Nieuws- en Advertentieblad MIIUW UTRECHT en GELDERLAND TWEE ZOMERS. !\o. 21. Woensdag 13 Maart 1895, Vier-en-twintigste jaargang. verschijnt woensdag en zaterdag. BINNENLAND. Plaatselijke berichten F euilleton. COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 Ui aan den f 1.Franco per po9t door het geheel e Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G, J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40; iedere regel n)eer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend r.rootc letters en vignetten naar plaatsruimte. De Amsterdamsche Courant schrijft over de Influenza: Sedert lange jaren is de influenza een gevreesde wintergast in Europa Toen voor ongeveer 65 jaren de cho lera voor het eerst uit Achter-Indië naar ons kwam overwaaien, en duizenden dood neervielen voor hare macht, heeft iemand gesproken van een scandalum Medicorum (een geneeskundig schandaal), zegt het Berl. Tagéblalten liet was inderdaad een schandaal, dat de op hun wetenschap zoo trotsche Europeesche artsen mei dien boozen indringer niets wisten aan te vangen. Radeloos stonden ze tegenover het feit, dat de geneeskunde zonder macht was tegenover die verwoestende ziekte. Tientallen ven jaren heeft het geduurd, voor meD het wezen dezer ziekte goed erkende, en zelfs toen deze groote slag was geslagen en de krankheidsbacil was gevonden, bleef het raadsel der ge nezing nog even goed onopgelost. Het ziet er eigenlijk precies zoo uit met de influenza. Zij draagt als de cho lera een vreemden naam, aanduidende haar vreemden oorsprong; zij bleef ook een raadsel en men zou evengoed het een «schandaal" kunnen noemen, dat de geneeskundige wetenschap, zoo hoog als tij staat in dezen tijd, nog altijd dit raadsel onopgelost moest laten. Het is een geluk voor de menschheid dat deze influenza meer gelijkt op een ruiterbende, die een woesten tocht doet door de landen, dan op een leger, dat langzaam voortrukt en hier en daar maanden lang zijn tenten opslaat. Maar ook zulk een ruiterbende kan zware ver woestingen aanrichten. In betrekkelijk korten tijd doorloopt de influenza groote afstanden en overal laat zij de sporen harer aanwezigheid achter. Over 't ge heel is zij geen verwoestende geesel voor een land, zooals vroeger de pest, zooals later de cholera, maar zij is toch een zwaar diukkend kwaad. En men moet naar waarheid bekennen, dat men, in spijt van alle bemoeiingen, nog niet recht weet, hoe men haar moet aanpakken. Wetenschappelijke mannen belijden niets bepaald te weten over de bron van het ontstaan dezer ziekte, een Engel- sche dame wil beweren, dat het de on begraven lijken zijn, gevallen in Oost- Azië door den Chineesch-Japanschen oor log en wier verderfelijke uitwasemingen de langdurige Oostewind hierheen voert, doch dat schijnt een belachelijke ver onderstelling. Tot nog toe maakt de influenza de scherpzinnigste diagnose der artsen te schande, door haar optreden onder de meest verscheiden verschijnse len. En het leelijkste is, dat eerst als de eigenlijke krankheid voorbij is, nog erger gevolgen zich laten gelden en het verloop der herstelling tegenhouden. Het is of voor zoo'n armer., beterenden zieke overal voetangels en klemmen liggen. Het schijnt zeker, dat er geen genees middel is tegen de influenza! Maar wel zjjn er van den anderen kant allerlei voorzorgsmaatregelen, die volstrekt niet zonder waarde zijn, en die men niet on gestraft kan nalaten. t Dadelijk in bed I" zoo spoedig men de eerste duidelijke kenteekenen der ziekte bespeurt, als krach teloosheid, hoofdpijn, lendenpijn, koort sigheid, en tin led blijvenMet dit geneesmiddel om het zoo te noemen zal men veel uitrichten, en als men zich bovendien, niet alleen gedurende de ziekte, maar ook eenigen tijd daarna, aan een dieet in eten en drinken onderwerpt, zal hei gevolg nog grooter zijn. Vooral de maag en andere vei teringsorganen niet overladen, niet veel en vooral geen prikkelbare spijzen