NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND DE HEER YU M0NKSW00D. No. 38. Zaterdag 11 Mei 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. F euilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per poBt door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De reis der Koninginnen. Reuter seint uit Londen van 9 Mei »H. M. de Koningin-Regentes en Ko ningin Wilhelmina vertrokken heden avond om half zeven uit Browns-hotel in een hofrijtuig. Bij het verlrek werd het incognito opgeheven. De hertogin van Albany deed de Koninginnen uitge leide. Eer, talrijke volksmenigte bevond zich in de straten, welke de koninginnen moesten doorrijden, tot aan het station. De politie had zelfs moeite om den weg vrij te houden. Vooral in den omtrek van het hotel was de menigte zeer tal- rjjk. Overal weiden de koninginnen met luide toeju chingen begroet. »Hel rijtuig weid riiet door een militair escorte begeleid, maar daarentegen waren honderd manschappen van liet muziek corps der koninklijke gaide opgesteld, aan het Victoria-station, waar de konin ginnen door de talrijke menigte, die daar bijeen was, met buitengewone geestdrift werden ontvangen. .Zoodra de Koninginnen bij hel sta tion aankwamen, speelde het muziekcorps het Nederlandsclie volkslied. In de ko ninklijke salon werden de Koningiunen ontvangen door den prins en de prinses tan Wales, die door hun dochters waren veigezeld, lenevens door den hertog en de hertogin van York, baron en barones Van Golstein, den Nederlandschen consul- generaal en den consul Lord Rumbold, Lord Rosebery, Lord GarriDgtonen en vele jtiidere autoriteiten. .Na afscheid genomen te hebben, ge leidde de prins van Wale-, de Koningin- Regentes naar de waggon, t-rwijl de hei login van Albany Koningin Wilhelmina daarheen geleidde. Op het perron namen de Koninginnen een haitelijk afscheid van de hertogin van Albany en de andere heeren en dames, die haar uitgeleide deden .Om 7 uur 10 mm. vertrok de trein naar Queensborough onder de algemeene toejuichingen der volksmenigte bij het station. Voorts wordt nog uit Queensborough geseind: .Te 8 uur 27 min. kwamen de Ko ninginnen hier aan. Het station was versierd, terwijl daar eene eerewacht uit de bemanning van het koninklijk jacht de Valk was opgesteld. Bij haar aankomst werden de ko ninginnen ontvangen door den comman dant van de Valk, den burgemeester van Queensborough en de spoorweg-beambten. De koninginnen namen afscheid van baion Van Golstein, die haa tot Queens borough had vergezeld en begaven zich terstond aan boord van de Valk, die on middellijk daarna vertrok. De zee was volkomen kalm. .Voor haar vertrek uit Londen gebruik ten de Koninginnen het dejeuner bij Koningin Victoria in Buckingham-palace en ontvingen in den namiddag bezoek van den hertog en de hertogin Van Teek. De Koninginnen verklaaiden, dat zij bijzonder ingenomen waren met de gast vrije ontvangst, welke haar in Engelend ten deel is gevallen." Bjj het bezoek van Hare Majesteiten de Koninginnen aan Limburg zal naar de Limb. Koerier meldt met de hulp der directie van c'e Domaniale kolenmijnen te Kerkrade aan HH. MM. een in de minste bijzonderheden afdalende voorstel ling gegeven worden van een kolenmijn. Wat in de tentoonstelling van Aiitwerpen was, zal in den Siut-Pietersber? de ko lenmijn zijn; ook de dames, die nooit in een kolenmijn kunnen nederdalen, zullen thans zich eeu duidelijke vooistelling kunnen maken, op welke wijze de kolen in haar bedding liggen, op welke wijze de gangen gemaakt worden, hoe de kolen zelve uitgedolven worden, hoe zij ver voerd worden, met welke hulpmiddelen ile arbeiders wei ken, welke verlichting zij gebruiken, welke kleeding zij dragen, want er zal niet alleen een materieele voorstelling van dit alles plaats hebben, maar heusche werklieden uit de kolenmijn, kolr-ngitsen, zooals zij in Limburg genoemd worden, zullen daarin aanwezig zijn. De wagentjes, de lampen, de speciale kleeding, met één woord, alles zal een duidelijk oveizichl geven van hetgeen in Limburg's achterhoek