NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Officieele Publicatie. Gemengd Nieuws. No. 55. Woensdag 10 Juli 1895. Vier-en-twintïgste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG F euilieton. BANJAERT. AMEBSFOOBTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 ii.Anitdeii f 1.Franco per poet door het geheeie Kijk. Ingezondeu Afzonderlijke Nummere 3 Cent. stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat zij voor nemens zijn aan den gemeenteraad voor te stellen tijdelijk aan den openbaren dienst te onttrekken en wel voor het tijdvak van 16 tot en met 30. October a. s. 1. eene oppervlakte van 113 M'. uitma kende een gedeelte van het plein «de Hof" nabij de Lavendelstraat. 2. eene oppervlakte van 264 M1. uit makende een gedeelte van het plein «de Hof" nabij het Haversteegje. 3. eene oppervlakte van 113 M1. uitma kende een gedeelte van het plein >de groenraark". 4 eene oppervlakte van 327 M>. uit makende een gedeelte van het plein «de appelmarkt". Voorts dat de schetsteekening waarop de terreinen nader zijn aangeduid voor een ieder ter gemeente Secretarie ter inzage ligt. De ingezetenen die legen zoodanige onttrekking bezwaren wenschen iD te brengen, worden uilgenoodigd die voor of op Zaterdag, den 20. Juli 1895 ter gemeente-Secretarie schriftelijk in te dienen. Amersfoort, den 8. Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. Zoo hoort bet. Gister kwam voor hel Haagsche kan tongerecht een 12-jarige Scheveningsche knaap, die een zeebad had genomen, en daarbij had vergelen, dat andere aanstoot zouden vinden aan het ontbreken van kleeding. ToeD de kantonrechter echter van de moeder van den jeugdigen delinquent vernomen had, dat de knaap voor deze overtreding tegen de zeden reeds met de lichamelijke kastijding, gepaard aan een cellulaire zolderstraf op water en brood had geboet, oordeelde ZEA-, met den ambtenaar van het O. M. volgens Het Vad. dat de kleine voldoende gestraft was en werd de strafvervolging ingetrok ken. Er la beweging op Venna. Aan de Zuidzijde van Venus heeft de Kielsche Sterrewacht verschijnselen op gemerkt, die de belangstelling der astro nomen in hooge mate heeft opgewekt. Er toont zich namelijk op de planeet een heldere vlek, die totnogtoe niet gezien is, regelmatig om vier uur te voorschijn komt en om acht uur weer verdwijDt. Op de vlek ziet men heldere lichtstralen uit het middelpunt schieten. De sterren kundigen beschouwen de Venus als een hemellichaam, dat in ongeveer dezelfde omstandigheden verkeert als onze aarde en daarom ook zeer goed bewoond kan wezen. Nu is de vraag opgeworpen, of de geziene verschijnselen voortkomen uit naluurljjke oorzaken dan of ze voort-e- brucht worden door intelligente wezens. Ja, men kan de vraag stellen of het geen teeken is, dat de bewoners van Venus willen geven aan de bewoners van ande ren planeten. Zooals men weet, heeft men reeds vroeger voorgeslagen door een reusachtige illuminatie het theorema van Pythagoras te laten zien aan de bewo ners van Mars, in du veronderstelling, dat, wanneer daar denkende wezens wo nen, dezen den zin dier verlichting zullen begrijpen en een teeken van antwoord geven. Dergelijke denkbeelden konden ook wel eens de bewoners van Venus hebben ge had en vandaar misschien de lichtende vlek, die regelmatig komt en verdwijnt, meenen sommigen. Dit schijnt echter zoo goed als onmogelijk, naar onze we tenschap althans. Onze verst dragende lichtgevende lichamen kunnen slechts tot op 200 K. M. worden waargenomen, en om 't licht de miljoenen mijlen te door- loopen, die ons scheiden van Venus, zou men kosten moeten maken, waarvoor men wel tweemaal het Kanaal van Pana ma kon laten graven. Het licht op Ve nus is al waar te nemen met betrekke lijk zwakke werktuigen. Maar misschien kan men op die planeet beter en goed- kooper licht maken dan