Officieele Publicatie. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten ASTHMA KAS 6ENBZÏÏW0RDIÏ. van het edele dier besteed, dat de op perstalmeester in persoon een tijdlang met eene soort van amazonenrok het paard bereden heeft, om het vooral goed aan het wapperen en wrijven van den langen sleeprok te gewennen). Van dien rok ziet men echter niets, omdat de artist de tegenovergestelde zijde gekozen heeft ten einde zooveel mogelijk van het edele ros te doen zien »Dat vind ik juist heel goed," moet het koninginnetje gezegd hebben, «want Wayko is veel te mooi, om hem niet zooveel mogelijk in al zijne schoonheid te doen zien." Of het publiek in de gelegenheid zal zijn, door photographie of andere repro ductie met dit kunstwerk kennis te ma ken, durf ik niet bevestigen. De tegentes bestemd het voortreffelijk geslaagd kunst- werk voor haar intiemen salon, en waarom zoude zij dan ook alles aan de publiciteit overleveren. Als men hoort hoe hel hui9 van Eerelman bestord werd door bekenden en vreemden, oin toch het koninginnetje te paard te zien, kan men zich voorstellen, hoe H. H. M. M. in alles de slachtoffers van die tyrannieke openbaarheid zijn. Vrouwenkiesrecht. Het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht zond een afgevaardigde naar het op 17 en 18 April te Amsterdam gehouden Nationaal Congres omtrent het vakonderwijs en de vakopleiding voor toekomstige werklieden. Deze afgevaar digde besteedde haren tijd daar om nauw lettend gade te slaan, hoe de samenwer king van mannen en vrouwen werken kan, ten einde zich daa.uit eene voorstel ling te maken omtrent den toestand, die bij politieke gelijkstelling van mannen en vrouwen zou ontstaan. Het aantal der aanwezige mannen was tienmaal zoo groot, als dat der vrouwen, wat echter niet te verwonderen is bij den geringen ernst, die nog altoos heerscht bij de opvoeding der meisjes. In werke lijkheid wordt er nog niet eens één vrouw opgevoed met de ernstige bedoeling, dat zij voor zich zelf zal hebben te zorgen, tegen tien mannen. Het wordt haar in tegendeel, zelfs wanneer ze het wil, maar al te dikwijls moeilijk gemaakt hier door verzet van ouders en bloedverwanten, daar door gebrek aan scholen en leer middelen. Men kan dan ook gerust aan nemen, dat de op het congres aanwezige vrouwen het gemiddelde aangeven, van wat ze in gunstiger omstandigheden zullen zijn en de gevolgtrekking ligt dus voor de hand, dat in de toekomst de samen werking van mannen en vrouwen dezelfde uitwerking zal hebben, als die nu op het congres had. Het kan daarom zijn nut hebben onder de aandacht van regeering, wetgevers en van het geheele volk te brengen de volgende opmerkingen: 1°. Iedeie vrouw, die het woord heeft gevoerd, heeft duidelijk verstaanbaar ge sproken en zonder omhaal van woorden zich weten te beperken tot hetgeen zij te zegeen had, waaruit blijkt, dat de beschuldiging, als zou haar aangeboren praatzucht de vrouw ongeschikt maken voor het deelnemen aan ernstige bespre kingen, is volkomen ongegrond. 2». Herhaaldelijk is er op gewezen (door vrouwen) dat het meisje evenzeer dient te worden opgeleid voor een vak, als de jongen en dat hare opvoeding en opleiding geheel oan die van hem gelijk behoort te zijn, welke opmerkingen tel kens een gunstig onthaal vonden bij de vergaderden, zoodat men mag aannemen, dat de gedachte aan gelijkstelling van beide geslachten bij ernstig denkende menschen bestaat en dal die g-lijkstelling van hen geen verzet meer te duchteD heeft. 