Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten met draaimolen, schommel, wip en ander tuiogerei. H. M. de Koningin-regentes geeft heden en morgen eene jachtpartij op Soestdijk, waartoe genoodigd zijn een 14-tal leden en oud-leden der hofhouding. Hoewel er omtrent de winterfeesten ten hove nog niets is bepaald, heb ik toch vernomen, zegt de Schr. der Haag- sche Kroniek in de N. G. Crt dat er uitzicht bestaat op een danspartij voor jonge dames en jonge heet en, waarbij dan wellicht een menuet in Louis XIV- costumes zou worden uitgevoerd. Het zou de laatste zoogenaamde «kinderpartij" ten hove zijn. Dal Koningin Wilbelmina den kinder schoenen ontwassen is blijkt uit alles. Sedert lang heeft zij niet enkel haar eigen studeer- en zitvertrek, maar ook haar slaapkamer, en 't wordt ook meer en meer gewoonte dat de jonge Koningin naar eigen lust uitgaat, waarheen zij wil en zonder ander gezelschap dan dat van freule van de Poll. Zoo was zij heden, bij feilen wind, om niet te zeggen storm, die de kust beukte en de zee tot aan den duinrand opzweepte, te Scheveningen, om 't woeste schouwspel gade te slaan en den invloed van het gure weder op de wer ken aan het strand waar te nemen. De jonge Koningin wandelde met haar hof dame langs de duinen van de Kerkwerf tot aan het verversehingslokaal, waar haar een hofrijtuig wachtte. Menige Haagsche jonker zou zich aan zulk een promenade niet wagen I Gelukkig kan de Koningin er tegen; zij is flink, gezond en doet haar jaren alle eer aan. Uit Haarlem wordt aan de N. R. Cf. gemeld, dat er Zaterdag weder eene instructie plaats heeft in de zaak van mevr. Van W. J. Een spoedig ontslag uit de voorloopige hechtenis schijnt te verwachten te zijn. Onvoldoende controle Het «Nieuws van den Dag" bespreekt de wijze, waarop thans de kassen der gemeente-ontvangers worden gecontro leerd. Oogeoschijnlijk moge deze weioig verschillen van die der Rijksontvangers, doch laatstgenoemde categorie van ambte naren zal het veel moeilijker vallen zijn superieuren te misleiden, dan een gerouti neerd gemeente-ontvanger kan doen. Het blad meent, dat de administratie van een gemeente-ontvanger zeer goed op dezelfde leest kan geschoeid worden als die van den Rijks-ontvanger. Resumeerende zou het blad de vol gende wijzigingen wenschen: Verbetering der conti óle door een pro vinciaal-inspecteur, die zich door maand- straten enz. en kantoor-verficatiën op on verwachte tijdstippen van eene behoor lijke ambstvervulling overtuigt. De gemeente ontvanger behoort niet meer gelden in kas te houden dan noo- dig is vooi een geregelden gang van zaken. En eindelijk niemand behoort tot ontvanger te worden benoemd, wanneer men a priori kan berekenen, dat de kas bij hem in gevaar moet komen. De moord te Rotterdam. De moord op den 10-jarigen Hoogste den te Rotterdam wordt thans in verband gebracht met een erfenis-quaestie. Op naam van den vermoorden knaap en zijn 11-jarig zusje moet namelijk een bedrag van enkele duizenden guldens staan, af komstig van de eerste echtgenoote van Hoogsteden. Het or.langs te Hilversum ontbonden vrijwillige Brandweerkorps heeft nu aan de nog in kas zijnde gelden een nuttige bestemming gegeven door te besluiten voor het bedrag aan te koopen de be kende »vier-artikelen-bons"(boonen, spek, brood en turf) van de Commissie voor Warme-Spijsuitdeeling, en deze zooveel mogelijk gelijkelijk onder de leden te verdeelen, om daarmede in het barre jaargetijde de armen te verblijden. zich te verbinden met een oud geslacht en »En?" herhaalt Alsager nieuwsgierig. Hij wilde dat men die kleine zaak met Mevrouw de Marsal zoude vergeten." «Mevrouw de Marsal?" >Ja, zjj is heden aangekomen. Zij is het