Gemengd Nieuws. BUITENLAND. tot uitbreiding zijner brood bakkerij, ge legen aan den Hof wijk F. no. 341. Door P. M. Houbaeris aan B. en W. vergunning verzocht tot het oprichten eener droogerij van sigaren aan den Zuid singel in het perceel A no. 265. Door B. en W. is aan H. J. Morre vergunning verleend lot het oprichten eener varkensslachterij en rookerij in het perceel gelegen aan het Bloemendal wijk D no. 105. De tot Luitenant Kolonel bij het 5e Regiment infanterie benoemden Majoor Van Essen, heeft het commando over het 3e bataljon, alhier in garnizoen, aan vaard. De kapitein D. J. Heinsius is door den Minister van Oorlog benoemd tot Directeur van den cursus bij het 5e Re giment infanterie. De kapitein A. J. Ebeling, is door den inspecteur van het militair onderwijs, benoemd tot plaatsvervangend Directeur van den cursus. De tot kapitein bij het 5e Regi ment infanterie benoemden ie luitenant F. A. Nieuwenhuis, heeft het commando over de 4e compagnie 3e bataljon, alhier in garnizoen, aanvaard. Aan den geper.sionneerden sergeant J. van Bellen, behoorende tot het 5e Regiment infanterie, werkzaam als schrij ver op het bureel van den inspecteur der infanterie, is de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst toegekend. De soldaat C. Hammer van het 5e Regiment infanterie wordt werkzaam gesteld als oppasser bij het Rijkspost- duivenstation, gevestigd op de terreinen van het genootschap »Natura Artis Ma- gistra" te Amsterdam. Bij het gehouden examen voor on derofficieren van het 5e Regiment infan terie, die den cursus hebben gevolgd van adspiranten om ingeval van mobi lisatie een luitenantsplaats te vervullen, zijn geslaagd Sergeantmujoors B. J. Jonker en H. W. Friedli, sergeanten P. de JoDg, C. A. van Doorn, F. A. Toonen, C. J. Renes, H. Graansma, M. F. P. Christen, en P. Haaksma, benevens de fouriers F. W. J. Sijbel, G. Veldman en A. C. van den Boom. By het gehouden examen voor on derofficieren van het 5e Regiment infan terie die den cursus hebben gevolgd voor sergeant-majoor-administrateur, zijn ge slaagd: Sergeant-majoors titulair A. J. Scholte, T. F. J Zwaga en J. W. Harthoorn, Sergeanten J. van Dormolen, C. Bvuens en F. de Boer, alsmede de fouriers C. A. van der Horst en J. C. Bruns. De bij het West-Indisch leger ge detacheerde 2e luit. der inf. J. A. Keeman is bestemd voor de landmacht in Suriname. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van het publiek, dat de voorwaarden, waaronder een of meer localen van het voormalig schoolgebouw in de Koestraat aan parti culieren en vereenigir.gen, tegen betaling van recognitiën, kunnen worden in ge bruik gegeven, ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort: Ulrich, Amsterdam. Van Woudenberg. Alblas, Buitenland. G. Kausen, Eilendorf. op afgetrokken wijze met de kopjes. «Ik hoop dat ge beter croquet zult spelen, wanneer ik terug kom, Alice," zeide hij, terwijl hij glimlachend opzag tot het kleine nette ding dat tegenover hem zat, en dat haar oogen strak op eenig handwerk gericht hield. «Ik zal mijn best doen," antwoordde een zwak stemmetje. Jack maakte nog eenige opmerkingen op denzelfden vrooljjken toon, maar ein delijk begaf hem zijne stem toen hij zijr.e moeder aanzag. Er heerschte gedurende een geruimen tijd stilte in de kamer, tot dat de meid het kokende theewater binnen bracht. Jack sprong op om zijne moeder te helpen. Groote tranen stonden in zijn oogen, doch hij drong ze moedig terug. »Kom, Alice, kijk eens opl Wees nu niet zoo treurig ge zult nu spoedig van uw plaaggeest ontslagen zijn," zeide hij, terwijl hij haar een kopje thee over reikte. «Arthur, geef mij dat gebak eens aan. Kom, beste meid, geef mij nu eens een goed voorbeeld." Zij zag hem door haar ttanen glim lachend aan, en nam een stuk van de taart, doch het bleef onaangeroerd op haar bord liggen. «Wel beschouwd is het zoo heel lang niet, moedertje," ging Jack voort 348ste gTAATS-IiOTKRIJ. Eerste klasse. Trekking van 11 en 12 Maart. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 271 (in 'k, J/.o en Prijzen van f 400 op No. 16804 (in '/io en s/,0). Pr ij zen van f 20. 222 2646 2667 8289 9466 9469 12614 12649 12698 15276 152»7 15293 15299 15312 15874 158b9 15911 15918 15931 16752 16771 16796 en 16850. Te zamen 25 prijzen. Loten zyn nog verkrijgbaar. Hoogland. Als een bijzonderheid verdient melding dat de ganzenvanger W. Ramselaar een zwaan heeft gevangen ter zwaarte van 9 Kilo Daar deze vogels moeilijk zijn te bemachtigen, mag dit een zeldzaamheid genoemd worden. DeJapansche regeering blijft bij haar voornemen, om ernstige vredesonder handelingen met China aan te knoopen. Ook de Chineesche regeering begint meer en meer tot het inzicht te komen, dat zij niets betera kan doen dan vrede te sluiten. De kansen beginnen derhalve te vermeerderen, dat spoedig een einde zal komen aan den bloedigen oorlog. lntuschen zitten de Japanners niet stil. Volgens de berichten uit Yokohama is generaal Nodzu, de commandant der Japansche troepen in Mandschoerije, die nu New-Chang en de haven Kinchow hebben bezet, voornemens om zoo spoe dig mogelijk den marsch naar Moekden voort te zetten. Waarschijnlijk zal evenwel reeds een wapenstilstand tot stand zjjn gekomen, voordal de Japansche generaal het Mekka der Chineezen heeft bereikt. Hoewel de weg naar Moekden nu geheel vrij is, is toch de afstand van New-chang naar deze plaats zoo groot, dat het nog ge- ruimen tjjd moet duren, vooriat de Ja panners haar kunnen bereiken. Li-Hung-Chang is nog te Tientsin. Het vertrek van den onderhandelaar onder vond vertr ging, omdat de Peiho-rivier nog bevroren is. Aldus wordt uit Peking aan den New-York Herald gemeld. De correspondent die dit meldt, voegt er bij, dat do verovering van New-chang te Pe king grooten indruk heeft gemaakt. De keizer is nu meer dan ooit geneitd vrede te sluiten. De kansen, dat de vrede spoedig zal hersteld worden, zijn derhalve zeer gunstig. De Duitsche Rijksdag-commissie voor de Vmsturz Vorlage heeft nu artikel 130 der voordracht (dat, waarop de be faamde Godloochenaarsamendementen van het Centrum waren ingediend) met algemeene stemmen verworpen. Het was nameljjk door allerlei aanvullingen en vei beleringen dermate veranderd, dat het voor geen enkele partij, ook niet voor de regeering, meer aannemelijk was. Men acht de voordracht hierom even wel nog niet verloren. Bij de tweede lezing wordt het artikel allicht hersteld. In een te Leipzig gehouden vejadering van boekhandelaren, waarop ook Profes soren der Hoogeschool genoodigd waren, is eene motie aangenomen, waarin tegen de vrijheidbeperkende bepalingen van het t/msfurz-wetsontwerp wordt gepro testeerd. «Verloren achten wij den Staat", zoo wordt daarin gezegd, «die geen critiek van vrije mannen meer wil verdragen. Verloren achten wjj de Kerk, die niet «maar tien zomers. Als het er dertig waren zou ik mij uw bedroefd gezicht kunnen begrijpen. Kijk nu toch niet zoo treurig. Wees gerust, wij zullen elka&r weèrzien." «Ik vertrouw van in den hemel, als het niet op deze aarde wezen zal," ant woordde zijne moeder zacht. «Maar eerst hopen wij op deze aarde," zeide Arthur, die nauwelijks in staat was om te spreken. Het was een