NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Gemengd Nieuws. No. 29. Woensdag 10 April 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. F euilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 li.«enden f 1.Franco per poet door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Croote letters en vignetten naar plaatsruimte. Onze Koninginnen. Onze Koningin-regentes, zoo schrijft de Haagsche correspondent der N. Gr. Ct., heeft deze week haar bezoeken aan al lerlei inrichtingen van liefdadigheid en openbaar nut voortgezet: zy bezocht de Katholieke Hovius-Scheef baan-inrichting voor verwaarloosde kinderen, het Herv. Oudeliedenhuis, de Louisa-stichting der weezen van vrijmetselaren, de werkin richting voor hulpbehoevende blinden, een openbare bewaarschool, een particu liere school voor slöjd-onderwijs, kortom, zij toonde haar belangstelling weder in alles wat goed is en nuttig, bonder naar kerkelijke richting te vragen. In de meeste inrichtingen, waarbij dit doelmatig scheen, liet de vorstin een ge schenk na, om de verpleegden te ontha len. Men is algemeen opgetogen over dit optreden, waarbij alle jacht naar populariteit vreemd is en dit enkel voort komt uit de behoefte om wèl te doen en zich van het wel en wee des volks op de hoogte te stellen. Koningin Emma was steeds van deze neiging vervuld. Ik herinner mij hoe de armen te Arolser. over haar spraken, toen zij op het punt stond Waldeck ie verlaten. Men verhaalde mij destijds dat de ko ningin en haar zusters trouw zieken be zochten, kleeren naaiden voor de armen. En ik hoor met vreugde, dat deze lieve eigenschappen van de moeder kan 't bijna anders? zich ook reeds duidelijk in onze jonge koningin beginnen te open halen j zoodra haar iets ter oore komt waarbij zij meerit dat hulp kan geboden worden, vraagt zij nmoeder" of ze iets zenden mag Heerlijk, niet waar? De opper-knmeriieer en de chel van het Militaire Huis van H. M. de Koningin maken bekend, dut H M. de Koningin- Regentes op Maandag den 22en April a.s. in het Paleis te Amsterdam gelegenheid zal geven bij Hoogstdezelve hunne op wachting te maken, des morgens te 10'/, uur aan militairen en civiele autoriteiten, des namiddags te l1/, uur aan commis- siën, en op Dinsdag den 23sten daaraan volgende, te 10 uren, particuliere audiëntie zal verleenen. Degenen die verlangen daartoe te wor den toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schrijven op een der lijsten, welke aan gezegd Paleis gereed zullen liggen, van heden af tot en met Donderdag den 18en April, des avonds te 8 uren, op welken tijd die lijsten zullen worden ge sloten. Gedurende Haar verblijf te Amster dam zullen HH. MM. Dinsdag 23 dezer des namiddags 2 uur de voorstelling bij wonen in het Circus Carré. Dinsdagavond zal de Koningin ten paleize te Amster dam een raout geven en Woensdagavond 24 dezer zullen HH. MM. eene voorstel ling bjjwonen in den Stadsschouwburg. Naar het D. o. N. verneemt is Eigen Haard, het welbekende tijdschrift uit handen van de firma Tjeenk Willink overgegaan in die van dr. E. Pijzei, die gesteund wordt door een naamlooze Ven nootschap. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor het ir, de maanden Juli en Augustus e. k. te houden examen voor toelating tot den hoofdcursus, ter opleiding van on derofficieren voor den rang van 2e luite nant der infanterie en van 2e luitenant- kwartiermeester respectievelijk voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Nederlandsch-Indië, het navolgend aan tal plaatsen wordt opengesteld: voor het leger hier te lande: infanterie 19; administrate 4; voor het leger in Nederl.