Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten oprichten eener nationale vereeniging j directeuren, leeraren en onderwijzers •ambachtsscholen en soortgelijke in- tingen. Het doel dezer vereeniging I zijn: bevordering en behartiging van belangen van het personeel en van onderwijs aan zulke inrichtingen. Aan de vereeniging te Rotterdam is I opgedragen een concept-reglement op te maken, ten einde in de eerstvolgende vergadering op Hemelvaartsdag a. s. de vereeniging te constitueeren en een be- stuur te benoemen. Stenograpliie. Aan Mevrouw Abbema-Fol 's Graven- hage en aan den Heer J. G. Th. B Moans, le Luit. I. L., Amsterdam, kon diploma A. voor de zuivere toepassing van het Correspondentieschrift en ver trouwdheid met hel systeem Stolze-Wéiy worden verstrekt. De gemeenteraad hield gisteren eene penbare vergadering. Het eerst kwam in behandeling een voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het onderwijs aan de school le soort, voor jongens. De toenc ming van het aantal leerlingen aan de H. B. S. is naar hunne meening vooi een deel het gevolg van het gemis eener gelegenheid om meer volledigonderwij i te ontvangen in vreemde talen en rekenen. Verschillende leerlingen begeven zich huns inziens, daarvoor naar de H. B. S., zonder van plan te zijn het onderwijs aldaar in zijn geheelen omvang te volgen Zij zijn van gevoelen, dat in eene werke lijke behoefte zou worden voorzien door de gelegenheid te openen dat onderwys te ontvangen door de uitbreiding van genoemde jongensschool met eene klasse. Aan deze school wordt reeds onderwijs in de Fiansche taal gegeven, en daarom stellen B. en W. voor aanvankelijk een onderwijzer te benoemen, bevoegd voor de Duitsche en Engelsche talen en het schoolgeld op f50 's jaars te bepalen, voor die leerlingen, welke in een dier talen of in beide onderwijs ontvangen, boven en behalve in de vakken die thans worden onderwezen. Met dit voorstel vereenigde zich de Raad. In de onlangs vastgestelde bouwver ordening werd, op uitnoodiging van Gede puteerde Staten van Utrecht eene wijzi ging gebracht, en deze opnieuw vastge steld. Gedeputeerde staten achtten de bepaling dat de bevoegde ambtenaren, behalve de woningen der ingezetenen, huns ondanks, ook de terreinen waaiop gebouwd wordt kunnen binnentreden, ■ene verboden uitbreiding der betrekke lijke liet van 1853 en, dit toegevende, lichtte de Raad deze bepaling uit de ver ordening. Voorts werd het bestek voor de aanbesteding der gebouwen voor de tweede algemeene begraafplaats vastge steld en daarin niet opgenomen bepa- ingerr omtrent minimum loon en maxi num arbeidstijd, waarop de plaatselijke afdeelingen van «Patrimonium" en van den R. C. Volksbond" hadden aange drongen. Wat betreft de aanleg van de begraaf plaats, d. w. z. de beplanting en de in deeling der graven, dienaangaande hebben B. en W. ontvangen een plan mpt be- grooling belangloos ontworpen door den heer Hartogh Heijs van Zouteveen, tuir- bouw-architect alhier, hetwelk de goed keuring van hun college wegdraagt. B en W. werden gemachtigd met den ont werper in nader overleg te treden om trent de uitvoering er van, en dit werk niet vatbaar voor aanbesteding, in eieen beheer te doen verrichten, behoudens wellicht Int aanrijden van grond en de levering der planten, en tevens om de te tooien stammen voorzoover die niet voor de beplanting noodig, in het openbaar le verkoopen. De jaarwedde van de onder wijzeres aan de school le soort voor meisjes, mej. M. M. van Mil, weid met f50 verhoogd en nader vastgesteld op 775. Tengevolge van de onlangs nieuw gemaakte regeling werden bij formeel be sluit de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de lagere scholen