NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND LIBUSSA. No. 46. Zaterdag 8 Juni 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. Plaatselijke berichten F euilleton. AMERSFOORTSCHE COUHINT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 u.AHiiden f 1.— Franco per po9t door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. fngezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. A.dvertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend ftroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een niet onbelangrijk proces, waarin mevrouw Bulk ley een der partijen is, wacht zijn behandeling bij de rechtbank te 's-Gravenhage. Tegen die dame is, meldt de iV. R. Ct., indertijd in Freiburg een bevel van ge vangenneming uitgevaardigd, op grond dat zij medeplichtig zou zijn geweest of menschen zou hebben omgekocht om het leven van haar schoonzoon, den heer Hoek, in gevaar te brengen. Zij verkoos liever Duitschland te verlaten, waardoor van zelf de gelegenheid was afgesneden om haar kleinkinderen te zien. Steeds gedreven door de begeerte om in Duitschland terug te keeien in de nabijheid van die kinderen, stelde mevr. B. zich in betrekking met een Nederlan der, wonende te Parijs, den heer v. S., vroeger tabakshandelaar hier te lande, dien zij in dienst nam om in Freiburg te verblijven en haar op de hoogte te houden van de familie Hoek, mei opdracht in de tweede plaats om een roman te plaatsen als feuilleton in de Freiburger Zeitung en exemplaren daarvan in andere landen te verspreiden. Behalve die werkzaamheden, werd hem nog opgedragen, alle pogingen aan te wenden ten einde te Freiburg intrekking te verklagen van het tegen haar verleende bevel van gevangenneming. Daarvoor verstrekte mevr. B. haar lasthebber een volmacht, en tevens tee- kende zij een stuk waarin zij zich ver bond om als door zijn toedoen uiterlijk 15 October 1894 het be"el was ingetrok ken, hem daarvoor te betalen f 20.000. De gemachtigde v. S. gaf zich veel moeite, stelde zich in betrekking met officiëele, en officiëuse en rechtsgeleerde personen te Freiburg, maar zag 2 maan den vóór het verloopen van den termijn zjjn volmacht door mevr. B. ingetrokken. Nu beweert de heer v. S., dat door het intrekken zijner volmacht mevr. B. hem onmogeljjk heeft gemaakt de voor waarde te vervullen waardoor hjj f20,000 zou hebben verdiend. Hierop grondt hij thans een votdering tegen mevr. Bulkley fen wel krachtens artikel 1296 van het Burgerlijke Wet boek, luidende: »De voorwaarde wordt gehouden voor vervuld, indien de schul denaar, die zich onder dezelve verbonden heeft, de "ervulling der voorwaarde heeft verhinderd." Voorts eischt hij f 25,000 wagens be talingen, reis-, verblijf- en hotelkosten. De partijen hebben in deze hun belan gen opgedragen: de eischer v. S. aan mr. D. S. van Emden, de gedaagde mevr. B. aan mr. A. F. de Bas. De exceptie dat de heer v. S. zijn Nederlanderschap verloren heeft en der halve cautie moest stellen, is reeds door de rechtbank afgewezen, met veroordee ling van mevr. B. in de kosten van het incident. Aardb{jen. Van Aalsmeer zijn heden de eerste aardbeziën naar Amsterdam verzonden. De planten, die gedurende dezen winter legen de strenge koude door de sneeuw zijn bescheimd, hebben zich krachtig ont wikkeld en rijk gebloeid. Vrijgebleven van de nachtvorsten in den bloeitjjd is er zoowel in de vroede als late soorten weinig doode knop te ontdekkenzoodat er een rijke oogst kan verwacht worden. Een buitenlander over Nederland. Van de hand van den heer N. Veloz Goitoicoa, secretaris der legatie van de Vereenigde Staten van Venezuela, tijde lijk zaakgelastigde te 's-Gravenhage, is, in het verslag door de regeering van dat rijk onder den naam van het Gele Boek aan het Nationaal Congres overgelegd aan het hoofd der mededeelingen van de diplomatieke vertegenwoordigers der Staten in het buitenland, verschenen een omvangrijk rapport over Nederland en zijne instellingen. Onder 39 rubrieken heeft de steller van dit rapport saamgevat