Officieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten Provinciale berichten. HEBT GIJ ASTHMA? ADVERTENTIËN. over dien fabelachtigen prjjs, vroeg Filips. hoe de koopman het durfde wagen voor zoo'n klein vooiwerp zooveel geld te vra gen. De sluwe Engelschman antwoordde, dat hij wel geweten had, dat er een ko ning van Spanje was. Deze woorden vleiden Filips V zoozeer, dat hij den koopman den gevraagden prijs liet uit betalen. Historische winters in Europa. De afgeloopen winter zal, wegens zijn langen duur en zijn strengheid, van his torische bekendheid blijven. Onder zijn voorgangers komt in aanmerking die van 1402, toen de lagunen te Venetië weken achtereen bevroren waren, terwijl men in 1441 op de bevroren Po feestmalen hield. In 1493 waren niet alleen de lagunen van Venetië met jjs bedekt, maar eveneens de haven van Genua. Die toestand herhaalde zich in 1503, toen de haven van Marseille bevroren was. In den winter 1594 95 was de Middelland sche Zee te Maiaeille bevroren eveneens de Adriatische Zee te Venetië. In 1665 was het ijs van de Arno te Florence zoo dik, dat er wedrennen gehouden werden In 165758 waren bijna alle rivieren in Italië met ijs bedekt, en lag Rome bijna onder de sneeuw bedolven, terwijl Karei X in Zweden met een leger van 20 000 soldaten te voet de Kleine Belt overtrok, ofschoon bij het einde van den tocht het ijs bezweek, waardoor enkele escadrons cavalerie omkwamen. In 1709 duurde de vorst drie maanden achtereen alle rivieren in Europa waren bevroren, eveneens die in Noord-Amerika te Parijs daalde de thermometer tot 33° onder nul In 1740 bouwde men te St.-Peters- burg een ijspaleis van groote afmetingen, en plaatste in het front een artillerie park van ijs; het schroot waarmee deze stukken geladen werden, drong op zestig pas afstand ter diepte |v in 54 millim. door. In 1776 waren alle rivieren in Italië bevroien; eveneens in 1788, toen de diepste meren met een ijskorst be dekt waren en de temperatuur van liet zuiden tot het noorden van Europa tot 20 a 40° onder nul daalde. Buitengewoon streng was ook de win ter van 1798 met een temperatuur van 17" onder nul te Lodi. De winter van Napoleon's teiugtocht van Moskou ken merkte zich door hevige koude. In 1819 hield de strenge vorst weken achtereen aan. De winter van 1829 bracht wegens zijn langen duur en strengheid groote nadeelen aan den landbouw toe. In 1844 gebeurde het in Italë herhaaldelijk, dat schildwachten op hun post doodvroren, terwijl de winters van 1849, 1853 en 18ü7 niet veel minder streng waren. Den meesten ligt de winter van 187071 nog in het geheugen; geheel Europa had daaronder te lijden, voornamelijk de troepen die Parijs belegerden en ver dedigden. Lang en streng was de vorst van 187980, toen de thermometer te Piacenza tot 18" onder nul daalde. Zware en langdurige sneeuwbuien kenmerkten 188788, terwijl tusschen den winter toenmaals en die van thans, de winter van 189091 genoemd kon worden. Terval van aurdsclre grootheid. Volgens de Arnh. Ct. zal het beroemde oud-heerlijk slot «Doorwertli" door jhr. Ridder van Rappard worden verkocht aan speculanten, die het kasteel tot een hotel willen inrichten en den voorhof sloopen. Zou het niet mogelijk zijn op de wijze als in Italië de kunstschatten, hier te lande de kasteelen en buitenplaatsen, te beschermen Tyd wordt het zeker. He laatste uitvinding van Edison. Volgens Amerikaansche bladen heeft Edison een ontdekking gedaan, die al zijn andere uitvindingen hoe wonder baarlijk die ook mogen zijn, ver achter zich laat. Men derike zich een kleine zaktelephoon in een kast