NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND PREMIEWEM Tweeërlei overluiging" Vijftig Cents WERELD-TENTOONSTELLING HOTEL- en REISWEZEN. BANJAERT. No. 56. Zaterdag 13 Juli 1895. Vier-en-twintigste jaargang. 4. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Bjj dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Aan onze lezers. BINNENLAND. F euilleton. AMEBSFOOBTS CODBANT. VOOB abonnementsprijs: Per 3 ii.«auden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. ,T. SLOTHOUWER. Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend ftroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij den aanvang van het nieuwe kwartaal wensclien wij onzen lezers weder eens een aan te bieden en kozen daartoe den geheel nieuwen roman naar het Italiaansch van E. CASTELNU0V0. Dit boeiende werk 1390 pagina's groot, hetwelk in den handel f'2.50 kost, bieden wij onzen lezers aan voor slechts naar buiten de stad met 15 cents verhooging voor porto. Wij twijfelen dan ook niet of zeer velen zullen zich dit werk van blij vende waarde willen aanschaffen. Tegen inlevering van achterstaan de BON onder bijvoeging van het bedrag kan het bij den uitgever dezer worden afgehaald. VAN V. De Tentoonstelling heeft eigenlijk ge zegd twee «clous". De eene is het schil derachtige Oud-Holland; de andere is de mailboot tPrins Heudrik," in het aan genomen spraakgetiuik kortaf «het schip" genoemd. Het schip ligt of liever staat, want is geheid op palen, evengoed als het stadhuis op den Dam, in een bassin, ge legen tusschen den wereldbazar en het hoofdgebouw. Geheel in nabootsing eener .echte boot, maakt het een uitmuntend «Heet: trotsch en statig ligt het daar, als gereed om te vertrekken. Wat wij echter betreuren is dat het Uitvoerend Comité sedert een dag of 14 goedgevonden heeft het bassin te bevolken met eenige jonge eendvogels. Hoe gaarne wij die diertjes in een sloot of in een vijver zien, hier zijn zij volstrekt r.iel op hunne plaats. In deze grootsche omgeving mag niets de illusie wegnemen. Tegenover den Wereldbazar geeft een vaste brug toegang tot het dek. Vooraf hebben wij echter aan een der beide Kiosken ter weerszijde van de brug ge plaatst, onze passage te nemen, in den vorm van een entreékaartje A 10 cents. Na deze formaliteit vervuld te hebben wandelen wij het dek op, dat geheel en al is ingericht evenals het beneden schip lot café-restaurant. Een tent, over bet geheele schip, dat 90 meter lang en 20 meter breed is, gespannen, behoedt ons voor de zonnestralen. We gaan hier om te beginnen even zitten om op ons gemak wat rond te kijken, wat te meer de moeite waard is, daar men van hieruit een prachtig ge zicht heeft over het geheele terrein. Aan een dertigtal vlugge kelluers in keurige zwarte rok met zilveren knoopen en rood vest ook met dito knoopen, onder toezicht van een zeker aantal oberkellners in dezelfde livrei, met deze uitzondering dat zij een wit vest dragen, is de be diening van het publiek toevertrouwd, terwijl bcvendien een tiental Javaansche jongens hebben te zorgen voor de rijst tafel. Alles zint er hier even keurig uit: fraaie stoeltjes ven gebogen hout uit de fabriek der gebrs. Thonet, keurig geslepen kristal en glaswerk, fijn tafelgoed; alles first class. De pachter van het schip, de Hr. O. Reints heeft alles ingericht naar den aard, of liever gezegd, zooals hy hem te doen gebruikelijk is". Van iemand zooals hjj, die zich als confiseur-glac/w en kok eene bijzondere reputatie verworven heeft in geheel Nederlandsch-Indië. Immers hij was eenige jaren lang te Soerabaya geves tigd en heeft o.a. in 1891, toen de gouver neur-generaal Pijnakker Hordijk een reis door Java maakte, al de dejeuners en diners geleverd, welke toen noodig waren en waarover de Indische kranten wonde ren verhaald hebben. Maar, wandelen wij op. Midden op het schip komen wij de keuken de kombuis langs, waar