Officiéele Publicatie. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijke berichten kioof. Daar worden 23 personen ge vangen gemaakt. Intusschen viel de duisternis in en 1 maakte een einde aan het gevecht CJ Vele paarden der vrijbuiters waren doodgeschoten, en zij werden 's nachts met rust gelaten. Toen trachten de vrijbuiters naar Johannesburg door te breken, doch dit werd hun belet door het Mid delburg-commando onder comdt. Tri gardt. Van Johannesburg was inmiddels in het nachtelijk uur een talrijke schare gewapende mannen ter adsis- tentie van de vrijbuiters opgemar cheerd. Zij werden echter na een zeer kort gevecht door de Krugers- dorp-menschen onder comdt. Malan verjaagd. In den vroegen morgen werd het gevecht hervat. De kanonnen der artillerie waren ter plaatse aangeko men, en nauwelijks hadden ze van hun tegenwoordigheid doen blijken of dr. Jameson liet de witte vlag hijschen. Het vuren hield op en de vrijbuiters kregen vijf minuten be denktijd om zicb onvoorwaardelijk over te geven. Na het verstrijken van dezen ter mijn gaven de overgebleven Gechar terde soldaten zich over en legden hun wapenen neer. De Regeering heeft gelast dr. Ja meson onmiddellijk gevankelijk naar Pretoria vervoeren. Van Engeische zijdè zijn gevallen 5 dooden en 20 gekwetsten. Dit ge tal is waarschijnlijk onderschat. De Boeren hebben 1 doode en 2 gekwetsten, waaronder de zoon van Cronjé zwaar gekwest. Omtrent de binnenkomst der ge vangenen in Pretoria, schrijft de Volksstem o. a. het volgende. Te tien uur kwam een gesloten spider met vier paarden bespannen begeleid door een klein aantal Boeren onder commando van veldt. Uijs schuin over het veld tusschen Jo hannesburgpoort en de gevangenis rijden. Dit was de troep, die dr, Jameson, generaal White en kapitein Willonghby naar de tronk overbracht, Dr. Jameson was gebroken. Toen hij het rijtuig verliet, kon hij nauwe lijks loopen en met gebogen hoofd strompelde hij voort; vermoeienis teleurstelling en schaamte hadden den krachtigen man geknakt. Ook generaal White en kapitein Willongh- bij waren diep terneergeslagen, en schenen én het schandelijke hunner geweidaad èn het vernederende van als roover in de gevangenis te wor den opgesloten levendig te gevoelen Gedurende de geheele reis naar Pretoria had de gevangene geen woord gesproken. In zijn cel ge bracht, viel hij op de legerstede achterover en bleef daarop geruimen 'tijd bewegingloos liggen. Het was een machtig en indruk wekkend gezicht, toen onze Boeren, die de taak der overbrenging hadden vervuld, met luitenant Palï en een sergeant, met de Transvaalsche vlag aan het hoofd met de gevangenen bij de tronk aankwamen. Dank zij de genomen voorzorgs maatregelen was het aantal toe schouwers bij de gevangenis zeer gering. Zoodra dr. Jameson en de beide andere hoofden binnen de muren van de tronk waren, werd de politiemacht zoowel bereden als voetpolitie, voor het Landdrosthof opgesteld en een pad opengehouden. men wil. Zijt gij in Southshire geweest hebt gij mijn oom in kort gezien? «Ik heb eergisteren met hem gejaagd Ik bracht een maand in Soutshire door. en nu ben ik op weg naar Cannes om mijn armen broeder op te zoeken." «Is hy dan zoo ziek?" «Dat vrees ik, en hij is rampzalig ge drukt en zenuwachtig. Ik ga om te po gen mijne arme schoonzuster een weinig van hare oppassing te ontheffen. Maar het is koud, ik wil u hier niet ophouden, en daar gij viiendelijk genoee zijt er mij toe uit te noodigen, zal ik naar uw huis voortwandelen." Een paar minuten later is Alsager in het boudoir der