NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND LIBUSSA. No. IlU Zaterdag 1 Juli 1895. Vier-en-twlntigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. WERELDTENTOONSTELLING HOTEL- 61 REISWEZEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Feuilleton. Plaatselijke berichten AMEBSF10RTSCEICOÜRUT. abonnementsprijs: for 3 UjoBiiden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groot© letters en vignetten naar plaatsruimte. VAN Amsterdam, 29 Met '55. H. Men is nog steeds bezig met het leg gen van de laatste hand aan het hoofd gebouw en allerwege is men aan het timmeren, zoowel in Oud-Holland als in den Wereldbazar en in het Park, zoodat de hoop van sommige optimisten dat alles met de Pinksterdagen gereed zou zyn, al dagen lang voorgoed vervlogen is. In Oud-Holland zijn nog omstreeks 20 huisjes te huur, en daar de commissie nog geen water in haar wijn schijnt te willen doen bestaat er allezints vrees dat zij met die gebouwtjes wel zal bljjven zitten. Zjj vraagt er waarlijk al te veel geld voor. De wereldbazar is nog lang niet voor de helft bezet, en in geen geval zal hij geheel vol komen. De achterzijde b. v. staat nog geheel onbebouwd en zal dat ook wel blijven. Die plaatsen zijn zoo wat niets waard, omdat er bijna geen passage is. Daar achter was een cosmopolitische straat ontworpen, welke er echter niet gekomen is door de hooge eischen van het Comité. Toch is de wereldbazar, waar behalve de Chinezen een groot aantal Algerijnen, Turken en andere Oosterlingen in hun veelkleurige kleederdracht hunne tenten hebben opgeslagen een gezellig plekje. De meesten dier Oosterlingen verkoo- pen er in de eerste plaats tafelkleeden, tafelloopers en andere kleine kleedjeszij bepalen hun handel echter niet alleen tot de Tentoonstelling, maar loopen de heele stad af, hun waar te koop biedende langs de huizen, in de café's en op straat. Met bieden zij men echter voorzichtig. In den regel is men kooper als men de helft, soms als men een derde biedt van wat er gevraagd wordt. Na deze inlichting, welke misschien haar nul kan hebben, brengen wij een vluchtig bezoek aan het hoofdgebouw. Door het Rijksmuseum het terrein be tredende verheit dit zijn inderdaad schoone lijnen aan onze rechterhand. Het heeft drie ingangen.- een hoofdingang, in het midden en een aan elk der beide uit einden. De hoofdingang voert eerst in eene ruime vestibule, waar, bij ongunstig weèr de concerten worden gegeven en waar ook de plechtige opening is geschied. Zij is zeer smaakvol gedecoreerd en gedra peerd. Een deur rechts leidt naar het Post- en Telegraafkantoor, dat dagelijks van 's ochtends half 10 tot 's namiddags half 5 (Greenwichtijd) voor het publiek geopend is. Tegen den muur, rechts in de vesti bule staat een brievenbus. Recht uitgaande komt men in de Ne- derlandsche afdeeling, welke drie gale rijen naast elkaar beslaat. Het achterste gedeelte van een harer is echter voor Duitschland bestemd; het achterste ge deelte eener andere vormt de Oosten- rijksche afdeeling. Treedt men den rechtervitUgi1 van het hoofdgebouw binnen, dan komt men in een kleinere vestibule leidende naar de fransche afdeeling, ook drie galerjjen beslaande. Die vestibule wordt gesierd door een wonderschoonen en kolossalen bronzen groep. Rechts is het secretariaat van_Jiet uitvoerend cumité gevestigd. De Fransche afdeeling zal over weinige dagen gereed zijn. De ofDcieele opening, welke bepaald is op 8 Juni, zal geschie den door den president der Fransche Kamer van Koophandel, alhier, den Hr. Le Lorrain eigenaar van bet restaurant Riche op het Rokin en van het bekende magazijn wed v. d. Hulst, in de Kalver- straat. Bij die gelegenheid wordt gerekend op de overkomst van den Franschen gezant uit 's Hage. In elk geval zal de consul-generaal die alhier gevestigd is, er bij tegenwoordig zijn. 