n en Verhuren; Plaatselijke berichten Gemengd Nieuws. 4. 1. 1IJ I'EPiMEHk I- en f0( rooi gedaan en voor het keukenraam opgehangen, zoodat de vink van buitenaf zichtbaar was. Ci Het duurde geen tien minuten, of het zoo even losgelaten wijfje tikte tegen het raam en ging op het kozijn zitten. Ge willig liet het zich vangen, en toen het bij het mannetje mede in gevangenschap werd gebracht, tjilpten beiden van vreugde. Naar de N. if. Cf. verneemt, heb ben de rijksmiddelen in het afgeloopen jaar bijna 3% millioen gulden boven de raming opgebracht. Ten vervolge op de resolutie van den Minister van Financiën van dl Maart 1895 is bepaald, dat de waarschuwingen tot inlevering van beschrijvingsbiljetten voor de bedrijfsbelasting steeds per post moeten worden verzonden en wel aan geteekend. Slechte tijden. Als een bewijs, dat in den tegenwoor digen tijd velen zich in benarde omstan digheden bevinden, kan o. a. dienen, dat gedurende de twee laatste dagen der vorige week bij het bestuur der afdee ling Groningen van den «Bond van orde' zich meer dan 150 personen hebben aan gemeld om werk of ondersteuning. Naar aanleiding van het bal, dezer dagen door den Engelschen gezant in de Haag gegeven dat door de tegenwoordig heid onzer Koningin werd vereerd, her innert de Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. aan eene gebeurtenis, die eenige jaren geleden bijna het terugroepe van dien diplomaat tengevolge had gehad De gezant kwam van een buitenland sche reis terug; aan 't station vroeg de met de controle belaste beambte zjjn kaarlje; sir Horace liep door; de beambte hield hem terug en herhaalde zijn verzoek om 't kaartje; de gezant antwoordde met de vlakke hand pats! in het aange zicht van den verbluften man van den dienst. Daar volgde een standje; iedereen kwam er bij te pas. Men wilde 't zaakje met een opheldering uitmaken; de be ambte had het met den gezant zoo nauw niet moeten nemen en een klap van een vertegenwoordiger van Hare Britsche Majesteit was toch op zichzelf iets wat niet eiken proletariër ten deel valt Alles mooi, maar de man verkoos den opstoppi r niet voor zoete koek te slikken en wilde zien of er rechters in den Haag waren. Het werd een leelijk geval. De justitie kon den gezant niet ter verantwoording roepen, maar daardoor dreigde 't geval een onderwerp van diplomatieke corres pondentie te worden, te meer, omdat er al gepraat werd van een interpellatie in de Tweede Kamer over hetgeen de Re geering voornemens was te doen Het geheele corps diplomatique zat er over in zak en nssche en de Italiaansche gezant, de markies de Spinola vooral, gaf zich veel moeite, om sir Horace uit de moei lijkheid te brengen. Een lid van de Tweede Kamer gaf den raad om er den toenma- ligen Minister van Buitenlandsche Zaken voor te spannen en jhr. Hartsen ver klaarde zich bereid als «arbiter" opte- treden. Met veel moeite en klinkende argumenten wist hij den spoorwegbeambte te overreden de oorvijg te vergeten en., zoo liep 't zaakje af. Maar als de heer Spinola, het Tweede Kamerlid, de minis ter Haitsen en de man van de klap 'l niet zoo hadden geschipperd, dan zou sir Horace Rumbold in het hotel in 't Westeinde te's-Gravenhage Maandagavond zeker geen schitterend bal hebben ge geven, vereerd met de hooge tegenwoor digheid van H. M. de Koningin-Regentes. Transvaal. Vanwege de »Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam (die ongeveer 3000 leden telt) is een manifest, gericht aan het Engelsche volk, verschenen, dat van Alsager. Zij leest geheel het me degevoel dat er ligt in zijne oogen oogen die, zooals ik reeds te voren zeide, eene zonderlinge macht van uitdrukking bezitten zij gevoelt behoefte aan iemand waar zij haar vertrouwen in kan stellen zij is geneigd haar leed, hare folte ring, hare teleurstelling voor hem uit te storten, en zij weet dat zulks onvoorzich tig, gevaarlijk, ja zelfs slecht zoude zijn. Zij is zich volkomen bewust dat geetie vrouw het recht bezit medegevoel ie zoeken bij een man voor het onrecht dat haar echtgenoot haar aandoet ver trouwen schenken van eene