Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten tombas, welke aan de benedenzode van een massieven komvormige handbescher mer voorzien is; op de buitenzijde daar van is in berlijnzilver het rijkswapen aangebaacht, terwijl het uiteinde van den angel op het gevest door een leuwenkop wordt aangebracht. De scheede is van vernikkeld staal en heeft één ring. Terzelfder hoogte is aan de binnenzijde van de scheede een rechthoekig uitge sneden sleuf aangebracht, dienende ter bevestiging van den draagriem, bijaldien de officier te paard moet stijgen. Naar wij van het Bestuur vernemen zal het feest van de Vereeniging: Chris telijk Nationaal Zendingsfeest D. V. worden gehouden op het landgoed «Wa terland" onder de gemeente Velren, op Woensdag den 1 Juli a.s. Als de berg niet tot Mohammed ko men wil, zal Mohammed tot den berg gaan. Dat zal, naar de Munch. Ct. meent, waarschijnlijk het einde zijn van de on derhandelingen tusschen president Kruger en den heer Chamberlain over de reis naar Londen. Al had president Kruger werkelijk ernstig er over geducht om naar Londen te gaan, thans, nu de vice-presi dent, generaal Smit, is overleden, en in Matabeleland, dat grenst aan de Z.-A Republiek, een opstand woedt, zijn tegen het vertrek van den staatspresident zoo veel bezwaren gerezen, dat zelfs de heer Chamberlain die erkent. Het plan is daarom in Engeland geopperd, een hoog geplaatst ambtenaar van het departement van koloniën naar Pretoria te zenden, om de vetdere onderhandelingen te leiden. De voorwaarden, die door Transvaal gesteld worden, zijn den heer Chamber lain bekend, en de neef van oom Paul, Piet Grobler, die thans te Londen is, heeft aan een vertegenwoordiger van «Reuter" verzekerd, dat van de aanneming dier voorwaarden alles afhangt, ook een later bezoek van den president. Als ge volmachtigd onderhandelaar wordt te Lon den genoemd de oud-minister van ko loniën, lord Selborne. De «Daily Telegraph" ontvangt uit Pre toria beticht, dat de regeering der Zuid- Alrikaansche Republiek van Chamberlain de mededeeling heeft gekregen, dat geen voornemens bestaan om nog meer troe pen naar Zuid-Afrika te zenden. Dit is een geruststellend bericht; iiet toont dat ook de regeering te Londen overtuigd is van de wenschelijkheid en de mogelijk heid om langs diplomatieken weg tot eene oplossing te komen. Zondag is te Londen het volgende te legram ontvangen: Een kolonne, sterk 130 man, onder bevel van kapitein Brand, werd op on geveer 28 mijlen van Buluwayo hevig aangevallen en daarna omsingeld door een grooten troep Matabelen. De En- gelsche troepen verschoten al hun am munitie, doch wisten zich door den vijand heen te slaan. Spoedig daarna werd versterking ontvangen. Kapitein Brand had 5 gesneuvelden en 16 gewonden. De opstand breidt zich steeds meer uit. De toestand woidt bij den dag ern stiger. Het verlies der Matabelen wordt ge schat op 15U dooden en 300 gewonden. Sir Hercules Robinson heeft, volgens een mededeeling door den heer Cham berlain in het Lagerhuis Maandag gege ven het aanbod gedaan onmiddellijk 30U0 man cavalerie en 200 man infanterie te paard van Natal naar de bedreigde districten in Matabelenland te zenden. Bovendien wil hij 250 Basuto's oproepen om hulp te verleenen bij hel onderdruk ken van den opstand. kieschheid om het gesprek dikwijls op Miss Sartoris te brengen, maar telken male neemt zij de gelegenheid waar om een harer goede daden te vertellen. Hier komen zij langs de hut van een blinden man, aan wien Osyth het alphabet der blinden leerde, nadat zij het eerst zelve tot dat doel had geleerd; gindsch flink kind werd aan de klauwen des doods ontrukt door hare teedere verzorging, nadat zij nachten bij zijn ziekbed had doorgebracht; die oude man met het ééne been, in den ezelwagen, is