Gemengd Nieuws. BUITENLAND. plannen zou toezenden om advies. Bij genoemd lichaam is nog niets van dien aard ontvangen en met beslistheid kan worden meegedeeld, dat ook in den Haag voorloopig nog niet gedacht wordt aan de uitvoering dier plannen. Maandagavond ontstond ten huize van den broodbakker P. N. K. aan den Arnhemschenstraat een binnenbrand die zeer spoedig werd ontdekt en gebluscht. De brandweer in een minimum van tijd tegenwoordig, behoefde geen dienst te verrichten. Gister. Dinsdag werden wij weder door brandalarm opgeschrikt en bleek, dat brand was ontstaan in eene schuur, tot bergplaats dienende en staande nabij de woning en boerderij van den heer J. N. Poort aan de Kruiskamp. Schuur en inhoud werden een prooi van het vuur, dat tot die bergplaats door krachtdadig optreden van de brandweer werd beperkt. Alles was tegen I rand- schade verzekerd. Oorzaak van beide branden onbekend. Door het Dageljjksch Bestuur onzer gemeente is aan C. Smith en zijn recht verkrijgenden vergunning verleend tot het plaatsen eener machine voor de bereiding van minerale wateren in het perceel gelegen aan de Krommestraat wijk F. No. 280. Door den burgemeester is met ingang van heden, tot inspecteur van politie benoemd de heer H. Muller, thans werkzaam als volontair aan het politie bureau alhier. In een vlaag van dronkemans-waan- zin heeft de schoenmaker P. alhier getracht door een snede in den hals, zich van het leven te berooven. Hij werd door den arts M. verbonden en naar het gemeen telijk ziekenhuis overgebracht alwaar hij wordt verpleegd. Vermits hjj veel bloed verloor, is hij zeer zwak. Met betrekking tot den moord die Vrijdagavond alhier werd gepleegd, wordt ons nader gemeld, dat de dader die bekend heeft, een 18-jarigen jongen is, F. J. Bosman genaamd en de verslagene een arbeider, H. van den Eshof, 58 jaar oud, en bijgenaamd het duuveltje. Slachtoffer en dader leefden reeds sedert ongeveer drie jaren met elkander in onmin, en Vrijdag avond was weder eene woordenwisseling tussen hun voorgevallen, waarbij onder scheidende verwenschingen en bedreigin gen werden geuit. B. heeft daarna, van achter een boom aan den Arnhemschen- weg, v. d. E. verraderlijk aangevallen en hem meteen mes tweesteken toegebracht een in den neus en een onder het linker schouderblad in den rug. Deze laatste was doodelijk het mes was ongeveer 15 centimeter ih het lichaam gedrongen en had zoo erg de longen geraakt, dat ver bloeding met doodelijk gevolg niet kon uitblijven. Ongeveer 20 passen heeft de aangevallene nog geloopen en is daarna dood ineen gezakt. De dader bevindt zich in de cellulaire gevangenis te Utrecht. Dat de firma Thies er steeds op uit is om door deugdelijke reclame de aandacht van het publiek op hare arti kelen te vestigen, is den getrouwen lezers onzer courant zeker voldoende bekend. Doch adverteeren alleen is haar niet voldoende. Als nieuwste nieuwtje op reclamegebied heeft zij nu een adres- of reclamebiljetje doen vervaardigen ge heel ter grootte en in den vorm van een postzegel, waarop het Ameisfoortsche wapen. Aan verzamelaars en belang stellenden wordt gaarne een exemplaar door haar afgestaan. Door het Departement van Oorlog zal op het artilleriepark een munitiemaga zijn worden opgericht. Hen, die meenen bezwaren daartegen te kunnen inbren gen, zal op Woensdag 6 Maart e.k. des voormiddags te elf uur ten raadhuize ge legenheid worden gegeven, die aan eene Niemand antwoordde. Zij liep naar het venster, aan alle kanten zag zij niets dan vuur. Zij zag angstig rond. Eensklaps weerklonken vreeselijke,hart verscheurende kreten uit een naburig vertrek, de deur werd met geweld open gestoten, een grijsaard en eene vrouw vlogen in de kamer, waar Regina zich bevond. De vlammen vervolgden