Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten De Oostenrijksche wapenfabriek heeft thans de opdracht ontvangen de voor ons leger benoodigde geweren te te maken. By het Duitsche leger is intusschen wederom een gewijzigd geweer in be proeving, waarbij het patronenmagazijn van onderen gesloten is, zoodat ook bij het vuren in liggende houding er geen zand of slijk in kan komen. Deze wijzi ging moet reeds aangebracht zijn bij het Russisch geweer en bij het Spaansche Mausergeweer. Ook wordt in Duitschland een nieuwe bajonet beproefd ter vervanging van de tegenwoordige sabel-bajonet. Zij is alleen bestemd om te steken. Het geraamte van de te Callants- oog aangespoelden vicvisch is dezer dagen per vlot naar Amsterdam vervoerd. Het spek, ongeveer 6000 Kg is verkocht aan den beer G. Nieuwkuik, te Alkmaar voor fi2 de 100 Kg. Een groote ketel met kraan en de noodige brandstoffen zullen naar Callanls- oog worden gebracht, voor het smelten van het spek, waarmede men denkt tien dagen lang, dag en nacht werkende, te zullen bezig zijn. De Comniiasariig van Politie te Amersfoort verzoekt beleefde lijk kennisgeving zoo de onder staande bankbiljetten, welke bier ziju ontvreemd, ter inwisseling zijn of worden aangeboden. Xwee van f 60 D W 5051 D P 4487. Twee van f40 D Z 3649 D P 3073. Tervalsching van een plakzegel. Dezer dagen stond voor de rechtbank te Amsterdam een man terecht, beschul digd van vervalsching. Hij zou namelijk van eene voldane rekening het plakzegel hebben afgeweekt en dat op eene niet voldane rekening hebben geplakt. De handteekening zou vervolgens door hem een weinig zijn bijgewerkt en de datum waarop de betaling zou zijn geschied, veranderd. Hij zal zijn daad met twee jaar gevangenisstraf moeten boeten. Oude nuiformen. Voor onze oude legeruniformen wor den dikwijls nog goede prijzen besteed, daar handelsfirma's op Afrika ze opkoopen om deze bij de negers in te ruilen tegen ivoor, palmpitten en andere artikelen, die door de negers uit de binnenlanden van Afrika naar de kustplaatsen met karavanen worden aangebracht. Zoo deelt men uit het Congogebied mede, dat al daar de uniformen der rijdende artillerie, de beroemde gele rijders uit Arnhem, veel aftrek bij de negers, voornamelijk bij de prinsen vinden. De veelkleurige uitmonstering dezer uniform boeit natuur lijk hunne oogen. Ook wordt in den Congo veel gedragen de oude uniform van den Londenschen politie-agent, met het volgnummer er nog op. In het door ons gegeven verslag van het verhandelde in de gemeenteraads zitting van 22 dezer is, tot ons leedwe zen, eeen onjuistheid ingeslopen. Daarin werd vermeld, dat de betrekking van plaatsvervangend hoofd aan de openbare lagere scholen was opgeheven, terwijl zy inderdaad is gehandhaafd. Wij leidden onze mededeeling af uit de discussiën die werden gevoerd over eene veranderde regeling der jaarwedden ook voor die plaatsvervangende hoofden, bij de vast stelling der verandering betreffende de jaarwedden, doch om voormelde functie op te heffen, zou eene wijziging van het reglement op het lager onderwijs noodig zijn, die thans niet aan de orde was en dus ook niet daarin is gebracht. Te beginnen met 1 November a.s zal de keuring van Visch aan de Visch- markt alhier in plaats van om 8 uur, om den notaris, maar begaf zich terug naar zijn slot; zoo mogelijk nog meer door allerlei kwellende gedachten bestorrad dan toen hy kwam. Hy had er niet naar gevraagd maar dit meende hij en het schonk een lafenisdroppel in den beker van zijne droefheidCornelie Knoppers was niet ziek, zij kon uitgaan; zij ging uit, want hoe zou Marie haar anders kunnen zien Onder weg naar huis was Banjaert meer dan eens op het punt terug te keeren en nadeie inlichtingen te vragen maar