een man van gewicht geworden als dorpsbesteller, sedert Miss Sartoris hem aan het werk hielp, en wagentje en ezel beide kocht van de opbrengsten van haar eigen naai werk. Hoe het ook zij, deze kleine ver halen, die natuurlijk onbeduidend en ver velend zouden kunnen schijnen voor een man van de wereld, vinden een vurig toehoorder in Lord Ryvendale; geen woord, dat van Osyth's goedheid en lief dadigheid spreekt, gaat voor Item verlo ren. Met innerlijke verrukking merkt Gertrude den indruk op, die haar mede- deelingen maken, en draagt zij zorg het onderwerp niet overmatig te behandelen. Volgens den bijzonderen wensch van haar zwager heeft Lady Ryvendale altijd eene zekere statigheid opgehouden op het Court; wanneer Lord Ryvendale haar Wij zullen, aldus verklaarde de heer Chamberlain, een onderzoek instellen naar de stappen, welke moeten worden gedaan om de troepen, die naar het bin nenland zjjn gezonden te kur.nen ver vangen. Keizer Wilhelm van Duitschland heeft te Venetië een onderhoud gehad met koning Humbert van Italië. Politieke onderwerpen zullen daarbij waarschijnlijk niet zijn behandeld, 't Is waar, dat kei zer Wilhelm zijn eigen minister van bui- lenlandsche zaken is; maar koning Hum- bert is dat niet, en tusschen een des- en een onkundige zullen zeker geen onder werpen van hooge politiek ter sprake zijn gebracht. Koning Humbert, de koningin en de prins van Napels zijn 11 April te Venetië gearriveerd, in gezelschap van den minis ter-president, den heer Di Rudini. Aan het station werden zij opgewacht door de ministers Biin en Dl Sermoneta, bene vens een groot aantal afgevaardigden en senatoren. De koningin ontving van den burgemeester een bouquet; de majesteiten werden geestdriftig toegejuicht en den prins van Napels geschiedde desgelijks Men was zeer belangstellend te weten, welke houding door president Cleveland zou worden aangenomen na de Cuba motie van het Congres. De president blijkt de quaestie met de noodige ernst te onderzoeken en heeft dientengevolge verscheiden malen een ondethoud gehad met den heer Olney, slants secretaris voor buitenlandsche zaken, en generaal Schofield, die wordt beschouwd als een specialiteit in Cubaansche aangelegen heden. Reeds Vrijdag wist men in goed in gelichte kringen te vertellen, dat de staatssecretaris den Spaanschen gezant heeft medegedeeld, dat, indien de op stand vddr het intreden van het regen seizoen, dus over een week of drie, niet is onderdrukt, de president zijn tusschen- komst zal aanbieden om tot een vreed zame oplossing te komen. De Spaansche gezant, de heer Dupuy de Lóme, heeft namens zijn regeering, tegen de motie geprotesteerd, doch, aan nemende dat hel bericht juist is, hetwelk door de verschillende bladen werd ver spreid, heeft dit protest weinig uitwerking gehad en heeft de president op zeer vriendschappelijke wijze dat moet er kend worden de Spaansche regeering te kennen gegeven dal er een einde aan den strijd dient te komen. De verkiezing van éen lid voor de Provinciale Staten in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. Beukers, in het hoofdkiesdistrict Amers foort, zal plaats hebben op Dinsdn 5 Mei eu de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 19 Mei a.s. Door Burgemeester en Wethouders is bepaald, dat op Dinsdag 12 Mei de verkiezing zal plaat hebben voor vier leden van den Gemeenteraad, in de vacaturen ontstaan door het bedanken van de liee- ren H. W. A. van der Wall Bake, G. J. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, E. L. H. van Lanschol Hubrecht en M. W. F. J. de Jong. Naar wij vernemen zullen eenige luitenants der infanterie voor 2 jaar bij het O -I. leger gedetacheerd worden. Aan Ds. M. J. Bouman Hz. alhier is op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. Door de arrondissements-rechtbank te Utrecht is, ter vervulling van de vaca ture van kantonrechter te Amersfoort, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. P. J. F. van Voorst Vader, rechter in de arr.