Nieuwe modellen FBANSCHE CORSETTEN ontvangen, M. BINNENLAND. Plaatselijke berichten BUITENLAND. TiSi m mm worden. spelen. Men zegt zelfs, dat in den ver- schrikkelijken Barlholomeusnachl Karei IX biljart speelde. In 1610 zag men eerst het biljart op publieke plaatsen verschijnen, het was echter in Frankrijk een privilege, als men een biljart-huis mocht houden. De biljarten uit dien tjjd waren echter veel grooter dan de tegenwoordige. De tafel was met groen laken bekleed, terwijl de ballen van ivoor waren. De banden lieten echter veel te wenschen over, wat de buigzaamheid betreft, en bestonden gewoonlijk uit een opvulsel van veeren. De queuen, die of te lang of te kort wa ren, waren niet voorzien van een pom- merans, zoodat ook dit voor de spelers een groote hinderpaal was. In 18'27 voerde de Franschman Mengaud de pom- meraos in. Tegen 't einde van de 17de eeuw kwam het noble jeu de billard, zoouls men 't destijds noemde, meer en meer in zwang. Het houden van een speelhuis was echter aan bijzondere wetten gebonden. Men kan dit nagaan al men weet dat o. m. de volgende be palingen op 't reglement voorkwamen le. Zij, die aan het spel deelnemen, mo gen alleen volwassen mannen zijn; 2e. Andere spelen zijn in 't zelfde huis ten strengste verboden; 3e. Hel sluitingsuur is bepaald des zomers op 10 uur 's avonds en 's winters 9 uur; 4e. Op zon- en feestdagen is het spel verbod, n, evenals op de uren waarop godsdienstoefeningen worden gehouden. Deze drukkende be palingen waren oorzaak, dat niet ieder een van 't spel gebruik kon maken. Eerst na de Fransche revolutie, toen eenige bepalingen werden ingetrokken, weid het zeer algemeen, en weldra trof men niet alleen in de groote steden, maar ook op 't land de biljarts aan. Een tooneelbeld. Onlangs stierf in Parijs een dramatisch kunstenaar, Lemahan genaamd, die trou wens onder zijn kunstenaars-naam Paul Bonjour beter bekend is geworden en als humoristische zanger zeer gevierd werd. In het jaar 1846 had hij den moed zich alle tanden te laten uittrekken, en liet hij zich daarna een groot aantal valsche tanden maken. Een van deze gebitten gaf hem volkomen het aanzien van een ezel. Met een tweede geleek hij precies op een aap, een derde gaf hem het vooi komen van een bok. Een zijner geliefdste coupletten was een spot lied op de slagers en bij de voordracht van dit lied droeg hy tanden, die hem precies op een varken deden gelijken. Eigenlijk is voor zoo'n daad iets anders noodig dan tooneel-heldenmoed. Over het verblijf onzer Koninginnen in Engeland deelen de Engelsche bladen het volgende mede De Koninginnen worden einde April verwacht in Claremont Park, Esher, waar de Hertogin van Albany, de zuster van onze Koningin-Regentes, verblijf houdt. Zoodra Koningin Victoria van haar bui- tenlandsche reis terugkeert, gaan onze Koninginnen een paar dagen bij H. M logeeren. H.H. M.M. de Koninginnen zullen de wereldtentoonstelling le Amsterdam niet openen, doch bij deze plechtigheid vertegenwoordigd worden. Wel zullen zij de tentoonstelling in den loop der zomermaanden met HDr. bezoek vereeren. Ofschoon de Koninginnen te Nijme gen van 14 lot 20 Mei onder streng incognito zullen verblijven, wil men toch blijk geven dat dit bezoek op prijs wordt gesteld. De heer De Koning, voorzitter van »Nijmegen Vooruit," vereeniging tot van zinnelooze ijverzucht, zoodat de vorstin gedwongen was gewerden naar het hof van haar hertogelijken broeder de wijk te nemen. Dit ongelukkige huwelijk werd ontbonden. Van een tweede huwelijk wisten de wapenboeken der hoven niets te belichten. Wel sprak men van een imariage d'amour" met een wel is waar armen ridder van het hertogelijk