EENCHD1LIOOUST1U. BUITENLAND. Plaatselijke berichten vechtpartij overging. De beide strijdende, waren weldra door talrijke toeschouwers omringd en thans achtte de boef het oogenblik geschikt om zich uit de voeten te maken. In het Fransch scholdt hij zijnen landsman met luider stemme voor Pruis en spion, eo meer was er niet noodig om het volk op zjjne hand te krijgen. Woedend vielen allen op den armen Hongaar aan, men sleepte hem naar het politiebureau en eerst daar kon de man bewijzen dat hij noch Pruis noch spion was. De geleider was intusschen spoorloos verdwenen. Het leven in Zuid-Afrika. Er zijn er die Zuid-Afrika zeer aan bevelen als een oord voor landverhuizers. Hoe meer men daarom over de toe standen, enz. daar verneemt, zooveel te beter, dunkt ons. Daarom ontleenen wij gaarne het volgende uit een brief van een vroegeren landgenoot, een Groninger, den heer G. Prenger, die thans te Storm vloed in Zuid Afrika woont, en welke brief opgenomen woidt door de Prov. Gron. Cour. De schrijver heeft uit de Hollandsche bladen gelezen, dat hier te lande door velen geijverd wordt voor invoerrechten. Als een staaltje van opdrijving van sommige artikelen door het heffen van invoerrechten, zegt de schrijver o. a. Ik ontving het vorig jaar uil Groningen een koek wegende 3 kilogram, die als postpaket franko was verzonden tot Port Elizabet, hetgeen te zamen, koek en frankeeren, f 5,20 kostte. Nu moest ik bovendien voor vracht tot Colesberg en invoerrechten f 4,12'/, be talen, een dure liefhebberij dus. Voor een harmonica, die door de heer en Wor- telboer Co. per expeditie van Gend Loos was verzonden werd mij f 6,92 aan invoerrechten in rekening gebracht. Nu en dan komen hier nog Neder landers aan om bij den Kaapschen spoor weg werkzaam te zijn, maar ik vrees dat zij allen zich hun reis zullen beklagen. Voor lieden met een huishou ling is het leven hier veel te duur. Men verdient by de spoorweg 10 a 12, f 120 f 144, per maand, dat klinkt in Nederland veel, maar hier is het slechts even toe reikend. Voor een eenvoudige woning moet men f 48 tot f 60 per maand huur betalen; boter kost f 1.50 het Eng. pond, meel f 9 f 10 per 100 pond, kaas 90 cent en meer, vleesch 80 a 90 cent, aardappelen 12 tot 15 cent, alles per Eog. pond. Kleeren zijn bovendien peper duur, zoodal een gemiddeld huishouden van dat salaris zeer zuinig moet leven. Mijn salaris als telegrafist en stationchef bedraagt nu f 280 per maand, en buiten dien vrije woning, kleeren, licht, enz, doch door de dure levensbehoeften kan ik met mijn huisgezin van zeven personen niets oversparen. Men trooste zich dus in Nederland in den tegenwoordigen lijd van malaise met de wetenschap, dat Zuid-Afrika evenmin een land van belofte is als het moederland. He eerste bestijging van de Jnngfrnn in 1895. Nauwelijks is de lente in het land gekomen of de Jungfrau heeft reeds drie menschen op haar besneeuwden top ge zien. Dinsdag 23 April vertrok een Schot voor zulk een vermetel waagstukje was natuurlijk weer een Brit noodig met de gidsen Jossi en Brawand van Grindelwald Na een marsch van 12 uur werd de clubhut op dei- berg bereikt, waar men overnachtte. Den volgenden dag 's Woensdags, was het weer heel slecht en het gezelschap verliet de hut daD ook eerst om 10 uur des morgens. Zij wilden ten minste trachten den top van het monniksjuk te bereiken. Maar hel weer werd ondertusschen heel mooi, en de Schot kon nu geen weerstand meer bieden aan de bekoorlijkheden der Jung frau, en de drie sloegen daarom den weg in naar den bekenden top. De weg was buitengewoon slecht, vol blank, glad ijs waarop meestal slechts een heel dun en die, mij in verwarring brengende gedachten verbannende, zag ik op en ontmoette de sprekende blauwe oogen van mijne kleine geleidster. »Weet gij wat ik gedacht heb, miss?" vroeg zij, zoo eenvoudig en kinderlijk