wij, aardbewoners. Een kw&jongens streek die Ieelijk kan afloopeu. Het 17. D. bevatte Vrijdag de volgende mededeeling Bekendmaking. Stedelijk Gymnasium. Wegens verschillende omstandigheden zullen de overgangsexamen van Zaterdag 6 Juli a. s. niet toegangkelijk zijn voor de oudeis en voogden der leerlingen. De Rector, Dr. W. H. v. d. Sande Bakhuijzen. Later bleek, dat dit stuk evenals de onderteekening valsch was. Men vreest, dat een der leerlingen dezen streek heeft uitgehaald misschien omdat hij reden had zijn huisgenooten liever niet op het examen te zien. De Rothschilds. Het vermogen der familie Rothschild bedraagt tegenwoordig in een ronde som ongeveer lieu miljard» francs. In het jaar 1875 bedroeg het totale vermogen der Rothschilds nog niet de helft van die som. De Parijsche tak was er hij ver tegenwoordigd door een miljard. In den tijd van twintig jaren is het fortuin der tamilie Rothschild dus meer dan verdub beld. Professor Rudolf Meyer heeft be rekend, dat als het zoo voort blijft gaan in het jaar onzes Heeren 1965 het financieel bezit der Rothschilds het monsterachtig groote cijfer van 300 mil jard» bereikt zal hebben. Alleen met de intresten van dit reusachtige kapitaal zou men ruim 37 miljoen menschen den kost kunnen geven, of ongeveer de geheeie bevolking van Frankrijk. En in het jaar 1800 bezat de stamvader der Roth schilds niets I Eerst na den slag van Waterloo heeft zijn wonderbaarlijke finan- ciëele voorspoed een aanvang genomen. VliegenTal. Een electrisch werkende vliegenvanger is het nieuwste, wat een vindingrijke Franschman verzonnen en tot uitvoering gebracht heeft. Blijkens een mededee ling, die wij daaromtrent in een buiten- landsch blad vinden, behoeven de vliegen zich slechts op een der plekken van het toestel neer te zetten, waarna door een electrischen schok een einde aan hun leven gemaakt wordt. Zij vallen dan van die schuin afioopende vlakte in een vergaarbakje. Natuurlijk zal zoo'n elec- trische val wel de krachtigst werkende van al dergelijke toestelletjes zijn, en r.iet zulk een onaangenaam schouwspel op leveren als de lijmstokken of de glazen vliegenvangers. Als nu de electrische en zijn onderhoud maar niet te duur is I De Vesuvius begint weer te werken De uitbarsting van den vulkaan ging ge paard met een lichte aardbeving, die in alle omliggende dorpen werd gevoeld. In bet oog, niet achter den rug. Aan Czaar Nikolaas I van Rusland werd eens door zijn dokter aanbevolen zich den rug te laten wrijven. De Czaar had niemand in zijn omgeving, aan wien hij deze gewichtige operatie meende te kur.nen toevertrouwen. Daarom besloot hjj ten laatste, naar Friedrich Wilhelm IV te schrijven en verzocht dezen hem eenige Pruisische onderofficieren te zen den naar St. Petersburg. De onderoffi cieren verrichtten het hun opgedragen werk uitstekend, en werden toen de kuur geëindigd was, met rijke geschenken be giftigd naar Berlijn teruggezonden. Toen Friedrich Wilhelm IV later aan den Czaar vroeg, waarom hij de wrijving niet aan een Rus had toevertrouwd, zeide deze: «Zoolang ik mijn Russen in het gelaat zie, gaat alles goed, maar hen wat ach ter mijn rug te laten doen, zou ik niet gaarne wagen." Een gierigaard en zijn dokter. De kranten van Beyreuth deelen mee, dat een bewoner dezer stad, die allengs blind was geworden aan beide oogen, ten slotte tot het besluit kwam zich te laten opereeren Hij onderhandelde met een geneesheer, die op zich nam hem te ge nezen tegen een vergoeding van f 600. De operatie werd voor het eene oog uit gevoerd met het grootst mogelijke succes, maar toen de geneesheer zich bij den zieke vervoegde, om ook het andere oog onderhanden te nemen, weigerde de zieke Zich opnieuw aan de bewerking te onder werpen, zeggend, dat hij liever éénoogig wilde zijn dan blind. Hij bood aan de helft van den overeengekomen