Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten het gewas eet> breed, dun, fjjn en uit gewassen blad geeft. Op kleine uitzon deringen na is het dan ook bjjzonder voor sigarenfabricatie geschikt. Het zandgoed en op een klein gedeelte na ook het aardgoed, is reeds geoogst. Het grootste gedeelte van het zandgoed is al droog en ligt reeds op de zoogenaamde putten. Het aardgoed hangt nog grooten- deels te drogen; doordien het bestgoed rijp is, hebben reeds vele planters met het plukken een begin gemaakt, 't welk bepaald zeer vroeg is. Voor de koloniale werving zijn thans de handgelden en gratificatiën verminderd. Het maximum van het handgeld of de gratificatie is thans bepsald op f200. Uit een ingezonden stuk van den heer P. Frère in De Maasbode bljjkt, dat de pogingen om te Maastricht een fabriek op te richten ioor de vervaardiging der nieuwe geweren, afgestuit zijn op den eisch van den minister van oorlog, dat de fabriek meer dan honderd geweren daags zou afleveren. Het door een con sortium bijeengebrachte kapitaal voor de oprichting der fabriek bleek daarvoor niet groot genoeg. Volgens de jongste opgaven zou de waarde, der van Lombok afkomstige gel den en kostbaarheden (waarop de kosten van den oorlog voor een deel zijn te ver halen) gesteld kunnen worden op 17 ton, daaronder 4% ton, als oorlogschatting ons in handen gekomen. Voor het overige is deze raming zeer onzeker, vooral wat de vermoedelijke waarde der preciosa betreft, aangezien een aan billijke eischen beantwoordende deskundige taxatie, in Indië niet uitvoerbaar is. Het ligt in de bedoeling der Indische Regeering, alle preciosa herwaarts te zenden, met uitzondering van sen klein aantal ter bewaring aan het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Weten schappen af te stane voorwerpen' en om van de geldswaarden in Indië, alleen aan te houden de voor de circulatie geschikte geldstukken en eenige eveneens voor het museum van genoemd Genootschap be stemde munten. De definitieve afdoening van deze aangelegenheid, bij de behande ling waarvan ook met de belangen der Nederlandsche musea wordt rekening ge houden, wachtte op de beëindiging van een met de directie van het Bataviaasch Genootschap gevoerd wordend overleg. Met het stoomschip Gelderland der sRotterdamsche Lloyd" zjjn te Rotter dam aangebracht 29 kanonnen op Lom bok buit gemaakt. Het metaal van deze kanonnen is bestemd tot het vervaardi gen van medailles of kruisen, die uitge reikt zuilen worden aan degenen, die den Lombok-oorlog meemaakten. Voor de eventueele geldleening ad f 200,000 voor de visschershaven te Scheveningen werd door de ingezetenen reeds flink ingeschreven. Zooais bekend is, werd door de reederij reeds deelge nomen voor f 100,000. Maandag volgden inschrijvingen tot een aanzienlijk bedrag van eigenaars van gebouwen, van nering doenden, en ook van particulieren. En hoe in alle standen ieder naar zijn vermogen bij wil dragen, kan daaruit blijken, dat de werklieden-vereeniging «Eendracht maakt Macht" te Schevening en in eene Maandag-avond gehouden bijeenkomst I esloot op naam der ver- eeniging een aandeel van f 1000 te ne men. De gelegenheid tot onderteekening van hel ardres aan de Koningin-Regentes betrekkelijk een haven te Scheveningen is besloten. Het adres draagt 3276 handteekeningen. Bij Hare Majesteit is audiëntie ter aanbieding van het adres aangevraagd. Door de afd. Barneveld der G.