die de piachtige diamanten kroon draagt de tweede vrouw ter linker hand van de Keizerin." «Maar zij is niet jong meer," zegt Alsager, na een blik op haar geworpen te hebben. «Neen," antwoordt Mevrouw de L. eenigzins koel. »Het is zool ik heb ver nomen dat beauté du diable de eenige schoonheid is die waarde heeft in het oog van Engelschen." Kapitein Clive bespeurt zijne dwaling en haast zich deze te herstellen. «Ik behoor niet tot dezulken," geeft hij ten antwoord»Er zijn weinig vrouwen die, naar mijn oordeel, niet schooner worden naarmate zij in leeftijd toene men. Wat zij aan jeugd verliezen, win nen zij terug aan tact en de kunst van behagen." Mevrouw de L. is tevreden gesteld. «Mevrouw de Marsal is eene dierge nen," spreekt zij. «Er zijn weinig vrouwen aan dit hof die, zelfs nu, niet zouden sidderen wanneer zij haar tot medemin- Een uit vinding. Wij lezen io de Rijnbode: Door den heer J. C. van Arkel te Ouds hoorn werd dezer dagen de laatste hand gelegd aan een door hem uitgevonden machine, welker waarde voor de nijver heid moeielijk overschat kan worden. Het is hem namelijk gel-kt een stoom machine constructie uit te denken, wier practische bruikbaarheid bij de thans be slaande arbeids-mnchines in geenen deele achterstaat, en waarbij het steenkool- verbruik 50 procent minder is, terwijl ook nog de ketel beduidend kleiner kan zijn, dan bij de thans in gebruik zijnde stoommachines mogelijk is. In bijzonderheden omtrent de con structie dezer machine kunnen wij hier niet treden maar, om de groote waarde te doen zien die deze vinding, wanneer de uitkomst aan de bedoeling blijkt te beantwoorden, in de toekomst teweeg zal brengen, laten wij hier een enkel voor beeld volgen. Tusschen New York en Liverpool varen zeer groote en snelvarende stoomschepen zoo als de «Etruria" en de «City of Paris", die in de reis heen en terug in 12 dagen 3960 ton steenkolen gebruiken. De ton steenkolen a f6.berekend, komt men tot een bedrag van f21.760. Indien nu de machines in die stoomsche pen naar dit principe ingericht werden, dan zou alleen de kolenhesparing in de heen- en terugreis een som bedragen van meer dan f 10,000, behalve de verdere voordeelen aan dat stelsel verbonden, waarvan in de eerste plaats de aanzien lijke ruimte besparing door de zoo veel kleinere ketels. Naar wij vernemen is de heer Van Arkel voornemenszijn uitvinding, vóór hij er in het buitenland octrooien opneemt, eerst tot in de kleinste bijzonderheden te volmaken en voor alle doeleinden, waarvoor arbeidsmachines noodig zijn, geschikt te maken, zoowel voor de groot nijverheid als voor het klein-bedrijf, zoo wel voor stoomschepen als voor locomo tieven. Hij neefl in de gemeente Oudshoorn reeds eer. voor zijn doel zeer geschikte gelegenheid, waar stoomkracht voorhan den is, op het oog, waarin hij, geholpen door een flink personeel en van de noo- dige machines en gereedschappen voor zien, zijne verschillende typen van machi nes vervaardigen kan. Als een gevolg van het spoorloos verdwijnen van den agent van politie A. van Vliet te Groningen, zijn de wachtmeester der brigade marechaussees en een inspecteur van politie van Gro ningen naar Hoogezand vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen naar de sclieepsjagers van Hoogezarid en Mar- tenshoek, die in den nacht van Zaterdag op Zondag te Groningen zijn geweest. Reeds zijn twee personen, die voor eer.igen tijd met Van Vliet in minder aangename aanraking kwamen, verhoord. Zij en meer anderen konden hun alibi bewijzen. Velen gelooven, dat de man op gewel- dadige wijze te water is geraakt, vooral ook nu uit het Winechoterdiep een haak van zijn uniformjas is gevonden. Een reepje stof van