AANBESTEDING. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. COOK's „Weerlicht Zeep" Plaatselijke berichten SCIIAAKAFDEELIiXG. Probleem No. 49. APVERTENTIËIM. publiek aanbesteden: eenigde Staten. President Cleveland heeft opnieuw verklaaid, gelijk tro1 wens te verwachten was, dat de regeering der Vereenigde Staten eene strikte ontijdig heid in acht zal nemen en haar best zal doen om te beletten, dat der. Cubanen uit de Vereenigde Staten hulp wordt ge zonden. Te Madrid is men zeer tevreden over deze verklaring, maar nog liever zou men daar zien, dat president Cleveland afdoende maatregelen nam, waardoor eer, einde werd gemaakt aan het voortdurend lan den van vrijbuiters op de Cubaansche kust, want de Spaansche vloot is niet sterk genoeg, om de geheele kust te be waken. Van eene interventie der Ver eenigde Staten, waarvan onlangs melding werd gemaakt is nog geen sprake. De Fransche, Russische en Duitsche regeeringen zijn in overleg getreden met Japan, naar aanleiding van den eisch der Japansche regeering, die aanspraak maakt op eene buitengewone schadeloosstelling wegens het teruggeven van het schierei land Liao-Tung aan China. Hel bedrag dezer extra-oorlogsschatting is bepaald op 30.000.000 taels. De Japanners zullen het schiereiland binnen drie maanden ontruimen, nadat deze som is betaald. Verder verbindt de Japansche regee ring zich, om het kanaal van Formosa niet te beschouwen als een Japansch kanaal, maar de vaart door dit kanaal open te stellen voor de schepen van alle Staten. Tevens is door de Japansche regeering de belofte afgelegd, dat zij het eiland Formosa en de Pescadoren-eilan- den aan geen andere mogendheid zullen afstaau. De paralel, loopende door het midden van het Bachikanaal, zal beschouwd worden als de grens tusschen de Spaan sche koloniën en de Japansche bezittin gen in den archipel van Formosa. Maandag a. s. zullen de heeren var. het Koninklijk gevolg op het Loo wor den vervangen door kapt. jhr. v. d. Bosch, atjudant, graaf v. Limburg Stirurn, ka merheer, le luit. jhr. Six ordonnance- ol icier. De Kamerheer jhr. De Ranitz, particulier secretaris van H. M., gaat dien dag mede naar het Loo terug en de hoofdcommies baron De Vos van Steenwijk zal vanwege het Kabinet der Koningin worden toegevoegd. Op 1 November wordt voor het vervoer over de Nederlandsche spoorwe gen ingevoerd een nieuw binnenlandse!) rechtstreekse!) bestelgoederentarief. Omtrent de landkolonie van het Leger des Heils wordt onder de «Nootjes van den chefsecretaris" in De Oorlogs kreet, het volgende meegedeeld: De kolonel en de C.S. inspecteerden deze week de werkzaamheden op de Landkolonie. Dank zij het goede weer, was hun de wandeling van anderhalf uur van Veenendaal naar de Groote Batelaar een waar genot. De zaken waren uitstekend geregeld door maj. Govaars. Bloemink en Visser waren bezig met het opzetten van het nieuwe gebouw. De mannen waren in den besten geest; de voorloopige schikkingen voor koken, slapen enz. waren uitstekend. Men schrijft uit Harderwijk aan de N. R. Ct.: «Bij gerucht verneemt men, dat de heerlijkheid het Loo, waar zich het grove wild ophoudt, zoodanig zal afgeiasterd worden, dat er geen grof wild meer in of uit zal kunnen gaan. «Aangezien zich aldaar het meeste moederwild ophoudt en andere omlig gende bosschen op de Veluwe hun grof wild daaruit ontvangen, zal dan binnen korten tijd in die bosschen het wild ver dwenen zijn. dolle streek van je broer, om op zijr. leeftijd nog aan een huwelijk te gaan denken; tien tegen een datzoo'n