Hertogin. Dan, vtor het eerst, bemerkt hij de verandering in haar. «Gij zijt niet wel I" spreek hij bezorgd «Gij zijt bleeker en magerder dan toen ik u voor het laatst zag." «Neen," geeft zij ten antwoord«Ik ben sedert lang niet wel geweest. En ik was vroeger zoo sterk niets hin derde mij ooit ik kon altijd slapen. Met zulk een eetlust durfde ik nimmer sentimenteel of romanesk te wezen, en van het oogent lik dat ik hel hoofd op rnijn kussen neerlag totdat ik geroepen weid was ik gewoon den slaap der recht vaardigen te gemeten. Thans, haalt niets Te ongeveer elf uur stormde een groote menigte naar het Landdrost- hof, waar eenige Boeren aankwamen met een met vier muilen bespannen spider, waarop twee vluchtelingen der Jameson's troepen zaten. Toen ook hun overbrenging naar de gevange nis gelast was, en het rijtuig zich in beweging stelde, ging er een juich kreet uit de menigte op, die door een der gevangenen beantwoord wer met het zwaaien van zijn hoed. De Europeesche consuls uit Aleppo, aan wie is opgedragen den vrede in Armeni te herstellen, zijn, te Narascli anngeko komen. De commissie zal daar haar bij eenkomsten houden. Intusschen luiden de berichten betref fende den toestand in het door de Tu ken elegerde Zeitoun nog even tegenstrij dig. Terwijl de Armeniër den Turkschen soldaten allerlei wreedheden ten laste leggen, wordt nu uit Konstantinopel ge meld, dat, toen de Armeniërs Zeitoun veroverden, zich in de kazerne dezer plaats 562 Turksche soldaten bevonden Van dezen konden zich slechts 97 red den. De overigen werden tirootendeels vermoord. Alleen in de rivier, welke door Zeitoun stroomt, werden de lijken van 69 Turken gevonden. Waarschijnlijk zijn deze berichten wel even overdreven als die der Engelsclr bladen over de mishandelingen, waaraan de Armeniërs nog steeds blootstaan. Het wordt waarlijk tijd, dat mea de juiste toedracht der zaak verneemt. Daarom is het te wenschen, dat de consuls zich wat zullen haasten en spoedig met hun rapport gereed zullen zijo. De kroning van Czaar Nicolaas is nu definitief vastgesteld op 12 Mei. Den 6en Mei zullen de Czaar en de Czarina hun plechtigen intocht houden in Moskou. Zes dagen later zullen beider, dan gekroond worden in de groote kathe draal. Men is nu reeds bezig met het treffen van de toebereidselen voor deze plechtigheid. De Daily News houdt zich druk bezig met de Öostërsche quaestie. Van zijn correspondent in Weener. krijgt he blad nu bericht, dat de Armenische quaestie thans een zeer ernstige crisis bereikt heeft. De Russische vloot ligt gereed te Sebastopol en te Odessa. De Kaukasische legerafdeelingen zijn op de grens geconcemeerd, om in het vooijaar Armenië te kunnen binnenrukken. Rusland is thans bezig met van de mogendheden toestemming te vei krijgen voor de verdeeling van Turkije Rusland stelt voor Armenië en de Aziatische provincies te behouden tot Alexandrette en Konstantinopel; Frankrijk zou Sy/ië, Palestina en Jeruzalem krijgen; Engeland zou Egypte en de Oostkust van de Perzische golf ontvangen; Oosteniijk zou Servië en Macedonië als aandeel be komen aan Italië zou Tripolis, aan Gnekenland Thessalië, Crela en de eilan den toegewezen worden. Naar gemeld wordt, zouden al de mogendheden deze verdeehng goedkeuren behalve Oosteniijk, dat zijn toestemming nog vooi behield. Dat is weer wel heel wal anders dan een of- en delensief verbond tusschen Rusland en Turkije. Wederinvoering der doodstraf. Er komen thans meerdere bijzonderhe den over het ^Nationaal Volkspetitione ment tot wedeiinvoering der doodstraf." De