hen fluitend als woedende slangen. De grijsaard zag er ontdaan uit; hij kon zich nauweljjks op zijn zwikkende knieën staande houden. De oude vrouw zag doodsbleek van schrik. Het waren Ercole Vitelli en Mercedes. «Regina I" riep de grijsaard binnenko mende uit, «mijne dochter I op welk eer. oogenblik vind ik u weder I" «Ik ben Bel Demonio, uw vijand I" antwoordde Regina. «Gij zijt mijne dochter, mijne dochter I" «Ik heb u dood gezworen!" «Ik heb slechts u op de wereld 1" «Ik heb uw paleis in brand gesloken. Ik ben uwe dochter niet en haat u als een vijand." «God wreekt zich!" zeiae Mercedes. «Vluchten wij I" herhaalde de grijsaard, die de vlammen een onoverkomelijken kring om zich zag vormen. commissie uit Gedeputeerde Staten van Utrecht kenbaar te maken. Door H. J. Morre is aan Burgem. en Wethouders vergunning gevraagd tot het oprichten eener varkensslachterij en rookerij aan de Bloemendalschestraat Wijk D no 105. Naar wij vernemen is- door den heer J. Pekelharing le luitenant bij de d.d. Schutterij alhier als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Door den Majoor-Commandant is bij de d.d. Schutterij alhier benoemd tot adjudant-onderofficier de heer H. van Gelder tot dusverre adj. onderoff: titulair. In den Duitschen Rijksdag zijn de alge- meene beraadslagingen begonnen over de voorgestelde verhoogde tabaks-belasting. In de commissie voor de Umsturz- Vorlage heeft het Centrum weer een amendement doorgedreven, waaruit duide lijk blijkt, hoe deze partij die voordracht geheel wil in haren geest, waardoor zij voor de andere partijen en nok voor de Regeering onaannemelijk wordt. Thans weer hebben do leden van het Centium voorgesteld en doordrijven zullen zij het waarschijnlijk ook dat geldboete of gevangenisstraf van twee jaar gesteld wordt op het «in woord en geschrift in het openbaar loochenen of aanvallen van het bestaan van een God, de onsterfelijkheid der ziel of het godsdienstig karakter van huwelyk en huisgezin." Dit komt velen te kras voor en een der Afgevaardigden van de anderen par tijen heeft dan ook reeds gevraagd, waarom dan meteen 's Pausen onfelbaarheid er maar niet werd bijgenomen. In Italië doet Koning Humbert, alsof hij van plan was, om in het vervolg maar zonder Pailement te regeerenvan een uitscbnjving der Dieuwe verkiezingen hoort men althans nog niets. Natuurlijk is de oppositie met dezen gang van za ken niet zeer ingenomen en in enkele meetings wordt dan ook tegen de «dic- tatuur-Crispi" op de heftigste wijze uitge varen; doch het volk d. w. z. de groote massa draagt den staat ven zaken met kalme berusting, Het is dan ook de vraag, of de nieuwe verkiezingen, die toch niet zullen kunnen uitblijven, wel geheel aan de verwachtingen van de tegenstanders van den heer Crispi zullen beantwoorden. Er zijn velen, die begin nen te begrijpen, dat «de kleine Bis marck" toch nog van allen het best in staal zal zijn om eenige orde te schep pen ia den politieken en financieelen chaos, door de nu afgetreden regeering teweeggebracht, en die daarom «enkele fouten in zijn privaat leven" desnoods door de vingers zouden willen zien. De beschuldigingen trouwens, door den heer Giolitti tegen hem ingebracht, zijn nog niet bewezen en laatstgenoemde zal zich deswege, men bericht den 28sten Febr., voor de rechtbank hebben te verant woorden. Particuliere telegrammen uit Peking gewagen van het ontdekken van een belangrijk complot tegen de Keizerlijke regeering. De samenzweerders behoorden tot een geheim verbond, Thnaili geheeten, dat vijftigduizend man sterk zou zijn en welks reeds gerijpte plannen slechts ter elfder ure ontdekt zijn. De aanvoerders zijn gevat. De Japansche kruisers bij Formosa schijnen uit te zien naar neu trale Europeesche stoomschepen, meestal