NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND LIBUSSA. \o. 50. Zaterdag 22 Juni 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. Plaatselijke berichten F euilleton. AMEBSFOORTSCHE COURANT. VOOB ABONNEMENTSPRIJS! Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonder] ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend ftroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Over onze marine te Kiel. »Het beste schip dat Nederland bezit, het in 1892 gebouwde ramlorpnschip Ko ningin Wilhelmina der Nederlanden schittert door zijn afwezigheid" zoo zegt de Köln. Zeitung. «Het bevindt zich in andere wateren. Jammer dat zijn plaats te Kiel wordt ingenomen door twee onbeduidende schepen, het fregat Atjeh en de kruiser Alkmaar waarschijn lijk zullen deze zich gelukkig rekenen, dat zij door haar ankerplaats aan het uiterste einde van de baai eeniger mate aaD de algemeene opmerkzaamheid wor den onttrokken. Holland meent in het vertrouwen op zijn goed recht langzamerhand eei: zee macht te kunnen ontberen, een in elk opzicht minder kloeke staatkunde. Op zichzelf beschouwd ziet de lijst der Hol- landsche oorlogsschepen er niet slecht uit, zij wijst 29 pantser- en 35 gewone schepen aan; daaronder zijn er met schrikwekkende namen, zooals Bloedhond, Buffel, Cerberus, Stier en Tijger. Booze tongen beweren echter dat de Cerberus bijna stom is, dat de Buffel en de Stier niet meer stooten, dat de Bloedhond zijn reukvermogen en de Tijger zijn tanden verloren heeft." Aldus de Köln. Zeitung. 't Zal noodig zijn, zoo de IJmuider sluis ooit voltooid woidt iets dat aan recht- matigen twijfel onderhevig is bjj de openstelling ook hier eens een internati onale vlootparade op touw te zetten om onze zes nieuwe schepen, welke thans op stapel staan te toonen. Indische handelszaken! Aan een brief, voorkomende in het Nieuws ontleenen wij het volgende: »Na aankomst van het bericht, dat de uitgaande rechten op suiker weer eens voor een jaartje zyn afgeschaft, denkt u zeker dat alle suikerlui flink gevlagd heb ben maar dan vergist u zich toch, want de fabrikanten proüteereD daarbij feiteljjk niets. Er is op Java maar een enkele fabrikant, die zijn eigen suiker afscheept en dan direct van de enkele centen per pikol profiteert; het gros is door de con signatiecontracten verbonden, de suiker aan de groote handelshuizen af te leveren, die er dan mede speculeeren en door de groote hoeveelheden suiker die zij omzet ten, uit de enkele centen cadeau gekregen uitvoerrechten een flinke winst in den zak steken Maar dat zij nu uuk maar een halven cent meer voor de pikol betalen, dat kunt u denken I Toen de uitvoerrechten weer ingevoerd werden, schreeuwden die han delshuizen moord en brand en betaalden zij de fabrikanten dadelijk voor de pikol zooveel centen minder. Nu die uitvoer rechten afgeschaft zijn, betalen zij de fa brikant even weinig en lachen iD hun vuistje. Het zou wel de moeite waard zijn, hierop eens op de eene of andere wijze attent te maken, evenals op de ver bazend hooge rente (7 percent), die de handelshuizen blijver, rekenen voor de versti ekte consignatie-gelden of werkkapi talen, en de fabrikant is daartegen mach teloos, juist door de fraaie consignatie-con tracten, waar buiten hij niet kan. Nu is het wel mogelijk bij een ander handels- buis over te gaan, maar hel blijft betzelfde men wordt óf door den hond óf door de kat gebeten. En al die heeren directeuren en commissarissen met tractementen van f 2000 en f 1500 's maands, zoowel hier als in Holland, denken er niet aan, zich ook maar in het minst te bekrimpen. De suikerfabrikanten moeten maar bloedeu. En als de fabriek niet meer betalen kan, wordt die geannexeerd en lachen zjj er om. Dit zijn feiten en gebeurde dit jaar reeds bij drie fabrieken. Een werd onlangs voor f 1U00 verkocht. Kooper de consig- naliehouder, die daardoor een bezitting van een 5 ton kreeg. En dat is niet het eenige voorbeeld. Ik hoop, dat er eens