als die van een horloge. Op de wijzerplaat be vindt zich een naald, die in beweging weleer aan het mijne, met eene kalme onderwerping op haar gelaat, terwijl haar oog toch in staat was om onwillekeurig geheel andere gevoelens op te wekken. Mijn vertrek, dat aanstaande was, kon een reden voor mij opleveren om afscheid te nemen; hel overige moest ik aan een gunstig oogenblik en aan het toe val overlaten. De vrede was gesloten. Een plechtige godsdienstoefening in de slotkapel vereenigde de verpleegden van het hos pitaal, voor zoover zij namelijk hun kamers mochten verlaten, alsmede de komman- danl, het dokterspersoneel en onze ver pleegsters uit de diakonessenorde. Ik had mij van een plaatsje in eene zij-nis der kapel meester gemaakt, vanwaar ik de geheele vergadering kon overzien. De eerwaardige matronen en de jeugdig- ftissche gestalten der meisjes, die zooveel menschelijke ellende hier in die zalen van het slot verzacht, zoovele tranen ge droogd, zoovele harten van stille bewon dering doen kloppen, tot den innigslen dank verplicht hadden, zjj namen de voorste rijen banken der kapel in en strekten ons tot voorbeeld van ware stich ting. Allen toch gevoelden wij het groot sclie van het oogenblik. De gedachte aan de terugkeer van onzen geliefden koning Johan, dien wijsgeer en dichter, en van zyn dapper leger, deed elk Sak- wordt gebracht door een in het inwen dige aanwezigen cilinder, omgeven me taaldraad. Met zulk een werktuig, kan men zich, zonder draad, onverschillig hoe groot de afstand zij, in verbinding stellen meteen ander, die mede zulk een werktuig bezit dat gelijktijdig overbrengt en opvangt Volgens Edison en dat is nu het won derbaarlijkste van de uitvinding kan alleen de gedachte, die iemand sterk op de een of andere zaak vestigt een elec trischen stroom teweegbrengen, die krach tig genoeg is, om haar over te brengen. Het is volgens Edison een verschijnsel van «electrische sympathie." Wij behoeven niet te zeggen dat Edi son op deze uitvinding zeer trolsch is. De geheele wereld zal over de eenvou digheid der zaak verbaasd zijn, n.l. als het bericht waar is! De vredesonderhandelingen tusschen LiHung-Chang, den Chineeschen staats man, en den Japmschen minister-presi dent, graaf Ito, willen nog niet vlotten. Toch vei wacht men, dat weldra eene beslissing zal worden genomen, want Li-Hung-Cha»g is nu zooverhersteld.dat hij weer zijn hotel kan verlaten. Intusschen wordt nog steeds gesproken over de plannen der Russische eu Engel- sche regeeringen. De correspondent van de Kölnische Zeitung te Tokio beweert, dat Frankryk, Engeland en Rusland liet zijn eens geworden er. zijn overeengeko men, dat den Japanners niet zal vergund worden bezit te nemen van een gedeelte van het Chineesche vasteland. Daarentegen blijft de Japansche regee ring volharden bij haar eisch, om Port- Arthur te behouden. In geen geval willen dn Japanners deze haven aan de Cliinee- zen overgeven. Decorrespondent verwacht laarom ernstige verwikkelingen, indien de Japanners op hun stuk blijven. Volgens de Central News hebben de Japanners deze voorwaarden gesteld: a. De onbeperkte invoer van werktui gen in China, benevens de vergunning, dat alle vreemdelingen zich in China mo gen vestigen en daar fabrieken oprichten. b. Openstelling van de rivier Yang-lse- Kiang voor stoombooten en zeilschepen van alle volkeren tot Chung-King-foo. c. Openstelling van de rivier Choo- Kmng (de Canton-rivier) voor de schepen van alle volkeren tot Ouchou-foo. d. De openstelling van de rivier Wa- sung (de Shangaï-rivier),benevens die van het Wasung-kanaal, vtor