Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten PROVINCIALE BERICHTEN. wapend zijn geweest me! Fransche Gras- geweren welke in 1894 te St. Etienne vervaardigd zijn geworden. De algemeene opinie is, dat generaal Baratieri nog krachtig zal optreden teneinde Italie's gezag in Tigre en Abbessinië voor eens en altijd te vestigen. Van 't eiland Madagascar kunnen wij 't volgende nieuws melden: De hoofdstad Antananarivo is van twee zijden aange vallen geworden. Na een hevig doch kortstondig gevecht bezetten de Fransche troepen de hoogten, waarmede de stad omringd was en konden van hieruit de geheele stad beschieten. Aan tegenstand van den kant der vjjariden viel niet te de ken. Ook admiraal Bienaimé maakte eroverii geo. Hij veroverde de versterkte stelling Tarafala in de nabijheid der haven Tamatava. Men kan, aldus zegt de Figaro, na deze gebeurtenissen de expeditie als vol maakt geëindigd beschouwen. Wal Cuba aangaat hieraangaande meldt de correspondent van de Times dat te Havannh het gerucht in omloop is, dat José Maceo moet gesneuveld zijn in een gevecht bij Holguin, terwijl zijn broeder Antonio moet zijn gewond. Verder moeten er verschillende schermutselingen hebben plaats gehad lusschen Spaansche troepen en Cubanen, doch een beslissende strijd heeft nog niet plaats gehad. De Ver- eenigde Staten blijven in deze quaestie eene stiikte onzijdigheid in acht nemen. Dit moet zeker dienen om het bericht van de Few-York Herald te logenstraf fen, 't welk mededeelde, dat president Cle veland voornemens zou zijn tenopzichte van Cuba een andere politiek te volgen eu de Spaansche regeering den eisch stellen, de orde en rust op Cuba zoo spoedig mogelijk te herstellen. trad) zal zeker ook ditmaal niet tehuis blijven. Wat wij van het programma zagen belooft van het nieuwste het beste. Onze stadgenoote Mej. K. Behiens, onderwijzeres alhier is als zoodanig be noemd aan de St Mariaschool van de Vereeniging van den Allerheiligsten Verlosser" te Amsterdam aan den Klo veniersburgwal 85. J. I. Maandag had alhier in de Bovenzaal van »de Keizerskroon." de aangekondigde vergadering plaats van de plaatselijke afdeelingen van Patrimo nium en de R. K. Volksbond. De voorzitter de heer Vermolen, opende de vergadering met een rede waarin hij uiteenzette, wat de besturen van beide vereenigingen beoogden en den toestand schetste van den hedendaagsche werkman. Daarna gaf hij 't woord aan de ver schillende sprekers, na vooraf de bepa ling te hebben vastgesteld, dat ieder spreker, slechts 3 maal het woord mocht voeren en telkens voor ten hoogste 10 minuten. Hierna ontspon zich een leven dig debat. Tal van patroons gaven hun peisoonlijke meeoing omtrent verbete ring van den loonstandnard ten beste. Het meerendeel bleek vóór verhooging te zijn. Eene motie door de besturen voorgesteld, waarin werd aangedrongen zoo spoedig mogelijk over te gaan tol belegging eener vergadering ten einde in gezamenlijk overleg tot verbetering van den loonslandaard te geraken, werd gewijzigd aangenomen. Voorts werden nog uit de opgekomenen afgevaardigden gekozen voor de gecombineerde aan staande vergadering waarvan hel tjjd- stip nog niet werd vastgesteld. Bij burgemeester en wethouders zijn ingekomen verzoeken van den heer J. de Wit, om vergunning tot de oprich ting van eene rundslachlerij in het per ceel wijk A, no. 249, aan de Koestraat kadaster Sectie E, no. 3237, en van den heer C. Regtien, om vergunning tot de oplichting van eene varkensslachterij en rookerij in het perceel wijk F. no. 271, aan de Krornmeslraat, kadastraal bekend in Sectie E, no. 3935. Zaterdag, 26 Oc tober a.s., 's voormiddags 11 uur, wordt ten raadhuizs gelegenheid gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen het oplichten dier inrichtingen. In den ouderdom van 58 jaar is hier