-rechtbank te Middelburg; mr. J. K. van Weel, kantonrechter te Schoonhoven, en mr. H. Wesseling, kantonrechter te Hoorn. Bij den heer B. in de Krankeleden- straat ontstond Maandagavond brand, die waarschijnlijk door een petroleumlampje is ontstaan, ill de onrniddelijke nabijheid waarvan fuiken te droogen hingen^ die daardoor vlam vatten. Gelukkig was men de brand spoedig meesier. Een spuit die inmiddels aanrukte behoefde geen hulp te verleenen. bezoekt, eten zij in Je groote eetzual, staat het keurig familie-zilver prachtig gepoetst op het buffet en wordt alles volvoerd in overeenkomst met de over leveringen van vroeger tijden, toen er geen gastvrijer, beter toegerust huis in het graafschap was. En zelfs, hoewel Lady Ryvendale zich voor een groot deel van de wereld ontrokken heeft, is dit ophouden van hun stand haar door ge woonte lief geworden. Zij is de dochter van een graaf en heeft altijd in eene atmospheer van weelde geleefd. Wordt vervolgd.) Het Hoog Militair gerechtshof deed in zijne zitting van gisteren uitspraak in de strafzaak tegen J. J. v. Q., 1 e-luit, bij het 2e ree. huzaren, die door den krijgs raad te 's-Hertogenbosch m eerste in stantie wegens het misdrijf van schaking tot zes maanden gevangenissti af was ver oordeeld. Het Hof bevestigde 's krijgsmans von nis in zijn geheel ook wat de bepaling betreft, dat de opgelegde vrijheidsstraf zal gerekeml worden te zijn ingegaan op 12 December 1895. Luitenant J. C. A. Bos Sulpke, van het 5e reg. inf. te Amersfoort, wordt met 1 Sept. eervol ontheven van zijn betrekking van luit.-adj. en overgeplaatst bij de normaalschietschool te 's-Graven- hage. Genoemde luitenant heeft boven dien toestemming gekregen om aan de Polytechnische scliool te Delft een cut sus in de hoogere wiskunde te volgen. Gisterenmiddag had het 14 jarig dochtertje van zekeren W., wonende aari de Groote Koppel, liet ongeluk van een stijger in de Eem te geraken. Gelukkig werd het ongeluk bemerkt door zekeren M., die zich aan den overkant der rivier bevond. Door diens gebaren en hulpgeroep werd de machinist der houtzaagmolen opmerkzaam gemaakt, die zich naar de waterkant begaf, en onmiddellijk met een boot uitgir.g om hulp te verleenen. Niet dan na uiterste krachtsinspanning gelukte het hem het kind, welks levens geesten geheel uitgedoofd schenen, op het droge te brengen. Na eenige moeite en door het toedienen van opwekkende middelen mochten eenigen van het perso neel der houtzaagmolen de voldoening smaken, het meisje weer te zien bijkomen, waarna het naar de ouderlijke woning werd gebracht. Inmiddels was reeds om geneeskundige hulp gezonden. Houders van konijnen meenen wij geen ondienst te doen, hen nogmaals te waarschuwen hunne hokken van goede sluitingen te voorzien, of die op een ver zekerde plaats te zetten, daar er dezer dagen hg een ingezetene weder twee flinke konijnen verdwenen zijn. Opperden wij een vorire maal het denkbeeld dat het viervoeters zouden zijn, die zich aan die kaper ij schuldig maakten, thans was het duidelijk zichtbaar dat dit nu niet het geval was, en dat tweevoeters zich daarmede, veiwijderd hadden. Blijkens achterstaande advertentie zullen de Heer en Mevrouw van Balen Donderdagavond te 8 uren mededeelingen doen over hun zendingsar beid onder de Papoea's. De Heer en Mevrouw van Balen, reeds sinds eenigen lijd in Neder land, zijn op verscheidene plaatsen opge treden en vonden overal een talrijk en belangstellend gehoor, wat hun belang rijke mededeelingen op aangename en boeiende wijze voorgedragen, dan ook ruimschoots verdienen. r De nieuwbenoemde apotheker 2e kl. (Ie luit.) G. R. len Burg woidt bij het militair hospitaal te Amersfoort ge plaatst. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat het Revolverdragend kader en de tamboers en hoornblazers bij de Infanterie zullen worden voorzien van een voorschrift betreffende de Revolver en de daarmede te houden schietoefe ningen. Genoemde voorschriften blijven hel eigendom van het Korps en zullen alzoo aan de Revolverdragenden in bruikleen worden uitgegeven. De 2e luit. A. H. v. Andel van het 2e reg. Vesting artillerie, thans bij het le reg. veld-artillerie gedetacheerd, wordt na afloop zijner detacheering aan de rij school gedetacheerd bij het 2e reg. veld artillerie. Bij de te Utrecht gehouden acte- examens lager onderwijs slaagden deze week onze sladgenooten de dames: L. W. Goudswaard, J. M. M. Kaasgaren, en H. A. M. v. Kalken. Mej. L. W. Goudswaard verwierf tevens mede de acte voor de Vrije en Orde Oefeningen. Maandagnamiddag ontstond er een begin van brand in een perceel aan de Lavendelstraat, bewoond door den heer Bosch. De brand ontstond in de bakkerij en tastte de in de onrniddelijke nabijheid liggende stapel hout aan die grootendeels verbrandde. Door een paar buren en spuitgasten geholpen kon men de brand dan alleen tot de hoop hout beperken. Zondagnacht hebben baldadige han den bij den heer K in de Arnhemschestraat, een der groote winkelruiten met een steen verbrijzeld; dit is nu reeds de tweede maal dat men den heer K. een dergelijke onaaDgenaine verrassing bezorgde. Terwijl Zaterdagmiddag vrouw van T. zich met twee harer kindereu in de Langestraat bevond, zakte plotseling een der kleinen in elkaar bij den heer van R. binnengebracht, werd spoedig genees kundige hulp ontboden, die constateerde dat het kind een toeval gehad had. Bunschoten. Bij den landbouwer J. v. d. Pol alhier is onder het vee mond en klauwzeer geconstateerd. Op last van den districts-veearts is de geheele vee stapel, 42 stuks, van genoemden land bouwer afgemaakt en is het vleesch gedeeltelijk publiek verkocht. Hoe moeten wij ons kleedeu? Het is voor de gezondheid absoluut noodzakelijk, dat de huid uitwaseming gemakkelijk door de kleederen kan gaan. Deze verrichting der huid kan gestoord worden door een le dikke kleeding of door kleederen vun een zeer dicht weefsel Ieder, die een gutta-percha jas of man tel draagt, weet hoe hinderlijk zulk een kleedingstuk wordt, wanneer men het eenigen tijd aan heeft. In den regel wordt de transpiratie door een geschikte kleeding niet onderdrukt; waar te veel kleederen gedragen worden, wordt de transpiratie weldra onzuiver, daar de buitenlucht zich alsdan niet ongehinderd met de gassen van het lichaam vermengt en deze verdunnen kan. Sommigen dragen de dikste onderklee- ren, die verkrijgbaar zijn en hebben toch herhaaldelijk last van verkoudheid. Iodien zij er toe overgaan dunnere kleeren te dragen, zou het gevaar van koude te vat ten zeer verminderd worden, door b.v. twee dunne onderkleedingstukken in plaats van éen dik stuk te dragen. (Afbl. t. d. Verv.) Bijgeloof iu hooge kringen. De voor eenigen tijd overleden letter kundige, Arsène Housaye, die indertijd etn welkome gast in de Tuilerieën was, verteld in het vijfde deel zijner «Confes sions" eenige karakteristieke geschiede nissen van Napoleon III en keizerin Eugenie. Het was tijdens den avontuurlijken Mexicaanschen veldtocht. Het politie toezicht in de Tuilerieën was toever trouwd aan zekere Hyrvoix, lot wiens verplichtingen het ook behoord, den kei zer eiken morgen in te lichten omtrent de in de hoofdstad heerschende stemming Keizer Maximiliaan had den korten droom zijner Mexicuansohe heerschappij met den dood moeten betalen, en le Parijs heerschte groote opgewondenheid over het niet roemvolle