hij vond zelf, dat hij daartoe de geschikte gelegenheid had laten voor bijgaan en dat welke mededeelingen hij ook ontving, hy in ieder geval door terug te keeren met het niet te miskennen doel informaties van juffrouw Kneppers in te winnen, een gek fi guur zou maken. XVIII. Zoo de jonker door de woorden van zijne nicht in een kring van nieuwe verwarringen gestort was, had hij slechts de stilte van den nacht en de eenzaam heid noodig om weder zichzelven terug te vinden; meer dan ooit was hij over tuigd, dat, hoe ook zijne zuster of de geheele wereld er over mocht oordeelen, 9 uur des morgens plaats hebben. Dat een ieder zich dus wachtte voor 9 uur visch te koopen. - Gepasseerden Zondag, zooals de lezers het weten, had de eerste voetbal wedstrijd plaats van »Get-on" uitWage- ningen versus «Quick" alhier. Om 1'/, uur opende «Get-on" den strijd. Nadat de bal ongeveer uur doelloos heen en weder werd gezonden, gelukte het Jambollieblowamskij de eerste goal voor Amersfoort te scooren. 't Was net op 't nippertje, want nauwelijks was 't punt behaald of 't fluitje van den scheids rechter gaf het sein om voor 't inwendige van den mensch te gaan zorgen. Na de vermoeide ledematen een kwar tier rust le hebben gegund begon de strijd weder met nieuwen moed, voor.l de Wageningers gaven wat zij konden, terwyl fouvatds van «Quick" 't sameo- spel ging verfoeien, zoodat toen het spel een einde nam, Amersfoort de leiding hield met 1—0 Over 't algemeen werd er aan beide kanten zeer goed gespeeld en hard gewerkt. Vele toeschouwers woonden dezen wedstrijd bij, onder hen de Amersfoortsche schoonen niet te ver geten, die zich vooral amuseerden als een der spelers onder koddige buitelingen op eeu onzachte wijze kennis maakte met moeder de aarde, dan was 't aan gichelen geen gebrek. A.s. Zondag zal Amersfoort naar alle waarschijnlijkheid tegen de studentenver- eeniging le Utrecht spelen. De le-luit. H. J. N. Doornbos van het le reg. veld-artillerie alhier is op I Nov. a.s. benoemd tot adjudant bij het corps ter vervanging van r en le-luil.-adj. J. L. ten Bosch, die alsdan eervol wordt ontheven. Door den Kolonel Hoofd-Intendant is de eerste luitenant kwartiermeester J. H. Salomon, van het 8e Regiment Infanterie, gedetacheerd by da Perma nente Militaire Spoorweg comissie, over geplaatst bij het 2e bataljon van het 5e Regiment Infanterie, alhier in garnizoen. De eerste luitenant adjudant W. J. Steinbuch van het 5e Regiment Infan terie wordt belast met de leiding van de vrijwillige oefeningen in den wapen handel te Amersfoort en te Apeldoorn. De oefeningen hier ter plaatse zullen twee maal per week worden gehouden '-n in het begin van November a.s. een aanvang nemen. De Generaal Majoor Inspecteur van den Geneeskundigen dienst der Land macht C. J. van der Burcht van Lich tenberg, is gisteren alhier in het garni zoen aangekomen teneinde eene inspectie te houden over het Militair Hospitaal. De Sergeant titulair W. Beck van het Regiment Grenadiers en Jagers, is gedetacheerd bij hel 5e Regiment in fanterie alhier, tot het volgen der lessen van het Ie Studiejaar van den cursus. Met medewerking van een Zangkoor onder directie van den Heer Bolderdijk zal door Ds. C. Rasch Donderdag 31 October 's avonds te zeven uur, in de Evang.