prijs te hetalen. Daar de operatie aan de beide oogen f 600 kostte, zou die van het eene natuurlijk op f 300 komen te staan, dat was een heel eenvoudige berekening. Maar daarover dacht de arts anders. Deze beweerde, dat hjj voor een oog, dat evenveel onderzoek en bestudeering vor dert als beiden, meer moest hebben dan de helft, en dat in elk geval overeenge komen was, dat de beide oogen geope reerd zouden worden. De rechtbank zal hierover te beslissen hebben. Vergeten sommen. Miljonnairs weten soms niet, wat met hun geld te doen. Maar ook minder rijken schijnen soms aan hetzelfde euvel te lijden. Hoe anders te verklaren, dat er in Parijs ruim 2700 menschen zjjn, die hun geid op de spaarbank hebben gezet en daarna in jaren geen teeken van leven meer hebben gegeven? De inlagen loopen van 5 centimes tot 1200 francs, te zamen de tameljjk groote som van 850.000 frs. uitmakende. De mees ten dezer vergeetachtige zijn keukenmei den en andere dienstboden, zeelieden, soldaten, kleine renteniers, beambten één journalist is er onder. Er komen nadere bijzonderheden over den cycloon, die Donderdag in de VereenigdeStaten heeft gewoed in Missouri Kansas en het Indianengebied. De mate- rieele schade bedraagt millioen en langs den weg, dien de storm heeft genomen, is de geheeie oogst vernietigd. Tot op dit oogenblik is het bekend, dat 43 per sonen het leven hebben verloren. Te Elreno zijn honderd gebouweD ver nield Canton, in Kansas, is bijna geheel verwoest; twintig personen werden daar gewond. Te Putnam zjjn twee personen gedood en verscheiden gewond. Den zevende Juli, des namiddags om half zes, brak geheel onverwachts over Chicago een hevig onweer uit, vergezeld door een buitengewoon hevigen storm. Men zag een aantal booten op het meer omslaan en schat het aantal omgekomenen op acht. Drie lijken zjjn reeds aaD land gespoeld. Te Chicago beloopt de schade duizen den eD duizenden; in de naburige steden naar evenredigheid eveneens. Wat is liet? Is het suggestie? vraagt een Fransch blad, ter inleiding van het volgende buitengewoon verhaal: «Een zonderling geval houdt de genees- heeren van Plaisance bezig. Vier raaan- OORSPRONKELIJKE NOVELLE DOOR A. J. C. KREMER. 3) Eva keek wonder op, dergelijk verzoek had de jonker, die door haar imperti nent: «Ah, zoo I" eenigszins geraakt was, nog nooit gedaan. «Boven liggen er genoeg op zolder en de heele roode kamer staat vol. Haal er maar een, 't kan me niet-met-al schelen welk. Maar geen Bjjbel, hoor Eefl" Eva ging naar boven, en kwam, na lang toeven, met een boek terug. Ze lei het voor haren heer op tafel. Hij had intusschen hare gangen duidelijk na kunnen gaan aan den stormwind die door het huis scheen te gieren, en toen zy het boek voor hem nederlegde, ge schiedde dat met een krak, alsof een zware tak van een boom gescheurd werd. Behalve den Bjjbe! had Banjaert slechts betrekkeljjk weinige boeken waarin hjj ooit een blik wierp. In zyn slaapkamer bevond zich een boekenrekje, waarop de bronnen van 's edelmans kennis en zjjne trouwe raadgevers geplaatst waren. Ze lagen, meest in lederen banden ge bonden, onordelijk en onoogelijk met zalfpotjes en doozen door elkander en menig ezels-oor en vlak getuigden van lang gebruik. Daar stond Tissot's Raad gever voor de gezondheid, naast de Ne- derlandsche wetboeken, van welke hij door een collier de force gescheiden was, bjj Catteau's Manier om de paarden wel te behandelen, dwars over beiden lag het Bijen-boeck van Clutius. Daar be vonden zich Dr. Abelgaert's Paarden- en veearts en de Nederiandsche herbarius. Dr. Grill's Boerendoctor, Tomassen a Tuessinks Genees- en heelmeester uit kelder en keuken, en eindelijk een Fransch- Hollandsch woordenboek in oud segrijnen band, waarop de jonker zijne scheer messen aanzette. Al wat verder aan drukwerk zich in zijn huis bevond, was