EEN GENEESMIDDEL TOOK AST1HA. BUITENLAND. Plaatselijke berichten Met bet oog op de builenlandsche reis der Koninginnen zal de uitreiking van de decoratiën der Militaire Willems orde ter zake de krijgsverrichtingen op Lombok in geen geval voor het einde van 4 Juni of het begin van Juli plaats vinden. De buitenlandsche pers heeft reeds herhaaldelijk koningin Wilhelinina «uit gehuwelijkt." Nu komt de Londensche World, naar een Reuter-telegram meldt, weder voor den dag met een bericht, dat H. M. gedurende haar verblijf in Engeland verloofd zal worden met den erfprins van Coburg. Het bericht zal wel op even lossen grondslag berusten als de vroegere ge ruchten. Najaars-manoenvres. De groote najaars-manoeuvres zullen dit jaar in het Gooi plaats hebben. De luitenant-kolonel Wiippermann en kapi tein de Veer, beiden van den generalen staf, der le divisie infanterie, hebben zich ter verkenning naar het Gooi be geven. Heldeontginning. Bjj den uitgever J. H. de Bussy le Amsterdam is als brochure verschenen: Heideonlginning en Grondverbetering als middel tot verbetering der sociale toestanden, het rapport uitgebracht door de commissie «ontginning" uit het Neder- landsch Landbouwcomité, waarvan de conclusiën op de algemeene vergadering van dat comité op 6 Maart jl. zijn goed gekeurd. Zooals men weet worden in die conclusies alle plannen tot ontginning van heide door werkloozen uit de steden of door boeren of arbeiders ontraden provinciale vereenigingen als die «Door arbeid tot verbetering" in Friesland wol den goedgekeurd en bij de Regeering wordt aangedrongen op technische en financieele hulp alsmede op een wet op het ontginnen. De Radja van Lombok. Volgens het Bat. Nieuwsblad is de radjab van Lombok ernstig ziek, zoodat binnen hoogstens een paar maanden zijn dood wordt tegemoet gezien. Sedert eeni- gen tijd reeds, is waterzucht bij hem ingetreden; zijn lichaam is pijnlijk en gezwollenhij is half versuft en moet door de zonderlingste middelen, welke zijn omgeving op hem toepast, eenigszins in opgewekte stemming worden gehouden. Reeds hebben de poenggawa's een verzoek tot de Regeering gericht, om bij overlij den het lijk van den vorst naar Lombok te mogen vervoeren, hetgeen te recht van de hand is gewezen. Een zonderlinge weddenschap, is cewonnen door een zekeren Durand te Marseille, die op zich had geno men om 28 dagen achtereen onbe weeglijk in de houding te blijven van een schildwacht onder de wapens. Don derdagmorgen om negen uur steeg hij van zijn piëdestal, waar hij bijna een maand had doorgebracht. Hij heeft den roem behaald een groote plaats onder de merkwaardige wedders te bekleeden, een roem echter, die hem nog duur kan komen te staan, daar hij zeer ziek is geworden. Hij heeft echter 10,000 frcs. gewonnen en kan zich dus eenigen tijd rust gunnen. De lniui van een millloniialr. Voor ongeveer twee jaren kwam de schatiijke Amerikaan Weldorf Astor, die meer dan honderd millioen bezat, in Lon den wonen met zijn bekoorlijke vrouw. Hjj kocht een prachtig huis in het Westend en tevens het heerlijke aan de Theems gelegen landgoed van den hertog van Westminster dat zich vele mijlen ver uitstrekte en waarbij het slot Cliefden behooit. Oir. zijn geest te verstrooien, en om iets te doen te hebben, verwierf hij zich de Pall Mall Gazette in veree- nigirig met het rijk geïllustreeide week- leven opstijgende geluiden, alsof geesten sissend rondwaarden, vervulden, trots alles wal wij op de slagvelden van Bo- hemen doorleefd hadden, onze nog jeug dige harten met den droom des verlangens, ja, van het voorgevoel van een onmete lijk geluk, dat echter voor mij nog geen vaste gedaante gekregen had. Wij waren thans aan den ingang van het park ge komen. Een laatste handdruk, een laatste blik in het