alle volkeren ten noorden tot Soo-choo en ten zuiden tot Hana-Choo-foo. Deze eischen betreffen alleen het ver keer tusschen China en de andere Staten. Daarmede zijn echter de Japanners nog niet tevreden, want bovendien verlangen zij ,dat het aantal van de havens, die voor vreemdelingen zijn opengesteld, aanmerkelijk zal worden uitgebreid. De Japansche regeering eischt deze voor deelen niet voor zichzelve alleen, maar voor alle volkeren. Daartegen kunnen derhalve Engeland en Rusland geen bezwaar hebben. Van meer gewisht is natuurlijk de afstand van grondgebied. Zonder twijfel zullen de Europeesche mogendheden, in de eerste plaats Rusland en Engeland, niet gaarne zien, dat de Japanners Port Arthur behouden. Voor zoover tot dusver bekend is, willen Engeland en Rusland den Japanners niet meer toestaan dan het eiland Formosa en eene oorlogsschar ting van /"l.OOO.OOu.OOO. Hoe de Chi neesche regeering daarover denkt, wordt niet gevraagd. Uit Tientsin wordt nog gemeld, dat te Peking in het regeerings-archief een memorie is gevonden, gedagteekend 1882, waarin de aandacht der regeering wordt gevestigd op het feit, dat Japan door het invoeren van allerlei hervormingen poogt eene plaats in te nemen onder de groote mogendheden. Dit stuk is onderteekend door een aantal Mandarijnen, die den keizer aan raden, Japan den oorlog te verklaren en de Japanners aan te vallen, voordat zij in staat zijn hun strijdkrachten geheel te organiseeren. De Chineesche regeering achtte het echter niet noodig aldus op te treden Men besloot liever af te wachten, totdat de Japanners tot den aanval zouden overgaan. Met het oog op den tegenwoor digen toestand is dit document nogal merkwaardig. senhart hooger klappen I Vrede heerschte wederom onder de Duitsche broederen, die voortaan niet meer tegenover elkander zouden staan. Een koraalgezang steeg op tot den Heer der heeischaren, met 't welk wij Protestanten en Katholieken met een bewogen gemoed instemden. Te vergeefs had ik staan turen of zich in de rij der diakonessen ook mijne en gelachtige Clarisse bevond. Ontweek zij mij dan met opzet? Gevoelde zij zich wel zeker van haar eigen hart? Weel gij ijdele, verblinde, dwaze gedachten en wenschen van een invalide. Eet rustig liet genadebrood, 't welk de vorstelijke hand u nog wil toereiken, gij, die tot niets meer bruikbaar zijt op Gods onein dige, rijke wereld en bid den Schepper eiken dag voor hel moederhart, aan 't welk elke ademtocht van uw verder leven gewijd zal zyn I Gezang en orgel zwegen reeds een ge- ruimen tijd, de kapel was bijna verlaten. Slechts eenigen der andere zusters lagen nog in de voorste bank geknield. Eens klaps zweefde, eene bovennatuurlijke ver schijning gelijk, Clarisse mij te gemoei. Een pilaar aan den muur was oorzaak dat ik haar niet bemerkt had. Ik ge voelde dat het bloed uit mijn aangezicht verdween, om onmiddellijk als een vlam mend rood daarop terug te keeren. Eene Door Z.Ei. den Minister van Oorlog is aan onzen stadgenoot G. Blok de leve ring opgedragen van 36 stuks radei baren Deze raderbaren zullen hier ter stede op zijn smederij worden vervaardigd terwijl het hout en lederwerk daarvoor benoodigd zal geleverd worden door W. Ipenburg, mr. wagenmaker en A. F, Sweyer, mr. zadelmaker alhier. Door den Minister van Oorlog is aan de landmacht medegedeeld het Koninklijk besluit, bepalende dat het doen van bijdragen aan het fonds voor onderofficieren die met pensioen of ont slag wegens lichaamsgebreken den dienst verlaten met 1 Mei a s. niet meer verplicht zal zijn. Tevens deelt de Minister mede dat, bij een