zijne beschrij ving van de geschiedkundige, stoffelijke, intellectueele militaire waterstaatkundige en maatschappelijke toestanden hier te lande. De voornaamste der behandelde onder werpen betreffen: onderwijs, godsdienst, financiën, credietwezen, handelsvloot, land bouw, veeteelt, nijverheid, visscherij, spoorwegen, dijken, landsverdediging, de koloniën, meer bepaaldelijk Curasao. Onder tal van feiten en bizonderheden wordt met bewondering gewag gemaakt van de reinheid en zindelijkheid, welke de straten en huizen van ons land ken merken en waarvan eenige merkwaar dige staaltjes in het stuk worden mede gedeeld. Een kleine 8000 niau zoek De door het Departement van Justitie uitgegeven alfabetische lij t van s.\ona!e- menten, voorkomende in het »Algemeen Politieblad," welke op 1 Januari 1895 nog niet waren ingetrokken of vervallen, bevat 7683 namen, hieronder niet begre pen de namen van manschappen, die niet aan de oproeping voor de nationale militie hebben voldaan en van personen, die van de landmacht hier te lande en in West- Indië van het korps maiiniers en van het Oost-Indisch leger gedeserteerd of vermist zijn. Of 'de beide vrovwen van Hendrik de Jong op die lijst voorkomen? Kersen! Het onweder van Zaterdag heeft in de Betuwe door de geduchte en laugdurige hagelbui veel schade aangelicht in de kerseboomgaarden. Veel kersen werden afgeslagen, maar nog meer werden door de hagelsteenen gekwetst en zoodoende waardeloos gemaakt. Deze week werden bijna overal in de Betuwe de verpachtingen gehouden. Ten opzichte van Zondagsrust zijn wij juist andersom als onze Duitsche na buren. Bij ons wordt het openen der winkels niet belet, doch verzet zich een groot aantal landgenoolen tegen het openen van koffiehuizen en publieke ver makelijkheden. In Duitschland wordt men door de overheid gedwongen zijn nering te sluiten, doch is er niemand die zijn stem verheft tegen liet deelnemen aan publieke vermakelijkheden. Ofschoon men in Duitschland verstandiger zou handelen het sluiten zijner zaak aan ieder over te laten, is uien daar toch verstandiger dan bij ons, waar enkele partijen in het be zoeken van een koffihuis een grove zonde zien. Ons dunkt dat men in Duitschland zeer wel inziet, dat de verveling waartoe men de rneDschen door het sluiten der ontspanningen zou brengen, eerst recht de brooddronkenheid en onzedelijkheid zou bevorderen. Zeer juist werd aldus in den gemeenteraad van Wiscli in zoo danig vraagstuk geredeneerd. Door den Inspecteur van het Mili tair Onderwijs zijn benoemd tot leden der commissie voor het afnemen van het eerlang te houden examen van adspiranten voor de toelating tot het le en 2e Studie jaar en voor den overgang van de leer lingen »an het le naar het 2e Studiejaar van den Cu.ons bij het 5e Regiment Infanterie, tot lid en --.rritter den ka pitein W. J. Heinsius, directeui ..-n Hen Cursus; tot leden den kapitein A. J. Eheling, de le luitenants I. H. Boeije, J. C. A. Bos Sulpke, A. C. de Vos en den le luitenant adjudant J. L. van der Moer, alsmede den Heer J. van Spiegel, leeraar voor de Fransche taal. De le luitenant de Vos, zal tevens als Secre taris der Commissie optreden. Bij het 5e Regiment Infanteiie hebben zich tot deelneming aan het toe latingsexamen tot den Cursus aangemeld 29 onderofficieren en korporaals voor het le Studiejaar en 3 onderofficieren voor het 3e Studiejaar van den Cursus. Het aantal plaatsen voor de toelating is on bepaald. Aan het overgangsexamen van het le naar het 2e Studiejaar van den Cursus bij het 5e Regiment infanterie, zullen deelnemen 7 onderofficieren, leerlingen van den Cuisus. Aan den Sergeant tamboer G. A. Moerings en den sergeant J. van Kempen, die afgekeurd zijn voor den dienst, we gens lichaamsgebreken ontstaan in en door den dienst, is by Kon. Besluit een voortdurend pensioen toegekend, respec tievelijk van f 480.en f 432 's jaars. Bij het 5e Regiment infanterie is bevorderd tot Sergeant tamboer den kor poraal tamboer J. A. Rutten, en tot kor poraal tamboer den soldaat