- Indië: infanterie 16; administratie 2. Het contingent suppletietroepen, dat in 1896 door tiet kol. werfdepot naai onze overzeesche bezittingen zal moeten worden uitgezonden, is voorloopig bepaald op 1880 man, n.l. 1800 voor Oost- en 80 man voor West-Indië. Het hoofdbestuur Tot Hut van 't algemeen meld, dat aan de gehouden verkiezing voor twee plaatsen in zijn aiidden is deelgenomen door tesp. 106 en 105 departementen, te tarnen uitbren gende onderscheidenlijk 353 en 350 stem men. De uitslag was: I. de heer dr. J W. R. Tilanus, te Amsterdam, verkreeg 347 stemmen tegen de heer mr. E. Star Busman, te Amster dam, 6 stemmen. II. de heer Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, te Haarlem, verkreeg 251 stem men tegen de heer H. J. Steghers JHz,. te Gronincen, 99 stemmen. De beide gekozenen hebben zich de benoeming laten welgevallen. Een linldigingNgesclienb. De firma Beijnes te Haarlem heeft nu reeds de plannen gereed voor een geschenk dat aan H. M. bij haar inhuldiging zal worden aangeboden; alleen is het nog de vraag door wie. Zij ontwierp het plan voor een Koninklijken trein, ingericht naar de eischen des tijds, en hoopt dat een of ander groot lichaam, tie Staat of een paar gemeenten haar de uitvoering van dit werk zullen opdragen. De kosten worden op f 100,000 begroot. De heer J. A. Bienijes te Zulfen heeft in de Z. Ct. een oproeping geplaats voor een gedenkteeken op het graf van Oltmans, den schrijver van De Schaap herder, Slot Loevestein enz. Wedrennen te Breda. Voor de wedrennen op den tweeden Paaschdag te Breda zijn de volgende paarden ingeschreven: Openingsprijs. Vlakke baan. 1600 M. Inlegg. ƒ10, rouwg. f 5. La Jeune 67, Olga Kemprus 67. Deca 67, Garrison Battery 65, Tigette 64. Friponne 64, Nr. Romeo 62, Ware Queen 54, Gifford's Cross 54, Factotum 54, Chimene 52 Kg. Voorjaarsprijs. Hordenren. Afstand 3200 M. Inleg f 10. Olga Kemprus 78, Little Jug 76, Daffodil 76, The Curragh 75, Mis Mary 71, Cecilie 67, Flederwish 67 Kg. Merriën en ruinen krijgen 1 Va kilo gewichtsvermindering. Paaschprijs. Record-hatddraverij voor alle paarden, toebehoorende aan Neder landers. Buffalo Bill 3300 meter' Tabor III 3000, Immerzu 11 3300, Redseer 3300, Bedpath 3350, Porodny 3404, Batir 3430, Majick 3430, Kravana 3516, Mirka 3516, Krylaty 3597, Electricity 3624, en Redburr 3678 meter. Zaterdagmiddag deed de vijfde kamer der arrondissements-rechtbank te Amsterdim uitspraak in de zaak van Henriette Momber en Hendrik Frederik Coelman, beschuldigd van moord op het dochtertje van den heer Meinders te Bussum en van poging tot diefstal met braak. Het breed gemotiveerde vonnis acht de aan beklaagden ten laste gelegde feiten voor zoover betreft het plegen van den moord en de poging tot diefstal met daaraan voorafgaande braak wettig en overtuigend bewezen en veroordeeld hen tot levenslange gevangenisstraf. De beklaagden hoorden betrekkelijk kalm hun vonnis aan; alleen een zenuw achtig vertrekken van het gelaat was al wat men aan hen kon zien. Een noordpoolexpeditie per luchtballon. In de Stockholmer Academie van We tenschappen heeft de hoofd-ingenieur S. A. Andrée, een in Zweden om zijne groote wetenschappelijke balon-reizen bekend man, voorgesteld, de poolstreken per luchtballon te gaan onderzoeken. Op pervlakkig beschouwd mag het idee fan tastisch schijnen maar autoriteiten als professor Nordenskjöld hebben het ernstig overwogen en zeer aanbevolen. De heer Andrée stelt aan den ballon 4 eischen lo, moet hij een draagkracht van pl.m. 3000 K.G. bezitten om de voor drie rei zigers benoodigde levensmiddelen, instru menten en ballast mee te nemen 2o. moet de ballon dicht genoeg zijn, om 30 dagen lang in de lucht te kunnen blijven zweven; 3o. moet men den ballon ergens in de poolstreken kunnen vullen; en 4o. moet hij een klein beetje bestuurbaar ziin. Bij de tegenwoordige ontwikkeling der ballon-techniek kan, volgens Andrée, aan al deze voorwaarden voldaan worden. De beide eerste zijn gemakkelijk te vervullen. Reeds heeft de heer Gabriel Yon, te Pa rijs, aangeboden den ballon voor 50 000 francs te leveren. Het vullen kan ook geen bezwaar opleverener zijn voor militaire doeleinden reeds transportable waterstof-toestellen vervaardigd en buiten dien kan men ook samengeperst water stofgas naar het noorden vervoeren. Wat eindelijk de bestuurbaarheid van den bal lon betreft, heeft de heer Andrée zelf een inrichting uitgedacht, en op een