Gemengd Nieuws. BINNENLAND. COOK's verlicht Zeep" Plaatselijke berichten SCHAAKAFDEELING. Probleem No. 50. Ingezonden. uitzondering .van de lichamelijke geschikt heid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een, hierboven bij letter a bedoeld, getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente in welke hij inge schreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer te ver vullen hebbe. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's tijks onverzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hg bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift heb' e ontvangen, in houdende dat hij zich gedurende zijnen diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn 40ste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. De vrijwilligers strekken in mindering van het aandeel in de lichting te dragen door de gemeente, voor welke zij op treden. Amersfoort, den 1. November 1895. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Het nnt der signaleuieuts- kaarten. Eenige dagen geleden werd te Amster dam een Engelschman gearresteerd, be trapt op het stelen van een vrij groote som aan bankpapier Hij gaf op ge. aamd te zijn J. Daar de politie vermoedde, dat de gearresteerde belang had zijn identiteit te verbergen, werd J. naar Rotterdam gezonden en daar volgens het slelsel-Bertilloo, bij de politie daar reeds ingebruik, opgemeten en gefotografeerd. Deze signalementskaart werd opgezon den naar de Préfecture te Parijs door tusschenkomst van het Departement van Justitie hier, en onmiddellijk mocht men daar bij onderzoek der daar berustende signalementskaarten (stelsel-Bertillon) ont waren, dat J. een goede bekende der Préfecture was, een der meest beruchte Engelsche zakkenrollers, die het vasteland bereizen. Hij bleek te zijn A., geboortig uit Liverpool en herhaaldelijk reeds ver oordeeld te zijn tot gevangenisstraf. Behalve het nut der anthropometric, blijkt uit dit geval, dat het te Rotterdam gevolgde stelsel, dat weldra voor geheel Nederland bijna ongewijzigd zal worden ingevoerd, aan alle vereischten voldoet. Uit Frankrijk verneemt de Telegraaf dat men aldaar verwachtingen koestert in het volgend jaar met een bezoek der Koninginnen vereerd te worden. Er be staat alle teden te vermoeden, dat dit plan verwezenlijkt zal worden. De heer Frederik Harrison, een bekend Engelsch publicist, is in Engeland teruggekeerd van een reis door Nederland en België en hij heeft thans een artikel in de Positivist Review geschreven, waarin hij o. a. zegt: Nederland en België zijn de beide kleinste landen van het Westen; maar vei geleken bij hun stadhuizen, hun paleizen van justitie, hun stations, hun musea, hun wetenschappelijke en litteraire instellingen, hun voornaamste straten, zijn de onze vuil en kleinsteedsch. Lon den stelt zich tevreden met gebouwen en monumenten, waarvoor men zich in Belgische steden van 50.000 inwoners zou schamen. Een hercules verslagen! De eigenaar van den circus-Martini te Bergen-op-Zoom heeft bij een twist met den Hercules van zijn gezelschap, den sterken man zóó toegetakeld, dat deze tot over de ooren verliefd." Een lichtstraal vloog Johanna door de oogen. Een heldere, blijmoedige, tii- umpheerende vlainzij iyas één oogen- blik zoo schoon, dat geen schilder haar naar waarheid zou hebben kunnen malen; zooals slechts zelden, misschien slechts eenmaal in haar leven eene vrouw schoon is, en slechts zelden een man het geluk