Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. Plaatselijke berichten HEBT GIJ ASTHMA? Ingezonden. landing, welke arbeid niet lang duurde. Reeds te kwart over tienen verlieten de Vorstinnen bet schip, na eenige woor den van dank aan den kapitein en aan den gezagvoerder van de mailboot Prins Hendrikden heer Lucas die als loods had dienst gedaan. Tromgeroffel klonk, de bemanning en de officieren (allen in groot uniform) groetten en weldra hadden de Vorstinnen haar voet op vasten wal gez< t. Begeleid door den directeur der spoorwegmaat schappij, den heer Forbes, en den ka pitein van de Valk, gingen HH. MM. naar den trein, op het perron gegroet door het daar geschaalde spoorwegper soneel. De salonwagen was met bloe men versierd terwijl het was een ver langen van Hare Majesteit de Regentes ook het fraaie bloemenstuk, door de offi cieren van de Valk aan de koningin aan geboden in den salonwagen geplaatst werd, evenals de ruikers op de landings plaats der Vorstinnen aangeboden. Echt Engelsch was de beleefdheid, om een aantal Engelsche ochtendbladen in den waggon neer te leggen. Te halt elf vertrok de trein, om vijf kwartier later het Victoria station te bereiken. Ook daar was liet perron met rood doek behangen, teiwijl een stevig hek het taliijk publiek'op een afstand hield. Op het perron was een aanzienlijk gezelschap bijeen om de vorstinnen te begroeten. In de eerste plaats de hertog van Saksen Coburg (hertog van Edinburg) met zijn zoon, de hertogin van Albany (een zuster der Regentes) met haar twee kinderen, onze gezant baron Van Golt- stein met zijn echtgenoote, de gezant- schaps-secretaris, de consul-generaal, de consul, de vice-consul e. a. De begroeting was zeer harteljjk, ter wijl de bloemenschat der jeugdige Ko ningin door haar n chtje vermeerderd werd met een ruiker van roode rozen. Nauwelijks waren allen in de wacht kamer, toen de Prins van Wales, die iets te laat was gekomen, verscheen om de vorstelijke gasten te ontvangen. Ook hij onderhield zich geruimen tijd met HIJ. MM., die vervolgens door hem naar het gereedstaande open rijtuig werden geleid. Een Engelsch verslaggever weet mede te deelen, dat men opmerkte hoe de jonge hertog van Coburg een langdurig gesprek met ons Koninginnttje had. De Engelsche journalisten schijnen on verbeterlijk I Het publiek, dat ondanks den regen zeer talrijk was, deed luide juichkreten hooren, toen de Koninginnen en de her- tovin van Albany naar Browns-hotel reden. Dit hotel was fra .i met bloemen ver sierd. De kamers zien er keurig uit. Vooral een boudoir voor koningin Wïl- helmina in oud-Franschen stijl, met elec- trische plafondverlichting wordt zeer ge roemd. Aan het hotel vond Koningin Wilhel- mina reeds bij haar aankomst een telegrafische dankbetuiging van de weezen uil het R.-K. Maagdenhuis hier, die, dank zij een gift van H. M. rijkelijk waren onthaald. Dit telegram luidde •Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, Browns-Hotel, Londen. »Aan Hare Majesteit en Hare Door luchtige Moeder, die wij met ons gebed op Hare reis vergezelden, bij Hare aan komst ie Londen onze eerbiedige hulde, onzen innigen dank. •De Weezen van Het R.