treurig bijeenzijn, niette genstaande een ieder zijn best deed om opgeruimd te schijnen. De bijna onaan geroerde lekkemjjen werden weggenomen en de tafel opgeruimd; maar zij bleven niettemin op hunne plaats zitten, als wilden zij niet weten dat de laatste ge meenschappelijke maaltijd genoten was. Arthur werd echter kort daarna geroepen voor de eene of andere parochiale zaak. Mrs. Barham ging naar boven om voor de twintigste maal te zien of er niets bij het inpakken vergeten was. Jack stond op, en liep met haastige schreden de kamer op en neder, terwijl hij nu en dun stil stond om dat lieve kopje te aanschouwen, dat, als eene geknakte bloem gebogen was. Hij ging naar haar toe en legde zacht zjjne hand op haar schoon blond baar. «Alice, zing nog eeDS iets voor my. in zichzelve de kracht vind tot het over winnen van andere levensbeschouwingen. Waardeloos achten wij een godsdienst die door bedreigingen met gevangenisstraf en boeten voor het vulk in stand ge houden moet worden. «Heilloos voor ons volk zal iedere wet zijn, welke de viijheid van onderwijs der hooeescholen, de vrijmoedige critiek van staats- en maatschappelijke instellingen, het openhartig uiten van meeningen in wojrd en geschrift belemmert en belet. «Aan zulk een wet moge thans en immer de goedkeuring der Volksvertegen woordiging worden ontzegd". In de eerste helft van Augustus, na de opening van het Noord-Oostzee k maal, gaat de Keizer weder op reis. Omstreeks 3 Augustus zou Z.M. naar Nederland, en van daar naar Engeland willen gaan. e Te Londen blijven nog steeds de ge ruchten aan de orde, dat Lord Rosebery, de minister-president zal aftreden. Wat van deze praatjes inderdaad werkelyk aan is, moet nog blijken, maar toch wordt liet in politieke kringen niet onwaar schijnlijk geacht, dat de Premier zal af treden. Lord Rosebery is, naar men weet, aanretast dool de influenza. Deze ziekte heeft den minister dermate verzwakt, dat zijne geneesheeren hem hebben aange raden, eeuigen tijd rust te houden. Dat is een feit, maar de tegenstanders van den minister hebben daaruit de conclusie getrokken, dat de minister zjjn post zal verlaten. Dit is echter nog niet zeker. Alleen is het zeker, dat de premier weldra naar het zuiden zal vertrekken, ten einde daar, tot herstel van gezondheid, eenige maan den door te brengen. Gisteren begaf Lord Rosebery zich naar Windsor, ton einde daar een onderhoud te hebben met Koningin Victoria. Wat daar is besloten is nog niet bekend. De Daily News deelt mede, dat Lord Rosebery zich naar Windsor beg.f, op uitdiukkelijk verlangen van de koningin. Koningin Victoria wenschte een onder houd te hebben met den minister over den politieken toestand, voordat hij de reis naar het Zuiden aanvaaidde. Waar schijnlijk zal dei halve Lord Rosebery nog wel zoo spoedig niet besluiten om zijn post te verlaten. Spanje heeft weer moeilijkheden op Cuba. De bewoners van dit schoone eiland, de «patel der Antillen," verlangen meerdere zelfstandigheden, eene soort van Home Rulegelijk de Ieren die wen- schen. Nu is de tegenwoordige Spaan- sche minister van koloniën, de heer Abarzuza, niet ongenegen, om die wen- schen tot op zekere hoogte te bevredigen, maar de Cubanen schijnen weinig geduld te hebben, en zoo is er dan op het eiland een oproer uitgebroken, dat ten doel heeft om Cuba geheel onafhankelijk te maken. De Spaansche regeering heeft thans bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij zij een onbepeikt krediet vraagt, teneindede maatregelen te kunnen nemen, die tot het herstellen der rust op het eiland noodig zullen zijn. Overigens