Rotterdamsche commissie, die daartoe het initiatief nam, blijkt te bestaan uil de heeren T. Schravesande Jr., voorzitter D. J. Hekkeit, secretaris; A. Smits, pen- mij tot eten over, en dikwijls hoor ik de klok de uren na middernacht slaan. En de tijd schijnt mij 's nachts zoo lang toe. Somtijds kom ik in de verleiding er naar te verlangen een opium-eter te zijn opdat ik vergeten konde." De Hertogin uit deze woorden op droe- vigeh, hulpbehoevende toon. »Vergeten!" herhaalt Alsager. Zij wordt zich zelve met een lichten blos weder meester. Zij heeft voor een oogenblik haar gevoel veriaden alsof zij Kapitein Clive haar geheele leven had gekend en haar innerlijkste gedachten aan hem mocht mededeelen. i>Ik bedoel de kleine teleurstellingen des levens te vergeten," zegt zij haastig Wanneer men wakker ligt in plaats van te slapen, is men altijd gereed om er zich te veel over te bekommeren." »Hebt gij geen raad ingewonnen? Kun nen de genetsheeren niets voor u doeD »0 ja! Zij schrijven verandering voor van lucht en plaats men moet mij altijd vermaken en geluk verschaffen niets mag mij onaangenaam aandoen. Ik houdt mij verzekerd," voegt de Her togin er dioogjes bij: ndat indien ik dat veorschrift even gemakkelijk op kon vol gen als ik hun medicijnen in kun nemen, 'e uitslag prachtig zoude wezen." GcJuieiidc langen lijd zitten beiden te ningmeesterH. J. G. Malade, S. Riet en C Kralt. Deze commissie heeft thans uitnoodi gingen rondgezonden om plaatsing ,der namen van mannelijke landgenooten op lijsten, die ter teekening liggen of aan geboden worden. Voor toelichting van het streven is de volgende circulaire verspreid Hel mog ongetwijfeld als een opmerke lijk teeken beschouwd worden, dat in de laatste tijden het vraagstuk, betreffend de wenschelijkheid van de wederinvoering van de doodstraf, groote belangstelling heeft gevonden. Tot in de Tweede Kamer der Staten Generaal toe is over dit onder werp wederom van gedachten gewisseld en het was de inhoud van menig parti culier gesprek, als ook van de verschil lende dagbladartikelen. Daar was dan ook alle aanleiding toe de vele berichten van gruwelijke moord aanslagen trokken alle aandacht, er» men betreurde het niet alleen, dat zon vaak de dader niet gevonden kon worden, maar bovendien, dat de straf in de verste verte niet in overeenstemming kan zijn met de zwaarte der misdaad. Koelbloedig zijn naaste te vermoorden is een misdrijf, zoo ontzettend, dat het rechtsgevoel van ons volk er van zelf tegen opkomt, dat men zulk een moor denaar niet genoegzaam straft, door hem voor korteren of langeren tijd in de ge varigenis te zetten. Ook zij, die niet aan den Bijbel den grond ontleenen waarop aan de justitie het recht van de doodstraf behoort te worden toegekend, houden met nadruk vol, dat de eerbied voor het recht en de veiligheid der maatschappij daardoor ten zeerste zouden worden gebaat. Er worden dan ook pogingen in het werk gesteld orn een adres tot wedeun voering van de doodstraf aan de Tweede in te dienen, en dit doen onderteekenen door allen, die, om welke redenen dan ook, zulks noodig, nuttig ol wenschelijk achten. De luii.-kolonel jhr. A. W. van de Wijck van het le reg huzaren te Deveu Ier, de majoor H. P. van Kaden van het 2e reg. huzaren le Haarlem, de ritmees ter F. N. Thiange en de le luit H. A L. Mathon, beiden van het 3e reg. huza ren, worden binnenkort respectievelijk tot kolonel, luit.