de jas zat aan den haak, zooilat men meent, dat deze met geweld is afgerukt geworden. Van Vliet behoorde tot de beste nachta.enten. Ook wordt het wenschelijk geacht in de buurt waar hij surveilleerde voortaan de posten door twee personen te doen bezetten. Te Wageningen werd gisteren feest gevierd, wegens de aanstaande vestiging van een Rijks-Tuinbouwschool. Allerwege werdt gevlagd. Des voormiddags was er armenbedee- ling en onthaal in het Ouaemannen- en Vrouwenhuis. Om 1 uur zou een op tocht van het fanfarecorps door de stad worden gehouden. Voorts matinée en hedenavond «concert varié" in «Junus- hofl." nares hadden. Misschien hebt gij niet opgelet, hoe bleek onze jonge Hertogin werd toen zij de zaal binnentrad. Zelfs de Hertog, hoezeer ook zichzelf meester, zag er weinig op zijn gemak uit. Het is de eerste maal dat hij haar na zijn huwelijk terug ziet." «En stond hij te voren tot haar in betrekking «De menschen beweerden van ja. De Hertog en Mijnheer de Marsal kregen twist zeker over kaarten en er volgde een duël. Mijnheer de Marsal werd- gewond aan den arm. Hij reist nu door Amerika." Kapitein Clive ziet naar de Hertogin. Het moge verbeelding zijn, het gevolg van wat hij juist heeft vernomen, maar het schijnt hem toe dat hare vroolijkheid van avond niet zoo ongedwongen is, dat er eene angstige uitdrukking in haar schoone oogen rust. Van haar kjjkt hij naar mevrouw de Marsal en zijn gemoed is vervuld van verbazing, zooals mannen dat meer gevoelen wanneer zij staren van de vrouw die hen ai wat schoon is toe- lijkent, op de vrouw die fiare mededing ster is. Toen het diner was afgeloopen, wend den de gasten zich naar de vensters die uitzien op het binnenhof, v aar de «Curée" plaats zoude hebben. Enkele groepen Valsclie bankbiljetten. Te Amsterdam zijn de I atste dagen wederom een paar valsrhe bankbiljetten van f 100 ontdekt. Er wordt vermoed dat zij afkomstig zijn van de bankbiljetten die indertijd door Krause vervaardigd en door de betrokken personen tot nu in bewaring gehouden zijn uit vrees voor schade. Dragen van wapenen bulten dienst. De gevallen van het misbruik maken van wapenen door militairen, zijn naar de minister van oorlog mededeelt niet zoo veelvuldig als de beschouwing in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer zou doen vermoeden. In den loop van dit jaar kwamen op eene gemiddelde sterkte van ruim 25,000 man onder de wapenen, tot 1 October j. I. slechts 28 ovei tredingen voor. Aan de manschappen welke hun wapen misbruiken, wordt, behalve de straf die hun deswege wordt opgelegd, voor min stens zes maanden de vergunning ontzegd, buiten dienst gewapend in het openbuar te verschijnen, terwijl hun gedurende dien tijd geenerlei gunst, als verlof, avondper missie, enz, woidt verleend. Slechts bij het betoonen van zeer goed, ordelijk gedrag, herkrijgen zij de bedoelde vergunning. Deze bepaling heeft, zooals 'de ondervinding leert, zeer gunstige ge volgen; in verhand daarmede bestaat dan ook voor den Minister geen aanleiding om maatregelen te nemen, waardoor het dragen van wapenen buiten dienst voor alle manschappen is verboden. De Raad der gemeente Amerefoort zal op Donderdag, den 12. December 198j des namiddags ten i'/, ure vergaderen ter behandeling van het Ontwerp-besluit tol goedkeuring van den aanloop van gebouwen en grond in de Kamperbin nenpoort alhier. Door Burgemeester en Wethouders zijn de Heeren J. A. Hoksbergen en C. van der Zoo de Jong, benoemd tot schat ters en de Heer J. Fortuin, tot herschat ter der huurwaarde van localiteiten waarin steike drank in het klein wordt verkocht. In de algemeene vergadering der vereeniging «Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" is