wat ruchtbaarheid aan die mooie handels zaken gegeven wordt." In het stadje W. brak onlangs des avonds tegen 11 uur een hevige brand uit. De brandweer met bezoldigd perso neel was spoedig ter plaatse van het ge vaar. Op het terrein van den brand wandelde een vreemdeling, die iü W. zijn familie bezocht. De commissaiis van politie stapt op dezen onbekende toe, deze gaat eerbiedig voor hem uit den weg. De commissaris wendt zich tot den vreemdeling en gelast hem onder een hevige vloekbui als spuitgast dienst te doen. De opmerking, dat deze vreemdeling was, wordt met eene bulderende stem overschreeuwd. De vreemdeling, bevreesd voor vuist en stok, doet dienst als spuit gast, hoewel er personeel in ovei vloed was. Op een oogenblik, dat hel loerend oog van den commissaris niet op hem gericht is, kiest hij evenwel het hazenpad orn te bekomen van den schrik van dien middeleeuwschen dwang. Dit geschiedde het verhaal is aan de Nederl. ontleend in de eerste week van de maand Juni 1895 in de provincie Gelderland. Verzuchting van een oud-kersen- plukker uit de Over-Betuwe. Men schrijft uit Andelst aan de N. R. Ct.: Zoo hebben ze dan van marege 'n be gin gemakt met de pluk vur den Engels man Nou, 't èvel al laot genog. In mijn tied, toe ik nog meeplok, weuren we nou al volop vur Rotterdam aon den gang en was deri Engelsman al afgeloo- pen. Och, ruins I ak nog aon dien tied denk, dan kan 'k mc sorr.s nog in den arem knijpen van schik. Zes, zeuven, jao acht weken laogen we in den bon gerd en sliepen we in de hut. We kókten ons eigen putje of as we niet te wijd van huus weuren dan wier ons 't éten gebrogt, en zoo lèfden we mar jurtoe in den kersenbongerd. En as we Zaoterdags avonds tbuus kwaomen dan hawwe goed gepruufd da's woar maor we hadden schik en nog een verduveld aorig centje in den zak ok nog, da beloof ik oe Toe was ter geld te verdienen in de kersende baozen waoren rejaol, die keken op ginne borrel, maor 'i kon der ok af, wat ik oe vertel I Kek, 't ge beurde toe ok wel is, dad et gewas nie zoo bezonder groot was, mar zoo as teugenswoordig, nee da geleuf ik nie da'k 't ooit zoo belèfd heb. Verleje jaar was 't 'n bietje en nou is 't niks, te minste hier in de buurt; ik heur zeggen, dat er in de Neèrbètuwe nog wa zit, maor hier is 't mis jone, wat ik oe zeg I En dun wat en wèr 't is flnaol koud en dat in 't hartje van Juni. In mijn tied stinge we smarèges urn drie uur al in den borstrok op de leer en nou dienen ze wel twee jassen over mekaor aon te trekken. En mit die kauw willen de kersen ok nie daor kunt gin zutigheid aon. Ik zou wel is aon dien meneer Falp wille vraogen of we dit wèr nog lane zullen hauwen, die wit et wel geleuf ik, en dan liet ik da beitje kersen mar zitten vur de spreuwe en mussche. Ge hurt ze ok nie zingen. En as 'n kerseplukker nie zingt dat geet 't ok nie naor den zin. De kersebaozen hebben 't liefst plukkers, die goed zingen kunnen. Kek dal gif züu lèvendighed bie 't wark, en in de kersenbongerd mot leven zijn, veul leven, da's goed vur de spreuwe en mussche. Van onder raotele en schiete en van zinge en roepe kerl I kerldan hedde zun schik. Mar nou is T zoo stil of ze op 'n begtaofenis zijn. Och maor wal hehbe ze ok vur stuk jes teugenswoordig. Daor bcgn t er een die saldaot is gewest en pas van dienst kwam van deesie deesie gif me 'tjao- woord mar en de andere, die 't nog nie kunne, zingen mar niks mee as deesie dpesie. ik vraog oe wat is da nou vur een stukske as ge boven in den kerse boom op de leer staot? In mijn tied hawwe allemaol gepaste liedjes, zoo as bevenrbeeld Toen ik op 't groenelands bargje stond toe keek ik 't zeegat in. Ziede as ge boven in den grunen ker seboom staot, dan kiekt te over alles hen net as of ge op 'n barg staot, en we dan zongen ut volle borst: daor zag ik 'n scheepje zeilen dan klonk et jandome over 't heele dèrp hen; da was anders as deesie deesie. En pas was 't stukske ut of daor hurde ge 'n heel end oe af beginnen: »En ik ben der groenelands straatje Zoohoo dikwijls ten einde gegaon" en daolik vielen al de plukkers in en ziede. wij weuren allemaol felle zingers, as we 't doen wouwen dan kost ge ons 'n uur ver heuren. Maor 't is net of er niemeer zooveel fut in 't jonge volk zit as iu mijn tied toen ik jong was. Of 't kan ook wel zijn, dat de slechte kersejaoren mee op 't hemeur van de kerseplukkers zoowel as van de keise- baozen wérken. Ik mog mar liejen, dat 't weer is anders wier, want wilde wel geleuven, dat de kersetied vur de Betuwe de ple- zieiigste tied van 't heele joar is? Bij Kon. Besluit van 19 dezer no. 49, is de gep. luit.-genei aal titulair van het leger in Ned.-Indië, J. A. Vetter, in aclieven dienst hersteld en gelijktijdig benoemd tot commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Ned.-Indië. Onze stadgenoote mej. A. G. van Eybergen is benoemd tot onderwijzeies a n de openbare Lagere school te Lopik- kerkapel. De gewone maandelijksche Zendings bidstond zal gehouden worden a.s. Dins dag 25 Juni 's avonds te 8 uren in het gebouw Volksheil. Door den kolonel regimentscomman dant is bepaald dat de tot kapitein be vorderde Ie luitenants bij dat korps, zullen belast worden om het bevel te voeren als Kapitein van Laaren over de le com pagnie, kapitein Graaf Schimmelpenninck over de 2e compagnie en kapitein PufGus over de 3e compagnie van het le bataljon. De eerste luitenant J. C. Bos Sulpke van het 5e Regiment inf. is aangewezen om dienst te doen als adjudant bij het 4e bataljon van dat korps. Een detachement van onderofficieren bestaande uit Sergt.-iri: joor van der Heide, sergeanten Sprengel, Proper, van Noordt en van Rossum, v n het 5e Reg. inf. ond»r bevel van den eerste luitenant J. Dorré, zal d«n 26. Juni a.s n8ar Hoorn vertrekken om deel te nemen aan de korpswedstrijden, uitgeschreven door de Yereeniging van Nederlandsche Scherp schutters. De luitenants P. M. Oversluis en H. Bierman, zijn aangewezen tot het bij wonen van den schietcursus die van 16 Juli a.s. tot den 31. October d.a.v. bij de Normaal-schietschool zal worden gehou den. De adspiianten vaandrigs J. F. H. Duvergé en L. Tavajee van het 5e Regi ment infanterie, hebben aan het examen voldaan en zijn bevorderd tot Reserve- korporaal. 8) Eindelijk begon Wladimir te spreken-. »De raadsels der wijzen zyn den onverstandigen als een noot in een tandeloozen mond, als een parel, die een hoen uit het zand schrabbelt, als een kaars in de hand van een blinde. O, vorstin, wordt niet toornig, om dat wij uw geschenk niet wisten te schatten of te gebruiken. Wij verklaar den uwe meening slecht, omdat wij haar met kenden; wij dachten, dat gij ons een twistappel hadt geschonken, die ons veeten en tweedracht moest brengeD. Daarom deed ieder onzer afstand van zijn aandeel en wij schonken de twist- wekkende vrucht weg, omdat wij elkan der haar bezit niet vreedzaam gegund zouden hebben." «Gij hebt uw eigen vonnis geveld," antwoordde Libussa, «want als een appel uwe jaloerschheid al gaande kon maken, hoe hevig zoudt gij dan om eene bruidskrans gestreden hebben, die zich rond een kroon slingert." Met dit antwoord liet zij de ridders gaan, die nu grooten spijt hadden, omdat zij den onwijzer, scheidsrechter gehoor gegeven en hei pand der liefde onbedacht zaam verslingerd hadden, dat toch het eenigste middel geweest was om naar de bruid te dingen. Nu overwoog ieder hUDner afzonderlijk, hoe zij toch hun voornemen konden uitvoeren, dat hun de Boheemsche kroon met hare bekoorlijke bezitster door list of geweld zou kunnen doen krijgen. Libussa zat ondertusschen gedurende de drie dagen, die haar als bedenktijd gegeven waren, ook niet ledig, maar beraadslaagde vlijtig met zichzelf, hoe zij aan het dringend verlangen des volks zou beantwoorden door aan het land een hertog en aan haar een man naar hare keus te geven. Zij vreesde, dat vorst Wladimir zich met geweld van haar per soon of ten minste van den troon mees- Ier