Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten PROVINCIALE BERICHTEN. Ingezonden. men het aansteken wil. Dit geschiedt natuuilijk op dezelfde wijze als met het gewone steenkoolgas. De gasopbrengst is bij den heer Bier man honderd-vijftig liters per uur. Nadat wij buiten deze dingen in oogen- schouw hadden genomen, werden wij weder naar binnengeleid. Wij zagen het gas branden in de keuken, waar het fornuis of de kookkachel was weggeruimd, daar alles, voor huishouden en boerderij, bij het gas wordt verwarmd, gekookt en gebraden. Daar inmiddels de avond ge vallen was, ontstak de heer B. de gaspit in de gang. Welk een prachtig, helder licht I Hierbij valt op te merken, dat boven de pit een kousje zooals bij het gasgloei licht is aangebracht. Terwijl zonder dit de vlam niet voldoende er. niet helder genoeg zou zijn, verspreidt zij nu een schitterend licht, waartegen een sterke petroleumlamp, zooals eene «lampe beige," niet of ternauwernood wedijveren kan. Vervolgens zagen wij het gaslicht in den veestal, gebouwd in den vorm van een winkelhaak en tot in alle hoeken door ééne pit helder verlicht. Wij konden den kleinen druk van De Veldpost op een afstand van vijftien voeten van de lamp lezen. Nadat wij op nog twee andere plaat sen dezelfde verlichting hadden aan schouwd, kwamen wij eindelijk terug in de huiskamer, door eeno kroon met twee pitten zoodanig verlicht, als men maar kan wenschen. Nier konden wij de cou rant gemakkelijk lezen in alle hoeken van de karner. Deze gasaanleg ie uitgevon den en uitgevoerd door den heer Van Lankelma te Purmerend, die reeds vele jaren vroeger proeven in deze richting gedaan heeft. Eigenlijk moet reeds wijlen de heer Wouter Sluis, een bekend land bouwkundige te Beemster, het denkbeeld van zulk eene brongasleiding hebben op gevat, terwijl de heer Van Lankelma als knaap bij de proefnemingen van W. Sluis tegenwoordig was. Behalve bij den heer Bierman heb ik ook een bezoek gebracht bij den timmer man Bleeker op hetzelfde dorp. Deze timmerman heeft den heer Van l ankelma zijne diensten bewezen bij den gas-aan- leg ten huize van den heer Bierman. De eenvoudige, schrandere werkman heeft op de primitiefste wijze het werk nage volgd en met overbluffende uitkomst. Hij «boorde" een houten put op een diepte van nog geen dertig voeten. Hij plaatste er een houten gashouder boven. Hij bracht met gulta-peichaslangen zijn gasleidingen aan en klaar was alles! Het prachtigste licht- en kookgas, waarvan de geheele aanleg waarschijnlijk te staan komt op nog geen f501 Als de berekening van Bleeker juist is, levert zijne bron hem zeshonderd liters per uur, dus viermaal zooveel a!s die bij den heer Bierman. Reeds worden op tal van plaatsen zulke bron-gasleidingen gemaakt. Veilig mag worden gezegd, dat deze ontdekking hoogst gewichtig is voor de welvaart dezer landstreek de gunstigste gevolgen moet opleveren. Onmetelijke sch tkamers aan licht en warmte zijn ontsloten De kosten van den aanleg bij den heer Bierman kunnen op f 300 gul den worden geschat. Rekent men, dat er jaarlijks voor ongeveer f 100 aan gas woidt verkregen, dan kan men nagaan, welke enorme voordeelen hier voor het grijpen zijn. Jacht op een gevangene- Zaterdagavond zag men te Rotterdam iemand in een gevangenispakje langs de straal loopen. Daar men wel begreep, dat dit niet een verkleedpartij voor de grap was, maakte men jacht op den man, die ten laatste gepakt en naar de gevan genis teruggevoerd werd. Daar bleek men zeer verbaasd, daar men nog niets van de ontvluchting had lespeurd! De gevangene een Duitscher, die te Utieclit inbraak had gepleegd had naar bleek de ijzeren stangen voor het venster zijner cel doorgevijld. spiekelijk benieuwd te weten wie het is. En gij, mijne lieve, zijt gij niet eveneens brandend van verlangen dat te