mannelijk schoon ge laat van mijn vriend, en met haastige schreden verwijderde ik mij van den man wien ik, niet zonder hem in stilte het gelukzalig gevoel van eene eerste, zuivere, machtige liefde te benijden, niettemin het bezit van het edelste aller meisjes gunde, een man, tot wiens geluk ik zoo gaarne het mijne wilde bijdragen. IV. Het was juist de dag waarop de fees telijke intocht binnen Dresden van onze dappere, uit Frankrijk teruggkeerde troe pen zou plaats hebben. Otto's voorspelling was uitgekomen. Als majoor keerde in uit den krijg terug en stond thans op het punt om aan het l.oofd van mijn bataljon voorbij den doorluchtigen vorst te defileeren, dat heldhaftig gestreden had, eerst by St. blad Pall Mali Budqet en stichtte daar bij een kostbaar maandblad, de Pali Mall Maqazine. In letterkundige en kunstenaarskringen heeft vooral dit laat ste tijdschrift veel van zich doen spreken, te meer wijl Astor geen kosten ontzag voor zijn schepping, waarin zijn vrouw ook groot belang stelde en waarin zij menigmaal fraaie letterkundige opstellen schreef. Dat duurde zoo voort tot voor eenige maanden. Toen ontrukte het lot hem zijn levensgezellin, die hij zoozeer beminde. Met haar daalde zijn geluk ten grave Hij wil zich nu ontdoen van alles, wat aan haar herinnert: zijn woning in Westend, zijn landgoed aan de Theems, en zijn letterkundige ondernemingen staat hetzelfde lot te wachten. De Pall Mali Gazette, die niet alleen aan hem. behoort, blijft bestaan. Voor het weekhlad en het inaandschift bood de uitgever hem reeds tevergeefs 20.000 pd. sterling (f240.000) Hij wil alles laten vernietigen wat aan het blad behoort. «De bladen waren mijn vrouw," zijde hij, «nu zij ten giave is gedaald, moeten de tijdschriften haar volgen." Een schrijven uit Shanghai geeft een treurig beeld van de militaire ont wikkeling der Chineesche troepen en een nog treuriger van het oorlogsmateriaal. Onder de granaten, welke bij Tai-in- Kwam van de Chineezen zijn genomen, was een groot aantal dat met boonen in plaats van met kruit was gevuld. Het kruit was door de ambtenaren, ten eigen bate verkwanseld. Dikwijls ook werden de granaten vervangen door voorwerpen van klei, die men beschilderde. Als een ander staaltje van de oorlogskunst der Chineezen mag het feit genoemd worden, dat de Japanners in Wei-hai- Wei voor de verded.gingsweiken in het zand acht stukken geschut vonden liggen in denzelfden toestand, als toen zij wer den ontscheept. De Noordpool ontdekt. De Figaro deelt op gezag van Italiaar.- sche bladen mede, dat de kroonprinses van Zweden en Noorwegen bericht ont vangen zou hebben dat dr. Nansen de Noordpool heeft ontdekt. De pool zou gelegen zijn op een bergketen, waar men de onverwachte temperatuur van twee graden boven het nulpunt waarnam. Wij zouden dit bericht gaarne gelooven en nog aangenamer zou het ons zijn te weten dat de eer der lang nagestreefde ontdekking toekomt aan Frithjof Nan-en, aan den man, die met zeven anderen op ski's geheel Groenland doorkruiste maar ons geloof is niet sterk in dezen. En dat te minder nu het Berliner Tagéblatt de ontdekking van de Noordpool als een Aprilgrap heeft uitgebazuind. Niet onmogelijk is het dat de Italiaan- sche bladen wel hebben gehoord maar niet hebben verstaan en langs dezen omweg de grap als een einstig bericht onder de oogen van de Figaro is gekomen. Een zonderling gerucht is te Bei lijn in omloop. Men verteld daar namelijk, dat maar schalk Yamagata, de Japansche opper bevelhebber, die den Chineeschen troepen zulke gevoelige nederlagen toebracht, niemand anders is dan de Oostenrijksche aartshertog Johan, die wegens een geschil met keizer Frans Jozef onder den naam van Johan Orth het land verliet en van wien men verder niets heeft vernomen Tot