zou maken. De nood hielp bij haar de liefde, zoodat zij besloot tot de uit voering van het plan, dat haar al lang als een aangename droom had omzweefd; want welke sterveling spookt geenszins begoocheling in liet hoofd, waarna hij in zijn ledige oogenblikken gtijpt, omdat hij er als een pop mede wil spelen? Nu is geen aardiger tijdverdrijf voor een meisje, dat te nauwe schoenen draagt, wanneer zij juist haar eksteroogen af snijdt, dan de gedachte aau een prachtig en gemakkelijk rijtuig; een kieskeurigs scliooue smacht gaarne uuar een graaf, die aar. haar voeten zucht; eene ijdele schoone woelt in een hoop juweelen; de speler droomt van het hoogste lot; de gegijzelde krijgt onverwacht eene erfenis de verkwister peinst over den steen der wijzen; de arme houthakker vindt een grooten schat in een hollen boom; maar allen spelen met hunne verbeelding, wat hun heimelijk genoegen doet smaken. Steeds ging de voorzeggende geest ge paard met eene gloeiende verbeeldings kracht, zoodal de schoone Libussa gaarne nu en dan gehoor gaf aan het spel van hare fantasie, die haar steeds het be vallig beeld van den jongen schutter loonde, die een blijvende indiuk opbaar hart had gemaakt. Duizenden planneD kwamen in haar brem op, die haar de vleiende verbeelding als licht en uitvoer baar voorstelde. Nu eens wilde zij den geliefden jongeling uit zijn nederigen stand verheffen, hem aan haar leger voorstellen en trapsgewijze verhoogen dan weer slingerde hare verbeelding fluks een lauwerkrans om zijn slapen en voerde hem, met roem en zegen gekroond, naar den troon, dien zij genoegelijk met hem deelde. Dan weder nam alles eeue andere wending. Zij rustte haar lieveling uit als een dolenden ridder, die op avontuur uitloog, waarna zij h m aan haar hof bracht, waar zij hem duizendvoudige ba- wijzen gaf van hare macht en hare liefde. Maar wanneer de koele werkelijkheid zich dan weer van haar geest meester maakte en wanneer voor den lichtstraal van het verstand de bonte tooverbeelden van de fantasie verbleekten, dan was ook de schoone droom verdwenen. Zij bedacht dan, welk een waagstuk zulk eene ondernemiug zou wezen en welk een onheil er voor het land en het volk uit zot' groeien, wanneer ijverzucht en nijd de harten dei magnaten tegen haai zouden opzetten en wanneer de onstui mige tweedracht het teeken zou geven voor muiterij en oproer. Daarom ver borg zij de neigingen en de wenschen van baar hart zorgvuldig voor den scher pen blik der bespieders. Maar nu het volk «en vorst begeerde, had alles een anderen keer genomen en nu moest zy haar wenschen in overeen stemming brengen met de wenschen van de bevolking. Zij staalde haar moed inet mauiielyke vastberadenheid en toen de derde dag aanbrak, tooide zij zich met al haar sieraden, terwijl een oranjebloe sem op haar hoofd prijkte. Zij besteeg met haar gevolg van hofdames, die allen met bloemkransen getooid waren den troon moedg en met zachte waardigheid. De ridders en vasallen en allen rondom haai wachtten gespannen van uit haar schoonen mond den naam van den ge lukkigen prins te hooren, met wien zij haar hart en haar troon wilde deelen. Zij sprak aldus: «Edelen uit myn volk, nog ligt de toekomst voor u verborgen nog zijt gij even vrij als mijn weidende paarden, voor de teugel en het gebit hen bedwingen, voor bun slanke rug gedrukt wordt door het zadel en den ruiter. Nu behoort ge mij te melden, of de tijd, dien ge mij voor de keuze vau een echt genoot hebt gegund, uwe vurige begeerte, dat er een vorst over u moei heerschen, heeft afgekoeld en u heeft aangespoord tot bedaard en herhaald onderzoek van uw voornemen, dan wel of gjj nog aan uwe meening onwrikbaar blijft vasthou den." Zij zweeg een oogenblikmaar het oproer onder hel volk, hetgeruisch, het gefluister en de gebaren van alle senatoren lieten haar niet in het onze kere en loonden, dat men bij de her togskeus wilde blijven. Nu sprak Li bussa Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1