W. van H aarzel. De Sergeant A. de Beer van het 5e Regiment infanterie, is voor 4 jaren gedetacheerd bij het Leger in Oost Indië. Den 13 Juni a.s. zal er een deta chement, sterk 3 officieren en 100 onder officieren en minderen van het 5e Regi ment infanterie naar Oldebroek vertrekken om deel te nemen aan de oefening van de vesting artillirie in de Legerplaats aldaar. Genoemd detachement, onder bevel van den kapitein B. Charlé, zal denzelfden dag in het garnizoen terug- keeren. Aan de 5e groole Nationale Schiet wedstrijd, uitgeschreven door het Bestuur van den Nederl. scherpsch. bond, die in het laatst van Juni a.s. wordt gehouden te Hoorn, zal door een detachement van het 5e regiment infanterie onder bevel van den le luitenant J. Dorré, sterk 5 onderu<BwareDj aan Hen Korpswedstrijd worden deelge.,omen- Bij de Normaar Schietschool zyn gedetacheerd a Tot bijwoning van de te houtzvn Schietcursus, de sergeanten J. M. Busch- gens en P. de Jong. b Tot bijwoning van de te houden Gymnastiek-Scherm en Zwemcursus de ser geanten S. J. Notten en D. J. Janssen, allen van het 5e regiment infanterie. Aan den sergeant C. H. van Altena, is de bronzen medaille voor 12-jaren trouwen dienst, op de gebruikelijke wijze uitgereikt geworden. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is den kapitein J. F. P. Bek kers, van het 5e Regiment Infanterie, benoemd tol kapitein voor speciale dien sten, in plaats van den gepensionneerden kapitein Wagner. De reserve-korporaal G. van der Zoo de Jong, van het 5e Regiment Infan terie, heeft met gunstigen uitslag het examen afgelegd voor sergeant en is benoemd tot reset ve-onderofficier. Door de benoeming tot plaatselijke adjudant alhier, van den le luitenant A. Geel, is de le luitenant W. F. van den Oudendijk Pieterse, eervol ontheven van de tijdelijke waarneming van die functie. Aan de op Woensdag 5 Juni alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen van een zeeppoeder- en vetloogmeelfabriek met kantoor, woonhuis enz. aan de Korte Bergstraat, onder beheer van deD archi tect Herm. Kroes, werd deelgenomen door de volgende inschrijvers: W. v. d. Kooy te Amersfoort voor 4) Niet de machtigste, de dapperste of de rijkste, maar de wijste zij onze hertog I" Het volk, dat de plagerijen van de kleine dwingelanden al lang moede was, dacht thans eenstemmig en schonk luiden bij val aan dezen voorslag. Er werd een landdag gehouden en aller keuze viel op den wijzen Krokus. Men zond een ge zantschap af, dat hem vragen moest, of hij de vorstelijke waardigheid aannam. Hoewel hij geenzins naar zulk een groote eer hunkerde, toch aarzelde hij niet en hij gaf toe tegenover den algemeenen volkswil. Men bekleedde hem met het purper en hij trok met groote pracht naar Bizegrad, de vorstelijke residentie, waar hem het volk tegenjubelde en als regent huldigde. Nu begreep hjj, dat ook het derde rietje van de milde Elf zijn gave aan hem geschonken had. Zijne liefde voor de gerechtigheid en zijne wijze wetgeving maakten weldra zijn naam beroemd in aile aangrenzende landen. De Sariualieclie vorsten, die ge woon waren elkander te bestrijden, brachten uit de verte hun twisten voor zijn rechter stoel. Hij woog hun twisten met onbedriegelijke maten en gewichten aan de natuurlijke billjjkheid op de weegschaal des rechts en wanneer hjj zijn mond opende, was het altijd een buitengewoon wijs oordeel, dat aan zijn lippen ontvloeide. Toen eens eenige oproermakers samengespannen hadden tegen de rust van hun vaderland en daarbij de prikkelbare Polen in het har nas hadden gejaagd, trok Krokus aan de spits van zijn leger naar Polen, wa -r hjj den burgeroorlog dempte en een groot gedeelte van het Poolsche volk verkoos hem nu uit dankbaarheid voor den geschonken vrede ook tot zijn hertog. Hjj bouwde daar eene stadt, die naar hem Krakau werd genoemd en waar voortaan de Poolsche koningen gekroond moesten worden. Krokus regeerde zeer roemvol tot het einde zijner dagen. Toen hjj merkte, dat zijn sterfuur naderde, liet hij zich uit de stukken