huwelijk slecht uitvalt. Trouwen moet men, als men nog jong is, als de karakters zich nog niet gevestigd hebben. Want dan is men meer genegen om van den een of den anderen kant toe le geven en in te willigen, men went lichter aan elkan der, ofschoon niet altijd jong gesloten huwelijken goed uitvallen maar er bestaat kans dat het goed zal gaan en bij uw broer bestaat volstrekt die kans niet. Ik heb wel gemerkt dat de freule uwe favoriet volstrekt de vrouw niet is om vee! toe te geven ze kan soms zoo scherp zijn als eene naald en wat uw broer betreft, die heeft, als hij eens wat in zijn hoofd gezet heeft, ook een nek die niet licht van buigen weten wil." «Dal is het juist," merkte het aardige vrouwtje aan. «Hij heeft zich nu een- maul in het hoofd gezet dat hij moet trouwen, dat nare boek; als ik het van te voren had kunnen weten, had het al voor jaar en dag in het vuur ge leeen dat heeft hem die pedante kwast van een dorniné in het hoofd gehangen en nu vrees ik, dat het er niet zoo gemakkelijk zal zijn uit te krijgen, en is dat het geval van twee kwaden «De hooge pachtsommen der jachtvel den zullen zéér sterk dalen, want klein wild ontbreekten de besturen der naam- looze vennootschappen aan welke de bos schen op de Veluwe toebehooren, zullen de inkomsten daarvan, ook in verband met de lage houtprjjzen, zoo sterk zien verminderen, dat er geen of weinig geld meer zal overschieten om in den winter tijd in die bosschen te laten werken. De besluren der aan de heerlijkheid gren zende bosschen hebben zich per adres tot H. M de Regentes gewend, met het verzoek, een dergelijk besluit niet te nemen met het oog op het lot der ar beiders." Weldra zal van de hand van den Heer A. G. A. ELIAS SCHOVEL bij Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage het eerste werk verschijnen, dat ook in voor leeken berattelijken vorm onze gesplitste Inkomstenbelasting in haar ge heel behandelt. De eerste afdeeling bevat de geschie denis en de kritiek der Vermogensbe lasting. De Tweede afdeeling, waarin de Be drijfsbelasting in verband met de Ver mogensbelasting wordt beschouwd, geeft de geschiedenis en de Kritiek der eerst genoemde wet, terwijl in de derde af deeling een kritische blik wordt geworpen op onze gesplitste Inkomstenbelasting in haar geheel. De bijlagen, die in een afzonderlijken bundel aan het werk zijn toegevoegd, en waarnaar in den tekst wordt ver wezen, maken het mogelijk de wordings geschiedenis der Vermogensbelasting, zoo wel als die der Bedrijfsbelasting, als het ware op den voet te volgen. Tabellen, en daarnaar ontworpen gra fische teekeninpen, lichten de kritiek op de taiieven toe. Uit Atjeb. Een O. I. militair, onlangs gerepatri eerd, deelt het volgende staaltje mee van de wijze waarop men daarginds tegen den Atjeher optreedt: Hij was als cavalerist op wacht ge plaatst nabij een benting vanwaar men vijandelijkheden vreesde. Het consigne luidde: in geen geval schieten. Daar knalde een schut uit een hindering en zijn paard viel dood onder hem neer. De man zag de kruitdamp uit een bosclije opstijgen, hij had karabijn en revolver bjj zich, maar het was hem verboden er gebruik van te maken, hij kon dus niets anders doen dan wachten lot de patrouille hem zou komen aflossen. Een tweede schot viel en de kogel door boorde zijn helm. Hij verschanste zich achter zjjn dood paard en daaraan had hij het te danken, dat een derde schot hem niet trof, maar nu zag hij tevens zijn vijand op korten afstand van zich verwijderd. Hij snelde toe, greep den kerel aan, ontwapende