BUITENLAND. Plaatselijke berichten Ook het materieel is veel verbeterd. De oude wagens zijn allen vervangen door nieuwe modelwagens, die, hoewel zij ver vaardigd werden in de werkplaats van de Maatschappij, de vergelijking met die van andere Maatschappijen, zoowel wat deug delijkheid als doelmatige inrichting betreft, best kunnen doorstaan. De ingenieur, die aan het hoofd dezer werkplaats staat, de heer J. W. Ver loop Tzn., is een hoofdambtenaar, die mr. Amershoff op de meest verdienstelijke wijze ter zijde staat. De ontworpen dienstregelingen worden uitgevoerd met een stiptheid, die aansluitingen met de andere spoorwegen nimmer twijfelachtig doet zijn en de snelheid, waarmede op den Centraalspoorweg wordt gereden, wordt op geen andere lijn in ons land overtroffen. Beantwoordt deze spoorweg in den laatsten tijd meer en meer aan de be stemming, die er in den aanvang van verwacht werd, het publiek bljjkt dan ook de moeite, die de directe zich ge troost om de exploitatie te verbeteren, zeer op prijs te stellen, daar zoowel reizi gers- als het goederenvervoer belangrijk toenemende is. Onder het opschrift «Gelijke mon niken, gelijke kappen" schrijft een sergeant-majoor aan de Haagsche Ct.: «Na de treffende gebeurtenissen der Lombok-expeditie werd van verschillende zijden hulde gebracht aan het «dappere", «kranige", «ferme", «flinke" Indische leger, dat in krantenartikels en opschrif ten van eereboog en medaille vereerd werd met de schoonste adjectieven. M6n sloofde zich uit, om aan teruggekeerde deelnemers der expeditie blijk te geven van groote waardeering, misschien ge mengd met medelijden over al het door gestane leed, de doorstane gevaren en vermoeienissen, de opgedane ziekten, de bekomen wonden. De Onderofficieren en soldaten van het Indische leger waren tot dusver in dit opzicht niet verwend door de Nederland sche natie en waardeeren van hunnen kant dubbel het ondervonden medegevoel, niet bet minst, omdat zij nu althans En nu zegge men niet: die militairen van de reconvalescenten-compagnie zijn verpleegden in eene zieker,inrichting. Want dat is onjuist. Er wordt geëxer ceerd, er worden oefeningen gehouden, allerlei diensten verricht, als wacht, cor vée, week, zoodat zij in dit opzicht gelijk staan met alle gekazerneerden. En al ware dit geen bewijs: is het dan billijk, dat met twee maten wordt gemeten? De officieren der reconvalescenten-com pagnie, die daar óók zijn als herstellen den, krijgen niet alleen Europeescb trak tement, maar bovendien nog toelage, die voor een luitenant f 400, die voor een kapitein f 600 en voor een majoor f 1000 bedraagt. De officieren krijgen meer, de onder officieren en soldaten minder dan hunne collega's van het Nederlandsche leger I Is dat niet schreeuwend onrechtvaar dig? De uitslag van den wielerwedstrijd te Keulen was: Wereld-kampioenschap 1 Eng. mijl amateurs, le Jaap Eden, in 2 m. 38% sec. 2e de Deen, Petersen, met een wiellengte verschil. Id. beroepsrijders 100 KM. le Michael, een 17-jarige Engelsche knaap, in 2 uur 24 mim. 58% sec. Voorgiften-wedstrijd, amateurs 1 KM. le Langeveld (Nederlander.) Wereld-kampioenschap voor amateurs 100 KM. le Cordang, in 2 uur 33 min. 45% sec.; 2e Witteveen, in 2 uur 42 min. 30% sec. Tamdem-wedstrijd le Petersen en Wat son, 2e Gorter en Beisenherz. Op alle afstanden hebben de Neder landsche liefhebbers, behalve in den tan dem-race, waarin zjj een tweeden prijs behaalden, dus eerste prijzen gewonnen. Volgens Wielernieuws worden Jaap Eden en Cordang beioepsrijders. Kerkdiefstal. eenige hoop hebben, dat allerlei onrecht vaardigheden en onbilljjkheden, door pres sie der natie op de Regeering, zullen worden opgeruimd: onrechtvaardigheden en onbillijkheden, die