Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. SCHAAKAFDEELIiVG. Probleem No. 77. Omtrent den kersenhande! schrijft men uit Beusichen bij Kuilenburg, dato 25 Juni: In alle boomgaarden is de pluk be gonnen, evenwel niet met zooveel lust en ijver als andere jaren, daar de kersen over het algemeen duur gekocht zjjn en er niet zooals anders belangrjjke verzen dingen gedaan worden. De prijzen loopen van 10 12 ets per KG. De kwaliteit laat niets te wen schen. De algemeene vergadering van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van kunsten en wetenschappen zal onder voor zitterschap van prof. Talma gehouden worden Dinsdag 30 Juni te Utrecht. De sectievergaderingen zullen den vorigen avond te 7 uur aanvangen. Door de directie zal aan de algemeene vergadering worden voorgesteld zoowel een geldelijke bijdrage te schenken aan het Taalfonds tot behoud en bevordering van het Hollandsch als volkstaal in de Boerenrepublieken van Zuid-Afrika, als ook de uitgave van «Het dijk- en water schapsrecht vóór 1895e van den heer A. A. Beekman geldelijk te steunen. De onderwerpen van bespreking en ontwerpprijsvragen zijn de volgende: Sectie van natuur- en geneeskundigi wetenschappen: dr. Th. W. Engelman over den oorsprong der hartsbeweging en de functies der hartzenuweD. Onlwerp-prijsvraag: Men vraagt een vergelijkend experimenteel onderzoek aan gaande de physische en chemische eigen schappen van twee of meer isomere ver bindingen. Herniewde uitschrijving van eenige vroegere prijsvragen. Sectie van letterkunde, wijsbegeerte en geschiedenis: Dr. G. W. Kernkamp, over een manuscript-verhaal van Naningh Kayser, pensionaris van Hoorn, betref fende zijne gevangenschap in het jaar 1650 en daarmede in verband staande gebeurtenissen. Dr. C. P. Burger Jr., over de verwerping van den Caudijnschen vrede, Dr. L. A. van Langeraad, over den tijd, waarin H. Crommius en Th C. Bergius als rectoren aan het hoofd der Hieronymusschool te Utrecht hebben gestaan. Dr. M. A. N. Rovers, over de vraag, of het wenschelijk is, dat in het jaar 1900 een congres der godsdiensten te Parijs of elders gehouden zal worden Hernieuwde uitschrijving van eenige vroe gere prijsvragen. Sectie van rechtsgeleerdheid en staats wetenschappen J. Boer Hz., over beper king van het eigendomsrecht hij stede- lijken woningbouw en gemeentelijk ont eigeningsiecht in de naburige Staten. Hernieuwde uitschrijving van eenige vroe gere prjjsvragen. De Vacature, een onderwijzers-blad, heeft liet volgende merkwaardige briefje ontvangen: «Daar ik gepasseerde maand Maart mijn Akte heeft behaald voor onderwij zers, ben ik zoo viij uw te vragen of uw ook mij eiken Dinsdag de Courant Vacature gratis wil overzenden aan onder staand adres. aik wilde nu ook eens gaarne naar eenigen betrekkingen zien. «Wanneer ik de courant niet gezonden krijgt, zou ik toch gaarne een antwoord van uw EdU wachten.» Wjj willen hopen, voor de eer der Nederlandsche examen-commissies, dat men De Vacature er in heeft laten loopen. Naar het Haagsche Dagbl. uit goede bron verneemt, moet bij de anti-revolu- tionnaire leden der Staten van Zeeland voor een candidatuur voor het lidmaat schap der Eerste Kamer ernstig in aan merking komen jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, oud-gouverneur van Suriname. De tuinders te Roelof-Arensveen hebben een buitengewoon drukke week achter den rug. Door den verbazenden groei was er zulk eene overtolligheid van heeft uitgeput om te bedenken, hoe hij haar het best zal beduiden, dat hij de volgende week naar Ryvendale