SCHOONMAAKTIJD. A./& KAPLANSKIE, Plaatselijke berichten. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIËN W Buitengewone Uitvoering Grande Soiree^2 MUSIOALE ET AMUS/yfJTE DoiflerM 7 Maart Taadarts\{Nienwe Wet), In Augustus zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegraphie, waarvoor tien plaatsen worden opengesteld. Voor ten hoogste twee van deze tien plaatsen zullen vrouwelijke candidaten in aanmerking kunnen komen. Nadere bij zonderheden bevat de St. Ct.- Tot dusver zijn bij de Tweede Ka mer in zake het tarief van invoerrechten ontvangen 229 adressen van protectionis tische strekking, waaronder 25 houdende adhaesie aan de motie-Dobbelmann en 183 houdende adhaesie aan de adressen van de Nederl. Protectionistische Land bouwvereeniging zoomede aan genoemde motie. Daarentegen wordt in 25 adressen ver zocht den invoer van granen vrjj te lateD. Op 7 Augustus 1885 verzond eene firma te Dordrecht aan een firma te Rot terdam eene briefkaart, om eene bestelling te doen, welke per omgaande moest worden uitgevoerd. De briefkaart werd Vrijdag, 1 Maart 1895, aan bedoelde Rotterdamsch6 firma door de post bezorgd. Aan de briefkaart is niet te zien dat zij verre reizen heeft gemaakt. Het post stempel uit Dordrecht draagt de dagtee kening van 7 Augustus 1885; dat uit Rotterdam is, wal de dagteekening betreft onleesbaar. Uitwendig verraadt de kaart dus niet wat er met haar iri die tien jaren, dat zij onderweg was, is gebeurd zeat het Hbl., waarschijnlijk is zij aan de binnenzijde van een postbus vastge raakt. Hetzelfde overkwam een briefkaart aan een onzer redacteurs gezonden, welke kaart ook eerst een jaar of drie na de afzending, haar adres bereikte. Zondagavond had te Haarlem een hevigen brand plaats en wel in twee heerenhuizen. Het vuur kwam aan bij graaf van Limburg Slirum in het Flora Park, en zou wellicht spoedig bedwongen zjjn geweest, als niet de brandweer met twee tegenspoeden te kampen had gehad. Eerst moeite met het vinden der onder de sneeuw bedekte brandkranen, daarop met gebrek aan druk op de waterleiding, en eindelijk met het ontbreken van ladders van voldoende hoogte. Feitelijk duurde het twee uur, eer de brandweer goed aan het werk was, maar in dien russchentijd was ook het aangren zende heerenhuis van den heer Holdert in brand geraakt. Zoo kwam het, dat eerst tegen half één de brand zoo vermin derd was, dat een der spuiten inrukte. In dien tusschentijd waren natuurlijk de aangetaste huizen gi oorendeels vernield, zoodat, daar beide een kostbaren inboedel herbergden, de schade zeer groot was Een al te behulpzame «redder' werd tot dank voor zijn moeite, door zijn oude gehelmde kennissen een verblijf in de cel aangeboden. Wij hebben niet de moeite geno men eens na te gian, wanneer het nog eens gebeurd is, dat in Maart een win tertje begon. Maar 't zullen wel zeer oude menschen zijn die danr herinnering aan hebben. Den 2en Maart is het weer be ginnen te vriezen, en zelfs liet zonnetje is niet in staat te beletten, dat het ijs met den dag dikker wordt; zelfs het nieuwe ijs begint al wat sterker te wor den en als het nog een paar dagen duurt, dan rijdt men schaatsen op het Maart-ijs. Dat had Falb toch niet durven voor spellen De berichten uit het buitenland luiden al niet anders. In midden Europa vriest het tamelijk en aan de Oostzeekust hard. De paar dagen dooi hebben echter dit goede gevolg gehad, dal men