NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND j\u. 68. Zaterdag 24 Augustus 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. G- BINNENLAND. F euilleton. BANJAERT. AMERSFOO C1DSANT. VOOR der zal abonnementsprijs: nom:E tier ten Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Bijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. "nagezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. hee »Vi air Een nieuwe Aijeh-oorlog t De Haagsche correspondent der Zaa.nl. Ct. maakt melding van een hem ter oore gekomen gerucht, als zou met het optre- len van generaal Vetter als commandant j in het leger iri Nedcrlandsch-Indië een (i landering van onze Aleh-politiek ge- iard gaan. Algemeen bekend is, dal de eneraal zijne benoeming slechts heeft -anvaard na een herhaald aandringen n den gouveneur-generaal, die daarbij eun vond zoowel bij de Nederlandsche re- ering als bij de h'oningin-Re.entes, en ans verluidt, dat een der voorwaarden, >or Item gesteld, deze ishet verlaten m de lijdelijke houding door ons in de atste jaren in Atjeh aangenomen en net Volgen van een agressieve taktiek, lie met de geheele onderwerping van het Ryk zou moeten eindigen. Wat aan het gerucht nog meer schijn van waarheid geeft is, dat generaal Vet ter, blykens een onderzoek van den be- wusten Haagschen correspondent, met het oog op zyn Atjeh-plannen conferenties heelt gehad met generaal Verspyck en generaal Van der Heyden. Vrijdag j.l. was o.a. de nieuwe legercommandant den geheelen aag de gast van den commandant van het invalidenhuis te Bronbeek, en met hem vooral moet hij zijne denkbeel den zeer breedvoerig hebben besproken. In verband met een en ander vraagt de briefschrijver, ot de Nederlandsche volksvertegenwoordiging in zulk een zaak van overwegend landsbelang, waarbij zeker millioenen schats en misschien ook duizenden menschenlevens gemoeid zijn, voor een voldongen feit zal en mag wor den gesteld dan wel, of de regeering de Staten-Generaal vooiaf in de gelegenheid zal stellen over den nieuwen koers te oordeelen. Dit laatste schijnt hem dnn- geud noodzakelijk. Uit een militair oogpunt, zegt de cor- lespondent, is er misschien zeei veel aan te voeren voor een flinker, actiever op treden in Aljeh. De meer dan 2(J jarige oorlof, dien wij daar voeren, werkt moraliseer end op het leger', verzwakt het prestige van de compagnie tegenover de inlanders, ondermijnt onze üuancieele kracht. liet is niet te verwonderen dat bij de militaire overheden de begeerte steeds levendiger wordt om met Atjeh korte metten te maken en ons eindelijk, zij het dan ook misschien ten koste van nieuwe en zware offers, van dien kanker af te helpen. En die begeerte niets is natuurlijker zal door liet groot succes op Lombok nog wel wat zijn aangewakkerd. Ondanks dat alles 10 echter een zeer v rzichtig optreden, ernstig beraad en kalm overleg meer dan ooit raadzaam. Een treurige datad. In Zandvoorl zat elk gisterenavond (22 Aug. in rustige rust te genieten van de kalme wijde zeevlakte, die in parelgrau- wen tint de lichteffecten weerspiegelde, die de ondergaande zonneschijf in de wolken tooverde, toen plotseling op het terrein aan de zeezijde van het oude bad huis drie scherpe knallen werden gehoord, drie nijdige vlamstrepen gezien en opeens uit was aller rustig genieten zenuwachtig spoedde men zich naar de plaats deo onheils en vond daar een werkman Hoedende in het gros liggen. Met een zesloops-revolver had de onge lukkige, die reeds 's middags om zijn rustelooze en sombere houding de aan dacht had getrokken, zich van kant wil len maken. Dr. Poolman, die spoedig op het ter rein verscheen, evenals de politiebeambte, brachten den man naar een huis in het dorp, waarin ook de apotheek gevestigd is (vermoedelijk dr. P's woning) en daar bleek dat de delinquent twee kogels in het hoofd had, die echter niet in de schedelholte waren doorgedrongen en vermoedeljjk gemakkelijk te verwijderen zullen zijn. Het hoofd van den man werd spoedig verbonden, doch toen men daarop trachle iets uit hem te