een negental koks en banketbakkers voortdurend ijverig in de weer zijn met koken, bakken en biaden onder leiding van den Hr. Cliapelle, indertijd chef de Cuisine, eerst bij Prins Willem van Oranje, later bij Prins Alexander. Alles wordt gereed gemaakt op een groot, in het midden slaand kookfornuis met een daarmede één geheel uilmaken den, dubbelen banketbakkersoven, uit de reeds jaren lang gunstig bekende fabriek van den Hr. G. Riricken alhier. Naar achter wandelende komen we aan een keurig rooksalon, o. a. versierd met een drietal paneeltjes van den kunst schilder Ch. Dommershuizen. Overigens doet dit salon tevens dienst tot reklame voor onze groote Stoomvaai t-maatscliap- pijen. Wij gaan nu den breeden trap af naar beneden en ontwaren in de eerste plaats een wèl gelijkend portret van onzen ge liefden, helaas te vroeg gestorven Prins Hendrik. Beneden strekken zich twee groote zalen uit, uitsluitend dienende voor restauratie. In de eene zaal dineert men voor ƒ1.50; in de andere voor ƒ2.50. Link- bevinden zich, behalve een win kel waar photographiën, kaarten, en wat dies meer zij een soort van boek winkel is het verkocht worden, de bureaux van den Hr. Reintz, van den administiateur, enz. Rechts komt men om te beginnen in een even keurig als praktisch door den Hr. Th. van Heemstede Obelt, alhier, in gerichte badkamer, daarna in een paar huiten, elk met 3 slaapplaatsen en ge heel volgens het model van d e welke men vindt op de stoombooten der maat schappij «Nederland." Vervolgens in een van teakhout, van de Indische fiimaBu- walda Co., door de maatschappij «de Zwaluw" te Helder gebouwd leessalon, welke o. a. voorzien is van een telephoon van geheel nieuwe constructie systeem Miiiizi geleverd door de firma Gau- verit \lc .Kuiper, alhier. Aan de wand staat een piachlige jpiaoino uit de fabriek van Steinweg, te Brunswijk', terwijl wij er voorts een ets op perkament van professor C. L. Dake opmerkenhét- portret van H. M. de koningin. Achter dit salon ligt een rjjk in Louis XV stijl, door de firma Gescher Kern per, alhier, gemeubeld damessalon een ware bonbonnière, zooals de Franschen zeggen. Hier staat een pianino geleverd door de firina Hach te Barmen en ver sierd met een medaillon waarop op gou den grond door mejThérèse Schwarze een zeer wèl gelijkend portret van de koningin is geschilderd. Nu komen we de eetzalen weer binnen, welke prijken met een vijftigtal paneeltjes van de hand van den kunstschilder G. A. de Lange, en in ongeloofelijk korten tijd ge-childerd. Zeggen wij voorts dat overal prachtige spiegels zijn aangebracht door de firma van Erven Dorens, te dezer stede, en dat wij nog een kast met kostbaar zil verwerk, uit de fabriek van den Hr. van Zanten, voor groote diners aantreffen. De geheele stoffeering der boot, welke opgedragen is geweest aan de firma Ge scher Kemper, alhier, is even de gelijk als smaakvol. In geen enkel opzicht zijn voor de inrichting kosten gespaard en het is werkelijk te betreuren dat het geheele schip en zijn inventaiis slechts bestemd zijn om een ophemirisch bestaan van een maand of 6 te hebben. Het maakt niet alleen op de Tentoonstelling, maar in geheel Amsterdam furore. Ieder die hier een dinertje heeft te geven, geeft dit op het schip. Het is iets nieuws, en bovendien, het is er goed, dank zij de beleidvolle besturing van den Hr. Reintz. Zeggen wij ten slotte nog, dat bij de opening der Tentoonstelling, den 15 Mei, het schip zoowat het eenige was, dat ge heel en al gereed was. Toch was de boot der pachter slechts 4 dagen te voren opgeleverd. De plannen voor de versiering der stad bij het aanstaande bezoek der Ko ninginnen aan Zwolle beginnen meer en meer vasten vorm te kiijgen. Van gemeentewege zal een eereboog worden opgericht bij de Nieuwe Haven- brug en een muziektent op de Groote Markt; voorts zullen er fonteinen worden aangebracht in de