moet gaan, is deze bede zeer ergerlijk. «Kom, lieve,zegt hij, zich uit haar armen losmakende: «laat mij deze tranen niet zien, of ik zal denken dat gij met verheugd zijt, mij terug te zien. Ik ben even hongerig als een jager; droog uw oogen, en laat ik mij gaan aankleeden.c Daar het eenige ter wereld wat Viva verlangt zijn bijzijn is, en hij hier ge zond en wel is, hoe komt het dan dat zij, niet innig, waanzinnig, gelukkig is? Arme ziel I zij zoude u niet hebben kun nen zeggen wat er aan haar geluk ont brak welk een kloof tusschen haar en Alsager schijnt te gapen, ofschoon zij de hand kan uitstrekken en hem aan raken; zij weet slechts dat er iets is dat, zooals haar een droevig voorgevoel zegt, zij nooit meer in staat zul zijn te over winnen. Aan tafel herleeft hare opgeruimdheid zij is weder in staal om te praten en te lachen; na de dertig droevige maal tijden, welke zij heeft doorgeworsteld, is het heerlijk om zijn lief gelaat wederom |.eg t ove' zich te zien en Zijne vroolijke >p -uw i<- hoeren. Ma-ir wit hem Oeli.ll 1- AlaUgé)lüulli u liy d.-i, ryü Jieeft om haar nauwkeurig te beschouwen, peulen en doperwten, dat al wat handen had zelfs een groot deel van de schoolbevolking van 's morgens 3 tot 's avonds 8 uren zakken met deze vruchten stond te vullen. Te betreuren is het evenwel voor die menschen, dat al dez inspanning voor wat of niets moet geschie den. De prijzen zijn ver beneden mid delmatig. Vele halftelers zullen, na afbe taling van hun werkvolk, niets voor zichzelven overhouden. Uit St. Petersburg komt een bericht, dat te denken kan geven, vooral in ver band met de heerscbende werkstaking en met de nihilisten, die weer het hoofd schijnen op te steken; de feestelijke in tocht nl. van het Keizerlijk paar in St. Petersburg, zal niet plaats hebben. Het gevolg zal aankomen op 27 Juli a. s. Het aantal werkstakers te Petersburg wordt door de fabrikanten als ongeveer 176,000 opgegeven. In sommige fabrie ken is de arbeid hervat, in andere zijn de onderhandelingen nog hangende; men verwacht echter dat het geschil spoedig algemeen zal zijn bijgelegd. Omtrent de Kaffer- opstanden in Zuid- Afrika zijn te Londen de volgende berich ten aangekomen Reuter's agent te Buluwayo meldt, dat het fort Charter in Mashonaland oinsin geld is door inlandsche opstandelingen deze hielden een wagen met levensmidde len, voor Gwelo bestemd, aan, plunderden het station Mirandella en namen 25,000 geweerpatronen mede. Een colonne van 60 man zal met een maximkanon onmid dellijk van Buluwayo naar Mashonaland vertrekken. Naar de Londensche berichten te oor- deelen, schijnt de opstand der Kaffers toch vrij ernstig te zjjn. In de Kaapko lonie diingt men er op aan, dat de regeering onverwijld hulp zende. Bijna al de leden van het Parlement daar heb ben een verzoekschrift geteekend, waarin aan de regeering wordt gevi aagd de land genooten in de bedreigde streken te hulp te komen door het uitzenden van viijwil- ligers. Alleen in Kaapstad denkt men een korps van 250 man op de been te kunnen brengen. Het korps uit Natal is op weg naar Hartley slaags geweest met 2000 Mas- hona's, die een hevig vuur op hen openden. De troepen beantwoordden dit met de Maxim-kanonnen, maar de rebellen ver scholen zich achter kopjes en hoornen, zoodat hun verlies betrekkelijk gering was. De Engelschen hadden slechts één doode en enkele gewonden. De profeet M'Limo is door een Ameri kaanschen scout doodgeschoten in een grot in de Matoppobergen. Men had hem gaarne levend in handen willen krijgen, maar dat gelukte niet. Alle