getrouwde vrouw aan een anderen man is eene der eerste zaken welke vermeden moeten worden. Er ligt geene coquetlerie in hare natuur, zij schenkt den mannen geen dier be dekte aanmoedigingen welke schoone en zelfs onwederlegbaar deugdzame vrouwen somtijds voorwenden hen te geven, maar ontvangt hunnne hulde met eene vroo- lijke bekooilijkheid, die, terwijl zij hen niet terugschrikt, hen toch alle hoop ont zegt van in haar eenig gevoel buiten vriendschappelijke achting op te wekken. Wat Alsager aangaat, hij behandelt haar met den teederen eerbied die een man gewoon is te bewijzen aan de vrouw welke, in zijn oogrn, de rchoonste, licf- ook in het Fransch, Duitsch en Engelsch zal verschijnen. Het einde dezer circulaire luidt als volgt: «Is het rechtvaardig die natuurlijk ontwikkeling van de Zuid-Afrikaansche Republiek met leede oogen gade te slaan bij elke gelegenheid te dwarsboomen en elk wettig of onwettig middel aan te grijpen of aan te prijzen, om het volk van zijn duur gekochte en plechtig erkende zelfstandigheid te berooven? De ondergeteekenden, Nederlanders, uit hetzelfde bloed gesproten als gindsche Afrikaanders, en even fier op hun eigen duur verworven vryheid, beroepen zich op uw eigen sterk nationaal bewustzijn dat u dringen moet aan zwakkere natiën gelijke rechten toe te kennen en gelijk achting te bewijzen, als waarop gij zelf tegenover tegenstanders aanspraak maakt Wij vragen u overeenkomstig recht en plicht het volledig zelfbestuur van andere natiën te eerbiedigen en niet te dulden dat, rechtstreeks of zijdelings, door ambte naren of privaatpersonen, op grond van stoffelijke of politieke belangen, eenige inbreuk gemaakt wordt op de zelfstan digheid eener republikeinsche regeering, die getoond heeft de ncodige kracht en den vasten wil te bezitten, om hare eigen aangelegenheden te beheeren en aan alle billijke wenschen tegemoet te komen Alleen door eene strenge handhaving der beginselen van recht en normaal kan het geschokt vertrouwen hersteld en de geleidelijke ontwikkeling van Zuid-Afrika verzekerd worden. Van de lotelingen, die zich in hooger beroep van de uitspraak van den Militie raad tot Gedeputeerde Staten hebben gewend, zijn er 8 vrijgesteld van den dienst, waaronder één uit Amersfoort zoodat alsnog één jongeling van hier zal moeten opkomen. In het afgeloopen jaar werden hier geboren M. V. binnen de gemeente, wettig 287 272 onecht 15 20 in de gemeente geboren, be hoorende niet tot de werke lijke bevolking elders geboren, behoorende tot de werkelijke bevolking 302 292 2 4 300 288 2 2 302 290 en stierven ongehuwden gehuwden in weduwenslaat 592 M. V. 144 114 46 55 25 2» 215 1J8 de gemeente overleden, niet behoorende tot de werke lijke bevolking 8 207 J98 elders overleden, behoorende tol de werkelijke bevolking 4 levenloos aangegeven wettig onecht M. V. 18 13 5 - 21o 202 23 13 Huwelijken werden gesloten: tusschen jongmans en jonge dochters weduwen 6 weduwnaars en jongedochters weduwen 8 Echtscheidingen 199 4 ste, en edelste van haar geslacht is. En het is het volkomen gemis aan alle schijn bare aanspraken op hare gunst, hetwelk haar zoo bereid maakt zijne vriend-chap aan te nemen en zoo verlangend er troost uit te putten. Toen zij eindelijk vrij was de Tuilei iën te verlaten en Alsager haar in haar rij tuig bracht, wendde zij, terwjjl hij haar vaarwel zeide een droefgeestigen blik op hem, die heel het verlangen naar medegevoel uitdrukte dat haar in het harte brandde. «Mag ik u morgen-ochtend komen zien P" fluisterde hij. «Tusschen elf en twaalf ure," ant woordde zij, en nu het rijtuig vooi ireed, gevoelde zij half berouw van toegestemd te hebben. Intusschen had zich een gefluister verspreid over de twee wedstrijden waarin de Hertog en Hertogin de Lal- lièie waien betrokken geweest; men verhaalde dat de Hertogin na al haar bloemen te hebben verkocht, de roos welke zij op de borst droeg te koop had aangeboden; dat deze ten laatste voor vijftien duizend franken was ten deel ge< allen aan Kapitein Clive, maar dat de Hertogin haar aan hem gegeven had, weigerde er eenig geld voor aan te nemen. Programma der soirée, morgenavond om 8 uur te geven door mad. Thénard in «Amicilia": 1. Ouverture Si j étais Roi'' Adam. 2. La mode. les Parisiennes et les fem- mes modernes. Les idéés, les habits, les usages. Conférence par Madme Thénard. 