voorloopig onderzoek door een deskundige naar de geldelijke toestand van het fonds, al dadelijk aan het licht is gekomen, dat aan de bij het reglement vastgestelde bepa'ingeri op den duur niet volkomen zal kunnen worden voldaan en dat derhalve de noodzakelijkheid zich voordoet maatregelen te nemen als bij rt. 40 van gezegd reglement zijn aan gegeven, en dat, in afwachting van den volledigen uitslag van bedoeld onderzoek, nu reeds wordt kenbaar gemaakt, dal tenzij zich later eene zeer gunstige wending in den stand van zaken mocht voordoen van de na ultimo April te storten conlributien niet meer dan het enkelvoud zal kunnen worden lerugge geven. - Door den Minister van Oorlog is bepaald dat het examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het Re servekader, dit jaar zal plaats hebben op 12 Juli a.s. en zoo noodig op een of meer volgende dagen; Wijders dat bedoeld examen voor de provincie Utrecht gehouden zal worden te Utrecht en dat in de commissie tot het afnemen van bedoeld examen zullen zitting nemen de Luitenant-Kolonel J.F. F. C. van Dam van Isselt alsmede de eerste luitenant-adjudant H. Spanjierdt Speekman en de eerste luitenant C. F. Muschart. Voor verdere inlichtingen het examen betreffende behooren belanghebbenden zich te wenden tot den Heer Luitenant- Kolonel Hoofdofficier voor het Reserve kader te Utrecht. Den 9 April zijn van het Instruc- tie-Bataillon zes korporaals-titulair bij het 5e Regiment Infanterie overgeplaatst ter vervulling eener vacature als korporaal. De 2e luitenant-kwartiermeester J. Veenendaal, van het 3e Regiment Vesting-Artillerie is door den kolonel hoofd-intendant overgeplaatst bij het 5e Regiment Infanterie met bestemming om op 1 Mei a.s. werkzaam te worden ge steld op het 2e bureau der controle over de inwendige administratie der korpsen gevestigd te Amsterdam. Genoemde officier is in verband daar mede ingedeeld bjj het Depotbataljon van het korps. Aan den sergeant-titulair D. Burg graaf, van het 5e Regiment infanterie, is op diens verzoek door den Minister van Oorlog, vervroegd ontslag uit den dienst verleend. plotseling opgekomen duizeling deed mij wankelen. Clarisse, die terstond alles bemerkt had, wat er in mijne ziel om ging, kwam minzaam en lieftallig als altijd, maar zeker niet minder verlegen dan ik, mij haar hulp verleenen, en bood mij haar arm, terwijl wij langs de trappen ons naar het park begaven. Zij verheugde zich zeer in de vorderingen, die ik in liet gebruik van inijn kunstbeen had gemaakt. Op haar wenk bleef een der meisjes, die tot het dienstpersoneel van hel slot behoorde, in onze nabijheid. Clarisse voerde mij naar eene dichtbij zijnde tuinbank. Duizenden van beelden zweef den in bonte warreling voorbij noijn oogen. Even als iemand, die op het punt staal van te verdrinken, de eerste de beste haod grijpt, die zich naar hem uitstrekt, zelfs al ware het die van zijn doodsvijand, zoo ook vatte ik Clarisse's fijne, blanke hand en vertelde haar met woorden, zoo gloeiend als zij wellicht niet over de lippen van een armen kreupele waren gekomen, alles, wat ik sinds weken met mij rondgedrageu, beleefd en geleden had. Deze ëene dag moest, óf het einde wezen van een leven dat noch v- or mij, noch voor anderen eenige waarde meer had, óf het uitgangspunt var, een geheel nieuw worden. «Clarisse een woord van u en gij Door den Minister van Oorlog is van de bereden artilerie tot deelneming aan het ezamen tot toelating aan de Hoogere krijgsschool o.a. toegelaten de le luitenant-adjudant J. L. ten Bosch van het le Regiment veld-ariillerie hier. Bedoeld examen