3D. Verscheiden keeren mochten, wan neer mannen en vrouwen beiden con- clusiën uit de discussies hadden getrokken, die der laatsten, blijkens de stemming meer instemming vinden, dan die der eersten en men kon opmerken, dat de bezoeken af te leggen, totdat de etensbel luidde. Doch de avond bracht mij de gelukkige uren waarnaar ik den geheelen dag verlangde, want dan voegde mr. Temple zich bij ons en luisterde naar m(jne muziek, die hem klaarblijkelijk zooveel genoegen verschafte, dat ik mijne verlegenheid vergat om aan dat genoegen zooveel mogelijk toe te brengenook vertelde hij ons dan dikwijls, terwijl wij zaten te schemeren van de vreemde landen die hij bezocht en van de meikwaar- digheden die hij gezien had, en gedurende die oogenblikken ondervond ik, wegge doken in de diepe vensterbank, terwijl ik luisterde naar die zachte mannelijke stem en op het in schemer gehulde land schap staarde, een tot dusver ongekend genot. Eens op een avond ongeveer vijf we ken na de terugkomst van mr. Ternple, ging hij op aandringen zjjner moeder, gevolg geven aan eene uitnoodiging van een zjjner vrienden om het middagmaal te komen gebruiken. Het gebeulde nu juist dat mrs Temple op dien dag een hevige hoofpijn had toen haar zoon was vertrokken werd die pijn hoe langer hoe erger, en nadat ik zonder goed gevolg, vlugzout en eau-de- Cologne had aangewend, nam zij een weinig van een slaapdrank, die zij voor dergelijke hevige uauvalleu gewoon was medewerking der vrouw zeer gunstig werkte op de pogingen tot oplossing van de gewichtige sociale vraagstukken die aan de orde waren. Wanneer we op dezen afloop letten en tevens bedenken, hoe vele voorbeelden als bovenstaande, in den laatsten tijd dooi vrouwen geleverd Zqn, dan is het niet te veel gewaagd te voorspellen, dat de medewerking der vrouw aan wetge- venden arbeid even vruchtdragend zal zijn en dat dus niet alleen rechtvaardig, maar ook hoogelijk in het algemeen belang kan geacht wordenHet kiesrecht voor de Vrouw. Een paar dagen geleden verscheen de jongste brochure van Henri Hirsch- berg, die in een Berlijnsch blad aldus werd aangekondigt Bei Hugo Steinitz, Berlin, erscheint soeheo: >Die Zuckerratiou des soldaten" von Henri Hirschberg. Diese Brochüre hat Seiner Majestat dem Kuiser vorge legen, und ist dem Verfasser vom Herrn Kriegsminister Bronsart von Schellendorff die Mitiheilung zugegangen: «dass Seine Majesiat der Kaiser und König von den Studiën des Verfassers über den Nahr werlh des Zuckers Kentnniss genommen haben" sowie der «Dank fiir das dem Heereswesen in der Druckschrift entge- gengebmchte Interresse." Die Schrift verdient die Aufmerksam keit aller Freunde und Gegner bei den augeiifhcklich schwebende Zuckersleuer- frage. Henri Hirschberg schreef in 1889 een werkje, getiteld: »Der Zucker als Nah rungs- und Heilmiltel," uitgegeven bjj Herman n Costenoble te Jena. Daarop volgde in 1893: «Ein Neues Heilmittel für Magenkranke", waarvan eene verta ling verscheen bij W. Hulscher G.J.zn. te Deventer. Het is den schrijver thans gelukt tot in de hoogste kringen belangstelling op te wekken voor dit groote volksb-lang. Alhoewel de suiker in Duitschland vrij zwaar belast is met circa Tl cents per kilo behoort ze nu reeds tol de goedkoopste voedingsmiddelen. In Duitsch land is weinig meer noodig, dan het overwinnen van een vooroordeel. In ons land is liet anders gesteld. De belastingschuldige betaalt hier 27 cents accijns per kilo suiker. Dat bedraagt over een verbruik van 55,000,0U0 kilo's suiker jaarlijks f 14,850,060 waarvan slechts circa f9,000,000 in de schatkist komt. Jaarlijks blijft ongeveer f6,000,000 aan den strijkstok hangen. Werd de suiker bij ons, evenals in Duitschlanil met een consumptierecht be last van 11 cents