mogelijk, doch tevens met eene zekere wijsheid waarvan zij zich zelf vast niet bewust was: >ik dacht dat gij nu maar met oom Hugh moest trouwen." Bij het hooren van die onschuldige woorden ge loof ik niet, dat iemand meer verlegen had kunnen worden, dan ik werd. Na die eerste dagen ging de tijd on gemerkt en zonder noemenswaardige ge beurtenissen voorbij en nauwelijks be merkte ik zijne snellevaart. Mrs. Temple had ik reeds leeren liefhebben, zij was zoo vriendelyk, zoo verstandig en tevens zoo zorgzaam en oplettend voor mij, om mij het leven zoo aangenaam mogelijk te maken, dat ik meer als hare dochter behandeld en beschouwd werd, dan als de loontrekkende onderwijzeres harer kleinkinderen. Zeer dikwijls sprak zij met mij over mijne zoo vroeg gestorven moeder, die zij ook gekend had en van wie zij zoo veel had gehouden. Mrs. Temple was steeds hulpbehoevend, daar zij lijdende was uan eene rugge- graat-ziekte die haar dwong het grootst gedeelte van den dag uitgestrekt op eene laagje sneeuw lag, en na een langen, vermoeienden tocht kwam men eindelijk om 8 uur 's avonds op den top der Jungfrau. Daar hield men drie mi nuten stil. Toen terug, maar welk een afdaling! De nacht was donker, er heerschte een sneeuwstorm, men zocht met de handen zoekend en tastend naar de in het ijs gehouwen trappenzoo ging het vier uur achtereen. Toen kwam men op de vlakte achter den Monnikuren achtereen liep men zachthens door in den duisteren nacht tot de eerste zonne stralen de drie wandelaars begroetten op het Monniksjuk 's Avonds kwam de ka ravaan weer in Grindelwald. Volle 24 uren was men zonder pioviar.d. Dit was de eerste bergbestijging van den heer Douglas, men kan dus nog iels anders van hem verwachten. Vischvaiigeu niet reukwerk. Als het tot niets anders nuttig is, kan ik er altijd visch mede vangen, zou Shylock zeggen. Nu tot heel veel andere dingen is de muskus-odeur werkelijk niet vnuttig". Men verpest er straten en huizen mede, en wekt bij dengene die het ruiken moet een gevoel van walging en afkeer op. Alleen op visschen schijnt het een andere uitwerking te hebben. De Nature deelt mede, dat bij een mus- kusfabriek in het kanton Genève de vis schen oneetbaar worden door den mus kusgeur. Zij eten met graagte den afval van de fabriek, en hun lichaam veran derd geleidelijk in een sterk geparfumeerd sachet. De Nature wijst er op dat de liefde van visschen voor sterke geuren bekend is, en dat hiervan door de visschers gebruik wordt gemaakt. Op de echt heid van den geur komt het niet aan. De meest onmogelijke namaaksels zijn goed genoeg om de visschen lot aanbijten te verlokken, als de geur maar sterk is. Een Berlijnsch blad herinnert, dat reeds eenige jaren geleden de heer Emil Fitger, te Bremen, voorspeld heeft wat nu is gebeurd een plotselinge rijzing in den petroleumprijs, als gevolg van de samenwerking der Amerikaansche pro ducenten, wellicht ook met die in Rus land. Wanneer inderdaad zulk een samenpraak, en niet een vermindei de productie, tot de rijzing heeft geleid, dan is alleen de wetgevende macht in Amerika bij machte er een eind aBn te maken door zulke afspraken te verbieden. Blijft de prijs hoog, dan zal daarin een prikkel zijn gelegen voor het onderzoek naar andere verlichtingsstoffen. Te Genève is overleden de beroemde wijsgeer en geleerde Karl Vogt, een der eerste wegbereiders voor de materialisti sche wijsbegeerte. In 1817 werd hij te Giessen geboren, werd er leerling van Liebig en werd later benoemd tot hoog leeraar te Giescen. In 1848 werd hij naar het Parlement te Frankfort afire- vaardigt, waai hij echter zulke democrati sche en radikale denkbeelden verkondigde, dat hij de wijk moest riemen naai Zwit serland, wilde hjj niet in de gevangenis komen. In Zwitserland werd hij hoog leeraar te Genève en daar heeft hij verder zijn leven gesleten. Zijn wetenschappelijke