verbon den, opnieuw vastgesteld. Eene uitgaaf van f112, beuoodigd voor den aankoop van overjassen voor politiebeambten werd voor rekening der gemeente ge nomen, aangezien de vergoeding voor kleeding toch al zoo gering is. Ter tafel werd o.a. gebracht de van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1896. Wij maken de lotelingen voor de lichting van 1896 er op indachtig dat door den Minister van Oorlog is bepaald dat zij die vóór hunne inlijving bij de Militie met gunstig gevolg een examen afleggen, volgens onderstaand vastge steld programma, ingelijfd kunnen wor den bij het korps en garnizoen hunner keuze. De lotelingen die aan het examen wen- schen deel te nemen, behooren zich daar toe vóór of uiterlijk 20 Januari a s. schriftelijk te wenden tot den Heer Kolonel, commandant van het 5e Regi ment Infanterie. In de schriftelijke aanvrage behooren zij te vermelden: hunnen naam, hunne voornamen, hunne woonplaats, alsmede het wapen of het korps waarbij en het garnizoen of de garnizoenen waarin zij bij voorkeur hunnen militieplicht wen- schen le volbrengen. Het programma van bedoeld examen is als volgt: 1. Het schrijven van eene goed lees baie hand. 2. De kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel. 3. De vier hoofdbewerkingen der rekenkunde met geheele getallen. 4. De kennis van het Nedeilandsche stelsel van maten en gewichten. 5. Eenige bekendheid rnet de Vader landsche geschiedenis. 6. Voldoende kennis der aardrijks kunde van Nederland. Het examen zal worden afgenomen na den 25 Januari a.s., tijd, uur en plaats zal tijdig aan de belanghebbenden ken baar worden gemaakt. Aan den adjudant-onderofficier C. L. Droste van het 5e Regiment Infanterie is ter zake van lichaamsge breken een voortdurend pensior n toege kend van f528.'s jaars. Bij het 5e Regiment Infanterie zijn bevorderd en aangesteld de sergeant- majoor L. E. Verspoor tot adjudant- onderofficier, de sergeant-niajoor-iitulair F. de Bruijn tot sergeant-majoor admi nistrateur, en de fourier J. J. van Oud- gaarden tot sergeant dienstdoend luite nant te velde. De eerste luitenant H. J. von San ten, heeft verzocht om op grond van punt 4 der wet van 28 Augustus ,851 Staats blad No. 128. voor een jaar op non activiteit te worden gesteld. De eerste luitenant J. D.irré, heeft het verzoek gedaan om gedetacheerd te worden bij het solide gedeelte der Kolo niale Reserve. foort afgegeven de geadresseerde echter was zich niet bewust een dergelijk pakje te hebben besteld of te moeten ontvan gen, redenen waarom hij dan ook wij selijk weigerde het te ontvangen; want te Utrecht geretourneerd, werd het in het bestelhuis geopend en bleek het te zijn een zorgvuldig verpakt sigarenkistje, opgestopt met eenig oud papier. Men zij dus voorzichtig met het aannemen van dergelijke zendingen. Als een zeldzaamheid deelen wij mede, dat 1.1. Zaterdag door W. v n Doorn in de rivier de Eem met een kruisnet een zalm is gevangen van ruim 8 pond. Het is de Inatste dagen des avonds weder erg woelig langs de straten onzer gpmeente. Gisteren avond moest de po litie zelfs van hare wapenen gebruik ma ken om een volksoploop uiteen te drijven. Eu de oorzaak van al dat lawaai is een zekeie H., officier bij het leger des Heils, die een van Harer Majesteits soldaten Zondagavond den toegang tot de heils bijeenkomst weigerde niet alleen, maar daarbij tevens bedoelde soldaat op een schop tegen den buik onthaalde, die zijn opneming in het hospitaal noodzakelijk mankte. Nu schijnt men op bovenge noemden H. de lynchwet te willen toe passen, wat niet erg verstandig is, daar, heeft de man werkelijk schuld, de justitie wel 'oor de hem toekomende straf zal zorg dragen. Door den Minister