3. Deux danses hongroises Brahms. 4. Les souliers de bai, comédie en un acte. MargueriteMadme Thénard. Madme De Marcilly Madelle Lepage. 5 Hirondelles viennoises, marche Ziehrer. 6. De Calais a Douvres, dit par hau teur Madme Thénard. 7 Sérénade pour flüte et clarinette Titt'l. 8. La mort du brave, dit par Madelle Lepage 9. Soirée d'été, valse de concert Waldteufel. ,q (a. Le voyage de noce, dit par Madme Thénard. (b Ohle theatre, dit par Madme Thénard, 350ste STA A TS-I-OTK It I Vijfde of laalste klasse. Tweede week. Trekking van 14 Jan. (950 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 70 8589 9505 9516 10009 10153 19806 en 19810. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 8577 9523 9524 9537 9j57 9559 10017 10030 10143 10169 10188 11401 11427 17795 17852 18573 I86-.0 18601 18615 19758 la771 en 19775. Het weder in het hniteulaud. Is het weder in ons land voor dezen tijd van het jaar ongewoon zacht, tot wanhoop van alle tjssportbeoefenaren in den laode, uit midden- en Zuid-Europa komen berichten van hevigen sneeuw stormen en strenge koude. Uit Weenen meldt men dat door zware sneeuwstormen het verkeer op verschei dene plaatsen gestremd is. Op de lijn bij Steinamanger in Noord-Westelijk Honga rije, geraakte Zaterdagmorgen een trein in de sneeuw vast. De Kaschan-Oder- berger spoorweg houdt het verkeer nog slechts met de grootste moeite en aan zienlijke vertragingec gaande. Op enkele kleine lijnen is het verkeer echter ge heel gestremd. In geheel Italië treedt de wiüter met de grootste felheid op. Verscheiden huizen in Umbriëzijn geheel ingesneeuwd en van de buitenwereld afgesneden. Te Weenen is bericht ontvangen uit Konstanlinopel, dat, blijkens een ver trouwelijk rapport, ten paleize ontv ingen, erns ige wreedheden zijn gepleegd in de hoofdplaatsen van eo in de Vilayets Tre- bizonde, Sivas, Maouret, Ulazis, Diabekir, Bitlis, Erzerum, in het geheel 20 steden en 2000 dorpen. Het aantal der menschen, die daarbij het leven verloren, wordt geraamd op luO.OOO. Verder zijn 80.000 gezinnen gevlucht naar de bergen en de bosschen, 20.000 gezinnen zijn tot den Islam be keerd en 30.000 gezinneo hebben de wijk genomen naar de groote steden. Voorts wordt nog uit Konstontinopel gemeld, dat Izzet-Pacha nog niet naar het Oosten is vertrokken, maar nog in het ministerie van oorlog wordt opge houden. Men vreest, dat de Drusen op marsch zijn legen Damascus. De Turksche troepen, die Zeitoun bele geren, zijn genoodzaakt ten gevolge van het ongunstige weer terug te trekken naar Marasch. GedurenUe eenige dagen zijn de minis ters steeds ten paleize bijeen. Te Van, dat tot dusver gespaard bleef, dank zjjn den Vali en den bevelhebber van het garnizoen, is men ook voor on- Iemand anders was goedhartig genoeg om te beweren dat het eene afgesproken list was tusschen Kapitein Clive en de Hertogin om den Burggraaf Je te plunderen. De geschiedenis werd verteld aan Meviouw de Marsul, welke niet na liet haar met wijzigingen aan den Hertog over te brengen. Hij was niet zeer gesticht over het verhaal, maar gevoelde dat hij geen recht bezat Viva te laken na het tooneel waarin hij zulk een voornaam aandeel had gehad. Toen hij de Hertogin alleen ontmoette en zij bem zeer merkbaar door hare houding de ontevredenheid deed gevoelen welke haar bezielde, sprak hjj op een toon dien hij te voren nimmer tot haur gebruikt had «Ik kan mij niet verklaren, Mevrouw, met welk recht gij deze gekwetste hou ding aanneemt. Aleer gij u vermeet mijn daden le beoordeeleu, zoude ik u aan- aden de uwe na te gaan. en een weinig na te denken over den uitleg dien an deren daaraan kunnen geven. Er zijn chtgenooten die zeer, en misschien niet ten onrechte, in verzet waren getreden tegen eene vrouw welke in het publiek zulk een veelzeggend teeken barer gunst aan een man zoude