overleden de heer C. J. Jacobs, Rijksschatter voor de Personeele belas ting. Onze stadgenooten de dames H. J. J. Deulingh en A. M. M. Duijs hebben met gunstig gevolg te Utrecht afgelegd het examen voor onderwijzeres. De reeks voorstellingen in de schouw burgtent aan de Beestenmarkt gedurende de Kermis door het tooneelgezelschap van den »Salon des Variété-" uit Amsterdam, te geven, wordt (zie achterstaande adver terne) Maandagavond geopend met Rose Kale o/ het treurspel der smeden. liet Haagsche Dagblad van jl. Maan dag schiijft daaromtrent het navolgende: De wederopvoering van Hozc Kate of het treurspel der smedenwelke gister avond in het ïCasino" plaats greep, had een zeer talrijk publiek derwaarts gelokt. Al de rangen waren geheel bezet. De lof, welken wij bij de eerste maal, dat dit beroemd drama werd ten tooneele gebracht, er aan toezwaaiden, werd gis teren volkomen gerechtvaardigd. De hoofdrollen werden uitstekend te zien gegeven en het samenspel liet schier niets te wenschen over. Roze Kate (mevrouw Marie Polbarst) mocht zich verheugen in een (uitenge- woon blijk van waardeering. Haar werd een prachtige bloemenmand vereerd. Het Hollandsch tooneelgezelschap van den ïSalon des Variétés" te Amsterdam directie Willem Potharst, mag over het bij vernieuwing behaald succes tevre den zijn. Bravo heer Potharst! Zorg voor onzen goeden naam in het Haagje. Op het gebied van Spectacle con cert zullen wij met de a.s. Kermis weder eens iets werkelijk goeds te zien krijgen. De lieer Smolders kustelein in 't café ïde Valk" en de sociëteit »Vereeniging" heeft nl. een gezelschap geëngageerd onder directie van den bekenden Nederlandschen komiek Straus. Wie zich de kermis van 1892 herinnert (de laatste maal dat Straus met een eigen gezelschap hier op dat ik zulk een leven niet langer ver dragen kan. Zeg mij wat u schort; zoo er iets is waardoor ik u beleedigd of mishandeld heb, kom er mede voor den dag. Ik weet niet dat ik u één stroo- brecd in den weg heb gelegd, en toch gediaagt gij u tegenover mij alsof ik u. ik weet niet wat, had misdaan." Wordt vervolgd). Gisterenmiddag om half twee verga derde de Gemeenteraad onder presidium van den Burgemeester Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Deze zitting was van langen duur met weinig practisch resultaat, althans wat den hoofdschotel betreft, die daarin werd aangeboden, n.l. het ontwerp-be- sluit tot nadere vaststelling der jaarwed den van het onderwijzend personeel aan de lagere scholen. Was te voren met op een na algemeene stemmen besloten de minimum jaarwedde van de leeraren aan de H. B. S., met uitzondering van die in staatsinrichting, stutistiek en staat huishoudkunde, teekenen en gymnastiek, op f 1800 te bepalen, die na tienjnrigen dienst op f 2000 kan worden gebracht, en de jaarwedde van den directeur der H. B. S. als zoodanig van f 800 op f 1000 te brengen, waardoor de jaai wedde van dien ambtenaar van f2800 tot f3000 werd verhoogd en de jaarwedden van de leeraren in handteekenen en gymnastiek respectievelijk tot f 1000 en f 600 te ver- hoogende tractementsverbetering van de onderwijzers aan de lagere scholen daarentegen vond vrij wat meer tegen kanting bij onderscheidene leden van den raad dan de voorgestelde lotsverbetering van hunne collega's aan de inrichtingen voor hooger en middelbaar onderwijs werkzaam. Voor deze laatsten werd een wekelijksch maximum aantal uren vast gesteld en met de meeste bereidwillig heid f 100 'sjaars per wekelijksch lesuur boven het maximum verleend, uitgezon derd de leeraren in teekenen en gymnas tiek,die deswege f50 zullen ontvangen, terwijl de lotsverbetering van de lagere onderwijzers in het algemeen althans vooralsnog schipbreuk leed. Want over een voorstel van de Heeren Gerritsen en Heyiigers, dat beoogde een mini- mum-salaiis