NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND DE MR VAN MONESWQOD. Officieele Publicatie. No. 36. Zaterdag 4 Mei 1895. Vier-en-twintigste jaargang. verschijnt woensdag en zaterdag BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOO VOOR Lor abonnementsprijs: 3 luAHiiden f Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgeve- G. .T. SLOTHOUWER. Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend (yroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Schutterij. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 1 der wet op de schutterijen van den 11 Aptil "1827 (Staatsl lad No. 17), bepalende dat ieder ingezetene van het Rijk die op den 1. Januari van elk jaar zijn 25ste jaar is ingetreden en zijn 34ste niet heeft voleindigd, tot het uit oefenen van den schutterlijken dienst, ingeval hij daartoe door het lot geroepen wordt, verplicht is. Gelet op de nadere reglementaire be palingen, zoo bij Zijner Majesteits besluit van den 21. Maart 1828 (Staatsblad No 6), als anderszins, tol invoering van voor zegde wet gemaakt, benevens het konin klijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55); Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat ter aangifte tol inschrijving voor de Schutterij verplicht zijn ingeze tenen. zonder ondeischeid, geboren in het jaar 1870, waaronder niet alleen alle Nederlanders, binnen dit Rijk hun gewoon verbljjf houdende, zijn begrepen, maar ook alle vreemdelingen welke, het zij door eene uitdrukkelijke verklaring of wel door het werkelijk overbiengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen va i hun bestaan, het voornemen om zich binnen deze gemeente te vestigen, aan den dag hebben gelegd Dat wijders alle vreemdelingen alsook alle Nederlanders, mitsgaders de gepas- porteerde militairen, geboren in de jaren 1861 tot en met 1869, welke sedert de in het vorig jaar gedane inschrijving hunne vaste woonpl iats alhier hebben gevestigd, of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijf, be schouwd moeten worden hier te wonen, tot deze aangifte gehouden zjjn, al ware het ook dat zij in hunne voormalige woon plaats zich reeds tei inschrijving aange geven, aan de loting voldaan of ook een nummerverwisselaar gesteld hebben; Dat diegenen, welke in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houdep, gehouden zijn zich ter inschrijving aan- temelden, daar waar eene dienstdoende Schutterij bestaat, of daar waar zij voor de belaBting op het personeel zijn aange slagen, terwijl de studenten, geëmplooieer- den in huizen van negotie, klerken van notarissen, advocaten, enz., bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente, alwaar zij hunne studie houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn; de ambtenaren en geëm- plooieerden aan hel provinciaal Gouver nement, en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen; die buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn, in de gemeente hunner vorige woon plaats, de buitenl mdszeevarenden in de plaats, waar zij hun wettig domicilie, en de aan boort wonende schippers, in de gemeente alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats gehad hebben, of wel wegens personeel, mobilair of hun vaar tuig belasting betalen, daar waar zij voor de belasting zijn aangeslagen; Dat door ieder, die zich tot die inschrij ving aanmeldt, eene geboorte-acte, of bjj ontstentenis van die eene acte van be kendheid, of een ander wettig bewijs waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken, behoort te worden overgelegd, terwijl diegenen, welke van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen oveileggen, door het Gemeentebestuur naar eigen oordeel worden ingeschreven, onvermin derd het recht van den ingeschrevene om van zijn juisten ouderdom Dader te doen blijken. Dal de registers te inschrijving op Woensdag, den 15. Mei aanstaande ge opend, en op Vrijdag, den 31. dier maand gesloten