geven als eene bloem van hare borst." gereldheden bevreesd. Daarheen zijn troe pen gezonden. Aardbeving. Een verschrikkelijke ramp, die aan honderden personen het leven heeft ge kost, is tusschen 2 en 5 Januari in het noorden van Perzië gebeurd. De streek Kalkhal, in de provincie Aderbeidjan, is door twee aardbevingen geteisterd. De eerste beving heeft het groote doip Ganjabad geheel, en verschillende andere dorpen gedeeltelijk verwoest. Hier moe ten driehonderd personen zijn omgekomen. De tweede veel sterkere schok werd in den morgen van den 5en, duizenden mijlen in den omtrek gevoeld en heeft een groot aantal dorpen in puin doen vallen. De kleine stad Goi met duizend huizen ligt geheel in puin. Hier alleen zijn 300 menschen omgekomen. Tot de slacht- oflers behooren ook tal van runderen en schapen. Tervalschte kippen. Een koopman in pluimgedierte heeft eenige boeren bij De Kaag op zeer sluwe wijze beetgenomen. Aan den een verkocht hjj Italiaansche kippen met gele pooten en gelen snavel. Later ging de verf er af en de boer had oude boerekippenl Aan een ander had bij eenige jonge kippen verkocht, die tegen den leg aan waren. Kort daarna verbleekten de roode kammetjes en het waren minstens 3jarige kippen Aan een derde zou bij kuikens leveren. Hij kocht al de oude kippen van den boer en betaalde. Na enkele daten kwam hij met de kuikens, die door den boer gekocht en betaald werden. Het viel den daghelder op, dat de beesten terstond geheel thuis op de werf waren en de plaatsjes wisten, waar wat te bikken viel. Dit vertelde hij, onder 't koffiedrin ken, aan den boer. Deze ging met de vrouw naar die slimme diertjes kijken. En nu gingen de oogen open: de kip pen waren dezelfden, die hij een paar dagen te voren verkocht had wegens ouderdom, doch door het opknappen van de kammen, pooten en vederen als ver jongd waren wedergekeerd. »(L. D.)" Heriuucriugeu aan Napoleon. Te Rome zal men weldra, op verzoek van de erfgenamen van kardinaal Bona parte, verscheidene historische voorwer pen van groote waarde verkoopen. Daar onder zijn zeer belangryke dingen uit de geschiedenis van den grooten Napoleon. Men treft er o.a. aan een fauteuil, t'ie den eersten keizer tot troon heeft ge diend; een groot tapijt met de keizerlijke kroon er in geweven, en dat behoord heeft aan mevr. Laetetia, de moeder van Napoleon I; de tafel, waaivan Napoleon zich bediende op St. Helena om te schrij ven; de marmeren buste van Pauline Bonaparte Borghese van Canova en een miniatuur-portret van Josephine, de eerste vrouw van keizer Napoleon I. Per kruiwagen rond de wereld. Wij hebben indertijd voor een maand of vijf, zes melding gemaakt van den Parijschen journalist Charles Gallais, die een weddenschap van 25 000 francs heeft aangegaan om zijo vrouw en zijn bagage op een kruiwagen om de wereld te rijden. Binnen twee jaren moet hij te Parijs terug zijn. Uit Belgrado komt thans bericht, dat het echtpaar aldaar is aangekomen. Zij dienen voort te maken; wij dachten inderdaad, dat ze minstens in Klein-Aztë zaten. Een broeiende slang. In het Berlijrische aquarium is zulk een slang aanwezig. Iii de voor de reu zenslangen uit de oude wereld bestemde ruimte, die gevormd wordt door de ver eeniging van vier groote afdeelingen van de galerij der kruipende dieren, heeft een donker gekleurde, Indische slang van Viva's oogen schitterden door tranen van verontwaardiging heen. «'Iet was geen teeken van gunst," roept zij uit «Mijn beweegreden was slechts zuivere goedheid. Als ik u de omstandigheden mededeel, zult gij zeggen dat ik s'echts volkomen handelde naar wat recht was." jlk deel uw veitrouwen niet geheel," antwoordt de Hettog koel: »In elk geval deed uwe voorliefde voor één mar, zoo men waarheid spreekt, u eene zeer wei nig fraaie partij jegens den ander spelen. Evenwel vraag ik geen uitleg, ik wenscli dien inderdaad volstrekt niet te hooren uw daden zijn volkomen vry, en ik zal zorg dragen dat gij u niet in de mijne mengt, Indien gij uw blikken en uwe stemming niet beter in bedwang kunt houden dan gij heden deedt, zal ik de zakeo aldus