van Oorlog is be stemd tot kapitein voor Speciale diensten bij het 5e Regiment Infanterie, de kapitein B. Charlé er. in verband daarmede de kapitein van Speciale diensten D. Cheriex eervol van die functie ontheven. Laatst genoemde kapitein wordt belast met het bevel over de 2e Compagnie 2e bataljon van genoemd regiment. De le luitenant G J. Kievit, van het 2e regiment Huzaren, is overgeplaatst bij het le regiment Huzaren alhier. Eenige dagen geleden werd aan een bode op Utrecht aldaar een pakje onder rembours ter bezorging naar Amers Sckerpenzeel. De Heer K. Joustra onderwyz-r, aan de openbare lagere School alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Oosthuizen, Gemeente Apel doorn. »50»e STA 1 I'S-I.OI Kill .1 Vijfde of laatste klasse. Eerste week. Trekking van 6 en 7 Jan. (1500 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 100 op No. 8590, 9544 en 17875. Prijzen van f70. 10192 10198 17778 17791 17796 en 19760. T-- zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 8566 9501 9508 9512 9514 9520 9551 10015 10141 19149 10159 -0161 101b8 10170 10176 10184 19225 li440 17785 17806 17830 17861 17872 17876 18583 18590 1861318625 1974219780 en 19786. «Zij houdt van hem," zeide Mr. Carl ton bij zichzelf: «zij schept behagen in zijn gezelschap dat is alles," (met nadruk.) «Ik weet niet of zij zich zijn gevoelens bewust is waarschijnlijk wel vrouwen zijn in dat opzicht zeer slim, maar één ding weet ik, Goddank! dat hij zijn tijd verspilt. Niet dut ik kwaad van hem denk; ik geloof geen oogei.blik dat hij jegens Viva eenig voor nemen koestert dat niet volkomen waar dig is, maar zijne liefde wordt hem te krachtig indien hij verstandig ware zoude hij zich van den weg van verlei ding ontrukken. Het eenige wal ik vrees is dat de Hertog hem in de hand zal spelen, niet met bewustzijn of voorbe- dachtelijk, maar indien hij volhaidt bij zijne oplettendheden voor Mevrouw de Marsal, dan zoude haar gekreukt gevoel Vtva, even als het menige vrouw vóói haar bewogen heeft, er toe kunnen drij- iven om de toewijding van een anderen ;nan aan te nemen." Het was den laatsten dag van het ver blijf der Hertogin in Southshire zij reed huiswaarts na een langen rit, en Kapitein Clive bevond zich, als naar ge woonte, aan hare zijde. Mr. Carlton en de Hertog waien op korten afstand ach ter hem. «Hertogin," zegt Alsager plotseling, terwijl de blos op zijr. gelaat zich don kerder afteekent, en zijn hart sneller be- int te kloppen: sik zoude u iets willen zeggen dat u dwaas en ongevraagd zal toeschijnen, naar ik durf voorspellen. Een ieder heeft u hef hoe kan men het helpenI Gij schijnt alles te bezitten wal de wereld kan geven, maar 'naar zoo het mogelijk ware dat gij ooit behoefte liadt, ik zal niet zeggen aan een vriend, dat is niet waaischijnlijk, maar aan iemand op wien gij kondet vertrouwen, ieinaud die u een dienst kon bewijzen dien gij niet gaarne van een ieder vragen zoudt zult gij dan," (aar zelende) «zult gij dan aan mij denken? Wilt gij u dan herinneren dat het mij innig gelukkig zoude maken u van eenig nut te kunnen zijn, en dat gij op mij vertrouwen kunt als op een bloeder? De Hertogin is een weinig verlegen. Enkele vrouwen zouden bij zulk eene bede gelachen hebben of haar hebben bespottelijk gemaakt zulk een voor stel schijut voorzeker een weinig mis plaatst, ook ziet zij niet in hoe het Kapi tein Clive mogelijk zoude kunnen zijn haar van dienst te wezen, maar haar eigen bizondere fijngevoeligheid maakt haar altijd bezorgd voor de gevoelens van lien die haar omringen, en zij ant woordt met slech's een zweem van aar- Aaugelioden dienst. Iemand van onze kennis kieeg opeen advertentie in een der volksbladen, het