NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND LIBUSSA. WERELDTENTOONSTELLING MIL- tl REIS VEZEN. No. 52. Zaterdag 29 Juni 1895 Vier-ea-ftwintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. B1MNENLAND. Feuilleton. BUITENLAND. Plaatselijke berichten AMEBSFOORTSCHE COD VOOP abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. VAN IV. We gaan nu verder het terrein op, waar het aan verscheidenheid niet ont breekt. Melden wij, in de eerste plaats een Rutschbaan voor de liefhebbers, die hier trouwens niet erg talrijk schijnen te zijn. Daar tegenaan kunt ge uit een autho- matische machine een stukje chocolade krjjgen van Bensdorp. Uit andere machines likeuren van verschillende firma's. Deze laatste machines schijnen echter nog niet geheel en al automatisch te zijn; althans telkens als men volgens de reglementen 2 halve stuiverstukken in' den dauitoe bestemden gleuf werpt, verdwijnt een bediende achter het gordijn om het werk tuig zoodanig te voeden, dat er een glaasje met het verlangde vocht uitloopt. Het ding is dus slechts ten deele zelf werkend. In de nabijheid van de Rutschbaan, achter op het terrein, is een prachtige wielerbaan gebouwd. Welke vlucht de wielersport in de laatste jaren ook ge nomen moge hebben, vaste l anen waai de liefhebbers zich trainen kunnen, zijn bij ons te lande nog zeldzaam. Zij is ovaal en heeft op de beide korte boch ten een zeer sterke helling van rechts naar links; dat wil zeggen dat daar de buitenzijde aanmerkelijk hooger ligt dan de binnenzijde. Op de beide lange zijden, daare tegen, is die helling zeer flauw. Naai wij verschillende sportsmen hoor den verzekeren is deze nieuwe baan uit muntend. De wedstrijden hebben er de vorige week een aanvang genomen en als wij daarbij voegen dat o.a. Jaap Eden er aan deelgenomen heeft, zal het wel onr.oodig zijn te zeggen wie den eersten prijswinnaar is geweest. Jaap toch heeft niet de gewoonte no. 2 aan te komen. Eenige schreden ve der staat een groote tent waarop wij lezen «de Duisternis van Afiika bezocht door Z. M. den Koning der Belgen." Nu, dit laatste kou ook wel niet an ders. Immers, er is een panorame te zien van een landschap in den Congo, Koning Leopold's troetelkind. Boven den ingang zitten of liggen dat kan ik zoo precies niet zeggen twee «heusche" Corigolezen, die van tijd tot tijd op een vervaarlijk grooten hoorn blazen en daarmede een geluid teweeg brengen, dat over het geheele terrein weèrklinkt en uitnemend geschikt is om stoute kinderen naar bed te jagen. Die Heeren van den Congo, in hun primitief kostuum, staan er op eiken bezoeker de hand te reiken, iets waarop echter de meesten niet gesteld zijn, want die zwart jes zien er alles behalve aptijtelijk uit, en het vermoeden dat hunne zindelijkheid ook nog wel ietwat te wenschen overlaat is volstrekt niet ongewettigd. Daar bir.nen is het echter heel aardig. Men ziet er een woest, bergachtig land schap, met meeren en watervallen, tor sen en valleien. Als het der natuur ge trouw is weêrgegeven iets wat wij niet kunnen verzekeren, duar onze pelgrims tochten zich nooit zoo ver in Afrika hebben uitgestrekt heeft Congoland verrukkelijk schoone plekjes. Het geheel is gestoffeerd met verschillende Afrika- reizigers: Wij zien ei b.v. Emin-Pacha en Stanley, terwijl ook de beruchte Tippo- Tip, nu eens Koning, dan eens slaven handelaar, eerst een vijand, daarna een bondgenoot van de Regeering van den Congosiaat er niet ontbreekt. De uitleg ging van het panorama wordt gegeven door een Belg in zeer verstaanbaar vlaamsch. «De duisternis van Afrika" is zeker een bezoek waard. Er naast staat het Hippodrome van de wed. XhafQaire, waar men voor 5 cents een toertje te paard kan maken of voor 25 cents een kleine kameel kan berijden. Als iemand op de Tentoonstelling goede zaken maakt, dan is het onge twijfeld de wed. XhafQaire. «Volk nekt volk," zegt het spi eek woord en zoo gaat het iiier ook. Iedereen die het hippodrome voorbij komt gaat er binnen (10 cents