regelen dat wij voor het vervolg niet meer te zamen in het open baar verschijnen." De Heriogin vindt geen tegenspraak te maken; haar hart is verbitterd in haar; zij gevoelt dat de ingeving door welke zij in de goedheid van haar hart gehandeld heeft verkeerd is geweest, en haar in de oogen van anderen in eene verhouding bracht welke haar geheel afschuwelijk was. Wat ook gebeuren mocht, zy was be- ettelijke meters lengte een groot aantal 10 a 12 c.M. lange eieren, met een grauwachtig witte schaal, niet ongelijk aan ganzeneieren gelegd, aan welker uitbroeding zij zich met onverdeelden ijver schijnt te willen wijden. De slang heeft tenminste de eieren terstond vlak tegen den glazen zijwand dei kooi op een hoop bij elkaar gelegd, daarna om de basis van dezen stapel het achterste gedeelte van haar lichaam geshngerd, en zich vervolgens spiraalsgewijze over het geheel samengeruld, zoodat de windingen van haar lichaam een vlak gewelf of slompen kegel vootstellen, welks punt de kop is. Al de eieren zijn op deze wijze bedekt. Hieraan is het dan ook te wijten, dat men hun aantal niet met volkomen juist heid heeft kunnen conslateeren. Men wil het dier niet storen, dat onbeweeglijk in dezelfde houding blijft liggen, en of schoon het zijn kooigenooten geenszins vijandig gezind schijnt, toch blijkbaar in een toestand van prikkelbaarheid verkeert en zelfs de konyntjes, die tijdens de voedering in zijn nabijheid komen, afbijt. Wij hebben hier te doen met een geval van eieruitbroeding, dat men by zulke koudbloedige of, juister gezegd «wissel - warme" schepselen niet zou vermoeden, en dat ook inderdaad een mei k waardige uitzondering inag heeten, want noch de naaste, noch de meer verte familieleden van den python broeien hun eieren uit zij zien veeleer in 't geheel niet meer naar hun eieren om. Bij het «broeien" der reuzenslangen wordt evenals bij hei broeien der vogels een hoogere warmte ontwikkeld. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente alluéf^df tweede openbare winter/collectd zullendejUftfiHen, op a.s. Mkaiidahopen de blijvende bélangstelfingt der ge meenteleden in hef lot per 'armen te ondervinden. Nameihjfet College W. TAN ESVELD Rzu. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Vrijdag 17 Januari 1896 's voorrn. ÏO uur, in het koffiehuis »Het Valkje" aldaar, j én zware aan den Hoogen- en Lagel^veg en de Groensteeg te Amersfoor^. voor 6 jaren aanvangende Kerstmis 1895. 3 perctfelen te Hoogland in dAnqlaers «Duist" en «De Haar" behoorende aan het St. Pieters- en Bloklandsch-Gasthuis te Amersfoort. Breeder bij biljetten. sloteD dat geen ademtocht van laster op haar rusten zoude, zelsf al ware het haar de opoffering te kosten vun den eenigen man in Parijs wiens bijzijn en vriend schap haar lief waren. Gedurende menig droevig uur wentelde zij zich dien nacht op haar peluw rond, raad zoekende bij haar eigen hart en zich bitter teleurge steld gevoelende over het leven dat haar zoo schoon had toegeschenen. Den volgenden morgen ontbeten de Hertog en zij als naar gewoonte tezamen. Zy was te hoogmoedig om den bedienden eenig verschil tusschen hen te laten op merken: zoo lang zij in de kamer waren sprak zij op hare dagelyksche wijze lot haar echtgenoot, maar toen zij zich met hem alleen bevond ontsloot zij de lippen niet. Hij las, schijnbaar niet onverstoor bare belangstelling, de courant. Het ontbijt was bijna afgeloopen toen een bediende de. Hertogin aankondigde dat Kapitein Clive zich in het salon be vond. Zij stond op en op dit oogenblik zag haar echtgenoot naar haar op. Er lag eene onbeschrijfelijke bespotting op zijn gelaat die haar tot het uiterste kienkte. Een donkere blos bedekte haar hals en vooi hoofd en maakte hare ver legenheid tienmaal grooter. Toen zij de kamer verliet was zij volkomen besloten wat te doen. Bij het binnentreden der zaal kwam Alsager snel vooruit om haar le gemoet te gaan. De hand welke zjj hem gaf was kil en bevend; zij kon ter nauwernood de tranen terughouden welke zich in haar oogen verdrongen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 6