hem eu hield hem vast tot de patrouille kwam, aan wie hij hem overgaf. Er werd rapport opge maakt, de Atjeher werd door den comman dant in verhoor genomen en met een ernstige vermaning weer losgelaten, al leen zijn wapens hield men achter. De vermiste soldaat. De Amersf. Crt. deelt mede, dat het geheele verhaal van het N. v. d. D-, over genomen in ons vorig nummer, onwaar is. en geeft daarvoor de volgende bewijzen 1°. Volgens het N. v. d. D. was het lijk gevonden in den omtrek van de pyiainide van Austerlitz in de onmiddel lijke nabijheid van het konijnenboschje. Deze beide plaatsen liggen echter hemels breed 4000 M. van elkander verwijderd. 2'. Het 7e regiment is op den dag der manoeuvres niet op dat teirein geweest. 3.» Wel is dat terrein na de manoeu vre) bezocht dooi het 5e regiment en later voor andere manoeuvres gebruikt, zoodat het lijk vroeger zou moeten zijn gevonden. 4o. Het geweer zou, volgens het ver haal, hij het Ijjk zijn gevonden maar moet men het minste kiezen, ware het toch wenschelijk dit hij met Marie trouwde. Doch daarin hebt gij gelijk, wij hebben verkeerd gedaan onze Marie niet dadelijk naar huis te laten komen doch misschien is het beter, dat wij daarmede hebben gewacht. Intusschen zal ik terstond schrjjven en kan zij bin nen een dag of drie, vier wel hier zijn. Zoo'n vaait zal het wel niet met Willem loopen, dat het dan te laat zou zijn, als zij eenigen invloed op hem kan uitoefe nen, dien le doen gelden. Nog dienzelfden avond vertrok met de avondpost een brief naar Kleef, aan het adres van Marie van Veenwijk, die daar gedurende eenigen tijd bij eene bevriende familie logeerde. Mama had het niet noodig geacht hare dochter geheel en al op de hoogte te brengen, maar toch haar te kennen gegeven dat er bijzondere redenen bestonden, waarom hare thuis komst werd veilangd, vooral daar haar vader- en zijzelve, net gedurende hare afwezigheid zoo vreeselijk stil vonden. In een naschrift meldde mevrouw, dat zij vier dagen later, het rijtuig haar een eindweg zouden te gemoet zenden, en dat dit haar op eene bekende pleister plaats zoude verwachten. Tot haren broeder zei mevrouw van Veenwjjk, dat Marie te huis verwacht dat wapen was reeds den 1len Sept., dus lang voor den dag waarop het lijk zou zijn gevonden, terecht en naar Hoorn opgezonden. 50 De burgemeester van Amersfoort, die in het verhaal een rol speelt, weel van niets. 6». De millicien heet Langeveldt, niet Langenherg; zijn ouders zouden naar Amersfoort zijn overgekomen om inlich tingen in te winnen, maar de moeder is reeds lang dood en zijn vader is mijn werker in Limburg, zoodat het ook on waar is dat de ouders te Hoorn wonen. 7°. Langeveldt is bij den terugmarsch naar Ameisfuort oog op zijn plaats in de gelederen geweest, en heeft een half uur van Amersfoort op den straatweg het gelid verlaten, om ter zijde van den weg aan een natuurlijke behoefte te voldoen. Het N v. d. D. schrijft over deze zaak nog: Onze medewe 'ier, die ons op stellige, geen twijfel toelktende wjjze den uitslag van zijn onderzoek naar deD vei misten soldaat meedeelde, is wegens de aan houdende berichten van tegenovergestel- den aard ter verantwoording geroepen, zoowel voor ons en onze lezers, als ter wille van de militaire autoriteit, die met recht aandrong op nader bewijs van de beschuldiging van verheimelijking. Een nieuw en nader onderzoek moest, naar onze meening ingesteld worden. Dit is op dit oogenblik nog gaande. Enkele gegevens zijn or.s bekend, maar voor een vaste overtuiging omt-ent de