zal op 23 en 24 April a. s. plaats hebben. De dienstregeling op den Neder- landschen Centraal-Spoorweg zal, te beginnen met den a.s. Zomerdienst (1 Mei) aangevuld worden met eenige Locaaltrei- nen, welke tot het uitlaten en opnemen van reizigers, zullen stoppen aan de volgende overwegen: Amsterdamsche stiaatweg (bjj Utrecht), Vechtbrug (bij Utrecht), Blauwkapel, Groenekansche dijk Dolderdsche weg (Tol), en Vlasakkers (bij Amersfoort). Tot dit doel worden daar ter plaatse verhoogde perrons aangelegd, terwijl voor die locaaltreinen geheel nieuwe en zeer comfortabel ingerichte rijtuigen 2e en 3e klasse zijn gemaakt. Behalve deze locaaltreinen zullen nog enkele personentreinen eveneens aan genoemde oveiwegen stilhouden. De algemeene vergadering van de afd. «Amersfoort" van het Utrechlsch genootschap voor Landbouw en Kruid kunde zal plaats hebben op Vrijdag '26 April, in het koffiehuis «De Arend". Dien dag zal tevens plaats hebben de jaarlijksche stieren- en berenkeuring. Het eindexamen en het overgangs examen aan de Burgeravondschool alhier heeft plaats gehad op 4 en 5 April j. I. In volgorde van de behaalde punten is de uitslag als volgt: Het einddiploma werd uitgereikt aan alle leerlingen der: Tweede klasse: H. C. Verbeek, A. van der poll, J. Boshuizen, A. E. van Zwol, D. Ruitenberg, en J. Vernooijs. Bevorderd van de Eerste naar de Tweede Klasse werden: VV. van Diemen, G. van Kommer, A. van der Meulen, F. van Wijland, A. D. Paulus, H.C. Brons, en G. Manné. Niet bevorderd weiden 8 van de 15 leerlingen der Eeiste Klasse. Namens het schoolfonds van de Loge «Jacob van Campen" alhier, werden aan de volgende leerlingen prijzen uitgereikt Van de Tweede klasse, H. C. Verbeek e Prijs, A van der Poll en J. Boshuizen ieder een 2e Prijs, Van de Eerste Klasse, VV. van Diemen, G. van Kommer, en A. van der Meulen ontvingen ieder een 2e Prijs. De Zomercursus vangt aan op Dinsdag 23 dezer. 348ste STAATM-EOl'EKI Derde klasse. Trekking van 8 en 9 April. (1000 loten.) Teri kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Piijs van f 100 op No 12612. Pr ij zen van f 45. 232 261 269 2648 8276 8278 8305 8306 8317 8320 9452 9476 1268* 15288 15879 15881 16801 16856 en 16858. Te zamen 20 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Bnusclioten. In deze gemeente is wedei een geval van mond-en klauwzeer geconstateerd. Hoevelaken. De rijksveldwachter W. Krijkamp alhier, is bevorderd tol brigadier-titulair. Eensden. Onder de vele navolgers van den heer Bertels die succes behaalden met het conserveeren van groenvoeder, mag wederom genoemd worden de heer W. van Plaggei hoef, alhier. geeft den ongelukkige, die, dank zij uwe veizorging, nog het zonlicht mag aan schouwen, ook het leven van geest en hart tei ug hef hem op en stel hem een nieuw, lofwaardig doel voor zijn strjjden en streven, voor zijn dulden en overwinnen. Zeg inij, aangebeden, diei- baar meisje, dat gij mij het leven niet geschonken hebt tot straf voor mijne onvergeeflijke dwaasheid, dat ik het oog tot u durfde op te slaan maar dat hopen mag om u eenmaal de mijne te kunnen noemen, zoo niet, werp mij dan onmiddelijk in den afgrond terug, zeg mij, dat ik uw vroom hart, dat slechts geestdnfl gevoelde voor het welzijn van al mijn lijdende broeders, een dwang heb opgelegd, dat ik u beleedigd, diep gegriefd heb, en dat, na als een engel des erbarmens dag en nacht aan mijn ziekbed gewaakt te hebbenI" Op dit oogenblik drong juist een zon- estraal door het loof der linde, in wier schaduw wij zaten, en omgaf Clarisse's hoofd met zijn gouden schijnsel. Zij liet toe dat