te beurt valt eene vrouw te zien. Thans ging die schoonheid van Johanna voor den jonker verloren, maar de dominé was verbaasd, en zoo hij niet een door en door onschuldig en braaf man ge weest was, zou er niets verwonderlijks in geweest zijn, dat hij, niettegenstaande zijn leeftijd en alle bedenkingen van zijne plichten, niet zonder gevaar dat prachtig en zeldzaam natuurverschijnsel had bij gewoond. Zulk een oogenblik duurt slechts kort zulk een verschijnsel schijnt niets anders dan de plotselinge werking van eenelec- trische vonk. Zoolang de dominé leefde, zou hij zich dit oogenblik herinneren, en nooit zoude hij aan Johanna kunnen denken, dan als aan de schoonste vrouw die hij ooit had gezien. Hjj ging in huis en zocht zijne vrouw op, en dat was het verstandigste wat hij doen konde; maar misschien was het niet minder verstandig van hem, dat hg naar het gasthuis en de dader naar de gevangenis moest worden vervoerd. De oorstellingen zijn tot nader order ge staakt. Tengevolge eenervergis sing werd Donderdag te Maastricht zoo veel water uit de Maas afgetapt, dat alle schepen te Luik op het droge lagen en de scheepvaart gestremd was. Ook de stoombooten tusschen Luik en Maas tricht deelden dat lot en moesten de vaart staken. Den volgenden dag kon de dienst hervat worden. INGEZONDEN MEDE DEELING. van ELfWARD CCJOK Co.. London. Leverariiers van delEngelsche Regeering RekrnnKH mef fi fifcint^jii.Eere-medail les. Het groVtfgïe/lemetgeedkoopste stuk zeep. Onmisbéaf'in elkaHuishoudtng Overal ve>krijgbaiir. Eens probeeren is\altijdr gebruiken. Bij het jongste notarieel examen is voor het 3e gedeelte o. a. geslaagd onze stadgenoot de heer H. Meinesz. De 11 luitenants der cavalerie en artillerie, die sedert 1 November 1894 gedetacheerd waren bij de Rijschool hier, zijn allen eervol ontheven van die deta cheering en naar hun korpsen lerugge keerd, behalve luitenant Ten Kale, wiens detacheering met éen jaar verlengd is. Nu de bereden artillerie een eigen Rijschool heeft, te Bergen-op-Zoorn, zijn bij de Rijschool hier slechts cavalerie- ofücieren gedetacheerd, en wel: de le luitenants jhr. F. H. Roëll en G. J. A. A baron Van Heemstra, van het le regi ment huzaren; A. Simons en J. J. Ver- kuyl Quakkelaar, van het 2e regiment en D. R. Buma, J. M. H. ten Kate en de 2e luitenant O. J. J. Sixma baron Van Heemstra, van het 3e regiment. Hel Dagelijks bestuur der gemeente brengt ter kennis van belanghebbenden dat, volgens nader van den heer Minister van Buitenlandsche Zaken ontvangen telegrafisch bericht, voor Frankrijk be stemd vee vergezeld moet zijn van een cer tificaat der overheid van de plaats van her komst, houdende, dat het vee gezond is en dat op het tijdstip van verzending alsmede gedurende zes weken vóór dat tijdstip geene besmettelijke ziekte ter plaatse is voorgekomen onder vee van dezelfde soort; Voorts, dat de Italiaansche regeering bij decreet vari 25. October j.l. den in voer van Nederlandsch vee in Italië weder heeft toegelaten, onder voorwaarde dal er bij worde overgelegd een certificaat van een Italiaansch consulaiien amb tenaar, houdende, dat ter plaatse van herkomst van het vee geen besmettelijke veeziekte heerscht. Aan het op den 18en October j.l. te Utrecht gehouden examen voor onder wijzer in de Stenographie, Systeem StolzeWerij, werd door 25 dames en heeren deelgenomen. Aan dit examen voldeden o.a. onze stadgenooten, de sergeant majoors W Wijk, R. Meijer en R van der