-Luth. Kerk eene godsdienstoefe ning worden geleid tot viering van den Gedenkdag der Kerkhervorming. De door onzen stadgenoot den heer G. Blok naar teekeningen van dr. De Mooij vervaardigde patroon-raderbaar is op de tentoonstelling te Amsterdam met goud bekroond. Het schijnt zoo zachtjes aan ernst te worden met het bouwen van een nieuw Centraalstation alhier. Op de Staatsbe- grooting van het volgend jaar toch is daarom het bagatel van een tonne gouds, f 100.000 uitgetrokken. Mocht de kermis dit jaar, buiten alle verwachting, kalm en zonder ernstige vechtpartijen zijn afgeloopen, toch had zijn hart bovenal hing aan Cornelie Kneppers. «Eva," zeide hij aan het ontbijt, »ik ben van plan voor een paar dagen, misschien voor een paar weken op reis te gaan; zult gij zorgen dat mijn goed ik zal voor een dag of veertien mede- nemen in orde is?" De jonker op reis dat was wat vreemds. «Waarheen zou hij gaan?" zei Eva by zichzelve, want zy zou geen vrouw en vooral geen oude huishoudster geweest zijn als ze niet van nieuwsgie righeid gebrand had. «Zult u op reis gaan?" vroeg zij, hare bres-batterijen openende, om zoo noodig later storm te kunnen loopeo op de ge heimen van haar meester, als hij die had. «Ja, ik ga naar Kleef," antwoordde de jonker, «ik heb daar noodzakelijk iets te verrichten, wal geen uitstel gedoogt." «Dan zijn het zeker zeer belangryke zaken," hengelde Eva. De jonker deed alsof hij deze opmer king niet hoorde. «Wanneer die reis eenigen tijd kon worden uitgesteld." zoo begon Eva weder, «dan zou dat zeker een persoon zeer aangenaam zijn, die u, ik weet dat be paald, geen verdriet zoudt willen aan doen of onaangenaamheden bezorgen." «Hoe zoo?" vroeg de jonker, die, daar zij bijna weder een slachtoffer geëischt. Een boerije dat Zaterdagavond de kermis de laatste eer wilde bewijzen en daartoe met zijn gezellin verschillende gelegenheden had bezocht, kieeg, nadat de kermis het middernachtelijk uur niet had overleefd, onder het huiswaarts kee ren, waarschijnlijk berouw, dat het voor dit jaar met de pret uit was, althans in het plantsoen rukte hij zich eensklaps los, en voordat zijn medefeestvierenden begrepen wat hij wilde, stond hij reeds tot aan de knieën in het water; door zoo spoedig mogelijk hem te grypen, verhinderden zij hem in zijn heilloos plan, en brachten hem thuis, waar hij zijn roes kon uitslapen. Een korporaal die te veel aan Bacchus geofferd had, viel door deruilen van du wed. E. aan de Langegracht, waai door hij verwondingen bekwam; door eenige voorbijgangers werd hij wegge dragen- 8cherpenzeel. De op den 21 dezer gehouden Collecte voor de oud-strijders heeft de som van elf gulden opgebracht. Manslag te Wijclien. Omtrent den moord of beter gezegd den manslag door onvoorzichtigheid te Wijchen vernemen wij het volgende: Op ongeveer een half uur afstands van het dorp Wijchen, aan den Musschen- berg, woont een arbeidersgezin, Gerrits, dat tevens een klein winkeltje houdt. Uil dat gezin was in de maand Mei van dit jaar een zoon gehuwd met een meisje, afkomstig uit Malden, gemeente Heumen, welk paartje zich metterwoon gevestigd had aan den Teersdijk onder de gemeente Wijchen. De jeugdige echtelieden schenen het met elkander zeer slecht te kunnen vin den, leefden zeer in onmin, met dit ge volg, dat èn man èn vrouw ieder naar hunne ouders waren teruggekeerd. De Wijchensche jongens waren over deze scheiding van tafel en bed niet zeer tevredenook de buurtbewoners aan den Musschenberg namen het aan de ouders van Gerrits zeer kwalijk, dat zij hun teruggekeerden zoon in dezen geheel rechtvaardigden. Vandaar dat men in de laatsie dagen zelfs niet meer bij Gerrits wilde gaan «winkelen". Zondag-avond nu, omstreeks halfelf, spanden eenige jongens uit Wijchen en de buurt samen en brachten, om blijk van hunne afkeuring over deze zaak te ceven, ketelmuziek voor de woning van Gerrits aan den Musschenberg, niet ver gelegen van de spoorweglijn Nijmegen 's-Herlogenbosch, waar de nachtelijke inspectie van de lijn werd uitgeoefend door den lynwachter Jan Derks, gehuwd en vader van zes kinderen. Deze Derks, genoemde herrie hoorende, ging even zien wat er toch wel te doen was. Daar eenmaal zijnde, werd hem door een