begonnen is het ijs in rivieren en kanalen te bre ken, en nu eenmaal daarmede aange vangen is, gaat men voort. den, kettingjes en andere snuisterijen. Zoo verdiende zij met veel moeite een zuur stukje brood voor haar en hare lie velingen. Van haren echtgenoot vernam zij in het eerst niets. Trots al hare ellende was het haar een troost, dat hij het drei gende gevaar ontkomen was. Waar be vond hij zich? Misschien aan de overzijde der groote zee die de oude en nieuwe wereld scheidt? Langzaam ging een jaar voorbij. Reeds was de zuigeling een aardig knaapje ge worden, dat met zjjne groote oogen ver wonderd in het rond keek, toen de post bode een brief uit Amerika bracht aan het huis van den predikant van het stadje. Hij kwam van Willem Roth enwas aan zijnen ouden, vaderlijken vriend gericbt. Voor alle dingen wilde Willem weten, of hij een moordenaar was geweest. Dan kwamen hartroerende klachten over de scheiding van zijne vrouw. Daarna schreef Willem over zichzelven. Al vluchtende had hij het Noorden en Hamburg bejeikt. De helft van het medegenomen weekloon had hij voor reiskosten uitgegeven. Te Hamburg had hij zich als matroos verhuurd en zoo de reis naar Amerika gemaakt. Twee zijner vogels waren op zee gestorven; met de overige, en dauronder ook de goudvink Door den Inspecteur van den Ge neeskundigen Dienst der Landmacht is bepaald, dat de detacheering van den Officier van gezondheid le klasse J. M. Trousselot, bij het garnizoen teIJmuiden, met eene maand wordt verlengd en al- zoo gesteld is op 3 maanden. In de plaats van den tot Majoor benoemden Kapitein Chappuis, is de kapi tein D J. Heinsius, van het 5e Regiment ïnfanteiie, benoemd tot Kapitein voor Speciale diensten. De Majoor Chappuis, vertrekt den 6en Maart naar Haarlem, om het|bevel te aanvaarden over de 3e bataljon 4e Regi ment infanterie. De bij het 5e Regiment infanterie tot kapitein benoemden le (luitenant Nieuwenhuijs, ;van het Regiment Grena diers en Jagers, wordt belast met het bevel over de 4e compagnie 3e bataljon alhier in garnizoen. De tot eerste luitenaot benoemden tweede luitenants H. de Haan Hugen- holtz en J. C. Wagner, van het 5e Regi ment infanterie, zijn den 4e Maart als zoodanig in functie getreden. Den 4en Maart heeft het examen een aanvang genomen voor de onderofli eieren van hel 5e Regiment infanterie die gedurende deze winter den Cursus hebben gevolgd ter opleiding van Sergean ten urn in geval van mobilisatie een luitenantsplaats te vervullen. Een lti-lal adspiranten nemen daaraan deel. Op gelijken datum heeft het examen een aanvang genomen voor hen die den cursus hebben bijgewoond ter opleiding voor den graad van sergeant-majoor-ad- ministruteur, waaraan 10 adspiranten deelnemen. De 2e luitenant J. G. Haas van het 5e Regiment Infanterie is aangewezen om de jaarlijksche oefening van het personeel der bezettings bataljons in het pionieren bij het korps Genietroepen bij te wonen. Deze oefening zal gehouden worden van 26 Juli tot en met 3 October a.s. De le luitenant C. E. Nardtin van het 5e Regiment Infanterie is aangewezen om deel te nemen aan de in dit jaar te houden oefeningen der Artillerie in de Legerplaats bij Oldenbroek; en wel aan de oefeningen van de 2e Serie die gehouden zullen worden vari 17 Juni a.s. tot en met 26 Juni d.a.v. door het le Regiment Ves ting Artillerie. - De adspirant vaandiig voor het Reservt-kader A. Drijver, van het 5e