werken hadden, ofschoon de conclusiën waai toe hij komt, niet overal worden aangenomen als stand houdend, toch een enorm succes, vooial wegens de gewaagdheid zijner stellingen. Ze zijn in bijna alle talen vertaald. Vooral bekend zijn van hem vDe mensch en zijn plaats in de schepping en de ge schiedenis der aarde," en zyn: tZoölogi- sche Brieven." Karl Vogt was lid van vele weten schappelijke inrichtingen. Bismarck is nog aan het feestvieren, hij ontvangt nog steeds depuiatios. Zon- oag weer een van 800 Oostfriezen uit Leer, Emden, Aurich, Norden, Weener, Wilhelmshaven, enz., waaronder vele dames. De oude staatsman zag er zeer goed uit, hield natuurlijk een redevoering rustbank door te brengen doch zij klaagde nimmer nimmer zoolang zij hare smarten slechts eenigzins verdragen kon, en de menschen konden zich dikwijls niet begrijpen dat zij zooveel pijn leed. Zij stond altijd zeer laat op, zoodat ik vol gens de aanbeveling van miss Manvers, de voornaamste lessen met de kinderen steeds afgehandeld had voor zij beneden kwam en de kinderen bijgevolg een uur vrij hadden om bij hunne grootmoeder door te brengen. Wij aten allen eeza meolijk en vroeg, want waar de familie was, schikte zich mrs. Temple naar de uren van de kinderen. De avonden, doorgebracht in de gezellige sallon, waarin, zoolang de schemeiing duurde, de lichten niet werden ontstoken, waren geweid aan muziek, en mrs. Temple was zoo vriendelijk te zeggen dat zy mij altijd zeer gaarne hoorde zingen en piano spelen. Aldus gingen de dagen nuttig en aange naam daaiheen, en ik was ruim diie maanden op Moukswood geweest, toen men mij op zekeren morgen aan het ontbijt deed ontstellen door de tijding dat oom Hugh te huis werd verwacht. Grootmama vertelde het mij toen ik biunenkwam om haar goeden morgen te zeggen; zij had een brief ontvangen en zij schreide," vervolgde het kind met een wys gezicht het hoofd schuddende en liep daarna de deputatie rond, hier en daar een gesprek aanknoopend. I.ood vergiftiging. In het Maandblad van dr. V in Hamel Roos leest men: Wij constateerden in caoutchoucsluitin- gen voor bierOesschen zeer belaugryke hoeveelheden lood. Hel behoeft geen betoog, dat dergelijke sluitingen ten zeerste af te keuren zijn, dat de loodverbindin- cen zeei gemakkelijk door zure vloei stoffen als bier, enz. opgelost worden. Na de aardbevingen. De toestand in Laybach, waar de aard bevingen in Oostenrijk zich het hevigst hebben laten voelen, ii nog zeer troos teloos. De stad maakt den indruk van een leger van barakken; deze laatste schieten als paddestoelen uit den grond op. Eenigszins gefortuneerde lieden laten zich zelf een tent bouwen; vele beambten enz. zijn blij als zij in die tenten, achter een gordijn in een hoekje, hun nachtrust mogen genieten. Arme menschen bouwen zelf hun barakken en men ziet in den omtrek van Laybach lafreelen als uit de binnenlanden van Amerika, waar de far mers hun primitieve woningen bouwen. Er wordt heelemaal niet meer aan het gemeentebestuur gevraagd, of en waar men barakken mag bouwen. Ieder poogt zoo gauw mogelijk een beschermend dak voor zich en zijn familie te vinden. Op den duur kun dit leven in tenten zeer gevaarlijk worden; de bedden staan meestal op vochtige plekken, of'op door weekten grond. Reeds nu doen zich vele ziekten voor en men is heel bang voor een epidemie van kinderziekten. Ongeveer 10,000 personen hebben Lay bach verlaten; teruggebleven zijn alleen diegenen, welke te arm waren om te reizen, of wie hun betrekking in de stad hield. De stad zal jaren noodig hebben om weer tot den vroegeren bloei te komen het vierde gedeelte der huizen is geheel verwoest; een tweede vierde zal bijna geheel vernieuwing vorderen, slechts 30 pet. zal met kleine verbeteringen weer bewoonbaar zijn. De handel van het stedeke is weg, boven de meeste winkels ziet men het