Plaatselijke berichten BUITENLAND. De mensch, die naar zijn eigen in zicht een zoo groote plaats inneemt in de schepping beslaat feitelijk slechts een zeer kleine ruimte. Wsnneer men voor eder mensch een ruimte van 27 kubieke 'Eng. voeten rekent, kan de geheele be volking der aarde (1480,000,000) gebor gen worden in een kubusvormige kist, wier ribbe Diet langer dan 3420 Eng. voeten is. Deze kist zou in Hyde-Park kunnen staan en dan nog slechts de helft van het Park innemen. Dezelfde statisticus, aan wien wij deze wetenswaardigheid hebben te danken, vertelt ook nog, dat men alle menschen der aarde dicht naast elkander in één Engelsch graafschap zou kunnen neder- leggen. Op Madagascar. De Franschen hebben op Madagascar niet enkel te kampen met de moeras koortsen, maar ook met de ellenlange plaats- en personennamen. Terwijl zij allengs de hoofd stad Antananarivo trach ten te naderen, hebben zij de vorige maand al te Soanieranaen te Manjakandriomom- pana gevochten. En als generaals en hoofdofficieren van koningin Ranavalomanjaka vinden zij tegenover zich ijzervreters met namen als: Andriantsimitory, Rainizakamino, Rakotovosvolo, Rainivelomanantsoa, Ra- faralahibedaovo, enz. Wie heeft Amerika ontdekt. Deze vraag werpt een Grieksch blad op en weet daarbij zeer nieuwe en wel eenigszins verrassende dingen mee te deelen. Ten onrechte, volgens dit blad, geeft men aan Columbus de eer der ont dekking. Hij was de hulde hem eeuwen lang toegebracht niet waard, hij heeft die ontroofd aan de zeelieden van Chios. De groote ontdekker toch moet ongeveer in 1470 op dit eiland zijn aangekomen, daar twintig nog geheimzinnige beraad slagingen hebben gehouden met Captan Andréa, in het dorp Vrontado. Toen hij, 22 jaren later, zijn ontdekkingsreis naar het verre Westen deed, had hij drie matrozen van Chios bij zich en deze heb ben hem eigenlijk den weg gewezen. De eer der ontdekking komt dus niet aan Columbus toe, altijd volgens het Griek- sche blad. Pastoor Kneipp, te Wörishofen vierde den 16n Mei jl. zijn 75en ver jaardag. Ruim duizend badgasten, waar onder zeer aanzienlijke, van heinde en verre saamgestroomd, complimenteerden den geachten grijsaard. Japansche heldenmoed. Twee broeders uit de stad Kumansko in Japan waren van het begin des oorlogs af in het Japansche leger. De oudste werd heel gauw luitenant, de jongste vaandrig. De vader ontving in het laatst van den oorlog tijding van den dood zijner zonen, door het volgende briefje, dat men bij hel lijk van den oudste vond. Toen wij het bevel kregen om op te marchee- ren, beloofden wij getrouw de plichten te vervullen, die de vaderlandsliefde ons oplegde; wij beloofden elkaar wederkee- rig, dat als een van ons op hel slagveld bleef, de ander zijn overblijfselen zou meevoeren op den weg naar Peking. Ik draag dus in mijn mantel een deel van het lichaam mijns broeders en ben beslo ten deze lafaards van Chineezen op de vlucht te jagen en naar Peking te gaan opdat de wensch mijns broeders verwe zenlijkt worde. Broeder, zie uit een andere wereld op mijn doen en 6trijden neer en wees gelukkig!" Zoo luidt de brief. Men moet zeggen dat de Japanneezen een heldenmoedig volkje zijn, maar dat een beetje roman tisme er ook wel bij in 't spel komt. Kersen In Mei. In de 14de eeuw vindt men er gewag van gemaakt als geleverd voor den graaf. Op de »Rek. Gerbr. v. d. Const. Art. richtte haar volgzamen leerling in alle geheimen der natuur; zjj leerde hemden oorsprong en het wezen kennen van alle dingen met al hun natuurlijke en boven natuurlijke krachten en werkingen, zoodat de ruwe krijgsman langzamerhand een denker en wjjsgeer werd. Naarmate de gevoelens en het gevoel van den jonkman fijner werden door