Regiment Infanterie is bevoideid tot Reser ve-korporaal. Bij Sententie van het Hoog-Militair Gerechtshof der Nederlander, van den 22 Februari 1895, gewezen in appèl van het vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement ven den 28 Januari 1895, is Bernnrdus van der Fier, soldaat bij het 5e Regiment Infanteiie schuldig verklaard aan: het trekken van het geweer tegen en het dreigen te steken van zijnen meerderen in rang, tijd van vrede, en veroordeeld tot eene Militaire gevangenisstraf voor den tjjd van één jaar, alsmede in de proceskosten, en is bepaald dat de straf zal gerekend worden te zijn ingegaan den 28 Janu ari 1895. Aan den soldaat J. H van Kleef van het 5e Regiment Infanterie is den 4 Maart op de gebruikelijke wijze de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt. De paardenarts le klasse J. B H. Moubis, van de Rij en lioefsmidschool hier, is benoemd tot lid der commissie aan welke in 1895 is opgedragen in Engeland en Ierland paarden voor ons leger aan le koopen. Majoor J. G. Bhuw, van het le re- gement huzaren hier, is benoemd tot plaatsvervangend lid en voorzitter van ie commissie. had hij de nieuwe wereld bereikt. Daar was hij in het verre westen naar een vriend getogen, wiens woonplaats hij wist en die hem meer dan eans blie ven had geschreven. Zijn vriend had hem opgenomen, doch was niet in staat geweest hem werk te verschaffen. Na vele omzwervingen was het Willem ge lukt, arbeider in een gaooten moestuin te worden. Maar het loon was ook in Amerika niet te groot en het leven was er duur. Eindelijk lachte het geluk hem toe. Het gelukte hem zijne vogels voor hoo- ge prijzen te verkoopen, daar de om streek arm aan zangvogels was. Vooral de goudvink met zijn »Uie Wacht aan Rhein" bracht hem veel op. De honderd dollars, die hij voor hem ontving, had hij als spaarpenning ter zjjde gelegd, op dat hij, als hij eens kon teiugkeeren, niet met ledige handen zou komen. Of een teiugkeer mogelijk was? daarover verzocht hij zyn vaderlijken vriend om bericht. (iSlot volgt.J Aan het toelatings-examen voorde Rijks Normaalinrichting, werd deelge nomen door 11 meisjes en 3 jongens. Toegelaten tot de le klasse; M. L Boekelman, J. H. van den Broek, A. D E. G. van Ede, R. C. van Eybergen B. Hoogeveen (Nijkerk), A. Raven (Oude sluis), J, M. H. Rutel (Putten) en H de Vries en J. van Woerkom (Diermer.) Tot de 2e klasse; L. de Vries. Tot de 3e klasse: M. A. Dorrestein (Woudenberg). Twee candidaten konden niet worden toegelaten. De nieuwe cursus vangt dus aan met 40 leerlingen, 29 meisjes en 11 jongens Een onzer lezers, die een levens verzekerings-contract wilde sluiten, doch zich eerst van de soliditeit der door hem daartoe gekozen maatschappij de Equi table wenschte te vergewissen, vroeg aan den heer Consul-Generaal der Nederlanden te New-York deswege inlichtingen, die hem door dien algemeen als humaan bekend slaanden hoogen ambtenaar welwillend werden verstrekt in een ons vertoond, van 18 Februari j.l. dagtee kenend schrijven, waarvan de inhoud luidt als volgt: «In antwoord op Uw schrijven van d.d. g5 Januari I.I., kan ik U mededee deelen, dat de door U genoemde Levens sverzekeringmaatschappij hier, voor zoo iver mij bekend, gunstig staat aan- •geschreven en bare verpliebtin- gen altijd eerlijk is nagekomen Alle verzekering-ma: tschappijen, van wel- iken aard ook, staan onder toezicht van •den State Insurance