krijgen, zei hij geen woord, doch wenkte alleen bij enkele vragen. Waarschijnlijk is bij uil Am sterdam afkomstig. Up 't eerste gezicht ontdekte de politie niets bij hem, waar door zijn indentiteil kon vastgesteld wor den. Suf en met oebloede handen en kleederen, een verband om liet hoofd, zet hij in een armstoel vooi zich uit te staren, teiwijl door de goede zorgen van de doktersviouw een bed voor hem werd gereed gemaakt. Men is verlangend naai opheldering in deze geheimzinnige zaak. Een gevaarlijk keer achter slot. De inspecteur Rietdijk en Aaitz van de Haagsche recherche hebben Dinsdag avond in het Haagsche Bosch waarschijn lijk eindelijk de band gelegd op het ge heimzinnig individu, dat in de jongste vier weken des avonds het Bosch onveilig maakte door geldafpersing ten nadeele der wandelaars, bij voorkeur ten opzichte van lien, die en doux tète a tête op de rustbaiikjes plaats namen. Laatstgenoem den toch zagen schier iederen av«nd op een gegeven oogenblik uit de duisternis plotseling een man op zich afkomen, die verklaarde politiebeambte te zijn, een koperen penning vertoonde en onder al lerlei insinuaties niet onduidelijk aan de van schrik bevangen luidjes te verstaan gaf dat hij tegen idem zooveel wel was te vinden om zijn plicht als politieman niet te nauw op te vatten. Velen moeten er op die manier zijn ingeloopen, terwijl menigeen, al geloofde hij niet aan s'mans qualiteit, toch maar geld gaf, blijde er op die wijze nog af te komen. Tot dusver waren door de politie avond op avond vergeefsclie pogingen aange wend, om, ook door weldoordachte listen, den gewaanden rechercheur te betrappen, totdat eergisteravond politieambtenaren, die zich weder op surveillance bevonden in de omgeving der plaats waar het feit gewoonlijk geconstateerd was, werden aangesproken door een zichtbaar hevig ontsteld paartje, dat eenige oogenblikken te voren de boven omschreven bejege ning had ondervonden en den heeren, hoewel aanvankelijk onbekend met hun qualiteit, een omstandig verhaal deed, waai uil bleek, dat, voor zooveel was waar te nemen geweest, de aanrander een pet droeg, een geelachtig bruine jas aan had en voor naderende voetslappen op de vlucht was gegaan. Niettegenstaande de Egyptische duister nis die gistemcavondin het Bosch heerschle, slaagden de inspecteurs berijdwillig ge assisteerd door den aangerande, er in, na een uiterst moeielijke en volhardende veikeriuing in de omgeving, een als sjouwerman gekleed persoon in handen te krijgen, die, onder hel licht gebracht, niet alleen onmiddellijk pertinent door den aangerande als de dader werd her kend, doch in wiens bezitten overvloede aangetroffen werden een horloge, dat een maand geleden onder gelijke omstandig heden door oplichting was verkregen ten J nadeele an een apothekersbediende daar, benevens, de bewuste koperen «ambts- plaat", die bleek te zijn een penning van de bedienaren der voormalige handbrand spuiten. Het zakuurwerk werd nog denzelfden avond door den inmiddels ontboden be diende herkend aar. het politiebureel aan de Nieuwe Haven, waarheen de verdachte zwaar geboeid, thans door echte politie ambtenaren, was gevoerd. Hij gaf op te zijn genaamd K., schoor steenveger daar, en ontkent alle schuld, voorgevende het bewuste horloge onlangs van een onbekende te hebben gekocht. Hij was voorts in liet bezit van een groot knipmes. Na verhoor voor den commissie van politie in de 2e afd. hier en confrontatie met verschillende getuigen, is de man iu de strafgevangenis nabij Scheveningen in verzekerde bewaring gesteld. Na de overwinningen te Keulen is liet niet onaardig eens de rekening op te maken van de Nederlandsche beoefenaars der sport, en te wijzen op de volgende, in 1895 door Nederlanders in den vreemde behaalde overwinningen: te Hamar bij het schaatsenrijden, (Jaap Eden); te Henley bij het roeien, (A'ereus); te Kiel bij het roeien, {Triton); te Frankfort bij het roeien, {De Iioop) te Antwerpen bij het zeilen (verschil lende) te Antwerpen bij het zwemmen (Bloe men en anderen) te Keulen bij het