-K. Maagdenhuis." De vijf vorstelijke bloedlerwanten ge bruikten gezamenlijk den lunch. Na zich aldus versterkt te hebben be gonnen onze vorstinnen terstond met het bezichtigen van de merk waai digheden der- wereldstad een nieuw bewijs, dal de zeereis voor HH. MM. geen onaangenaam tochtje was geweest. laten zien, en dan moet gij mij eens vertellen welk gedeelte daarvan gij het mooist vindt." Op dit oogenblik werd de deur geopend en trad eene oude vrouw de kamer bin nen zij was gekleed in een donker wijden japon met een sneeuwwit voorschoot en had een presenteerblad in de handen, waarop zich ververschingen bevonden, vrij wat meer dan alleen een kop thee waarvan mrs. Temple had gesproken, en die er zeer verleidelijk uitzagen. Zij zette het blad neer, noodigde mij op een vriendelijken, eenigzins moederlijken toon uit, er iets van te gebruiken en daarop, door May gevolgd, de kamei verlatende, liet zij mij alleen. Aangenaam droomende sliep ik dien nacht in het groot ouderwetsch ledikant, ontwaakte zeer vroolijk en opgewekt des anderen daags vroegtijdig, en toen ik mijn eenvoudig toilet had gemaakt, ontpakte ik mijne koffers, die naast mijne kamer in een klein kleedvertrek waren neder gezet. Na het ontbijt, dat onder mijn toezicht plaats had, herinnerde ik May aan hare telofle, om mij het huis te la ten zien, en zoo gingen wij hand aan hand een inspectie-reis doen. Wordt vervolgd). Het eerste bezoek gold het Nationale Geschiedkundig Museum in Zuid-Kensing- ton. HH. MM. werden hier door de hertogin van Albany vergezeld en rond geleid door William Forbes. Des middags five o'clok tea, naar En gelsch gebruik. Onderwijl had een groot aantal hoog geplaatste personen door het afgeven van kaartjes of door het schrijven hunner namen in een register, van hun belang stelling in het vorstelijk bezoek doen blijken. Zondagochtend te tien uur verlieten HH. MM. per rijtuig het hotel en reden langs eenige hoofdstraten naar de Hol- landsche kerk in Austin Friars, waar, gelijk wij reeds mededeelden, de predi kant Schuuring uit Assen optrad. Een gedeelte der kerk was met rood doek behangen, terwijl het geheele ge zantschap, het consulaat en een groot deel der Hollandsche kolonie aanwezig waren. Velen hadden zich met een o-anje strikje versierd. Precies te half elftraden de vorstelijke personen de kerk binnen. Ds. Schuuring sprak een gebed voor het Vorstelijke Huis uit, maar roerde in zijn preek het bezoek niet aan. Te half twaalf was de dienst geëindigd. Een zeer talrijk publiek was in de nabij heid van de kerk saamgestroomd, om de vorstinnen te zien. HH. MM. begaven zich vervolgens per extra-trein naar Claremont-House, het verblijf van de hertogin van Albany, en keerden negen uur later in Londen terug. De Londensche correspondent van de N. R. Crt. deelt het volgende aardige trekje van ons Koninginnetje mede: Juist toen de Koninginnen, in het ge zelschap der hertogin van Albany, naar het Natural History Museum zouden af rijden, deed zich een van die incidentjes voor, welke het karakter der jonge Ko ningin teekenen, en tegelijkertijd een denkbeeld geven van de verwikkelingen van het incognito. Daar stond de open geslagen landauer voor den ingang van het logement in de Albemarle-streel te wachten. Plotseling zie ik Koningin Wil- helmina te voorschijn komen en in het rijtuig springen, en eer iemand het haar beletten kan, gaat zij op de voorste bank, rug nan rug met den koetsier zitten. Zij vond het zoo natuurlyk, dat zij. als jong meisje, daar moest zitten, en de twee plaatsen achterin ten behoeve harer moeder en tante af te staan had. Het mocht natuurlijk niet; zij was de Koningin! Maar zij vond het niets aar dig, dat zij verzitten moest. »01 die etikette, die etikelle," scheen zij te zeg gen, »die nare etikette; kon ik maar doen, wat ik wou." Doch de etikette Heef H. M. toch de baas. Maar het geval bewijst, dat er zich kleine