hof, een speelgenoot uit de jeugd der prinses. Helaas, was deze, evenals de eerste echt, zooals men zeide, eene kinderlooze, maar ditmaal eene ge lukkige; zij zou echter niet lang duren. Op eene jachtpartij maakte de kogel van een onbekenden, maar minder behendigen schutter een einde aan het leven van den beminden gemaal der ongelukkige vorstin. De ontsteltenis van het hof, ja, van het gansche landje over dit treuiig geval moet buitengewoon geweest zijn. Men deed een streng onderzoek bij al degenen, die tot het jachtgevolg, hadden behoordredenen bestonden er genoeg, dat de volksstem dit ongeluk in verbard bracht met den gescheiden echtgenoot der prinses. Na het tweede rouwjaai verliet zij Duitschland en leeide daarop in Italië myn vader kennen. Van wien stamde nu Clarisse af, wanneer zij, 't geen nu eenmaal niet meer uit mijn hoofd wilde, de dochter dei vorstin was'? bevordering van het vreemdelingen-ver keer, heeft namelijk belangstellenden uit- genoodigd tot eene samenkomst in het hotel »Place Royale, ten einde te bespre ken wat tijdens dat bezoek kan worden gedaan, De Eerste Kamer zal Dinsdag 10 April, des avonds te half negen weder bijeenkomen, en in de eerstvolgende dagen o. a. de gewerenwet en de wet betreffende de invoerrechten in behan deling nemen. Monseigneur Snickers, aartsbisschop van Utrechl, is Maandagnacht ten 3 uui bij zijn volle bewustzijn ontslapen. Te Utrecht zal op 16 April e.k. in het Militair Tehuis de eerste vergadeiing der P edagogische vereeniging, opgericht den 27 December 1894 worden gehouden. Verschillende onderwerpen zullen wor den behandeld door de heeren Dr. A. Pijnacker Hordijk en A. L Gerretsen van Nijmegen en Fr. Burnscheidt van 's-Gra- venhage. Tot de feestelijkheden in Oud-Holland, op de Tentoonstelling voor Hótel- en Reis- wezen, dezen zoiner te geven, behooren de uitvoering van de exeicitiën van prins Maurits, door een vendel van 100 mus ketiers, piekeniers en soldeniers, onder leiding van een officier van de artillerie, die reeds bezig is met een corps gym nasten, die zich daarvoor welwillend be schikbaar hebben gesteld, te oefenen. Bij het bezoek der Koninginnen zullen deze oefeningen worden uitgevoeid en wellicht worden herhaald bij het bezoek van den Duitschen keizer. Het voorloopig resultaat der over leggingen in de liberale kiesvereenigingen over de bestuurscirculaire der iLiberale Unie", waarin het initiatief werd geno men tot het ontwerpen van een program, is het volgende. Een veertigtal kiesvereenigingen hebben zich in beginsel verklaard voor het ont werpen vau zulk een program, onder betuiging van instemming met de grond gedachten, waarvan de circulaire blijkbaar uitging. Negen kiesvereenigingen achtten, nu het kiesrechtvraagstuk nog hangende is, zulk een optreden praematuur. Vier kiesvereenigingen wenschten geen beslist oordeel uit te spreken of zich haar oor deel voor te behouden. Een aantal an dere hebben nader bericht toegezegd. Boog water. De rivieren blijven onrustbarend wassen, zoo zelfs dat het verkeer er onder lijdt. De meeste veerwegen staan onder water, zoodat de ponten met meer varen. Alleen met roeibootjes kan men de rivieren over Ook voor de schepen is de toestand vol bezwaarin de eerste plaats omdut men niet kan aanleggen, waar men moet, en ook omdat de schotbalken aan de sluizen worden gebracht, waardoor het schuiten onmogelijk is. Ook het spoorwegverkeer Zevenaar Kleef is weder gestremd. Volgens de Verzekeringsbode be staat het voornemen om ter gelegenheid der wereldtentoonstelling te Amsterdam een congres voor brandwezen te houden. Deze week wenschen de landbou wers van 't Kampereiland eene vergade ring