gebruiken, in een matig verwarmde kamer blijven, waar echter de frissche lucht vrij kan loe- stroomen, dal is de beste taktiek, waardoor men de aanvallen der influenza gevaarloos maakt. Vooral moet men zich wachten om op eigen hand geneesmiddelen te nemen als antipyrine, antifebrine, phanacetine, es hoe al die nieuwe middelen meer heeten, die alleen aan de hand van den dokter met goed gevolg aangewend kunnen worden, maar waarmee de meeste men- schen tegenwoordig op een even ver trouwden voet staan als met parfums bijv.! Men Vergete niet dat deze medicijnen volstrekt niet zonder uit werking zijn op de zenuwen. Veel raad zamer wordt hel geoordeeld gedurende de ziekte nu en dan een glas goeden rooden Bordeaux-wijn te drinken, die trouwens nog niet eens goed is voor allen. Vooral komt het er echter op aan in den tijd der herstelling, als het lichaam voor alle aandoeningen buitengewoon vatbaar is, de voorzichtigheid in eten en drinken en kleeding te betrachten. Meer te vreezen loch dan de influenza zelf, zijn de ziekten, die men zich door on voorzichtigheid berokkent na de doorge stane krankheid. Doch als men de een voudige voorzorgsmaaliegelen in acht neemt, wat betreft de voeding, frissche lucht, plotselinge overgangen van koude iu warmte, enz., is er inderdaad niet veel reden om zich erg bang te maken voor de influenza. Daarmede mogen al te angstige gemoederen zich kalmeeren en er tevens bij bedenken, dat de vrees heel vaak een ernstige aanleiding is voor een ziekte. In de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Wageningen werd naar aanleidinc van de in de Tweede Kamer gevallen beslissing in zake den Noord- Oosler-lokaal-spoorweg, voorgesteld bij de Regeering «teun te vragr voor- rien aanleg van een lokaalspoorweg Ede-Bar- neveld-Nijkerk. De kanier besloot zich in deze in verbinding te stellen met den ingenieur A. J. Krieger te Amersfoort, concessionaris van bedoelden lokaalspooi- weg. In de maanden Juli en Augustus e.k. zal een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de cadettenschool te Alkmaar. 1. Voor dit examen werden openge steld: a. 27 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 22 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den uienst in Nederl. Indië; 2. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen, behooren de kennisgeving daarian in dier voege in te zenden, dat zjj vóór 1 Juni 1895 aan het Departement van Ootlog ontvangen wordt. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de St.-Ct. No. 60. Naar meri verneemt, zal weldra een ontwerp van wet tot instelling van Kamers van Arbeid liet Departement van Justitie verlaten. Men schijnt bij de samenstelling van dit ontwerp de Belgi sche wet tot voorbeeld te hebben gekozen. Het ontwerp is verdeeld in zeven para grafen, die achtereenvolgens behandelen 1. De samenstelling en weikkrtng. 2 De leden. 3. De kiezers. 4. De afdeelineen. 5. Het bestuur der Kamers. 6. De ge schillen. 7. De vergaderingen der Kamers en der afdeelingen; terwijl algemeene bepalingen het ontweip, dat uit ruim 40 artikelen bestaat, besluiten. De begrafenis eener «prinses". Met alle pracht en praal is, geljjk reeds korleljjk gemeld, het stoffelijk overschot van de kleine «prinses" Pauline Musters, welk wonderkind, gelijk men weet, in Amerika is overleden, te Ossendrecht ter aarde besteld. Het lijkje, vooraf gebalsemd, was vet- vat in drie kisten, een bronzen zonder deksel, daarom heen een lichtblauw flu- weelen met zilveren handvatsels en eene eikenhouten kist. Het wonderkind, dal door de glazen deksel zichtbaar is, was gekleed in hemelsblauwe zijde, met gouden kroou, versierd met diamanten en granaten en was drie dagen voor belangstellenden te zien. De toeloop was overgroot. Vele aanzienlijke personen, waaronder zelfs uit Antwerpen en Brussel, legden kostbare kransen neer. De afdeeling «Amersfoort" van den Nederlandschen Bond van Oud-onder- oflicieren houdt a. s. Woensdagavond