gracht bij den Stations- weggen op het Ter Pelkwijk park. Op een hondenJ»unten van de stMd lulle" vlaggemasten met Wtft°„e"sch''den en wim pels verrijzen. De gevel van het stadhuis, de vestibule en de trouwzaal zullen worden versierd; het zal teveDS met gaslicht worden ge- illumineerd. Ook in het Sophia-ziekenhuis, dat door H.H. M M. wordt bezocht, zal eenige versiering worden aangebracht. Nog zal er van stadswege op sommige punten van de stad voor illuminatie wor den gezorgd. Door de leden der feestcommissie is tot nog toe ongeveer een bedrag van f 8500 ingezameld. De optocht der vereenigingen belooft schitterend te zullen worden. Minstens 10 praalwagens zijn in bewerking, waar onder zeer interessante, terwijl ongeveer 900 personen zich voor den stoet dispo nibel hebben gesteld en het geheel op geluisterd wordt waarschijnlijk door 3 muziekkorpsen. Voor sommige vrijwilligers voor het Reservekader, vooral voor hen, die leerling zijn van eene Hoogere Burgerschool of van een Gymnasium, kan eene gelijkma tige verdeeling van den verplichten wer- kelijken diensttijd var. 8 maanden over 3 achtereenvolgende jaren soms bezwaren hebben. Zij worden daardoor b.v. ver plicht, in het eerste dienstjaar, minstens twee maanden, om in het tweede en derde dienstjaar telkens minstens drie maanden te dienen. Door den minister van oorlog is thans bepaald, dat, indien hunne belaDgen zulks voideren, zoodanige vrijwilligers voortaan ook kunnen volstaan met minstens ééne maand werkelijken dienst in het eerste en minstens twee in het tweede dienst jaar, wanneer op goeden grond kan wor den verwacht, dat, door vrijwillig verblijf onder de wapeneD, aan de verplichting zal worden voldaan de 8 maanden wer kelijken diensttijd in 3 achtereenvolgende jaren te vervullen. «Tot aartsbisschop van Utrecht, als opvolger van den onlangs overleden Mgr. Snickers, is benoemd Mgr. H. v. d. We tering, tot heden bisschop-titulair van Gaza eu pastoor te Hilversum." Omtrent den nieuw benoemden aarts bisschop, meldt De Tijd het volgeode Mgr. H. van de Wetering werd den 26n November 1895 te Hoogland, bij Amersfoort, geboren en heeft dus thans den leeftijd van ruim 44 jaar bereikt. Na op 5 Augustus 1874 de piiesterwij- OORSPRONKELIJKE NOVELLE DOOR A. J. C. KREMER. 3) »Kunt gij u door lectuur nog al amu seeren," vroeg hij, terwjjl hij met zijne pijp naar het boek wees. Zoo hjj dadelijk naar het boek gegre pen had, zoude de jonker zeer zeker snel hem zijn voorgekomen en het ver- "wjjderd hebbenthans moest Banjaert wel een antwoord geven. Hij vermoedde niet, dat de dominé besloten had het werk ter hand te nemen, wanneer de inhoud hem onbekend was en dat hjj, hoe eenvoudig en zonder arglist in het dagelijksch leven, om dat doel te berei ken, in staat was de fijnste diplomatieke streken in het werk te stellen. «Ik heb een boek van boven laten halen,' zeide Banjaert, «maar Eva heeft geen verstand van boeken. Ze heeft een van mijn grootvaders oude prullen ge bracht, in het geheel niet interessant, «n ook niet amusant, neen, volstrekt niet geleerd," voegde hij er bij, «mets bijzonders, Duitsch lorregoed." «Eva, ge moest het maar weer wegbrengen I'1 De jonker kwam een oogeriblik te laat. De dominé had de har.d op het boek. «Mag ik zoo vil) zijn?" vroeg hij en zat al te lezen. «Jawel," bromde zijn gastheer, terwijl Eva inwendig gloeide van genot, «daar is hij aan den slag, hem nu het boek te ontnemen, is even onmogelijk als dat men een hongerigen leeuw zijne kluifjes zou willen ontfutselen. Nu spreekt hij misschien den geheelen avond geen woord meer. Als hij een pijp en een boek heeft, vergeet hij de geheele wereld, zegt zijne vrouw hij is een man zooals ik mij voorstel dat mijn grootvader was, die al lezend bijna verbrandde, en niet merkte dat zijn schanslooper in vlam stond, voor dat zijn knecht het hem zeide." »Hé I" mompelde Hanszen, die