te houden, waarin de drukkende toestand der pachters zal besproken wor den. Met het oog op de vrij hooge pachtsommen en de lage prijzen van vele producten in den laatster, tijd, is het velen niet mogelijk de pachtpennin- gen te betnlen. Het door de in Nederland verblijf houdende Duitschers aan prins Bismarck gezonden adres is van den volgenden in houd »Aan Zijn Doorluchtigheid, prins Olto von Bismarck. i Doorluchtigheid, «Met de millioenen, die Uwer Door luchtigheid op haren tachtigsten geboor tedag van verre en van nabij met heerlijk vreugdebetoon toejubelen, vpreenigt de onstuimige aandrang om aan hun geest drift den vrijen teugel te vieren ook de Duitschers in het land van den grooten Oranje. •Ongewoon is het getal der jaren, die wij heden vierenongewoon bijna scheen het onbereikbaar is wat wij dien jaren te danken hebben. «Het hijgend verlangen eens volks is bevredigd; wat het in den langen, bangen tijd nauw waagde te hopen, is vervuld; Keizer en Rijk zjjn opgestaan, grooter, machtiger, heerlijker dan ooitl De Duitsche ban'er wappert irotsch ter zee en te land; beschutting en bescherming beloven hare kleuren; het Duitsche volk heeft de plaats, waarop het recht heeft in de rij der vol keren weder ingenomen en wij, die in den vreemde vertoeven, wij koesteren dat heerlijke gevoel van mede toe te behoo ren aan het sterke, hechtverbonden vaderland. Dit alles echter is de vrucht van den zelfbewuslen arbeid, van de geweldige wilskracht; dit is Uwer Doorluchtigheid^ onsterfelijk gewrocht. Met dankbare harten zien wij tot Uwe Doorluchtigheid op als tot den baanbre ker, den schepper des Duitschen Rijks. Vurig wenschen wij, dat hel Uwer Doorluchtigheid gegeven moge zijn in volle frischheid van lichaam en geest nog lang in en met het Duitsche volk te leven." Daaromtrent zou mijne beste moeder mij zeker wel inlichtingen kunnen geven. Een waker bracht mij het benoodigde om te schrijven. Sneller dan ik er mij toe in staat geacht had, vloog de pen over het papier. Wal moet mijne moeder, ondanks de hartverscheurende stnaitover mijn ongeluk, bij het lezen van dezen hrief het hoofd geschud hebben. Met een aardigheid troostte ik haar over het verlies van mijn been, om des te ernstiger en hartstochtelijker over Clarisse te dwee- pen en dringend inlichtingen te vragen omtrent het geheimzinnige meisje. De brief werd gesloten en weldra ter bezorging afgegeven; het hart, waarin het zoo stormde en dat behoefte had aan inededeeling, gevoelde zich thans verlicht. Mijn gedachten bleven echter voortdurend bij het liefelijk wezen toeven. Ter nauwer- nood den dood ontrukt, kieupel voor mijn leven lang, gevoelde ik mij evenwel in den geest aan mijne tegenwoordige e'lende ontrukt en verplaatst in een we reld van geluk, die mijne verbeelding mij met de levendigste kleuren maalde. Als konde eene onvoorzichtige bewe- zing, een enkel woord mij uit mijn hemel loen storten, zoo besloot ik mij zeiven te bedwingen, mijn zoet geheim zorg vuldig te bewaren, om den engel niet te verjagen, die als de genius der erbar- Munitie-aanvoer is een van de allergewichtigste zaken in het gevecht en steeds is dan ook het oog van prac tici gevestigd op deze zoo overwegende zaak. Het verdient daarom vermelding dat onze stadgenoot de heer G. Blok, de be kende machine-smid aan de Krommestraat, op aanwijzing van kolonel van Resteren een palroonbaar heeft vervaardigd, welke bereids is goedgekeurd door het hoofd van liet comité ter vervaardiging van raderbaren, den gepensionneerden offi cier van gezondheid der le klasse dr. C. de Mooij. De baar kan, na aan haar hoofdbe stemming voldaan te hebben, zeer ge makkelijk worden ingericht