-O. Maatschappij van Landbouw zijn tot leden eeDer commissie, belast met het toezicht gek wijf is, dat naar hare meening niet genoeg door hem wordt opgemerkt en Kiezelbeek, die altijd schimpt op alles WBt van adel is, omdat hjj zelf geen jon ker is. Maar op den jonker ir nooit iets te zeggen geweest en men zou toch al licht het een of ander van dien aaid ge hoord hebben, maar hij heeft zich nooit met vrouwen ingelaten en dat het kind van hem en Cornelie Kneppers zijn zoude, geloof ik ook niet, want waarom zou hjj haar dan niet gehuwd hebben?" «Enfin" zeide Johanna «die vraag zal met der tijd wel opgelost wor den; in alle gevallen ben ik niet van plan ze mjj aan te trekken. Men moet de wereld nemen geljjk ze is, en ik zou hem er niet voor laten, al had hjj eene minder passende liaison gehad. Zoo iets is hier, in den achterhoek, voor een heer allicht iels verschrikkelijks, maar dan moet ge eens zien hoe 't in de groote steden is! Ons vrouwen wordt eene zwakheid ten hoogste euvel geduid, maar de mannen genieten het voorrecht dat de maatschappij hun geschonken heeft of beter gezegd, dat ze zelf genomen hebben, en die om zdo iels een man niet nemen zoude, wanneer hij overigens con- veniëert, zou wel zoo dwaas handelen als maar kon Wij moeten niet vergeten aan te stip- op het landbouwonderwijs, benoemd Je heeren W. baron van Nagell, H. M. Har- tog en E. van Schothorst, allen te Barne veld. Het onderwijs, waarvoor zich reeds 20 jongelieden hebben aangemeld, zal gegeven worden door de heeren J. van der Meer, hoofdonderwijzer met Land- bouw-acte, en W. de Beijl, rijksveearts. Vanwege den «Amsterdamschen particulieren Veiligheidsbond voor dag en nachtwaakdiensten" is een electrische beveiliging van eenige perceelen in de Vossiusstraat te Amsterdam aangebracht. De beveiliging der tuinen, die achter de woningen zijn gelegen, komt hierop neer, dat langs alle muren draden gespannen zijo. Klimt de inbreker nu over de schut ting, dan stelt men zich voor, dat hij met een zjjner lichaamsdeelen den draad zal raken, waardoor deze naar beneden gedrukt wordt. Op hetzelfde oogenblik gaat er een electrische schel aan de straatzijde af, zoodat de nachtwaker ge waarschuwd wordt. In een nummerkastje valt het nummer van de bewuste woning, waar de dief aan het werk is, en de nachtwaker kan dan de bewoner op schellen In zijn instructie staat, dat hij ook de buren moet verwittigen, en dit heeft ai tot een typisch nachtelijk siandje aan leiding gegeven, toen een van de jeug dige vrouweljjke bewoners Vrijdagnacht een proef wilde nemen om aldus de waakzaamheid der wakers op de proef te stellen. Wij zouden eerst nog eens eeu inter view met een inbreker moeten hebben, om te weten of hij van de noodige trucs kan gebruik maken om buiten het dradenet te blijven. Zeker is het, dat de katten, die 's nachts op muren en schuttingen ge woonlijk paradeeren, den bewoners heel wat onrust kunnen bezorgen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat in de eerste helft van de maand October e.k. een vergelijkend onderzoek zal worden gehouden van adspiranten voor de be trekkingen van klerk der posterijen en telegiaphie om, naar mate van de behoefte te worden benoemd. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van f 400, welke tot f 1200 kan klimmen. Aangifte vdór 16 September a.s. bij het hoofdbestuur der posterijen en tele graphie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. In de oproeping wordt de aandacht van vrouweljjke candidaten er op geves tigd, dat zij minder dan mannelijke candidaten aan den dienst in zijn vollen aanvang moeten deelnemen. Men zie verder de St. Ct. no. 210. Aan het staatsspoorstalion te 's-Hage werd Zondagavond door de politie een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de bewering van een reiziger dat hem tusschen Arnhem en Utrecht een porte feuille met f 390 was ontrold. Er kwam echter niets verdachts uit den trein, waarmede de bestolene had gereisd. Wel werd gezegd dat te Gouda een Engelschman uit den trein was ge stapt. De heer H. Burgers te Deventer beeft op het gebied van rijwielen