moeielijkheden kunnen opdoen met den rang, den voor rang en het incognito. Gisterochtend maakten de gravinnen Van Buren een rijtoer langs de Theems en door de City; o. a. werd de Tower- bridge bezichtigd. Het was veel beter weer dan Zondag toen alles giauw en regenachtig was. Na de lunch in het hötel reden de Vorstinnen andermaal uit en bezochten hel Hydepark en het Britsch Museum. Vdór den rit door het Paik werd de thee gebruikt in den grooten salon van Holborn Restaurant, waar de Vorsiinnen een half uur bleven. Het bezoek aan het Museum duurde twee uur en zou heden voormiddag wor den herhaald. Vele hooggeplaatste personen, onder wie Engelsche regeeringspersoneu en vele gezanten van andere Mogendheden schre ven hun namen in liet register, dat in het hotel is neergelegd. Uil de tuinen van kopingin Victoria te Windsor, werden prachtige bloemen en fijne vruchten ontvangen. Bedrijfsbelasting. De nieuwe formulieren voor de be drijfsbelasting, welke in de Staatscourant van Zaterdagavond zyn afgekondigd, wij ken, voor zoover wij hebben kunnen nagaan, in enkele belangrijke punten af van die welke bij de invoering der wet in het vorige jaai waren vastgesteld. De verschillen zijn vooral van betee- kenis in de biljetten Aa I, die elk be lastingschuldige heeft in te vullen, en B a, in te vullen door degenen die eigen aangifte doen van hun inkomen uit be drijf enz. Uit biljet A is vervallen een groot deel dei reeks van bijzondere vragen die be trekking hebben op de verschillende be- diijv n. Zij worden ten deele overge bracht naar de algemeene vragen, waar van ze dan onderdeeleu vormen en voor het overige samengevat in de vol gende Vragen aan hen die een bedrijf of beroep uitoefenen. »Waar liggen de winkels, kantoren, magazijnen, fabiieken, werkplaatsen, ateliers, werven, stallingen en andere vaste inlichtingen die gij voor uw bedrijf of beroep bezigt »NB. Op te geven den aard van ieder der bovenstaande inrichtingen, alsmede de gemeente, straat en het huisnummer waar zij zyn gelegen. Hoeveel personen reizen voor uwe zaak Hebt ge ten behoeve uwer zaak personen in dienst die ten hunnen huize voor u arbeid verrichten? Indien gij hier te lande land- tuin- of hoschbouw, boom- of bloembollen- kweekerij, veehouderij of veenderij drijft, of wel steengroeven, of groeven of mijnen van ar.dere delfstoffen hier te lande ex ploiteert en tevens nndeie bedri)ven uitoefent, kunt gij dan het in die andere bedrijven aangewende kapitua! afzonder lijk begrooten? In billet B, waar de cijfers van inkom sten moesten worden ingevuld, is de belangrijke wijziging gebracht, dat die cijfers in veel meer onderdeelen moeien worden opgegeven. Volgens het voiige biljet mocht men in éen cijfei vereenigd invullen de geza menlijke inkomsten uit bediijf, ambl of betrekking en als commanditair vennoot. In het nieuwe biljet wordt van elk dier bronnen van inkomst afzonderlijk het cijfer gevraagd. Evenzoo is het met de overige inkomsten die onder de wet vallen en die (behalve de tijdelijke) in 1894 te zamen mochten worden opgege ven, maar in 1895 moeten worden ge specificeerd. Daarentegen vervalt de uitvoerige spe cificatie van aftrekposten, welke zich r.u tot 2 bepaalt (rente van kapitalen en premie van levensverzekering); de overige zijn in andere vragen begrepen. Als wij juist zien, komt de wijziging in hoofdzaak neder op meer weetgierig heid van den fiscus, wat de afzonder lijke deelen van de inkomsten betreft. Het is mogelijk dat dit voor een juiste heffing noodig is, maar wy twijfelen zeer of de belasting er door in populariteit zal winnen. De directeur, de heer M. A. J. Losgert, heeft vastgesteld het plar. der J4Jste Nederlandsche Staatsloterij van f 1,036,000, bestaande uit 21,000 loten, uit 10,500 prijzen en 2 premiën. De cjllecte wordt geopend 12 Juni en ge sloten O Sept. a. s. De trekking begint 15 Juli en eindigt 5 Oct. a. s. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Crt. heeft vei nomen, dat de Raad van State waarschijnlijk reeds in de eerste dagen van Mei toezenden zal. In dat geval zou het mogelyk zijn, dat de Kamer bij haar terugkeer in Den Haag het ontwerp gereed vond. Op het II. Woensdag te Utrecht gehouden examen voor Vrije Orde oefeningen der Gymnastiek, slaagden van Je R. N. lessen alhier de dames J. Over- bosch, M. Bauling en M. Sax. Luitenant-adjudant J. L. ten Bosch, van het le regiment veld-artillerie hier, heeft voldaan aan het toelatings examen voor de Hoogere kiijgsschool en zal dus eerlang te 's-Gravenhage worden gedeta cheerd. De le luitenant der infanterie van het Oost-Indische leger E. A. A. van Heekeren, thans gedetacheerd aan de Hoogere krijgsschool, wordt van 1 Mei tol 30 September e. k. gedetacheerd bij de veld-artillerie hier. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement ter stand plaats Arnhem van den 20 April 1895, is Jan Michiel van der Dungeri, milicien plaatsvervanger bij het 5e Regiment in fanterie, schuldig verklaard aan eerste desertie in tijd van vrede, door het als verlofganger der Nationale Militie, niet voldoen aan eene oproeping tot de wer kelijke dienst, opgevolgd door arrestatie en veroordeeld tot eene militaire deten tie voor den lijd van eene maand en in de proceskosten. De sergeant Roubij en de fourier Slagt van het 5e Regiment Infanterie worden voor den tijd van 4 jaren gede tacheerd bij het leger in Oost-Indië. Heden morgen om 10 uur werd op het terrein achter de infanteriekazeri e No 2 door den HEdGestr. Heer Gen.-Maj. Benschop het commando over het regi ment, alsmede hel regimontsvaar.del over gegeven aan den Kolonel W. C. de Petit. De troep was daanoe in marschtenue opgesteld. De overgave en overname hadden met de meeste plechtigheid plaats. De Generaal Majoor Benschop ver trekt op Donderdag den 2 Mei a. s. met den trein om om i2 16 's namiddags naar Breda om zijne nieuwe functie te aan vaarden. De kapitein-plaatselijk adjudant C. W. Q. de Flines alhier, is als zoodanig benoemd te 's-Gravenhage. Bij het 5e Regiment infanterie zijn 16 koiporaals benevens 1 sergeant-mili cien geslaagd in hel examen voor den graad van sergeant en fourier. Bij het 5e Regiment infanterie zijn 10 korporaals-miliciens geslaagd in het examen voor den graad van sergeant- milicien en worden op den 2e Mei a. s. als zoodanig aangesteld. De élève-muzikanten Klaassen, Rauh en Felix van het 5e Regiment infanterie, zijn bevorderd tot Stafmuzi kant titulair. Heden Woensdagmiddag zal de stafmuziek zich van 3'/, 5uur doen hooren in de Sociëteit Amicitia. Deze matinee wordt door het Offlcierskoips den leden aangeboden. Heden avond van 68 uur concert in de tent op het terrein der Infanterie kazerne. In den door den Nederlandschen schutterijkader-bond uitgeschreven record wedstrijd met het geweer tot ka nerschiet- oefeningen, op 15 M., staande uit de vrije hand, op de militaire flobert-ringschijf, in den afgeloopen winter hier gehouden, is de tweede prijs, een verguld-zilveren medaille, behaald door sergeant-majoor G. Muijs, met 216 punten, en de derde prijs, een verguld-zilveren medaille, door