volgende briefje: In den krant heeft ikke geleze dat U Edelachtbare Meheer, eene eenvoudige flinke dienstmeid noodig is. Ikke is noch nooit in eenen dienst geweest, ikke is twee en twintig jaren, ikke woon in V. op den Stations Weg Nummeroo Nu meheer in den hoop dat ikke bij U Edeles Edelachtbare klaar mag komen schei ikke uit met den penne maar nietes met het hart en blijft in hooge achting uwe dienstwillige dienaresse A O Wat kost een vogelnest Wel dat kost niemendal! Vergis u niet. Een vogelnest kost minstens 500 gulden, ja, er zijn er wel, die het dubbel kosten. Kom, daarin vergist ge u toch! Ik zal het u bewijzen. Uw zoontje, of de jongen van uw buurman haalt een nesije uit, waar een baslaardnachtigaal of roidborstje met 5 jongen in zit. De 5 jonge vogels kunnen natuurlijk niet in het zeling; «Gij zijt zeer goed. gezegde herinneren." Ik zal mij uw HOOFDSTUK VI. Een kostbare kus. Het was een namiddag laat in den herfst. Onder het bizonder bescheim- heerschap der Keizerin werd er een Fancy Fair gehouden in de Oranjerie der Tui- lerieën. Prinsessen, Hertoginnen en Mar kiezinnen hielden er stalletjes, en de meesten harer schenen er groot beha gen in te scheppen van haar groolen stand af te dalen om voor een wijle in winkelviouwen herschapen te zijn. Het moet bekend worden dat zoo eene vrouw uit de mindere klasse der maat schappij zoo lastig, inhalig, indringend of onbeschaamd ware geweest, haar klan ten gering en zeldzaam zouden zijn, maar zuks was hier het geval nietals vaste wet, ging het juist die dames het best die er het best in geslaagd waren elk gevoel van kieschheid en schroom af te leggen. Liefdadigheid geeft schijnbaar vrijheid tot onbeschaamde manieren en onbescheiden aanhouden, of hoe komt het dat v ij zoo dikwijls het schouwspel hehhen van vrouwen van hooge geboorte leven worden gehouden, ze kwijnen weg Denk nu eens, wat die vijf snaveltjes anders niet op hadden kunnen peuzelen Stel liet heel gering, namelijk op 50 rupsen per dag; dat is voor de 5 al 250 van die vernielers, die zich 's zomers te goed doen aan de vruchtboomen. De vo gels hadden stellig nog 30 dagen in het nest moeten I lijven en eiken dag hun 250 rupsen gebruikt; dit maakt 7500 niet waar? Verder: iedere rups eet, als ze begint zooveel als ze zelf weegt aan bladeren en bloesems. Als ze dit smullen 30 dagen volhoudt en eiken dag slechts één enkele vrucht aantast, dan bederven al dierup sen samen niet minder dan 225.000 vruchten, en weer alleen, omdat die jon gen dat vogelnest heeft uitgehaald. Zoo'n onaangerund vogelnest met jon gen is dus precies 225.000 appelen en peren waard, die vier voor een cent ge rekend ruim f 500 kunnen opbrengen Wanneer wij dus zeggen, dat een vo gelnest f500 waard is, dan overdrijf ik niet. Gebied daarom aan uwe kinde ren de vogelnesten met rust te laten. Kort geleden stierf in het graaf schap Wales eene dame, wiei testament zeer bijzondere bepalingen bevat. Zij wenscht begraven te worden in hare jachtkleeding. Haie schoenen en hare rijtuigen moeten op den dag van de be grafenis allen verbrand worden. Al hare jachtpaarden, zes in getal, en waarvan de waarde van 60 tot 80 pd. st. elk be draagt, zoowel als hare jachthonden moe ten op den dag na de begrafenis dood geschoten worden. De rest van haar werkelijk en persoon lyk bezit, ter waarde van ongeveer 90.000 pd. st. f 1.125.000, laat zij aan haar geliefden echtgenoot achter, op voor waarde dat hij strikt en letterlijk haar laatsten wil ten uitvoer brengt. Haar echtgenoot was een boereknecht, wien zij zelve het voorstel deed haar te huwen (»N.