bevestiging van dit gerucht wordt aangevoerd, dat de Japansche troepen in dezen oorlog zijn opgetreden volgens de beginselen, door den aartshertog in zijne geschriften verdedigd, dat iri Japan geen familie Yamagata bestaat en dal de aarts hertog, die liet laatste te La Plata is gezien, vandaar naar Japan is vertrokken. Dit zijn echter de eenige bewijzen, die tot rechtvaardiging van dit vermoeden kunnen dienen. Geen wonder daarom, dat het verhaal tot dusver nergens geloof vindt. Privat, Beaumont, toen in den slag van Sedan en later bij de insluiting van Parijs tegenover het fort Noisy. Te midden van de jubelkreten die telkens van alle zijden op nieuw los braken, van het gewuif van zakdoeken en van een formeele bloemenregen vloog een reusachtige eikenkrans met linten, die de Duitsche en Saksische kleuren vertoonde, rakelings langs mijn schouder en viel vlak voor mijn voeten neer. Tegelijkertijd hoorde ik uit een venst-r van de hoofdstraat, die ik juist aan het hoofd van mijn bataljon passeerde, mijn naam roepen. Ik zag op en liet van verbazing bijna de teugels van mijn wild steigerend paard vallen. «Ottol" was alles wat ik kon uitbren gen, doch ik deed het met eene stem die boven het gejubel uitklonk. «Vriend en broeder, daar ben ik weer. Tot van avond." De indrukwekkende gestalte van mijn vriend in zijne burgerkleeding, het ridderkruis op de borst en naast hem in een keurig feesttoilel het aan- valligste schepsel ter wereld, de aanval ligheid en bekoorlijkheid in persoon,sterk blozend en mij met haar kantenzakdoek een welkom toewuivend. De goudglans van het bruine haar, de frissche, roos kleurige tint, het heerlijk blauwe oog, die slanke, hooge, voorname gestalte Prins Bismarck. Te Berlijn werd gisteren verteld, dal prins Bismarck ernstig ongesteld is. Dit bericht wordt terstond van offi cieuze zijde tegengesproken. Wel is waai is de tachtigjarige oud-kanselier, zooals natuurlijk is, eenigzins vermoeid na alle feesten, ter eere van zijn verjaard ig ge houden, maar overigens laat Bismarks gezondheid niets te wenschen. De «Alkrnaarsche Ct." verwijt zoo wel de «Zuiderzee-Vereeniging" als de «Staatscommissie", dat zij door het voor opgesteld denkbeeld alle vruchtbare gron den der Zuiderzee moeten we d. oogma ken, niet overwogen heeft: zou de droog making van den N W. of N. O.-Polder niet het meest aanbevelingswaardig en, met het oog op de geldmiddelen van den staat, te verkiezen zijn? In eene vergelijking tusschen de voor- en nadeelen, die b.v. de droogmaking van de Wieringermeer beeft, en liefst dat gedeelte waar de vruchtbaarste gronden te vinden zijn, boven het grootsche maar zeer kostbare plan, dat zij moest beoor- deelen, in zoodanige vergelijking is men niet getreden. De Wieringermeer b v. heeft de minste beteekenis voor de visscherij en zou 15,ti00 bunders land opleveren. Kwamen die beschikbaar, dan zou de waarde der indirecte voordeelen, die men verwacht, getoetst worden aan de feilen. Maar het grootsche plan houdt de plan nen, waar wèl iets van komen kan, tegen. Petroleomprijzeu. De beide grootste petroleumbonden in de wereld, de «Standard Oil Trust" (Standaard Olie Comp.) in de Vereenigde Staten, onder Rocketeller en den Russi- schen bond, onder Rothschild,zijn het sedert enkele maanden eens geworden en Roth schild en Rockefeller beheerschen thans de petroleummarkt op de geheele wereld. Aan de petroleumprijzen valt dit steeds meer te bemerken. Den vorigen zomer stond de petroleum genoteerd op f4 60 per 100 KG. (l25 liter); nu kwam ze op f9 35, zoodat, sedert eenige dagen reeds, voor een vat ruim het dubbele wordt betaald van den prijs, waarop de petro leum den vorigen zomer stond. Woensdag 2 April stond ze op f7,50 per 100 KG. Na afloop van de beurs steeg ze tot f 