der aanwezigen gezegd«kom laat ons maar gaan, we hebben hier niets te maken" of zoo iets dergelijks. Daarop keerde Derks zich om tot vertrek en op hetzelfde oogenblik werd toen de deur der woning van Gerrits geopend, een geweerschot werd gelost en trof den lijn- wachter Derks in den rug en drong door tot in zijn hart. Zoodra men zag, dat dit schot iemand had getroffen, snelde men naai het dorp om de politie te halen, die bij aankomst slechts den dood van Derks kon constatee- ren, verder de woning van Gerrits binnen trad, den dader, broeder van den terug gekeerden zoon, arresteerde en het geweer in beslag nam, dat bleek opnieuw geladen te zijn. De dader is gevankelijk naar Arnhem gebracht. hij zelf verdriet en onaangenaamheden kende, als bij kon, beiden iedereen zou hebben willen besparen. «Achl" zuchtte Eva. «Ik bedoel dat, als gij zoo spoedig op reis gaat na de familie Kneppers, de booze tongen be paaldelijk zullen zeggen, dat gij een af spraak met Cornelie hebt, en dat gij haar zyt nagereisd!" «Wel vervloekt I" vloekte de jonker, geheel en al tegen zijne gewoonte, ter wijl hij d rif tier opstond, «zoo zijn dan die verwenschte klapperijen in staat, iemaod in zijne bewegingen te belem meren en hem in zijne belangen, met welke zij niets hebben uitstaan, te dwars- boomen Zooals hij in dergelijke omstandigheden gewoon was, liep hij een paar malen de kamer op en neder; en Eva, die haar meester in den grond ker.de, had zooveel medelijden met hem, dut, als zij hepi door de grootste opofferingen het leed had kunnen sparen dat hij naar hare meer.ing zich zou moeten getroosten ter wille van Cornelie en zij hield van deze weinig minder dan van den jonker zij daartoe terstond zou zyn bereid geweest, al wat zij had zou zij en haar hart hing nog al aau de goederen dezer aarde, dus is dat alles gezegd willig en terstond daarvoor hebben opge Een niet alledaaggclie loopbaan. Te Franknnthal, in den Pfalz, is de heer Kebel begraven, vroeger president van de rechtbank daar. Deze heer was de zoon van een armen schoenmaker en bekleedde eerst de nederige betrekking van hulponderwijzer in Frackenthal maar terwijl hij als zoodanig werkzaam was, bestudeerde hij zoo ijverig de oude talen, het recht en alle aanverwante vakken, dat hij weldra de verschillende examens aan de hoogeschool kon afleggen en be noemd werd tot rechter, later tot voor zitter van de rechtbank. Verleden jaar is te Parijs twaalf millioen kilogram vleesch minder verkocht dan in de voorgaande jaren. Op een vergadering van Parijsche slagers werd deze vermindering toegeschreven aan de armoede. De werklieden zijn niet meer in staat dagelijks vleesch te koopen. Per telefoon. 't Volgend verhaal wordt gedaan van een jonge man, die in geldelijke verle genheid was geraakt. Papa was niet geneigd iets te doen, maar de rekening moest wotden betaald. Hij wachtte nu tot papa van het kantoor was, ging in een café naar de telefoon en riep (de stemmen van vader en zoon geleken zeer veel op elkaar) den boekhouder op. «Tingeling, Bliek, ben jij daar! Als mijn zoon straks komt om f200, dan geef je ze hem niet. Honderd kan hij kiijgen, geen cent meer hoor. Tingeling". Zoonlief kwam een kwartier later en vroeg om twee honderd gulden. De kas sier weigerde en de jonge man stelde zich tevreden met honderd. Toen papa thuis kwam, spande het er I Een zonderlinge weduwe. De vorige week overleed te Rotterdam een weduwe, die in de gansche stad be kend w is. Wie kende «Mie Haserikamp" niet, de «fijnste vischvrouw" van de stad Smullers uit de eerste standen, groote kooplieden en reeders, magistraten zelfs betraden persoonlijk haar winkeltje aan den Visschersdijk bij de Zeevischmarkt, om bestellingen te doen voor hun feest diners en steur, zalm of rog uit te zoeken. 