voor het ver voer van twee gekwetsten of gewonden. Aanstaanden Zaterdag zal zij naar Breda worden gezonden, waar zij be proefd zal worden bij het 6e regiment infanterie. J. Wobma, leerling der Openbare Lagere School te Oud-Leusden, heeft met goed gevolg het toelatings-examen voor de Ambachtsschool te Utrecht afgelegd. Bij vonnis der Arrondissements rechtbank te Gioningen dd. 27 Maart 1895 is Friedrich de Ruijler, zaakwaar nemer, vroeger wonende alhier, thans te Groningen, verklaard in staat van ken nelijk onvermogen. De korporaal J. P. van Pijlen vun het 5e Regiment infanterie is overge plaatst naar het Regiment Grenadiers en Jagers. De heer H. J. Verbeek, leerling aan het gymnasium te Doetinchem, heeft eene verbintenis aangegaan als vrijwil liger voor het Reservekader bjj het 5e Regiment infanterie. ming aan mijne sponde getreden was. Maar voor dat ik het hospitaal verliet, moest zij alles weten I Weldra zou ik door een brief van mijne moeder volkomen zekerheid verkrijgen. De vrouw te vei- werven, aan wie ik mijn leven te danken had. dit alleen kon mijn verdere levens dagen ten minste nog eenige waarde voor mij doen hebben? Eene stekende pijn in het geamputeerde been rizp echter den droomer uit zijne fantasiewereld naar de treurige werkelijkheid terug. Het bloeiende meisje, rein als een engel, dat waar schijnlijk van aanzienlijke afkomst was, dat alle aanspraken kon maken op rang en rijkdom, aan het duistere lot van een armen invalide geketend; welk een ver metele gedachte, welk een dwaze waan van een veiliefd hoofd. Ik haalde diep adem, zonk achterover in de kussens, krampachtig klopte het hart, totdat de gedachte aan het eenige wezen, dat mij rnet steeds dezelfde liefde en teederheid in haur armen sluiten zou, aan de geliefde moeder, mijne ziel wederom vrede schonk en een stroom van tranen lucht gaf aan mijn beklemd hart. Ja, geen blik zou Clarisse beleediuen, welke van een ander gevoel getuigde dan dat van dank baarheid en van onderwerping in mijn noodlot. De achting, de sympathie van dit meisje, dat ik na myn vertrek uit De soldaat D. W. Meijer 5e Regiment infanterie, is wegens wan gedrag en dronkenschap met een briefje van ontslag uit den dienst veiwijderd. In de j.l Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad werd een voorstel van B. en W. tot verhooging van het schoolgeld aan de H. B. school, van ƒ50 tot ƒ60 voor 't volledig onderwijs, en tot ƒ6, ƒ9, ƒ12 en ƒ15 voor het bij wonen van enkele lessen met 9 tegen 1 stem aangenomen. Tegenstemmer was de heer Heyligers, die in het door B. en W. aangevoerde motief, de noodzakelijkheid oin in de ver meerderde behoeften der gemeente te voorzien, geen voldoenden grond zag om met het voorstel mee te gaan er. het voorstel in ieder geval ontijdig achtte voordat iets bekend was omtrent de op brengst van de in dit jaar in werking gestelde inkomstenbelasting. Schoolgeld- verhooging zou z. i. alleen gemotiveerd zijn door meerdere uitgaven voor het middelba ir onderwijs. Wil men ver meerdering van inkomsten uit deze bron, dan zou men moeten trachten meer schoolgeld te vorderen van de zooge naamde spoorwegleerlingeri, d'e hier niets bijdragen in de gemeentekas. De heer van Zijst verklaarde deze be zwaren niet te deelen. De toestand der gemeente-ünancién rechtvaardigde z. i. deze poging om door het vorderen van eene hoogere bijdrage van hen, die de hoogere burgerschool bezoeken, de kosten van die inrichting voor de gemeente te ver minderen. Zeer zeker was daartegen geen bezwaar voor zooveel betreft de leerlingen van buiten de gemeente, die 30 a 4u pet. van het geheele getal uitmaken, en ook voor de overigen was de voor