheidstoestand laat nog steeds te wenschen over, zoodat telkens soldaten naar Java teruggezonden moeten worden. Onze industrie in bet buitenland. Een eigenaar van een prachtige boeken kast te Rotterdam ontbood onlangs een meubelmaker, teneinde de kast in de kamer op te stellen. De kast had hij zooeven van een groot magazijn uit Londen ontvangen. De meubelmaker verscheen en na de kast slechts even beschouwd te hebben, beweerde hij, dat zij in zijn werkplaats vervaardigd was. De eigenaar hield natuurlijk bij hoog en laag vol, dat dit onwaar was. De meubelmaker liet zich echter i.iet van zijn stuk brengen, »n schroefde onmidd«dliik pep houten roset los, en werkelijk, daarachter prijkte liet fabrieksmerk van den Rotteidamschen meubelmaker. 't Wordt een echte nawinter, Zon dag den 24en Februari een flinke sneeuw hui, welke alles met een wit kleed be dekte, en sedert, een steeds dalende thermometer, welke gisteren nacht op eenige plaatsen van ons land zelfs 10° vorst aanwees. In den ochtend een dikke mist en later een grauwe hemel, welke de zon verhinderde haar warmte tot ons te doen doordringen, 't Bleef den geheelen dag vriezen, en als de sneeuwbui van Zondag hot ijs niet totaal bedorven had, dan zou er heden weer druk op schaatsen worden gereden. Maar geen enkele baanveger had nu nog op vorst durven hopen, en zoo had niemand voor zijn baan en zijn baantje gezorgd Wel jammet, want nu heeft men alle nadeelen van het ijs, zonder een enkel voordeel. Van een losgaan der rivieren is dus nog geen sprake; het ijs heeft integen deel nieuwe kracht gekregen, zoodat het verkeer vooi voetgangers en wagens weer diukker is dan voor een paai dagen. Ook in Duitschland vriest het vrij sterk, hetgeen evenwel niet heelt belet, dat de Rijn hier en daar los kwam. Jaap Eden in Noorwegen. Jaap Eden heeft zich Zaterdag te Ha- mar kranig gehouden. Reeds uit zijn brieven, welke de vorige week werden ontvangen, bleek een groot zelfvertrouwen. En de uitslag bewees, at hij zijn krachten niet overschat heeft. Op de drie banen is hij overwinnaar ge bleven, en twee maal heeft hij het wereld record veibeterd, op den grooten wed strijd, die op den baan van 10.060 M., zelfs bijzonder kranig. Nu maakte hij 17 nj. 56 sec. tegen vroeger 19 m.l2% sec. Dit laatste (indertijd door Eden zelf gemaakt) werd ook door de beide op Eden volgende Noren, Sinnerud en Larsen, verbeterd, die beiden van 18 m. 50 sec. maakten. Op de baan van 1500 M. (eene voor- loopige wedstrijd) heeft Eden ook het record van 2 m. 28sec. (dal van Ost- land) verbeterd en wel door een tijd van 2 m. 25sec. te maken. Zijn mede dingers Mauseth en Petersen haanen meer tijd noodig en wei 2 m. 34% en 2 m. 37 sec. Op de baar. van 500 M. (mede een voorloopige wedstrijd) was ;Eden even eens ovei winnaar. Maar daar heeft hij Mauseth's record (46% sec.) niet verbe terd. Eden maakte 48% en Mauseth zelf, die tweede aankwam, 48% sec. Zondag werden de wedstrijden voort gezet. Jaap droeg ook nu de zege weg op de baan van 1500 en op die van 5000 Meter. Alleen op de korte baan (500 Meter) bleef hij sec. achter. Vooral deze laatste wedstrijd was bijzonder span nend, daar de vier deelnemers geen halve seconde scheelden. Oscar Frederiksen was lo in 48%, Eden 2o in 48%, Sinne rud en Mauseth 3o en 4o in 48% sec. Eden had dus niet zoo vlug gereden als Zaïerdag, toen hij den tijd maakte nu door Frederiksen gemaakt. Op de baan van '1500 Meter maakte Eden denzelfden tijd als Zaterdag, nl. 2 m. 25% sec. zijn drie tegenstanders ble ven allen meer dan 10 sec. achter, daar zij tijden maakten van 2 min. 35%, 36% 37% sec., Eden's overwinning was dus schitterend. Eindelijk de haan van 5000 M. Eden 8 m. 41 sec., Larsen 2e iri 9 m. 13%, Petersen 3e in 9 m. '16%, Sinnerud 4e in 9 m. 23% sec. Daar Eden alzoo op drie banen had gewonnen, werd hij «Amateur champion van de wereld voor i895" met bij dien titel behoorende medslje, den koninklij ken eerebeker, enz. Een Nederlaudscb dwergje. Een der kleinste ilsvergen, Pauline Mutselaars, uit Ossendrecht, meer bekend onder haar pseudoniem «prinses Pauline", is le New-York op i6-jarigeu leeftijd