NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND No. 84. Zaterdag 19 October 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. BUITENLAND. BINNENLAND. Feuilleton. BANJAERT. AMERSFOOHTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Armenische quaestie, waarover reeds zoolang en zooveel geschreven is schijnt nu tot een oplossing te zijn gekomen. De Sultan, Abdoel Hamid, heeft het stuk waarin de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Rusland hunne hervormings plannen aangaande Armenië blootlegden, onderteekend. wel wetende dat, nu deze drie mogendheden het onderling eens zijn, het vooruitzicht op hulp overbodig zou wezen. Oide en rust zijn te Con- stantinopel niet meer verstoord geworden en de toestand in de provinciën laat zich geruststellend aanzien. Zoo zal dan dit vraagstuk, wat zooveel beweging heeft veroorzaakt, weldra tot het verleden be- hooren. De Congo doet ook weer van zich spreken. Naar men weet hebben daar dikwijls oproeren plaats onder de in- landsche soldaten, en kan men deze maar niet ten volle onderdrukken, zoodat ze voor eens en altijd gedaan zijn. Ten einde hiertoe te geraken zal België eene expeditie ondernemen. Over de sterkte dezer expeditie doen vele geruchten de rondte, waarvan men eigenlijk niet weet wat men er van gelooven moet. Dit is echter zeker, dat ze zal bestaan uit drie afdeelingen. De directe aanleiding tot het zenden eener troepenmacht moet ge zocht worden in het volgende voorval: In Juli van dit jaar waren de inlandsclie troepen opgestaan en vermoordden hunnen kapitein Peltzer, die zeer gehaat was wegens zyn overdreven gestrengheid. Hierbij bleef het echter niet. Na het ombrengeD van dezen officier plunderden zij de gebouwen der volksplantage en trokken toen verderop naar 't Noorden, waar de meeste oproerlingen vandaan kwamen. Eene legerafdeeling heeft deze oproerlingen ontmoet en kwam het bij Cabinda tot een gevecht waarbij twee Belgische officieren liet leven er bij in schoten. Nu moeten er eenige honderden blanken soldaten van het garnizoen Leo- poldville zijn opgerukt om de opstande lingen te vervolgen. Aldus wordt be weerd van bevriende zijde van den Congo. Men kan nu wel vragen waartoe een expeditie, wanneer men toch eenmaal zoover is. De oorzaak van den opstand moet gezocht worden in de strengheid der Belgische officieren. Dat geeft te denken, de krasse handelingen van ka pitein Lothaire in zake de doodstraf aan Stokes voltrokken, wanneer men zich dat nog weet te herinneren. Het schijnt ook wel, dat de jonge Belgische officie ren tamelijk onafhankelijk zijn in den Congostaat, en wanneer zij moeten op treden soms wel wat te ijverig en ie trotsch zijn. De staat van beleg waarin Bohemen, de hoofdstad van Praag, verklaard is, zal vanwege het nieuwe Ocstenrijksche mi nisterie worden opgeheven. Voor twee jaar werd tengevolge der rumoerige hou ding der Jong-Czechen de afkondiging van dergelijke buitengewone maatregelen noodig geacht en deze toestand werd tot dusver gehandhaafd. Nu evenwel schijnt de Oostenrijksche regeering van meening te wezen, dat er geen reden meer bestaat, om de krijgswet nog lan ger voor Praag en omstreken te hand haven. Reeds heden wordt de uitvaardi ging verwacht van liet keizerlijk decreet, waarbij de gewone toestand van het ko ninkrijk Bohemen wordt hersteld. In- tusschen is keizer Frans Joseph uit Agran naar Govollo teruggekeerd. Na de on bekende ongeregeldheden, welke daar zijn voorgevallen, is tijdens 's keizers be zoek de orde er niet meer verstoord. Naar men weet is in Rumenië het li berale ministerie opgetreden onder leiding van den heer Demeter Sturda. Dit mi nisterie zal een beroep doen op zijne kiezers. Tot ontbinding der kamers heeft koning Karei toegestemd. Men