van den eik, dien zijn gemalin bewoond had, eene doodkist maken, waarna hjj in vrede stierf en beweend werd door zijn drie maagdelijke dochters, die het vaderlijke Ijjk kisten en begroeven, zooals hjj be volen had en het geheele volk was in rouw gedompeld. Zoodra de treurige begrafenis afgeloupen was, vergaderden de magnaten om te beraadslagen, wie den ledigstaande vor stenzetel weer zou beklimmen. Het volk begeerde eenstemmig één van de dochters van Krokus, maar men kon niet overeen komen aangaande de keuze lusscheo de drie zusters. Bela had eigenlijk de minste aanhangers, omdat zij geen goed hart bezat, en dikwijls gebruik maakte van haar tooverkunsten om schade te doen; maar bij het volk was zij zoo gevreesd, dat niemand iets tegen haar durfde in brengen, omdat men bang was voor haar wraakzucht. Maar toen er over haar gestemd moest worden, bleven alle mag naten stom, zoodat zij geen enkele stem vóór maar ook geen enkele stem tegen kreeg. Bjj zonsondergang ging het volk uiteen en den volgenden dag belegde men eene nieuwe kiesvergaderiDg. Toen werd Therba voorgesteld, maar bet vertrouwen op haar orakel-spreuken had haar hoofd op hol gebracht; zij was trolsch eD hoogmoedig en wilde als een godin vereerd weiden. Wanneer men haar niet aanhoudend bewierookte, was zij slecht geluimd, mismoedig en eigen zinnig, zoodat zij al zeer weinig bemin nelijke eigenschappen bezat. Wel werd zij minder gevreesd dan hare oudste zuster, maar zij was toch nieinands lie velinge. Daarom was het op den tweeden kiesdag zoo stil als op een grafmaal en er w-rd nogmaals niet gestemd. Den derden dag was Libussa aan de beurt. Zoodra haar naam genoemd werd, hoorde men in de kiezerskring vroolijk fluisteren; de ernstige gelaatstrekken ontplooiden zich en werden helder en ieder magnaat wist tegen zijn buren te roerr.en over eenige goede eigenschap van Libussa. De eene prees hare zedigheid, eene an dere hare bescheidenheid, een derde haar verstand, een vierde haar onfeil baren voorzeggenden geest, een vijfde hare belangloosheid voor allen, die in nood zaten, een tiende hare kuischheid en nog negentig anderen hare schoonheid en de laatste hare huischelijkheid. Wan neer een minnaar zulk een doopceel afleest over de volmaaktheden zijner geliefde, dan mag men gerust twijfelen, ol deze wel een dezer bezit, maar het publiek doolt niet met goede zaken, doch oordeelt liever ten nadeele van iemands goeden naam. Met haar algemeen erkende prij zenswaardige eigenschappen was Libussa inderdaad de meest kans hebbende mede dingster naar de kroon, ten minste in der kiezersoog; maar als men in huwe lijkszaken de jongste zuster boven de ouderen voortrekt heeft meD, zooals de ondervinding getuigt, zeer dikwijls den huiselijke vrede verstoord, zoodat men nu vreesde, dat bij een nog gewichtiger zaak dan een huwelijk de vrede dus gestoord zou wordeo. Deze gedachte maakte de wijze volksvoogden zeer ver legen, zoodat zjj geen besluit konden nemen; er moest een spreker opstaan, die door zijn zwaarwichtige welspreken- heid den goeden wil der kiezers iu beweging kon brengen, als de zaak ten minste vooruit wilde en als de goede be doelingen krachtig zouden beginnen te wer ken. Zulk een spreker trad op als geroepen. Wladimir, een Boheemsche magnaat, de hoogste in rang na den hertog, bad reeds lang gesmacht naar de bekoorljjke Libussa en tijdens het leven van haar vader al om haar hand gevraagd. Hjj was een trouwe leenman en Krokus beminde hem al9 een zoon, zoodat de wijze vader vurig wenschte, dat de liefde beiden mocht samen paren, maar de zuivere geest van Libussa haatte het huwelijksjuk en hjj wilde hare neiging geenzins dwingen. Vorst Wladimir liet zich daardoor niet afschrikken en meende, dat hij door trouwe standvastigheid den tegenzin van Libussa zou kunnen over winnen, di t hij haar door zjjne teedere liefde volgzaam zou kunnen maken. Zoo lang hertog Krokus leefde, bleef Wladimir zijn volgeling, maar dit deed hem het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1