einde der Fransche expeditie. Op zekeren morgen nu, toen Hyrvolz op Napoleon's gewone vraag, wat de Parijzenaars zeiden, een ontwijkend ant woord gaf, verlangde de keizer de volle waarheid van hem te hooien. Welnu, sire," antwoordde de pahi-pre- fect, «Parijs is verontwaardigd over dezen ongelukkigen oorlog, In alle standen spreekt men er met den'elfden geest van ontevredenheid over. Onder Lodewijk XVI zeide men: «Het is de schuld van de Oostenrijksche," en onder Napolon III zegt men: «Het is de schuld van de Spaansche." Op dit oogenblik weid er een deur geopend, en de keizerin, rood van toorn, stoimde in een wil morgengewaad bin nen. Woedend wendde zij zich tot den paleisprefect: «Gij zult herhalen, meneer Hyrvoix, wat gij zooeven gezegd hebt." «Ja, mevrouw, uwe majesteit vergeve mij, daar ik hier ben, om de waarheid te zeggen. Ik heb den keizer vrijmoedig bekend, dat men te Parijs van de Spaan sche spreekt, zooals men vroeger van de Oostenrijksche sprak." «Van de Spaan sche I" siste de keizerin en voegde er aan toe: «Ik ben een Franfaise gewor den, maar voor mijn vijanden ben ik de Spaansche gebleven." Daarop verdween zij door dezelfde deur even plotseling als zij gekomen was. «Het spijl rnij, de waarheid gezegd te hebben, sire," sprak nu de verblufte paleisprefect, waarop de keizer hem de hand reikte met de woor den: «Gij hebt goed gedaan!" Den vol genden dag evenwel werd Hyrvoix naar de provincie velbannen. De andere geschiedenis speelt onmid dellijk na de oorlogsverklaring in 1870. Napoleon III en zijn gemalin waren bei den bijgeloovig en wilden zich, eer de dobbelsteenen van den oorlog gevallen waren, het verloop daarvan door de be roemde kaartlegster Moreau laten voor spellen. Heimelijk werd deze ontboden in de Tuilerieën, waar het keizerlijk echt paar haar in tegenwoordigheid van twee hofdames ontving. De keizerin schudde eerst de kaarten, maar nauwelijks had de waarzegster de eerste kaarten op de tafel uitgespreid, of zij riep ontsteld «Bloed bloed! niets dun bloed, nederlagen overal!" «In Duitschland vroeg de keizerin. «Neen, in Fran krijk," antwoordde madame Moreau, «de Rijn, de Seine en de Loiie zullen door het bloed rood gekleurd worden." Daarop wierp de keizerin de kaarten heftig door elkaar, terwijl de keizer zweeg. En nu schudde de «Spaansche" de kaarten voor den tweeden keer, maar met niet meer geluk. «Heldendaden, maar niets dan nederlagen I Een tweede terugtocht van Moskou!" klonk het nog onheilspelleudei uit den mond der waar zegster. «En het einde?' liet zich nu Napoleon 111 hooren. «Het einde? Een catostrophe! Ik bezweer den keizer niet naar den Rijn te gaan, hij zal er niet van terugkeeren I" Toen moest de keizei zelf du kaarten schudden maar weer wist de kaartlegster niets dan on heil te voorzeggen, zoodat men in de Tuilerieën van haar en haar booze waar zeggerijen genoeg had. «Alea jacta est" zeide de keizer, die madame de Moreau reeds eerder voor zich in het boek der toekomst had laten lezen, evenals eens zijn groote oom, toen deze nog generaal was, Lenormand het had laten doen. Huziek als geneesmiddel. Prof. Tarchonoff te St. Petersburg heeft onderzoekingen ingesteld omtrent den in vloed der muziek op den mensch en de dieren. Muziek werd reeds aangewend door de geneeskundigen van Griekenland en Rome; verder zij herinnerd aan het geen de bijbelsche geschiedenis meldt om trent David en Saul. Van nieuwe dagteekening zijn de on derzoekingen van Dagiel en Féré, die de uitwerking van de muziek bestudeerden op de ademhaling, den pols eu hetspiei- stelsel van den mensch. Prof. Tarcho noff maakte gebruik van een toestel, de ergograaf van Mosso, waarmede de spier kracht gemeten kan worden, al openbaart deze zich ook slechts in geringe mate. Hij bevond, dat indien de