verwacht, dat het ontbindingsdecreet binnen tijdsverloop dezer dagen in de Staatscourant zal worden afgekondigd. Met machtiging van H. M. de Koningin-Regentes, de hooge Bescherm vrouw van de Vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland, wordt dezer dagen in geheel Nederland eene collecte ge houden voor het fonds dat die Vereeni ging wil vormen ter ondersteuning van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel medaille. Wij bevelen die collecte met warmte bij onze lezers aan. De mannen, wien het geldt, hebben in 1830 en 1831, op de roepstem des Konings, hun leven be schikbaar gesteld voor het vadeiland. Bij alle gelegenheden, die zich daartoe leenden, werden zij als brave helden toe gejuicht, maar inmiddels liet men de armen onder hen gebrek lijden. Van verschillende zijden werd daarop onlangs de aandacht gevestigd. Intusschen had den eenige wakkere mannen voor eenige jaren begrepen, dat dit niet langer mocht voortduren en zij sloegen de handen aan het werk, om die armen een dragelijk lot te bereiden in het laatst hunner dagen. Hun roepstem vond weerklank bij H. M. de Koningin-regentes, bij de regeering, bij de Slaten-Generaal, bij de natie vele bijdragen werden ontvangen, maar nog altijd te weinig om meer te doen dan den armsten onder de armen eene kleine ondersteuning te geven. Daarom komt het Bestuur der Ver eeniging tot allen in den lande, wier hart warm klopt voor Vaderland en Koning, en van medelijden bewogen is met de arme braven, wier dagen geteld zijn, waarvan er dagelijks grafwaarts gedra gen worden en de meesten ten grave neigen; het vraagt hun: draagt allen uwe gaven by, groote of kleine, doet het met milde hand, want er is veel noodig voor de honderden, die armoede, die voor een groot deel broodsgebrek lijden. Zij, die door omstandigheden niet in de collecte hebben bijgedragen en torh eene gave willen schenken, kunnen die doen toekomen aan den penningmeester, den heer Mr. W. Th. GROTHE VAN SCHELLACH, te Utrecht, die ze allen met dankbaarheid zal aanvaarden. Den len September 1896 zal ook een nietkoopman failliet kunnen gaan. Althans, wanneer de EerBte Kamer er evenzoo over denkt, wat waarschijn lijk is. Ons Parlement, A hebbende gezegd, is wijzelijk over de B heengestapt. Ue invoeringswet, met al den aankleve van dien, is aangenomen zonder debat. Te Paramaribo loopt het gerucht dat Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck per telegram aan de Regeering zijn ontslag als Gouverneur van Suriname heeft aangevraagd. De reden hiervan zou zijn, dat de door hem aan de beide onmegaande rechters op Mariënburg toegekende toelage van f 2400 bij Kon. besluit tot de helft is verminderd. Imfornialiebnrean voor meisjes. De »Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw" te Rotterdam heeft een informatiebureau opgericht om ouders van meisjes, die de school ver laten, in te lichten bij het kiezen van haar beroep. Dit bureau stelt zich voor de kosten en den duur der opleiding voor verschillende vakken van wetenschap na te gaan en hoopt hiermede vrouwen van dienst te zijn die in haar eigen on derhoud wenschen te voorzien. De Ver eeniging geeft een geheel lijstje van be roepen op, die zij voor vrouwen geschikt acht. Dat |apotheker, boekhouder, post en telegraafbeambte daarop voorkomen is niets ongewoons, rnaar wel eenigzins bedenkelijk mag het genoemd worden dat men vrouwen ook opgeleid zou wil len zien tot architect, bloemist, boek drukker en behanger. Het lijstje sluit met een venz."; zou men vrouwen ook willen helpen aan een betrekking als b. v. smid, machinist of zeevaarder? Sedert een achttal jaren, meldt de Am. Ct., \tordt, nu de Rijn een zeldzaam laag peil heeft bereikt en vele kribben grootendeels droog liggen, door 