te scherper worden gevoeld, waar de slachtoffers er van toon den, alles veil te hebben voor vaderland en Koningin. Ik doel hier niet op het feit, dat bv. van het 9e bataljon dat ongelukkige, maar dappere 9e bataljon alle officieren op één na eene onderscheiding kregen, terwijl slechts één (gesneuveld) onder officier werd ingeschreven als ridder der Milit. Willemsorde och, neen I Wie kan ddérover met juistheid oordeelen I Maar wel kan de natie oordeelen over het volgende: Een onderofficier van het regiment grenadiers en jagers, die nooit eenig gevaar doorstond voor lijf en leven, kalm diende in zijn prettig en gezond garni zoen, ontvangt, wanneer hij 6 jaren zijn graad heeft bekleed, behalve huisvesti ging, voedsel en kleeding, per dag f 0.80 zakgeld. De onderofficier van het Indische leger daarentegen, die al de gevaren van den oorlog en van het klimaat heeft doorstaan op Atjeh en Lombok, die door den vjjand werd gewond en wiens gestel werd ondermijnd, zoodat hij tot herstel van zijne geschokte gezondheid wordt inge- deeld bij de reconvalescenten-compagnie te Zutphen krijgt, als is hij 10 jaren onderofficier, slechts f 0.25 zakgeld per dag. Hij wordt dus geldelijk beel wat achter gesteld bij den onderofficier van het Nederl. leger Is dat recht? Moet hij geen zonderling denkbeeld krijgen van al dat huldebetoon op papier en in woorden, terwijl hjj in derdaad bljjft de achtergestelde verschop peling? Dat wil zeggenzij zou pogen hem haren besten kant te laten zien, want dat doen wij allen in dergelijke omstan digheden, mannen zoowel als vrouwen. Om elkander goed te kennen moeten man en vrouw eerst eenigen tijd gehuwd zijn en alle illusies der onvervulde begeerte en alle terughouding vervallen wezen. Als dit laatste geschiedt uit liefde, uit gehechtheid en vertrouwen, gelijk wjj bij al onze gehuwde lezers en lezeressen onderstellen, wenschen wij hen van harte geluk, die in den echtelijken staat getre den zijn; als dat niet zoo is, heeft ieder dat aan zichzelven te wijten. De schuld daarvan ligt niet in het huwelijk, maar bij de gehuwden. Freule van Grambosch had een zeer gunstig voorkomen, niettegenstaande ze haren lentetijd des levens reeds ver achter zich had. Ze was van meer dan middel matige lengte, tenger en slank als een populier, haar licht-kastanjebruin haar, toonde nog in geen enkelen zilveren draad, dat de stroom des tijds een vlok schuim had achtergelaten, om te herinne ren dat ze reels ver van de bron gevor derd, met rotsen of klippen in aanraking geweest was. Hare frissche wangen ver toonden nog een liefelijken blos en de matte zachtheid van hare blanke huid, zou hem die haren ouderdom wilde be- Het gebeurt niet dikwerf dat men slaagt de beroovers van offerbussen gevangen te nemen, maar Zaterdag is men te Ros malen daar eens ingeslaagd. De Nbr. deelt dienaangaande het volgende mede: Zaterdag is te 's-Hertogenbosch door de marechaussee binnengebracht een ge- vaarljjk sujet, zekere J K., die zich in den morgen van dien dag omstreeks half twaalf had schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit een offerblok, in de R. K. kerk te Rosmalen aanwezig. Een ingezetene dier plaats zag om streeks dien tijd een persoon in de nabij heid der kerk. Aanhoudend keek hij naar alle kanten om, waardoor hij arg waan wekte. De inwoner van Rosmalen stelde zich bij den ingang der kerk op, toen de man het gebouw was binnenge treden. Weldra zag hij hem bezig met het ledigen van het offerblok, door mid del van een stokje, waaraan, zooals later bleek, lijm was. Toen de dief de kerk verlaten had en in de richting naar den Bosch het dorp verliet, waarschuwde de getuige eenige ingezetenen. Gezamenlijk zette men den dief