entreè) en ziet dan niets anders dan eenige jongelieden en een stuk of wat dames manége rijden. De Amazones zijn alle van die Leliën des velds, die niet arbeiden en niet spinnen, maar toch schooner gekleed zijn dan Salomo in al zijn heerlijkheid. Of liet nu komt om die «Lelietjes" te zien weet ik niet, maar wel weet ik dat het er altijd stampvol is. Een goudwinninkje I Vervolgens komen we aan een door stoom gedreven Carrousel, waar men de keus heeft tusschen een toertje op een paard, op een leeuw of in een schuitje. Ook alweer: entreé 10 cents, waarvoor men het recht heeft een ritje mede te maken. Na een restaurant, genre Duval, ge passeerd te zijn, vinden we een beignets- en poffertjeskraam. Men ziet het, in dezen hoek is het een echte kermis; we zouden haast zeg gen een ouderwetsche kei mis, waar niets in zake van Kermispret ontbreekt. De eigenaar van die poffertjeskraam heeft deze echter op eigenaardige wijze ingericht: aan den eenen kant is alles nieuwerwetschaan den anderen kant alles ouderwelsch. Rechts wordt gebak ken op gas en is de verlichting's avonds electriscli, teiwijl de kamertjes prijken met fraaie overgordijnen. Links, daar entegen is alles antiek: de tarnen zijn voorzien van in lood gevatte kleine ruit jes! er wordt gebakken op eeu houtvuur, terwijl 's avonds de verlichting geschiedt door eenvoudige keukenlampen en de kamertjes alleen voorzien zijn van wit katoenen gordijnen. Lucifers worden er vervangen door zwavelstokken en de bediening, die aan de overzijde geschiedt door een paar kellners in zwarten rok, is hier toever trouwd, aan een paar bedienden in Oud- hollandsch kostuum. En in weerwil van dit alles verheugt de kraam zich slecht s'avonds en op Zon dag in een druk bezoek, want overdag in de week zijn de bezoekers van de Ten toonstelling nog steeds erg dun gezaaid. Eiken maandag vertellen ons de couran ten hoeveel betalende bezoekers er den vorigen dag geweest zijn, maar op andere dagen van de week wil het Comité blijk baar niet weten hoe weinigen er slechts geweest zijn, en blijven de couranten daaromtrent dus zoo stom als het graf. H. K. H. de groot-hei login van Sak sen zal 8 Juli gedurende 14 dagen op het Loo komen logeeren. De prinses van Waldeck en Pyrmont die het verblijf van HH. MM. te Igls heeft medegemaakt, zal te Heidelberg afscheid nemen van hare familiebetrekkingen en naar Waldeck terugkeeren. - Ook de Staatsspoorwegen zullen extratreinen laten loopen op 6 Juli a.s. ter gelegenheid van de uitreiking der Lombok-medailles. Deze extratieinen zul len rijden van Zutfen, Arnhem, Nijrneeen, Utrecht enz. en tusschenliggende stations, naar den Haag. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek der Nederlandsche geheel-ont- houders-vereeniging, heeft de Nederland sche Vereeniging voor psychiatrie besloten eene commissie te benoemen, om te on derzoeken of bij de behandeling van krankzinnigen in de Nederlandsche krank zinnigengestichten hel gebruik van alco holische dranken kan worden buitenge sloten, dan wel of de aanwending daarvan in het belang van de patiënten behoort te worden verminderd. Atjeh. Het Handelsblad deelt het volgende Reuters- telegram mede »De toestand op Atjeh en aan de Noordkust van Sumatra is ongunstig. Een aamallend optreden van de Nederlandsche autoriteiten acht men noodzakelijk." Te Scheveningen is de Sophiastich- ting weder geopend met aanvankelijk een twintigtal kleine patiënten, die van zee lucht en zeewater genezing verwachten van hunne kwalen. Nog meer worden binnenkort verwacht. Deze kinderzieken- geneesiniichting die reeds zooveel nut heeft gesticht, zal haar bestemming nog in ruimer zin kunnen vervullen als zij op krachtigen steun van menschenvrienden mag blijven rekenen. Eigen Haard gaat met 1°. Juli over aan een naamlooze vennootschap, waarvan de heeren dr. E. D. Pijzei en K. A. van der Weide directeuren, en de heeren mr. J. A. Sillem, dr. H. D Tjeenk Willink en di. J. Nieuwenhuyzen Kruse- rnan commissarissen zullen