luiden de tijdingen te Madrid ontvangen, gunstig. De troepen der regee ring blijven aan de winnende hand en de kans vermeerdert, dat het hun zal gelukken, de revolutionaire beweging meester te worden. De benden der op standelingen zijn in verschillende pro vinciën verspreid. De samenzwering werd ontdekt, voordat de leiders zich konden vereenigen en een algemeenen opstand org iniseeren. Vandaar dat de Spaansche gouverneur in staat is deze benden ach tereenvolgens uiteen te drijven. Toch is de Spaansche regeering voor nemens het advies van maarschalk Mar tinez Campos te volgen en de troepen op het eiland Cuba aanmerkelijk te ver sterken. Het uitbreken van deze bewe ging heeft de regeeiing gewaarschuwd. Er zullen nu maatregelen worden geno- Zij stond op, ging naar de piano, en doorbladerde hare muziek. «Neen, daaruit niet. Zing eens: «Tra nen, ydele tranen I" Zy sloeg met bevende vingeren eenige akkoorden aan, en hare stem was als door tranen verstikt toen zij zong: «Terwijl ik mij herinner, De dagen van weleer." Zij worstelde het eerste couplet door, maar bij het tweede ontzonk haar al hare kracht, en haar handen voor het gelaat slaande, barstte zij in tranen uit. Jack beschouwde haar met een smarle- lijken blik hij stond op het punt om baar in zijn armen te sluiten, haar met hartstochtelijke woorden van liefde te troosten en de tranen van haar lief ge zichtje weg te kussen. Hij gunde zich echter der. tijd niet om aan deze ver leiding toe te geven, want hij ging naai het venster schoof de gordijnen weg, om naar het heldere, kalme maanlicht te zien. Die nachtelijke vrede viel als balsem in zijne ziel en versterkte en vertroostte hem. De fonkelende sterren schitterden als zoovele hemeloogen, en in elke licht st aal scheen hij de woorden te lezen «Wees sterk wees sterk!" Na verloop van eenige oogenblikken men, om het streven der autonomisten voor goed te onderdrukken. Volgens een telegram, door de New- York Herald ontvangen uit Tampa (Flo rida), is daar het gerucht vei spreid, dat de opstandelingen op het eiland Cuba zich hebben meester gemaakt van de stad Vinales, dertig mijlen ten westen van de hoofdstad Havana gelegen. De opstandelingen die een groot gedeelte van het garnizoen over de kling joegen, maakten zich meester van een grooten voorraad ammunitie. Uit Madrid wordt over deze overwin ning der autonomisten nog niets gemeld. a De politieke toestand in Bulgarije wordt gunstiger. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Sofia deelt mede, dat Zan- koff, de bekende leider van de Russisch- gezinde partij, reeds het vruchtelooze heeft ingezien van zijn pogingen, om Rus- lands invloed in Bulgarije te herstellen. Vorst Ferdinand, die aanvankelijk neiging betoonde om met Zaukoff gemeene zaak te maken, durft niet verder gaan in deze richting, nu het duidelijk is gebleken, dat de meerderheid der Bulgaren niets van een dergelijke schikking wil weten. De proef op de som was de uitslag der ver kiezingen voor de Sobranje, waarbij nóch Zankoff nóch Stambuloff een zetel kon veroveren. Zankoff heeft nu zijne koffers reeds gepakt en zal dezer dagen naar St. Pe- zersburg terugkeeren. Naar men zegt, zal de ondervoorzitter der Sobranje, Da- ueff, den partijleider bij deze reis ver gezellen. Waarschijnlijk staat deze reis in verband met de verzoening tusschen Czaar Nicolaas en vorst Ferdinand, waar over onlangs reeds zooveel is gesproken. Voor! opia blijft de kans voor eene verzoening tusschen Rusland en Bulgarije nog gering. Ten minste de Bulgaarsche minister-president Stoïloff, die nog te Weenen vertoeft, ten einde