na, totdat men hem in arrest kon nemen. Men bracht hem naar den burgemees ter. Later op den dag werd hij door de maréchaussee overgenomen en naar Den Bosch vervoerd. Het gestolen bedrag is p. m. 40 cent. Aan een by hem in beslag genomen dubbeltje werd nog lijm geconstateerd. De kerel is sedert een goed half jaar uit de gevangenis ontslagen, waar hij twee jaar had doorgebracht wegens een zelfde misdrijf, gepleegd in een der ker ken te 's-Hertogenbosch. Van den civielen en militairen gou verneur van Atjeh en Onderhoorigheden is onder dagteekening van 13 dezer de telegraphische mededeeling ontvangen, dat in den nacht van den 7en op den 8en te voren het Chineesche kamp te Telok-Semawé door eene bende, onge- palen, zeer zeker genoopt hebben zich een tiental jaren te vergissen. Voeg daarbij eene volle buste, gevulden hals en armen, en een middel zoo slank dat men het zou hebben kunnen omspannen, mits men grootere handen had dan de freule, want de hare waren klein en welgevormd zoodat het een lust was de spitsuitloopende vingertoppen te zien. Maar waarde lezer, zoo gij ooit schoone groote donker blauwe oogen gezien hebt, en gij hebt er zeker vele gezien, want daaraan is in ons gezegend landje nog geen gebrek, herinner u dan de schoonste en denk dat freule Marie zulke had. En dit bekoorlijke schepsel was vijf en veertig jaren oud geworden, zonder dat ze gehuwd wasl Was ze dan begaafd met een slecht humeur? Was haar karakter niet aan genaam? Had ze in vroeger tijd in nuffigheid ieder terug gestooten, die haar het hof maakte, of had zij de coquette gespeeld P Niets van dat alles. Maar freule Marie van Grambosch had geen fortuin, en naar men zeide zooveel verstand en kennis, dat de meeste heeren zich niet aan haar durfden wagen. Een van deze drie redenen alleen is reeds genoeg. Ze had wel eens gelegenheid veer 30 man sterk, werd beschoten. Alle Chineezen vluchtten naar ons versterkt etablissement, terwjjl de kwaadwilligen de poort van genoemd kamp forceerden en de huizen in brand staken, welke, op 4 na, geheel afbrandden. De brandstichters werden daarop door geweervuur verdreven en lieten twee dooden en een gewonde achter. Ons verlies bedroeg twee gewonden (Chineezen), dat der kwaadwilligen drie dooden en zeven gewonden. Van de vluchtende i werden nog eenige achterhaald, onder welke Tenkoe bin Blang Ara. De schade wordt op f 40,000 geschat; een gedeelte der Chineezen is naar Pinang teruggekeerd. Het interparlementair congres voor den vrede en arbitrage te Brussel heeft met algemeens steramen aangenomen het onlwerp-besluit, waarbjj een blijvend internationaal hof voor scheid: echterlijke uitspraak wordt ingesteld, dienende om kennis te nemen van de geschillen lus- schen natiën die aan zijn beslissing wor den onderworpen. Het ontwerp beslaat uit 15 artikelen, waarin bepaald worden de zetel van het hof, de wijze van sa menstelling, de schadevergoedingen die aan zyn leden worden toegekend, zijn organiek reglement, de wijze van uit voering van zijne besluiten, enz. Zondag werd te Berljjn de eerste steen gelegd voor het monument, dat aldaar ter eere van keizer Wilhelm I zal worden opgericht. Keizer Wilhelm las de oorkonde voor. Daarin werd vooral gewezen op de geest drift, waarmede het Duitsche volk te wa pen snelde, onder aanvoering van zijn grootvader, die den Duitschen volksstam men de zoo vurig verlangde eenheid te- iuggaf. «De tot alle offers bereide, een stemmige steun der Duitsche vorsten, de goede raadgevingen en de krachtige hulp van prins Bismarck, de volmaakte krijgs kunst van den genialen Von Moltke, de meesterlijke leiding der bevelhebbers, on der wie de kroonprins vooral op den voor grond trad, de onwrikbare trouw der door den