uit Hamburg, die krijgsvoorraad voor Chineesche rekening overbrengen. De Kanatsji, die de lijken van den admiraal Ting en de drie andere Chinee sche officieren, die zich voor het hoofd hebben geschoten, te Chefoo heeft aan gebracht, had ook de vreemdelingen, die met de Chineezen gevochten hebben, aan «De iiel begint I" voegde Mercedes er bij. «Gij hebt mij geholpen den moord te begaan I" stamelde de grjjsaard, «ik vervloek ui" «Dat God genade hebbe met ons!" »Ah!" zeide Regina, «gij zijt moorde naars. Sterf dan in boetedoening voor uw misdaden." De vlammen naderden hen. Regina liep naar het venster, opende het snel en sprong er uit. Nauwelijks was zij er uit gesprongen of de zolder van de kamer stortte met vreeselijk geraas ineen en begroef Mer cedes en den ouden graafin de puirahoopen van het paleis. De vlammen stegen met vreeselijk gekraak ten hemel. Regina, door schrik bevangen; stond op en liep naar den uitgang van het paleis. De nacht spoedde ten einde. Reeds vermengden de eerste stralen van den dageraad zich met het roode schijnsel van den brand. Regina zag van verre eene groep vol liefde en geluk, die met de oogen ten hemel, God scheen te danken. Deze groep bestond uit Alma, Mario, Lucrezia Mammone en Andrea Vitelli. Een kreet van woede ontsnapte hare borst. Woede en angst versnelden haar boord. Zij waren op hun eerewoord, dat zij niet meer tegen Japan zonden vechten, vrijgelaten. Het lot van Howie is nog onbeslist. Kapitein Jang, een van de zelfmoordenaars, was tweede officier op het admiraalschip. Hij was de laatste, die zich doodschoot, op het oogenblik, dat de Japanners langs zij aanlegden. Van admiraal Ting lezen wij dit ge tuigenis: «Dat hij een uitnemend mensch was, kunnen alle vreemdelingen, die met hem in aanraking zijn geweest, verkla ren. Van het eerste begin der vijande lijkheden scheen hij de eenige man in Chineesch»n dienst, die begrip had van wat hij moest doen. Dadelijk na het uitbreken van den oorlog stelde hij aan het Tsunglyamen voor, met zijn kranig eskader naar de Koreaansche kust ie ste venen om aan de Japansche oorlogs- en handelsvloot een slag toe te brengen. Wat het gevolg v3n die onderneming ware geweest, is ruoeielijk met zeker heid te zeggen, maar er was kans ge weest, dat de geheele oorlog anders waie geloopen. In elk geval was het een plan, rustend op deugdelijke strategie, en dat was zonder twijfel genoeg om het te Peking te doen veroordeelen. Dezelfde leelijke verblinding is waarschijnlijk oor zaak, dat Ting zich te Wei hai-wei moest opsluiten." Den aanval der torpedobooten op de Chineesche vloot noemt de marine-mede werker van de Globe «uit tegnisch oog punt" verreweg het belangrijkste moment uit den geheelen oorlog. «Het succes van deze booten," zegt het blad verder, «is een verpletterend antwoord aan de officieren, die onlangs torpedo's van bijkomstige beteekenis en een onzeker oorlogswapen noemden. Wat kanonnen in drie dagen niet heb! en uitgewerkt, heeft de terpedo in eene seconde gedaan. En afgescheiden van technische over wegingen, boezemen de dapperheid en onvervaardheid, waarmede de torpedo- aanval uitgevoerd is, de Engelsche marine de hartelijkste bewondering in. Vijftien graden kou onder nul is genoeg om den moed en liet leven uit den kordaatsen man uit te vriezen, maar de officieren en manschappen van de Japansche vloot hebben getoond van de bovenste plank te zijn, en iets gedaan wat zij zich altijd met den grootsten trots mogen herinneren. De Japansche Kamer heeft Zondag het wetsontwerp goedgekeurd, dat door de regeering is ingediend tot het sluiten van een nieuwe leening ten bedrage van ÏOO.OOO.OGO Yen. Tevens werden de wets ontwerpen aangenomen, welke waren ingediend betreffende de verhooging der supplementoire