met de Oos- lenrijksche regeering te onderhandelen over de quaestie der invoeri echten, poogde te verceefs een onderhoud te verkrijgen met prins Lobanoff, den Russischen ge zant aldaar, die nu als minister van bui- tenlandsche zaken, de taak van den heer Von Giers heeft annvaard. Prins Lobanoff had geen lust, om den Bulgaarschen minister te ontvangen, blijkbaar omdat hij den tijd voor eene verzoening nog niet gekomen achtte. Oeneraal Vetter. Naar het Haagsche Dagbl. verneemt, Z'd generaal Vetter, na ingang van zijn verlof 15 Maart eenigen tijd de gast wezen van den Gouverneur-Generaal 26 Maart of 3 April vertrekt hij naur Europa. Te Genua verlaat hij de mail boot, om een tocht van vier weken door Italië en waarschijnlijk ook door een deel van Zwitserland te maken. Tegen of in 't begin van Juni wordt hij hier te lande verwacht. De trots van liet dorp. Geheel Hongarije rust zich uit om het duizendjarig bestaan van het Rijk te vieren met een groote tentoonstelling. Ook het kleine dorp P. zal daaraan mee doen. Vol geestdrift heeft een commissie na lange beraadslaging besloten een fotografie in te zenden van een mooien stier, den trots der gemeente. Zuivert sneeuw de luelit? Een ontleding van gesmolten sneeuw van een onbetreden plek in het midden van Londen heeft volgens de «Chemical News" den volgenden uitslag geleverd vaste stoffen 17.32; minerale stoffen 0.25 koolverbindingen 11.07; vrije ammonia 4.65 en albuminoid ammonia 6.50. Dit heeft aanleiding gegeven tot de opmer king, dat het sneeuwen niet alleen goed is voor den landbouw, maar ook uit een kwam Alice bij hem; haar oogen waren rood en gezwollen, doch zij schreide niet meer. «Wees niet boos op mij," zeide zy smeekend. «Ik kon het niet helpen." Hy nam haar heide handen in de zijne. «Waren die'tranen voor mij, zusje?" Verbeeldde hij het zich, of betrok werke lijk het lieve gezichtje? «O, ik wenschte wel dat gij niet heen- gingt," zeide zij op zachten toor.. «Werschen helpen niet in deze wreede wereld, en ge zult wel spoedig leeren om zonder my gelukkig te zijn." Haar blauwe oogen zagen hem verwijlend aan. «Ja, dat is zoo, mijne kleine Alice. Uwe vroolijke natuur is niet gemaakt om lang te treuren. Kom, ge moet mij nu een beetje troosten. Ik ben waarlijk wel de persoon die het meeste beklaagd dient te worden. Droog uw oogen af, ze zien er uit als verdronken vergeet- mij-nietjes." Hij veegde lachende de tranen met een zakdoek af en bracht haar naar de piano. «Kom, beproef hel nu nog eens maar niet meer dat treu rige lied." Doch zij ging achteruit. «Ik geloof dat tante mij noodig heeft," zeide zij; en de hand ootloopende die haar zeker zou hebben terug gehouden, vloog zy naar boven." hygiënisch oogpunt, daar het de lucht zuivert. «Het eerste kan mogelijk zijn, zegt «The Lancet", daar sneeuw blijkbaar ammonia medevoert, die dus den grond een weinig kan verbeteren, hoewel deze onzuiverheden waarschijnlijk alleen in de lucht in steden voorkomen. Maar twij felen moet men aan de juistheid van de tweede veronderstelling, daar het sneeu wen juist gevolgd is door een nieuw ernstig optreden van de influenza en een sterk toenemen der sterfte bij ziekten der ademhalingsorganen." In Rusland is, krachtens een Kei zerlijk besluit, de knoetstraf nu gedeel telijk afgeschaft, en wel voor kleine mis drijven, door boeren gepleegd, die tot dusver in dit opzicht geheel aan de ge nade van plaatselyke rechters waren overgeleverd. De Czaar nam dat besluit na het zien van statistieken, waaruit bleek, dat in de laatste tien jaar niet minder dan 3000 personen, voor het meerendeel