minister Van Roon geoefende solda ten dit alles verzekerde den Duitschers de overwinning. Evenwel, ook tot bevor dering van de werken des vredes en be hartiging van de belangen der werklieden bleef keizer Wilhelm I tot zjjn dood wei kzaam." Nadat deze oorkonde was voorgelezen, werd den keizer een hamer overgereikt waarmede hij den eersten slag voor het monument deed, terwijl hij deze woorden uitsprak. «Ter nagedachtenis van de ge sneuvelden, tot waardeering van de le venden en als een voorbeeld ter navolging voor het toekomstige geslacht." De plechtigheid maakte op alle aanwe zigen een diepen indruk. Naar aanleiding van het verzet der Hongaarsche bisschoppen tegen de bekende kerkelijke wetten, deelt de Temps mede, dat de kardinaal Vaszary voornemens is, aan alle Katholieken, die alleen een bur gerlijk huwelijk aangaan, de teraardebe stelling in gewijde aarde te ontzeggen. Eerst in September zal hierover een beslissing worden genomen. Dan zullen de bisschoppen eene bijeenkomst houden, ten einde hun standpunt vast te stellen. Den lsten October worden de nieuwe wetten van kracht. Hoe eigenlijk de toestand in Madagascar blijft nog onzeker. Dat de Fransche troepen bij hun marsch gehad te huwen, maar dan was óf fortuin óf verstand óf kennis eene hinderpaal geweest en zoo was ze gebleven, ongehuwd en eenzaam daarheen levende van de vier of vijf honderd gulden inkomen, die hare ouders haar hadden nagelaten. De freule was niet gewoon te veinzen, en ze ontveinsde dan ook van stonden aan niet de sympathie die hij, door de aanbeveling zijner zuster bij haar ge vonden had, en daar mevrouw Veenwjjk beiden met elkander in gesprek bracht, waren zij weldr» in een zeer aangenaam onderhoud gewikkeld, waarbij de freule het gebrek aan schoolsche kennis bij den jonker rijkelyk vergoed vond, door de frischheid van zijn buitengewoon gezond verstand en onbedorven edel hart. Doch heel lang duurde dat gesprek niet. Juist toen het zeer vertrouwelijk zoude wor den, werd het gestoord door een der ge- noodigden, den heer Vlier, die nog een paar dochters te plaatsen had en der halve verplicht was, ongehuwde heeren met fortuin den toegang tot zijn huis niet al te moeielijk te maken. De heer Kiezelbeek had hem op de hoogte der zaak gebracht, natuurlijk met de beste bedoelingen der wereld- nik hoor met genoegen, mijnheer, dat ge een einde wilt maken aan uw kluize naarsleven," zoo mengde hjj zich heej naar Antananarivo, vooral door den slech ten toestand der wegen, grooten tegen stand ondervinden, wordt bevestigd door een schrijven uit Suberbieville, eer gisteren door de Agence Havas openbaar gemaakt. Toch schijnt het bericht waar te zijn, gisteren uil Port-Louis gemeld dat de voorhoede der Fransche troepen reeds in de nabijheid der hoofdstad van het rijk der Hova's is aangekomen. De Daily Telegraph deelt heden een bericht mede van haar correspondent uit Port-Louis, gedagteekent 11 juli, waarin wordt gemeld, dat de koningin der Hova zich zeer ongerust maakt over de nade ring der Fransche troepen en voorne mens is, onderhandelingen aan te knoo pen met generaal Duchesne, zoodra de generaal Antananarivo heeft bereikt. Daar enlegen blijven de ministers zich tegen eene capitulatie verzetten en volharden bij hun plan, om de hoofdstad tot het uiterste te verdedigen. Intusschen gevoelen zich de vreemde lingen in de hoofdstad niet meer veilig, Onder voorzitterschap van den Engel- schen consul hielden de daar gevestigde Europeanen en Amerikanen eene bijeen komst, waarin het besluit werd genomen om den raad op te volgen van den Engel schen consul, om zoo spoedig mogelijk de stad te verlaten. De Fransche regeering heeft nog geen bevestiging ontvangen van deze tjjdingen