per kilo, dan zoude het verbruik ongetwijfeld tot 80,000,000 kilo's stijgen, waardoor, even ds thans circa f9,000,000 in de schatkist zoude vloeien. De suiker kan dus 10 cents per kilo goedkooper worden, zonder dat de schat kist daarbij schade behoeft te lijden. De fabrikant zou, door een kleine verhooging van het inkomend recht op suiker, voldoende gesteund kunnen wor den tegen buitenlandsche uitvoerpiemièn en de landbouw zou er niet bij ver liezen. Het is te hopen, dat de brochure van Hirschberg door belangstellenden alge meen gelezen worde en dat de overtui ging veld winne, dat hier een groot volksbelang op het spel staat. Met betrekking tot de deelneming van het Leger aan den Vijfden Nalionalen Schietwedstrijd, van 26 Juni I Juli a.s. vanwege de Vereeniging van Neder- landsche Scherpschutters te Hoorn te houden, heeft Z.Exc. de Minister var. Oorlog de volgende beschikkingen ge nomen. Aan de uitgeschreven korpswedstrijden op 250 M. zal kunnen worden deelgeno men door het Regiment Grenadiers en Jagers, door de acht overige Regimenten Infanterie, door het Instructie Bataljon, door de Normaal-Schietschool, door het te gebruiken, en ging vervolgens naar bed zonder de terugkomst van haar zoon af te wachten. Ik gevoelde mij dien avond buitengewoon neerslachtig en was niet gaarne alleen doch toen ik de kinde ren het belangrijkste veihaal uit GiimnTs kaboutermannetjes voor de zooveelste maal had verteld, en bemeikle dat zelfs de «zonderlinge lotgevallen van den kleinen monck," mijn Algie's groote bruine oogen niet konden openhouden, noch Grace wèerhouden van op haar stoel in slaap te vallen, kon ik niet langer wachten met hen naar bed te brengenen toen ik die lieve kinJerkopjes in de kleine kussens zag gedoken, gevoelde ik mij zoo verlaten en ellendig dat ik wel had kun nen schreien. Ik ging naar beneden terug, naar mijne oude bibliotheek, die reeds lang zamerhand in duisternis werd gehuld. Voor een der vensters van het vertrek en wel voor dat naar het westen ge keerde, stond de rustbank van mrs. Temple, en een deken van dierenhuiden vervaardigd lag daar zoo verlokkend over uitgespreid dat ik de verzoeking niet kon wèerstaan van op de sofa en onder die warme deken te gaan liggen. Een zacht rooden gloed met gouden weerschijn overtoog het landschap en de aanblik daarvan bracht mij tot kalmte, ik verviel in aan gename droomerjjen en ongemerkt sliep le en het 3e Regiment Vesting-Artillerie en door het korps Pantserfort-Artillerie, elk ter sterkte van vijf onderoflicieren of manschappen onder bevel vun een officier. Aan den korpswedstrijd op 25 M. voor revolvei door vijf officieren van elk zelf standig korps of onderdeel, zal alleen worden deelgenomen door de korpsen der Infanterie, indien zich daartoe deel nemers aanmelden en daartegen bij de betrokken corn mandeei ende officieren geen bedenkingen bestaan. Aan officieren en minderen, die lid der Vereeniging zijn, z.al door hel, zoo mo gelijk, toestaan van verlof, gelegenheid gegeven worden aan de wedstrijden deel te nemen. Aan de betrokken commandeerende officieren wordt de beslissing overgelaten of aan de vorenbedoelde detachementen zul worden toegestaan iets langer dan gewoonlijk op den wedstrijd te vertoeven opdat ook dat personeel zondpr overhaas ting aan de persoonlijke wedstrijder, kunne deelnemen. Programma's van den wedstrijd zijn, op franco aanvraag, kosteloos te bekomei bij den Voorz. van het Uitvoerend Comité, den heer W. van Waning Jr. te Hooin Generaal Vetter zal zeer waarschijn lijk op 1 Juni te 's-Gravenhage aanko men. Zijn verblijf te Moutreux moet reeds zeer bevorderlijk