worden; terwijl zij, die bevonden worden zich niet vóór den 1. Juni aan slaande te heben doen inschrijven, ambts halve door het Bestuur worden ingeschre ven, door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, en bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling van den dienst te hunnen aanzien bestonden, zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfd. Tot deze inschrijving wordt zitting ge houden ten raadhuize op Woensdag, den 15. en Zaterdag, den 25. Mei 1895, tel kens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Burgemeester en Wethouders voor noemd vermanen alle belanghebbenden, den tot deze aangifte vastgestelden tijd zich ten nutte te maken, en daardoor te voorkomen dal op hen de straffen wegens het verzuim van inschrijving, hij art. 9 der wet op de Schutterijen vermeld wor den toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in hel afgeloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der schutterij zjjn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kinderen de bevoegd heid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en alzoo in de eersie klasse der voor dit jaar op te maken algemeene rol moeten gerangschikt worden, bij deze opgeroepen om van dusdanige verande- ling van omstandigheden kennis te geven aan het gemeentebestuur, of wel zich daartoe ter Secietarie aantemelden vóór de aantevangen inschrijving, van 's voor- middags 10 tot 1 uur des namiddags, en dus vöör den 15 Mei aanstaande zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbende, ingeval hij dientengevol ge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen, dadelijk volgens art. 1 van koninklijk besluit van 7 September 1828 (Staatsblad No. 55) bij de Schutterij worden ingelijfd tegen ontslag van hem die in zijn plaats is opgeroepen. En opdat niemand hiervan onwetend heid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daaivoor gebruike lijke plaatsen. Amersfoort, den 1. Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Gravinnen van Bnren te Londen. Woensdag voormiddag woonden de hooge bezoeksters op het terras van St. Jamespaleis hel aflossen van de wacht bij, waar de muziek der lijfwacht het Nederlaridsche volkslied deed hooien. Daarna bezichtigden zij het inwendige van het poleis. Des middags reden de vorstelijke per sonen uaar het hotel van den Nederlarid- schen gezant waar een lunch van *2 couverts plaats had. Na de lunch had een receptie plaats, waar o. a. deputaties van eenige Neder- laudsche vereenigingen verschenen. Vervolgens werden weder eenige ma gazijnen bezocht. Ditmaal werd het in cognito streng gehandhaafd, waarom de Vorstinnen van huurrijtuigen gebruik maakten. Heden werd de Hertogin van Albany weer aan den maaltijd in Brown's hotel verwacht. De terugkeer is op a.s. Don derdag vastgesteld. Naar aanleiding van het bericht, dat de Koninginnen het voornemen hebben in de eersie helft van September een bezoek te brengen aan Ovetijselen Drente, wordt door de Harderwijker Courant de vraag gesteld of, wanneer de reis over de Centraal-spoor weglijn werd ge nomen, er voor hardei wyk niet een klein kansje zou zijn H. H. M. M. ook eens binnen hare muren te zien. De minister van koloniën heeft aan generaal Vetter bij zijn aankomst te Genua een telegram van begroeting en verwelkoming gezonden. Eenige oud-militairen, ridders der Mili tairen Willemsorde, hebben het voorne men hun medegedecoreerden inet dat kruis uit te noodigen, den gewezen opper bevelhebber op Lombok bij zijn aankomst te Amsterdam een ovatie te brengen. De generaul heeft zijn reis door Italië en Zwitserland aangevangen. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zou de star.d der werkzaam heden er weinig toe leiden om reeds thans de rr.eening uit te spreken, dat de Raad van State reeds binnen zulk een kort tijdstip met zijn advies gereed zou wezen dat de Tweede Kamer bij haar weder- bijeerikomen het kiesrecht-ontwerp gereed zou vinden. Telegr. Ons nienw geweer. De huitenlandsche militaire pers bevat vooitdurend artikelen tot geruststelling van hen die meenen, dat na korten tijd het geweer van 6,5 mM. verouderd zal zijn en men zich opnieuw de onkosten van een niouwe bewapening met een kleiner kaliber zal moeten getroosten. Thans trekt een artikel in het Wiener Armeeblattgetiteld«Unser Repetier- gewehr" de aandacht. Dit artikel bestrijdt de meening, dat men weldra tot een geweer van 5 mM. zijn toevlucht zal moeten nemen en zegt:»Als dal eens gebeuren moet, dan zal het toch in de verre, verre toekomst zijn." Eerst moet namelijk een buskruitsoort gevonden worden, die liet projectiel een aanvangssnelheid en een indringingskracht geeft gelijk aan die van het geweer van 6,5 mM., en daarbij de loop niet te sterk aantast. Of dat spoedig gebeuren zal? Die vraag wordt als volgt beantwoord. 1°. Een rookzwak kruit, dat krachtiger werkt dan liet hedendaagsche en de loop- wanden minder aantast, is de quadratuur van den cirkel. 2". Om het kaliber te kunnen vermin dei en, moet eerst een sterker materiaal voor den loop gevonden worden. Er be staat tot heden echter geen staalsoort, die de spanning bij een geweer van 5 mM. op den duur kan verdragen. Ook moet naar een verbeterde sluit- wijze gezocht wordende sluiting van het geweer van 6,5 mM. is voor dat van 5 mM. te zwak. Mocht de een of andere natie metter tijd een wapen van 5 mM. aanschaffen, dan kan met hei oog op het bovenstaande vrij zeker worden aangenomen, dat de ballistische eigenschappen wel wat, doch niet veel beter dan ons geweer van 6,5 mM. zullen zijn, en men daardoor r.ret tot verandering van bewapening zal ge dwongen worden. Gouden tientjes. Men schrijft uit Utrech De nieuwe goudeo tientjes met de beeltenis der Koningin, die voor eenige weken de Munt verlaten hebben, doen hier «opgeld.Zij werden reeds in den aanvang verkocht voor vijftien gulden en dezer dagen hoorden wij zelfs voor een exemplaar te vergeefs twintig gulden bieden. De voorraad, die dit jaar is aangemunt, is dan ook zeer klein ruim een hon derdtal en afgaande op de fabelachtige prijzen, die, naar men zegt, betaald wor den v~or een exemplaar van het voor eenige jat en aangemunte zestigtal, waarop voor de eerste maal de beeldtenis van uit het enqelsch van morley preston door 3) M Wij gingeo eerst naar de slaapkamers, daar mijne kleine geleidster verlangend was om mij het prachtig vergezicht van uit de verschillende vensters te laten zieD, dat dan ook inderdaad schilderachtig en afwisselend was; nu eens over opene vlakten met uitgestrekte denneboomen- aanleg, dan weder over de lanen van het park, en eindelijk over het dichte woud, waaraan de plaats haar naam ontleende. In den langen gang gingen wij een gesloten deur voorbij, en fluisterde May terwijl zij op hare teenen liep«Groot mama slaapt hier, wij moeten haar niet storen, want zij slaapt des nachts altijd zoo slecht." Na door een half dozijn kamers te zijn gegaan, waarvan er eene door miss Man vers was bewoond geworden, en die alleen even keurig en gezellig in den heden- daagschen styl gemeubileerd waren, keer den wij terug om die, in het andere ge deelte van het huis gelegene, te gaan bezichtigen. Daar gekomen zijnde, en de mijne voorbijgaande, die al eene oude kennis voor my was geworden, stonden wij stil op den drempel van eene kamer die zich niet ver van de mijne bevond. «Het zal mij verwonderen of zij open is," zeide May geheimzinnig, terwjjl zij trachtte de deur te openen. «Neen maar ik dacht ook wel dat zij gesloten zoude zijnl" «Waarom is zij gesloten?" vroeg ik, doch zweeg onmiddellijk, daar ik vreesde nieuwsgierig, misschien wel onbeschaamd te schijnen. Doch mijne kleine leerlinge antwoordde vrijmoedig; «dat is de kamer van mijn oom Hugh; grootmama houdt haar altijd gesloten, behalve wanneer mad. Harrisson ze moet schoonmaken of luchten." «Oom Hugh dat is Mr. Temple niet waar?" vroeg ik, toen wij in de