om 7 uur in De Arend een huishoude lijke vergadering met dames. Onder zeer vele blijken van belang stelling mocht de heer C. Vlaanderen Az., inspecteur van den weg bij de H. IJ. S. M., den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij die maatschappij in dienst trad. Zoowel van de directie der maatschappij als van de opzichters en oud-opzichters en de overige beambten ontving hij tal van stoffelijke blijken van waardeering. Donderdag j.l. gaven eenige onder officieren van het garnizoen Amersfoort met welwillende medewerking van het muziekkorps van liet 5e Regiment Infan terie, in de concertzaal der Sociëteit Amicitia" alhier, eene «Soirée musicale et amusante." Het progamma bevatte eenige muziek stukken, afgewisseld door komische voor drachten, zang, gymnastische staaf- en keuroefeninger. en tot slot een komedie stukje. De uitvoerenden kweten zich met veel lof van hunne geheel vrijwillige taak, en mochten telkenmale luide bijvalsbetui gingen inoogsten. De opbrengst strekte ten voordeele der „Vereeniging tot ondersteuning van onderofficieren en minderen, die vóór de desbetreffende wet van 1877 zijn gepen- sior.neerd." Te oordeelen naar de opkomst van liet publiek, zou het loon van hen, die zich voor genoemde uitvoering had den beschikbaar gesteld, gering zijn, en het beoogde doel dus niet, of slechts ten deele worden bereikt. Toch wijst de netto - opbrengst een bedrag aan van f 18/.welk verblijdend cijfer kon worden verkregen door de bijdragen der militaire canlines alhier (totaal f120. waarvoor onderofficieren en minderen van de alhier in garnizoen zijnde wapens, viije toegang hadden op de groote repe titie, welke genoemde uitvoering vooraf ging, alsook door de groote welwillend heid door H.H. uitgevers, drukkers en leveranciers hier ter stede aan den dag gelegd. Een woord van lef en dank aan allen, die hunne vrije uren geheel I elangeloos aan genoemd soirée hebben gewijd onder wie in de eerste plaats Adjudant onderofficier-vaandeldrager Kiepe moge hier een plaats vinden, en de hoop mag worden uitgesproken, dat bij eene vol gende gelijksoortige gelegenheid, het pu bliek door eene betere opkomst blijk moge geven van zijne ingenomenheid, zoowel met het beoogde doel, als met het streven van hen, uie dat doel trach ten te bereiken. Voortaan zal op eiken derden Maan dag van de maanden Maart, Juni, Sep tember en December telkens des mid dags ten 3 ure, in het lokaal gelegen aan de Breedestraat wijk F no. 133, ge legenheid worden gegeven tot kostelooze inenting. Door den heer D. Prins is aan het dagelijksch bestuur vergunning gevraagd UIT HET ENGELSCH DOOR 1 H De schoone zomerdag was ten einde. De lage heuvelen gloeiden nog in hat Westen, maar schemering had de vallei omgeven, en op het eenzame strand waar de beide broeders heen en weder liepen, vielen de eerste stralen der opkomende maan, die wederom een schoonen dag voorspelde. «Een goed voorteeken voor ons scheiden, Jack," zeide de oudste broeder, terwijl hij stil stond om het zilveren maanlicht te beschouwen dat op de blauwe wateren danste. De toegesprokene zuchtte. «Hoe dikwijls heb ik aan huis denkende, insgelijks naar de maan gestaard terwijl zij boven de zee op kwam," zeide hij. «Ik wenschte wel «Wat, oude jongen?" Jack lachte, en terwijl hjj zijne pet afnam woelde hjj met de hand door zijn donker krullend haar. «O, zoo veel. Gij zijt maar een ge luksvogel, Arthur, dat ge altijd zoo in Engeland blijven kunt. Ik zou wel willen dat Iridië wat dichter bij ware, of dat iemand vleugelen kon uitvinden." Zij wandelden gedurende eenige oogen- blikken zwijgend voort, terwijl de maan in hare volle pracht opkwam, en eene nieuwe schoonheid aan de zee en aan het strand verleende. «Ik wenschte wel dat ge niet zoo ver weg gingt; ik vrees dat ge eene verkeerde keuze gedaan hebt, Jack." «Neen, neen dat geloof ik niet. Het oude Berseker bloed vloeit door mijn aderen; ik zou mij nooit aan