begrooting voor uitgaven en de leening van d.OUO.OOO Yen ten behoeve van Korea. In Nooi wegen blijft de toestand on veranderd. De commissies, welke door de verschil lende partijen zijn benoemd, ten einde in overleg te treden over de middelen, welke tot oplossing der aanhangige crisis kun nen leiden, hebben te Christiania eene bijeenkomst gehouden, maar men kon nog niet tot overeenstemming komen. Zoowel de gematigd-liberalen, als de ra dicalen en de conservatieven bleven huri standpunt handhaven, zoodat deze poging om tot eene schikking te geraken nu reeds als geheel mislukt wordt beschouwd. De verschillende commissies hebben rapport uitgebracht over hun pogingen in de vergaderingen, welke door de af gevaardigden hunner partijen zijn belegd. In alle bijeenkomsten werd de houding goedgekeurd, welke de commissies hadden aangenomen. Hoe het derhalve lot een schikking kan komen, blijft dus een raadsel. Over de plannen van koning Oscar, om afstand te doen van den troon, is nog niets naders bekend. Men gelooft echter wel, dat de koning tot een dergelijken stap zal moeten overgaan, daar het met mogelijk is, de crisis op een andere wijze op te lossen, zoolang zoowel de koning als de radicale meerderheid in het Storthing weigeren, toe te geven. Dezer dagen wordt in elk geval eene beslissing verwacht. De griep blijft te Londen in hevige mate heerschen en heeft reeds vele slacht offers geëischt. Lord Austin, de gewezen minister, is ten gevolge van een aanval dezer gevaarlijke ziekte overleden. Lord Rosehery,de minister-president, is heden iets beter, maar toch zijn de ge- neesheeren nog niet geheel gerust over den afloop, dien zijne ziekte zal nemen. De heer Balfour, de leider der conserva tieve partij in het Lagerhuis, is reeds zoover hersteld, dat hij het bed kan ver laten. Voorloopig zal echter de heer Bal four nog geen deel kunnen nemen aan de beraadslagingen van het Lagerhuis. De griep is nu ook uitgebroken in het kamp te Alderscott. Vele der daar in gang. Reeds had zij den drempel der binnenplaats bereikt, toen zes zwarte gestalten, in witte mantels, als geesten van achter de pilaren sprongen, en met den degen in de hand op haar toeschoten. «Houd op!" riep zij, «ik ben Bel De monio 1" Maar voor dat zij voltooid had, viel zij neder, door de zes vreeselijke mooren tegeljjk getroffen. kwartier liggende soldaten zijn door deze kwaadaardige ziekte aangetast De minis ter voor Ierland, de heer John Mórley, is nu ook ziek. De toestand van dezen minister, de voornaamste steunpilaar van het ministerie, is echter niet gevaarlijk. Ook te Berlijn is de griep nu epide misch geworden. Tot de toongevende staatslieden, die daardoor zijn aangetast, behoort ook de minister van financiën, Miquel, en de onder-voorzitter van den Rjjksdag, dr. Burcklin. In de vorige week zijn te Berlijn zeven personen aan deze ziekte overleden. In de Vereenigde Staten begint de ziekte zich ook te vertoonen. De minister van financiën, Carlisle, is dientengevolge genoodzaakt, het bed te houden. Overal heeft de ziekte tol dusver nog een goed aardig karakter, zoodat het aantal der sterfgevallen zeer gering blijft. Het hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft een idres gericht tot H. M. de Koningin- regentes, houdende verzoek bij de voor genomen herziening der wet op de per- soneele belasting zoodanige wijziging aan te brengen, dat in der. vervolge van de personeele belasting ook zullen zijn vrijgesteld inrichtingen, die als de door onderscheidene afdeelingen van den Volksbond gemaakte inrichtingen, waarin, me', volstrekt verbod om sterken drank te gebruiken, voor de volksklassen voor drachten en lezingen worden gehouden, lessen en cursuss n worden gegeven, bibliotheken zijn aangelegd