gestelde verhooging niet van dien aard, dat men zich moest onthouden er toe over te gaan. Namens het Dagel. Best. werd het voorstel door den Wethouder Groene- boom verdedigd. Voorts werd besloten een 6tukje ge meentegrond buiten Bloemendal, groot 140 Mi, dat 20 jaren geleden in huur gegeven is aan P. Schimmel om de ge legenheid tot herstelling van vaartuigen dn- de stad daar vroeger had in stand te houden, voor een nieuw tijdvuk van 20 jaren te verhuren aan diens weduwe on der de bestaande voorwaarden en tegen een huurprijs van f2 per jaar. Een paar ontwei p-besluiten tot af- en overschrijving van posten op de gemeen- tebegrooting over 1894, werden goedge keurd. Tot leden van de commissie, bedoeld bij artt. 11 en i5 van de wet op de schutterij, werJen benoemd de beide wethouders en tot plaatsvervangende leden van die commissie de heeren Vis ser en van Zijst. Voorts werden de stembureaux samengesteld voor de ver kiezingen, die in dit jaar zullen worden gehouden. Van de in de vergadering van 13 Maart 1894 beroemde commissie met op dracht om een onderzoek in te stellen naar te nemen maatregelen in verband met de bevoegdheid der gemeente om de concessie der gasfabriek te doen ein digen, is een uitgewerkt ,rapport inge komen. Dit rapport is ter overweging naar de afdeelingen verzonden. Daarheen is ook een adres gezonden, door vele in gezetenen onderleekend, waarin verzocht wordt van g°meentewege de gasbereidmg te willen exploileeren of in ander kunst licht te voorzien of andeis te bewerken, dat de concessionarissen tot minderen prijs beter kwaliteit gas leveren. Een klacht over den toestand van den Leusderweg werd om prae-advies aan B. en W. verzonden. het lazaieth niet weder zou ontmoeten, zou nu de liefde mijner moeder, de lei I ster van mijn denken, van mijn gevoelen, van mijn handelen zijn. De slotklok gaf. nog altijd volgers een oud, vroom gebruik, op dit oogennlik het teeken dat het middag was. De knechts en meiden, voor korten tijd geleden nog heinde en ver verspreid, zich bezig houdende met den veldarbeid, hadden weleer verlangend geluisterd naar deze klanken, die tot een krachtig middugmaal, tot vertrouweltjken kout en de koele, hooggewelfde dienstbodenkamer uituoo- digden. Waarheen mochten toch wel de bezitters, waarheen deze vreedzame slot- bevolking gevloden zijn? En toch, de tegenwoordige bewoners waren die hel dere klokslagen niet minder welkom. Eer. vroolijk gegons van stemmen liet zich in het park vernemen, haastige treden weiden op trappen en gangen gehoord. Een wachter bracht rnij, behalve zijn op recht geineenden n.iddaggroet, een kop krachtige bouillon, wittebrood en een glazen schaaltje met heerlijke ingemaakte vruchten. In de sierlijke wijze waarop deze geordend lagen, meende ik de zorg zame hand eener vrouw te onderkennen. Of zij hierbij aan rnij gedacht zou hebben, zij, die thans volkomen meesteres over al mjjn denken was? Het kwam mij een Het schijnt wel of men er tegen woordig ter gemeente-secretarie op uit is, de belangen van een aar.tal ingezete nen zooveel mogelijk, ten bate van vreem delingen te benadeelen. De ingezetenen, die wij hierbij op 'l oog hebben zijn de boekdrukkers tevens uitgevers van plaat selijke bladen. Niet alleen toch, dat men zich uit misplaatste zuinigheid, ter wille van enkele guldens door een elders gevestigde firma werk laat leveren, dat men per saldo niet onder de oogen van het publiek durft brengen, ook het Utrechtscli Prov. en Stedelijk Dagblad als het officieel orgaan III? der gemeente Amersfoort, moest boven de plaatselijke bladen de pri meur hebben van een bericht, waarin nage noeg elk ingezetene belangstelt. Bij de