7,60. Zaterdag tot f 8,05. Maandag tot f8,35. Dinsdag lot f 8,00 per 100 KG. en Woensdag steeg de petro leum tot f 9,35. Donderdag 11 April berichtte men, dat de prijs van de petroleum is gestegen tot f 11,85. Van de consumptieprijzen in detail maakt dit een verschil van 4% 5 ct. per liter voor 14 dagen, tegen 11 ct. per liter reeds Donderdagmorgen voor de laatste noteering. Zaterdag jl. noleerde men reeds f 14,50 per 100 KG. en men denkt dat de rijzing nog zal aanhouden. Een beker. Bij de Zwanenbroeders (gebouw der Illustre Lieve Vrouwe-Broederschap) te 's Hertogenbosch berust een drinkschaal van historische vermaardheid. De bek-r is reeds gebruikt door Willem de Zwij ger. Bij verschillende vorstelijke bezoe ken aan de etad en het gebouw der Broederschap, werd aan de hooge bez e- kers wijn in dezen beker, die van tin vervaardigd is, aangeboden, zoo nog bij het jongste bezoek van Z. M. Willem 111. Thans is aan een der zilversmeden de vervaardiging opgedragen van een zilve ren beker, geheel in vorm en bewerking overeenkomende met den ouden beker tol een gewicht van twee kilogram. Bij het bezoek van HH. MM. zal deze nieuwe bokaal gebruikt worden. Tengevolge van het omvallen van een stallantaarn is een zeer uitgestrekt landgoed nabij Gravenhorst, in Sleeswijk- Holstein, door brand vernield. Twee geen twijfel, zjj was hel zuster Cla- risseWie anders zou het kunnen wezen? Het trof mjj als een vreugdestraal uit twee paar gelukkige oogen, die ais uit een boveuaardsche sfeer op mij neder zagen. Ik salueerde met den degen en het volgende oogenblik reeds droeg de vroo- lijke paradenmarsch my als van daar weg. Nauwelijks was ik bij machte om hen, voor wie ik defileeren moest, te groeten; met smachtend ongeduld zag ik het einde van dit feest, van dien dag zelfs le gemoet. Moe en afgemat teruggekeerd in mijne oude woning, die ik voor mijn vertrek naar het tooneel des oorlogs bewoonde, vond ik het visi tekaar tje van mijn vriend. De hertoge lijke beheerder van het kroondomein Otto P. en echtgenoote noodigden mij voor dien avond uit. straat No. Kon het groote tijdvak, 't welk er lag tusschen dien laatsten avond bij Otto in Thurir.gen en het tegenwoordige oogenhlik ooit een heerlijker uiteinde gehad hebben? Wat zou ik daar veel te hooren krijgen? Op welke wijze hadden die twee voortreffelijke menschen elkaar dan toch gevonden, wier lot van hunne vroegste jeugd af aan dooi jzulke geheimzinnige draden verbonden scheen Langzaam kropen de uren als met looden menschen en Diet minder dan 130 stuks vee kwamen in de vlammen om. Uit het Elbegebied komen verschil lende berichten, die van overstrooming melden. Bij Lauenburg staan reeds dagen lang de huizen onder water. Groote schade is daar aangericht. In de onmid dellijke nabijheid der stad Hamburg is bij eenige dorpen een dijkbreuk le vree zen. Dag en nacht wordt rp den dijk gewaakt. Naar het dorp Kirchwerder is een afdeeling pioniers uit Hamburg ter hulp gezonden. Te Frankfurt a/M. is Zate: dag een kassiersknecht een bedrag van 20,000 Mk. ontstolen terwijl hij voer een loket van een kredietinstelling aldaar stond. De dader werd echter later op den dag ge vat en de geldsom nog ongeschonden in een bergplaats terug gevonden. Dr. R. SCHIFFMANN's middel tegen Asthma geeft onmiddelijke verlichting in de ernstigste gevallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij ALPHONSE ANNEGARN, Apotheker te Amersfoort, in pakjes van fl. 1.50 en fl. 2. 