sergeant-majoor J. W. van Achterbergh Jr., met 214 punten, beiden van de dienst doende schutterij hier. De heer mr. W. H. Royaards te Utrecht heeft de candidatuur voor de provinciale staten van Utrecht, in het hoofd-kiesdistrict Amersfoort, hem door de kiesvereeniging »Amersfoort" aange boden, niet aangenomen. Gister ontstond op de hofstede »de Horst" te Hamersveld, onder Leusden twist tusschen de Amersfoorlsche koop lieden H. en B., die zdd hoog liep, dat H. zijn mes trok en daarmede B. een levensgevaarlijke wond toebiacht in de zijde. B. wordt op bovengenoemde hoeve verpleegd, terwijl H. gev ingen is ge nomen. Tot torenwachter is benoemd de heer J. van Dorssen. Sedert Zaterdagmiddag speelt het carillon van den Lieve Vrouwe toren bij half slag Herzenswünsche, meer bekend als het Thiiringsche volkslied, en bij heel slag Sonntag, van Ferdinand Hiller. Tot kapelmeester bij het fanfare- gezelschap Erica" te Barneveld is be noemd. de heer van Eijsden, Stafmuzi kant bij het 5e reg. infanterie alhier. In de maandagmiddag gehouden Algemeene vergadering van de Garanten- vereeniging werd Rekening en Verant woording gedaan over hel loopende jaar, waai bij bleek, dat een saldo overbleef van f176.18. Tot leden van het bestuur zijn herko zen bij acclamatie de heeren: E. L. H. Van Lanschot llubrecht, A. Herschel Bzn. en A. J. Ebeling, die onderscheidenlijk als voorzitter, secretaris en penningmeester zullen fungeeren. Tot leden van de Raad van beheer werden bij acclamatie he: kozen de heen n A. M. Tromp van Holst, M. W. F. J. de Jong, J. U. Rolandus Hagedoorn, J. P. G. Kok, M. L. Celosse en H. W. A. van den Wall Bake, en gekozen de heeren L. Bolle, jhr. W. H. J. van de Poll, H. J. Croockewit en H. W. van Esveld. Er werden gegeven zes voorstellingen benevens éen seance van Edyso"'s pho- nograaf. Het aantal leden bedraagt 138. Op een desbetreffende vraag werd op gemerkt, dat een voorstelling in de laatste helft van April inderdaad niet te ver in hel seizoen is; de schouwbuigen in an dere plaatsen spelen nog, en Van Zuylen onderneemt nu zelfs nog tot 16 Mei een tournee. De oude weg van Amersfoort naar Scherper.zeel zal op kosten van eenige grondeigenaren uit laatstgenoemde ge meente worden bestraat. Daardoor zal, tot groot gerief van velen een veel korter verkeersweg weder tot stand komen. Sclierpenzeel. Door den Com. der Koningin is tot Gem.-Veldwachter alhier benoemd: A. te Rienstra, Ihans in gelijke betrekking te Klundert. Ben koninkrijk voor 8000 galden. Het «Koninkrijk Matupia," met de gelijknamige hoofd- en havenstad, gelegen in de stille Zuidzee en binnen het res- soit der Nieuw-Guinea-Compagnie, is door een Hamhurgsche firma voor f 8 00 gekocht. Of zij er een koning op zal zetten is niet zeker. Meer waarschijnlijk i9 het, dat zij er een kolonie sticht van planters. De algemeene werkstaking. De «Figaro" ontwerpt een aardig beeld van den tijd als de algemeene werksta king zal zijn aangebroken. Hij laat een burger en zijn vrouw het volgende ge sprek houden. Hij: Mijn overjas, myn stok ik ga heen. Zij: Haast je wal, je bent al laat. Hij: ik zal een tram nemen. Zy: En de weikstaking? HijJa, ik vergat het. Maar er zijn nog eenige wagens die rijden. Zij jawel, twintig agenten binnen in, twintig boven op, vijf op het balcon voor en achter, juist vol Dat was het eenige middel om in den dienst te voorzien. Hij: Dan neem ik een rytuig. Zij: Ook de koetsiers slaken. Hy.