den omgang met zjjne schoone gezellin uit de geestenwereld, in diezelfde mate scheen de teedere gedaante van de Elf dichter en meer lichamelijk te worden. In haar boezem ontstond vuur en leven, haar bruin oog begon vonken te schieten en het scheen, dat zjj met de gedaante van eene jonge maagd ook de gevoelens aannam van een bloeiend meisje. Het vertrouwelijk avonduur, dal als geschapen schijnt ter opwekking van het sluimerend gevoel, deed ook hier zjjne gewone werking. Toen de maan na de eerste kennismaking slechts eenige malen ouder was geworden, was Krokus reeds zeer gelukkig verliefd, zooals uit éen van zijn drie rietjes moest volgen en het speet hem niet, dat de vrijheid van zijn hart verloren was in den val strik der liefde. Al werd hel huwelijk van het minnende paar ook maar onder vier oogen voltrokken, toch heerschte daarbij ruim zooveel genoegen als bij je grootste bruiloft. Weldra schonk de gif haar gemaal drie dochters tegelijk, Camer" uit genoemde eeuw komt voor deze post: «Airbeiden en Kersen up Mey- endach (1ste Mei) gelevert." Ook Cats spreekt van Meikersen, dpch vindt ze niet lekker. Hij zegt: Eet vroag-gewas, en prijst 't vrij Ten dient maer voor de snoeperij De Meysche kersen in 't gemeen En syn maer vel en enckel been. Eeu geden kloeken uit bet landschap Drente. Naar de Pr. Dr. en Ass. Ct. verneemt, bestaat het voornemen te trachten om ter gelegenheid van het bezoek der Ko ninginnen aan de provincie Drente,inde ten onrechte in den mond des volks al dus genoemde, Baller «kuil" een voor stelling te geven der Germaansche wijze van rechtspleging. De plaats zelve, waar in lang vervlo gen eeuwen zonder twijfel recht is ge sproken, leent zich daartoe by uitnemend heid zegt genoemd blad verder. De zacht oploopeude helling van den ringwal biedt uitstekende gelegenheid tot het vormen van schilderachtige groepen, terwyl de gansch door groen en geboomte omgeven ruimte onwillekeurig reeds een eenigs zins plechtige stemming aan het geheel verleent. Daarby komt, dat juist zulk een voor stelling elders nog niet is gegeven en op zoo typisch een plaats ook niet kan wor den gegeven. Zij zal in die omgeving dan ook een eigenaardig Drentsch karakter kunnen dragen, en althans een der ge- denkteekenen van 's Landschaps aloud bestaan een bijzonder relief verschaffen als het geheel zich de eer van het hoog bezoek zal kunnen waardig maken. Erica-stichting. Volgens het blad Sta pal is de tot standkoming van de «Erica-stichting" ten volle verzekerd -n wordt am de voorbe reidende maatregelen diuk gewerkt. De landmeter is met de opmeting en indee ling begonnen. Voor behoorlijken waterafvoer wordt het noodige ontworpen. De bouw der huizen is aanbesteed. Vddr 1 November moet alles gereed zijn. De oude munten te Schijndel gevon den zijn meest drieguldens en enkele guldens. De eene, die een afwijkend type vertoont, is een Zwolsche ducaton (f 3.15). Het omschrift moet gelezen worden Mo- neta argentea curtatis Zwollae zilve ren munt der stad Zwolle. Op de keer zijde leest men Da. pacem. Domine. in. diebus. nostris. Geef vrede, Heerl in onze dagen. Het jaartal moet zijn 1639 dus is dit het oudste stuk en niet de Zeeuwsche dubbele daalder van 1687. Ook vertoont de keerzijde geen kroon gedragen door 2 leeuwen, maar een gekroond schild wordt vastgehouden door 2 leeuwen. Bismarck ontvangt nog steeds de putaties; Zondag weder 3000 Sleeswijk- Holsteiners, die hunne hulde kwamen aanbieden. In zyn gebruikelijke toespraak herinnerde de oud-kanselier aan de ge schiedenis van de aanhechting van Slees- wijk-Holstein bij Pruisen, en hoopte dat de leus »Up ewig uugedeeli" ook van toepassing zou zyn op deze vereeniging. Hij besloot met een hoch/ op de Duil- sche keizeiin, de landgenoote van zijn bezoekers. In Oostenrijk worden nog voort- duiend lichte schokken van aardbeving gevoeld. Volgens officieels opgaven heeft de jongste aardbeving te Laibach voor 3,138,000 fl. en in den omtrek voor 4,200,000 fl. schade aangericht. Wereldtentoonstelling. Zondag werd de tentoonstelling te Amsterdam bezocht door 13,000 beta lende bezoekers. Vddr Zondag, dus zon der deze 13,000, was het totale aantal die men Bela, Therma en Libussa noemde. Allen waren buitengewoon schoon, maar uit minder teedere stof gebouwd dan de moeder, hoewel haar lichaam weer fijner was dan de grove aardsche gedaante des vaders. Zij bleven vry van alle kinderkwalen en plagen en hadden geen leiband noodig, want toen zij negen dagen oud waren, liepen zij al even vlug rond als jonge patiijzen. Toen zij grooter werden, bezaten zij ook alle talenten harer moeder; zij konden verborgen dingen raden en toekomstige voorzeggen. Krokus kwam daarmede op den duur ook goed op de hoogte. Als een wolf het vee in het woud uiteengejaagd had en de herders hun verdoolde schapen en runderen opzochten, of wanneer de hout hakkers hun bijl of eenig gereedschap misten, dan kwam men raad vragen bij den wijzen Krokus, die dan aanwees, waar men het verlorene moest zoeken. Als een booze buurman gestolen, vee geroofd, ingebroken of gemoord had en niemand wist, wie de misdadiger was, dan vroeg men het den wjjzen Krokus. Deze liet dan alle mannen op eene groote weide samenkomen en een kring sluiten daatna ging hjj midden in den kring staan en liet de onbedriegelijke zeef loopen, die nooit naliet den misdadiger aan te wjjzen. Zoodoende verb eidde der bezoekers sedert de opening (11 Mei) reeds grooter dan in de gansche maand Mei van 18f3. Daarbij moet men echter in aanmerking nemen, dat in '83 de toegangsprijs op sommige dagen weliswaar 25 cent, maar op andere dagen ook wel f 1 was, zoodat dezelfde vergelijking mis schien ten opzichte der financieele resul taten iets verschilt. De aangekondigde internationale ten toonstelling van katten, die op 15 en 16 Juni in een der gebouwen van de Wereld tentoonstelling zou worden gehouden, zal wegens te weinig inschrijvingen niet plaats hebben. Tjjdens een muziekuitvoering van het Doornsche fanfarecorps is te Doorn twist ontstaan tusschen een zeventienjarig jongmensch van elders en een 24jarigen inwoner van Doorn. De laatste werd door zyn tegenstander met een mes in den rug gestoken, ten gevolge waarvan hij eenige uren later overleed. Een arbeider, te Duren, in Pruisen die zijn oude moeder in den steek liet, in plaats van voor haar te zorgen, is door het Schöffengericht aldaar tot 4 weken gevangenisstraf veroordeeld. Hedenochtend werd door den keur meester van visch een van uit Amsterdam aan den vischmarkt ter afslag aangevoerde party schol als schadelyk voor bet ge bruik afgekeurd. Bij de gisteren gehouden herstem ming ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten zijn uitgebracht 583 stemmen, waarvan 19 van onwaarde. De heer D. P. Hamers verkreeg 367 en den heer C. T. van Beek 197 stem men, zoodat eerstgenoemde zjjn zetel in de Staten onzer provincie blyft behouien. Aan den sergeant-tamboer G. A. Moerings en den sergeant J. van Kempen, van het 5e Regiment Infanterie is by Koninklijk Besluit een voortdurend pen sioen toegekend ten bedrage respectieve- lijk van f480.en f432.