verbannen in een kasljeu op het blauwe kamertje, de boeken zjjner moeder, op de roode kamer en op den zolder, de eigenlijke bibliotheek van het hui9. Daar was nog menig merkwaardig boek af komstig van zjjn moeders vader, den ge neesheer of van zijn vaders grootvader den Baljuw, «meester in de rechten en vrjje kunsten," den eersten Banjaert die dit huis bewoonde, ten prooi van motten en muizen bjj almanakken en lorren uit later tijd. Een van des eersten Banjaerts boeken, een nog goed gecon ditioneerd exemplaar in hoornen band lag thans voor hem. Jonker Willem nam het boek op, be keek den band van alle kanten en sloeg eindelijk het klein octavodeeltje open. Wonderljjk stonden groote en kleine Duitsche en Lalijnsche letters door elkan der op de heide bladzijden die hij voor zich had, even wonderlijk als de inhoud nu eens hoogduitsch dan latjjn was. Hjj bromde een paar woorden bij zich zelveu, sloeg eene andere plaats op en vond ongeveer hetzelfde verschjjnsel. Juffer Eva zag met heimelijk genoe gen en wie zoude dat de arme ziel misgunnen dat dit boek haren mees ter niet aanstond en had, zoo zij tot een volgende proef werd afgezonden reeds den kwartijn op het oog, waarmede ze naar beneden zoude komen, in de hoop, dat diens inhoud zeker niet beter be vallen zoude. Heer Willen wierp weldra het boek ontevreden op tafel: «Wat breng je me nu voor een hoek? Had ik gezegd dat je me zulk een boek mede zoudt brengen, een boek waarvan ik geen woord verstal" «Ik heb het kleinste, dat ik zag ge nomen," zeide Eva met gehuichelde on- noozelheid, «ik wist niet, dat UEd. een van die heele groote woudt hebben." «Ik heb van geen klein of groot ge sproken, ik heb een boek gevraagd om in te lezen, niet een dat ik niet lezen kan. Hadt me een martelaarsboek mede gebracht I Zijn er dan geen oude Enk- huizer almanakken meer boven?" Eva stond op om een Enkhuizer alma nak te gaan opzoeken, opdat haar heer bij lang vergeten anecdoten troost en verpozing vinden konde, toen dè klopper aan de voordeur met een duchtigen smak de stilte van het huis stoorde. «Wie zou daar zjjn?" vroeg Banjaert, verheugd dat hij een bezoek kreeg en 't voor zeker houdende dat een zjjner pach ters zijn raad omtrent het een of ander kwam inwinnen. Eenige oogenblikken later diende Toon dominé Har.szen aan. Dat was eene uitkomst. De dominé en de jonker waren geene halsvrienden, daar scheelde veel aan, inaar ook geene vijanden. Banjaert was kerkvoogd en bewoonde, zoo als de lezer weet, een ouderwetsch huis, dat ver bij de eischen van den tegenwoordigen tijd ten achter was. Jonker Banjaert was kerkvoogd en vond dat de pastorie vol komen in evenredigheid stond tot het huis ter Heide, en dat alzoo, wanneer hij met het oude slotje tevreden was, de dominé dat ook best met zjjne pas- toiie konde zijn. De dominé verschilde met den jonker hierin wel minder van gevoelen dan leiden zich verbeeldden, maar eene waar heid was het, dat hij gedurig eene of andere verandering vroeg, nu eens andere ramen, dan weder nieuwe verf binnen en buiten 's huiseen andermaal wilde hij een der groote schoorsteenen wegge ruimd hebben die te veel plaats beslaegen en slecht trokken, ja, zelfs sprak hij wel eens var. eene geheeie verandering der oude woning en hardnekkig hield hij op die snaar een of anderen toon vol. Wjj weten dat dit niet uit de ziel van Hans zen zelf kwam. Wij hebben van Baojaerl's huishoudster vernomen, dat de dominé tevredeD was met een boek en een pijp ta^ak en wat zij ons niet kenbaar maakte: vrede aan den huiselijken haard, want dominé Hanszen was getrouwd. Wij zullen voor 's hands bij die eene opmerking laten. Drong de dominé dus gedurig op ver anderingen aan, de kerkvoogd was niet minder standvastig en bijna niets van wat verlangd werd gebeurde: «Ik sta

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1