enz. enz. zonder eenig winstbejag te beoogen, de volksontwikkeling bevorderen en ten algemeer.en nutte werken, zij het ook dat dit mede eeschiede door middel van ontspannende of gezellige samenkomsten. De soldaat en de dienstbode ver dacht den afschuwelijken moord te Bus- sum gepleegd te hebben, zjjn door de rechtbank verwezen naar de openbare teiechtzilting, zoodat de openbare be handeling dier zaak spoedig kan worden tegemoet gezien. Ongeveer vijftir getuigen zuilen worden gedagvaard. Naar wij vernemen zal de zaak waar schijnlijk den 13 Maart voorkomen. Volgens Falb zal 't deze week koud, maar droog zijn. De eerste helft van Maart warmer en rijker van neer slag zijn dan de tweede. Zware sneeuw buien tegen den 2üsten. De temperatuur blijft gedurende die maand gelijk en zacht. Kwartjesvinders Iemand uit de Friesche gemeente Acht- karspelen, die dezer dagen Amsteidam bezocht, werd op straat aangesproken door een net gekleed lieer, die hein naar den weg vroeg. «Ik hen hier vreemde ling" was het antwoord. De «mijnheer" wandelde nu inet hem op, en sprak over koetjes en kalfjes, en 't trof al heel toe vallig, de «mijnheer" deed in dezelfde zaken als onze Fries. Juist was men zoo ver, toen iemand den Fries achterop kwam en tot hem zei: «Mijnheer u moet da delijk op het politie-bureau komen; ga maar met mij mee, 't Is in uw eigen be lang." Hij voldeed hieraan en daar deelde de inspecteur hem mede. dal de «mijnheer" een der beruchtste kwartjes vinders was. Dankbaar verliet de man het bureau, gevrijwaard wellicht tegen een flinke operatie in zijne beurs. Ontzettend. Twee dochters van den spoorwegwach ter Serverus, op wachtpost 2 te Meppel werden jl. Vrijdagavond ruim zes uur door den aankomenden trein gegrepen en onmiddelijk gedood De beide lichamen werden in stukken gedeeld. Beide meis- jes, ruim 20 jaar oud, waren naar de stad geweest, om boodschappen te doen, en keerden langs de lijn huiswaarts, toen het ongeluk plaats had. llij komt weer. De Londensche correspondent der Köln. Ztg., het bezoek van den Duitschen Keizer aan Engeland in den aanstaanden zomer vermeldende, deelt mede, dat de Keizer voor zijn komst in Engeland, 3 Augustus, onze Koningin-Regentes te Am sterdam zijne opwachting zal gaan maken. Jammer, dat het Hagsche Dagbl. van heden dit bericht van de Duitsche bladen weer «ten stelligste kan tegenspreken." Op dit moment komt hij dus w -er niet. Ken huwelijk met hindernissen. Het Poohveder dat thans heerscht, heeft het in Engeland een bruidspaar zeer moeilijk gemaakt om zijn huwelijk te laten inzegenen. Verleden Woensdag namiddag zou miss Mabel, de jongste dochter van majoor Snelus, die te En- nerdale Hall in Cumberland woont, trouwen rnet een mijningenieur uit Havercroft. Het sneeuwde en stormde, en de predikant, zoowel als de bruid en en de bruidegom hadden een langen weg af te leggen naar de kerk in Arlecdon, waar het huwelijk zou worden voltrokken. Maar wat vermogen sneeuw en storm tegen liefde en plichtsgevoel Alle drie maakten zich dus tegen den bepaalden tijd op naar het gemeenschappelijk doel. De predikant kwam het minst ver; hij bereikte met moeite de pastorie van een collega in Harrington, waar hij wel dra was ingesneeuwd. De bruidegom had zijn woning fier te paard verlaten, ma r hij bevond zich weldra midden in den sneeuwstorm, waarin hij geen heg of steg kon onder scheiden. Zijn paard was tegen de sneeuwjacht niet bestand de ruiter steeg daarom af en deed te voet, tot driema len toe, heldhaftige, maar vruchtelooze pogingen om zijn doel te bereiken. In middels had de bruid met veertien brui loftsgasten na veel inspanning de kerk bereikt, waarin zij met angst en verlan gen op den bruidegom en op den predi kant wachtten. Zij wachtten lang, zoo lang, tot zij in de kerk ingesneeuwd waren, zoodat zij er den ganschen nacht moesten doorbrengen. Den volgenden morgen werden zij bevrijd en nog den zelfden dag werd het paar getrouwd. 