een kalm engelsch leven kunnen gewennen. Mis schien zult gij in uwe stille pastorie meer oprecht geluk smaken, maar nooit dat woeste genot dat ik op mijn reizen on dervonden heb." «En toch wenschte ik dat ge nu bij ons kond blijven. Misschien vergis ik mij, Jack, maar het komt mij voor als of ge meer dan ooit te voren aan ons oude huis gehecht zijt." Een donkere blos overtoog Jacks ge bronsd gelaat. «Het zal deze keer ook zoo lang duren voor ik u allen terug zie," antwoordde hij. «Tien jaren wie weet wat er in dien tijd gebeurt! Zeg eens, Arthur?" «Ja, Jack." «Hebt ge er wel eens aan gedacht te trouwen 1" Zijn broeder bloosde als een jong meisje, toen hij haastig antwoordde. «Men verwacht nu eenmaal van een dominé dat hij trouwen zal, zoo als ge weet." »N'u scheep mij van avond niet met zulk een antwoord af. Kom, vertel mij eens alles Ik heb ook iets te beken nen, maar uw vertrouwen zal het mijne versterken." Arthur sloeg met zijn stok de keistee- nen weg, terwijl zijn schoon gelaat nog steeds bloosde. «Een man van uw doorzicht had het al lang moeten raden, Jack. Hoe zoudt ge het vinden zoo Alice Torbes uwe zuster werd?" Arthur zag zijn broeder niet aan terwijl hij sprak en bespeurde dus ook niet de verandering die het vroolijke, jeugdige gelaat naast hem overtoog. De blos op Jacks gelaat maakte plaats voor een doodelijk wit, en zijn oogen dwaalden over de zee, met een hopeloozen, pijnlij ken blik, die niets scheen te zien van de schoonheid die voor hein lag uitgespreid. «Houdt ge niet van haar, Jack vroeg zijn broeder ten hoogste verwonderd over zijn stilzwijgen. «Ja wel, heel veel," Jack deed moeite om te spreken «zij zal eene modelvrouw vuor een dominé wezen. Hoe vind zij dat vooruitzicht?" «Ik heb het haar nog niet gevraagd; maar ik hoop «Wat is het hier koud! Laat ons naar binnen gaan, beste jongen." «Maar ge moet mij nu ook nog eene bekentenis doen, Jack." «O, daar is geen haast meè! Ik zal ze u geschreven en verzegeld uit lnaië zenden." «Ik had liever dat ge ze mij nu deedt." «Nu niet. Uwe poëtische ontboezeming heeft de mijne geheel bedorven." En de verdere vragen van zijn broeder lachend ontwijkende, richtte Jack zijn schreden naar de pastorie. Zij was op eenige ellen afslands van het strand ge legen een lief, landelijk huisje, met een grooten tuin, en omringt door gioene weiden. De broeders waren daar geboren, en Arthur had nauwelijks een ander te huis gekend dan hel stille dorpje aan zee. Zijn vader was daar al sedert vijf tig jaar piedikant geweest, eri toen hij stierf had de «heer van het dorp" hem de open gekomen betrekking geschonken, die hij al gedurende de laatste levens dagen zijns vaders vervuld had. Jack was een civiel ingenieur, en had, ofschoon hij nog jong was, ai menigmaal in den vreemde zijn diensten bewezen. Hij ging r.u naar Indië, om eenig werk, lu:m door het goevernemenl opgedragen, te verrichten en zou tien jaar blijven. De laatste maanden had hij in de pastorie doorgebracht, en leerde daar Alice Torbes lief krijgen, die het speelkameraadje der broeders geweest was, sedert zij te ramen bergjes van zand aan het strand gemaakt hadden. Zij was de dochter eener verre bloedverwante van Mrs. Barh im, en had als eene zeer jonge wees, een gelukkig tehuis op de pastorie gevonden. Het theegoed was in de woonkamer klaar gezet, en op de tafel stonden bloemen, wier bladeren nog glinsterden van de tranen, die uit lieve, blauwe oogen daarop gevallen waren. De lamp brandde en de kamer zag er recht gezellig uit door de toebereidselen die, hoewel met droe vig gestemde harten, voor dit afscheids feestje waren gemaakt. «Dacht gij dat wij verdwaald waren, moeder?" vroeg Jack met koortsachtige opgewondenheid. «Arthur en ik hebben de belangen van het volk besproken." «Ge zult nu zeker wel gmag thee willen hebben. Wilt ge eens voor mij bellen Jack ging aan de tafel zitten en speelde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1