vast te stellen van f600 met vier driejaarlijksche verhoogir.gen van f 50, zoodat het maximum f 800 zou bereiken behalve de toelage van f125 voor het bezit der hoofdacte, staak ten de stemmen, n.l. zeven tegen zeven, met het gevolg, dat deze zaak in de vol gende vergadering weder ter tafel zal komen. Alle discussiën weer te geven, die over dit onderwerp werden gevoerd gedoogt de ruimte van ons blad niet. Doch alleen wenschen wij optemerken, dat met kracht voor de lotsverbetering der onderwijzers werd opgekomen door de Heeren Gerril sen, Van Kalken, Heyiigers, 'öelosse, Groeneboom, en Van Eek, welke laatste in dien geest amendementen had voorge steld, die geruimen tijd de aandacht van den gemeenteraad gaande hielden. Dat een voorstel van die strekking van den Heer Gerritsen, zelfstandig of in vereeni- ging met een ander raadslid, zooals nu geschiedde, te verwachten was zal niemand verbazen na de opmerking van dat raadslid dat hij niet kon begrijpen dat de lotsverbetering van de lagere onderwij zers zooveel tegenkanting ondervond ter wijl die van de leeraren aan de inrich tingen voor hooger- en middeP aar onder wijs zonder stoot of slag was toegestaan. Nadat deze zaak op voormelde wijze voorloopig was afgehandeld kwamen eenige voorstellen van minder publiek belang aan de orde. Zonder hoofdelijke omvraag werd aangenomen een ontwerp besluit tot verberering van eene misstel ling betreffende de benoeming van enkele leeraren aan de inrichtingen van middel baar onderwijs; pro forma een ontwerp besluit tot regeling der grondslagen voor pensioens-bjjdiagen van leeiaren aan de burgeravondschool zaken die niemand anders in de gemeente dan de betrok kenen zelf eenig belang kunnen inboe- semen benevens eene voorgestelde verhooging der jaarwedde van den on derwijzer E. Lindenhovius, met f50 en met eenzelfde bedrag der bezoldiging van den agent van politie H. H. Enkelaar. Eindelijk werd nog ingewilligd een ver zoek der afdeeling Amersfoort van den Volksbond" vereeniging tot bestrijding van misbruik van sterken drank om ont heven te worden van het verplicht ge bruik van twee localen van het voorma lig schoolgebouw in de Koestraat met de daaraan verbonden gevolgen. Ter tafel werd gebracht de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit tol vaststelling der jaarwed de van den onderwjjzer J. D. van Rams horst, die inmiddels zoo als reods bekend is voor zijne benoeming aan de school in de Koningstraat heeft be dankt. Na mededeeling hiervan werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Gisterenavond ongeveer half elf ontstond er brand in de kleermakers werkplaats van den lieer R. alhier. Ge legen op de bovenste verdieping van het door hem bewoonde perceel en slechts door een licht houten schot van het overige gedeelte van den zolder afgeschei den vond het vuur ruim voedsel en tastte snel om zich heen. Aan het snel en beleidvol optreden van den heer R. en de krachtdadige hulp van eenige buren is het te danken, dat de brand, die zich eerst zoo dreigend liet aanzien, reeds spoedig was gebluscht en tetrekkelijk weinig schade veroorzaakte, die trouwens door assurantie is gedekt. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kantonrechter te den Helder, mr. A. Croockewit, thans kantonrechter te de Lemmer. Een landbouwer uit Woudenberg kocht op een erfhuis te Hoogland eenige koeien welke hij daarop mede naar zijn woning nam. Een der koeier, scheen echter met den nieuwen eigenaar niet erg ingenomen, althans, wie beschrijft 's mans verbazing, toen hij den volgen den morgen in den stal kwam en een van de beestjes vermiste; ons koetje had namelijk zijn plan volvoert en was gedeserteerd; geen wonder dat er dade- delijk gedacht werd dat zij naar Hoog land was getippeld, maar na een inge steld onderzoek bleek dat het beestje daar niet was. Na lang zoeken mocht men er in slagen zijn verblijf op te sporen en bleek dat de koe zich op Hamersveld bevond. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkan toor te Amersfoort: Plas Breda Weishoff Utrecht Van Bunschoten: J. Homans Vlaardingen Briefkaarten Zonneveld Amsterdam Tange!aar(?) Munstergeleen E. Langras 7 Brieven Buitenland: H. Wevers Gronau A. v Lente Haan Sckerpeuzeel. Daar in de vacature van onderwijzer aan de openbare lagere school door het vertrek van den Heer Groenewoudt nog niet voorzien is, zoo heeft een nieuwe oproeping van Sollici tanten op eer.e jaarwedde van f550 plaats. Ds. G. Mansvelt maakte Zondag zijn Gemeente bekend een beroep van Middel burg te hebben ontvangen. Ooedkoope thee. De zwarte aalbes heeft voor het leven nog een nuttiger eigenschap dan dat men de bessen op jenever trekken kan. Althans als men een mededeeling voor eenigen lijd in de Reveu horticole gedaan, mag gelooven. Men zegt dan, dat haar bladeren zeer goed als thee gebruikt kunnen worden en zelfs als zoodanig alle aanbeveling verdienen. Men kan ze versch of ge droogd gebruiken. In het laatste geval laat men ze vooraf eerst op een bescha duwde plaats drogen, waarna men ze volmaakt op de wijze van echte thee aftrekt, waarbij ongeveer 15—20 bladen op één kan water worden berekend. De schrijver zegt, dat hij er op die wijze in Normandië zeer veelvuldig ge bruik van zag maken en dat zelfs vele liefhebbers van thee, weldra aan dit aftreksel de voorkeur gaven. Men kan het zeker gemakkelijk be proeven I Gestrafte edelmoedigheid. Twee apothekersbedienden te Jassy hadden samen een lot gekocht voor de geldloterij van Pitesti en op hun lot viel de prijs van 10,000 francs. Toen bleek echter dat nergens het lot was te vinden. Ten slotte herinnerde een der beide eige naars zich, dat hjj het in den zak van een jas had gestoken, welke hij had weg gegeven aan een armen knaap, dien hij niet kende. De beide apothekersbedienden zijn nu op jacht naar den bedelaarsknaap en hebben ondertusschen de directie der loterij verzocht den prijs niet uit te be talen. Anders kan het een duur grapje wor den voor den edelmoedigen gever, want de mede-eigenaar van het lot vraagt hem de helft van den prijs. Mag men 't gelooven? In Duitschland schijnt een wonderlijke diplomaat te huizen. Tenzij het een Engelsch diplomaat is, die in Duitschland woont, en zich laat leiden door de span ning, die er sedert eenige maanden reeds heerscht tusschen de Britsche en Duitsche politici en die nergens duidelijker uitkomt dan in de Turksche quaestiën van den laatsten tijd. Een correspondent van de Daily News heeft nl. van een idiplomaal" het volgende gehoord over den toestand in Duitschland hetwelk ons zoo onwaarschijnlijk voor komt, dal we het geen plaats durven geven onder ons Politiek Overzicht van het Buitenland. De Sedan-feestviering", moet de cor respondent van den diplomaat hebben gehoord, nwas te Berlijn uitsluitend offi- ciëel; als het volk er aan deelnam, was het alleen uit nieuwsgierigheid. Elders echter was het juist het tegendeelalle standen vierden vol geestdrift feest. In de diplomatieke kringen van Duilsch land beschouwde men het feest als een koud stortbad voor Frankrijk, maar wat den keizer betreft, diens populariteit is er niet door vermeerderd. Het Duitsche volk vertrouwt hem hoe langer hoe min der en vreest, dat hij in geval van oorlog zijn eigen inzicht zal volgen, zonder raad of controle te dulden. Deze vrees op zich zelf reeds maakt de Duitschers afkeerig van den oorlog. Generaal Waldersee te Altona en general Haseler te Straatsburg zijn de eenige militaire aanvoerders, op welke het volk en het leger vertrouwt; de onstuimigheid en eigenzinnigheid van Wilhelm II daarentegen woiden gewan trouwd. Niet alleen de