al of niet juistheid, vooral omtrent de al of niet bewijsbaarheid van het verhaal to de daaraan verbonden beschuldiging, ont breekt ons tot dusver voldoende grond. Dit meenden wij inmiddels reeds te moeten verklaren. INGEZONDEN MEDEDEELING. van EDWARD COOK& Co.. London. Leveranciers van de Ej^gelsche Regeering. Bekroond met 6 Gouden en Eere medail les. Het groots.en hét goedkoopste stuk zeep. Otlmisbaar in élke Huishouding. Overal verkrijgbaar. Eens probeeren is altijd gebruiken. De Kiesvereeniging «Geloof en Liefde" heeft ter voorziening in zes vaca turen, ontstaan door bedanken, benoeming tot kerkvoogd en periodieke aftreding, tot hare Candidaten voor het college van Nolabelen der Hervormde gemeente te Amersfooil verkozen de Heeren, J. C. Leinweber, Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg, aftredende leden, G. van Lummel, Mr. F. D. graaf Schimmelpennick, C. Vlaan deren Az. A van der Werf. Aanstaanden Zondagmiddag om half twee zal de Amersfoortsche Football-club «Quick" op het sportteriein aan den Leusderweg een wedstrijd houden tegen haar zuster-vereeniging «Get On" uit Wageningen. Een zeer belangrijke wedstrijd, die de wandeling naar het terrein overwaard is. - Dat de sport een eigenaardigen invloed heeft op enkele maatschappelijke ins ellingen is bekend. De muziek en an lere kunsten worden de laatste jaren veel minder beoefend dan vroeger. Thans koiot een Amerikaanse)) tabaksblad ech ter met het bericht, dat het wielrijden ootzaak is dat de vraag naar sigaren dit jaar 700,000,000 stuks geringer zal zijn dan anders. werd en dat zij haar het rijtuig te ge- moet zou zenden; en de jonker maakte er zich een feest van zijn nichtje te ontmoeten. Bij al de narigheden die hij gedurende den laatsten tyd had onder vonden, was het hem wezenlijk eene verkwikkende gedachte, het dartele, vroo- Ijjke kind te zullen wederzien en bij hare heldere lachjes, schitterende oogen en lachende lippen althans gedurende eenige oogenblikken, de sombere ge dachten te zullen vergeten, die hem kwelden, als hij dacht aan de arme Cornelie die, wie weet het, nu allicht aan het ziekbed gekluisterd lag of als zijn booze begeerte hem influisterde, om aan alle weifeling en alle bekomme ringen een einde te maken, door een onoverkomelijke muur op te richten tusschen hem en het beeld ter tengere schilderes juffrouw Vlierboom te huwen en tegelijkertijd een afleiding en genot te zoeken, door met krachtige hand en groot kapitaal, zijn geliefkoosd plan, het ontginnen der heide aan te grijpen. (Wordt vervolgd). [Leve de Concnrrentie Wat men al doet om klanten le lokken toont een firma in Landau (in den Zuid- Pfalz); deze liet herhaaldelijk de volgende adveitentie drukken: «Vrije reis naar Landau en terug verleent de firma J.en S. van elk station in den Pfalz bij iukoo- pen van slechts 20 mark." Maar er is altyd baas boven baas. Een firma te Steinfeld adverteerde daarop: «Om elke concurrentie, vooral die Van een firma te La"dau, het hoofd te bieden, heb jk mijn u'lge*>re'(i magazijn van manufacturen nog aanmerkelijk vergroot en verkoop ik al mijn artikelen tot aan zienlijk lagere prijzen geëvenredigd aan de tegenwoordige wolprijzen. Bij inkoopen van 20 mark geef ik de kosten van ae spoorreis <an elk station tn den Pfalz terug; bij inkoopen van n°g grooter be drag verschaf ik een kosteloos middage ten, desverlangd ook nog koffie". Er moet nu nog maar een derde firma komen, die een gratis-nachtverblijf en een vierde, die vrijbiljetten voor e®n schouw burg geeft I Een vreemde