5. De vrede tusschen China en Japan is nog niet officieel gesloten. Volgens de berichten uit Shangaï zijn de Chineesche en Japansche onderhan delaars het eens geworden, en wel op dezen grondslag, dat het eiland Formosa aan Japan zal worden afgestaan. De oorlogsschatting, waarop Japan aanspraak heeft, wordt bepaald op 100,000,000 dol lars. Tevens wordt er bijgevoegd, dat tusschen China en Japan een verbond is gesloten, teneinde zich gemeenschappelijk te verzetten tegen verdere pogingen der Europeesche mogendheden, om zich met de aangelegenheden in Oost-Azië le be moeien. Gelijk Li-Hurig-Chungs schoonzoon meldt, luiden de vooi waarden, waarop de vrede gesloten zou wezen, aldus a. Onafhankelijk-verklaring van Kore b. Afstand van alle plartsen, die dooi de Japanners zijn veroverd. c. Afstand van het grondgebied ten Oosten van de Liado-rivier. d. Afstand van Formosa. e. Het betalen eener oorlogsschatting van 100,000,000 Yen. f. Het sluiten van een of en defensief verbond tusschen China en Japan. Gisteren verklaarde de Japansche ge zant te Parijs, dat hij Dog geen bericht over het sluiten van den vrede had om vangen. Heden wordt dezelfde verkla ring afgelegd door den Japanschen ge zant te Londen. Men kan derhalve wel aannemen, dat de vrede nog niet is ge sloten. Toch blijft de kans gunstig, dat beide partijen hel dezer dagen eens zul len worden. Vermoedelijk zal reeds spoe dig de tijding komen, dat de Japansche en de Chineesche gemachtigden het eens zijn geworden. De afstand van het eiland Formosa en de onafhankelijkverklaring van Korea be- hooren tot de eerste eischen, welke Japan stelde. Daartegen werd door Li-Hung- Chang geen bezwaar geopperd. Alleen protesteerden de Chineesche onderhande laars tegen den afstand van een gedeelte van het vasteland aan Japan. De wapenstilstand, die tusschen de beide oorlogvoerende partijen is gesloten, duurt lol 20 April. In elk geval moet derhalve vóór dien tijd eene beslissing worden genomen. Naar men beweert acht de Russische regeering nu de tijd gekomen, om haar invloed te doen gelden, teneinde haar belangen in Oost-Azië le verdedigen. vleugels vooibij. totdat Dresden eindelijk in vollen lichtglans stond en de pendule mij waarschuwde dal ik wellicht al reeds verwacht werd. Een klein welriekend salon, helder verlicht behalve Otto twee dames en een heer, die zoodra mijn naam genoemd werd, naar mij toekwimen, en mij met hartelijkheid ontvingen als of ik reeds langen tijd tot de hunnen had behoord. Na de eerste hartstochtelijke omhelzing stelde Otto mij zijne vrouw, zijne moeder en den gepensioneerden stafarts von L. voor, in wien ik onmiddellijk den Vriend en redder van Otto, den beschermer van Klara uit het Boheemsche veldhospitaal herkende. «Zoodoende wordt door uwe terug komst, majoor," vatte Otto's moeder hel woord «het groote overwinningsfeest tevens het schoonste familiefeest voor ons, wier gedachten u in alle tijdperken en bij alle gebeuitenissen van dezeri reuzentijd vergezeld hebben. Wees ons van harte welkom 1" «Ik heb hen, die achterbleven, met niet minder deelneming herdacht, me vrouw," antwoordde ik «daar Otto mij bij ons afscheid zijn geheele hart heeft blootgesteld, zoo moest ik wel dikwijls aan hem en aan de groote vraag denken, die hem in de laatste jaren zoo Vermoedelijk zal Rusland te dezen op zichte wel optreden 11. overleg met En geland, maar natuurlijk zullen beide regeeringen wel eerst den uitslag af wachten van de vredesonderhandelingen, die nu vermoedelijk spoedig eindigen. In Noorwegen verwacht men nu ook spoedig de beslissirg in zake het bekende geschil. De Frankfurter Zeitung beweert op goede gronden te weten, dat koning Oscar Jen toestand als zeer ernstig be schouwt. De koning zal het echter niet tot een strijd tusschen Zweden en Noor wegen laten komen, maar wil liever afstand doen van den troon, indien eene schikking in der minne onmogelijk mocht blijken. De kroonprins, die dan den Zweedschen troon zal bestijgen, is echter, wat dit geschil betreft, volkomen dezelfde meening toegedaan als zijn ader, zoo dat indien het tot