wielrennen (Jaap Eden en Cordang). Men moge over sport denker, zoo men wil een ieder zal moeten toegeven, dat zulk een staatje waarde heeft, en als bewijs dat er pit in onze jongelui zit, en wijl elke overwinning, onder de vreemde sportliefhebbers de waardeering voor Nederland doet toenemen. De minister van oorlog heeft geen termen gevonden om de toelage der officieren gedurende de groote oefeningen te velde te verhoogen. Gisteren hebben de Koninginnen per rijtuig een uitstapje van het Loo gemaakt naar Hattem. Te ruim drie uur kwamen zij aan. Koningin Wilhelmina voerde zelf de teugels. Er werd stil gehouden voor de woning van de burgemeester baron ven Heemstra. De dochters van den burgemeester boden de Koninginnen bouquetten aan, terwijl de schoolkinderen het Wilhelmus zongen. Als een bewijs van de scherpzinnig heid der postadministratie, kunnen wij o. a. het volgend staaltje aanvoeren. Een uit Zwitserland afgezonden post kaart met de afstempeling 21-8-95, werd reeds den twee en twintigsten der zelfde maand, dus slechts één dag later, des namiddags bezorgd te Haarlem, niette genstaande het ardres niet geschreven doch totaal geteekend was. Een kaartje van Holland duidde op het land, het Haarlemsche wapen op de stad en ten slotte de zinnebeeldige voor stelling van den naam benevens een familiewapen diende tot persoonljjk adres. Een zeldzaam geval. Te winschoten deed zich dezer dagen aan het bureau van den burgelijken stand, het zeker zeldzaam voorkomend geval voor, dat een voor weinige maanden gehuwd timmerman den 16den Augs.jl. aangifte deed van zijn eerstgeborene op den 14den dierzelfde maand, terwijl het zelfde hoofd des gezins op 19 Augs. aan gifte deed van eene geboorte op 17 Augs. te voren, dus 3 dagen na de eerste. Moeder zoon en dochter zijn welvarend. De laatste trein van Hilversum naar Amsterdam. Een zeer lange goederen trein was Woensdagavond nog maar kort voorbij het station Naarden Bussuin, toen eeri paar koppels braken en enkele wacgons, zonder dat de machinist dit bemerkte, op den weg bleven staan. Op die waggons nu liep de excursietrein van Kleef met volle vaart, waardoor de goe derenwagens uit de rails werden ge worpen. De schok was zeer groot en de vele passagiers werden op onzachte wijze door elkaar geworpen. Twee personen werden gewond naar het hospitaal te Naarden vervoerd. In den herfst van dit jaar zal te Osteel in Oost-Friesland een gedenkleeken worden opgericht ter herinnering aan OORSPRONKELIJKE NOVELLE DOOR A. I. O. KREMER. 16) Niemand lachte om deze geestigheid, die rechtstreeks den heer Vlier trof, daar deze vroeger koopman geweest was. >lk heb niet gewaagd te qualificeeren noch te sorteeren," antwoordde Marie, gretig den bal opnemende en hem ver der kaatsende, «ik gebruikte slechts eene uitdrukking, welke ik even te voren voor het eerst leerde kennen." »Nu, nu," bezadigde mijnheer Vlier, die zich trachtte te redden, «het was wezenlijk niet kwaad gemeend, het was volstrekt mijn bedoeling niet iets onaan genaams te zeggen, daar zit toch volstrekt geen kwaad in die uitdrukking. >0 neen," zeide de freule, «maar wel daarin, dat men onderstelt, dat ik eene minpassende zou kunnen gebruiken." Daar gingen een paar onaangename oogenblikken voorbij. Freule Marie had getriumpheerd maar niets gewonnen. «Zouden we niet een weinig muziek maken?" Ieder stond op. Bij de piano stonden reeds eenige personen, het gezelschap voegde zich tij deze en op bijna algemeen verzoek zette baron von Bencken- dorff zich voor het kostbare instrument en speelde een van die klassieke mees terstukken, die om goed uitgevoerd te worden een volkomen kunstenaar ver- eischen. Hij bracht het er goed af. Mocht hij in de conversatie niet veel eer hebben ingelegd, voor de piano bleek hij op zijne plaats te zijn. 