weer een uitvinding gedaan, waardoor zij nog sneller kunnen loopen. Voor verschillende landen heeft hij hierop patent aangevraagd en voor Engeland reeds verkregen. Maandagavond arriveerden op het paleis Het Loo de Koning, Koningin en Prinses van Wurtemberg, met gevolg. Na een hartelijke ontvangst op het perron door H.H. M.M. onze Koninginnen, eveneens met gevolg, reden de vorstelijke personen naar het paleis, terwijl het gevolg, daarheen wandelde. Naast de Nederlandsche werd terstond na aankomst de Wurtembergsche standaardvlag ge- heschen. pen, dat juffr. Hanszen deze redeneering wel in geenen deele naar haren smaak vond; dat zjj uit den mond van hare vriendin wel gehoopt had iets te vernemen wat meer met hare wereldbeschouwing strookte, maar dat zij er toch op zweeg, omdat die gevoelens van Johanna, hoezeer zij ze ook afkeurde, echter de volvoeiing van hare plannen zeer veel gemakkelijker maakten. «Geljjk gjj gezien hebt" vervolgde zij, heeft hij een goed voorkomen en aangename manieren, en is in gezelschap zeer goed te presenteeren. Hij heeft een goed naluurlyk verstand, zegt Hanszen, en 't is jammer dat hij niet meer ge leerd heeft, maar aan een geleerden man heeft men niet veel in het dagelijksch leven; zoo eeu zit het liefst bij zijne boeken, eu houdt zich bezig met dingen waarin niemand belang stelt dan hij zelf. Doch nu moet ik toch vertellen hoe de jonker op het denkbeeld gekomen is om te huwen," en de dominé's-vrouw vertelde tot groot vermaak van haar zelve eu van hare hoorderes de geschie denis met het boek van Schottelius. Wat zijn karakter verder aangaat," vervolgde ze na die episode, «dat is, ge lijk ik gezegd heb en altijd zeggen zal, uitmuntend, alleen is hij wel een weinig driftig wanneer hjj meent geljjk te heb- Opllchters. Uit Utrecht wordt het volgende staaltje van oplichterij gemeld Een aantal personen ontvingen een inteekenlijst, zoogenaamd ten bate van eene weduwe Van Wyck, wier man van een stelling was gevallen en levenloos naar huis vervoerd. Die vrouw zoo heette het verder was ontijdig be vallen en eenige dagen daarna wegens krankzinnigheid naar het geneeskundig gesticht overgebracht. De bjj de lijst gevoegde circulaire ver meldde voorts nog, een metselaar in dienst bij den heer D. de Leur Jz., door een bloedspuwing overvallen en daardoor van den steiger gestort was, zoodst de maatschappjj tot uitbetaling bij ongeluk ken niet behoefde uit te keeren. De heer De Leur echter altijd vol gens de circulaire had medeljjden met de weduwe die, na vier maanden verpleegd te zijn geweest, als hersteld werd ontslagen en nu aan een zaakje moest worden geholpen. Daartoe prijkte zijn naam als >-erste ondei teekenaar op de lijst met een bedrag van f 1ÜU. Al deze bijzonderheden gaven aan liet geval een zoodanigen schijn van waar heid dal twintig geachte ingezetenen dit lofwaaidig voorbeeld volgden en bereid vaardig hunne penningen aan de arme weduwe offerden. De laatste der intee- kenaars zond echter de lijst aan den heer De Leur terug, met bijvoeging van een biljet van f 60. En nu bleek het dal de heer de Leur van het geheele geval niets afwist, noch van een ongeluk met een zijner werk lieden, noch van eene weduwe Van Wjjck, en nog minder van eene gift zijnentwege van f 100. Hij deelde de zaak mede aan de politie, welke een onderzoek naar de ontwerpers van de lijst instelt. De gemeente-begrooting voor 1896 is volgenderwjjs samengesteld a. Out vangsten. Ontvangsten wegens vroegere diensten, batig slot der rekening over 1894 f 7099.87opcenten van 's rijks directe belastingen f 32635 32% hoofde lijke omslag (inkomsten-belasting) f61000; opbrengst van doorvaart-recenten, haven, kraan, sluis-bi uggegelden enz. f6310; retrifutiën voor het gebruik Uer