geweest zijn aan het herstel zijner gezondheid. Volgens een bericht in de Iloogev Crt. omtrent een zeer voorloopig plan, dat nog aan de goedkeuring van H. M. de Koningin Regentes moet worden on derworpen, zouden HH. MM. na een be zoek van uit Assen aan Meppel, van daar over de Wijk en Zuidwolde naar Hooge- veen gaan en weder per spoortrein naar Assen lerugkeeren. De Koninginnen zou den dus, wordt het plan goedgekeurd, wel te Hoogeveen komen. Voor het eerst is thans in een be stek voor een uitvoering van eeri rijks werk, uitgaande van het ministerie van waterstaat, een bepaling omtrent den maximum-werktijd voorgeschreven, na melijk in het bestek voor de uitbreiding van het departement van koloniën, waar van de aanbesteding zal plaats hebben op Woensdag den 23sten Mei a. s. Bedoelde bepaling luidt als volgt: 34. Werktijd. Er mag niet langer gewerkt worden dan il uur per etmaal, de schafttijden niet als werkuren mede- rekenende. In zeer bijzondere gevallen kan door de directie in het belang van het werk, gedurende hoogstens 15 achtereenvolgen de dagen, langer werktijd worden toege staan en geëischt. Voorts is nog een andere belangrijke bepaling betreffende de uitbetaling in het belang der werklieden opgenomen, luidende 35. Uitbetaling der werklieden. Met aanvulling van 14 alin. 1 der Admini stratieve Bepalingen, vastgesteld 3 Sept. 1892, wordt bepaald, dat de betaling dei werklieden moet plaats hebben in bijzijn van den opzicht hebbende. Naar wij met zekerheid vernemen, zal het wetsontweip tot wijziging der personeele belasting dezer dagen worden ingediend en bevindt het zich leeds lm Landsdrukkerij. Het verschilt in velerlei opzichen van dat door de A'. R. Ct. publiek gemaakt, en bevat o. a. zeer gunstige bepalingen voor de hotel- en logementhouders; even wel niet voor de café- en societeithouders en herbergiers. Deze zijn naar het oordeel van den Minister door de bedrijfsbelasting voldoende ontlast. Rmsf. crt. Bij de gisteren gehouden ver kiezing van 3 leden voor de Pro vinciale Staten werden uitgebracht 959 stemmen, waarvan 9 van on waarde, zoodat de volstrekte meer derheid 476 bedraagt. Gekozen werdMr.A.W. VANBEEK. CALKOEN met 813 en Mr. A. J. DE BEAUFORT met 529 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. P. Hamers die ik in. Ik weet niet hoe lang ik sliep, doch toen ik wakker werd door eenig geluid in de kamer, storid de maan hoog aan den hemel en goot een stroom var. zil verachtig licht door het venster. Hoewel onbestemd hoorde ik nog een ander ge luid, dat mij deed denken aan de be diende die de lampen kwam aansteken, doch ik was nog half slapende en met alle macht vechtende tegen de aangename droombeelden die mij bezig hielden. Eensklaps echter ontwaakte ik geheel door het duidelijk geluid van een voet stap in mijne onmiddellijke nabijheid, ik sloeg de oogen op en onderscheidde eene groote gedaante in het volle licht der maan staande; met het gelaat naar mij toegekeerd herkende ik de gestalte als dezelfde die mij in mijn droomen had beziggehouden I Wordt vervolgd). 468 en C. T. van Beek die 359 stem men verkreeg. Nog werden uitgebracht op de heeren G. J. Baron van Hardenbroek 339 en A. van Rossum 153 stemmen. Het door Burgemeester en Wet houders opgemaakt kohier der plaatse lijke directe belasting naar het inkomen hedraagl f 58458.12. Genoemd college stelt voor van het inkomen 2'/io te heffen. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer of onderwijzeres aan de school 3e soort, Beekstraat, is samen gesteld uit: Mejuffrouw C. E. Suverkropp te Apeldoorn, en den heer A. A. ter Beek te Maartensdijk. De Collecte voor het fonds ter aan moediging en ondersteuning van den ge wapenden dienst in de Nederlanden heeft alhier opgebracht f 94,89. Op den 1 Januari j.l. bevonden zich in de gemeente 202 jongens en 252 meisjes geboren in 1888; 190 jongens en 251 meisjes geboren in 1887 '218 jongens en l'JO meisjes geboren in 1886; 228 jongens en 214 meisjes ge boren in 1885; 180 jongens en 202 meisjes geboren in 1884 en 187 jongens en 171 mei-jes geboien in 1883, tezamen 1205 jongens en 1280 meisjes, of in het geheel 2485 kinderen boven de zes en heneden de twaalf jaren. Hiervan ont vingen 1112 jongens en 1118 meisjes lager onderwijs, zoodat 93 jongens en 162 meisjes dat onderwijs niet genoten. 6 jongens en 7 meisjes uit deze gemeente bezochten elders de lagere school, ter wijl aan 25 jongens en 29 meisjes uit andere gemeenten alhier lager onderwijs gegeven werd. Wieler-wedstrijd Amsterdam Amersfoort. Voor de Zondag gehouden wegwed strijd tusschen Amsterdam Amersfoort en terug, (afstand 106 K.M.), uitgeschreven door de Algemeene Wielrijders-Vereeni- ging «Voorwaarts" te Amsterdam, hadden zich 23 wielrijders doen inschrijven. Alle inschrijvers waren aan de start. De tijden werden opgenomen door den heer Net- scher, officieel tijdopnemer v/d «Algem. Nedetl. Wielr.-Bond" te Rotterdam. Keerpunt te Soe9terberg, «Rots en Dennenoord." Aankomst te Amersfoort: 1. Doorne kamp; 2. Vrouwes; 3. Otterbeek; 4. Pos; 5. Spaans; 6. Beisenherz; 7. Van Appel; 8. Roos; 9. Verhoeven10. Beek man 11. Wingelaar; 12. Verwey. Aankomst te Amsterdam 1. Vrouwes 2. Doornekamp; 3. Olterbeek 4. Beisen herz; 5. Pos; 6. Roos; 7, Spaans; 8. van Appel9. Verhoeven 10. Wingelaar 11. Verwey; te Rots en Dennenoord sprong de band van den heer Doorne kamp. Deze heeft van Soesterberg tot Diemerbrug op de velling van zijn ma chine gereden en was op dien weg steeds no. 1. Te Diemerbrug kon hij het niet langer uithouden en moest van machine verwisselen in dien tusschentijd kwam Vrouwes voorbij. Het was nu onmoge lijk voor Doornekamp dit tijdverschil in te halen. Het rijden van den heer Doornekamp moet bewonderd worden, in aanmerking genomen, dat hij een groot deel op een slappen band, dus alleen op de velg reed, en dan nog steeds tot Diemerbrug no. 1 bleef. De tijd van Vrouwes was 3.19, 35 sec. Doornekamp 3.22,57 Otterbeek 3.24,52 Beisenherz 3.32, 44 Pos 3.39, 4 Roos 3.39, 54 Spaans 3.40, 44 v. Appel 3,50,27 Veihoeven 3.52,18 i Wingelaar s 4.01,37 Verwey 4.07.37 Rekening houdende met den slechten weg tusschen Amersfoort en Amsterdam mag men aannemen, dat in dezen wed strijd het record van Cordang 100 K.M. op grindwegen in 3 uur 2 min. is geslagen. De prijs voor dezen wedstrijd was een fraai bronzen beeld. De raad der gemeente Amersfooit zal op Vrijdag, den i7en Mei 1895 des namid dags ten 71/, ure vergadeien, ter behan- delinp der navolgende punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. in verband met eene taxatie van de gas fabriek. 2. Vaststelling Kohier van de plaat selijke directe belasting naar het inko men, dier.sl 1895. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot ontbinding van de huur vin het terrein aan de «Zaridhoopen," naar aanleiding van een request van G. B. Gijsbertse. 4. Idem lot ruiling van giond en wateroppervlakte met den heer D. Schim mel. 5. Ontwerp, besluit tot af- en over schrijving van posten op de gemeente- begrooting van 1894. 6. Voordracht van Burg. en Weth. om uit onvoorziene uitgaven van 1894 te voldoen de garantie bij overeenkomst van 1 September 1893 met de Ned. Bell-lelephoonmaatschappij aangegaan. 7. Staat van oninbare posten inzake den hoofdelijken omslag, dienst 1864. 