Heide, alsmede de sergeant B. Proper, allen van de Infanterie en de wachtmeester J. Wijk van de Veld-Artillerie. A. S. Zondag speelt Quick haar eersten bondswedstrijd hier ter stede tegen M. N. I. uit Amsterdam, zoodat de match tegen de studentenvereeniging te Utrecht niet kan plaats hebben. M. N. I. is de steikste tegenpartij voor Amersfoort in de 2e klasse competitie voor 't seizoen 1895-'96. Quick zal zich dus zeer geducht moeten weren om den aan deze zijne meening mededeelde, dat de jonker zijn hart reeds geplaatst had en niet aan Johanna dacht. De jonker had bij zichzelven geen andere meening. Hij gevoelde, naar huis terugkeerende, dal, zoo hij ooit huwen zoude, geen andere vrouw door zijne liefde zoozeer begeerd werd als de aime schilderes, de dochter van den naren hypochondri8t, Zoo zijne zuster hem zijn huwelijk euvel zou duiden hij mocht Cornelie, als hij haar liefhad, niet langer aan haar ongelukkig lot overlaten. Zij had al te lang en al te veel geleden. Nu verdwenen alle bedenkingen en bezwaren. Met onweerstaanbaar geweld werd hij aangezet om onverwijld te handelen. De menschen zouden misschien in zijne reis aanleiding vinden tot concours welnu dan des te erger voor die menschen z^lve. In geval hij met de schilderes huwde zouden al die praatjes van zelve wel slijten, en als zij hem afwees welnu: dan zou hij er rond voor uit komen dat hij haar gevraagd had. Wat kon hem dan de rest schelen? Hij besloot naar Kleef te gaan: hij begreep dat hij onmogelijk anders doen kon. «Ik heb beesloten toch maar op reis te gaan," zeide hij tot Eva, »en ik zal u ronduit zeggen wat er van de zuak wedstrijd nog gelijk ie kunnen spelen Aanvang der match orn 1'/, uur des namiddags. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arn hem van den 30 October 1895 is B H(eu es) korporaal bij het 5e Regiment infanterie, schuldig verklaard aan «Mis handeling en te dier zake veroordeeld let eene gevangenisstraf van zes maanden en in de proceskosten, en is hij terug gebracht tot den stand van soldaat. Bij Koninklijk Besluit is ter zake van lichaamsgebreken ontstaan in en door den dienst pensioen toegekend, lo aan den adjudant-onderofficier J. Ilenke, voort durend 1 528.— s-jaars, en 2o aan den Ser geant A. L. Schoppenhauei, tijdelijk voor één jaar f i98.beiden van het 5e Regiment infanterie. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd en aangesteld de Sergeant majoor J. C. Schrijver, tot adjudant onderofficier en de fourier G. Castein tol sergeant-majoor, terwijl de adjudant- onderofficier P. H. Zaalberg van het le bataljon is overgeplaatst naar het 5e bataljon van gemeld Korps in garnizoen te Utrecht. De élève-muzikanten A. Maas en J. V. Rijnbergen van het 5e Reg Inf. alhier zijn met ingang van 1 Nov. be vorderd tot stafmuzikant-titulair. Een rijknecht van den Heer G. was bezig met lossen aan 't station, 'l Paard, dat schrok voor een trein, rukte zich los en holde de spoorbaan opaan de Lien- dertschebrug, welke men aan 't reparee- ren is en waar men lantarens had ge plaatst, kwam het gelukkig tot staan anders ware het dier zeker te water ge loopen nu kwam het zonder ongelukken te hebben veroorzaakt weder op zijne bestemming. Lijst Van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort. J. Bouwkema Amersfoort. Timmer N. G. van Doornik Amsterdam. J. Jansen Rotterdam. Briefkaart. J. H. Janssen Amsterdam. Blieven Buitenland. E. G. van Leeuwen New Rapids. J. H. H. v. Willigen