-kolonel, majoor en rit meester bevordeid. Bij vonnes van den krijgsraad van het 3 Militaii e arrondissement le Arnhem gewezen de 24 Januari 1896 is Jan Ka pers, milicien bij het 5e Regiment infan terie schuldig verklaard aan Eerste deser tie in lijd van vrede, door het als ver lofganger der Nationale Militie, niet vol doen aan eene oproeping tot de werkelijke dienst, zonder vrijwillige terugkomst bin nen vier weken, en veroordeeld tot nene militaire detentie voor de tijd van veer tien dagen en in de proceskosten. De sergeant C. D. L. van het 5e Regiment infanterie is gedegradeerd en teruggebracht lot den stand van soldaat wegens handelingen den graad van on derofficier onwaardig. De soldaat D. Anspach van het 5e Regiment infanterie, bij het Algemeen depot vun discipline aan eene strengen kiijgstucht onderwoi pen, op grond van ait. 31 van hel Reglement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande, met een brielje van ontslag uit den dienst weggezonden. De sergeant J. P. Koster van het 5e Regiment infanterie wordt den len November a.s. gedetacheerd bij het vaste kader van het koloniaal werfdepot ter veivangirg van den sergeant J. Ankers die naar het korps wordt terugge plaatst. De sergeanten P. de Jong en J. A. J. M. Schotman van het 5e Regiment infanterie zijn aargewezen om aan den pralen Viva heeft zich in geen tijden zoo gelukkig gevoeld; zonder het zich le bekennen is zij vertroost door het be wustzijn dat haar metgezel eene even diepe belangstelling als altijd voor haar voedt. Thans komt de Hertog binnen. Hij begroet Alsager met de grootste warmte, en stelt hem voor dat hij met hen eten zal en hen naar den schouw burg vergezellen. »0," zegt hij aan tafel, terwijl hij op let hoe veel vroolijker Vivo is dan zij len laatslen tijd geweest was. «Het doet mijne trouw goed een landsman le zien; ik vrees dat zij verkwijnt van verlangen naar haar Engeische vrienden. Gij moet dikwjjls komen om haar op te vroolijken Het is eene onaangename vet houding wanneer men niets liever zoude doen dan een man te verfoeien en niets als kwaad in hem te zien, wanneer de om standigheden, en uw eigen gezond ver stand u verbieden dat te doen, Alsager heeft gedurende hunne kort stondige kennismaking niets als goedheid en beleefdheid van den Hertog onder- onden; hij heeft in zijn gediag jenens de Hertogin niets gezien dat luj om harentwille kwalijk kon nemen, li ij zoude hem willen halen, maar integen deel kan liy niet vei hinderen dal hy zich gymnastiek- scherm- en zwemcursus deel te nemen die van I Februari lot den 15 Mei a s. bij de Normaal-schietschool te 's Gr.tvenhage zal worden gehouden Onderstaand adres, door ruim tachtig ingezetenen oriderteekend, is aan den Raad onzer Gemeente toegezonden. Aan den Raad der Gemeente Am^rs foort. De oridergeteekenden, inwoners der ge meente Amersfoort Overwegende dat in deze gemeente eene plaatselijke duecte-belasting naar het inkomen is ingevoerd en in de verordening van ge noemde wet wordt bepaald, dat een di- recle-belusting naar het inkomen wordt gelieven, mits dat inkomen f500 of meer bedraagt dat ieder burger daarin wordt uitge- noodigd eigen aangifte te doen van zijn zuiver inkomen 's jaars; dat hem daarbij de keus wordt gela len zulks te doen gesplitst of in een ge stelde klasse; dat het ïnschrijvingsbiljet mode con stateert, dut een gesplitste opgave in sommige gevallen niet kan gegeven wor den dat een aangifte in klasse alleen dit nadeel aan den inschrijver bezorgt, dat een maximum in de aangegeven klasse geheven wordt; dat van den inschrijver wordt verlangd dat zijn opgave als ter goeder trouw ge- daan, door hem onderteekend worde; tot de ervaritig