vingers geheel en al vermoeid waren, hetzij als gevolg van opzettelijk daartoe aangewende in spanning, hetzij door electrische werking, muziek de macht had, de vermoeienis te doen ophouden, hetgeen bleek uit den in den ergograaf geplaatsten vinger, welke dan weder lijnen van verschillende lengte begon te trekken. Ook werd geconsta teerd, dat treurige en sombere muziek een tegenovergestelde werking heeft, en in staat is de samentrekking der spieren te belemmeren of geheel op tc heffen. Onderzoekingen op honden leerden, dat door muziek de afscheiding van koolzuur met 16.7 pCt. en het verbruik van zuur stof met 20.1 pCt. vermeerderd werden. (Een eigenaardige illustratie van dit feit bij menschen kan men in onze benauwde concertzalen bemerken). Op grond zijner proefnemingen be schouwt Prof. T. de muziek als een ge neeskrachtig middel, dal een belangrijken invloed uiloefend op de lichaamsverrich tingen. De invloed b.v. van den krijgs zang op den krijgsman is bekend, zelfs bij wilde volksstammen. Uit de muziek is daarom practisch nut te trekken bij de behandeling van sommige ziekten. Bij melancholie en hysterie zal muziek hoogst waarschijnlijk gunstig werken; ook bij slapeloosheid kan zij te baat genomen worden. In de oude geschiedenis zij ge wezen op Maecenas, bij wien men door het gezang der vogels de slapeloosheid trachtte te verdrijven. Muziek is voor zeker een geschikt tegengift voor hen, die de verderfelgke gewoonte hebben, in zich zeiven gekeerd te zijn en zich over geven aan inwendige nuttelooze beschou wingen (zoogen. «soezen"); dat is dikwijls een vloek, zoowel voor onontwikkelde en ziekelijke personen als voor hoogst be schaafde en quasi gezonde. Het schijnt dat men hij voorkeur levendige en vroo- lijke muziek moet toepassen. De Parjjsche editie van de New- York Herald schrijft het volgende over den wedstrjjd van Zondag, ouder het op schrift: Eden een dutje doende. De dag was shcht voor de profeten, welke Jaap Eden als een gemakkelijken winner uit den wedstrijd van meet zagen treden, want niet alleen werd deNedei- landsche kampioen verslagen door Jacque- lin, maar ook Piette kwam vóór hem aan. Gebrek aan taktiek echter mag als een excuus voor zijn nederlaag worden aan genomen, want het was duidelijk dat hij Jacquelin veroorloofde hem vooruit te komen en ook Piette gelegenheid gaf de tweede plaats in le nemen. Zijne tot nu toe gemakkelijke overwinningen zijn ge deeltelijk verantwoordelijk voor zijn ne derlaag. Hij moet niet vergeten dat hij als professional, met betere rjjders te doen heeft, dan hij had tot nu toe in de amateurrangen. Zijn stijl is nog niet op zijn best en met nog verscheidene weken training en de les van gisteren verwacht ik, dat hij zich van een betere zijde zal laten kennen. De prijzen waien; eerst- aaukornende 1000 fis., tweede 300 frs. en derde 150 frs. De wedstrijd werd in drie afdeelingen en een einduitslag gereden, voor welke laatste Eden, Jacquelin, Piette en Du- moud in aanmerking kwamen. Toen de bel ging had Eden de leiding, gevolgd door Jacquelin direct achter hem en daarna Piette en Dumond. Jacquelin liep sterk spurtende twee lengtes uit van Eden, die zoo veiworiderd scheen, dat hij schijnbaar vergat te spurten en Piette gelegengeid gaf hem voorbij te komen met een klein verschil door te spoedig recht op te gaan zitten. Jacquelin won met twee lengtes. Ook het Handelsblad van Antwerpen drukt zijn verwondering uit over de neder laag van Jaap. De sultan schijnt plotseling zeer ingenomen le zijn met vorst Ferdinand van Bulgaiije. Hij heeft den vorst allerlei geschenken gedaan, o. a. eer, jacht, paar den, tapijten enz. De vorst is geroepen om eens een voor name rol te spelen. Dat wordt ten minste beweerd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2