Ngandloek. Een grappige Tergissing. Het derde bedrijf van Les Jacobiies eindigt met den kreet achter de coulissen van Vive le Roi. Te Hoey in België waren verleden week soldaten gehuurd om dezen sonoor te »slaken". De oiders waren goed gegeven zoodra de regisseur de hand ophief, zouden de soldaten roe pen. Nauwelijks had Marie dan ook aan haar grootvader verzekerd, dat ze graag zou willen sterven uit liefde voor den Koning, of al de Belgische piotten juich ten Vive Leopold. Op IJsland heerschte van 14 October een vreeselijke sneeuwstorm. Verscheidene schipbreuken worden ver meld. Twee stoomschepen een kotter, een schoener en verscheidene visschers- vaariuigen strandden. De haringvisscherij heeft veel geleden, doordien de netten en gereedschappen werden vernield en groote hoeveelheden haring verloren gingen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 1 Nov. 1895. Tarwe f0.Rogge f0Boekweit f 0. Appelen f2 a f 4.Peren f3a f6 Nieuwe aardapp. f0.a f 0 Zandaardapp. f 1.20 a fl.40 Hoendereieren f5.50 a f6.50 per 100 st. Eenden f 0.a f0.Boter f 1.15 a f 1.30 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas f0.f0. Kippen f0.60 a flKuikensfl.af 1.25 Piep kuikens 0.30 a f 0.60 Ganzen f0. f0.Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen fl.50 a f2.Wilde konijnen f0a f 0. Tamme f0.20 a fl.Duiven f0.40 a f0.60 paar. Vette varkens f 0.f 0.%Zeugen f 40 a f 50. Biggen f3. a f6.Schrammen f 10.a f 14 Aangeroerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 80 heet. Appelen; 20 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- is; gij hebt daar het meeste aanspraak op, omdat gij mijne oudste vriendin zijt. Ik ga Cornelie opzoeken om haar te vragen of ze mijne vrouw wil worden/' De oude Eva juichtte van gelnk, »God- dank, Goddank," zeide ze met tranen in de oogen >ik heb het al lang gehoopt en er vurig om gebeden. Voor ik uit het leven heenga, zal ik u dan toch met een lieve en brave vrouw gehuwd en gelukkig zien, en," voegde ze er glim lachend bij, »andere kinderstemmetjes in dit oude huis hooren, dan die van vreemde vondelingen. Dat is nog een nare historie met dien vondeling," zei dfe jonker ernstig ♦omtrent den luitenant ben ik zeker dat hij vuur en vlam tegen mij blaast; me vrouw Kneppers is, geloof ik, niet on gunstig voor me gestemd maar Cor nelie," en nu verhaalde Banjaeit aan Eva zijne jongste ontmoeting met deze. Wordt vervolgd len; 150 heet. Zandaardappelén 4000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1100 kilo Bo ter kilo Magarinekilo Kaasstuks Vee zeugen 180 biggen en 15 schrammen. Onder redactie van J. W. TE KOLSTÉ, Van M. FEIGL te Weenen. Zwart. ede Wit. Wit geeft in 2 zetten mat. Oplossingen, inzendingen enz. worden telkens uiterlijk tot Donderdag ingewacht onder motto: ♦Schaak", aan het bureau van dit blad. Oplossing van Probleem Ao. 49. D. f6 enz. Goede oplossingen ontvangen van G. J. S. W. Z. v. d. K. Mijnheer de Redacteur Vergun mij naar aanleiding uwer oplossing van probleem No. 49 de vraag of D. a 7 wel de juiste zet is. Speelt zwart dan n.l. LXfö dan is het niet mogelijk bij de volgende zet mat te geven. Ik vond als oplossing van het probleem D. e 8, waai' bij alle varianten bij den tweeden zet rnat volgt. S. HEUGELIJKE STANDEN Amersfoort. GEBOREN23 Oct. Henriette Christina Johanna Elisabeth, d. van Hester Henriette Bakker. 