Duitsche, maar ook de vreemde diplomaten te Berlijn klagen, dat de keizer omringd is door hovelingen en vrome dwepers, waaronder in de eerste plaats graaf Philip van Eulenburg, am bassadeur te Weenen en diens vier broe ders. Door allen in zijn omgeving wordt de Keizer gevleid, zoodat hij zich voor almachtig houdt. Kolonel Dietrich Von Hülsen, de eenige, die de waarheid dorst spreken, en van wien de Keizer haar soms wilde hooren, is als militair attaché naar Weenen gezonden wat zeggen wil, dat hij in ongenade is gevallen. Bovendien weet men algemeeD, dat aan den broeder des keizers prins Heinrich, een jaar verlof is verleend, omdat hij in meening verschilde met Wilhelm II over de organisatie der marine, des Keizers stokpaardje, nu het landleger zoo goed als «volmaakt is." Men zou waarlijk nieuwsgierig zijn te weten, wie deze wonderlijke ïdiplomaat' is. Als het stukje dateerde uit den eer sten tijd na Bismarck's val zou men aan den oud-kanselier denken. Te Arrezzo (Italië) is in den ouder dom van 85 jaar een man overleden, die beweerde de ware koning van Rome, de ware zoon van Marie Louise en Napoleon te zijn. Hij geleek trouwens sprekend op Napoleon. Op zijn visitekaartje had hij doen plaatsen »Napoleone, re di Roma sacrificalo." Het verhaal zijner levensgeschiedenis moet in het kort aldus zijn geweest: Zijn moeder wilde hem beschermen tegen het gevaar, dat hij als zoon van Napoleon zou kunnen loopen. Zij verborg hem en moet hem vervangen hebben door een ander kind, dat spoedig stierf. Daarna werd hij toevertrouwd aan een monnik, Capelli geheelen, die voor zijn opvoeding moest zorgen. Deze monnik had hem zijn naam gegeven en de zoo genaamde koning van Rome is steeds officieel onder dien naam bekend ge weest. Capelli herhaalde zijn leerling bijna dagelijks, dat hij eenmaal tot eer en aan zien zou komen. Doch daar eer en aan zien steeds uitbleven, werd de prins kok welk beroep hij tot aan zijn dood heeft uitgeoefend. Een reis om de wereld in een kruiwagen. De prijs der oorspronkelijkheid in wed strijden ontgaat allengs den Yankees, die er zoo trotsch op waren. Twee heeren en een dame uit Bordeaux hebben nu het allernieuwste gevonden op het gebied van reizen om do wereld, n.l. in een krui wagen. Maandagmorgen zijn ze van uit Parijs vertiokken. Om tien uur 's mor gens verlieten zij de Place de la Concorde, waar zulk een talrijke menigte bjjeen was, dat de drie reizigers slechts met behulp der politieagenten en dan nog met moeite zich een doortocht konden banen. Het schouwspel was dan ook interres- sant genoeg: in een kruiwagen beschil derd met de Fransche kleuren en over huifd met een linnen kap, waarop twee vlaggetjes gehecht waren, nam mevr. Dita Gallais plaats, een jonge vrouw van 20 jaar; baar echtgenoot, een groote blonde man van 23 jaar, beenderig, ge spierd, schoof den kruiwagen met gemak voort; naast l.em liep de heer Som, ook een blonde jonge man, gewapend met een wandelstok. De beide mannen droegen ieder een wandelstok. Som was in het blauw gekleed, Gallais in het rood en de jonge vrouw droeg een wit costuum. •Ons doel is," zeide de heer Gallais, tot een journalist, die hem den vorigen dag had ondervraagd, »om te bewijzen dat het mogelijk is, zelfs met een zeer primitief voertuig Perzië in zijn geheele uitgestrektheid door te reizen, zelfs door de woestijnen heen en op die wijze bij een reis om de wereld, den tocht over het plateau van Thibeth te vermijden, dat is ons werkelijk doel. Wij heb ben overigens twee weddingschappen aan gegaan een voor 10.000 fres. met het Aardrijkskundig Genootschap" te Bor deaux, en een voor 15.000 fres met den heer Marin, 'grondeigenaar in die stad. Om te winnen moeten we binnen twee jaar de reis om de wereld maken en vóór October van 't volgende jaar Perzië doorgetrokken