Superinten- dent, die lelkenjare in zijn veislag •den staat der verschillende maatschap- pjjen opgeeft. Dit verslag nu zal ook voor U wel •te verkrijgen zijn door bemiddeling van •de agenten der «Equitable" in Nederland. Met achting Doem ik mij P. R. RLANTEN, Consul-Generaal Hieruit blijkt o. a. dat de Ameiikaan- sche maatschappijen onder staatstoezicht staan, een controlemiddel dat bij ons te lande, helaas, nog steeds op zich laat wachten. J.l. Maandagavond hield de schut- terij-kadervereeniging «Broederschap,1 alhier, tol sluiting der wintervergaderingen de laatste seriën van den driem landelijk- schen schietwedstrijd. Na afloop werden de prijzen der ver- eeniging aangeboden door den Majoor- Commandarit der Schutterij, Beschermheer der Vereeniging, en de HH. Groenhuizen, Wessels en van Achterbergh Jr, door Z.H.E.G. met een toepasselijk woord den winnaars uitgereikt, waarbij Z.H.E.G. de wensch uitsprak, dat Broederschap op den ingeslagen weg voort mocht gaan en dit een aansporing mocht zjjn voor de overigen Kadei leden, zich bij Broeder schap aan te sluiten. Prjjzen werden behaald in de 1ste klasse door Seigt.-maj. van Achterbergh, serge anten L. van Bueren, Ockhuisen, adjt. ondeioff. van Gelder, sergeanten Vink, Hamersveld; Sergt.-maj. Gijsbertse en Sergt. Smit in de 2e klasse door Sergeanten Val kenburg, Massa, van Beek, korpl. de Jager, en Seigeanten Blanke en Koites. Prijswinners in den aan HH. Donateurs aangeboden wedstrijd, door de vereeniging, waren de oud-Sergt. Groenhuizen en de Maioor-Commandarit. De rozenprijs, aangeboden door den lste Luit.-adt. Busquet verwierf Sergt. Valkenburg. Op de door eenige onderofficieren, ten voordeele van de vereeniging tot ondersteuning van oudstrijders, te geven soirée (zie achterstaande advertentie) zal het navolgende programma worden uit gevoerd 1Marsch. 2. Ouverture. 3. Vreemde woorden, komische voordracht door den Heer v. H. 4. Bede, mannenkoor G. A. Heinze. 5. Gymnastiek, Staafoefe- ningen. 6. Gevallen, solo voor bariton, woorden van Jhr. Alting von Geusau, muziek vanII. Hendriks. 7. De vroolijke melkboer, komische voordracht door den heer v. H. 8. Omhoog, mannenkoor G. A. Heinze. 9. Gymnastiekkeuroefe- ningen Rek en Ringen. 10. Ouverture. 11. MIJN QUEUE IS WEG Blijspel in éen bedrijf door G. Dijkstra. Een kordaat meisje. Terwijl de dochter van den Heer Pluy- men, hoofd der school te Klimmen (Lim burg) zich Vrijdag j.l. omstreeks 'i uui in den stal bevond om 't vee te voederen, wist zich een dief toegang le verschaffen tot de woning en uit een kleedingstuk eene beurs met geld te ontvreemden. Toen de dochter uit den stal kwam, had de dief de woning reeds verlaten en ver volgde rustig zijnen weg; de vuile schoe nen hadden echter het merk zijner aan wezigheid achtergelaten. De dochter des huizes zei te den dief nu achterna en verwittigde den burge meester van 't voorgevallene. De dief vluchtte in de lichting van Heerlen doch werd spoedig door den heer De H. gevat en bij den burgemeester gebracht, Daarop werd hij in verzekerde bewa ring gebracht, waaruit hij echter wist le ontsnappen door zich van een hoogte van p. m. 4 meter naar beneden te laten vallen. De dochter van den heer P. zag den dief echter ontvluchten in de richting van Kroubeek en zette hem nogmaals achterna. De dief, ziende dat hjj achter volgd werd, vluchtte bij den landbouwer W. te Kroubeek in een varkenshok. De