24 Oct. Johannes, z. van Abra ham Muijs en Geertruida Bonsel. Eva, d. van Arend Latenstein van Voorst en Maria Petronella Endt. 25 Oct. Dirk, z. van Hendrik Meester en Katrijntje Berensen. 26 Oct. Hendrik, z. van Gerrit Johannes Joseplius Lagerwaard en Elisabeth van der Kamp. Rijk Arnoldus, z. van Jacobus Lobel en Hendrika van den Broek. 27 Oct. Philippus Cornelis, z. van Gerrit Stam en Wijfje Vlugt. Wilhelmina Sophia Estella, d. van Arnold Willem Groote en Wilhelmina Sophia Nagtglas. Cornelia Maria Hendrika Jacoba, d. van Jacoubus Matthias Boom en Hendrika Clasiua van Staal. Wilhelmus Gerardus, z. v. Adam Johannes Voorn eu Grietje Vink. 28 Oct. Gerarda, d. van Albertus vau Doorn en Maria Kraan. 29 Oct. Gerardus Anthonie z. v. Anthonie Machielse en Gerarda Meij- ers. Augustin.z. van Pieter August Olvers en Elisabeth van Berkum. Diderika, d. van Cornelis Bauer en Jacoba Ruitenberg. ONDERTROUWD: 24 Oct. Steven Kuyt en Grietje van Veen. 29 Oct. Johannes Cramer en Gerdiua Johanna Elisabeth Beek man. GETROUWD: 30 Oct. Johannes Holle* kamp en Johanua van Grol. Willem Binneveld en Johanna Catharina Gouw. Willem Angenitus Polleman en Gerritje van de Steeg. OVERLEDEN: 22 Oct. Herman Hijme- riug, 6 m. 25 Oct. Bartholomeus Leo- nardus Rosier, 3 m. Theodora Mieres, 76 j., echtg van Franciscus Lenards. 26 Oct. Hubertus van Haaren, 72 j., ongeh. 27 Oct. Dina Maria Elbarta Meinen, 8 m. Dirk Meester, 1 d. 28 Oct. Johannes Boon, 6 m, Panlina Autonia van de Biezebos, 6 m. Johanna Carolina Hart- man 64 j., ongeh. Autonie van Leeu wenkamp, 7 m. 29 Oct. Petrus Jacobus van Doom, 3. m. Bunschoten. GEBOREN: 26 Oct. Peter, z. van Jo hannes Blokhuis en Geertje Koelewijn. 28 Oct. Jannetje, d. van Hendrik van de Vuurst en Reintje Vermeer. Geertje, d. van Jacob de Graaf en Jannetje Heijner. ONDERTROUWD: 28 Oct. Arend de Graaf en Roelofje van Tamelen OVERLEDEN: 28 Oct. Elbert de Graaf oud 6 weken. Hoogland. GEBOREN26 Oct. Dansel, z. van Cor- uelis van Stuijvenberg en J. S. van Gyteu- beek. ONDERTROUWD: 25 Oct. M. Kraan eu J. Sraink. W. van Hamersveld en P. Smink. J. van Laar en W. Beijer. 31 Oct. K. van Ree en P. van der Poel. GETROUWD: 31 Oct. II. Adams en A. Rouwendaal. H. van Hamersveld en H. Wanning. C. van Hamersveld en G. Epskamp. A. Epskamp en S. Berg. H. Jonker en E. van de Koog. A. Kuger en R. Hilborst. OVERLEDEN: 28 Oct. C. Voskuilen, 67 j WTed van R. van der Ijden. Lensden. GEBOREN28 Oct. Wouter Dirk Janse, z. van Wouter Busekool en van Martje Bottenburg. OVERLEDEN: 28 Oct. Adrianus Berg, oud 11 m. Stouteiiburg. GEBOREN 24 Oct. Gerarda, d. v. Albert Janssen en v. Hendrika VoskuileD. 27 Oct. Gijsbertus, z. van Gijsbertus van denBedem en van Cornelia van Lokhorst. GETROUWD: 31 Oct. Lambertus van Daatselaar met Gerretje van Burgsteden. Wilhelmus Hoogeveen met Gerritje van den Berg. Wouter van de Bilt met Maria Kreijermaat. Cornelis Steenkamp met Hendrika van de Kamp Woudenberg. GEBOREN29 Oct. Elizabeth Antonia, d. van Hendrik van Kolfschoten en Johanna Lodeweegs. 30 Oct. Cornelia d. van Tennis van den Broek en Johanna van de Haar. Johanna Susanna, d. van Nicolaas Hendrik van Wieringen en Annalida Geer truida van Beek. ONDERTROUWD: 25 Oct. Hendrikus van Brummelen, wednr. van Jannetje Steen beek, 44 j. en Willemina Esmeijr, 39 j. GETROUWD: 25 Oct. Hendrik v. Oosten- brugge, 26 j. en Hendrika van Dijk, 28 j. Geachte Redactie! Vergun mij s. v. pl. in het belang der zaak in uw blad eenige regelen te wijden aan Het uut der Stenographie. De stenographie. die in Nederland meer veld begint