- Kom, laat ons op het land gaan wonen. ZijDe spoorwegen staken. Hij: Nu, dan blijven we thuis. Wy gaan rustig ontbijten. Wat is er voor ontbijt? Zij: Ik weet niet. De slagers staken. HijBah I ZyWat den bakker betreft. hij is van morgen geen brood komen brengen. HijWat is dat? Zij Ja, de algemeene werkstaking I Ziel (zij gaan aan het venster zitten). Hij: Niemand op straatI Zij: Alle winkels gesloten. (Men hoort een schel weerklinken.) De meid heeft het werk gestaakt, ik zal maar opendoen, (Zij komt terug met een blad papier in de hand.) Hij: Wat is dat? Zij: De aanmaning van den ontvanger der belastingen 1 Hij: (zich in de handen wrijvende.) Zoo is 't goed de ontvanver staakt niet. Zij: (het papier bekykende.) De on kosten zyn zelfs hooger dan het vorige jaar. Een vrouwenhater. Eeu verstokte celibatair, wel bekend in het 16e district te Weenen om zijn totale onverschilligheid voor het vrouwe lijk geslacht, is de vorige week plotseling gestorven, toen hij zich opweg begaf om de begrafenis van zijn broeder by te wonen. Hy was een lange en magere persoonlijkheid, die steeds in het zwart gekleed was en een hoogen zyden hoed dioeg. Hij ging nooit uit zonder wandel stok. Zijn erfgenamen hebben na zijn dood in zijn schryfbuieau een pakje ge vonden dat het volgende opschrift droeg •Pogingen gedaan door mijn familie om mij te doen buigen onder het huwe lijksjuk Het pakket bevat 62 brieven van de jaren 18451893 m_et gerang schikte aanteekeningen van den ouden vrijer. Bij het pakket behoorde ook de volgende aanleekeuing. »Deze 62 brieven bevatten evenveel huweljjksaanzoeken van jonge meisjes en van weduwen die wen- schen te hertrouwen. Zij hebben met elkaar f 1.760.000 verspild om mij in hun netten te lokken. De «Hongaarsche dokter" zooals hij ironisch genoemd werd kwam van tijd tot tijd in een koffiehuis, en koos dan altijd een plaats uil waar hy zeker wist nooit vrouwen te zullen ontmoeten. Ging hij naar den schouwburg dan nam hy steeds drie plaatsen, een voor zijn secre taris aan zijn rechterhand en een voor zich zelf, terwijl en derde onbezet bleef. Reisde hij in een omnibus of tram, dan vulde hij zijn pijp met een slechte soort tabak en rookte als een schoorsteen. Onnoodig dus te zeggen dat hij dus de vrouwen op een afstand hield. In zyn testament vindt men nog de volgende passage •Ik verzoek mijn erfgenamen om te zorgen dat op de plaats waar ik begra ven zal worden er geen vrouw noch aan mijn linker noch aan mijn rechterzijde ligt. •Indien de omstandigheden dat onmo gelijk maken verzoek ik ze om drie graven voor mij te koopen, mij in het midden te begiaven en de andere ledig te laten. Dr. R. SCHIFFMANN'S Middel tegen Asthma geeft onmiddelyke verlichting in de ernstigste gevallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij ALPHONSE ANNEGARN, te Amersfoort, in pakjes van fl 1.50 en fl *2.75. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van uw bericht in het nummer van 27 April j.l. gevoel ik mij verplicht U mee ie deelen, dat reeds lang voor de Hr. v. d. B. erover dacht een dergelijk instrument door Gebrs. H. te doen vervaardigen, de Heer Mos le Luitenant der Huzaren alhier, met eenige zijner vrienden het idéé van een transponeerpiano besprak. Hij was het, die den Heer v. d. B. zijne vindihg bekend maakte en op wiens aanwijzing daarna het instrument bij de Gebrs. H. werd geconstrueerd. U dankende voor de verleende plaats ruimte, Achtend, B. Oproeping van Verlofgangers. De Burgemeester der gemeente Amers foort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht van den 19. April 1895, no.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2