zjjn De redactie blijft bestaan uit de heeren J0. de Vries, dr. E. D. Pijzei, dr. E. van der Ven en E. S. Witkamp 11 (Slot) U alle drie heb ik eene gave toegedacht uit dit korfje met pruimen, die ik in mijD tuin heb geplukt. Eén uwer zal de helft en één pruim krijgen de andere krijgt de helft van de rest en weer één pruimde derde krijgt weer de helft van de rest en nog drie pruimen. Dan is het korfje leeg. Zeg mij nu, hoeveel pruimen er zijD? De voor barige ridder Miska mat het korfje met zjjn oogen, in plaats van het raadsel te ovei wegen en sprak «Dat met het zwaard opgelost kan worden, durf ik wel op lossen; maar uw raadsels, vorstin, zijn mjj te moeilijk. Toch wil ik in het volle honderd raden, omdat gij het begeert. Ik denk, dat er een schok (60) pruimen in den korf liggen." «Gij hebt mis geraden ridder." antwoordde Libussa. «Er moest nog eens zooveel, een half- maal zooveel en nog een derdemaal zoo veel pruimen zijn, als het korfje bevat en dan nog vijf pruimen er bjj, dan waren er juist zooveel boven het schok, als er nu ondei zijn." Vorst Wladimir rekende lang en breed en raadde ein delijk vjjf-en-veertig. Nogmaals sprak Libussa: «Indien er een half, een derde en een zesdemaal zooveel pruimen waren, als er nu zijn, dan zouden er juist zooveel boven de vijf-en-veertig in mijn korfje wezen, als er nu beneden de vijf-en- veertig zijn." Den wijzen Primislas, die een voorzeggende geest bezat, viel het niet moeilijk het raadsel goed op te lossen. Hij sprak: «Vertrouwelinge van hemelsche machten, hij, die uw hoog- zwevenden geest wenscht uit te vorschen, waagt het een adelaar na te vliegen, die tot boven de wolken stijgt. Toch wil ik, zoover mijn oog reikt, uwe vlucht volgen, omdat ik van u een scherpen blik mocht ontvangen. Ik oordeel, dat gij niet meer of minder dan dertig prui men in uw korfje hebt." Libussa keek hem viiendelijk aan en sprak«Gij kunt een gloeiende vonk opsporen, al zit zij ook diep in de ascli. Gij ziet het schemerend licht door duisternis en nevel. Gij hebt mijn raadsel geraden." Nu nam zij haar korfjen en telde vorst Wla dimir vijftien pruimen voor en nog één, er bleven er nog veertien, waarvan zij aan ridder Miska er zeven en nog één gaf, waarna er nog zes in het korfje bleven; de helft er van gaf zij aan den wijzen Primilas met de drie overigen en het korfje was ledig. Het geheele hof verwonderde zich ten hoogsten over Li- bussa's tekenkundige wijsheid en over de scherpzinnigheid van haar slimmen bruidegom. Niemand kon begrijpen, hoe een mensch een gewoon getal zoo raad selachtig in woorden kon kleeden en hoe een ander dat getal zoo bepaald uit zijne kunstrijke verborgenheid kon opdelven. Het ledige korfje schonk Libussa aan de beide ridders, die zij niet kon be minnen, als aandenken aan hun afge- loopen vrijerij. Daarom zijn de Bohe mers en Duitschers nog gewoon van een afgewezen vrijer te zeggen, dat hij van zijne minnares een koif heeft gekregen. Nadat alles voor de inhuldiging en het huwelijk gereed was, werden beide plech tigheden met groote pracht voltrokken. Het Boheemsche volk had nu een heriog en Libussa een man, zoodat iedereen wonderlijk genoeg zijn wenschen vervuld zag door de kracht van kuiperijen, die anders de beste onderhandelaars niet zijn. Indien evenwel één van beide par tijen de bedrogene bad moeten wezen, dan was het in geen geval de wijze Li bussa, maar wel het volk, zooals het ge val pleegt te wezen. Boheme had nu in naam een hertog, maar de regeering was in de vrouwenhand gebleven Pri mislas was een echt voorbeeld van een volgzaam, onderdanig echtgenoot, die zijn vrouwtje de regeering van land noch huis betwistte. Zijn bedoelingen en wen schen kwamen zoo volkomen met de hare overeen, als twee even hoog ge stemde snaren, waarvan de onaangeroerde vrijwillig den toon natrilt, dien de harder klinkende aangeeft. Libussa had echter ook geenzins den trotschen, ijdelen geest van de dames, die voor groote partijen willen gelden en die den armen