zijn." Wij wenschen den beiden mannen en inzonderheid de jonge vrouw een goede reis. Er is meer moed noodig voor zoo'n reis, dan het meerendeel onzer jonkheid gemiddeld bezit. TroawelUke naijver. In de stad Grottkau in Pruisen is een monument opgelicht ter herinnering aan de soldaten, gevallen in den Fransch- Duitschen oorlog. Om den glans der in wijding te verhoogen, die de vorige week heeft plaats gehad, had de gemeenteraad besloten om by het monument een reusach- tigen krans van bloemen neer te leggen, welke gedragen zou worden door twaalf van de mooiste meisjes en jonge vrouwen uit de stad; dezen moesten dan gekozen wot den door een bijzondere commissie, belast om de schoonheid der mededingën- den naar deze eer te schatten. Maar de reusachtige krans is nooit neergelegd, de twaalf mooie jonge vrouwen zijn nooit aangewezen- en de commissie nam haar ontslag voor zij de opgenomen taak had vervuld. De laatste telling toch in Grott kau heeft uitgemaakt, dat er 43.167 in woners zijn en daaronder 23.95 vrouwen. Onder deze laatsten nu was het aantal, die meer,den gerekend te moeten worden onder de 12 mooisten van de stad zoo groot, dat de commissie de zaak niet aandorst; zij was te bang al te veel on tevreden te maken. Een avontuurlijk leven. Na een alleravontuurlijkste loopbaan, is te Londen zekere Joseph Wailey, in den ouderdom van 83 jaren, overleden. Te Southampton geboren, beoefende hij, sedert zijn tiende jaar, het zakkenrollen met zooveel succes, dat de bandieten zijner wjjk hem tot hun hoofdman kozen. Hij moedigde bij hen het «vereenigings- leven" aan en vormde met de schrander- sten en de vermetelsten een verbond. Daar zjjn moeder tengevolge van een aan Joseph opgelegde lichte gevangenis straf van verdriet gestorven was, besloot hij die plaatsen te verlaten, waaraan zul ke droeve herrinneringen verbonden wa ren en vertrok naar Londen, met zijn aandeel van de winsten der onderneming omtrent zes duizend gulden. Onderweg ontmoette hij roovers, die hem uitplunderden; hij ontkwam, na een hunner doodelijk gewond te hebbenzes maanden na zjjn aankomst in de hoofd stad had hij echter weer een aardig sommetje bijeen en genoot hij, wat hjj noemde, »zekeren welstand". Daardoor werd hij [in staat gesteld zijn operatiën uit te breiden. Wailey bracht nu een bende nachtdieven bijeen en leidde haar verscheidene jaren, gedurende welken tijd de »Doornenbende" de schrik der Lon- densche wijken was en ontelbare land huizen plunderde. Toen men geen nieuwe vermommingen enz. meer wist, werden de meesten zijner bentgenooten gevat; ook Wailey zelf werd in een huis door de politie omsin geld, maar wist nogmaals te ontkomen door in de Theems te springen. Hij verscheen daarna weer te Gravesend, ditmaal als afdreiger, en legde zich met de borst op zijn nieuw iberoep" toe. Maar plotseling greep een groote verande ring bij hem plaats. Op zekeren Zondag wandelde hij in het Victoriapark te Londen, toen de be kende neger-prediker, Celestin Edwardy, in de open lucht aan het woord was. Wailey hoorde hem met de grootste aandacht aan zoo groot, dat hij op hield met het doorzoeken van de zakken der omstanders, gelijk zijn gewoonte was. Weldra zag men tranen in zijn oogrn hij was in het hart geroerd. Hjj beleed zijn zonden, welke niet gering waren. Zonder van avonturen van voorbijgaande aard te spreken, was Joseph Wailey wettig gehuwd met zeven verschillende vrouwen. Hij had groote sommen ïverdiend", die, alles bij elkaar, een waarde van f 150,000 vertegenwoordigd zullen hebben kortom, veel gestolen, een weinig afgedreigd, een weinig gemoord, een weinig gelasterd en 40 jaar van zijn leven in de ge vangenis doorgebracht. Met zijn verleden gebroken hebbende, besteedde Wailey de dagen, die hem nog

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2