-Sport.") Iets nieuws I Is er ook wat nieuws van daag? vroeg een nieuwtjesjager van zeker dag blad den inspecteur van het politiebureau waar hij 's morgens was ingeloopen. Niemand veiongelukt, den hals gebroken of verdronken, verbrand, van een steiger gevallen, geen dief gepakt of zoo iets? De inspecteur keek hem een paar mi nuten aan en zat zich te bedenken. Nu, zeg dan eens op, is er iets nieuws van daag? Ja wel, antwoordde de inspecteur Wat dan De balie waar je legen aanleunt, is juist nieuw geverfd. Danseressen zijn natuurlijk allen jong; maar de jongste balletdanseres ter we reld is ontegenzeggelijk het New-Yorksche danseresje Baby Ruby. Zij is namelijk een kind van drie jaar. Het is ergerlijk voor ieder, die hart voor kinderen heeft; maar toch een feit. Men vindt het portret van het driejarig meisje in de winkels uitgestald, als dat van andere vermaarde danseressen. Zij voert zeer bewllig en vaardig de moei lijkste dansen uit. Nog onlangs danste zij in de «Pers-club" te New-York op een tafel, en zij werd daar overladen met bloemen en suikergoed. Ongeveer honderd arbeiders zijn dezen winter aan 't werk op de landerijen in Opsterland (Fr.) van Baion van Lijn den te 's-Gravenhage. Door deze werk verschaffing behoeven zij niet bij het burgerlijk armbestuur aan te kloppen. Een interview op een redactie- bnrean. Eerlijk gesproken, een interview was t juist in alle opzichten niet. Want daarbij vooronderstelt men in den regel bij de redeneerende personen zoo iets als en beschaving, die by deze bazars voor liefdadige doeleinden een gedrag en eene vrijpostigheid -ontplooien waarover zij zich ergeren zouden in de klasse welke zij voorgeven na te apen. De groote dames der Tuilerieën toon den voor het meerer.deel eene inhaligheid en hebzucht, welke tot elk ander doel dan de liefdadigheid die eene menigte zonden bedekt, een ernstigen aanslag tegen goeden smaak en manieren hadden geheeten. Toch was het een aardig schouwspel. De muren der schoone galerij waren be hangen met karmozijn fluweel en goud; achter de dubbele rij van toonbanken welke bedekt waren met snuisterijen, stonden bekoorlijke, sierlijk gekleedde vrouwen te glimlachen en te keuvelen, en bevond zich een overvloed van fraaie bloemen. De zon, welke op het karmo zijn neerviel, wierp een lichtrooden gloed over het geheel, een heerlijke geur steeg op van uit de menigte tot pyramiden ge schikte rozen, er klonk een galm van stemmen en druk gelach een ieder scheen een heerlijken namiddag door te bren gen, tot zelfs de arme slachtoffers die bet wreedaardigst waren geplunderd. De jonge lieden die den toon aangaven, en in goede verstandhouding tol de aristo cratische schoonen wensebten te staaD, een eenigszins logischen gedachtengang, samenhang tusscher, vragen en antwoor den, helderheid en verband in de mede- dcelingen, met mindere en meerdere moeite aan den geïnterviewde ontlokt, ten einde aldus te komen tot de weten schap, die de pers onder zekere omstan digheden noodig acht, Van dit alles was in 't geval, dat we hier op 't oog hebben, geen sprake. De persoon, die dezer dagen ons bureau kwam binnenstappen, behoefde eigenlijk niet ondervraagd te worden. De woorden rolden van zelf van haar 't was iemand van »'t zwakkere" geslacht lippen, nu klagend en weemoedig, dan weer driftig, hoonend of scherp, soms zelfs met een spottenden lach. Doch logisch verband was er tusschen haar woorden niet; als we gezegd hebben, wie ze was, zal ieder dat begrijpen. Of ze jong was? Neen I Schoon? Neen, neen 1 Interessant? Hml Nu zij staat ten minste in verband mot iemand, die in de laatste dagen door de geheele Nederlandsche pers is be sproken. Ieder herinnert zich, hoe onlangs te Wildervank de weduwe Bina Zuiderhoek geboren Degenhart, stierf, hoe er geld in haar woning werd gevonden en