eend. Een der bladen meldt: «De landbou wer J. de Raad, te Oude-Pekela had een koe, die in de laatste dagen telkens min der melk gaf, zonder dat men eenig zieke lijk verschijnsel kon ontdekken. Er werd nu op gelet of de koe ook uitgemolken werd. En zoo gebeurde het, dat men ontdekte, dat een eend de melk roofde. Wanneer de koe in de weide lag, kwam de eend uit het water zich te gast te doen." In dit bericht is een kleine fout. Het bedoelde beest was geen Hollandsche, maar een Fiansche eend, anders canard genaamd. Hollandsche eenden kunnen zooveel melk niet verdragen. BHRGELIJKE STANDEN Amersfoort. GEBOREN: 17 Oct. Otto Johannes Maria, d. van Johan Oelp en Cornelia van der Lin den. 18 Oct. Hendrik Jan, z. van Aha- zuerus Vaneveld en Hendriks Vrijdag. 18 Oct. Maria, d. van Albert Haarsma en Anna Maria Schouteu. Anna Hendriks, d. van Dirk Schouten en Hendriks van Hoff. 20 Oct. Gerritje, d. vau Gerrit van de Klas horst en Teuntje Antonia de Graaf. Ro- sina Chiistina, d. van Bart Ruitenberg en Johanna Hermina Gerdingh Maria Cor nelia. d. van Pieter Oelp en Dirkje Boon. Johanna Catriua Maria, d. van Gerrit ter Maten eu Margrietha van den Ham. 21 Oct. Jan Erederik, z. van Jan Frederik Wa- gendrever en Lainmigje Hendrica Elisabeth Schoenmaker. Gerritje, d. van Albert Wit- teveen en Aalberta van der Wijden Wil helmus, z. van Elisabeth van der Schaft. Hendrikus, z. van Hendrina Jansen. 22 Oct. Reijer van Gerrit de Ruiter en Geer- truida Hermans. Arie, z. van Hendrikus Jan Bakker en Aartje Verwey. 23 Oct Willempje, z. van Albertus Jansen en Jacobs Florijn. ONDERTROUWD: 17 Oct. WUlem Priem en Bettha Bliekendaal. Johaunes Hollekamp en Johanna van Grol. Eugel- bertus van den Berg en Clasina van Keeken Willem Binneveld en Johanna Catrina Gouw. 18 Oct. Engelbertus Wilhelmus Ja cobus Wentink en Francisca Koeleveld. OVERLEDEN: 16 Oct. Marinus Hen drikus Heere, 2 ra. 17 Oct. Wilhelmina van Wageningen, 13 m. 19 Oct. Johan nes Wilhelmus van 't Riet, 11 m. 20 Oct. Hermanus Krnunen, 2 jr. Catharine Maria Freijl, 49 j. ongeh. Willem van Eeden, 62 j. wedr. van Alijda Geerlruida Margaretha Siddré. Anna Margaretha Hommel, 60 j. echtg. van Johannes van Pla teringen. Cornelia, vau Goor, 36 j., echtg. vau Stephauus van deu Uithoorn. 21 Oct. Andries Simons, 60.. echtg. van Schoontje Klatzer. Een levenl. aang. kd. m gesl. van Jurg Hendrik de Goede en Johanna Vos. Lensden. GEBOREN22 Oct. Aaltje, d. van Anto nio van Kooten en Teunisje Brink. OVERLEDEN20 Oct. Jacobje Berendse, oud 83 j. wed van Gijsbert Gijsbertse. Stouten burg. GEBOREN24 Oct. Evertje, d. van Ger rit van Zoeren en Autje van de Berkh. Woudenberg. GEBOREN: IS Oct. Jacobs, d. van Aal- bert van de Peut en Hendrikje Beek. 28 Oct. Willempje, d. van Jacob Vos en Willemina de Bruin. ONDERTROUWD: 23 Oct. Jakob van de Vliert 26 j. en Tenntje van de Hee, 23 j. 24 Oct. Jan Rijksen 31 j. en Willempje Steenbeek 35 j. 24 Oct. Barend van Amerongen 28 j. en Magdalena de Kruijff 34 j. GEHUWD: 24 Oct. Albertus Berkhof 27 j. en Sophia de Kruiff 20 j. 24 Oct. Jan Steenbeek 48 j. en Cornelia Francina Willemsen 36 j. Hoogland. ONDERTROUWD: 18 Oct. H.Adams en A. Rouwendaal. H. van Hamers- veld en H. Wanning. C. van Hamers- veld en G. Epskamp. A. Epskamp en S. Berg. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Oct. 1895. Tarwe f0.Rogge f0Boekweit CO.— Appelen f2 -af4.Peren f3af7Nieuwe aardapp. f0.afOZandaardapp. f 1.20 a f 1.40 Hoendereieren f5.a f6.per 100 st. Eenden f0.a f0.