— wegens lichaamsgebreken ontstaan in en door den dienst. De sergeanten P. de Jong en J. M. Buschgens van het 5e Regiment Infanterie zijn aangewezen tot het volgen van den schietcursus die van 1 Juni a.s. tot 15 Augustus d.a.v. bij de Normaal-schiet school zal worden gehouden. De sergeanten F. Feenstra en D. J. Janssen van het 5e Regiment Infanterie zyn aangewezen tot het volgen van den Gymnastiek-, Scherm- en Zwemcursus die van 1 Juni a.s. tot 15 September d.a.v. bij de Normaal-Schietschool zal worden gehouden. De sergeant-titulair D. Slothouwer, is bevorderd tot sergeant-effectief. Onder leiding van den kolonel W. L. de Petit, commandant van het 5e Regiment Infanterie is een diiedaag- sche kadermanoeuvre gehouden, waaraan door alle Hoofdofficieren met hunne adju danten, alsmede de kapiteins D. Cheriex en J. Bekkers van het regiment benevens de Luitenant-Kolonel J. Houwink van het 8e Regiment Infanterie te Utrecht, werd deelgenomen. In de St.-Ct. no 123 zijn opgeno men de Statuten der ve-eeniging :»Amers- fuortsche Roomsch-Katholieke Volksbond". De Vereeniging, onder patronaat van Sint Joris, is zelfstandig opgericht en geiesligd te Amersfoort. Zij stelt zich, volgens art. 1 barer statuten, ten doel door samenwerking harer leden de godsdienstige en maat- zich zijn roep over geheel Bohemen en ieder, die iets gewichtigs had, kwam bij den wijze om raad of daad. Ook ver minkten en zieken begeerden genezing en hulp van hem, omdat hij dit door zijn schaduw kon genezen. Dusdoende kreeg hij van dag tol dag grooter toeloop en ofschoon Krokus zijn raad gaf, de zieken genas en de ongeiukkigen hielp, zonder loon of vergelding te vorderen, toch bracht hem de schat van geheim zinnige wijsheid, dien hij bezat, rijke lijke renten en groote winst; het volk snelde naar hem met gaven en geschenken en overstelpte hem met bewijzen van zijne goede gezindheid. Krokus was de eerste, die het geheim vond, hoe men uil het zand van de Elbe goud kon was- scheu en kreeg nu van alle goudwas- schers tiend. Daardoor vermeerderde zijn goed en zyn vermogen hij bouwde sloten en paleizen, hield groote kudden, bezat vruchtbare landerijen, weidevelden en wouden en was ongemerkt in bel bezit gekomen van alle rijkdommen, die de milde Elf voorzeggend voor hem in het tweede rietje had gesloten. Op een schoonen zomeravond, toen Krokus met zijn volgelingen huiswaaits keerde van een uitstapje, dat hij had moeten doen om een geschil te beslechten, dat tusschen twee gemeenten over de schappelijke belangen, vooral van den werkmansstand en de kleine burgery,le bevorderen, hen te beveiligen tegen de socialistische dwalingen van onzen tjjd en de leden te vrywaren tegen anti-christe lijke invloeden. Dit doel tracht de Vereeniging te he reiken, door o. m. het verschaffen van passende en degelijke lectuur; practi- sche aanmoediging en bevorderen der spaarzaamheid; heiliging van Zon- en feestdagenbevordering van het school bezoek bij de kinderen der leden, in den geest van het mandement in 1868 uit gevaardigd door den aartsbisschop van Nederlandhet oprichten van een of meerdere fondsen lot ondersteuning van hulpbehoevende leden het oprichten van vakvereenigingen. Onze stadgenoot de heer M. M. Wolff is aan de Universiteit te Leiden bevorderd tot arts. Onze stadgenoot de heer J. C. G. Grasé is benoemd tot lid van de com missie, belast met het afnemen der exa mens voor de Engelsche taal. Door de Onderlinge brandwaarborg- maatschappij te Amsterdam, directie De Jong Co, is een premie van f 25 toe gekend aan de Amerfoortsche Vrnwillige Brandweer, die by den brand op 10 dezer weder het eerst ter plaatse was. Van de stal tla Jeune", eigenaren de heeren Mos en Thaunay, hebben Jl. Donderdag te Bussum 4 paarden aan den militairen jachtrit deelgenomen en won nen daarbij den 2en, 3en en 4en prijs. 2e prys Skylarik bereden door le luit- baron van Boecop. 3e prijs Lucy bereden door le luit. Mos. 4e prijs Queeny bereden door luit. Posno. 