opschrift: «verboden toegang wegens gevaar!" De handwerken rusten ook. Gelukkig wordt er zeer veel ge geven. De volkskeuken geeft dagelijks aan 3000 personen den kost, de hulp keuken in Tyrnan dagelijks aan 2500 personen. En waar is nog het einde der catas trofe? Want voortdurend laten zich weer nieuwe schokken gevoelen. De Japansche regeering begint meer en meer toe te geven, ten minste volgens het Journal de St. Petersburg en de berichten, die uit Parijs komen. Vandaar wordt g meld, dat de Mikado heeft besloten, te luisteren naar den vriendschappelyken raad, hem door Rus land, Duitschlar.d en Frankrijk gegeven en af te zien van de annexatie van het voorgebergte Liao-Tung. Zelfs wordt er bijgevoegd, dat de Mikado ook zal afzien van de bezetting van de gewichtige haven Port-Arthur. Indien deze mededeelingen bevestigd woideri, is natuurlijk alle gevaar voor verwikkelingen in Oosl-Azië gewe ken, want de voornaamste grief der Europeesche mogendheden tegen het Ja- panscli-Chiueesche vredes-tractaat was, dat het schiereiland Liao-Tung in de macht der Japanners zou komen. Daarentegen beweert de correspondent van de ISew-York Herald te Tokio, dat de Japansche regeering aan geen toe geven denkt. De berichten van de New- York Herald over hetgeen in Oost-Azië voorvalt, zijn echter niet zeer betrouwbaar, zoodat men daaraan vooreerst nog geen bijzondere waarde behoeft te hechten. en tegenover mij aan tafel plaats ne mende, terwijl ik mijn verlegen gelaat achter den theeketel trachtte te verber gen, daar de herinnering aan het gesprek vroeger tusschen het kind en mij gehou den, nimmer naliet mij een blos op d-> wangen te jagen. »Oh, wat hen ik blij!" riep Grace uit, terwijl zij triomfantelijk met baar lepel zwaaide. »Nu, en ik niet minder," juichte Algie. »Üom heeft beloofd, mij al de vreemde zaken uit zijn koffers te laten uitpakken," kondigde May aan. »En ik krijg eene groole pop," zeide Grace weder. »En voor mij brengt oom een hobbelpaard meè," viel Al gie in. Ik zeide niets, doch eene vreemde ge waarwording van verdriet en genoegen belden, bestormden mijn hart. Twee of drie dagen gingen voorbij en eene prachtige en warme Julidag vond ons, de drie kinderen en my zelf, in den zonnigen tuin bezig om eene mand met bloemen te vullen, die bestemd waren voor ile groote chineesche vazen in de salonalthans May en ik waren daar mede vrij druk, want Grace, die de bloemen steeds te kort van steel afplukte, daar zij nog niet goed met eene schaar te vertiouwen was, en Algie die telkens doorns kreeg in zyn kleine mollige vin- De opstandelingen op Cuba beginnen in het nauw te geraken. Nu maarschalk Martinez Campos zelf de leiding der krijgsverrichtingen in handen heeft ge nomen, beginnen de tegenstanders der regeering in de provincie Santiago terrein te verliezen. Verscheidene benden hebben zich reeds overgegeven. Vandaar, dat de maarschalk zich gerechtigd achtte naar Madrid te seinen, dat hij vertrouwde, den opstand spoedig geheel meester te zullen zijn. De Cubanen hopen nog steeds op hulp van de regeering der Ver. Stalen. Hun gemachtigde, Senor José Marti, wordt heden te New-York verwacht. Senor Marti zal vandaar terstond door reizen naar Washington, ten einde daar de belangen der Cubanen te bepleiten. President Cleveland zal zeker gaarne zijne sympathie betuigen met de naar zelf standigheid strevende Cubanen, maar hulp bij hun strijd tegen Spanje is natuur lijk van de Ver. Staten niet te verwachten. De Franschen blyven voorspoedig op Madagascar. Te Parijs is een telegram ontvangen uit Majunga, waarin wordt gemeld, dat de Fransche marine-troepen de verster kingen der Hova's aan de Betsibo-rivier, 70 kilometers van Majunga, hebben be stormd. Alle kanonnen en levensmiddelen, benevens een gioot aantal gevangenen, vielen den Franschen in handen. De Franschen, die den vijand met groot