jongedochter ging nu in gezelschap van J. L., die haar de behulpzame hand zou bieden, het varkenshok binnen. Maar jawel I van den dief geen spoor. Eindelijk beweegt zich de mest; zou de dief zich misschien daai onder schuil houden? Zij nemen een mesthaak en trekken den mest op zijde en weikelijk; de veelbelovende jongeling ligt daar in 't varkenshok verborgen onder den mest. J. L. vatte hem nu en bracht hem bij den burgemeester terug, waarna hij door den gemeenteveldwachter aan de mare chaussees ven Valkenburg werd overge leverd. Een zaak, die veel besproken zal worden in litteraire kringen, kwam Zaterdag voor de politierechter te Londen. De markies van Queensberry, een excentiiek Schotsch edelman, die indertijd nog al veel van zich deed spreken door in een schouwburg een stuk van Tennyson uil te fluiten, verscheen tusschen twee politieagenten onder beschuldiging van laster, tegen hem ingebracht door den bekenden schrijver Oscar Wilde. Uit de gevoerde debatten bleek, dat de markies gedurende tien maanden stelselmatig tegen Oscar Wilde, die gehuwd en vader is, een laster-campagne leidde, door den schrijver te beschuldigen van onzedelijkheid enz. De markies van Queensberry en Oscar Wilde waren lid derzelfde club, de Al- bermale club. Hier gaf de eerste aan de bedienden kaarten, aan het adres van den dichter en niets bevattende dan beschuldigingen an den afschuwelijksten aard. Nadat de beide politieagenten, die den markies hadden gevangen geno men, waren gehoord, werd de gevangene voorloopig op vrije voeten gesteld tegen betaling van een waarborgsom van 15U0 pond sterling. De drinkebroers van Bnlley. In weinige plaatsen aan den Moezel werd voorheen vroolijker kermis gevierd dan te Bulley, een dorpje in het regee- lingsdistrikt Trier. Van heinde en ver kwamen dan de bezoekers, niet alleen eenvoudige boeren, maar ook burgers van de naburige steden en ridders. Ten jare 1360 vooral zag men er een zeer uitgelezen gezelschap, meerendeels gasten van den eerzamen ridder Zant van Merll. Onder hen bevond zich de veldhoofdman van Limburg, Fiiedeiich von Hattstein, even zeer beroemd om zijn sterkte als gezocht om zijn vroolijken luim. Bij elkander gezeten rondom een tafel, die met kannen er. kroezen was bedekt, be kroop den ridders de lust om te onder zoeken, wie de stoutste drinker zou zijn. Menige wonderproef was reeds verricht, toen eensklaps von Hattstein opsprong en op de tafel ging staan, teiwijl hij een vat wijn aan den mond zette en een dronk instelde op den keurvoist van Trier. Vol spijt zagen de ridders hun sterken makkei het groote vat aan den mond brengen. Twee ridders konden het niet uitstaan; zij zwoeren den roein van on- verwinlijke drinkebroers le handhaven, lieten twee volle vaten aanrukken en voegden zich daarmede naast den gevrees- den von Hattstein. Daar stonden nu de drie athleten op de tafel en dronken en schreeuwden en ledigden de drie vaten ter eeie van den Trierschen keurvorst. Alle due dronken ze hun vat leeg, doch eenige oogenblikken daarna rolden zij onder tafel en werden weggediagen. Een hoogleeraar te Weenen, pio- fessor Wagner, die aan het hoofd staat van de psychiatrische afdeeling, heeft een nieuwe geneeswijze voor zielsziekten be sproken in het VVeener geneeskundig ge nootschap. Hij heeft zijne geneeswijze gebaseeid op het bekende feit, dat zieken dikwijls genezen van een ziekte, wanneer zij door een andere, van