stations langs den weg van Umtali naar Salisbury zijn door de rebellen geplunderd en de bewoners vermoord. In een der blokhuizen maakten de rebellen eenige duizenden Martini Henry patronen buit. Bij Sententie van het Hoog Militair gerechtshof der Nederlanden van den 24. Juni 1896, gewezen in appél van het von nis van den Kiijgsraad in het 3e Militair arrondissement te Arnhem, is W. H. D. Th. Verkerk, Sergeant tij het 5e Regi ment infanterie, schuldig verklaard aan: Verduistering gepleegd door hem, die het goed uithoofde van zijn persoonlijke dienst betrekking onder zich had, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden en in de proceskosten en teruggesteld tot den stand van soldaat. geërgerd over de verandering, welke hij n Viva opmerkt. Zjj is zoo bleek, zoo mager geworden, en haar oogen hebben zulk een hollen blik, er teekenen zich daaronder zulke donkere schaduwen af, en dan dat aanhoudende kuchen. Een paar dagen later laat hij een genees kundige halen om met haar eigen dokter te raadplegen. Beiden zijn van meening dat zij eene geheele verandering noodig heeft en dat voor haar het wenschelijkste zijn zoude om in het zui len van Frankrijk te overwinteren. Lord Ryvendale stemt gaarne met hen in. Hij zal haar naar hare beslemming brengen, haar opnieuw afhalen en haar eens of tweemaal ge urende haar verblijf aldaar opzoeken. Zelf een tweeden winter in den vreemde door te brengen kan of wil hij niet, en deze schikking zal hem tijd in overvloed gever, om eenige aangename jachtbe- zoeken af te leggen, waarvoor de uil- noodigingen hem in den laatsten tijd werden gedaan. De wereld begint zijne verstrikking! te vergeten of wel te ge- looven dat zij een liefdewerk verricht door te pogen, hem er van te bevrijden. Zoodra het plan aan Viva wordt voor gesteld, en zij begrijpt dat Alsager niet voornemens is bij haar te blijven, wei- ei i zij net met de grootste beslistheid. Zij heeft te veel geleden door zijne voor Aan den sergeant F. L. Brostowski van het 5e Regiment infanterie is op diens verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De korporaals L. G. F. Simons en H. Bulte van het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot sergeant. Door den Inspecteur van het Mili tair Onderwjjs is bepaald dat voor hunne practische vorming 9 sergeanten volon tairs van de Militaire school te Haarlem van af den 1 Juli a.s. tot na afloop van de najaarsoefeningen bij het 5e Regiment infanterie worden gedetacheerd. De Sergeanten Hochstenbach, Har togh Heys van Zouteveen en Haitsma Muiier, van het le studiejaar van den Hoofdcursus zullen van af 1 Juli a.s. tot na afloop van de najaarsoeferiingen bij het 5e Reg. inf. worden gedetacheerd De officier van gezondheid 2e klasse Dr. C, W. Broers van het 2e Bataljon 5e Regiment infanterie is door den In specteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht aangewezen, om den staf en de 2 Batterijen van de II. Afdeeling le Regiment Veld-Artillerie op den 8 Augustus a.s. te begeleiden op den maisch van Amersfoort naar de Legerplaats bij Oldebroek. Den 1. Juli a.s. zal het examen worden afgenomen voor de onderofficie- en korporaals van het 5e Reg. Inf. die verzocht hebben om tot het le studiejaar van den cursus te worden toegelaten. Aan het examen zullen 25 adspiranten deelnemen. Door den Heer A. M. Tromp van Holst zijn aan het Koninklijk Zoölogisch Genootschap «Natura Artis Magistra» Afdeeling «Museum Fauna Neerlandiea» ten geschenke gegeven 2 roodborst tapuiten. Het gerucht, dat alhier de ronde doet, als zoude de door den heer Nefkens aan Daverkusen bij den jongsten weg wedstrijd geleende machine, tijdens den wedstrijd gebroken zijn, is ons gebleken geheel bezijden de waarheid te zijn. De velocipede, waarvan de terugzen ding door omstandigheden werd vertraagd is volkomen gaaf alhier terugontvangen en voor belangstellenden gaarne ter be zichtiging. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Juni 1896. Wed. ter Horst, Amersfoort. Nijnen, Wed. G. A. Grotegoed, J. v. d. Brink, T. Steinvoorte, J. Kerkhan, Enkhuizen. Hilversum. Rotterdam. Zwolle. Van Soesterberg. J. Kaal, Utrecht. Briefkaarten. Van Hurich Amsterdam. S. Veenendaal, J. K. de Rooi, Utrecht. Programma der muziekuitvoering op Dinsdag 30 Juni, des avonds half acht, te geven door het Stafrnuziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, op het terras van Amicitia. 1. Marsch der Bersaglieri Eilenberg. Ouverture «LeCheval de Bronze" Auber. 3. «Hochzeitsreigen" Walzer Bilse. 4. «Nachruf an Weber" Grosze Fantaisie Rosenkranz. 5. Ouverture «Das Goldene Kreuz" Ign. Brull 6. Bénédiction des Poignards de l'opéra «Les Huguenots" Meijerbeer. fa. Gnomentanz (B. Gavotte D' PoPPer' Grosze Fantaisie nach motive der Oper «Tannhauser" Rich. Wagner. bijgegane afwezigheid, om zich uit vrijen wil weder iu de noodzakelijkheid le stel len, nog langer tijd van hem gescheiden te zijn. Alsager is geërgerd over hare volharding in het weigeren aan zijn in zichten gehoor te geven, en zij wordt tot in de ziel getroffen door te zien, hoe vurig hij een plan voorspreekt, dat hein van haar zal scheiden. Lord Ryvendale geeft zijn voornemen op om naar zijne eigen plaats te gaan, en neemt Viva op reis mede voor eene verandering van lucht, doch hij geeft zich ter nauwernood moeite om voor haar te verbergen dat hij teleurgesteld en misnoegd is. Daaruit volgt dus dat de verandering niet veel goeds voor haar oplevert. Er was een lijd geweest, waarop zij geloofde dat zijn bijzijn alleen vol doende was om haar geluk te verzekeren. Helaas! arme Vival zij is tol de weten- chap gekomen, zooals zoovelen van haar geslacht voor haar reeds deden, dat het mogelijk is ongelukkiger te zijn in de tegenwoordigheid van den man, dien men liefheeft, dan in zijn afzijn. Wanneer hij begint misnoegd te schijnen, wanneer hij zich lusteloos, zoo niet ongeduldig, van uwe beschroomde liefkoozingen af keert, wanneer hij ze met langer beant woord als werktuigelijk, en zonder hail! Alsager gevoelde zich niet langer aan Onder redactie van J. W. TE KOLSTÉ. Van B. G, VALLE te Spezia. Zwart. a bcdefgh Wit. Wit geeft in 2 zetten mat. Stand der stukken. Wit: K. c 2, D. c 6, L. a 3, L. h 1, P. d 7, f 3, f 2, h 5. Zw.: K. f5, f4. f7. Oplossingen, inzendingen enz. worden inge wacht aan het bureau van dit blad of aan het adres van den redacteur: Damlust te Utrecht Oplossing van No. 76. L—d 2. Dames-wielrijdsiers Nog altijd is men in Engeland bezig met het zoeken naar nieuwe modellen voor de kleeding van dames-wieli ijdsters. Waar sport en «Shocking! zoo overdreven wor den, is liet niet te verwonderen, dat men tracht beide te voldden en met elkander niet in botsing te laten komen. Zoo heeft men voortdurend variaties en verbe teringen gebracht in de japon voor wiel rijders, die als een gewone rok afhangt en voor liet wielrijden in het midden wordt opgetrokken, door eenvoudig aan een koordje te trekken; een wijde knie broek en slopkousen koinen daaronder. Het is een practisch costuum, niet hinderlijk bij het rijden en kan niet den minsten aanstoot geven wanneer de dame van haar wiel geen