's Avonds geeft de Fransche commissie een groot diner op de mailboot. Schiet de installatie in de Fransche afdeeling goed op, van die in de Belgi sche afdeeling kan dit helaas, nog niet gezegd worden. Deze, bestaande uit twee galerijen, geeft nog weinig of niels te zien. Trouwens, daar is een goede reden voor. Toen de voorzitter der Belgische commissie, de bekende Vlaamsche dichter en tooneelschrijver Frans Gitters vernam dat het Comité het toch reeds zoo schreeuwend hooge tarief voor het ver voer van het slation tot op het terrein toepaste per kubieken meter in plaats van per gewicht, gaf hij oDmiddelijk per telegraaf order aan den stationchef te Esscben om geen enkele kist uit België voor de Tentoonstelling bestemd, door te laten. Hij deelde dit mede aan het comité met de boodschap dat op geen Belgische afdeeling behoefde gerekend te worden, zoolang hij geen schriftelijke verklaring ontving dat ter berekening dier vervoer kostende goederen uit België niet zou worden gemeten, maar gewogen. Daar de inzenders hierdoor aanzienlijk minder te betalen zouden hebben, had het Comité eerst geen lust deze concessie te doen; ten slotte heeft het echter toe gegeven. Door dit conflict is echter een aanzienlijke vertraging ontstaan. Afzonderlijke afdeelingen zijn voorts nog ingeruimd voor Italië en Engeland. Het hoofdgebouw betredende door den ingang aan ueS linkervleugel, vindt men ter linker- en rechterzijde de bureelen voor de Fransche en Belgische commissie benevens die voor den voorzitter va.? het comité, Mr. Calisch en den commissaris van evflpiimiig der Hr. N. Grand Recht uit de halie binnentredende zijn de inzendingen gegroepeerd van al die landen, welke geen afzonderlijke afdeeling vormen. Links, aan den achterkant strekt zich de machinen-galerij uit, welke echter nog geheel in woiding is. De Japansche admiraal Kabayama, die lot gouverneur van Formosa is benoemd heeft bij Tamsui, een der havens in het noordelijk gedeelte van het eiland, een afdeeling troepen aan wal gezet. Toen de Japansche schepen zich het eerst voor deze haven vertoonden, maak ten de inboorlingen zich gereed tot zoo ernstig verzet, dat de admiraal het raad zaam achtte terug te stoomen en eerst nadere bevelen van zijne regeering in te winnen. Den admiraal werd toen last gegeven, tot eiken prijs het eiland For mosa, du dit door China aan Japan is afgestaan, in bezit te nemen. De admi raal stoomde toen naar Formosa terug, zette daar zijne troepen aan wal en vaar digde onmiddelljjk eene proclamatie uit, waarbij hij ter openbare kennis hracht, dat hij namens de Jap rnsche regeering het gezag over Formosa heeft aanvaard. Inmiddels is nu ook Li-Hung-Chang's zoon, die door de Chineesche regeering is benoemd tot haar buitengewonen com missaris, ten einde het bestuur over For mosa aan de Japanners over te dragen, uit Shangai vertrokken. Volgens de Times wordt de Chineesche gemachtigde verge zeld door den Heer Forster, den gedege- leerde der Vereenigde Staten, die ook reeds tijdens de onderhandelingen te Simonoseki namens de regeering der Vereenigde Staten een oog in het zeil hield. Op Ia6t van president Cleveland moet de heer Forster zijne medewerking verleenen tot de overdracht van het eiland aan Japan. Men verwacht, dat de Japansche troe pen nu inmiddels zullen oprukken naar Tai-hei-foe, den zetel van den president der nieuwbakken republiek. Deze stad die elf mijlen van Tamsui is gelegen, zal zeker spoedig den Japanners in handen vallen, maar door de bezetting dezer stad is do npposiiie der inboorlingen nog niet voor goéd gebro&ïm.*'Waaiscliijulijk zul len de Japanners zich ."\8 aanzienlijke opofferingen moeten getroosten, vóCfdat zij Formosa voor goed als hun eigendom kunnen beschouwen. Als commandant der scheepsmacht, die n .ar de kust van Marokko vertrekt, wordt bestemd de kapitein ter zee Quispel, laatstelijk commandant der maritieme middelen bij de expeditie naar Lombok, thans op de terugreis naar Nederland Naar wij vernemen is er nog geen dag bepaald voor het onderzoek der herziening der personeele belasting in de afdeelingen der Tweede Kamer. Het zou tot dusver zelfs nog onzeker zijn, of dat onderzoek wel zal plaats hebben, vèór de Tweede Kamer kennis heeft genomen van de ontworpen kiesrechtre geling. Hulde aan Lombok-strijders. Donderdag kwam te Rotterdam aan liet stoomschip Bromo, waarmede ï-.