aanhesteding van het drukken van het rapport der commissie van advies in zake de gas-quaestie, werd aan H.H. drukkers de stipste geheimhouding opge legd. Daartegen nu is niets te zeggen. Immers zoolang bedoeld rapport niet in den Raad is behandeld, kan het niet als publiek domein wolden beschouwd. De plaatseljjke bladen zwegen dan ook en lieten het rapport tot de behandeling rusten. Het Utrechtsch Dagblad schijnt de publicatie echter wel vergund te zijn geworden, immers zonder dat haar de noodige gegevens waren verstrekt, was het niet mogelijk geweest, dat in het nummer van 2 April de conclusie van dat rapport werd medegedeeld. De beoordeeling eener dergelijke han delwijze laten wij onzen lezers over. VolgeiiB liet Ctr. Dagbl. nu strekt de conclusie van liet rapport der gas-coinniissie om te besluiten tot bet nemen van de gasfabri- catic in eigen bebeer en om ge bruik te maken van de aan de gemeente in de concessie gege ven bevoegdheid om de concessie den 17 Angustus 1895 te doen eindigeu en de fabriek met bet geen daartoe beboort tegen taxa tie over te nemen. Nu de wapenstilstand tusschen China en Japan is afgekondigd, zijn te Simonuseki de vredes-ooderhandelingen hervat. Blijkens een telegram uit Peking eischt de Japansche regeering eene oorlogs schatting van 400.000.000 yen, ongeveer 11.000.000.000, alsmede den afstand van het eiland Formosa en een gedeelte van Mandschoerije, Bovendien verlangt de Japansche regeering, dal haar troepen eenige der belangrijke Chineesche havens bezet mogen houden, totdat alle bepa lingen van het vredes-tractaal ten uitvoer zijn gebracht. Van den afstand van een gedeelte van Mandschoerije wil de Chiceesche tegee- ring niets weten. Indien de Mikado bij dezen eisch blijft aldus meldt de cor respondent van de «New-York Herald" te Peking din zal Li-Hung Chang op last van den keizer de vredesonderhan delingen afbreken. Met zekerheid is daarover natuurlijk nog niets bekend. Dr. R. SCHIFFMANN's Middel tegen Asthma geeft onmiddelijk verlichting in de ernstigste gevallen en geneest waar andere middelen falen. Verkiijgbaar bij ALPHONSE ANNEGARN te Amersfoort, in pakjes vau fl. 1.50 en fl. 2.75. vorstelijk maal voor, dat oog en gehe melte op gelijke wijze streelde. Niet zondei een glimlach zag {mijn lijdens makker mij en zijn trouwen Jonas aan, die dapper zijn middag ration aansprak. Zuster Claiisse maakt ons het schei den uit deze plaats in elk opzicht wel moeielijk. Had ik nog maar eene zuster als deze. Als soldatenwees heb ik van kindsbeen af geen ander te huis, geen andere familie dan het leger gekend, en daarom is het ook voldoende als mijn arme Jonas weet wat er van mij gewor den is! Hij moge het dan aan het rege- ment vertellen I Gij zijt er vrij wat be ter aan toe, kameraad, en keert spoedig naar huis, niet zonder een vriendelijk aandenken aan deze onze lijdensplaats. Het zy u evenwel van harte gegund 1" In éenen teug ledigde hy het glas met fonkelenden Tokaier, dat men hem, die daar hopeloos ter neder lag, had gegeven. Ontroeid door het lot en door de opge ruimdheid van mijn jongen makker, ge voelde ik dat woorden van troost hier hunne uitwerking zouden missen, dat dit dappere hart had afgerekend met het le ven, dat het beste ter wereld, een te huis en eene moeder, hem onthouden waren geworden. Zijn woorden waren als eene lichte straf voor mij, die nimmer tevre den was; zij verweten mij, dat de eerste dag van mijn herstel niet geheiligd was door de eenige gedachte aan het liefheb bende, beangstigde moederhart, maar dat op zulk een dag nog een ander gevoel zijn invloed op mij kon doen gelden I Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2