gebruik maakt; en daar zit eigenlijk de quaestie, want onder het rijden valt zelfs een met min der angstvalligheid gekozen costuum wei nig op. Een vastberaden nian. De parochie Hampstead in Londen telt onder haar inwoners een man, die een schier bewonderenswaardige energie aan den dag legt, maar die ongelukkig richt op een zeer leelijke eigenschap. Het is een jonge inan van 25 jaar, Clark ge naamd, die gezworen heeft om niet te werken. En hij houdt woord ook. Te Londen, evenals overal elders, doet de openbare liefdadigheid haar best de lui heid niet te steunen. Ieder die in een Workhouse wordt opgenomen, moet, als hij geen ambacht kent, zijn hulp verlee- nen bij het huiswerk. Maar Clark kent niet alleen geen handwerk, maar hij wei gert ook hardnekkig zelfs een bezem op te nemen om de kamers van het huis aan te vegen. Tevergeefs heeft men zeer welsprekende geestelijken en zeer indruk wekkende overheidspersonen laten komen om hem te overtuigen. Onze man is vast van plan geen hand uit te steken om te werken. Op zekeren dag bracht men hem voor de rechtbank, daar men hoopte, dat de rechtbank meer invloed op hem zouJen hebben. gedaan bij het gezicht van Viva'- tranen zij maakten veeleer dat hij zich koel en hard tegen haar ging gevoelen, en zij kon zich sprakeloos verwonderen in haar verslagen harte, hoe hij getuige van hare foltering kon zijn en toch neen mede lijden met haar hebben. Mannen en vrouwen zijn vaak bitter gekweld door elkanders bezit, en het is moeielijk den blaam rechtvaardig te ver- deelen. Een man is gezond en krachtig, kent geen ziekten of pijnen, kan komen en gaan zooals hij verlangt, heeft uil spanningen om hem te vermaken, veel open lucht en beweging, eeue uitste kende eetlust; line is liet denkbaar dat hij droefenis gevoelteener zwakke, lijdende vrouw, die niets heeft om haar afleiding le geven, en oneindig veel tijd en on eindig veel geneigdheid heeft om over de kommernissen haars levens te poinsen. De man denkt gemelijk: Deze vrouw is stellig het meest eischende en verve lendste wezen, dat ooit leefde! Ik heb haar omringd met alle gemakken, zij heeft slechts een verlangen uit te drukken en ik sta het toe, en in stede van te glimlachen en mij aangenaam te zijn, ontvang ik niets als haar eeuwigdurende klaagliederen, tranen en verwijten. In dien zg eene slechte gezondheid heeft, ik kan het niet helpen, tal van andere lik wil niets doen.t zeide hij tot den rechter, «wijl ik het recht heb niets te doen. Is er in de wet een artikel dat mij dwingt om le werken? Neen, welnu, geeft mij te eten. Gij kunt mij niet dwingen tot arbeiden, indien ik geen misdaad doe, waarvoor ik word veroor deeld tot dwangarbeid, en ik ben niet zoo dom om een misdaad te doen. Bieng me dus weer iri het werkhuis en laat mij met rust. Ge hebt geen recht mij van honger te laten sterven,» Men kon daarop niets antwoorden. Maar ziedaar nu eindelijk een jonge man, die liet raadsel heeft opgelost van zijn renten te leven, zonder een cent te bezitten. De kroningsdag iu Rusland. L ingzamerhand wordt het bekend, dat niet alleen in St. Petersburg, maar ook op verschillende plaatsen in het binnen land van Rusland zeer ruwe tooneelen zijn voorgevallen, eri wat de zaak nog leelijker maakt, dal het volk zelf deze tooneelen heeft begonnen, onder zinspe ling op het manifeesi des Keizers, het welk gratie toestond voor kleine misdaden. Eigenaardig genoeg is in dit opzicht een mededeeling uit Koslow. Dronken volks- hoopen riepen daar voor particuliere huizen de eigenaars naar buiten, ver langden geld