een geheel ver schillende soort, worden aangetast, vooral wanneer de laatste van koorts vergezeld gaat. Prof. Wagner heeft nu bij krankzin nigen koorts verwekt, meestal door in spuiting niet dr. Kochs tuberculine. Na edere behandeling voelde de patiënt zich verlicht. Wel volgde eenigen tijd na de inspuiting weer een nieuwe aanval van krankzinnigheid, maur dan verdween ze voorgoed. Prof. Albert, een bekend heelkundige, heeft de ervaring van prof. Wagner be vestigd. Hij had een patiënt, die aan melancholie leed, geopereerd. Na de operatie kreeg de patiënt hevige koorts, maar zijn zielstoestand werd beter en loen de koorts verdween, was ook de zielsziekte geheel verdwenen. De Amerika'ansche badplaats Hol Springs (Arkansas,) is door biand bijna geheel in de asch gelegd. Da brand begon in een hotel, waarvan alle logeergasten sliepen en in hun nachtgewaad zich met moeite konden tedden. Verscheidene personen zijn verbrand. In een huis zag men vijf personen, die naar de vensters waren geijld, hopende gered te worden in de vlammen omkomen. Verkeerde liefdadigheid. Wat scheelt er aan, ventje? vroeg de vriendelijk oude dame. Ik heb vijf centen verloren, zei hel jongentje, hardop bui lende. Nu, huil maar niet, hier zijn al vijf andere centen. Hoe kwam je die te verliezen Ik heb ze verloren, bij »kruis of munt"! hei den Heer verzocht d kantore varfMr. ts te vorderen chuldigd is aan LKEN, wordt doen ten Sneek. ELK ENPa\hlig. Amersfoort, 6 Maart 1895. den boekhandelaar O. J. SLot- Louner kan een jongmensch van neliea. geplaatst worden, handel, uitgev Kennis jijSr moderne talen gewenscht, den boek en het opgeleid, hand- Onder hartelijke dankbe- tuiging voor de gunst en hel vei trouwen van zoovele geachte ingeze tenen ruim 25.~jaar genoten, bericht ondergeteekegfae, dat riij zijne Sokilders- zuak heeft overgedaan aan den heer J Marlet, wién hij gerust niet alleen aan zijne begunstigers maar ook aan alle ingezetene® durft aan te Üevelen. Hoogachtend U0(|. dy. Dienaar OERS Amersfoort. --Dankbaar voor bovenstaan- de^-adverteny^ van^jlen heer Sf. llroers, de'&l-vk ^aan alle pigezete- nen mede, dat ik mij gevestigd ttieb als Huig- en Rijtuigschilder eh Ka- uierbehnnger. Door eene nettk bedie ning hoop ik het verrtouwen vaq velen te verwerven. Hoogachtend UEd. dw. Dienaar J. MARLET Arnhemsche Straat A. 40 Amersfoort. te geven door w eenige Onderofficieren van het/garnizoen met welwillende medewerking van liet Strnfina zipkkorps van liet de Re^meWt Infanterie DIRECTEUR DE HEEWK G VAN AKEN, ten voordeele van c/L Vereeniging tot ondersteuning van Hulpbehoevende Oud strijders die vóór Me u>(\yan f877 zijn gepensioneerd enghunne\}Veduujen en Weezen OP in de yincertzaal der Sorim&it A M IC I T 1 A. Aanvang 8 uur precies. r ij le tang O.l Entré/per persoon i I 2e rang 0.5< aatsen zijn a f0 cents te besprek- ken óp den dag der uitvoering bij den Kastelein der Sociëteit van f03 uur. fLeidschestraat.55, Amsterdam, I is Alken Maain^kS, Woensdag I en Vrijdag^van lOf—5'/, uur, b/d. Hëëb' BILDERBLEK, Lange- straat 22, Amersfoort, te spreken I voor Tandheelkunde, knnst- tanden en gebitten. y Operation zonder pfjn. Bij hijr a.s. voorjaar Öeveelt zich de FIRllli TH1ES beleef)) aan tot het bijvullen van beddengoed, het vernicinMjg^nt'lfuiatfbsseD, en het repareeren van alle Vmogelijke beddenartikelen. w

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2