te winnen, wordt echter nog niet genoeg gewaardeerd, want over haar wezen, haar doel en nut bestaan de dwaaste denkbeelden. Sommigen denken bij het uitspreken van het woord stenographie, of wanneer zij over deze wetenschap lezen in 't geheel niet aan een verkoi t schrift, doch ver warren de stenographie met lithographie, enz., anderen kennen haar slechts een plaats toe in de vergaderzalen van het Parlement en weer anderen denken aan een schrift waarbij het geheugen de hoofdrol speelt, daar volgens hun mee ning voor ieder woord een teeken bestaat. Deze dwaalbegrippen uit den weg te ruimen is het doel van onderstaande regelen. De stenographie dankt hare uitvinding en volmaking aan de behoefte om rede voeringen woordgetrouw weer te geven, ten einde ook hem die geen toehoorder geweest is, in de gelegenheid te stellen, dezelfde voordracht te genieten. Hierin bestaal echter niet hoofdzake lijk haar nut. In onzen lijd van stoom er. electriciteit waarin tijd geld is en alles dringt tot grooter spoed en waarin met de vooruitgang het schrijfwerk in alle takken van dienst, zoowel bij par ticulieren als ambtenaren, onrustbarend toeneemt, moet het daarom wel gewenscht zijn, wanneer een schrijfwijze toegepast kan worden, waarmede men twee mach tige factoren, «tijd en kracht", kan spa ren en juist daarin voorziet de steno graphie. Ook loont zich de stenographie van veel belang hij eigen schriftelijk werk, niet alleen door besparing van lijd,maar wat van grooter gewicht is, ook daar door dat ze het mogelijk maakt den toe vloed der gedachten te volgen, waar de lange tijdsduur van gewoon schrift dik wijls de gedachtenontwikkeling belem mert. Daarom is het dat de geleerde, de geestelijke, de geneesheer en de onder- V wijzer bij hunne studiën, de chefs van handelskantoren bij het stellen van brie ven enz., enz zich met groot voordeel van de stenographie kunnen bedienen. Een afgekort gewoon schrift zooals veelvuldig tot dit doel gebruikt wordt, is maar een gebrekkige noodhulp; het ste- nograplnsch schrift vereischt, ook wan neer het langzaam geschreven wordt, minder tijd dan afgekort gewoon schrift hij snelle uitvoering en geeft daarbij het gewichtige voordeel dat het voor elk ander met het systeem vertrouwde, ge makkelijk te lezen is. Om alle gewichtige voordeelen van de kennis der stenographie op te sommen laat de ruimte in dit blad niet toe, wij verwijzen echter voor belangstellenden naar het werkje van den heer J. L. Wery. «De Stenographie en het Stolze'sche sy steem", dat alom te verkrijgen is. Het aanleeren der stenographie is zeer gemakkelijk. Het Stolze'sche systeem b.v. kan in 24 lessen zoover aangeleerd wor den dat een leerling, die het onderwijs met eenige oplettendheid volgt en dage lijkse!) een uur aan oefening besteedt, reeds na 3 maanden het dubbele schrijft van wat hij in denzelfden tijd met ge woon schrift kan schrijven, wordt daarna nog 5 a 6 weken aan oefening besteed, dan is men zooals uit de ervaring blijkt, zoover geslaagd dat men driemaal vlugger schrijft dan met gewoon schrift oefent inen zich langer dan wordt de snelheid natuurlijk veel grooter. Dat deze regelen mogen bijdragen om de nuttige kennis van stenographie zoo veel mogelijk te verspreiden. Aan de redactie mijn' dank voor hare welwillendheid om ze een plaatsje te ver- leenen. W. WIJK, Serg.-Maj. 5e Reg. Inf. Zie«Het nut der Stenographie" van J. L.Wery

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2