van hen en dieigden in geval van weigering, het huis te ver woesten, de bewoners te dooden. Ver schillende buiseigenaars lieten zich I ang maken en betaalden, anderen echter traden moediger op en wezen de onbe schaamde lieden terug. Het beste ver stond een zekere meneer Gw de kunst om het met deze lui klaar te spelen. Toen zij tot hem kwamen met de woorden »Geef ons geld, anders zullen we je huis vernielen en slaan we je dood,» hield hij hun op kalmen toon de straffen voor, die hen zouden treflen. Maar daarvan wilden zij niets weten. «Was er dan geen kioningsmanifest, volgens hetwelk alle misdiijven werden veigeven?» «Zeker is dat er,« zeide de heer Gw, »eti dat manifest schenkt ook mij genade, als ik een paar van jou schurken neerschiet.Op hetzelfde oogen- blik haalde hij een geladen levolver uit zijn zak en riclile die op de benhamels. Deze zeer eigenaardige uitlegging van het manifest en ook de gapende revolver, maakten een hijzonderen indruk op de massazij zetten het op een loopen en beproefden of ze in andere stralen wat vreesachtiger menschen aantroffen. Daar hebben ze dan ook vrij wat booze dingen uitgehaald, zij sloegen de mannen eu be- leedigden op de vreeselijkste wijze vrouwen en meisjes. Waar de politie ondertusschen was en waarom de mannelijke bevolking niet gezamelijk optrad tegen de dronken menigte, wordt niet gezegd. Volgens de Grasdhanin kwam het in een dorp in liet gouvernement Jekateri- noslaw tot een Jodenvervolging, ook al tengevolge der Kroningsfeesten. De dron ken boeren verwoestten een huis en al de meubels van den Israëliet Abraham Friedman, plunderden den winkel van een ander en staken dien daarna in brand, waarbij een dronken boer in de vlammen omkwam. Ook werden nog andere winkels leeggehaald en vei woest. De oorzaak schijnt te wezen, dat de Israëlieten op den kroningsdag hun win kels hadden gesloten. Toen nu de voor raad brandewijn in het dorp op was, verlangden de boeren meer en vielen de Joden aan. Vooral op Friedman waren zij zeer verbitterd, wijl ze beweerden, dat zijn huis op een stuk land stond, dut aan hen, de boeren, in eigendom oek wam. Macroben. De macroben niet te verwarren met de microben zijn de lieden, die buiten gewoon^ lang leven. Het is bekend, dat men iri honderdjarigen groot belang stelt vrouwen verkeeren in hetzelfde geval, alleen zij dragen het beter. Waai om loet zij haar best niel, en slaat vroeg op, en doet eene goede wandeling in plaats van den ganschen dag door het huis te droomen en te beuzelen En de vrouw denkt: «Hij heeft alles om hem gelukkig te maken; hij kan zich vermaken, en eten en slapen, en hij ziel, hoe ziek en rampzalig ik ben, en in plaats van goed en medelijdend en bedroefd om mij te zijn, ziel hij er doodelijk verve lend uit, juist alsof ik alleen rnaar ziek was om hem te mishagen, en niet alles ter wereld zou geven om krachtig en gezond en opgeruimd te wezen I» Niemand verstond beter wat takt was dan Viva; geene vrouw was ooit meer volkomen bewust van de noodzakelijkheid om te pogen, een man vergenoegd en vroolijk te houden, zoo men zijne gene genheid te behouden wilde maar hare wetenschap diende slechts om hare zelf pijniging te vermeerderen, van het oogen- blik af dat zij zoozeer overstelpt van droefheid was, dat het haar niet meer mogelijk was opgeruimd of aardig te wezen tot een staat van geheele Verveling en misnoegdheid; hij sprak zelden meer, en wanneer hij het deed, dan was er eene buiging in zijne stem, die haar tranen in de oogen bracht. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2