8 rijks- en gemeente veldwachters uit Arnhem, Doornwerlh en Driel, tegenover het Dritl sche veer, onder de gemeente Doornwerlh gedregd naar het lyk van Sarah Anna Juett, een van de vermiste vrouwen van den bekende Hendrik de Jong. Tot heden heeft het dreggen niet het gewenschte gevolg gehad. Dat er over 't algemeen weinig peren zijn, valt wel af te leiden uit den fabelachtig hoogen prijs, die men er van maakt. Appelen zyn veel goedkooper: deze zijn vooreerst in tamelijk groote hoeveel heid voorhanden, en iu de tweede plaats zijn er veel wormstekige. Beide oorzaken drukken natuurlijk den prys. Het Nederl. Landbouw-comité dat den minister vsn oorlog verzocht heeft voor de fourages bir.uenlandsche haver te gebruiken zal den 30 October in het gebouw der Eerste Kamer verga deren, o. a. ter behandeling van de rap porten: in zake de wetsontwerpen op hel personeel en betrekkelyk de belast bare opbrengst der gebouwde eigendom men in zake banken van grondverbete ringen, in zake landbouw inginieura, en in zake het bosch in de huishouding van den Staat. De Erven Loosjes te Haarlem, uit gevers van tDe Hollandsche Reveu", waarvan wij de uitgave al hebben aange kondigd, hebben een idéé gehad, dat, naar wij gelooven, voor zooveel Holland betreft, nieuw is. Zy hebben besloten zich, wat den omslag betreft, niet te vreden te stellen met gewoon boekdruk- of typografisch werk, maar te zorgen, dat het uiterlijk een artistiek aanzien heeft en werkelyk een kunstwerk zal wezen. Daarom hebben zy een prijsvraag uitgeschreven onder onze artiesten voor het ontwerp van een titelblad en tot de genoodigden behooren o.a. Derkinderen, Dijsselhof, Veth, Colenbrander, Daalhofl, Henricus, enz. De beoordeeling der ont werpen zal geschieden door Jozef Israels, J. Toorop en Frans Netscher. Zij, die geen uitnoodiging ontvangen hebben en gaarne mede zouden wenschen te dingen, kunnen die alsnog aanvragen by boven genoemde uitgevers. Men schrijft ons De Redactie der Beyers- Tooneel- Bibliotheek is voornemens weldra de in- teekening voor haar tweede serie open te stellen. In die tweede serie zullen bydragen voorkomen van de H. H. van OORSPRONKELIJKE NOVELLE door 31) A. J. O. KREMKit. «Gij hebt mij volstrekt geen kwaad gedaan," zeide Eva, sik heb ook in het geheel geen redenen om boos op u te zyn. Ik ben verdrietig, zeer verdrietig, en dat ik dus minder opgeruimd ben dan anders is in het geheel niet te ver wonderen." Men ziet het, het ging Eva als de meeste menschen bij welke verdriet en zorgen dezelfde uitwerking hebben als beleedigingen of verongelijkingen hun door anderen aangedaan, met dit onder scheid evenwel dat in de eerstgenoemde omstandigheden hunne ontevredenheid zich uitstrekt tot alles wat met hen in aanraking komt, en in de laatste slechts op de persoon, die zij als de oorzaak van hun grooter of kleiner ongeluk be schouwen. »Eo waarom zijt gy dan zoo verdrietig, Eva?" vroeg de jonker. sWaarom? Vraagt gij het nog? Ik dacht wel dat die geschiedenis met het bedelaarskind nog het een of ander onge luk zou ten gevolge hebben." sMaar welk ongeluk heeft dat dan ten gevolge gehad V' De jonker moest Eva do woorden uit den mond wringen. Maar zij was nu eens op weg haar gemoed uit te storteD en hel miste ook niet ot hij zou nu alles haarfijn te weten komen. »En gij weet niets van alles waarover al de lange tongen van het dorp den geheelen dag ratelen als kleppermolens? Neeu mynheer, dat kan ik niet onder stellen." xMaai waarover ratelen ze dan?" vroeg de jonker met de grootste belangstelling. »Wel, ze zeggen ik zal 't maar kortaf zeggen dat Cornelie Kneppers de moeder is en gij de vader zijt van den kleinen Willem. Dat is aon hare familie en aan haar zelve ter oore geko men en nu is ze liet dorp