op twee- of driehonderd Me ter onder de aarde geschiedt. Het plan bestaat, om bij het bezoek dat HH. MM. de Koninginnen in Sept. a. s. vermoedelijk aan Enschedé zullen brengen, in den vorm eener eerepoort in groen een reproductie te geven van een der oude stadspoorten, de zoogenaamde .Veldpoort", die door den bekenden brand van Enschedé in 1862 werd vernield. Ond-Hollaud. Dezer dagen zal een aardig boekske verschijnen op Oud-Holland, vanwege het Comité der Amsterdumsche tentoonstel ling uitgegeven. Het is een weghwyser met printverbeeldinghen, samengesteld door Martin KallT. Het hoekske in oblongformaat met door Le Comle geteekenden omslag en gedeel telijk illustraties van Oud-Holland, door Braakensiek, bevattende, ziet er zeei smaakvol uit. Het is door de firma Roe- loffsen Hübner in stijl gedrukt, met lal van Oud-Hollandsche vignetten voor zien. Deze weghwyser h"doeIt een beeld te geven van het leven onzer «uu. oudere, van hun vermaken en snaaksheden, zoo als die vroeger vertoond werden, hun liedjes en hun dansjes. Dit alles, met aanhalingen van oud- Hollandsclie schrjjvers doorspekt, geeft het boekje een aardig karakter. De vermoedelijk te houden optochten enz. worden er in omschreven. Zoo o. a. een optocht van de straat namen, waarbij iedere figuur in den optocht door zijn costuum een straat verbeeldt. De optocht wordt voorgesteld als .Sin ter Klaas", de schutspatroon van Amster dam, .straatnamen", in banketletters uit- deelende als op strooiavond. Wij kunnen uit de verschillende figuren de straten opmaken. Op een figuur, waar Braakensiek blijkbaar verlegen zat het is een dikke baker met de .tulen hekken" op en de pasge borene op den arm staat Parkweg. Als de matrone zich zoo op Oud-Holland vertoont, zal zij menige jonge moeder van dun Parkweg doen blozen. Het hoekje zal voor 50 ct. in den han del worden gebracht en ook bij den boekhandel verkrijgbaar zijn. Als souvenir aan Oud-Holland zal liet stellig in duizenden handen komen. Acetyleeugas. Over een nieuwe lichtbron, het acety- leengas, hield de heer dr. L. Bleekrode Maandagavond een voordracht in het ge bouw der Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te 's-Gravenhage. Of schoon het seizoen minder geschikt ie voor dergelijke bijeenkomsten, waren de ger.oodigden schier allen gekomen, over tuigd dat de heer Bleekrode steeds iets nieuws en belangrijks weet le toonen. Acetyleen nu is jwel niet nieuw, maur een bekende koolwaterstof, doch de moei lijkheid der bereiding maakte het onge schikt voor praclisch gebruik. Het wordt bereid uit calcium carbonaat, eene ver binding van het metaal calcium met koolstof. Ook die stof is in de scheikunde sedert lang bekend. Davy o.a. kende die maar om een preparaat te bereiden, is een zeer hooge temperatuur noodig, die vroeger moeilijk, thans zeer gemakkelijk is te verkrijgen in den electrischen smeltoven. Een mengsel van calcium en koolstof in de verhouding van het atomengewicht, 40 en 24, r.crdt tusschen de koolspitsen geplaatst en in de lempeimuiir van den electrischen lichtboog vormt zich het calcium carbonaat als eeu gesmolten stof, dat zeer hygroscopisch is en onder glas moet worden bewaard. Die stof nu ontleedt het water, en de vrijkomende koolstof verbindt zich met water tot kool waterstof (C1 H1), het acetyleen. De vervaardiging, aie de heer Bleekrode in zijn laboratorium in 't klein deed zien, geschiedt te Neuhausen en in Amerika in 'l groot, omdat de kolossale dynamo's daar gebruikt, in staat stellen een enor- men electrischen lichtboog te verkrijgen en dus veel carhonaat in eens te kunnen bei eiden. Hel acetyleen is een klem loos, vergif tig gas, dal terstond merkbaar is aan de knoflookachtige lucht, die het verspreidt. Het gas tast koper en zilver aan en vormt dan ontplofbare verbindingen. Het is iets lichter dan de lucht en vrij sterk oplosbaar in gewoon, minder in pekel- water. De lieer Bleekrode bereidde het gas door in een glazen toestel carbonaat in aanraking te brengen met water. Het gas brandt dan alleen helder, wanneer