-pa 3) Zij bemerkten weldra, dat het ge'.aat van haar vader de sporen droeg van diepe smart en zij zagen met deelne- menden kommer de moederlijke tranen, maar zij durfden naar de reden van de smait der ouders niet vragen. Demoeder gaf haar nog veel wjjze lessen en goede vermaningen; haar woorden waren als een zwanenzang, waarmede zy de wereld wilde zegenen. Zij bleef nog bij haar lievelingen, tot de morgenster aan den hemel kwam. Toen omarmde zij haar echtgenoot en haar kinderen met wee moedige teederheid en by het ochtend krieken ging zij al9 gewoonlijk door een geheim poortje weer naar haar boom, terwijl zij haar geliefden angstig ach terliet. De natuur was by zonsopgang nog doodstil, maar weldra omhulden zware, donkere wolkeu hel stralend gelaat der zonne. De dag was zwoel, de geheele dampkring electriseh. Over het woud rolden verafzynde donderslagen en de duizendvoudige echo herhaalde in de kronkelende dalen hun ijzingwekkend ge luid. Tegen den midd ig slingerde zich een bliksemstraal rond den eik, waarvan hij in een oogwenk met onweerstaan bare klacht den stam en du takken ver brijzelde, zoodat de stukken ver in de rondte verspreid lagen. Toen men dat aan Krokus meldde, scheurde hy zijn kleederen stuk. Hij ging naar buiten om met zjjn drie dochters den levensboom zijner gemalin te beweenen en om de splinters van den eik als kostbare rele- kwiën te verzamelen; maar de Elf werd na dien dag niet meer gezien. Nog eenige jaren groeiden de teedere dochters. Haar maagdelijk lichaam bloeide als eene roos, die uit den knop ontluikt en de roep barer schoonheid ging over het geheele land. De edelste jongelingen uit het volk stroomdeu toe en hadden vader Krokus velerlei zaken te vragen en menigen raad, maar eigenlijk was dit maar een voorwendsel. Zij kwamen om de schoone dochters een oogje toe te werpen, zooals jonge gezellen plegen te doen, die gaarne een zaakje bij den vader voorwenden, als zij met de dochters wil len vrijen. De drie zusters leefden een drachtig en vroolijk samen, omdat zij haar talenten nog niet kenden. Zy be zaten alle drie de voorzeggingsgave in dezelfde male en zy spraken onbewust orakeltaal. Maar weldra deed de stemme der vleierij haar ijdelhuid ontwaken; muggezifters vingen ieder woord uil haar mond op en de vrijers verklaarden ieder gebaar, vingen den zwaksten glimlach op, begrepen den blik harer oogen, waarin zij meer of min gunstige voorteekens meenden te zien, die hun verrieden, wat hun toekomstig lot zou wezen want reeds toen was het onder minnaars gebruikelijk, dat zij in het oog hunner minnares eene gelukkige of eene rampspoed brengende slerre voor hunne liefde zageo. Nauwe lijks was de ydelheid de maagdelijke harten binnengeslopen, of haar trouwe gezel, de hoogmoed, stond reeds voor de deur met de sluwe gezellen uit zijn gevolg: eigenliefde, eigenlof, eigenbaat en eigenzinnigheid, die nu allen binnen slopen. De twee oudste zusters deden nu baar uiterste best om door haar kun sten de jongste te overvleugelen, die zij in stilte benijdden, omdat zij in lichame lijke schoonheid boven beiden uitmuntte. Want hoewel zij alle drie mooi waren, toch was Libussa de mooiste. Bela legde zich vooral op de kruidkuude toe; zij kende de verborgen krachten der planten en wist er gif en tegengif uit te trek ken; daarenboven kende zy de kunst, hoe er door boveoaardsche machten wel riekende, of stinkende dampen uit kruiden bereid konden worden. Als haar ketel dampte, lokte zij daarmede de geesten uit den onmetelijken ether aan gindsche zijde van de maan en die geesten werden haar onderdanig, als zij met hun fijne zintuigen die dampen inademden Maar wanneer zij stinkende dampen bereidde, dan kon zij daarmede alle booze geesten verdrijven. Therba kende allerlei