ver lies uit zijn stellingen dreven verloren zeiven slechts weinige manschappen. De correspondent van het Berliner Tageblatt, de heer Euger, Wolff, die te Majunga vertoeft seint, dat de Engelsche officieren reeds uit Antananarivo zijn vertrokken en naar Europa zullen te- rugkeeren. Volgens de verklaring der officieren hebben de Hova's reeds in gezien, dat zij verkeerd handelden, door het ultimatum der Fransche regeering van de hand te wijzen en reeds op eene ne derlaag voorbereid zijn. Generaal Duchesne, de opperbevelheb ber der expeditie, zal nu weldra het commando aanvaarden. De tocht naar de Antananarivo zal dan met meer kracht worden voortgezet. Volg ns Eugen Wolff laat de gezondheidstoestand onder de Fransche troepen niels te wenschen over. De Engelsc.he regeering schijnt te blij ven bij haar voornemen, om de strook land ten noorden van Zoeloe-land, nu bestuurd door eenige Kafferhoofden, bij haar bezittingen in te lijven. Ten minste gisteren deelde Lord Ripon in het Hoo- gerhuis mede, dat de leseering deze annexatie noodig achtte, daar de toestand in dit gebied van dien aard was, dal daardoor wellicht later ernstige moeie- lijkheden zouden kunnen ontstaan. Welk gevaar daar dreigt, werd er niet bijgevoegd. Trouwens, van ongeregeld heden in deze streken heeft men niets vernomen. Het doel van Engelands plan nen is echter duidelijk. Voor eenige jaren, t en tusschen Engeland en Trans vaal de overeenkomst werd gesloten, betreffende Zwasi-land, werd den Truns- valers een stiook gronds toegestaan van de grenzen naar de Kosi-baai, bestemd voor den aanleg van een spooiweg, waardoor Zuid-Transvaal in gemeenschap kan komen met de kust. Tot dusver heeft president Kiugernog geen gebruik gemaakt van dit recht, zoodat de Engelsche regeering beween, dat het is verjaart. Daarmede zijn voor deel doende, haast zich Engeland, natuur lijk op aansporing van Sir Cecil Rhodes, den Kaapschen Napoleon, een voorwend sel te vinden, om dit gebied bij de Engelsche koloniën in te lijven, want daardoor zou den Transvalers in hel zuiden voor goed de weg naar de kust worden afgesneden. President Kruger heeft natuurlijk ter stond tegen een dergelijke handelwijze geprotesteerd, en wel op zoo goede gron- gers en ook de struiken met wortel en al uittrok, kregen spoedig hun ontslag. alk ben er zeker van dat ik het rijtuig hoor, miss Teuton," liep May uit, mand en schaar latende vallen en gereed slaande om raar huis te loopen op de geringste aanmoediging van mijn kant. Wel stellig niet, May, gij vergist u, gij hebt dat geluid zeker al tienmalen in het laatste uur gehoord," antwoordde ik op een eenigszins spijtigen toon, daar ik gewaar werd dat mijn hart telkenmale bij ieder valsch alarm als het ware op sprong, »loop eens schielijk naar het tuinmnnshuisje, en haal my wat twijgen om deze leliën op te binden, dan zijt ge eene beste meid." Weg was May, en ik ging naar de schutting die een gedeelte van den tuin afsloot, om eenige klim-rozen te plukken, die daar in menigte overhingen. Ik ging op mijn teenen slaan en tiachtte, doch te veigeefs eenige mooie exemplaren te bereiken die juist boven mijn bereik, als het ware mij uittartend, boven mijn hoofd hingen, toen ik zachte voetstappen achter mij hoorde. Hebt ge ze gekregen, May?" vroeg ik tegelijk een flinke sprong wagende, die helaas weder te vergeefs was, om de sarrende bloemen machtig te worden. (VVordf vervolgd den, dat zijn protest wel niet vruchteloos zal blijven. In elk geval zullen de Trans valers, die tot nu alleen met den Delagoa- spoorweg over Portugeesch grondgebied de kust kunnen bereiken, zich niet zoo licht dezen eigen weg naar de zee laten ontnemen. De Engelschen hebben alle reden tot tevredenheid over den afloop der expeditie in Chitral Nu weer meldt generaal Low, dat Umrah-Khan, de weerspannige vorst van Chitral, door de Afghanen