aluem. begraafplaats f 1100; rechten ter secie- tarie en aan het bureau van den burge lijken stand geheven wordende f380; schoolgelden: gymnasium f4850; H. D. S. f5440; burgeravondschool f43; meisjes school f4090; jongensschool f3350;school tweede soort f1800; scholen 3e soort f125; herhalingsschool f22; hondenbe lasting flOOU; opbrengst personeele belasting f27180.99; vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein f4600; baten en opkomsten, spruitende uit voorweipen, in eigendom aan de gemeente behoorende of bij haar in gebruik f 17447.60, waaronder f 11914 50 huur van huizen en landerijen, benevens f4314.10 opbrengst van meststoffen der gemeentereiniging; geldleening ter voor ziening in de kosten van aanleg van eene algemeene begraafplaats f20500; ont vangsten van verschillende aard en toe vallige baten f2689/.50, waaronder f1530 subsidie in de verpleging van arme krank zinnigen, f 7637.50 subsidie voor het gym nasium en f8000 voor de H. B. S. b. Ditgaveu. Kosten van het bestuur der geine"nle f14540; kosten der in komsten van het gemeente bestuur f 5920; medische politie f9065,351/,; waaronder f 8140.35'/, kosten der gemeente reiniging; plaatselijke politie f21785; kosten van den ijk f 15tractemenien van architect, havenmeester, enz. f8000; kosten van publieke werken f41110; waaronder f20500 voor aanleg van eene algemeene begraafplaats. Korten en lasten voor ge meente-eigendommen f3710; toelage arii de Kamer van Koophandel f 150 hooger onderwijs f20125; middelbaar onderwijs ben en dat meent gewoonlijk iedereen die diiftig wordt, en hij ziet niets door de vingers. Zoo heeft hij in het vorige jaar eene geschiedenis gehad met een strooper, die gelukkig is afgeloopen, maar waarbij hij best een ongeluk had kunnen krijgen of er een begaan." Dit interesseerde natuurlijk Johanna zeer en op haar verzoek deed juffrouw Hanszen het volgende verhaal. «Het was op het einde van November, dat de jonker op jacht ging hjj is een groot liefhebber van de jacht, en ik had haast vergeten te zeggen, dat is voor eene vrouw niet altijd even aange naam. Welnu dan, hij ging op jacht, en liep gedurende langen tijd door het veld zonder dat hij iets ving als een jager niets vangt ligt dat aan de stroo- pers; zoo die er niet waren zoude er, volgens hunne meening, wild in overvloed zijn, en hjj was te meer uit zijn humeur, daar hij vernomen had, dat in de laatste dagen vreemde stroopers met zwartge maakte gezichten in den omtrek hadden rondgezworven. Hij dacht er juist om, dat zij misschien ook op zijn goed ge stroopt hadden zoo vertelt hij toen zijn hond «teekende" dat er wild was, een baas sprong plotseling a liter een walletje op, hjj schoot, en zijn hond wilde het wild apporteeren toen een f22105; lager onderwjjs f39741 gemeen te-archieven f 250; armwezen f 17802,68 renten en aflossingen van geldleeningen f 18037.50; pensioenen en gratificatiën f1030; andere uitgaven niet tot de voor gaande behoorende f 4763.75; onverziene uitgaven f2521.10. Totaal der ontvang sten en uitgaven f225871.381/,. Begunstigd door bjj uitstek fraai weder had j.l. Maandag de groote manoeuvre en revue der en om onze gemeente gelegerde troepen plaats. Duizenden hadden zich te voet, te paard, per wiel of rjjtuig naar de heide, bjj Soesterberg begeven om van dit eenige schouwspel getuige te zjjn. Bjj de Maandag j.l. gehouden mannoeuvre, geraakte ter hoogte van het Waterreservoir, een marketenster die zich wat al te veel verdekt had opgesteld, en daardoor door een officier die in galop kwam aanrennen niet kon worden opgemerkt, onder diens paard. Gelukkig kwam zjj echter met den schrik en een buiteling vrjj. Minder gelukkig liep het af met een tegen den uit Amers foort oprukkende Infanterie opgesteld stuk veldgeschut. Na