het onder hoogen druk uitstroomt, maar toen ook was de vlam helder wit, kalm brandend, met kleine kern en een vrij lage temperatuur. Op deze wijze bij voor drachten werd het gas nog alleen te Lon den en te Berlijn te aanschouwen gege ven. Het gas geeft bij de verbranding geen reuk hoegenaamd en voor brander gebruikte de spreker een gewonen spleet- brander. Terwijl 1 kilogram carbonaat 300 A 350 liter acetyleengas kan geven, is het acetyleenlicht zeer sterk. Het verduisterde in liet laboratorium de Argand-gasvlam, het gasgloeilicht en het electrische gloei- liclit. Alleen het electrische booglicht won het van 't acetyleenlicht, totdat het door zuurstof werd geleid toen het acety leenlicht zelfs sterker was dan het elec trische booglicht. Het licht brengt min der koolzuur voort en verbrandt minder gas en overtreft het Auer-gloeilicht, te meer daar geen kousjes noodig zijn. Met lucht in behoorlijke hoeveelheid gemengd, brundl het nog goed en verbruikt dan natuurlijk minder gas. Wat de kosten betreft, berekende spre ker, aannemende dat een kilo carbonnaat kost 30 cents en uit een kilo 300 A 350 liter gas kunnen bereid worden, dat de prijs in Den Haag ongeveer gelijk zou zijn aan uien vsr, steenkolengas. Elders heeft men berekend, dat het gac de helft toedkooper zou wezen dan gewoon licht gas. Het groote voordeel van acetyleengas is daarbij dat men het zelf kan bereiden, als proeve waarvan spr. een draagbare lamp vertoonde door den amanuensis vervaardigd. Feitelijk is calcium carbonaat een chemische accumulator, stoeds bereid het acetyleengas af te staan. Te Berlijn is reeds een consortium op gericht om te Neuhausen calcium carbo naat op groote schaal te bereiden en dit te leveren voor vuurtorens, militaire doeleinden, signaalstations, bakens enz. Het eigenaardige is, dat juist groote electrische fabrieken als van Siemen en Halske lot de oprichting van deze fabriek meewerken. Het acetyleengas is ook uitstekend geschikt om gewoon lichtgas te verbeteren en is dan veel voordeeliger dan Channelkolen of gazoline. Ook synthetisch is acetyleen te maken, wat van groot belang is omdat acetyleen zich verbindt met tal van organische stoffen en feitelijk een der hoeksteenen is van het gebouw der natuur. Eeu practise!, wan. Gisteren zou te Utrecht een lid der coöperatieve bouwveieeniging ingevolge UtT HET ENOELSCH VAN MORLEY PRESTON DOOR 5) M .Sta my toe u te mogen helpen," zeide eensklaps eene welluidende mannelijke stem, en tegelijkertijd bracht eene goed gevormde en blanke hand den tak omlaag waaraan de begeerde bloemen zaten. Terwjjl ik die stilzwijgend plukte, voelde ik het bloed naar mijn gelaat stroomen, en juist keerde ik mij met een kloppend hart langzaam om, toen Grace en Algie springend langs het pad kwamen, vroolijk uitroepende: .Oom Hugh I oom Hugh I" Hij stond voor mij, terwijl het zonlicht op zjjn ontbloot hoofd viel en de zachte wind door zijn dik bruin krullend haar speelde, als een ideaal van kracht en mannelijkheid. In spijt van het verdriet dat hij had ondervonden, en waarvan een kwijnende trek om zijn mond, en een zachte droefgeestige glimlach pijnlijk getuigdeD, ging hy toch volstrekt niet gehukt onder zijn vier-en-dertig jaren. De groote gestalte was even recht en slank en de bruine oogen zagen even helder en vroolijk als op hel portret dat in den salon hing. Eene vluchtige scha duw overtoog zijn gelaat toen ik hem aarzelend aanzag, en zijn lippen trokken zich pijnlijk te zamen. Doch dit duurde slechts een oogenblik, en hij sprak mij aan. .Miss Tenton, geloof ik?" zeide hij met eene onmerkbare doch beleefde bui ging van zijn hoofd. Ik neeg zwijgend. »Ik ben Hugh Temple, miss Tenton," ging hjj voort, .en ik ben hier gekomen om u vriendelijk een dag vacantie te verzoeken voor uw kleine, wilde discipe len gjj wilt mij die, hoop ik, toestaan?" al sprekende had hij Algie op zijn schou der gezet en was Grace aan zijn arm gaan hangen, terwijl hij mij aanzag met een ernstigen, zachten glimlach, in af wachting van mijn antwoord. .Ohwel