200 werklieden hadden een weg door de sneeuw gegraven. Men heeft te Leipzig het huis ge sloopt, waarin Napoleon I gedurende den slag bij Leipzig, van 14 tot 18 October 1813 zijn hoofdkwartier had gevestigd. Dit huis hoorde destijds aan een ban kier, den heer Vetter. Aan den Raad der gemeente Utrecht is door de hh. J. R. H. de Jong en P.M. Verhoeckx, firmanten van het Technisch en Industrieel Bureau «de Jong en Ver hoeckx" aldaar concessie aangevraagd tot het leggen eu hebben van leidingen in en over den openbaren gemeentegrond en het openbaar gemeentewater, ter plaatse waar zulks zal noodig blijken te zijn, voor de levering van electrische stroomeri in de gemeente Utrecht voor verlichting, krachtsoverbreriging en indus trieels deeleinden. Het ligt in de bedoeling der firma, indien deze concessie wordt verleend, over te gaan tot oprichting van een Cen- ti aalstation voor electrische verlichting en krachtsoverbrenging binnen Uliechl. Te Dresden is brand ontstaan in het paleis van prins Friederich August aan den Taschenberg. De brand werd spoedig gebluscht, maar toch werd daar door groote schade veroorzaakt, vootbI aan de verzameling kostbaarheden, welke de prins tijdens zijne reis in hel oosten had bijeengekracht. Het grootste gedeelte dezer verzameling is vet brand. De brand is ontstaan tengevolge van een defect aan het verwarmingstoestel. Bloedvergiftiging. Bij een land bouwer te Leusden (Utrecht), werd dezer dagen een jong rund nnge. sleld en scheen te zullen sterven. Fluks werd het dier afgemaakt en bij het af slachten waren een huisgenoot er. een buurman behulpzaam. Beiden hadden een wondje aan arm of hand, en weldra zwol len die lichaamsdeelen angstwekkend op. Dokter C., toevallig bij den landbouwer aan huis komende, constateerde bloedver giftiging, en het bleek dan ook, dat het dier aan miltvuur had geleden. Intus- schen waren de voor en achterbouten reeds aan zekeren P. te Amersfoort ver kocht, die ze dadelijk weder aan ande ren van de hand had gedaan. Beide lijders zijn nog onder genees kundige behandeling. Merkwaardig juist. Professor Hoe lang moeten een mensch zijn beenen zijn, in verhouding tot het lichaam Slim student: Net lang genoeg, dat zij tot aan den grond reiken. Dit het dagboek van een danie. Eerste dag. Op zee. Stormweer. On aangenaam gezelschap. Tweede dag. Kaptein buitengewoon vriendelijk; verklaart mij zijne liefde; biedt mij hart en hand aan; afgewezen. Derde dag Kaptein wanhopend, dreigt mij te zullen dooden en het geheele schip met zijn 300 passagiers in ae lucht le laten vliegen. Vierde dag. Aan 300 menschen het leven geied. Proeve van doorzicht. Koopman tegen kantoorbediende: Wel, heb je de post nog kuunen halen met de twee brieven? Kantoorbediende: Jawel meneer, maar u had een fout gemaakt, u had op den binnenlandschen brief een postzegel van 12'/, cent geplakt, en op den buiten- landschen een van 5 cents. Koopman: Allemachtig, wat stom! En wat heb je gedaan? Bediende: Ik heb het natuurlijk in orde gemaakt, meneer. Ik ben even het postkantoor binnengeloopen, en heb de adressen veranderd. De directeur van de Sabah, van Konstantinopel, kreeg onlangs bezoek van een grjjsaard, die hem het volgende verhaalde «Ik her. Sheik Mohmed Mestan, en ben in Hindoestan geboren. Ik ben ruim 131 jaar oud. Honderd twaalf jaar geleden, ik was toen dus 19, begaf ik mjj naar Bagdad en daar ontving ik mijne opvoeding voor zoover het de godsdienstige zaken betrof bij een zekeren Sheik. Vervolgens scheepte ik mjj in naar Konstantinopel

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2