De correspondent der Köllnische Zei- tung te Konstantinopel deelt eenige by zonderheden mede over den inhoud der nota, welke door de Engelsche, Fransche en Russische gezanten, in zake de Arme nische hervormingen, bij de Porte is in gediend. De hoofdzaak is, dat de gezanten den oorspronkelijken eisch handhaven tot het aanstellen eener commissie, bestaande uit vertegenwoordigers der Turksche en Europeesche regeeringen, welke voortaan toezicht zal houden op hetgeen in Arme nië voorvalt. Tevens verlangen de mogend heden, dat de Porte er in toestemme, om de hoofden der gemeenten door d inwoners zeiven te laten kiezen. >Hetdoel dezer nota zegt de correspondent is blijkbaar, den Sultan te noodzaken, zijn standpunt nader toe te lichten, opdat de mogendheden weten, waaraan zij zich te houden hebben." Waarschijnlijk zal het antwoord der Porte wel weer geruimen tyd achterwege blijven. Het spelletje zal dus nog wel eenige weken duren, maar, ondanks alle pogingen der Porte, om uitvluchten te zoeken en de invoering der hervormin gen uit te stellen, zal Sultan Abdoel Hamid ten slotte toch wel moeten toe geven. Clubtocht door de Amerafoortsche Wielrijders-vereeniging W. C. A. op Zondag 25 Augustus a.s. over Doorn, Driebergen, Zeist, Utrecht, Maarssen, Loenen, Loosdreoht, 's-Qraveland, Kil versum en Soestdijk. Airit des morgens te half tien van „den Hof." Op trouwe opkomst rekent de Captain G. P. ITT1IAHN. TANDARTS KAPLAXSK1E is voortaan op de Znidsingel A. 373 b/d. Tarkensmarkt Amers foort te eonsnlteeren en niet meer b(| BILUERBEEK Tangestraat, Zie Advertentie. In zijne vergadering van gisteren heeft de gemeenteraad den geloofsbrief onderzocht van den heer C. J. D. van Eek, dezen in orde bevonden en tot toe- onwelkom in het gesprek. »Weet ge wel hoe men u hier in de stad noemt?" «En hoe noemt men mij dan vroeg de jonker, beurtelings den heer Vlier en de freule uitvorschend in de oogen ziende. De heer Vlier had een antipathie tegen Marie. «Eilieve, freule, zeg gij het maar. De jonker zal het waarschijnlijk liever uit uwen schoonen mond dan uit den mijnen vernemen." Een hoog rood vloog over de wangen der freule. Zij had besloten zich niet door Vlier uit het veld te laten slaan, en toen de jonker haar ook uilnoodigde zijn bijnaam te noemen zeide ze: «de misanlhroop. Maar die naam is niet op u toepasselijk al wordt ze in zekere families gebezigd. Ik voor mij vindt altijd het geven van bijnamen zeer onge past en deze is voor u, naar alles wat men van u hoort, zeer onjuist ge kozen." »De freule schijnt nog al naar u ge- informeerd te hebben," meende de lastige vader van twee huwbare dochters aan deze denkende, en joeg Marie door zjjne woorden op nieuw een blos op de wan gen. Zijne aanmerking was ook imper tinent genoeg. «Als iemand een bijnaam gegeven wordt, en men hoort dien, is het natuur- lating van dat nieuwbenoemde raadslid besloten. De gemeente-rekening over 1894 werd voorloopig vastgesteld op een bedrag van f 186532.41 aan ontv ingsten, f 179432.44 aan uitgaven en alzoo met een batig slot van f 7099.97. Verder werden goedgekeurd de reke ningen van het burger-weeshuis, het bur gerlijk armbestuur, de dienstdoende schutterij en de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aan het einde der zitting wjjdde de waarnemende Voorzitter, de Wethouder dr. P. Groeneboom, een woord van hulde aan de heeren Zandijk, J. J. Kleber en Tengbergen voor hetgeen zij als raads leden in het belang der gemeente heb ben verricht; inzonderheid aan den heer Zandijk, die gedurende 17 jaren zyne beste krachten aan den bloei der ge meente heeft gewijd. Is ons bij het j.l. Maandagavond gegeven concert wederom ten duidelijkste gebleken, dat het muziekcorps