't Was een eigenaardige figuur, die Mie Hasenkamp. Ieder wist, dat zij niet om den broode hare nering behoefde te drijven; zij was de weduwe van een per soon, behoorende tot een der meest ge achte Katholieke familièn onzer stad, waar van leden aan de universiteit studeeren, een bloeienden groothandel drijven, met den graad van dokter theol. als professor aan een onzer inrichtingen van hooger onderwijs werkzaam zijn enz. enz. Mie Hasenkamp voerde de naam van haar overleden inan dan ook niet; onder haren geboortenaam bleef zij in weerwil van alle betoogen haren handel drijven, waarin zij geheel opging, die haar lust en haar leven was. De eerste hotels bestelden bij Mie Ha senkamp; geen fijn diner deugde, als er geen visch was van «vrouw Hasenkamp". En de weduwe voerde uit naar Brussel, naar Keulen, niet het minst ook naar Noord-Brabant, waar zij onder de notabele burgers groote klanten had. Mie was rijk. Mie was van goede fa milie. Mie werd een daagje ouder, maar Mie was niet te bewegen haar zaakje vaarwel te zeggen. Nog onlangs kon men haar naast haar tobbe met fijne tong en paling, naast haar kreeften en garnalen zien zitten met opgestroopte mouwen, een groven zwarten rok en een bonten boezelaar aan. Mie en haar zaak waren één. Thans is Mie gestorven. Ze is overle den te midden van haar nering, op 67- jarigen leeftijd, terwyl zij zich reeds jaren geleden als rijk uit haar zaak kon hebben teruggetrokken. Het bewijs? De weduwe Hasenkamp heeft drie ton gouds nagelaten, zegge f 300.0UÜ. Er zit nog verdiensten in de visch. (N. Br. Dgbl.) offerd haar trouw hart kromp ineen als zij den jonker in den laatstverloopen tijd zoo rusteloos zag en hoorde hoe hij nu en dan zuchtte en kreunde zonder dat hij het zelf wist; en de tranen kwamen dan niet zelden in hare anders zoo vinnige oogen maar dit wist zij ook en daarop was zij gerust, dat haar meester in deze zaak, evenals in iedere andere, geen besluit zou nemen dan dat eervol en goed doordacht zou zijn. Nog dienzelfden ochtend ging de jonker naar de p istorie. Hij wilde den pre dikant raadplegen hij kende dezen als eer, eenvoudig, eerlijk en oprecht man, die zich nooit met samenspanningen of inliigues inliet. Misschien zag deze de zaak anders in dan Eva en hij kor. het zich niet verheelen, dan hijzelf... Het was nog te vroeg om en familie ontvangen te worden. Hij vroeg der halve om den dominé te spreken, dien hij in den tuin aantrof. «Ik kom," zeide de jonker, «ditmaal u een dienst vragen, dien gij alleen me misschien bewijzen kunt; n.l. dat gij mij een goeden raad geeft." «Van ganscher harte," zeide de pre dikant, «gij weet het, quae mihi, tua, wat ik vermag staat tot uw dienst." «De zaak," vervolgde de jonker, «is misschien van ernstiger aard dan ge wel De eigenlijke vader van het Noord-Oostzee-Banaal. Toen graaf Molfke voor vele jaren eens een bezoek l lacht aan Kiel kwam hij daar het eerst op het denkbeeld oir. de beide zeeën ten Noorden van Pruisen te verbinden door een kanaal. Het duurde lang voor het plan werd uitgevoerd. Maar ten slotte is het toch zoover gekomen eerst naar Moltke's dood. Wilhelm II wil thans een gedenkteeken oprichten ter eere van graaf Moltke als den man die den eerste sloot gaf tot het groote werk, waarop Duitschland roem draagt. Reeds heeft de Keizer een beeldhouwer belast met de uitwerking der plannen. Een spoorwegongeluk in België. Weer heeft in België een botsing plaats gehad tusschen twee treinen, welke echter ditmaal zonder ernstige ongeluk ken is afgeloopen. De sneltrein van Keulen stoomde by het station Luik tegen een goederentrein. De conducteur van dezen trein sprong nog bijtijds uit den wagen, waarin hij zich bevond en die geheel werd