uit; waar heen weet niemand." Wanneer de jonker plotseling door een bliksemstraal getroffen was, had hij zoo hij 'ter levend afktaclit niet meer verbaasd kunnen zijn dar. hij nu was. Daar ging hem eeri licht op. Hij stond op, verliet de kamer en trad naar buiten. Daarom had zij hem dan bij hunne ontmoeting hare hand niet gereikt. Daarom had de oude heer hem gezegd, dat zijne tegenwoordigheid in zijn huis zijne doch ter compromitteerde. Zoo was dan alles voor hem duidelijk geworden. Wij be hoeven niet te zeggen dat de edelman verdrietig, zeer verdrietig was. Och, of hij dit vroeger geweten had? Hoe ver- wenschte hij thans zijne drift, die hem de gelegenheid tot eene explicatie met Cornelie had benomen. Maar welke ex plicatie van haar zou hij te verwachten gehad hebben. Zij kon hem toch niet verteld hebben welke geruchten over hem en haar rondliepen. O, die goede lieve Cornelie I wat moest zij niet geleden heb ben en dat om zijnentwille I De sterke man, die zenuwen had als staal, gevoelde zich thans zwak en wee- kelijk als een kind. De tranen vloeiden hem over de wangen. vlk zal herstellen wat ik kan," zeide hij, »ik ben dat verplicht en voegde hij er glimlachend bij die verplichting te vervullen valt my allesbehalve zwaar het is de vraag maar of zij na al het gebeurde mij wel als haar echtgenoot zal aannemen." Hij ging regelrecht naar het huis van den luitenant. Hy vond daar alles ge' sloten. OpDieuw verdween de straal van hoop, die een oogenblik te voren zyne ziel had verlicht. Mismoedig keerde hij naar zijn slotje terug. >Weet gij waar de familie Kneppers naar toe is," vroeg hij. >Neen," zeide Eva, »en niemand weet het. Zij zijn stilletjes met de diligence vertrokken. De meid hebben ze naar hare ouders lateD gaan voor onbepaalden tijd. Die weet ook niet waar ze gebleven zyn. 't Is een treurig geval." jDat is het," zeide de jonker, die eens klaps op buitengemeen vprtrouwelijken voel met zijne huishoudster geraakt was, »dat is het. Ik had gaarne alles in orde gebracht, en dat zoo spoedig mogelijk, en zie, nu is daar geen gelegenheid toe, en de hemel weet wanneer die gelegen heid komen zal, en toch heb ik rust noch duur voor dat die onaangename geschie denis uit de wereld is." tja, uit de wereld is," zeide Eva, tdat is gemakkelyker gezegd dan gedaan. Hoe zal die uit de wereld komen? Gy hebt even weinig macht op de hooze tongen dan ik of een ander, en die zijn het, welke Cornelie vermoorden; want ik ben er zeker van dat zij dit niet lang overleven zal, het arme kind 1" De jonker zuchtte om steenen te ver murwen. Eva had thans oprecht mede- 'yden met haar heer. tik vrees," zeide zij, tdat wij hen nooit terug zullen zien. 't Zou me niet verwonderen of op zekeren dag komt iemand, doet het huis open, laat de meu bels inpakken of verkoopen en het huis en alles wat zij hier hebben, en wij vernemen nooit waar ze gestoveD of ge vlogen zyn. Ik zou dat zeer natuurlyk vinden." tMaar dat zal niet gebeuren," beweerde de jonker, tik zal wel te weten komen waar ze zyn, en ik zal niet rusten of duren voor ik ze vind." tEn wat zal het dan nog zijn? Waarom zoudt ge hen opzoeken? Ik voor mij geloof dat Cornelie dezen slag niet zal overleven. Mevrouw Kneppers zal het vrij onverschillig zyn of gij tegen haar zegt trouwens voor Cornelie ook thet spyt mij dat gij belasterd zijt." Aan den luitenant is niets verbeurd, en daarom zou ik me maar niet moede maken." Daar zat, in wat Eva zeide, veel meer berekening dan menigeen zou vermoeden. Ze wilde zoo mogelyk te weten komen of de jonker iels voor Cornelie gevoelde wat op liefde geleek of niet. De jonker ging met groote schreden het vertrek op en neder. >Ik wenschte toch wel, dal ik wilt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1