zijner tochten met succes beproefd. Hij laat van den ballon uit lange touwen over den grond slepen, waardoor de vaart geringer wordt dan de snelheid van den wind. Het verschil gebruikt bij, om door mid del vau een zeil, aan het schuitje aange bracht den weg van den ballon een wei nig te doen afwijken van de windrichting. Het is hem op die manier gelukt een afwijking van niet minder dan 27 graden te verkrijgen. De heer Andrée stelt nu voor in den zomer van 1896 een expeditie naar Spits bergen te zenden, daar den ballon te vullen, en in Juli, by helder weer en zuidenwind, op te stijgen. Is de wind sterk, dan kan de pool in 6 a 10 uren bereikt wordenbij de gemiddelde windsterkte wordt de duur van de reis echter op 43 uur geschat. De luchtschippers zullen dan beproeven een week of drie over de poolstreken heen en weer te trekken. Natunrlijk vergemakkelijkt het onafgebroken daglicht de waarnemingen in den ballon zeer; verder zjjn er nog andere gunstige mo menten voor de reis: de geringe dage- lijksche temperatuurverschillen, het be stendige weer, en de vlakheid van het terrein die hei sturen met behulp der touwen gemakkelijk maakt. De geheele expeditie zal 130.000 kronen kosten. Een huis in staat van beleg. Twee damesin Birmingham, Engeland, konden een schuld van f 1200 met be talen. Daarop gelastten de schuldeischers twee deurwaarders de meubels aan te slaan. De Engelsche wetten staan echter niet toe dat men bij iemand, ook niet bij een schuldenaar, binnenkomt zonder zjjn toestemming; alleen mag een deur waarder binnenkomen als hij zijn voet binnen den drempel kan zetten. Sedert een maand houden nu de deurwaarders, elkaar afwisselend, de wacht voor de woning, doch de dames laten zich niet vangen. Het eten wordt hun toegereikt door een venster op de eerste verdieping. Het volk heeft er groot pleizier van, en dikwyls staat er veel publiek voor het huis. Be grootste parel. De grootste parel bevind zich onder de Spaansche kroonjuweelen, en is be roemd onder den naam van de ïPelgrim". Een Engelsche koopman kocht ze eens in Perzië voor 100,000 kronen en bood ze voor het dubbele dier som aan Filips V aan, den koning van Spanje. Verbaast 5) III. Een paar dagen later stelde de dokter mij een brief van mijne moeder ter hand. Ik kreeg eene angstige gewaarwording toen ik het welbekende letterschrift aan schouwde. Zoo stond ik dus op het punt den brief te openen, die mjj het bang verdiiet, het diepe hartzeer eeDer on troostbare moeder over mijn bedrogen levens-idealen en vernietigde wenschen onthulde; maar ook my en op dit oogenblik deed mij dit niet minder ont roeren wellicht zekerheid omtrent de afkomst mjjner engelachtige verzorg ster zou verschaffen. Onwillekeurig bracht ik den dierbaren brief, op welken ik een traan liet vallen, aan mijn lippen. De onderwerping, de gelatenheid, die mijne moeder uit vroegere levensstormen waren bijgebleven, verlieten haar ook thans niet bij de zware beproeving, waarvan ik het offer was geworden. »Gy leeft, myn zoon, boven vele dui zenden brave makkers, die thans in Bo- heemsche aarde rusten, zyt ge dus door het noodlot begunstigd en uitvei koren geworden, om getuigenis af te leggen van de groote gebeurtenissen, die ons werelddeel beroeren. Gij kunt in een vreedzamer werkkiing het vaderland nog uitstekende diensten bewijzen, eeD stil geluk vinden, dat gij wellicht zonder uwe verminking voorbij gejaagd waart. Het lot heeft mij mijn zoon terug gegeven, thaos wil ik u niet weer verliezen! »Ik kan het u best vergeven, dat gij zoo dweept met uwe schoone verpleegster. Het zij u veroorloofd, doch verder dient gij niet te gaan dan tot het punt, waar deze dweepende hartstocht voor uzelven of voor het engelachtige meisje, aan 't welk ik mij zoo oneindig verplicht re ken, gevaat lijk zou kunnen worden. De gelykenis van Clarisse met de vorstin is misschien zoo toevallig niet, als gij denkt. Ik heb reden om te gelooven, dat Klaartje, het eenige kind der vorstin uit haar kortstondig huwelijk met den ka merheer van