gekomen: dat eigen opgave van honderden inge zetenen betreffende hel jaarlijksch inko men als trouweloos werd beschouwd en een mbtshalve verhoogde aanslag in de plaats gesteld; geven met verschuldigden eerbied te kennen dat door deze handelwijze liet eerlijk heidsgevoel ten diepste werd gekrenkt; dal de wijze waarop het plaatselijk kohier door het Dagelijksch B-stuur, bij gestaan door een Commissie van Bijstand, wordt opgemaakt, beslist moet worden afgekeuid, omdat daarbij, naar gebleken is, allerwillekeurigsl eigen aangifte, als te ziju trouweloos gedaan, werd afge wezen en een ambtshalve verhoogde aan slag daarvooi in de plaats gesteld, zon der dat de betrokken persoon een enkel motief mocht vernemen, waarop zulk een grievende daad berusten kon; dat bij i eclaineering daartegen, een verwijzing naar eene commissie van laads- ledeu niet doeltreffend is, daar tan deze Commissie eene motiveering ointreni den ainblshalven verhoogden aanslag te vei- geefs weid verwacht en alzoo de reden van een willekeurige, den getroffene on- lechlvaardig voorkomende belasting-ver hoogiug geheel in het duister bleef; dut een dergelijke manier van hande len volkomen in strijd is inet billijkheid en recht; dat de ondergeteekenden mitsdien deze grieven en bezwaren aau de aandachtige overweging uwer vergadering onderwer pen, met vrijmoedig maar dringend ver zoek een einde te maken aan zulk eene, uwe mede ingezetenen in de uitvoering diep krenkende belasting-verordeuing, en die maatregelen te nemen, welke strek ken kunnen orn de onrust en wrevel alom in deze gemeente daardoor verwekt weg le nemen. Hetwelk doende, (Volgen de handleekeningen.) Amersfoort, 28 Januari 1896. Door mej. de weduwe E. Hendrikse- Van Daal, onlangs hier overleden, is aan de diaconie-armeri der Ned. Hervormde gemeente alhier, gelegateerd een sorn au foOO, vrij van successierecht. De adspirant-landmeter J. Z. Keik- hoff wordt met 1 Februari werkzaam ge steld bij het Kadaster hier. Ds. Keller van Hoorn, zal 20 Fe bruari de spreekbeurt in het Nut ver- uilen. Half Maart tre-dt mej. Sophie Bos, uit Amsterdam, in hel Departement als spreekster op. De match van de Amersfoortsche Football Club «Quick" tegen d- Utrecht tot hem aangetrokken gevoelt door de bevalligheid en hoffelijkheid zijner ma nieren. Htj gevoelt eene sterke nieuws gierigheid om te weten of Mevrouw de Marsal nog steeds haar verderfeltjken nvloed over hem uitoefen!. Hij kan er nauwelijks aan twijfelen wanneer hij Viva's droeven, veranderden blik aanziet. De dagen gaan voorbij. Kapitein Clive bevindt z-cb nog le Parijs. Zijn plicht roept hem naai Cannes, dag op dag zegt hij zich dal hij morgen gaan zal. Maar «morgen" komt nooit. Hoe meer hij gevoelt dat hij gaan moest, hoe meer hij verleid wordt om te blijven. Hij kan zich niet van daar ruk ken. De Hertog noodigt hem dag aan dag uit; het is klaarblijbelijk dat hij geene gedachte van ijverzucht koestert, en de Hertogin lacht hem vroolijk tegen zoodra hij verschijnt. Zij zijn niet veel alleen te zamen de Gravin de Fon- taneilles, Viva's grootste vriendin, is mees tal van de partij. Wanneer zij het ech ter zijn, vervalt de Hertogin in een ver- trouwelijken toon, en spreekt met meer vertrouwen dan tot iemand anders. (Wordt vervolgd.) sche Voetbal Vereeniging «Hercules", welke Zondagmiddag zou gehouden wor den op het sportterrein aan de Leusder- weg, heeft geen voortgang gehad, wij! «Hercules" vermoedelijk ook in verband met hot mistige weer, niet is uitgekomen Wat ons uit verschillende bladen gewerd over het