overleden. Naar wij vernemen zal de tot Kolonel benoemden luitenant Kolonel W. Hiugman Vrijdag a.s. met den trein om 8 u. 20 vm naar Bergen op Zoom ver trekken om het commando over het 3e regiment infanteiie te aanvaarden. De muziek zal aan den trein zijn om genoem- Tii rjó'oïdofllcir r~u.telde' c\ *i- De Majoor J. A. van Eijbergen van den Generalen staf, die overeenkomstig zijn verlangen is overgeplaatst bij hel 5e regiment infanterie, wordt belast met het hevel over het 4e bataljon van genoemd koi ps. De tol Majoor bij het 4e regiment infanterie benoemden kapitein H. Th. Chappuis, zal te Haarlem in garnizoen komen. De kapitein A. Bogaert van het 5e regiment infanterie, die op zijne aan vrage, ter zake van langdurigen dienst gepensionneerd is, heeft den 22 dezer den dienst verlaten. De 2e luitenant B. A. J. van der Hegge Zijnen van het 4e bataljon 5e ïegiment infanterie is op zijn verzoek overgeplaatst hij het 2e regiment infan terie in garnizoen te Nijmegen. Tengevolge de overplaatsing van den 2e luitenant van der Hegge Zijnen zal de 2e luitenant F. Wagner in diens plaats optreden als officier van wapening. De indeeling van de miliciens der lichting van 1895, bij bet 5e regiment infanterie zal plaats hebben op 4. 5. 6. 7. en 8. Maart a. s. Op den 28. Febiuari a. s. zullen bij het 5e regiment infanterie 65 miliciens der lichting van 1894 in het genot van groot verlof gesteld worden. De adspirant-vaandrig voor het Reservekader G. van der Zoo de Jong van het 5e regiment infanterie is bevor derd tot Reserve-korporaal. Bij Ministrieele beschikking is voor de onderofficieren een nieuw inodel sabel kwast met zwart koord ingevoerd en waarvan de peer van verzilverd wit mee- taal is. Deze kwasten van het nieuwe model zullen eerst worden verstrekt nadat de voorraad van die van het vervallen model in de magazijnen geheel zal zijn uitgeput. De generaal- majoor inspecteur van het wapen der infanterie heeft den 2e- iuit. B. Jasink, van het 3de bat. van dat wapen te Groningen, op diens veizoek Overgeplaatst" ij)j nel Oe'ieg. fni. Ie r\ff,t3i foort in garnizoen. Bij vonnis van den krijgsraad in hel 3 militaire arrondissement ter stand plaats Arnhem is A. Evers, milicien bij het 5e regiment infanterie, schuldig ver klaard aan. 1° drie misdrijven daarslellende diefstal in de Chambree ten nadeele van een kameraad, gepleegd door een ambtenaar die, door het plegen van dit feit, eene-i bijzonderen ambts plicht heeft geschonden 2° drie misdiijven daarslellende dief stal in de Chamf ree ten nadeele van een kameraad, en veroordeeld tot eene mili taire gevangenisstraf voor den tijd van negen maanden alsmede in de proces kosten. In enkele bladen komt het bericht voor, dat te Amersfoort een gemeenschap pelijk station voor de Hol). IJz. Spoor weg-Mij. en de Centraal Sp.-Mij. zal ge bouwd worden. Hieruit zou af te leiden zijn, dat die bouw binnenkort zal ondernomen wor den. Dit is echter verre van juist. De minister van waterstaat toch heeft aan de Kamer van Kooph. en Fabrieken alhier toezegging gedaan, dat hij haar de 43 UIT HET FRANSCH. (SLOT.) Regina aarzelde een oogenblik, maar die blauwe oogen, die onuitsprekelijke teederheid, die alles ontwapende, dat haar naderde, was nog eens almachtig over Ercole's dochter. Zij gevoelde haar haat wegsmelten. Haar vurige oogen werden zachter van uitdrukking, en door dat treffend beroep op hare toegenegenheid, wierp zij zich in Alma's armen. Beiden omhelsden elkander even als in den goeden tijd hunner jeugd met oprechtheid en zonder nevenbedoeling. «01 ik was zeker dat gij zoudt komen I" zeide Alma na een oogenblik stilte. De vreugde, de uitgelatenste vreugde blonk in den blik van het arme kind, zij was zoo naïef en zoo rein, dat er geen achterdocht bij haar kon opkomen. Zij sprak tegen Regina over hun verle den in het gebergte, over Vitelli, over Ercole, over Mario zelfs; zij herinnerde haar de schoone dagen die zij zamcn hadden doorgebracht, en zweeg eerst toen de slaap haar oogen sloot, en haar leden bekroop. Het was reeds laat, Re gina, van vermoeienis uitgeput, kon nauwelijks spreken. Allengs werden