348ste ÜTAAT8-LOTKIU.I. Vijfde of laatste klasse. Vierde week. Trekking van 28 Mei (1000 LOTEN.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zyn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prys van f 400 op No. 9495. Prijs van f200 op No. 15916. Prys van f 100 op No. 2b86. Prijzen van f 70. 208 214 223 254 12599 12618 15907 16784 en 16827. Te zameu 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 204 256 2687 8267 9457 12642 12644 12650 12662 12675 15275 15298 16759 16782 16786 10793 168z4 16830 16840 en 16843. Volgende trekkingen geschieden 29, 30, 31 Mei en 1 Juni. Nevens de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot zijn be halve de pryzen van f400, f200, f100 en f 70 ingebleven eeu van f 50.000 en tien van f1000. Baarn. Onder begunstiging van heer lijk zomerweder had gisteren te Baarn de aangekondigde baiddravery plaats. Het feest werd opgeluisterd door muziek. De dicht belommerde Heemstra-laan leent zich voor dit doel uitstekend. Ingeschreven waren 16 paarden. De le prijs f 250 werd gewonnen door Sador van den stal »Trio" te Soest, bereden door B. W. Schippers; de le premie f 100 gewonnen door Rejecked, eveneens van den stal »Trio" te Soest, bereden door B. W. Schippers; 2de premie ge wonnen door Mirka, stal «Jan Steen" te 's-Gravenhage, berijder Atie de KuDing. De 3e premie f 25 werd behaald door Jonge Tabor II van den eigenaar A. de Ridder uit Noorder IJpolder, bereden door den eigenaar. Vooral de laatste ritten waren zeer belangwekkend. grensscheiding was ontstaan, zag hy zijne gemalin aan den oever van den plas, waar zij hem het eerst was verschenen. Zij wenkte hem met de hand; liij liet zijn volgelingen achter en ijlde toe om haar le omarmen. Zij ontving hem als gewoonlijk leeder en liefdevol, nr.aar haar hart was treurig en bekommerduit l aar oogen druppelden tranen, die zoo fijn en vluchtig waren, dat de lucht ze al lang had ingezogen, voor zy de aarde bereikten. Krokus was door dit gezicht getroffen, want hij had de oogen zyner gemalin nooit anders dan vroolijk en vol jeugdigen glans en gloed gezien. Hy sprak: »Wat scheelt u, geliefde mijns harten? Een bang voorgevoel beklemt mijn geest. Zeg my, wal uw tranen moeten beduiden?" De Elf zuchtte, liet haar hoofd weemoedig op zijn schou der rusten en sprak: «Dierbare echtge noot, tijdens uwe afwezigheid heb ik in het I oek des noodlots gelezen, dat mijn levensboom bedreigd wordt door een on geluk. Ik moet voor eeuwig van u scheiden." »0 geliefde 1" antwoordde Krokus, «laat die treurige gedachten verdwijnenWelk ongeluk kan uw boom bedreigen? Is zyn stam en zijn wortel niet gezond? Zie zijn gezonde takken, hoe zij zich uilbreiden en met loof en vruci.len beladen zijn en hoe zijn sap Het is er in België dan toch toe ge komen, dat het ontwerp tot aanhechting van den den Congo-Slaat, ter verwezen lijking van een lievelingsdenkbeeld van Koning Leopold, op den algemeenen te genstand afsluitend, is moeten worden ingetrokken. Dit zal geschieden in den vorm van uitstel of vei daging, voorloopig tot 1896, gedurende welken tyd de te korten in de administratie door credieten, welke de Belgische Kamer zal hebben te verleeuen, gedekt zullen worden. Den doorslag tot dit besluit heeft ge geven de verklaring der invloedrijke Rech terzijde-leden, Woeste en Delantsheere, dat zij zoodanig uitstel raadzaam achten en steunen zouden. De meerderheid der Ministers legde zich hierbij neder. Alleen de Minister van Buitenlansche Zaken, Graat de Mérode, van oordeel dat het Kabinet in deze te ver was gegaan om nu dus achteruit le wyken, nam zyn ontslag. De bekende correspondent van het Ber liner Tageblatt, de heer Eugen Wolff, die zich nog steeds te Majunga bevindt, geeft in dat blad weer een