order ontvangen te hebben om zoo spoedig mogeljjk van stelling te veranderen en verder op te rukken, geraakte men met een der wielen in een der vele gaten, waardoor hel affuit kantelde, en twee kanonniers daardoor zware kneuzingen bekwamen, een zelfs zoo, dat de aanwezige off. v. gezondheid het noodig oordeelde om den man niet in de ambulancewagen op te nemen, maar hem zoo voorzichtig mogeljjk op de draagbaar te vervoeren. Met een paar welwillend afgestane para pluis, om hem tegen de zonnestralen te beschutten, werd de ongelukkige, die inmiddels eenigzins bjjgekomen was, naar het Kamp gedragen om verder per ambulancewagen naar het hospitaal te worden vervoerd. Gisterenmorgen hadden twee jon gens de onvoorzichtigheid een door hen bjj de jongste manoeuvres gevonden patroon, door middel van hamerslagen te willen doen ontspringen. Dit gelukte helaas maar al te goed. Bjj het ontploffen toch werd de hand van een hunner, den 15-jarigen schoen makers leerling L. zoodanig gewond, dat onmiddeljjk heelkundige huip moest worden ingeroepen. Werden in den laatsten tjjd her haaldelijk naambordjes bellen enz. afge rukt beschadigd of vernield. Zondagnacht mocht het de politie gelukken eenige heeren? op heeterdaad bjj bet plegen dezer kwajongensstreken te betrappen en procesverbaal tegen hen op te maken. Gisteren diende voor den Hoogen Raad de zaak van den colporteur te Amersfoort, M. van Gelder, door den kantonrechter te Wageningen veroor deeld wegens het te Veenendaal in strjjd met de politie verordening, tusschen zons ondergang en opgang luidkeels venten van Recht voor Allen en de Voorwaarts. Cassatiemiddelen tot ondersteuning van het beroep waren niet ingediend. Het O. M. concludeerde tot verwerping. Uitspraak 16 dezer. Maandagnamiddag moest een con ducteur van den trein die te 1.4 uur uit Zutphen vertrekt naar Amersfoort tusschen Asselt en Stroe de noodrem overhalen omdat een reiziger van de 3e kl. plotseling krankzinnig was ge worden en men hem niet meester kon bljjven. De ongelukkige werd in een bagagewagen geplaatst onder opzicht van een paar conducteurs en een ziekenver pleegster, die toevallig in den trein aan wezig was. Aan het station alhier werd de zenuwlijder uit den trein verwijderd. vreemde hond ook naar den haas liep, en hem het doode dier voor den neus wegkaapte. Ge kunt begrjjpen hoe driftig de jonker werd, en dat verbeterde niet toen hij een man van achter een boschje te voorschijn zag treden, die den haas aannam, en in zijn weilasch stik. De jonker werd woedend en liep op den vreemdeling toe, die op zijn geruep, dat hij zou blijven staan, zijn geweer op hem aanlei en hem beval terug te gaan. De drift van den jonker steeg nu ten top; ook hjj lei zijn geweer op den strooper aan die een zwartgemaakt gezicht had en hem nog eens toeriep »ga uw weg vriend of ik schiet!" »Leg uw geweer neder dadelijk I" beval de jonker. Één, twéél De stroo per telde langzaam, de jonker was zeker dat de man schieten zoude, maar toch bleef hij staan en toen de man drie telde schooien beide. De jonker had nu geen schot meer op zijn geweer, maar de strooper, die een dubbel geweer had, nog wel. De jonker had misgeschoten, maar iets gevoeld alsof hij een klein klapje op zijn borst kreeg, en 't bleek dan ook naderhand, dat een paar korrels hagel hem getroffen hadden. Op het oogenblik gaf hij daar echter niets om, want hij zegt dat hij niets voelde ge kunt be grjjpen hoe driftig hjj moet geweest zjjn. De troepen die aan de groote manoeuvres te Utrecht I ebben deelge nomen zijn, behalve de huzaren en Rijdende Artillerie, gisteren, Dinsdag, allen naar hunne garnizoenen terugge keerd. Door wjjlen mejuffrouw wed. K. Vellhuizen, te Barneveld overleden, is f 1000 en door wjjlen mejuffrouw