zien, of staat gij boven die vrouwelijke zwakheid verheven «Wat komt het er op aan?" antwoordt de Hertogin, zich moeite gevende tot een vreugdeloozen lach: «zoolang het niet uw echtgenoot of de mjjne is." Het is de pauze tusschen het tweede en derde bedrijf Viva's handen en voeten zijn ijskoud, er rust een koorts achtige blos op haar wangen, haar knieën slaan letterlijk van opwinding tegen elkan der, bij de vrees van wat zij zal gaan zien. Alsager gevoelt zich oneindig ellendig; bij zoude even gaarne hier zitten en aanschouwen dat een arm, hulpeloos kind of dier werd gemarteld, als getuige te zijn van dit gefolterde hart; er ligt in haar oogen, wanneer zij die naar hem toewendt, eene stomme bede om hulp, die onuitsprekelijk droefgeestig is. Hij slaat op om naar buiten te treden ze wenkt hem terug. «Gal" prevelt zij terwijl Mevrouw de Fontaneilles bezig schijnt met haar too- neelkijker: «Ga en zie of het de Hertog is en kom daurna terug om het mij te vertellen." Hy wenschte dat zjj hem iets anders gevraagd hadhet is zijne openhartige, In ons vorig nummer konden wij uit plaatsgebrek helaas geen melding maken van het jongste concert van den heer van Aaken en ook nu zouden wij het, als komende wel wat met de nacht schuit, onbesproken laten, ware het niet dat in andere bladen daarop in ons oog onverdiende aanmerkingen zijn gemaakt. Wat hel orkestrale gedeelte betreft, toch is dit 3e concert even uitmuntend ge slaagd ais de vorigen. Men kan zich geen betere uitvoering van de beide ouvertures, de Gavotte van Verhallen en vooral van het effectstukje Songe d'amour après Ie bal denken. Het laatste werd toch zoo geacheveerd uitgevoerd dat door de luide toejuichingen een da- capo er van gegeven werd. De heer Ferrée speelde de Violoncel solo in de Sérénade van Volkmann, 3 jaar geleden door den heer van Lier hier gespeeld, met een fraaien toon en een zekerheid die getuigde wal een uitstekend cellist hij is. De zangeres mej. Jeanne Wols v. d. Wel scheen ons, en dit was ook werke lijk het geval, onder den invloed van een zware verkoudheid, zoodat wij een beoordeeling van haat zang, of liever van haar niet zingen, achterwege laten. Ten slotte de directeur zelve. Hij ver restte ons, want zijn naam als solist was niet op het programma vermeld met de voordracht van de beide Romances voor viool met orkest van Beethoven. Laat ons volstaan met te zeggen dat de heer van Aaken dit op de hem artistieke wijze deed, getrouw ter zijde gestaan door zjjn dapper orkest. Ter Zaterdagmiddag hier gehouden vergadering van de plaatselijke afdeeling van het Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap, leidde de heer A. M. Kolle- wijn Nz. in, de voorstellen tot vereen voudiging onzer lastige spelling. Dat de nieuwe spelling-vereeniging nog niet evenveel maal 1000 leden telt als ze er nu honderdtallen heeft, ligt volgens spr. grootendeels ran de onverschilligheid van velen, die aan deze nieuwigheid niet doen, anderdeels aan de meening, dat vereenvoudiging niet noodig zou zijn om dat het stelsel De Vries niet moeielijk is, terwijl toch Matlhijs de Vries zelf voort durend zijn Woordenlijst raadpleegde om het geslacht enz. na te gaan. De uit zonderingen op de regels, door spraak kunstmakers in elkaat gezet, zijn zod tal rijk, dat zelfs het beste geheugen tekort schiet om ze alle te kunnen onthouden. Sommigen zijn afkeerig van de vereen voudiging omdat ze gelooven, dat haar volgers «maar raak schiijven", of omdat ze zwarigheid maken tegen een zin als «die man gaat uil bedelen," alsof men niet uil het zinsverband kan opmaken of die man bedelt, dan wel bedeelt. Er zijn er, die «rievier" leelijk vinden, terwijl ze niets hebben tegen «ziehier", die om »on- wettiesch" lacheo, doch «werpspies" een heel gewoon woord vinden. Waarlijk, els men alles