overzicht van de krijgsverrichtingen der Franschen tot 29 April. De heer Wolff was, toen hij dezen brief schreef, juist teruggekeerd van een reis naar het Zuiden. Het was zijn doel eene verkenningsreis te maken in het land der Mahafaly's maar toen hy den koning van dezen volksstam vergunning verzocht om zijn gebied binnen te gaan, antwoordde de vorst zeer minzaam, dat hij hem ter stond het hoofd zou laten afslaan, zoodra hij zich op zijn terrein waagde. «Natuurlijk" schrijft Wolff «heb ik toen mijn reisplan laten varen, want mijn hootd heb ik nog te veel noodig, wanneer ik althans, gelijk mijn voornemen is, den veldtocht der Franschen wil meemaken." Den 13den April bestormden deFran- sche troepen het fort, dat de Hova's te Ambohimaria, 20 mylen ten zuiden van Diégo Suarez haden gebouwd. De Hova's vluchtten in de grootste verwarring, met achterlating zelfs van hun pantoffels en hoeden, waaraan zy evenzeer gehecht zyn als de Chineezen aan hun parapluies. De verovering van dit fort heeft te Antana narivo groote verslagenheid, of gelijk Wolff het uitdrukt, «einen groszen mora- lisriien Kater" teweeggebracht, nog ver meerderd door het vertrek van kolonel Shervington en de andere Engelsche offi cieren, die tot dusver de sliijdkrachten der Hova's commandeerden. Te Majunga waren in April reeds 5000 Fransche soldalen aan wal gezet, benevens een groote voorraad kanonnen, bruggen, levensmiddelen en ammunitie. De genie troepen zijn terstond begonnen met brug gen te slaan over de moerassen, die, nu de regentyd voorby is, genoeg zyn uit gedroogd om de overbrugging mogelyk te maken, 'l Zelfde is ook het geval met de rivieren, welke de Fransche troe pen moeten overtrekken, alvorens de hoofdstad te kunnen bereiken. De gezondsheidstoestand was toen vry bevredigend. Wel is waar hadden vooral de maiine-troepen veel last van koorts, maar het sterftecijfer der kooitslijders be droeg niet meer dan :5 pCt. Dit cjjfer acht Wolff zeer gering, vooral met het oog op de groote bezwaren en vermoeie nissen, waarmede deze expeditie gepaard gaat. De koortslijders worden verpleegd op het eiland Nosi Komba, waar voor hen een groot hospitaal is ingericht. De correspondent van het lageblatt be vestigd hetgeen dezer dagen uil Paijjs werd gemeld, dat de Hova's reeds het vruchtelooze van verder verzet tegen de Fransche troepen beginnen in te zien. Volgens zijn meening zal de koningin waarschijnlijk viedesvoorstellen doen, voor- zich tot de wolken verheft. Zoolang myn arm zich nog kan bewegen, zal ik hem tegen eiken misdadige beschermen, die zijn stam durft kwetsen." «De be- scherning, die een menschenarm kan geven, is machteloos," antwoordue^zij. «Mieren kunnen slechts mieren, muggen slechts muggen en alle aardwormen slechts aardwormen afweren. Maar wat vermag de machtigste uwer tegen de krachten der natuur of tegen de onver anderlijke raadsbesluiten van het nood lot? Aardsche vorsten kunnen maar heu vels opwerken, die gij vestingen en sloten noemt, maar het kleinste windje suist waar het wil en spot met uwe macht. Gij hebt vroeger dezen eik tegen der menschen geweld beschut, kunt gij ook den stormwind afweren, als hij opsteekt om zijn takken te ontbladeren f Of kunt gij een worm, die in het geheim aan zijn merg knaagt, uit den boom halen om hem te vertrappen?" Tijdens dit gesprek naderde ons paar het slot. De slanke dochters huppelden, zooals zij steeds bij het avondbezoek harer moeder deden, de ouders vroolyk te gemoet; zij gaven rekenschap van haar dagwerk en haalden haar brei- en naai werk voor den dag, bewijzen van haar kunstrijke vlijt. Maar dezen keer was het uur van huiselyk geluk vreugdeloos. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2