van het vijfde tot een der beste gerekend mag worden, ook elders wordeo zijn ver diensten erkend. Wij lezen toch in het Dagblad van 's-Gravenhage van gisteren Het stafmuziekkorps van het 5e reg. inf directeur de heer G. K. G. Van Aken, gof Vrydaguvond een concert in den tuil. van het Kon. Zool. Bot. Genootschap, dat door een zeer talrijk publiek werd bijge woond. De kapel mocht zich, dank zij een onberispelijke uitvoering van een zeer fraai programma, in een grooten byval verheugen, die aan 't einde in een war j ovatie van het publiek overging. C groot deel van de bezoekers omringde de muziektent en vroeg een herhaling van het laatste nummer, waaraan de kapel meester bereidwillig gehoor gaf. De he- van Aken werd daarop door eenige heeren op de meest vleiende wijze gecomplimen teerd. Hel bleek dan ook tjjdens de uitvoering, dat dit korps muzikanten op zeer dege lijke krachten bogen mag, dat de instru menten, zoowel het koper als de klarinet ten, in de ensembles uitmunten samen werken en dat de kapel aangevoerd wordt door een dirigent, die zijn manschappen weet te bezielen. Onder de nummers, die zeer toegejuicht werden, behoorden no. 6 en no. 7: «Ungarische Rliapsodie no. 2" en «Berceuse" van Gounod, door den heer v. Aken zeer verdienstelijk ge ïnstrumenteerd. Luitenant jhr. W. A. Ortt, van het 2e regiment veldartillerie, gedetacheerd bij de Rijschool hier, wordt 1 November eervol van die detacheering ontheven en weder gedetacheerd by het 3e regiment veld-artillerie te Bergen-op-Zoom tot het volden van een trekcurses. De heeren H. Dumoulin, onder voorzitter en L. Barendregt, vaandeldra ger van de afdeelmg «Amersfoort" van den Nederlandsclien Bond van oud-onder officieren, brachten Maandag ochtend de aniei der afdeeling naar Amsterdam waar, in een der gebouwen van de ten toonstelling, in deze week een Nationale vaandel- en banierwedstrijd wordt ge houden. De gewone maandelijksche Zendings bidstond za\ in deze maand gehouden wor den Vrijdag den 23sten Augustus e.k. 's avonds te 8 uren in bet gebouw Volks heil. Spreker de Heer H. Muller. Het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op Donderdag, den 22 Augustus l8o5, des avonds te 8 uren, in «Amicitia" vergaderen ter behandeling der navolgende punten: i. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Voorstel van de Comm. der Spaarbank tot wijziging van het Regle ment der Spaarbank. 3. Rapport van den afgevaardige ter Algemeene Vergadering. 4. Rekening en verantwoording over het lijk, dat men vraagt hoe hjj aan dien bijnaam komt," zeide de jonker glim lachende, «intusschen geloof ik niet in mijne omgeving aanleiding gegeven te hebben, dat men mij van menschenhaat beschuldigen kan, en daarom heeft die naam voor mij mets kwetsends." «Gij hebt zeker veel gelegenheid ge had met het boerenvolkje bekend te wor den," merkte een gelakkeerd heertje met gefriseerde haren aan, «maar zijn zeniet erg onbeschaafd Mij dunkt het is moeielijk voor een fatsoenlijk man lang met hen bijna uitsluitend om te gaan, zonder groot nadeel voor zijne eigene beschaving." «Ik kan daar minder over oordeelen dan ieder ander, mijnheer," antwoordde de jonker zeer eenvoudig. «Ik heb bijna uitsluitend met hen omgegaan, en zeker ben ik alzoo zelf wel eenigzins minder geschikt geworden om onder beschaafde lieden te verschijnen." De gefriseerde baron van Benckendorff wenschte thans wel dat hij maar gezwe gen had. «Die is raak I" fluisterde Vlier den jonker, die zonder «erg of list" gesproken had, in het oor en vervolgde luid. «Aan mijnheer kan men niet anders be speuren of hij heeft altijd geconverseerd met edellieden van de eerste soort. Wat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2