de woorden, die hun \an de lippen kwamen, zeldzamer. Hun oogen vielen dicht, schitterende sterren onder de hand van den slaap verduisterd. Alma liet haar vermoeid hoofd op den schouder barer zuster rusten, en zij slie pen weldra beiden den slaap der verge telheid. Zij sliepen vreedzaam, onder de zachte stralen der albasten lamp, in elkanders aimen, even als op dien vreeselijken avond toen Andrea in hunne kamer bin nendrong en, nietwetende welke te kie zen, hen beiden wegvoerde. Dooi een dier geheimzinnige toevallen kwam eene vreemdsoortige omstandigheid de over eenkomst voltooien. Lucrezia Mammone, na te vergeefs in dit ingeslapen kasteel te hebben rondge doold, was eindelijk in Alma's kamer gekomen. Zij trad zachtjes binnen en vond de beide jonge meisjes in diepen slaap. Zij kon hare oogen nauwelijks gelooven na de woorden, die zjj Regina had hooren spreken. Zij bleef bleek, verrast, en besluite loos op den drempel staan en vroeg zich zelve af, of zij niet de speelbal was van eene hersenschim. Op dit oopenMik echter begon men buuen het dreigend geknetter van een brand te hooren; reeds wierpen de vlam men, langs de buitenmuren opgeklommen, hun roodachtigen schjjn tooverachtig op het gebouw. De arme moeder bleef een oogenblik onbeweeglijk staan, met een onbeschrij felijke wanhoop de bekoorlijke groep der beide meisjes beschouwend. «Ik kan er slechts éen redden zeg mij toch, o God! zeg mij toch, welke mijne dochter is." De oogenblikken waren kostbaar; de kreten buiten vermeerderden, de brand won meer en meer in aanzien, Lucrezia liep naar het venster; zij zag de vlam men langs de hoeken van het paleis op- klimmeo tot het dak en van daar hun roode tongen naar den hemel ver heffen Welke I mijn God, welke!" riep zij uit, wanhopig naar de beide meisjes te- rugkeerende. Een oogenblik deed hare luide stem Regina ontwaken; zij opende half de oogen, en de arme vrouw voor de sopha ziende, keerde zij zich met tegenzin om, mompelende «Lucrezia Mammone I" Zij sliep weder in, maar haar hoofd, dooi den slaap verzwaard, viel als lood op Alma's boezem, zoodal deze op hare beurt de oogen opende. «Lucrezia Mam mone!" riep zij uil, deze bemerkende, en zij strekte ter zelfder tijd haar beide armen zoo liefkoozend naur de arme vrouw uit, dat deze, eensklaps door haar moederlijk instinct verlicht, naar Alma Snelde. «Zij is hetl zij is het 1" zeide zij, haar in haar armen nemende. Zij nam haar van de sopha. Alma, nog slechts half wakker, liet haar, als ware zij een kind, begaan. Het machtige moederlijk gevoel had eensklaps Lucrezia's moed opgewekt; zij voelde eene bovenna'uurlijke kracht door haar aderen slroomen en zjj nam hare dochter op en liep er mede zonder om te zien dooi de gangen. Regina, door vermoeienis en duizend verschillende aandoeningen overwonnen, werd zelfs niet eens wakker. Al loopende, bedekte Lucrezia het voorhoofd barer dochter met vurige kussen. «Vluchten wij, vluchten wij zeide zij. «Ik zal u tweemaal het leven verschul digd zijn," riep de arrne Alma uit, den voet op den drempel van het paleis zettende. De heide vrouwen gingen den voorhof over. Het was een vreeseljjk oogenblik voor Lucrezia. Haar hart klopte niet meer. Maar de zwarte slaven van Bel Derr.o- nio vertoonden zich niet eenszij bleven achter de pilaren verborgen. Zij hadden bevel het eerste joDge meisje voorbij te laten gaan. «Gered! mijne dochter is gered I" riep Lucrezia uit, op de steenen der plaats neerknielende. Zij greep het jonge rneisjeen om helsde het deze keer met een geluk, vrij van alle twijfeling. Ondeiwijl had de brand ongekende vorderingen gemaakt, en het paleis ver- sch :en slechts aan den blik door een schitterend gordijn van vlammen, asch en rook! De balken kraakten onder den verslindenden tand van het vuur, en de rots, waarop het paleis stond, werd door een groot vurig licht verhelderd! Toen Regina ontwaakte, toen zij de hevigheid van den brand bemerkte en zij zich alleen in het vertrek zag, uitte zij een vreeselijken kreet. «Alma!" riep zij uit, aan alle kanter. haar slachtoffer zoekende.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1