eene abdicatie van koning Oscar mocht komen, toch de toe stand dezelfde blijft. Zoo ver is het evenwel nog niet. Toch blijft de toestand tusschen de Zweden, die het geheel met den koDing eens zijn en de Noren, die algemeen de radicalen blijven steunen, zeer gespannen. Tot dusver betoont geen van beide partijen eenige neiging om toe te geven, zoodat het nog zeer twijfelachtig blijft, of het tusschen de beide Staten der Scandina vische Unie nog tot eene schikking zal komen. Maarschalk Martinez Campos is te Portorico aangekomen en daar met groote geestdrift ontvangen. En geen wonder, want alleeD van dezen ouden vechtgene raal verwachten de Spanjaarden in deze kolonie redding in nood. Zoo iemand, dan is zeker Martinez Campos, die Spanje reeds zoo vaak uit den nood redde, de man om den opstand te bedwingen en «de parel der Anlilleu" vooi Spanje te behouden. De officieele berichten, welke de Spaan- sche legeering uit Havanna ontvangt, blij ven steeds even gunstig. Indien deze tijdingen juist waren, dan zou de geheele opstand reeds lang zijn bedwongen. Dit is echter nog geenszins het geval, ten minste volgens de Aeui- York Herald, die, op gezag van haar correspondent te Havanna, meldt, dat de hoofdleiders van de opioerige beweging, generaal Maximo Gomez en Jose Marti, die tot president van hel vooiloopig bewind is gekozen, te Santiago zijn geland. Tot dusver be vonden deze heide leiders zich te San Domingo. Volgens de New-York Herald zal het den Spanjaarden niet gelukken, den op stand te bedwingen. Het is echter be kend, dat de openbare meening in de Vereenigde Staten in hooge mate party heeft gekozen voor de Cubanen. De mededeeling der Amerikaansche bladen verdienen derhalve geen onvoorwaardelijk vertrouwen. Dat de toestand in deze Spaansche kolonie der regeering gegronde reden geeft tot ernstige ongerustheid, is vol doende bekend. Daaruit kan men echter nog niet, gelijk de Amerikaansche bladen doen, de gevolgtrekking maken, dat Cuba voor de Spanjaarden verloren is. Bij Kon. Besluit is benoemd bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot generaal-majoor, comman dant der 3e divisie, de kolonel H. J. G. Benschop, commandant van het 5e regi ment; tij liet 5e regiment, tot kolonel, geheel en al bezighield. Ik heb steeds eene gelukkige oplossing gehoopt, nog- thans zie ik mij lieden door de vervulling vun zijn schoonsten droom als door een visioen verrast en verheugd I" «Nu, er is genoeg om gevochten, waarde majoor," nam de dokter het woord «de prijs was hoog, voor welken deze beide jonge harten veroverd moesten worden. Dal alles zal Otto u beter kunnen vertellen. Dat wij die jonge lui elkaar rustig hunne lotgevallen laten mededeelen. Gaat gij mede, mevrouw P. 1 Tot straks Terwijl 'hij voorgaf een kijkje te gaan nemen in de feestelijk verlichte residentie, voerde de achtenswaardige oude heer, aristocraat, geleerde en militair in éen persoon vereenigd, Otto's moeder weg. Eene lichte verlegenheid verhoogde de veirukkelijke schoonheid der jonge vrouw, die de geheimste geschiedenis van haar leven en van haar hart, thans onher roepelijk aan de blikken van den vriend haars echtgenoots zag prijs gegeven. Ik bespeurde, dat zij het gaarne aan Otto zou overgelaten hebben om mij daai mede bekend te maken. Maar had zulks wel gepast in hare tegenwoordigheid. Boven dien was mijn vriend veel te trotsch op de volmaakte aanvalligheid in hare voordracht, haar welluidende tongval, op de veelzijdige talenten zijner vrouw, dan dat hij haar ir. de rede ware gevallen, uitgenomen daar, waar het gold, om eene groote daad van haar hart, van haar plichtgevoel, van hare liefde tot den naaste, te doen uitkomen en in een hel der licht te stelleD. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2