gaat afkeuren wat bij den eersten oogopslag vreemd lijkt, waar moet het dan heen met de beoefening van welke wetenschap dan ook? Spr. betinnerde hoe het gesproken woord er geweest is lang vóór men er aan dacht het in schrift te brengen, maar hoe ook de overheerschende gezichtsindruk van het geschreven woord heeft inge werkt op het gesproken woord. Vooral in ons land is de spreektaal ontzaglijk verwaarloosd ten koste van de schrijftaal; er zijn zelfs velen, die gelooven, dat de schrijftaal anders moet zijn dan de spreektaalen toch moet de spreektaal de grondslag zijn voor de schrijftaal en mag die rol niet worden vervult! door spraakkunsten. Bij de doode talen kan dat nu eenmaal niet anders; bij een levende taal is dit eenvoudig een dwaas heid. Wat is nu de bedoeling van de Ver- eeniging tot vereenvoudiging onzer spel ling? Eenvoudig om onze mooie taal te ontdoen van hetgeen het stelsel-De Vries onwetenschappelijks, willekeurigs en on- leerbaars heeft. Wel zou men aanstonds nog meer veranderingen willen aanbren gen, doch er is besloten niet te veel ge lijk te doen. Er werd druk gebruik gemaakt van de Engelsche natuur pijnlijk om voor spion te dienen, maar hij heeft zich aan haar dienst verbonden: kan hij overwegen of kiezen wat hij voor haar doen of weige ren zal? Voordat hij terugkeert is hel gordijn weder omhoog getiokken en**' bevindt zich op het tooneel. Er bestaat geen twijfel meer, geen hoop meer te Voeden. De slang, welke dezen morgen in de hand der Hertogin rustte, kronkelt en slingett zich van avond om den hals der tooneelspeelster, een sieraad zi o schitterend dat de meeste kijkers der dames er op gericht zijn. «Zij heeft diamanten, die vronw I" toept de Gravin uit. «Voorzeker een geschenk van mijnheer den onbekende Ik zag haar op zeer veel eteekenende wijze naar zijne loge kijken toen het gordyn op- gmg." Wordt vervolgd.) gelegenheid tot debat, waarbij vooral bleek, dat men inderdaad veel gelezen had over de voorstellen, doch ze eerst nu, na deze zoo duidelijke uiteenzetting, volkomen begreep. De mededeeling dat binnenkort een beknopte spraakkunst en een woordenlijstje zal verschijnen, werd met groote belangstelling ontvangen. Zeer velen traden aanstonds als lid der Vereeniging toe, zelfs in zóo groot aan tal, dat hier ter stede een afzonderlijke afdeeling is geconstitueerd. Maandagochtend is door de politie alhier aangehouden en later onder mili taire geleide naar Harderwijk terugge bracht de voor het Ind. leger bestemde militair A. M. J. Vanmechelen, die, op post staande bij de woning van den kommandant van het werfdepot, deser teerde. De militaire kleedingstukken, bestaande in twee jassen, pantalon en uniformpet werden later in de nabijheid van zijn post gevonden, terwijl door een der latere schildwachten ook het geweer, achter in den tuin by dien woning ge vonden werd. Voor liet up een openbare weg laten staan van trekdieren zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben geno men, werd zekeren N. H. alhier veroor deeld tot fl.boete, sub. 1 dag hechtenis. De gebroeders C. D., H. D. en W. D., de vermoedelijke daders van de in Decem ber gepleegde diefstallen, zijn gisteren zwaar geboeid naar de strafgevangenis te Utrecht overgebiacht. In de manufactuurwinkel van V. aan de Bisschopperweg ontstond jl. Zater dag een niet geringe hinnenbrand, door eenige vonken die uit de kachel en op in de onrniddelijke nabijheid hangend drooggoed vielen; door buren intjjds ont dekt was men de vlammen spoedig meester. Naar men verneemt wordt de schade door assurantie gedekt. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arn hem van den 31 Januari 1896 is H. H. Gerlh, milicien bij het 5e regiment infanterie, schuldig verklaard aan dief stal in de chambree ten nadeele van een kameraad en veroordeeld lot eene mi litaire gevangenisstr if van ééne maand en in de proceskosten. De le luitenant H. I. von Santen van het 5e Regiment Infanterie is bij Koninklijk Besluit van den 22e Januari 1896 No. 29, overeenkomstig de lepa- lingen der Wet van 28 Augustus 1851, Staatsblad 128, op zijne aanvr ag, we gens lijdelijke ongesteldheid en alzoo krachtens punt 4 van art. 38 van voor melde wet, voor den tijd van een jaar op nonactiviteit gesteld. SSOs'-e ST A A TM-LW'I' K K S .1 Trekking van de laatste 100 nummers op 1 Febr. Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort is op No 10034 de prys van f 70 gevallen. Hoogland. Naar wij vernemen, is aan den lieer Brouwer, machinist van het stoomgemaal van het waterschap de «Gecombineerde stoombemaling," van de Zeldersche wetering onder Hoogland, door de Watersnood-commissie een bedrag vati f 650 toegestaan, ter vergoeding van de door hem bij den stormvloed van 7 December jl. geleden schade. Sclierpeiizeel. Ds. G. Mansvelt, pred. der Herv. Gem. ontving dezer dagen een beroep naar Gouda. Door de Comm. der Koningin is tot gemeente-veldwachter alhier benoemd, van Brummelen, thans in gelijke betrek king te Soest. In het begin der volgende maand, hoopt de benoemde zijn functie, alhier te aan vaarden. Eeu nieuwe Staat in de Vereenlgde Staten. De twee afgevaardigden van den nieuwen staat Ulah de 45e ster in de Amerikaansche vlag hebben hun in trede in den Senaat gedaan. De quaestie die dertien presidenten der Unie, van Polk af [(1844) tot Cleveland toe, heeft bezig gehouden, gedurende welken tijd het aantal inwoners der republiek van 23 miljoen tot 70 miljoen is gestegen, is dus nu ten einde. Juist een halve eeuw is het geleden, dat Brigham Young, de nieuwe leider der Mormonen, door de openbaren mee ning in de oostelijke Blaten genoopt, naar hy zeide, westwaarts toog met enkele getrouwen, met wie hij een jaar later de eerste woning bouwde waar nu Salt Lake City staat. In '41 zochten een paar duizend Mormonen deze hun nieuwe woonplaats op, kozen een voorloopig be- -luur, met Brigham Young als hoofd. Foimeel werd het lerritotium Utah, met Young als gouverneur, twee jaren later erkend. Na 1852, toen hij zijn groote troef uitspeelde door de veelwijverij tot een der voorname leeringen van zijn godsdienst te verheffen, wies de bevolking snel aan, zoodat men zeggen kan dat de polygamie Utah gemaakt heeft, evenals men beweren mag, dat het vasthouden daaraan de politieke macht der Mormro - sche kerk heeft gebroken. Het nieuwe territorium genoot slechts een korten tijd van vrede en rust. In 1857 brak er een opstand uit teeen de nationale regeer ing, waaraan met groote moeite en opoffering door kolonel Johnston een einde ls ge maakt, zonder bloedvergieten. Eenige jaren lang hoorde men niets van de Mormonen, maar in 1868 heeft de spoorweg een eind gemaakt aan hun isolement, waarin Young eerst zijn groote kracht had gezien, doch welke nieuwig heid hij toen aanvaardde en bevorderde. De nieuwe tijd was daarmede voor Utah aangebroken, en toen Young overleden was, de veelwijverij van Washington uit werd verboden, er zilvermijnen ontdekt waren en een nieuwe vreemde bevolking zich er vestigen kwam, toen werden de oude kolonisten geheel overheerscht en daagde de tijd waarin Utah door het Congres als staat zou worden toegelaten. Dit geschiedde in 1894, in '95 maakte Utah zijn grondwet, en enkele weken geleden is Utah in de Unie opgenomen. De nieuwe staat is zoo groot als Enge land, Schotland en Wales te zamen, en heeft een bevolking van 260,006: tien percent eigenaardig in verband met de vroegere polygamistische beginselen tien percent meer mannen dan vrouwen. In de nieuwe constitutie van, Utah zijn aan jde vrouwen gelijke rechten als aan de mannen verleend, ook het stemrecht. Een prachtwerk. Een van de