tot adjunct- onderbrand meester benoemd de Heer J. M. Reinboud, in de plaats van den Heer C. T. Katpp, overleden. Door den Burgemeester is bevorderd tot agent van politie der 3e klasse B Kreijermaat, thans agent van politie der 4e klasse in de plaats van R. van den Brink en benoemd tot agent van politie der 4e klasse W. Abelman, alhier. Ten huize van den hotelhouder J. v. H. ontstond gister een ernstige schoor steenbrand, die, onder leiding van den Brandmeester den Heer J. C. van der Geest, door eenige personen werd ge- bluscht. Bij de aanbesteding der leverantie van aardappelen ten behoeve van de alhier garnizoen houdende troepen werd het laagst ingeschreven door den Heer J. Meyer, alhier, voor f 1,64 per hectoliter aan wien de levering, onder het gewoon voorbehoud, is gegund. Tegen 1 Mei a.s. heeft de heer M. J. Bouman, predikant bij de gere formeerde gemeente B. alhier eervol emi- ntaat gevraagd. De militaire apotheker 2e kl. J. F Pool, van het militaire hospitaal alhier, heeft detacheeririg aangevraagd bij de landmacht ir. West-Indië. van begunstigde personen volgen de Kei zerlijke familie naar het balkon in het midden. Kapitein Clive wordt door eene uitnoodiging om deel daarvan uit te ma ken vereerd. Het is een grootsch, en treffend tooneel waarvan de gasten ge tuigen zijn. De nacht is donker, maar honderd toortsen van gekleurd licht be stralen de binnenplaats en doen de hon den uitkomen die bladen en met elkan der tegen de tralies worstelen, zoowel als de lieden in rijke liireien en de ge spannen menigte der burgerij van Com- piègne. De overblijfselen van het hert waren in front geplaatst van den zuilengang, bedekt met het hoofd en de huid, en de opperjager stond met zijn zweep gereed om het teeken te geven dat de bondeD tot hun feestmaal zouden los gelaten worden. De Keizer gaf een teeken de jager liet zijn zweep naar de laagte, de honden sprongen met reusachtige schreden voorwaarts, maar hun prooi was zoo gemakkelijk niet te verwerven de zweep was opgeheven en zij bleven in het midden stilstaan, kruipend en schuimbekkend van ongeduld en woede. Tweemaal werd dit herhaald, de derde keer mochten zij zich ongestoord op hun feestmaal nederwerpen. Toen ontstond het gekraak der beenderen, bet De bij het wapen der Koninklijke maréchaussee overgeplaatste Ie luit. H. A. Mos krijgt Zwolle tot standplaats, ter vervanging van den le luit. G. A. van Haeften, die overgeplaatst is naar Zutphen. De heer T. W. Bolderdijk, gods dienstonderwijzer hier, wordt gedurende wintermaanden werkzaam gesteld te Drie bergen. Hij bljjft intusschen de oefeningen der nieuwe Chr. zangveieeniging hier leiden. Bij de te Utrecht gehouden herbe steding voor de levering van runderen ten behoeve van de soldaten-menages en de militaire hospitalen te Utrecht, Amers foort en Growerd werd het minst ingeschre ven door den heer J. Hauber te Amsterdam tegen den prijs van 65'/i» cent per Kilo gram. De runderen worden voortaan in de militaire slachterij te Utrecht geslacht, vanwaar het vleesch naar Amersfoort en Gorichem wordt verzonden. De Hooge Raad heeft verworpen de cassatieberoepen van Marius van Gelder te Amersfoort en van A. van Emmenes te Arnhem, veroordeeld wegens het doen opnemen van beleedigende artikelen in de Voorwaarts te Arnhem. Bij de firma M J H Kessels te Til burg verscheen dezer dagen eene groote fantasie voor Piano (tweehandig) over de Oud-Hollandsche Liederen (van A Valerius 1626) bewerkt door Joh. M. Coenen, orkest- directeur van het Paleis van Volksvlijt le Amsterdam. Dit muziekstuk met fraaie titel plaat, waarop een schoon en goed gelij kend portret van H. M. Koningin Wilhel- mina prijkt, is io fijnste