gedu- tende al de murmureeringen van den edelman het boek doorbladerde, «dal is waarlijk een aardig boek neen, maar een zeer merkwaardig boek. Ik wist wel dat het bestond, maar had het nooit gezien." «Ale 't u aanstaat, kunt ge 't wel van mij ter leen krijgen," zeide jonker die hierdoor het hem dreigend noodlot trachtte te bezweeren. «Waarlijk? ik dank u, gaarne, als je blieft, met veel genoegen," antwoordde Hanszen, die reeds weder aan het lezen was, in de grootst mogelijke verstrooiing, want hij hoorde nauwelijks wal de jon ger zeide. Hij was geheel en al in het boek verdiept, deed nu en dan een duch- tigen trek aan zijne pijp, die al sedert lang uit was, en sprak geen enkel woord «Dominé 1" riep Banjaert eindeljjk; dominé I Hélal dominé 1 Hoor eens!" «Wat is er?" vroeg de predikant, die Banjaert aanstaarde alsof hjj uil een droom opschrikte. «Kom, leg nu, als je blieft, dat boek weg, gjj moogt het medenemenals ge er zoo bijzonder mede ingenomen zijt, wil ik het u wel schenken, laat ons nu wat praten of een partijtje schaken of dammen." De dominé lei met grooten weerzin het boek weder op tafel en klopte zuch tend zijn gouwenaar uit, uit voor zichtigheid hield hij zijn linker elleboog op het boek. Nu eerst bespeurde hij, dat bij had zitten trekken zonder tabak. Reeds voor eenige minuten was het klok huis op den rand der vuurplaat neder- gevallen. »'t Is eene verzameling van korte ver handelingen over oude duitsche wetten en rechten, door Dr. Scholtellus," zeide hij opnieuw zijne pijp stoppende. nEeiT" aardig boekske, vol zonderlinge geschie denissen en opmerkingen. Ik had juist een begin gemaakt met het eerste caput, 't is wezenlijk merkwaardig, 't Handelt over «het Hagestoltzen recht «Hagestoltzen recht? Wat is dat Ha- gestolt? Ik ken geen Hagestolt?" zeide de jonker. De dominé glimlachte, met dien fijnen listigen glimlach, die aan geleerden eigen is, hoewel ze gewoonlijk onschadelijke eenvoudige lieden zijn; met den glimlach dien ze krijgen door het lezen en waar- deeren der fijne geestigheden uit de klassieke oudheid. »De schrijver zegt," begon bij, op het komfoor met zijne pijp een glimmende kool zoekende, «Hagestoit sive Hagestoltz est superbus et separatus in eo de jonker schudde met het hoofd, terwijl de dominé een duchtigeu haai aan zijne pijp deed, welke poging op zijn lang, mager gezicht de spotachtige uit drukking verhoogde, «in eo, quod si bi," vervolgde hij, «prae aliis placet." De jonker krabde zich heel onfatsoenlijk ach ter het linkeroor, «en later geeft hij in het hoogduitsch de verklaring dat een Hagestolz iemand is, die den ongehuwden staat verkiest, hoewel hij in staat is te huwen." «Maar dau ben ik, godbetert, een Ha- ,TF0„-'>estoltzt ii hebt het gezegd," zeide de dominé met zulk dïin, deft'gen ernst> da'Baajaerd, die begon driftig \e, worden, zijne drift beteubelde. 1 i, »En wat zegt die heer wT.-Q Hage stoltzen? »'t Is wezenlijk aardig, zeer merkwaai*^ dig zelfs, en zoo ge wilt zal ik u alles, verbo-tenus woordelijk in het Hol- landsch overbrengen," De jonker was nieuwsgierig geworden, hij begreep ook dat het voorstel van den dominé geschikt was om beiden den avond zoo al niet aangenaam, dan toch nuttig te doen doorbiengen en maar de dominé was ai begonnen met zijn cursus over het «jus misogamorum." Hanszen vertaalde vlot en duidelijk de belangstelling des jonkers, eens op gewekt zijnde, werd meer en meer ge spannen. Eva begon te luisteren, en weldra hoorde men in het ruime vertrek de heldere welluidende stem des predi kers, die thans door het verklaren welke wetten onze voorouders tegen hen ge maakt hebben, die zich niet belasten wilden met de zorg voor vrouw en kin deren, het huwelijk aanprees. Eva begon langzamerhand al meer en meer berouw te gevoelen, dat zij om den jonker te kwellen juist dit boek ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1