hareu hertogelijk broeder, aan de vijandelijke nasporingen ontgaan is, die destijds haar jeugdig leven in ge vaar brachten, en nu als zuster Clarisse eene gelofte nakomt; welke het jonge, in een klooster opgevoede meisje aan hare stervende moeder heeft gedaan. Nog leeft de man, dien de volksstem eens met den dood van den tweeden echtge noot der vorstin in verband bracht. Een onbezonnen stap uwerzijds zoude gevaar kunnen doen ontstaan, en dit te voorko men, ligt niet in de macht van den mensch. Verdere omstandigheden mon deling bij uw terugkeer. Spaar haar en neem ook uw eigen hart in acht. Wat moet daaruit worden I Keer nu maar spoedig in de armen uwer moeder terug. Uw loten al 't geen men van u verteldde, heeft u sympathie in de hofkringen doen verwerven. »Ook ik bleef niet stil zitten. Zijne Hoogheid de hertog is u zeer genegen en gaf bevel om eene betrekking open te houden, voor welke uw krachten toerei kende zoude wezen. Ik geloof, dal er sprake is van een rentmeesterspostje hier in den omtrek. Hebt ge lust in dit burgerlijk beroep, voelt ge er u bekwaam toe, dan zal ik uw klein huishouden wel besturen en de rest mijner dagen aan uw welzijn wijden. Vaarwel, mijn jongen, en blijf aan uw vroeger voorzichtig gedrag ook nu voortaan getrouw." Ik herlas den brief, die mij in nieuwe raadselen wierp, wel meer dan eenmaal. De bezorgheid van het moederlijk hart om Clarisse die naam van Klaartje klonk my nu wal vertrouwelijker in de ziel werd dus met mij gedeeld. Zoude ik afstand doen, den droom opgeven, die reeds al mijn denken, al mijn gevoelen beheerschte? Zoude ik van hier gaan, zonder het raadsel op te lossen, zonder het aangebeden meisje, al ware het dan ook slechts met éen enkel woord, te bekennen, dat zij mij onbeschrijflijk dierbaar, dat zij de eenige wensch, de eenige droom mijns levens was? De eerstvolgende week was wellicht de laatste, die ik in het hospitaal zoude doorbrengen. Zij moest de beslissing aanbrengen «Hier is nu het been, waarmede gij verder in het leven zult moeten rond springen, myn jonge vriend. Het is wel wat zwaar, maar overigens hetni-uwste model, solied werk, rein en helder, als ware het zooeven uit des Scheppers handen gekomen. Moge uwe eerste wandeling daarmede gezegend wezen!" Middeleiwijl had hij het been uitgepakt en hield het mij voor. Vervolgens gespte mijn medicus het mij aan en onderzocht of het paste. De voortreffelijke man liet mij eerst de kamer en toen op den gang het kunstlid eens probeeren en was op getogen van vreugde, toen ik zoo stokstijf, als ware ik op de parade, voor hem ging staan. Ik gevoelde hart lust om de krukken, waarian ik mij tot nog toe bediend had, weg te werpen, maar zonder hunne hulp wilde het nog niet te best lukken. Hij leende mij zijn arm voor deze eerste wandeÜDg naar het slotpark, waar zich aan myn blikken een tafereel van het vroolijkste soldatenleven aanbood. Byna had ik gemeend mij hier in een legerkamp te bevinden. Die sierlijke, jeugdige ge stalten in bonte uniformen, het donkere groen der dennen, het heldergroen, goud geel, roodbruin en purper der eiken, ber ken en beuken, die in vollen herfsttooi prijkten, vormden een beeld, zoo rijk aan kleuren, dat myn oog zich aan het aanschouwen daarvan niet genoeg ver zadigen kon. En toch iets ontbrak er aan dit beeld de gestalte mijner verpleegster, van mijne aargebeden Klare, nergens was zij te ontdekken. Des te duidelijker en bevalliger evenwel stond zij voor mijn geest. Ik wist immers dat zij in mijne nabijheid was, dat zy ginds, in dat uitgestrekt gebouw, dat met zijn schoone lijnen in den zuiversien renaissan cestijl, dit landschapsbeeld op het prach tigst voltooide, dat zij daar bezig was met het werk van christenliefde. Bijna betreurde ik het, zoo spoedig genezen te zijr.. Met dat gevoel van vereeniging vermengde zich van tijd tot tijd een ijverzuchtige wrok tegen den een of an deren Hes of Rynpruis, aan wiens bed zij wellicht op dat oogenblik stond, zooals

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1