gravure en op best papier gedrukt. De liederen; 'tOude Wilhelmus, 'tOnzet van Bergen-op-Zoom, Bede voor'i Vaderland, Spotlied op de Bossu, Dankgebed, Afscheid, Krijgslied, komen er alle in voor en zijn zoodanig bewerkt, dat het stuk zeer gemakkelijk zelfs voor min gevorderde pianistente spelen is. Dit omvangrijk, voor ieder gelegenheid pas send muziekstuk (8 pagina's) wordt gedu rende de maand Decemberelk muzieklief hebber die er om vraagt, gratis en franco toegezonden. Wij raden de pianospelers aan van deze gelegenheid gebruik te maken, ze is gewis meer dan voordeelig. Programma van het lie concert le geven door het Symphonie-Orkest, direc teur de heer G. K. G. van Aaken, met medewerking van mej. Alida Vlieger, Concertzangeres, Amsterdam en den jongenheer Jacques Vischer, Viool, op Donderdag 12 December a.s. des avonds ten 7'/, uur. l.Symphonie No. 11 G dur Jos. Haydn. (ausgabe Breitkopf Hartel.) Adagio-Allegro, Allegretto, Menuetto, Finale-Presto. 2. Aird'Ophéliedel'opérasHamlet" Amb. Thoitas. Mejuffrouw Vlieger. 3. Concert ;No. 7 A inolF voor viool met orkest P. Rode Allegro, Moderato, Adagio, Rondo. Jongenheer Vischer. 4. Vorspiel und Siciliano aus der Oper i Cavalleria Rusticana" P. Mascagni. - ia. RomanceH. Vieuxtemps. (b. Gavotte F. Ries. Jongenheer Vischer. (a. VillanelleE. Deel' Acqua. 6 (b. Récit et Strophes de Lakiné L. Délibes. (c. Kurzes Gedachtniss August Bungert. Mejuffrouw Vlieger. 7. «Friedensfeier" Fest-ouverture C. Reinecke. Even voor het afdrukken der cou rant vernemen wij dat uit de rivier de Eem, nabij het gebouw «de Achterspijker", het lijk is opgevischl van vrouw v. d. P., die in den afgeloopen nacht om onbe kende redenen, slechts half gekleed hare woning had verlaten. 350*"» STA4TÜ-LOTUit!.IS. Derde klasse. Trekking vnn 9 en 10 Dec. (1000 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f45. 9502 9529 10016 10045 10138 164 dof gebrul van woest genot, het gevecht over de stukken en het schrikkelijk feest was in vollen gang. De piqueurs bliezen eerie fanfare le toortsen werden ge schud, een zee van rosse vonken ver lichtte het binnenhof, alles bij elkander genomen scheen het veeleer een aanblik der helsche gewesten. «Het is geen stichtelijk of veredelend schouwspel," zegt Kapitein Clive zacht tot den Engelschen gezant naast wien hij staat. «Het is iets dat men zien moei," was het antwoord. «Eéns, ja," gaf Alsager toe en zijn oogen zwierven af om de Hertogin te zoeken. Zij sprak met den Keizer, maar elk oogeublik dwaalden haar blikken naar den Hertog die zich over Mevrouw de Marsal heen boog. Alsager keerde zich om ten einde hen ook gade te slaan. Die vrouw sprak oogenschjjnlijk op onver schillige wijze, doch eene enkele maal hief zij de oogen op en zond die van den Hertog een langen blik toe. Die blik zeide veel. Een weinig vleiend woord werd tus schen Alsager's tanden gesmoord. «Zij is gevaarlijk," dacht hij en wendde zich plotseling om, ten einde te ontdek ken of de Hertogin den blik had opge merkt. Hij ontmoette haar oogen, en 10179 10181 10193 10205 10207 10208 10222 10230 11407 11410 11412 11418 11436 11444 17807 17817 1783' '7853 17864 17880 18584 18610 18610 19779 19783 19796 19798 19801 19804 19811 19827 en 19832. Te zamen 38 prjjzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. In Pruisen maakt men zich zeer bezorgd over het toenemen van mond en klauwzeer onder het vee. In den omtrek van Keulen, Elberfeld, Dortmund, Hamburg en Maagdenburg is nu de ziekte uitgebroken. Er worden zooveel mogelijk voorzorgs maatregelen genomen. Re verliefde tandarts. Een origineel proces is thans voor de Berlijnsche rechtbank aanhangig. Een te Berlijn welbekend tandarts