J. G. Rosenstok, overleden alhier, is f 100 ge legateerd aan de Ned. hervormde gemeente te Amersfoort. Zondagavond moet bij een twist tnsschen T. v. D. en v. d. K. eerstge noemde met een dolk gevaarlijk in de buik zjjn gestoken. Het onweder dat Zaterdagmorgen boven de stad woedde, heeft nog twee varkens van den Heer v. Z. aan den Leusderweg getroffen, waarvan een on middeljjk dood en het andere geheel lam was. Een der getroffen cavalerie-paarden bleek een knieschijf te zijn gespleten, weshalve het dier is afgemaakt. Zondag 22 September a.s zal wor den verreden het «kampioenschap van Nederland op den weg over 1895" op een éénpersoons veiligheidswieler, op den straatweg AmersfoortEde, over een af stand van 50 K.M. Deze wedstrjjd is uitgeschreven door den Algemeenen Neder- landscheu VVielrijdersbond. Als prijzen zijn uitgeloofd een gouden ksmpioeiis- medaille, een zilveren en een bronzen medaille. «49816 UTAATVLOTEKIJ. Vijfde of laatste klasse. Eerste week. Trekking van 9 en 10 Sept. (1400 LOTEN.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 708 5731 5791 9976 9979 9981 12797 12800 13914 14253 14276 14300 17868 en 17906. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 726 5449 5725 5741 5744 5763 5786 579/ 5799 9949 9974 12706 12719 12742 12756 12767 12768 12777 12791 127j4 13905 13915 13921 13922 13927 13944 14239 14285 14297 14308 14312 17854 17874 en 17895. Biiiiachoteii. Ds. W. Bosch te Vrij hoeven en 's-Grevelduin-Kapelle heeft be dankt voor het beroep naar de Geref. gem. A. alhier. De geneeswijze van de tering, die door professor Maragliano werd ontdekt, vindt in Italië warme verdedigers. Een der medewerkers van de Secoio XIX, een blad dat te Genua verschijnt, heeft de seruminspuitingen in de kliniek van Maiagliano bijgewoond er. enkele patiën ten geïntervieuwd. Een bjjzonder geval van genezing deed zich voor bij een bediende eener levensverzekeringmaat schappij, Sacari genaamd en 22 jaar oud, die bloedspuwingen had en in December van hei vorige jaar in het ziekenhuis werd opgenomen. De kuur begon den 12 December en van dien tijd af tot 17 April jl. werd Sacari 40 maal ingespoten. Sedert nam de patienl, die bijna 58 kilo woog, 4 kilo in gewicht toe, zijn hoest verdween geheel en zjjn ademha ling werd gemakkelijk en regelmatig, terwijl zijn voorkomen niets meer te wenschen overliet. Sacari was zelf onlangs in staat een bergtocht van verscheidene uren naar den Monl-Anlola te maken. Na iedere inspuiting voelde hjj zijn «Hij gaf het dan ook nog niet op en liep op den vreemden man aan, die hem bleef dreigen, en maar voortdurend riep, dat hij terug zou gaan, waarop de jonker evenvaak antwoordde, dat de ander zijn geweer zou nederleggen, maar deze had geen plan dat te doen en had waarschijnljjk veeleer een moord begaan, want natuutlijk, hoe dichter de jonker bij hem kwam des te gevaarlijker werd het voor dezen, en de man begon dan ook al weer te tellen, toen Toon in eens uit het boschje achter den strooper voor den dag kwam, den jonker wenkte dat hij zou blijven staan, stilletjes naar den zwartgemaakten man sloop en hem bij den kraag pakte. Het geweer ging af, maar nu schoot de deugniet ver mis. «Wel verbazend," zeide Johanna, «dat is waarlijk interessant. Maar hoe is het met den strooper afgeloopen 1" «Dien hielden ze vast, en namen hem mede naar het dorp, waar ze hem aan den burgemeester overgaven. De man, die een was van de bende, die in de buurt stroopte, hoorde thuis in eene andere provincie en zou er zeer slecht zijn afgekomen, want de jonker wilde niets in zijn belang doen, zelfs niet ter- wille van de vrouw van den ongelukkigen man, die nog niet heel lang gehuwd was; noch op voorspraak van den bur-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2