merkwaardigheden der na tionale tentoonstelling, die dit jaar te Genève gehouden wordt, zal wezen een reusachtig panorama-relief van den Rigi en de aangrenzende deelen van het Vier- waldstatter-, en Zuger-meer, benevens van het Lowerzer-meer. Het is vervaardigd op een schaal van 1 1500, en automatisch worden daarop voorgesteld de spoorbanen op den Rigi en den Gotthard en de stoomvaarten op het Vierwaldstatter- en Zuger-meer, terwijl zelfs de van den Rigi neerdalende beken en watervallen kunnen werken. Het «relief' is 8'/a M. lang, 5'/, M. breed en het beslaat dus niet minder dan 47 vierkanten Meter. Alles wordt daarop zeei karakteristiek voorgesteld: beigspitsen en afgronden, bosschen en weiden, rotsen en kloven, beken en wa tervallen, meren en rivieren, wegen en spoorbanen, hotels en hutten en even eens de aan den voet of in de nabijheid lig gende dorpjes Kusznacht, Grepper, Weggis, Vitznau, Gersnau, Brunnen, Seewen. Lo wers, Goldau, Arth enlmmersee. Er staan meer dan 20 000 boompjes op het relief en alles is zoo natuurlijk voorgesteld, dat men zou meenen den Rigi zelf op verkleinde schaal le zien. Om het genot nog levendiger te ma ken, heeft men de mekaniek toegepast. Door een onzichtbaren motor worden de treinen op en om de Rigi in bewe ging gebracht; op de met helder water gevulde diepten, die de meren voorstellen en waarin visschen rondzwemmen, varen stoom booten en zeilschepen. Boven van den Rigi af valt het water omlaag en beneden slroomen de rivieren. Vervaardiger van dit knutselwerk is de heer Alb. Gull uit Zugde beschilde ring is van den landschap-schilder Ernst Hodel uit Luzern. De Rüntgensclie stralen. De tijd is voorbjj, waarin de mannen der wetenschap zeer huiverig toonden een door hen gedane ontdekking aan de wetenschappelijke wereld toe te vertrou wen. 't Was geen egoïsme, dat hen daartoe dreef, maar eerder een zekete schroom om een nieuwe wereld te ope nen. Reeds Galilei deelde zijn ontdek kingen niet dan in den voim van een letterraadsel aan de sterrekundigen mede, en nog Huygtns volgde hem daarin na. Maar dit is anders geworden. Nauw heeft iemand als Prof. Röntgen, de ont dekking der geheimzinnige stralen gedaan, of gansch de wetenschappelijke wereld der beide half ronden is in staat zich aan de fotografie van het onzichtbare te wijden, en te trachten nieuwen geheimen aan de natuur te ontwringen. Van alle kanten komen berichten over nieuwe waarnemingen, over nieuwe ont dekkingen, met behulp van de geheim zinnige stralen, thans officieel naar den uitvinder gedoopt, gedaan. Zoo heeft piof. Neusset te Weer.en op zijn kliniek twee fotograffén getoond, waarvan de een galsteenen in het lichaam van een patient deed zien en de 8r.dere een ste-n in de blaas. De galsteen was gefotografeerd in de lever van een pa tient. Hij was ten deele doordringbaar voor de Röntgensche stralen en vertoont zich wel vrij duidelijk, maar eenigzins donker op het negatief (eenigszins licht op den afdruk). Op de tweede fotografie vertoont zich de steen in de blaas zeer duidelijk spierwit legen een donkeren achtergrond (op de afdruk pikzwart op wit), als zjjude vrij ondoordringbaar voor de Röntgensche stralen. Prof. Neusser kondigde aan, dat hij zich voorbereidde op het fotografeeren van de inwendige organen vnn een levend mentch. Anderen wijden hun aandacht minder aan de resultaten welke met de Röntgen sche stralen zijn te verkrijgen, dan aan de ontdekking zelf. Aan de «Phijsika- lische Verein" te Frankfort is het gelukt met Röntgensche-stralen scherpe afbeel dingen te verkiijgen die fraaier zijn dan de tot nu toe in den handel gebrachte, en waai by de plaat toch slechts drie a vier minuten geëxposeerd werd. Dit resultaat is ook te Crefeld verkre gen en wel door verwarming van de plaat. Ook prof. Gnieseler te Bom heeft zijn