schuldig aan kleine diefstallen van landbouwproduc ten, gestorven waren tengevolge van sla gen met den knoet. Hoogte der halzen. In Amerika verrijzen thans hemel- hooge huizen van 12 en meer verdiepin gen. In Europa ia men minder verheven. Zoo is te Londen met 1 Januari van dit jaar een verordening in werking getreden, volgens welke geen huis hooger mag zijn dan 24 meter. In straten die minder dan 15 meter breed zijn, mag geen huis hooger zijn dan de breedte der straat. Dit steunt op de overweging, dat in het belang der gezondheid het licht in de beneden-verdiepingen niet te veel mag worden belemmerd, en ook om redenen van brandgevaar. In Frankrijk is in 1874 bepaald, dat in straten die geen 8 meter breed zijn, de huizen niet hooger mogen wezen dan 12 meter; is de straat breeder dan 10 meter, dan zijn huizen van 18 en 20 meter hoogte toegelaten. Negen en een half miljoen vergist Toen de Amerikaansche miljonnair James Gould den 2 Dec. 1892 gestorven was, betaalden zijn erfgenamen f 1.440.000 successierecht. Nu heeft echter de ambte naar Mac Clure ontdekt, dat de erfge namen zich f9.600.000 vergist hebben, want de heele erfenis bedroeg f194.243.976 en niet zooals vroeger geschat werd ruim 9'/, miljoen minder. Georg Gould, de oudste zoon, veilangt nu de kleinigheid van ruim 14 miljoen als schadevergoeding voor de persoonlijke diensten, die hij in liet belang van de minderjarige erfge namen door het beheer van het reuzen- vermogen zegt te hebben verleend. James Gould, die meer dan honderd malen miljonnair was, had een tragisch einde. Hij stierf van honger, omdat hij een maagziekte had welke hem belette te eten. Valsch bankpapier. Door een onder-inspecteur van politie is ten huize eener dame aan den Wes tersingel te Rotterdam, op haar verzoek, een valsch bankbiljet van f 100 in beslag genomen. Het bankbiljet was door haar ten postkantocr in betaling gegeven, doch ilaBr geweigerd, omdat men de echtheid in twijfel trok. Een boete-doening. MevrouwOp de 25sten van de vol gende maand zullen wij onze zilveren bruiloft vieren. Vind je niet, dat wij het gemeste kalf moeten slachten en onze buren er op vragen? Mijnheer: Het gemeste kalf slachten? Ik zie volstrekt niet in, dat dat onge lukkige beest moet boeten voor de stom miteit, die wij 25 jaar geleden begaan hebben. Jack zag haar ter nauwernood weder. Dadelijk na hel avondgebed begaf zij zich naar hare eigene kamer. De ande ren zaten in de woonkamer, en spraken op droevige toon over het aanstaande scheiden en het wederzien in ver verwij derde jaren. Het eene uur na het andere wei-rklcnk van den kerktoren, tot dat de blauwe dageiaad de zee bescheen en de kamer binnendrong. Jack blies de lamp uit en schoof de gordijnen weg. «Kom hier moeder Arthur!" De zee schitterde in het nieuw verre zen licht; de morgenster scheen nog aan 's hemels trans, en de horizont gloeide als eene pas ontlokene roos. «Over een uur ben ik vertrokken," zeide Jack met een diepen zucht. «Wanneer zullen wjj elkaór weèrzien?" Tier. jaren in een vreemd land door gebracht, tien jaren van strijd en verbor gen leed hadden het vuur van Jacks blik verdoofd, en hadden zijn vroolijk opgewekt humeur, dat de hem opgeleg- den last zoo moedig had gedragen, ter neèr gedrukt. Hij was niet langer een schoone jongeling, voor wien tien jaren op een geheel leven niets toescheen, maar een ernstig, bedaard man, wiens gelaat, door een donkeren baard omgeven, zjjn vroolijke trekken verloren had, die had den plaats gemaakt voor eene door lijden veredelde uitdrukking. (.Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2