heeft tegen een der bekende gezusters Barrisor, eene aanklacht ingediend betreffende een som van f 600, die de dame hem wegens eenige verrichte tandheeldundige opera ties schuldig is. Voor de rechtbank erkende miss Bar- rison, dat de vordering geheel juist was, doch verklaarde, dat de tandarts haar in den afgeloopon winter op een bal in den wintertuin had gezegd, dat hij, zoo zij met hem wilde dansen, de 1000 mark als betaald zou beschouwen. Daar miss Barrison zich beriep op haar zuster die van dezen eigenaardigen handel getuige geweest was, moet de behandeling der zaak worden geschorst. De politie te Hamburg heeft een goede vangst gedaan in de arrestatie van een paar verdachte individuën op het kantoor der «Noi ddeutsche Bank". Deze blijken twee internationale bankdieven te zijn. Een hunner heeft reeds 3 ver schillende namen aangenomen. Hij werd te Londen in liet begin van 1894 tot i'/t jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Beiden werden raar Berlijn overgebracht, waar zij verscheidene bankdiefstallen hebben gepleegd. Een onfeilbaar middel tegen ekateroogen is pijnboomhars, zooals het uit den boom of uit kleingemaakt hout naar buiten dringt. Men neemt een lapje, doet wat hars daarop, warmt dit door een lucifer er boven te houden en kleeft het op een likdoorn, terwijl men het andere eind van het lapje om den teen wikkelt. Na 24 uur kan men den likdoorn met de nag-Is verwijderen. Mocht het nog niet gaan, dan herhale men de bewerking. Een jubileum. Duitschland zal plechtig de 25ste verjaiing vieren van de proclama tie tot een Keizerrijk. Het feest zal plaats hebben den 18 Januari en zal schitte rend gevierd wotden in een paleis, waar Wilhelm II allen om zich wil vereenigen, die in 1871 tegenwoordig waren bij de proclamatie, en die nog leven. In een der mooiste zalen van het Oude Slot te Berlijn hangt de schilderij van Von Wer ner, voorstellende het tafereel van Ver sailles, naar men zegt zeer getrouw. Op dit doek ziet men al de personen, die deelnamen aan de plechtigheid. Toen de Keizer te kennen gaf, dat bij allen die nog leefden van hen, welke tegenwoordig waren bij de plechtigheid, wilde uitnoodigen, heeft men Z.M. doen opmerken, dat er ook twee kranige lijf wachten bij waren, die den degen ge trokken en den helm op het hoofd, heel slrijdhafiig stonden aan weelszijden van den troon. Zij zullen ook worden uit- genoodigd, want men heelt ontdekt, dat zij rog leven. De een, Langwitz genaamd, is «hofmeester" geworden op een boot, zij droegen eene onwillekeurig droevige uitdrukking als van eene bede om hulp in zich. Alsager's hart sidderde, een donkere blos overtoog zijn gelaat. Hij zoude zijn rechterhand hebben willen ge ven om de Hertogin gelukkig te maken. Hij gevoelde een bittere lust om hare mededingster te verworgen. Hare mede dingster! Welk een verblindde dwaas moest die Fianschman wezen! Hoe kon een man van de wereld als Bernard Carlton dit schoone, jeugdige wezen aan zulk een man geven om haar hart le laten breken door zijne verwenschte on- ti ouw I Mannen varen zoozeer uit over dusda nig kwaad in anderen dat zij zich ge heel tegen hun eigen keeren. David's ziel was vertoornd bij Nathan's verhaal van het ooi-lam I De dans was begonnen. Gedurende het geheele diner, en later onder het schouwspel heeft Alsager gedacht aan het oogenblik waarop hij de Hertogin zal naderen om zijoe beloofde wals op te eischen. Als hij de balzaal binnentreedt, ziet hij haar omringd door eene menigte heeren, die allen verlangend hun aan spraak doen gelden. Men' is op hel punt eene quadrille te dansen, zij staat op en neemt den arm van haar geleider. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2