gezelschap dat gister avond in «Amicitia" alhier een uitvoering gaf, was bijna enkel lof. Gisterenavond heeft het Cospi-ensemble bewezen, wer kelijk dien lof Ie verdienen. Niel, dat als men aanmerkingen wilde maken, men zou kunnen zeggen, de sopraan klinkt niet altijd even aangenaam, vooral in de hooge toonen, die zij meer uitsloot dan zirigl, evenals de bariton ons Ook toescheen een eenigszins omsluierd geluid te hebben, maar waar zal men beleren tenor en altiste vinden. De tenor heeft een zeldzaam schoone falsetstem waarvan hij een uitstekend gebruik wist te maken, zooals bijv. in het trio van «Fra Dinvolo." Ovei heerlijk klonk zijn solo van Martha" en wat de altiste betreft, al wat door haar werd voorgedragen was in een woord prachtvol. Het ensemble getuigde van degelijke studie en blonk vooral uit in het quartet uit «Martha" en in de toegift het quartet uit ïla Mascotte" vao Audran. Dit alles begeleid door een uitstekend accompagnateur gaf summa sumarum een genotvollen avond. Programma van het 3e Symphonie- concert, te geven in Amicitia op Vrydag 31 Januari des avonds half acht, door het symplioiiie-orkest Onder directie van den heer G. K. G van Aken 1. Ouverture im italienischen Style Franz Schubert. 2. Serenade furStreichorches- ter roet Violoncell-solo Robert Volkmann. (de heer Ed. Ferrée). 3. «Ingeborg's Klage" aus der Fnthjof-Sage Max Bruch. Mej. Wols van der Wel.) 4. Romanze für Viobne und Orchester, F dur op 50. L. von Beethoven. a. Elise Gavotte. B, A. Verhallen. 5. b. Songe d'amour aprés 1 le bal. Intermezzo A. Cztbulka. 6. Romanze fur Violine und Orchester G dur op 40. L. von Beethoven. Ia. Im Herbst Rob. Franz. b. Ninon Paolo Tosti, c Zomerlied. C. Andriessen Jr. 8. Racoczy-ouverture Kéler-Béla. Lijst van onbekende brieven, ver zonden van het postkantoor te Amersfoort, over de tweede helft der maand Dec. '95. v. Heuvel, Amsterdam. Dir. Stads-Manege, Dordrecht. Schuy, Hoorn. J. Tyal, Rotterdam. R. Sainuel, Briefkaarten. J. J. Vermeulen, Rotterdam. J. Hofman, Utrecht. Wed. F. Stokman, Brieven Buitenland. M. Briers, Keulen. T. de Ridder, Java. J. A. Verspoot, Probolinggo. 350ste 8TAAT8-LOTEUI.I Vijfde of laatste klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 28 Jan. (1000 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers ie beurt gevallen Prijzen van f 70. 8551 8571 10190 17879 en 18620. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 8567 9531 9542 9543 9558 10024 10137 10146 10158 10165 10167 10186 10201 10228 102J9 11405 11435 17827 1 ;831 13566 1858519768 1979419802 e-, 19817. Volgende trekkingen geschieden: 2931 Jan. en 1 Feht. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uilkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3.000 voor het laatst uitgetrokken lot zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van f lOO.OuO, 1 van f25.000, 1 van f 1500, 15 van f1000, 14 van f400, 7 van f 2ü0, 41 an t 100 en vele prijzen van f 70. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van liet publiek, dat een door A. J. Michielsen ingediend erzoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaalsen van een gas- en petro- leummoior van twee en een half paarde- krachten in het perceel alhier, gelegen aan de Krommestraat, Wijk F, No. 227a bij het kadaster bekend onder Sectie E. No. 475, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 8. Februari aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen de plaatsing in te brengen. Amersfoort, den 25. Januari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2