verhrij- zeld. Hij kwam er met een lichte kneu zing af. Het ongeval had geen andere gevolgen dan dat beide treinen bescha digd werden en het verkeer gedurende eenige uren werd gestremd. Dc invloed der boschbranden. Over den invloed van boschbranden op het weer, hebben, naar aan de Montly Wealer Review ontleend wordt, prof. Cleveland en Abbi onderzoekingen inge steld bij gelegenheid der groote branden in Minnesota, Michigan en Wisconsin. Deze onderzoekingen verdienen zeer de aandacht, daar de hoofdbeginselen bij de methode der kunstmatige regenvoortbren- ging (die in Amerika veelvuldig beproefd zijn, in ruimen zin groote belangstelling gewekt en tot overdreven verwachtingen aanleiding gegeven hebben) zich in de natuur bij bosch- en prairiebranden te rugvinden op een schaal, als door kunst matige middelen nooit te bereiken is namelijk een warme en vochtige lucht stroom, die zich bij het opstygen uit breidt en af koelt en daardoor zyn voch- tigheidsgehalte lot water verdicht, even als de vermeerdering van de stofmassa's der hoogere lagen, om het begin der verdichting te vergemakkelijken. De onderzochte boschbranden verwoest ten een oppervlakte van ongeveer 13000 vierkante kilometer en het door rook bedekte gebied breidde zich, bij over 't vierkante Eng. mijlen of over 't geheel 2*/s miljoen vierkante kilometers uit (dat is een gebied (lijna vijfmaal zoo groot als Duitschland). Daar men de in het woud en in den bodem aanwezige voch tigheid, welke bij den boschbrand ver dampt, rnet regenval van ongeveer zes milimeter kan gelijkstellen, was de boven den haard van den boschbrand opstijgende luchtstroom relatief vochtig; nochthans echter is een toeneming van den neer slag op een der in nabijheid gelegen plaatsen niet te constateeren. Waarschyn- lijk heeft de vermeerderde vochtigheid der hoogere lagen zich over een zoo groot gebied verdeeld dat zij in hare uitwerking miniem klein werd. De verwarming door een boschbrand is zeer groot, zoo groot als door kunst matige middelen nooit verkregen kan worden. Ondanks deze plaatselijke ver warming der luchtlagen en de daardoor veroorzaakte hevige luchtcirculatie is echter, zooals wij zeiden, een invloed op de hoeveelheid neerslag niet geconsta teerd. Het eenige piactische voordeel van den boschbrand was, dat de ko lossale rookwolken menige plaats voor nachtvorsten vrijwaarden. De oplossing van het vraagstuk, het watergehalte der lucht kunstmatig te condenseeren en in regeoarmen tijd het dorstige land met regen te verkwikken, zou dus, volgens het bovenstaande, praktisch onmogeljjk zijn. Bijgeloof In Iudlë. Eenige Indo-Europeesche dames te Batavia, zijn, naar het Bat. Hdbl. meldt. vermoedt. Ik kom eene biecht bij u spreken, dominé I" De dominé, die verwachtte, dat deze inleiding zoude eindigen met eene raad pleging waarin de naam van juffrouw Wilgenboom zoude voorkomen, verklaarde dat hij dit bewijs van 's jonkers ver trouwen zeer hoog schatte. «De zaak is," zoo begon Banjaert, «tamelijk ingewikkeld en treurig. Gij weet dat de familie Kneppers plotseling het dorp heeft verlaten, ten gevolge van zekere schandelijke geruchten, die ook u wel zullen ter oore zijn gekomen. Weet u soms werwaarts zij zich begeven heeft?" «Hoe vreemd ik het ook gevonden heb, zoo heeft men ook mij geheel onkundig gelaten van de afreis en derhalve ook van de plaats waarheen zij gegaan is. Ik ben hier zonder eenig licht in deze duisternis. Sine luce in tenebris.', «Dat doet mij leed." zeide de edelman, «ik meende van u daaromtrent eenige inlichting te kunnen ontvangen. Zij zul len toch hier wel iemand hebben om hun goed te houden en hun desnoods bericht te zenden als er het een of an der voorvalt?" Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2