zeker," zeide ik haastig, dadelijk daarop eene kleur krijgende over mijn gebrek aan waardigheid en verlangende om weg te komen, of, om in den grond weg te zinken, daar hy vlak tegenover mij op het pad stond en dus het eerste belette; ik verlangde maar om onder den indruk weg te komen van die heldere, sprekende oogen. Gelukkig hielp May mjj uit de verlegenheid door tegen haar oom op te klimmen, en hem, haar armen om zijn hals slaande, uit al hare macht te kussen. Nu kon ik mij bukken om de mand inet bloemen op ie nemen en een oogenblik later staarde ik de groep na die zich door het groote tuinhek verwijderde; Algie, nog altijd op tnr. Temple's schouder en May en Grace aan zijn armen hangende, in gedachten verzonken over mijne eerste kennismaking met den .heer van Monkswood." Door de komst van mr. Temple had ik het overige van den dag ter mjjne be schikking; na dus in de eerste plaats de groote wassenpop met krullen van vlas en chineesche blauwe oogen te hebben bewonderd, die oom Hugh voor Grace had meègebraclit, en waa. mêe het kind in de kinderkamer 6peelde, moest ik het veelkleurig hobbelpaard bekijken dal voor Algie was mêegekomen en dat hij in den gang bereed; daarna wierp ik een blik in de voorkamer die geheel met koffers en mantelzaken gevuld was, en waarmèe May aan het rondsjouwen was, en, "-raaide eindelijk af naar de koele .^Jj-tnrne bibliotheek, alwaar ik mjj neuerzette met mijn geliefkoosde lectuur in een der breede kussens belegde vensterbanken en geheel achter de plooien van het zwaar rood fluweel gordijn verborgen. Ik had jaar eenigen tijd gezeten, verdiept in heerlijke droomen, die evenwel geen be trekking hadden op den held van het verhaal dat ik las, toen liet openen der deur en hel geluid van inr. Temple's stein mij uit mijn droomerijen deed op- scliiikken, en wel zoodanig dat ik half opsprong van mijne zitplaats, en het hoek van mijn schoot en op den grond viel; gelukkig echter maakte dit geen gedrutsch door het dikke tapijt waai mede de giond was belegd. .Neem plaats, moeder," zeide hij -- en ik kon het eenigziris krakend geluid hooren van een leuningstoel die hy aan schoof. .Ziezoo," ging hij voort, .wanneer gij nu recht gemakkelijk zit, dan zullen wij die zaak thans e-ns zoo spoedig mogelijk afhandelen. Ik wil die eerste dagen ge heel aan u en aan de kindereD wyden, en daarna zullen wij eens zoo gij wilt, naar eene bezigheid omzien." Hij hield op met spreken en nu kon ik het zacht krassen van een pen hooren op een blad papier. Het was mij onmogelijk om mij ongemerkt te verwijderen daar hij juist tegenover mij zat, en als een gevangen vogel zag ik wanhopend uit naar eene poging om te ontsnappen. Gelukkig was de bibliotneek achter in het huis en waarschijnlijk in later tijd bijgebouwd, zoodat zy geen gemeenschap had met het hoofdgebouw, en het boogvenster waarvoor ik mij bevond was voorzien van dubbele glazen deuren, die geheel konden geopend worden. Het gelukte mij de binnenste deuren te openen en nu wilde ik juist trachien om met de buitenste, die dus alleen nog maar mijne vrijheid beletten, hetzelfde te doen, toen hel noemen van mijn naam, uitgesproken door eene ernstige en diepe stem, die ik reeds kende, mij plotseling deed stil staan. .Miss Tenton is dat niet de naam van uwe nieuwe gouvernante moeder? Wat is zij vooi een meisje?" .Zij is eene arme wees," hoorde ik mis. Temple zeggen met hare zachte vriendelijke stem. .Hare moeder was eene goede vriendin van Laura, toen zij beiden nog jonge meisjes waren, en ik heb Milicent leeren liefhebben alsof zij mijne eieene dochter was. Ik bewonder het verstand waarmèe zij zich hare af hankelijkheid getroost, en zy is een zeer vrouwelijk, innemend en zacht geaard meisje." Hoe lief van die goede mrs. Temple om zoo over mij te spreken. Ik stootte de glazen deur open, die in weerwil mijner behoedzame voorzichtig heid locli een weinig kraakte, en zette mijn voet op het kozijn, mij gereed hou dende orn ongemerkt op het terras te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1