kamer daarnaast waren gegaan. »Ja," kreeg ik ten antwoord, en ik zal u zijn portret laten zien als wy be neden zijn. Nu miss, zijn u die oude kamers niet goed bevallen?" Ik was verplicht dit te erkennen, want hoewel het nieuwerwetsch meubilair voor het gebruik zeker gemakkelijker was, zoo werd dit toch overschaduwd door he^ smaakvolle en deftige van het ouder- wetsche. Toen wy de bovenvertrekken allen gezien hadden gingen wij naar beneden eD liepen door bibliotheek, biljart- en eetkamer; de laatste was behangen met de portretten van tempelridders uit den ouden tijd, die in helm en kuras trotsch op ons neèrzagen of glimlachten zoo zij gekleed waren in tabbaard met ge poederde pruik; vervolgens maakte May eene deur open in eene gang naast de eetzaal, en riep uit: «Nu miss Teuton, nu zal ik u oom Hugh's portret laten zien." Zij bracht mij in de salon, eene prachtige trotsche zaal, over de geheele lengte van het gebouw. Binnenkomende werd mijne aandacht allereerst getrokken door eenige prachtige chineesche orna menten van gesneden ivoor, die geplaatst waren op een kabinet van mozaïk, en stond ik stil om die van nabij te bekij ken, toen May mij ongeduldig vooruit drong en voor eene schilderij bracht dat lusschen twe.- vensters, juist in het mid den der zaal, was opgehangen. «Nu miss, kijk nu eens," riep zij uit, «dat is nu oom Hugh." Ik zag een portret, in eene gebeeld houwde rijk vergulde lijst, van een jong man, met een deftig voorkomen. De gestalte was slank en mager, doch tevens bevallig en waardig; het gelaat bijzonder schoon door strenge goed gevormde trek ken, had groote bruine schitterende oogen de lippen vast op een gesloten en zacht van uitdrukking, waren bedekt met een knevel van dezelfde kleur als het haar, dat in kastanje-bruine lokken om bet breede blanke voorhoofd krulde. Ik be schouwde de schilderij in stilte, mij ver wonderd afvragende, wat de eigenaar van dat gelaat zoo frisch en vol levens kracht als bet scheen, wel aanleiding kon gegeven hebben, om zijn leven door te brengen zoo als hij deed, namelijk zoo doelloos ronddwalende. «Is liet niet mooi, miss Tenton zeide May, met ha.e vroolijke stem mij in mijn gepeins storende. «Heel mooi, beste kind," antwoordde ik, «doch het moet dunk mij al vele ja ren geleden vervaardigd zijn." Nog niet zoo heel lang geleden," zeide mijne kleine geleidster op een eenigzins spijiigen toon, daar zij waarschijnlijk meende iets onaangenaams van haar lieveling te hooren, «oom Hugh is nog volstrekt niet oud, hij is de jongste van al mijn tantes." Mij niet kunnende weèrhouden om te lachen over die ver gissing van May, ging ik verder, doch bemeikende dat het lieve gezicht van het kind er eenigzins terneergeslagen uit zag, haaste ik mij om haar in hare vroo lijke stemming terug te brengen, door de schoonheid van het portret zooveel mogelijk op te hemelen, en met geduld te luisteren naar haar lofspraken op het origineel daa'van; als belooning voor al die vriendelijkheid beloofde zij, mij ooin Hugh's kamers te laten zien, zoodra mad Harrisson die weêr moest schoonmaken. Dal gebeulde eerder dan ik gedacht had. Laat in den namiddag van dien zelfden dag, toen ik de gang doorging om naar mijne kamer te gaan, werd ik verrast dcor liet openstaan der bewuste deur van het geheimzinnig vertrek en door de slanke gestalte van May op den drempel. «Nu miss Tenton," riep zij jubelend uit, «nu kunt gij binnenkomen en zen." «Maar May," zeide ik, «uwe grootmama mocht het eens niet willen. «Och wat, miss Tenton I Ik heb het haar aevraagd, en zij antwoordde: «Wel zeker, beste May, dus gij kunt gerust binnenkomen. Half geleid, half vooitgetrokken door de kleine knijpende vingers, trad ik de voorste kamer binnen; het was een klein vertrek, waaun aan weerszijden de bad en kleedkamer uitkwam. Rijk gestoffeerd met meubelen van gebeeldhouwd eiken hout en gedrapeerd met gordijnen en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1