't Is wonderlijk! In het gezelschap was hij een geheel ander man. De kunste naar was bij hem geheel afgescheiden van den mensch, iets wat volstrekt geen zeldzaamheid is en dikwerf kan worden waargenomen. De kunst had hem ver nietigd in stede van hem te verheffen. Hij leefde in de kunst, in stede dat de kunst in hem levtn zoude. En dit is het heidensch standpunt der kunst, die naar het schoone en goede streeft in den antieken Griekschen zin, waarbij onder de vereenigde woorden «schoon en goed" slechts gedacht wordt aan «sterk, vlug, dapper, uitmuntend in kracht en vorm." Wij christenen geven aan die woorden «goed en schoon" veel hoogere beteekenis, voor ons is bet «de hoogst mogelijke volkomenheid in vorm en deugd"; dat is een, ook in de voort brengselen onzer verbeelding, naderen tot de godheid. Maar de gefriseerde heer heeft zijn spel ten einde gebracht en een stroom van gelukwenschen plaatst hem als een Apollo op den Olympus zijner weibeha- gelijkheid. Men heeft zijne misgrepen in de conversatie vergeven ter wille zijner juiste grepen op den Pleijel. Freule Marie zelf moet verklaren, dat hij een uitste kend pianist is, en dat hij geen de min ste bewustheid heeft van de moeielijke oogenblikken, die ook hij haar bezorgd heeft, blijkt daaruit, dal bij als met zekere voorliefde den lof uit haren mond opvangt en zich afslooft in pogingen om lief en onderhoudend voor haar te zijn. De goede baron wist niet, dat hij ook daar mede haar weder geen dienst bewees. De heer met (ie twee huwbare doch ters voerde nu deze naar de piano, ze zouden een duet zingen. Freule Marie werd uitgeuoodigd beiden te accompag- rieeren. De baron wilde haar daarvan ontslaan, maar Vlier triumpheerde, hij wist hel zóó aan te leggen, dat Marie i.iet weigeren konde, zonder bepaald onbeleefd te zijn. Zjj had wezenlijk ver driet op het oogenblik, dat zij zich voor de piano nederzette, maar ze had eene scherpheid te doen vergeten. Zuchtend nam ze plaats. De beide dames Vlier stelden zich nu schadeloos voor de weinige notitie, die nog van hen genomen was. Ze zongen de duet met eene intonatie die alleszins van goede longen getuigde. De woorden en de muziek waren sentimenteel genoeg, en schoon men van de eerste slechts weinig verstaanbaars konde opvangen, geloof ik niet, dat de dichter juist zeer groote reden zoude gehad hebben hier over ontevreden te zijn. Daar zijn heel veel gedichten in de wereld van welke de dichters wel mochten wenschen wat Tacitus zegt van Caesar en Brutus. «Zij maakten ook gedichten, zoowel als Cicero, maar zy waren gelukkiger dan hij, omdat veel minder personen ze kenden." Freule van Grambosch had de muziek die zij speelde, nooit onder de oogen ge had, echter spande zij zich in om ze zoo goed mogelijk te spelen, 't geen haar ook wél gelukte, maar zij oogstte weinig lof in deze viel de beide gelukkige zus ters te beurt en onvoldaan stond Marie van hare zitplaats op. Ze had gediend tot voertuig om een paar middelmatige talenten in een gunstig licht te stellen. De zwaan had een paar ganzen in de hoogte geholpen. Mismoedig keerde zij naar hare zit plaats terug, begeleid door von Bencken- dorff. De karige lof dien zij inoogstte, verdween geheel en al voor haar, want ze zag hoe vader Vlier den jonker naar zijne dochters stuwde en hoe deze wei dra, naar het scheen in een zeer ver trouwelijk gesprek met beiden geraakt was, maar ook ontging het haar niet, en het was een lafenisdrop in haren beker van kwelling hoe beide schenen te wedijveren om op den jonker een goeden indruk te maken, en hoe zjj in honderde kleinigheden daarbij, voor iemand van innige beschaving en daarbij passende eenvoudige manieren, zich aan lal van dwaasheden schuldig maakten, dwaasheden, die oppervlakkige waarne mers mochten ontgaan, maar die aan de freule, gescherpt als haar oog heden avond was, geen van allen ontsnapten. «Zouden zij ook weten dat de jonker hier eigenlijk komt om eene vrouw te zoeken?" vroeg ze onwillekeurig by zich zelve, en eene andere gedachte die daar nevens post vatte was de argwaan dat mevrouw van Veenwijk niet openhartig jegens haar geweest was, maar hetgeen zij aan haar, als van hare beste vrien din, die zij het liefst van alle haar be kende dames tot schoonzuster zoude ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1