ik hare hand in de mijne hield en zag mij aan, terwijl haar boezem met het gouden kruis sneller op-en neer ging- «Ik hoop dat gij het voor u zeiven zult kunnen verantwoorden," ving het meisje aan, dat mjj thans nog beminne- Zijn hooi had 3% week in den regen gelegen en was volgens veler ineening totaal bedorven; de lieer Beitels beweerde echter dal hiervan nog wel goed pers voeder te bereiden was en werd dit weik volgens aanwijzing van den heer Benels ondei nomen. De eigenaar en honderden toeschouweis stonden verbaasd bij het openen der persmijl: het bedorven hooi onaangenaam riekend, was veranderd in heerlijk persvoeder met aangenaam zoeten geur: en dat het een groote voedings waarde had, bleek daaruit, dat de kaas, van de mdk van dit persvoeder vei kregen gemaakt ver boven de andere kaas uit muntte. Ook in dit opzicht belooft dus het «systeem Bertels" groote voordeelën voor den kwjjnenden landbouw. Het valt niet te ontkennen overal waar de praktijk aan het woord is en hierop komt het toch uitsluitend aar. in het practische leven heeft de heer Bertels groot succes met zijn werken en streven voor den kwijnenden landbouw, en dit kan niet genoeg worden gewaardeerd. Scherpenzeel. Ds G, Mansvelt, heeft voor het beroep, naar Hailingen bedankt. Voor de betrekking van gemeente veldwachter hebben zich ruim tachtig sollicitanten aangemeld. De rechtbank te Utrecht heeft de vorige week, den bekenden inbreker J. Meerwijk tot drie jaren celstraf veroor deeld. Dr. R. SCHIFFMANN'S Middel tegen Asthma geeft onmiddeljjke verlichting in de ernstigste gevallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij ALPHONSE ANNEGARN, le Amersfoort, in pakjes van (1 1.50 en fl 2.75. BEEANGR1JK is de geluksaankondiging van JOSEPH HECh'SCHER in Hamburgwelke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedra gen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. De Burgemeester en "Wethouders van Amersfoort. Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dot een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van 1". Johanna Dashorst, weduwe Steven van Vinken in het per ceel aan de Kampstraat alhier wijk C, no. 68 2°. Arië van de Vlasakker in het perceel aan den Arnhemschenj straatweg wijk 1, no. 86 alhier; 3". Eppo Meijer, Koffiehuishouder, thans wonende te Gio- ningen, in het peiceel aan den Hof al hier wijk F, no. 318; 4°. Everdina Cor nelia van Vlooten, weduwe F. H. de Jager in het perceel aan de Varkens- markt wijk A no. 84 alhier en 5" Phi- lippus Wilhelmus Petrus Mattheus Smol ders, in het peiceel aan de Valkestraat alhier wijk B, no. 99. Amersfoort, den 9. April 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCMIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Den 7den April overleed fêlirgjO^den Huize «Beer- waarde lijker voorkwam dan ooit te voren, «wan neer gij de gemoedsrust van een meisje, dat tot nu toe slechts voor haar beroep leefde, verstoort door het aandeel, 't welk ik nu wel in uw lot zal moeten nemen. Ook ik durf u te verklaren dat van den eersten dag af, dat men mij uwe verzoiging toevertrouwde, een innige be langstelling mij tot u aantrok. Uw naam, uw gelaatstrekken waren mij niet vreemd. Onderzoek niet, wat hiervan de oorzaak mocht wezen, daar dit mijn geheim niet alleen is. Maar maak mij het afscheid niet zwaarder, dan het mij reeds zonder uwe bekentenis geweest zou zijn. Ik ben nog geen meesteresse over mjjn be sluiten. Vraag niet waarom. Of onze levenspaden zich ooit weder zullen kruisen, wie is in staat om dat te zeggen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2