op zekeren nacht onverlaten doordrongen tot het niet bewaakte sterfvertrek, om zelfs in de kleederen van den doode te zoe ken naar rijksdaalders en guldens Dit alles is te zijner tijd uitvoerig door de bladen vermeld. Nu stond, kort geleden, op een avond de zuster van de overledene, de zeker aan vele lezers van dit blad niet onbe kende Annechien D. voor ons. Wat zjj wilde? «O meneer, ik wol wel groag, dat ie in joen kraute drokten, dat ik «vat hebben mout van 'l gold, 't zuiver en de klijroazie van mien zuster, dij ver leden weeke in de Wildervank slurven is. Zij har geld in 't berre wegstopt, moar ik heb der gijn voazel van kregen. Ik heb wenscht van dat geld. Dou mien bruu slurf, heb ik er 'n olie pamplu van kregen en ans niks. 't Is een gekken- span mil mekoar. Ze har zokke mooie gollen droadwarkstiften, dei wol ik an mien zuiveren ooriezer doun, en nou krieg ik niks. Wie binnen toch altemoal Gods kinder, Twij woagens vol goud binnen der nou al wegsleept. Doar was ook nog een puntrom bie van Johannes Hoarlem. Ik bin der hijlemoal van in de wère; de kap lopt mie omme, ikwos bijl rijt, dat 't van de weeke de lullige doageii wassen. Wat dee ze mit ,n be- kledde ki-te? Ze har een hijl mooi kijjd an, met fluitertjes om de hannen en 'n mulse opdij mos ik had hebben. Ik heb allied docht: As ons Bine nog as dood gait, den kiieg ik 'n mooie ceot van heur, Moar dat is mi bie de rogge op loopen. Ik bin der noakend en ge zond nut. Nou rouw ik ook nijt om heur, ik wol heur wat houslen." De redacteur, die eindelijk na den stortvloed van woorden gelegenheid vindt een vraag te doen »Is je zuster getrouwd geweest?" A, «Joa, moar ze har hom niks in de reken. Hij kreeg meer sloage as eten. Levendige kinder hebben ze nijt had. Ik bin bhede, dat ik nou van heur of bin. 't Is net of ze mie geld geven hebben, zoo schier en makkelk is mie 't tou. Ik bin nou gijn zusters neudig- 'k Heb meer van dy onwieze bruiers en zusters had, dij halfmallen. Ons Bina was 'n peerooge, 'n fougel, 'n dikke rekelske. Menschen maggen nijt zoo wonkern mit geld in 't berre. Ik duur nijt noar de kerke, den schrijf'k mie dood of doomnij stuurt mie der uit. Op 't starfberre wol ze nog geld in 'n puule wuilen. Ik bin ook ai bie de pokereur west, moar dij mijnt dat 'k nijt wies bin. Mit de stoet-vrouluu har ze ook allied roezie; elk wijt wel, dat 'l inien ijgen zuster was. Ons moe kreeg vreuger ook mennig fleere van heur. Wat het dij Gepke vreuger ook 'n geld noaloaten. As ik zoo was, dan inogten re mie de handen wel ofdraaien. De dioakens in de Wildervank hebben der doadelijk achteran zeten, dou ze vernammen, dat er geld zat, want Zakje. schenen onuitputtelijke beurzen le heb ben, mannen van minder rang, die slechts de schoone dames van aanzien of bij naam kenden, waren zelfs nog begee- riger om een woord of een glimlachje tot fabelachtigen prijs te verkrijgenen zij, wij mogen er oris van verzekerd hou den, moesten duur betalen voor dat voor recht. Dames van hoogen rang liepen rond door de menigte; bloemen, sigaren en vlammetjes aan iedereen, arm, jong en oud op le dringen, en vroegen schande lijke prijzen voor hare koopwaar. Deze zeer betooverende vrouwen hiel den het buffet en dienden met al de manieren van onbeschaamde koopmeis jes, likeuren, bieren, sandwiches, koekjes, gareu rond, of brachten de gevraagde dranken naar kleine yzeren tafeltjes welke rondom geplaatst waren ten einde een waar koffihuis na te bootsen. Zij droe gen witte schortjes waarin zij het geld, dat zij ontvingen, lieten gljjden, en vroe gen steeds, op eene wijze wauraan men geen weerstand bieden kon, om iets voor haarzelven. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2