8. Ontwerp, besluit tot verhooging der jaarwedden van onderwijzers. 9. Benoeming van eene onderwijzeres of onderwijzer aan de openbare school 3e sooil. Beeksuaat. 10. Ontwerp, besluit tot vaststelling der jaarwedde van de benoemde onder wijzeres of den benoemden onderwijzer. 3J8ate MTAAT8-l,OTi;HIJ. Vijfde of laatste klasse. Tweede week. Trekking van 14 Mei. (950 LOTEN.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de. navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 251 8274 16783 en 16846. Te zamen 4 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 230 296 2650 2651 2677 8271 9451 9471 9487 12607 12611 12627 12636 12651 12665 15272 15281 15886 15900 15905 16808 en 16822. Hoogland. De zeer eerw. Heer H. J. Pieck, pastoor alhier, herdacht den 7 den Mei den dag, waarop hij, 25 jaar verleden, zijn werkkring in deze gemeente aanvaard had. Van alle woningen wap perde de nationale driekleur. Alle ge meentenaren, Protestanten zoowel als Katholieken, vierden feest. In den voor middag werd in de smaakvol versierde kerk een plechtige H. Dienst gehouden, waarbij ook de Burgemeester en neg een paar voorname ingezetenen genoodigd waren. Des avonds was er in den tuin van de pastorie eene muziekuitvoering, waarbjj ieder vrijen toegang had. De jubliaris heeft op dezen feestdag aan alle armen der gemeente brood laten uitdeelen en den volgenden dag de meis jes in de school van de Eerw. zusters feestelijk onthaald. «Hij leve lang", werd hem op den feestavond door zoovele monden toege zongen en bij dezen wensch sluiten wij ons aan. Sclierpenzeel 9 Mei De oudste ingezetene dezer gemeente Wed. J. van Ravenhorst, is hedenavond in den ouderdom van 92 jaren en 10 maanden overleden. Dr. R. .SCHIFFMANN's middel tegen Asthma geeft onmiddelijke verlichting in de ernstigste gevallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij ALPHONSE ANNEGARN, Apotheker te Amersfooi 1, in pakjes van fl. 1 50 en 2.75. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 187T (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan H. Hoogeveen en zijn rechtverkrijaenden vergunning is verleend om eene brood-, koek en banketbakkerij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Langegracht, wijk F, No. 215, kadastraal bekend onder sectie E, No.3219. Amersfooit, den 11. Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHETUS. De burgemeester van Amersfoort, go- zien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag, den 17 Mei aanstaande des na middags te 7'/a ure- Amersfoort, den 13 Mei 1895. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. In Duitschland dreigt een kerkelijk conflict. De synode treedt op tot bewa ring van de zuiverheid van de leer en heeft eenige piedikanten afgezet. De ge meenten hebben zich aan de zijde hun ner predikanten geplaatst. Toni Pooce. De bekende dwerg Gerrit Keizer, vroe ger bekend als admiraal Tom Pouce van St. Annaparochie, is tegenwoordig te Almeloo. Hij wandelt er rond in de uni form van een heilsoldaat en leidt soms oefeningen in het lokaal van het Heilsleger. Hij is er het voorwerp van veler belangstelling en heeft op straat veel bekijks. Smakelijk eten. Een Bredascbe dame tol haar melk boerin Zeg er is, melkvrouw, wat scheelt er aan de boter vsn gister? Het is ver schrikkelijk, mijn man en ik kunnen die boter niet eten. Bepaald afschuwelijk is die boter. Ze riekt en smaakt naar ik weet niet wat. Wat is er toch met die boter gebeurd? Gut, mevrouwlief, niks, niks, Wat zou er met de boter gebeurd zijn I Ik heb

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2