aandacht aan de versnelling der fotografie gewijd, en grondde zijn methode np het feit, dat de Röntgensche stralen in groote mate de eigenschap hebben, om daartoe geschikte stoffen in fluorescentie te bren gen. De inwerking der stralen op de plaat versterkte hij nu door haar te be strijken met zoogenaamde «fluorescee- rende" 'stoffen. Het resultaat was schit terend met name droeg een drenking van de plaat in ijzerchlozuur er veel toe bij, om de beelden spoediger op te wek ken en ze te verscherpen. Het slagen dezer proeven is vooral van belang, omdat de lange duur totdusverre voor een opname vereischt, een bjjna onoverkomelijk bezwaar vormde tegen het fotografeeren van been- of armbreuken. Herhaaldelijk is beweerd, maar even snel weer tegengesproken, dat prof. Rönt gen een Nederlander zou zijn. Volgens het «Hbld." is het thans zeker, dat de geleerde in Duitschland is gebo ren. Hij heeft echter zijn eerste oplei ding ontvangen in ons land, aan de tech nische school te Utrecht. De ouders van den heer Röntgen hielden destijds verblijf te Apeldoorn. De geleerde is een neef van den mu sicus, den heer Julius Röntgen, en sprak indertijd onze taal als een geboren Ne derlander. De sneeuw in Januari. Men lacht Falb wat uit met zijn voor spellingen. Sneeuw heeft hij voorspeld in het midden van Januari, en wij heb ben nauwelijks éen morgen een laagje sneeuw gezien I Dat is waar, doch zoo is het niet overal geweest. In het Zuiden van Midden-Euiopa, in Oosten rijk Hongarije, heeft het vreeselijk ge sneeuwd, zoodat het spoorwegverkeer zelfs gestremd was. In Turkije en Grie kenland was het evenzoo. In de nabij heid van Athene lag ze meer dan een voet hoog. In Theba bereikte de sneeuw zelfs de hoogte van een meter, zoodat men zich over menig huis, dat door de aardbeving van verleden jaar-chade heeft geleden, ongerust maakt. In Tiikkala, Tripolis en Volo is het verkeer, tenge volge van de geweldige sneeuwbuien ge heel gestremd. In Arkadië viel gedurende veertien dagen onafgebroken sneeuw en vele dorpen in het gebergte zijn onder sneeuw bedolven. Het leven in de slecht gebouwde huizen met hun leemvloeren en weinig warmte gevende haarden moet in deze streken ellendig zijn. Daarbij komen op vele plaatsen nog de verschrik kelijke pokken, die, omdat alle genees kundige hulp ontbreekt, talrijke slacht offers eischen. Mijnheer de Redacteur UEdele zou ons zeer verplichten onder- volgende regelen in Uw veelgelezen blad te willen plaatsen, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Hier ter plaatse heeft zich een afdee ling gevormd van de vereeniging genaamd Algemeene Bond lnsulinde"goedge keurd bij Kon. Besluit van 7 December 1895 No. 30. Het streven dezer vereeniging is, om gezamentlyke medewerking van alle ge- pensionneer Je en gegageerde militairen beneden den rang van officier te verkrij gen tot het tot stand brengen van een Weduwenfonds, dat door bet Rijk zal worden beheerd en waaruit de Weduwen van genoemde militairen dooi het Rijk pensioen kan worden verleend. Deze vereeniging heeft reeds, behalve hier ter plaatse, een groot aantal leden in verschillende gemeenten hier te Lande en zou zeer gaarne het nuttige doel wil len bereiken, aangezien daardoor een zeer groot aantal Weduwen voor armoede worden bewaard, daar de meesten na het overlijden der man in eene zeer ne telige positie achterblijven. Om evenwel het doel tot stand lp brengen, is er hulp noodig van Hooggeplaatste en invloedrijke personen, alsmede van gegoede dames en heeren, die de vereeniging door blij ken te geven van hunne symphatie voor het schoone doel, zooveel zij kunnen, te steuuen. Inlichtingen worden volgaarne verstrekt door den ondergeteekende GRIESSEN, gepens. Adj. Onderoff. Ind. Leger. Zuidsingel A 270.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2