tooverformulieren, die krachtig genoeg waren om de ele menten te gebieden, om storm en orka nen, wolkbreuken en onweders te doen ontstaan, of om aardbevingen te veroorza ken. Zij maakte van haar kunst gebruik om het volk bang te maken, om als eene godin vereerd en gevreesd te worden en zij wist dikwijls beter dan de natuur zelf, hoe het weer moest wezen volgens der menschen wensch en zin. Twee broeders leefden in groote oneenigheid, omdat zij nooit hetzelfde begeerden. De een was boer en snakte steeds naar vruchlbaarmakenden regen de ander was een pottenbakker, die altijd zonneschijn wilde hebben, opdat zijn aardewerk, dat de regen steeds beschadigde, goed zou kunnen drogen. Omdat de hemel het nu deze twee nooit naar den zin kon maken, togen zij met rijke geschenken naar de woning van den wyzen Krokus trieerden 32 oud-Indische strijders, waar van 17, die aan de krijgsverrichtingen op Lombok hebben deelgenomen. Van deze laatsten zijn gewond geweest: De fuselier H. C. Dircks, die bij de verovering van Tjakra Negara op 18 No vember 1894 een schot door den linker wijsvinger kreeg; en de soldaten J. B. Maroten, die bij de verovering van Ma- taram op 2 Augustus 1894 een schot door het linker onderbeen kreeg en F. L. Nijpels, die bij het gevecht te Mataram op 26 Augustus 1394 aan den linker bovenarm gewond werd. De Bromo werd te Maassluis opgewacht door den kapitein van afmonstering, den heer Lamers, tot wiens aangenaamste plichten het zeker wel behoorde, aan den fuselier H. C. Dircks mede te deelen, dat H. M. de Koningin-Regentes hem had benoemd tot ridder in de Mil. Willems orde 4e klasse. Te 3 uur 40 kwam de Bromo in zicht en te 4 uur 20 lag ze gemeerd aan de kade te Rotterdam. Onder commando van kapitein Lamers traden de man schappen op het dek aan, terwijl de mu ziek vao het korps Kon. Scherpschutters de volksliederen speelde. Toen nam over ste Verhey, van de mariniers het woord, riep hun eer. hartelijk welkom toe, en "weir43i}ie hun geluk met hun behouden terugkomst] fuselier Dircks felici teerde hij met de h?riJ te beurt gevallen onderscheiding. Met een ïëve-uc«Jionin- gin I eindigde hij zijne toespraak. Hierna speelde de muziek het volks lied, waarna kapitein Bas allen namens de afdeeling Rotterdam van het Roode Kruis welkom heette, en overhandigde den gewonden ieder eene enveloppe met een herinnering aan het Roode Kruis. Eene jonge dume overhandigde nog aan Dircks eenige bloemen en een kistje fijne sigaren kapitein Lamers dankte namens de strijders voor de eer, door de autori teiten bewezen, en daarna was er gele genheid voor vrienden en kennissen, om de lang verwachten te begroeten. De le luit. H. de Haan Hugenholtz, van het 5e reg. inf. alhier, is met ingang van 1 Juni overgeplaatst bij het 5e bataljon van dat corps te Utrecht. Bij de ten overstaan van den ar chitect Hs. Kroes" gehouden aanbeste ding van een R. K. meisjesschool en bewaarschool, werd ingeschreven door de volgende stadgenooten -. J. Diters, f 30.000; H, Schouten, f29.650, W. van Achter- bergh, f29.240; W. van der Kooij, f29.100; H. Heilijgers, f28.990; J. G. van der Geest, f28.900; en door de heeren J. Bijlard, le Hilversum, f28.900; A. A. J. Grasso, te Utrecht, f28.650; J. M. Wolff, te Utrecht, f27,572; en H. T. Eijsvogel, te Rotterdam, f26.693. waar zij hun klachten bij Therba deden hooren. De dochter van de Elf glimlachte over het dolle gemor der beide broeder tegen de weldadige natuur, maar bevre digde beiden evenveel. Zij liet (regen vallen op bet zaad des landmans en voor zijn buurman, den pottenbakker, liet zij de zon aanhoudend schijnen. Door deze tooverkunsten kregen de oudste zusters eeh grooten naam en veel rijkdommen, want zij schonken haar gaven nooit zonder loon of winst. Zij bouwden met haar schatten knsteelen en buitenplaatsen; zy legden prachtige tuinen aan en vierden aanhoudend feest, waarbij zij de vrijers, die naar haar liefde smachten, bleven teleurstellen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1