sukkels, die zij meenen gelukkig gemaakt te heb ben, in het vervolg steeds aan de klompen herinneren, maar zij heerschte over haar man, omdat zij grooter talenten bezat. Het gelukkige paar leefde onder bet ge not van onveranderlijke liefde en hertog Primislas weid weldra de dapperste rid der uit zijn tijd en bet Boheemsche hof het schitterendste hof van Duitscliland. Langzamerhand kwam er zulk een toe vloed van ridders en edelen er. ook zulk eene gioote volksmenigte uit alle oorden des rijks, dat de residentie voor de in woners te klein werd. Daarom ontbood Libussa baar ambtenaren en beval hen, dat zij een stad moesten laten bouwen op de plaats, waar zij den man zouden vinden, die 's middags om twaalf uur hel wijst zijn tanden wist te gebruiken. Zij gingen en vonden op liet bepaalde uur een man bezig met het doorzagen van eer. blok. Zij oordeelden, dat deze vlijtige man in het middaguur de tanden Het antwoord, door de Turksche regee ring gegeven op de nota der drie Euro- peesche mogendheden, betreffende Ar menië, wordt nu niet meer beschouwd als eene weigering des Sultans. Trouwens de opvatting, dat de Turksche nota ge lijk staat met het afslaan van Europa's verlangen, werd uitsluitend verspreid door de Engelsche bladen, die nog steeds voortgaan met op de Turksche trom te slaan. Voorloopig bestaat er nog geen gevaar voor ernstige verwikkelingen in hel Oosten. Dat de Porte er naar streeft, de onder handelingen over de Arm- nische quaestie op de lange baan te schuiven, is zeer natuurlijk. Een dergelijke handelwijze strookt dan ook geheel met de politiek, welke Turkije altijd gewoon is geweest te volgen. Noch Rusland noch Frankrijk toonen zich genegen met Engeland mee te gaan. Van Oosteniijk-Hongarije, Duitschland en Italië is iels dergelijks evenmin te ver wachten. Derhalve zouden de Er.gelschen in dit geval alleen de kastanjes uit het vuur moeten halen, een arbeid, welke John Buil bij voorkeur aan anderen overlaat. Men kan derhalve aannemen, dat de Armenische quaestie vooreerst nog wel uitsluitend door de diplomatie zal behan deld worden. Van ernstiger maatregelen kan, ondanks het heftig optreden der En gelsche pers tegen Turkije, voorloopig nog geen sprake wezen. Morgen (Zondag) om half acht zal het muziekkorps van het 5e regiment in fanterie, onder directie van den heer Van Aken, op het terras van Amicitia een muziekuitvoering geven. Het programma luidt als volgt: 1. Schutterij-rnarscli Van Aken. 2. Vorspiel zur Oper «Die Sie- ben Raben" Rheinberger. 3 «Tout Paris" Walzer Waldteufel. 4. Fantaisie über Lieder von Schumann. 5 Festival Ouverture Leutner. 6. Fünf spanische Tanze Moszkowski. 7. «Plapperrnaülchen" Eilenberg. 8. Grosze Fantaisie aus «Tann- hauser" Rich. Wagner. Bij koninklijk Besluit is bepaald, dat de adspiranten vaandrig voor het Reserve Kader, even als de onderofficiers van het Leger, een kwartiermuts van gewijzigd model (pet) zullen mogen dra gen, terwijl aan die bij de infanteriekorp- sen een sabel zal worden verstrekt. van zijn zaag oneindig beter gebruikte dan de scliuimloopers hun echte tanden gebruiken aan de tafels der grooten en daarom meenden zij ook zeker, dat zij de plaats gevonden hadden, die de vor stin hun voor den aanleg van de nieuwe stad had aangewezen. Daarom trokken zij rond het veld een voor met den ploeg, wat dienen moest om de plaats van de stadsmuren aan te wijzen. Toen men den werkman vroeg, wat hij uit het blok had willen maken, antwoordde hij: «Prih" dut in het Boheemsch een drempel beteekent. Daaiom noemde Li bussa de niuuwe stad Praha, dat is Praag, de welbekende koningsstad aan de Mol- dau in Boheme. De voorzegging van Primislas, die op zijne nakomelingschap betrekking had, werd later volkomen vervuld. Zijne gemalin werd moeder van drie prinsen, waarvan er twee jong stier ven. Maar de dei de groeide op en uit hem ontsproot een roemrijk geslacht van koningen, die eeuwen lang over Boheme heerschten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1