—Boter f 1.10 a f 1.25 per kilo. Mar- ji garine f0a f0.Zoetem. kaas f0.f0. Kippen f0.60 a flKuikens f 0 80 af 1.20 Piep kuikens 0.30 a f 0.60 Ganzen f0. f0.Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0a f0Hazen fl.50 a f2.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.30 a f 1Duiven f 0.40 a f 0 60 paar. Vette varkens f0.f0.Zeugen f 40 a f50. Biggen f4a f6.Schrammen f0a f0 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 120 heet. Appelen; 30 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len300 heet. Zandaardappelen 6000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter: kilo Magarine kilo Kaas; stuks Vee- 8 zeugen280 biggen en schrammen. Onde redactie van J. W. TE KOLSTË. Van J. RAYNER te Leeds. le prijs in 't tournooi van het »St. James Budget." Zwart. Wit. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: K. c 6, D. f 7, T. d 7, L. h 7, L c 7, P. d 1, P. h 1, c 2, b 6. Zw.K. e 4 T.h3, L 1, P. a 3, c 3, e 6, a 5, h 2. Oplossingen, inzendingen enz. worden telkens uiterlijk tot Donderdag ingewacht onder motto: BSchaak", aan het bureau van dit blad. Oplossing van Probleem No. 48. Da 7 enz. SCHAAK.PRAATJES door J. W. TE K. (Vervolg) Niet de koningin, de loopers en paarden in verband met pionnen moeten het gevecht in leiden. Later kunnen ook de torens dienst doen, omdat zij door hun olifantachtige gang in 't be gin, als er nog veel stukken op 't bord zyn, niet zoo gemakkelijk kunnen worden gebruikt; in 't eindspel zijn zij beter op hun plaats. Met het oog op den gang dezer stukken levert hc' moeielijkheden op hen in 't spel te brengen. Dit moet niet door 't opschuiven der hoekpionnen geschieden maar via de cdeof flinie hetgeen na de rochade vrijwel voor de hand ligt. Streef steeds naar het verkrijgen van vrije lijnen voor uw torens, al ontstaat daardoor des noods een dubbelpion want 't voordeel van den vrije torenlijn weegt meestal ruimschoots tegen 't nadeel van zulk een pion op. En nu krijgen we een principe te behandelen dat in beginners zit vastgeworteld als een boom in den grond. Gelijk eens Hannibal aan de Romeinen, zoo hebben zij een eeuwigen haat gezworen aan 't afruilen der dames. Als men van de stelling uitgaat dat het schaakspel een levensbeeld is, zooals een bekende probleem man uit het midden van ons land, zal men dit dan ook minder aangenaam vinden. Aangezien deze vergelijking echter valsch is; men denke bijv. maar eens aan de polygamie die in 't schaakspel wel en in een ordelijke maatschappij niet thuis behoort, is ook die haat of tegenzin misplaatst en ongemotiveerd. Ruil alles af, dames, paarden, loopers, pion nen, de geheele winkel wanneer er iets, al is 't maar een pion of de betere stelling door kan worden verkregen. Bevallen fan hen DOCHTER .- M. P. LAT&NSTEHf VOORST— ft ENDT. Amersfoort, 24 Octéber 189&. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van den BÜNSCHOTER VEEN- en VEL- DENDIJKj. zullen pp Vrijdag 15 November 1895, 's voorna. half iS, in het Verga derlokaal- van het Hoogheemraadschap, Langegrdcht F. %OOa te Amersfoort, Het oudjerbotid v^n den grintweg strekkende van Spa kenburg over eu langs den Yeloeudijk onder Hliuschoten tot «i(eii Haar- en'Biss'cbops- weg Aabij de Eewbrng,onder Baard'* over liet tijdvak van 1 Jaiinitci tot euAudf-Sl DecembêrTf»98. Bestek en voorwaarden zijn verkrijg baar by den Secretaris, aan.' bovenge noemd lokaal terwijl nadere inlichtingen worden verstrekt door den Dijlsopzichter R. KOOPS, te Bunschoten. M. VAN BEEK, Dijkgraaf. JOHs. KNOPPERS, 'Secretaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2