is gevangen genomen. Onmiddelijk werd tot Emir Abdurrahman het verzoek gericht, om den vorst aan de Engelschen uit te le veren. De Emir verklaarde zich daartoe terstond bereid, zoodat Umrah-Khan reeds dezer dagen in het Engelsche legerkamp wordt verwacht. Vermoedelijk zal dan Umrah-Khan, die nu naar Kaboel is ver voerd, met zijn lotgenoot Shir-Afzul naar Britsch-Indië worden gezonden. Hoe het bestuur in Chitral nu zal worden geregeld, is nog niet beslist. Dr. R. SCHIFFMANN's middel tegeD Asthma geeft onmiddelijke verlichting in de ernstigste gevallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij ALPHONSE ANNEGARN, Apotheker te Amersfooi t, in pakjes van ff. 1.50 en ff. 2.75. Het hoofdkiesdistrikt Amersfoort, omvattende de navolgende gemeenten, telt nagenoemd aantal kiezers voor de Tweede kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Stalen van Utrecht als: Aantal kiezers: 2e Kamer. Prov. St. Amersoort, 839 835 Baarn, 557 557 Bunschoten, 214 213 Doorn, 140 Eemnes, Hoogland, 146 146 202 202 Leusden, 158 158 Maarn, 29 Renswoude, 78 Soest, 287 287 Stoutenburg, 57 57 Woudenberg, 161 Zeist 398 Totaal 3188 2533 De algemeene gedruktheid in zaken, veroorzaakt door nog steeds dalende prij zen van bijna alle artikelen, met al de nadeelen daaraan verhonden voor handel en nijverheid, bleef ook in het jaar 1894 aanhouden. Scheen het al een enkele maal alsof er eenige beterschap zou aan breken, telkens volgde al spoedig weder eene reactie. Tegenover (fit algemeen ontmoedigende, het weinig loonende van hel nzaken-doen" is het toch aangenaam er op te mogen wijzen, dal dit de ener gie van den handel alhier niet heeft ver slapt, bljjkens den meerderen omzet die de statistieken aanloonen. Bij de toename voorul van het spoorwegvervoer is het dan ook voor den handel zeer gewenscht, dat de stationskwestie spoedig toi de door hem geweuschte oplossing koine, zoodat ook de meer dan primitieve los- eri laadplaatsen door meer geschikte wor den vervangen. De builenlandsche handel bestond voornamelijk in katoenen en linnen goederen, manufacturen, tabak, lapijtgoederen en vee. Tengevolge van het verbod van uitvoer na Juni 1894 is de handel in vette varkens zeer gedrukt, wal ook in den buitenlandschen handel van grooten invloed is op den prys. De uitvoer van magere (geslachte) varkens met bestemming naar Engeland, bleef groot. Minstens 150 stuks per week wor den er van deze omstreken uitgezonden. De binnenlandsche handel bepaalde zich hoofdzakelijk lol labuk, hout, vooral brandhout, schors, lijstemeel, gries en grint, raap- en lijnkoeken, granen, hooi, en stroo, koloniale waren, manufacturen en aanverwante artikelen. De binnen- lan..sche handel in vette varkens was traag, tengevolge van te groote aanfok en belemmerden uitvoer; de prijzenjdaal- den successievelijk van Maart tot einde Juni van gemiddeld 22 cent tot 20'/, cent daarna liep de prijs geregeld terug in Juli en Augustus besteedde men 19 tot 18 cent, in September tot Nov, uiber 18 ct. en in December van 18 tot 17 cent voor lichtere soorten zelfs nog minder 16 cent per kilo. Behalve de gewogen vette varkens, 5809 stuks, werden een 1500 stuks bij schatting van 't gewicht aan gevoerd. Ongeveer 1600 bleven er van in Ameisfoort. Aan de weekmarkt wer den in bet vorig jaar aangevoerd 10960 biggen, 1004 schrammen, 487 zeugen, 8680 hectoliter aaidappelen, 2160 hecto liter peren, 880 hectoliter appelen, 67000 kilo boter en circa 438000 stuks eieren. In 1894 werd f Id6.u80.55'/, ontvangen aan accijns op gedistilleerd en f 19.761.60 aan accijns op slachtvee: dus zevenmaal meer voor 't gebruik van jenever enz., dan voor het gebruik van vleesch. Voor waar treurigl De heer J. H. Linschoten, onder wijzer te Utrecht, is benoemd aan de Christelyke school alhier (hoofd de heer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2